Kapport van ir. Kobbe Oroskamp dig mogelijk invoeren met aanslui- over de kwestieTRAM of BUS Een pril eikje staat op nog ziltige grond van Ouwerkerks' dorpscentrum DX»E>. Zweedse hulporganisatie zal zieken huis te Zierikzee bouwen De Cirkelgang ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DINSDAG 24 NOVEMBER 1953 - No. 17447 pj pi I I uursdienst Zijpe-Zierlkzee zo spoe- f rx i i r* uursdienst van de B.B.A. op Het vervoer op ons eiland kan met bassen geschieden In de jongste vergadering van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duive land" kon de voorzitter, de heer P. Hearing, de prettige mededeling doen dat de burgemeester van Ouwerkerk van de Ver. Ned. Glasfabrieken te Leerdam bericht had gekregen dat f 5.700 was beschikbaar gesteld voor het planten van bomen, welke actie in de tijd van tien dagen een rende ment van f 11.000 had opgeleverd, een mooi bedrag, maar dat nog lang niet voldoende is het boomloze eiland in een groene gordel te zetten. Deze week worden met enkele in stanties besprekingen gevoerd. Zo is Maandag de Stichting gehoord op de vergadering van burgemeesters en secretarissen op Schouwen<-Duive- land; heden (Dinsdag) heeft een be spreking met Ged. Staten plaats, ter wijl Woensdag met de directeur van het Verkeer, de heer van Galen Last, te 's Gravenhage een onderhoud plaats vindt. Het Sint Nicolaasfeest voor de vreemdelingen in het C.C.H.-kamp zal doorgang vinden met steun van de gemeenten Zierikzee en Kerk- werve en de Stichting. Naar aanleiding van de correspon dentie gevoerd met de N.A.P.B. (Ned. Aannemers Patroonsbond) werd me degedeeld, dat zodra de eerste aan besteding voor nieuwbouw plaats heeft, de aannemers van buiten het eiland paraat zullen zijn. De ge meentebesturen zullen de zaak die nen aan te pakken, maar men zal wat betreft de financiële regeling actief moeten zijn. Gewezen werd op Oude Tonge waar 120 woningen worden gebouwd. "Wat de financiële zijde van de zaak betreft zal het maken van kampen voor vreemde arbeiders aan merkelijk voordeliger uitkomen. De verbinding Zierikzee- Schuddebeurs over de Blokweg Na deze mededelingen werd over gestapt op het verkeer. Aan Dijkher stel zal gevraagd worden het verkeer over de hele Blokweg mogelijk te maken, door een gedeelte proviso risch op te knappen, zodat men van Zierikzee gemakkelijker dan tot nu toe op Schuddebeurs kan komen. Het bestuur van de Stichting heeft zich met een brief tot de minister president gewend, waarin namens de bevolking de regering" dank wordt betuigd voor de wijze waarop het dijkherstel op ons eiland tot een goed einde is gebracht. Had de regering dit herstel niet doen uitvoeren op de grootse wijze waarop zulks heeft plaats gehad, dan zou het er voor de toekomst van ons eiland somber heb ben uitgezien. Nu de angst in dit op zicht van ons is genomen, kunnen wij met volle energie ons aan de op bouw wijden. En nu treft het pijnlijk dat een van de eerste zekerheden van de toe komst de hier op het eiland zo weinig populaire tram dreigt te worden. "Men had gehoopt dat tegenover de vele rampspoeden tenminste een lichtpunt zou staan, nl. het verdwijnen van dit vervoermiddel, dat in de moderne sa menleving niet meer thuis hoort. Het bij deze brief gevoegde rapport van Ir Robbé Groskamp, toont aan dat busexploitatie op ons eiland mogelijk is. Het is, zo gaat de brief verder, voor de bevolking uitermate depri merend te moeten ervaren dat het eiland, „dat met zoveel moeite en kosten" boven water is gebracht, thans economisch weer achtergesteld wordt met andere delen van ons land. Met de meeste nadruk wordt de mi nister-president verzocht het hele verkeersvraagstuk op Schouwen- Duiveland op korte termijn in de Ministerraad ter sprake te brengen, vóór de R.T.M. de zwaar geschonden trambaan weer herstelt. Bas na reeds een uitkomst Het uitvoerig rapport van Ir Robbé Groskamp over het openbaar ver voer op ons eiland werd daarop in discussie gebracht. Opgemerkt werd dat de R.T.M. zich te veel baseert op het verleden. Ieder wenst hier een bus. Zijn er betere vervoersgelegen- heden, dan zal er ook meer gebruik van gemaakt worden, al zullen de ta rieven iets duurder zijn dan met de tram. Volgens het rapport kan hier het vervoer met dieselbussen worden onderhouden. De weg waarlangs de tram reed is praktisch klaar en streks kan men met een bus van Zijpe naai de Westhoek rijden. Thans is de bus reeds een uitkomst voor het Westen van het eiland. Alleen bij Scharen- dijke zou een oprit of coupure moe ten worden aangebracht voor vlot verkeer. In het rapport heeft de opsteller een aantal voorstellen gelanceerd en kostenberekeningen gemaakt, waarna een resumé volgt en de rapporteur adviseert: een uursdienst Zierikzee-Brou- vvershaven direct in te voeren; de tramexploitatie, uitsluitend bij geringe kosten voor R.T.M. en Rjjk tezamen, zo spoedig mogeljjk te her vatten; iedere klaarkomende verbindings weg, geschikt voor autobussen, ter stond beleggen met een autobus dienst; tende uursdienst van de en van de treinen te Roosendaal; directe busverbinding Zierikzee- Rotterdam aanvragen en zo spoedig mogelijk in exploitatie nemen; tramexploitatie zo nodig voor goe derenvervoer nog tijdelijk in stand te houden, doch ook op dit punt over gaan op de weg; tariefsverhogingen eerst te over wegen nadat de nieuwe exploitatie vorm in de rekeningen tot uitdruk king komt. In dit rapport behandelt Ir Robbé Groskamp uitvoerig het goederenver voer. Hierbij gelden dezelfde over wegingen als bij het personenver voer, maar voorts speelt het een rol dat de handkracht bijzonder kostbaar is geworden, zodat men allerwege tot vergaande mechanisatie is overge gaan, wat ook het massale vervoer, zoals bieten, betreft. Dit rapport zal o.a. met de Ver- keerscommissie uit de Tweede Kamer worden besproken en met de heer van Galen Last, directeur-generaal van het Verkeer. Op 9 December zal te Brouwers haven een openbare vergadering van de Stichting worden gehouden, waar bij o.m. films van het dijkherstel zul len worden vertoond. De secretaris deelde ten slotte nog mede dat vijftien gemeenten op het eiland bij de Stichting aansloten en subsidie verleenden. Vijf gemeenten droegen f 50,bij, één f 100,acht f 25,en één gemeente subsidieerde f 15,—. Spontaan aanbod van de Wereld- veteranenfederatie (Van onze redacteur) Ingezonden Mededeling lil I'M *1. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds UltSlclfV erger. De helder vloeibare UIIOIUIJ D.DD. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Met grote erkentelijkheid aanvaardt Ouwerkerk geschonken kleuterschool Plaatselijke herstelcommissie werd ingesteld Onder voorzitterschip van burge meester Jac. Romcyn vergaderde vorige week de gemeenteraad. Afwezig was de heer A. de Later. In zijn openingswoerd herdenkt de voorzitter inct enkele woorden de ge slaagde dijkdichting en spreekt de wens uit dat ook de verdere werkzaamheden vlot zullen verlopen. Op verzoek van het Comité tot hul diging van de scheidende inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Goes, wordt f 10 beschikbaar gesteld. Op verzoek van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" wordt een plaat selijke herstelcommissie samengesteld, waarin zitting hebben de heren J. Ro- meyn, C. P. Kuyper, J. v. d Stolpte, J. L. Kuyper, J. van Klinken, A. de Later, A. Hage, C. J. van der Hullo en R. Doornenbal. Onder grote erken telijkheid aan de gever wordt de door de Nederlandse Tafelronde geschonken kleuterschool aanvaard. Op verzoek van de Tafelronde wordt besloten aan deze instelling recht van opstal te verbenen op een gedeelte van de Ring voor de bouw van de nieuwe kleuterschool. Het herstel van de watersnoodschade aan de haven te Viane, hetgeen door de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" was begroot cp f 40.000, wordt onderhands gegund aan dhr. M. v. d. Velde te Brui- nisse voor f 45.980. Om al de inwoners der gemeente in staat te stellen, gebruik te maken van de diensten van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten wordt besloten, toe te treden tot deze N.V. en de gemeente in het maatschappelijk kapitaal van de vennootschap te doen deelnemen door het nemen van één Als een Gulliver, die slechts met'moeite wordt vastgehouden door de lilliputters 40 sterke mannen, de hem door middel van touwen be letten het luchtruim te kiezen zweeft deze „ruimteman" door de lucht. Deze ruimteman 18 meter groot mi met een „taillewijdte" van 12 meter is één van de zes mammoetjjallons, gemaakt door een grote Amerikaanse rubberfabriek, die zulIcii,worden meegevoerd in de grote jaarlijkse optocht voor Thanksgiving Dai in New York. aandeel groot f 250, waarvan te stor ten 20 pet. of f 50, to verhogen met f 10 entreegeld Hot bedrag per leerling voor de opën- bare school voor gewoon lager on derwijs, als bedoeld in art. 55 bis der Lager Onderwijswet 1920, voor het jaar 1954, wordt vastgesteld op f 38,44. Aangeboden worden de begroting 1954en de rekening 1950. Op voorstel van B. en W. wordt z.h.st. besloten, een bedrag van 1.500 beschikbaar te stellen als gemeente lijk aandeel voor 1953 in de toe te kennen preraiën ingevolge de „premie regeling woningverbetering en -split sing 1953". In do rondvraag informeert de heer v. d. Hulle naar de aftreding van de leden van verschillende commissies. De voorzitter deelt mede, dat alleen twee leden van de Dienst voor Sociale Zorg dienen te worden benoemd of her benoemd. De heer Hage vraagt, of de moge lijkheid bestaat dat het huisvuil weer wordt opgehaald. Weth. Kuyper deelt mede, dat er reeds een circulaire in de maak is, waarin aan do inwoners zal worden medegedeeld, dat in het ver volg weer eenmaal per week het huis vuil wordt opgehaald. Ook verkrijgt de raad, naar aanlei ding van een vraag van de heer Hage, uitvoerige inlichtingen omtrent de sa nering van woningen. Do heer van Klinken klaagt er over dat aan het Bcijers dijkje nog steeds geen straatverlichting is aangebracht. De voorzitter zegt toe een schrijven te zullen richten aan de P.Z.E.M. niet verzoek, de aanleg te bespoedigen. Op voorstel van de voorzitter wordt de hoer C. P. Kuyper alsnog benoemd als adviserend lid van de Woonruimte- commissie. Hierna sluiting. LAND- EN TUINBOUW De Amerikaanse overschot ten aan landbouwproducten Amerika zal zijn inspanningen om in het buitenland afzet te vinden voor zijn agrarische producten aanzienlijk verhogen. De minister van Landbouw heeft bekend gemaakt, dat de regering aan do nieuwe buitenlandse agrarische dienst van het departement van Land bouw opnieuw een bedrag van 250.000 dollar ter beschikking heeft gesteld voor de uitbreiding van zijn Werk zaamheden, die bestaan uit het be houden, heroveren en uitbreiden van buitenlandse markten. De dienst zal met de regeringen van andere landen onderhandelingen voe ren over handclsbeperktngen, discrimi naties tegenover Amerikaanse land bouwproducten en over dcviozcnk'wes- ties. Voorts zal de dienst inlichtingen verstrekken over de marktsituatie en afzetmogelijkheden in het buitonland en contacten leggen tussen Amerikaan se exporteurs en buitenlandse impor teurs. Een boom werd geplant In de nog ziltige grond van Ouwerkerks dorps centrum. Een pril eikje, maar toch een bijzonder stammetje, want het is voorloper van alle bomen die nodig z\jn om het Onwerkerkse grondge bied weer wat fleur te geven. Het boompje met ale andere bomen die in de toekomst nodig zijn werd geschonken door de Wereldvetera- nenfederatie, waarvan Vrijdagmid dag een uit ruim honderd personen delegatie een bezoek bracht aan het Duivelandse rampgebied. Harold Russell, de bekende Ame rikaanse veteraan zonder handen, omklemde het boompje met zijn ha ken, daarbij geassisteerd door burge meester J. Romeijn. Vertegenwoordi gers van de verschillende delegaties wierpen daarna een schop aarde bij het boompje. „Al leven we ook in een eeuw van ver ontwikkelde wetenschap en atoomsplitsing, dit eenvoudige boompje zal niet kunnen groeien zon der Gods hulp", aldus sprak de the saurier-generaal van de Nederland se afdeling van de Wereldveteranen- federatie, de heer Mr W. C. A. van Lanschot, toen het stammetje een maal vast in de grond stond De boomplanterij was de bekro ning van een voor Ouwerkerk onver getelijke middag. Een middag waarin warmvoelende mensen een opbeu rend woord spraken, daarin voorge gaan door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, die met zijn echtgenote de veteranen reeds in de Hofstad had afgehaald en ver der een hele middag met hen optrok. Rond twee uur meerde de „Lady Eileen" en de „Lady Adriana" af aan de Scheldesluis Over het met riet en rijshout geflankeeerde plankier werd gelopen naar de overkant van de ringdijk, waar een negental vletjes gereed lagen om de gasten naar Ouwerkerk te vervoeren. Snert en stamppot De trip werd gemaakt op uitnodi ging van het Provinciaal Bestuur van Zeeland. In het schoolgebouw was met grote zorg, onder leiding van mevr. M. Romeijn-Krepel, die geas sisteerd werd door Zuster van den Berg en verschillende gedienstige helpsters, een keurige maaltijd in ge reedheid gebracht. Bloemen, uiter aard van elders aangevoerd, sierden de dis en de „pot" (snert en stamp pot) was prima. Aan hartelijke woorden ontbrak het niet tijdens de maaltijd op het Ingezonden mededeling wateromspoelde Ouwerkerk. Mr van Lanschot dankte de Commissaris der Koningin voor de buitengewoon gulle ontvangst en gaf te kennen hoezeer de Wereldveteranen kunnen meevoe len met de mensen hier. Prijzend liet spr. zich uit over de wijze waarop in Zeeland de oorlogsslachtoffers worden verzorgd. Hier in Zeeland wordt reeds lang gehandeld overeen komstig een resolutie, die op het ge houden Veteranencongres werd aan genomen. Spr. bood daarop het em bleem aan van de Federatie, dat aan de Commissaris werd aangeboden als vierde Nederlander die deze eer te beurt valt. Als blijk van waardering voor de ontvangst bood Mr van Lanschot burgemeester Romeijn een boekwerk aan. „Alle congressisten-oud-strij ders voelen zich met U verbonden en verwant" aldus spr., die zijn diep gevoelde .erkentelijkheid uitsprak voor de idee, een van geschonken bomen aan te planten laan te noemen naar de Federatie. „Wij zijn daar net zo trots op als zou een plein in Den Haag naar de Federatie worden ge noemd", aldus besloot Mr van Lan schot zijn toespraak. Veel woorden van dank Nadat een Franse, een Belgische en een Noorse vertegenwoordiger het woord hadden gevoerd, dankte bur gemeester Romeijn ontroerd voor het aanbod der te planten bomen. Hij greep terug naar de gebeurtenissen die zich op het dorp hebben afge speeld. Na gewaagd te hebben van de grote gemeenschapszin dankte hij voor de geboden hulp, die er toe zal bijdragen dat het dorp zich weer om hoog kan werken. Met een Frans speechje richtte hij zich tot de bui- landse gasten. De voorzitter van het Boomplant comité van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland", de heer J. Koopman, dankte voor de prachtige geste van de Federatie wat betreft de beplanting der gemeente. De Commissaris der Koningin zeide zeer ontroerd te zijn voor de hem te beurt gevallen eer. Hij trok een ver gelijking tussen de strijd van de ve teranen voor het behoud van de vrede en de strijd tegen de elementen die de mensen in het rampgebied hebben te voeren. Tot slot dankte hij alle veteranen voor hun komst en hun voor 't rampgebied zo royaal ge baar, daarbij herinnerend aan de tij dens de rampdagen door leden van de N.AT.O-strijdkrachten krachtda dig geboden hulp aan de mensen in nood. Leger en vloot waren op deze dag vertegenwoordigd door de territoriaal commandant Zeeland, de majoor A. Kornet en de commandant Maritieme Middelen'Zeeland, de kapitein ter zee le klasse J. G Broekhuyzen. Ingezonden mededeling Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw keel? Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Ren nies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong enze zijn nog smakelijk ook KUNST EN LETTEREN Vier ere-doctoratcn aan Leidse universiteit De Senaat der Leidse universiteit heeft besloten het ere-doctoraat in de Letteren en Wijsbegeerte te ver lenen aan: de Engelse schrijver E. M. Forster, de Franse schrijver Jean Schlumberger en aan de Nederlandse schrijver Victor E. van Vriesland; voorts het ere-doctoraat in de Ge neeskunde aan de heer P. J. Waar denburg, oogarts te Arnhem. KROON OP HULPVERLENINGSWERK Delegatie hield besprekingen in Stockholm KANS *OP VERKOUDHEID? KRE0FLAV0N voorkomt en geneest Geen snoepje, maar.....'t helpt ^0 tabletten „De Zweedse hulp aan Nederland" zal als kroon op het werk dat deze organisatie deed voor de slachtoffers van de overstromingsramp in Fe bruari, een ziekenhuis in Zierikzee bouwen, aldus de secretaris-generaal van het Zweedse Roode Kruis. Het gebouw zal tachtig bedden tellen en uit drie verdiepingen bestaan. „De Zweedse hulp aan Nederland" zal ongeveer drie millioen Zweedse kronen (ongeveer 2.250.000 gulden) beschikbaar stellen voor de bouw en inrichting. Deze drie millioen kronen zijn nog over van de dertien millioen die door het Zweedse volk via „De Zweedse hulp aan Nederland" en het Zweedse Roode Kruis zijn bijeenge bracht voor de slachtoffers van de watersnood. De bouw en inrichting van het ge bouw zal in totaal ongeveer drie mil lioen gulden kosten, waarvan de Ne derlandse regering ongeveer 750.000 gulden zal bijdragen. Men verwacht, dat in Maart 1954 met de bouw zal worden begonnen en dat het zieken huis twee jaar later is voltooid. Een Nederlandse afvaardiging van zeven personen onder leiding van Dr P. Bolt, heeft Vrijdag een reis van vier dagen door Zweden beëindigd. De afvaardiging bezocht Zweedse zie kenhuizen en onderhield zich. met Zweedse autoriteiten. Dr Bolt zeide te Stockholm, dat geen land Nederland na de overstro mingen zo heeft geholpen als Zwe den. Het hospitaal zal de kroon op het werk van de Zweedse hulpver lening zijn, aldus Dr Bolt. FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK „Tja, wat moet ik daar voor vra gen Wim lachte een beetje en keek de kring eens rond. „Ik ver kocht tot nu toe nooit mijn schilder werk. Thuis hangt wat van me en ik heb er ook wel eens een paar weg gegeven. Maar als twintig gulden niet te veel is „Ben je gek, man, twintig gulden voor zo'n schilderij 'Wim schrok. „Nu ja, als U dat te duur vindt Ze lachten allemaal. „Ik hoor het al", antwoordde de boer, gul naar hem toelopend en hem op de schou ders kloppend, „je bent een beter schilder dan handelaar. Dus ik mag het hebben voor die prijs?" Hij hield de hand met de vlakke kant boven voor de jongeman. Wim, die wist dat de meeste boeren zo hun vee verkopen, sloeg onmiddellijk toe en lachte. „Verkocht", zei hij. De boer bekeek het schilderij nog eens en liep er toen mee naar binnen. Even later kwam hij terug met een briefje van vijf en twintig gulden en een sigaar. „Ik vind: alle waar naar zijn geld. Twintig gulden vind ik te goedkoop. Dat zou ik met m'n geweten niet overeen kunnen brengen. Hier, dat is het dubbel en dwars waard en hier heb je nog een sigaar voor de moeite van het brengen." Wim dankte en nam met grote ogen het bankbiljet en de sigaar aan. Tenslotte stak hij de laatste in zijn mond, terwijl hij het briefje op vouwde en wegborg. Toen hij na een korte groet weer wilde vertrekken, werd hij uitgenodigd nog even een kop koffie te blijven drinken, het geen hij graag deed. Tegen de schemering kwam hij op „Bouwlust" terug. Hek bromde goed aardig en kwispelde met zijn staart toen Wim hem passeerde in zijn hok. Bij het achterhuis stond Jannie en keek hem vol verwachting aan. „En? Is het verkocht?" „Ja", antwoordde hij lachend. „Ik ben het al kwijt." „En, als ik niet onbescheiden ben, wat hebt U er voor gekregen?" „O, dat mag U gerust weten: vijf en twintig gulden." „Wat? Vijf en twintig gulden?" Ze sloeg de handen in elkaar van ver bazing en keëk hem ongelovig aan. „Ja", vervolgde hij voldaan, „dat had U niet gedacht, hé? Ik vroeg er twintig en kreeg nog vijf gulden meer en deze sigaar." „Maar.maar.snapt U dan niet, dat U met gemak het dubbele had kunnen vragen?" De half-opgerookte sigaar viel van schrik uit zijn mond. Schaapachtig keek hij het meisje aan en herhaalde stotterend: „Het dub..dubbele?" „Ja natuurlijk!" Ze schaterde het uit. „Vijftig gulden had U er voor moeten vragen, dan had U het ook gekregen! Ziet U nu wel, dat U niet handelen kunt? En dat kunnen wij, boeren, nu juist wel...." Wim, die niet wist, hoe hij het had, keek het meisje wezenloos aan. Hij herhaalde, in gedachten prevelend: „Vijftig gulden.... dat verdien ik nauwelijks in twee weken." „Zo? Wel een reden te meer, om voortaan met het verkopen van een schilderij een niet te laag bedrag te noemen." Lachend ging ze naar binnen en daar vertelde ze het blijkbaar aan de huisgenoten in geuren en kleuren. Zichzelf afvragend, of hij zich nu had laten beetnemen door die boer aan de overkant, kwam hij ook binnen. Aan de lachende gezichten van de anderen merkte hij wel, dat Jannie het geval reeds verteld had. Maar de boèr keek hem vriendelijk aan en zei: „Nou, vijf en twintig gulden voor een schilderij dat je in vier avonden gemaakt hebt, vind ik nog niet zo slecht betaald. Laat ze maar lachen, schilder, jij hebt de centen in ieder geval in je zak." „Dat is zo", mengde Broeksma, die rustig een pijp tabak rookte, zich nu in het gesprek. „Ik heb al tegen hem gezegd: ik wou, dat ik zo kon klad deren, dan verdiende ik elke week een aardig centje bij." „Maar", zei de boer, nu een beetje serieuzer, „ik vind dat de schilder van ons spul ook een schilderijtje moet maken, wat jij, vrouw?" En zich tot Wim wendend: „Zou dat kun nen?" Wim voelde zich gestreeld. „O ja", antwoordde hij zacht, „als ik U daar een plezier mee kan doen.... Maar dan zal ik moeten schilderen aan de overkant, op het erf van die mensen waar ik zo juist vandaan kom." „O, dat vindt de buurman zeker goed", meende de boerin. (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 5