DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIER1KZEE SdEHNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. Prys per 3 maanden by vooruitbetaling f 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschynt 3 maal per week. Advertentiepry* 15 cent per man. Succesjes (max. 15 m.m.) t 1 per stuk. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1953 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - TeL 1 No. 17446 - 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE! Lang» Nobalïtraat A 171, ZlariVxaa, Postbus nr. t, ToMoon or. 32. Girorekening nr. 137677 - Ultgorw: N.V. Drukkerij roorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobalstraat A 171 Zierlkiee. De kwestie Triëst Verklaringen van Italiaanse en Znldslavlsche rijde Do Italiaanse premier, Giuseppe Polls hooft Woensdag te Boine verklaard, dat iedoro vijf-mogendhedcJi-oonferentie over Triëst do Brits-Amerikaanse boi slituing om de tóne „a" aan Italië too te wijzen als „vast en on herroepen iyic" moet aanvaardcu. Voorts, co verklaarde hij In de Kar mer, moet de conferentie een oplos sing zcekcu voer het hele gebied van Triest en niot voor de zóne „a" .alleen. PoLla'a regering beschouwde een volksstemming nog ateeda als de beste oplossing voor Triëst. De Zuidslavische vioe-president Mosje Pijnde heeft Woensdag in een verkia-' xingsredo te Ljoebljana verklaard, dat Zuid-SlariO nooit de Brits.Amerikaan se beslissing om de zöne „a" van Triëet aan Italifl toe te wijzen, raj aanvaar, den. Geen kanonnen maar de moraal De wereldvrede kan slechts gewen nen worden door geestelijke en mor relo waarden te laten geldon en niet door middel van „de verschrikkelijk ste instrumenten van verwoesting dij de wetenschap ooit heeft voortge bracht". Dit zeido president Eisen hower Donderdag toen hem het ere doctoraat werd verleend van de Ka tholieke universiteit van Washington. „Zij' die bi] het zoeken naar vrede uitgaan van militaire macht, zijn ge doemd op ^et slagveld om te tomen", aldus Eisenhower.1 Sinds mensenheugnis... In Damascus viel sneeuw De Egyptische kust en do Nijldslta hebben Donderdag te lijden gehad van eeu Noordwesters to rtn, die daken af rukte, bomen ontwortelde en in talJ rijke steden in Ncder-Egypte hot tramM en autobnsverkeer ontwrichtte. De 6torm ging gepaard met een koudegolf. De haven van Alezandrifi Was gesloten: voor de scheepvaart,) In Damascus, do hoofdstad vah Sy rië, is voor het eerst sinds menseaJ heugenis sneeuw gevallen, die het ver-I keer op alle belangrijko wegen tot stilstand bracht. Vooral de Arabisohö vluchtelingen, die in tonton zijn ondorJ gebracht, hebben erg te lijden van dd plotselinge daling van temperatuur. Do Syrische regering on de hulpof ganisatio der V.N. nemen maatregelen om do nood te lenigenJ Zangeres in handen van slavenhandelaars Do blonde Franse cabarctzangerod Janino Toscane is, naar gevreesd wordt,' in Venezuela in handen gevallen van handelaars in blanke slavinnen, zo deelt de Franso politie mede.' De 28-jarige Janine wordt sinds vijf weken vermist. Op 16 September is zq naar Venezuela vertrokken om te zin-I gen in een hótel to Caraoas. Zij heeft verscheidene brieven uit die plaats ge-I schreven. De laatste was een goheim-1 zinnige brief, „geschreven in een stijl die veel van de hare verschildo"iJ Daarna is nooit meet iets van haat vernomen.' Prins Bernhard's verblijf in Ethiopië ZJ3LH. kreeg een leeuwtje De voorlaatste dag van zijn verblijf ln Ethiopië woonde Prins Bernhard een Koptische eredienst bij in de kerk van de Heilige Drieëenheid in Addis Abeba. Tijdens de dienst werd een speciaal gebed voor de Prins uit gesproken. De uiterlijke vorm van de eredienst deed Arabisch aan; het koor, in witte gewaden gehuld en met tulbanden getooid, gaf een Rem- brandtiek effect. Na de plechtigheid volgde een bezichtiging van de kei zerlijke grafkelder. Onder de cadeaux welke de Prins tijdens zijn verblijf in Ethiopië wer den aangeboden, bevindt zich ook een driemaands leeuwtje van de keizer. Aanvankelijk bestond het plan het diertje in het vliegtuig mee naar Ne derland te nemen. De keizer advi seerde evenwel dit niet te doen in ver band met de atmosfeer in het toe stel. De adjudant van de Prins be treurde dit besluit, alhoewel onge twijfeld het leeuwendeel van de ver moeienissen van de thuisreis voor zjjn rekening was gekomen als hü het leeuwtje bij de tussenlandingen op de vliegvelden had moeten uit laten. De Prins en zijn gevolg worden Maandag in Nederland terugver wacht. Engeland kreeg Kanaal- eilandjes toegewezen Het Internationaal Gerechtshof heeft de eilandengroep Minqulers en Ecrehous, in Het Kanaal, waarop zo wel door Engeland als door Frank rijk aanspraak werd gemaakt, aan Engeland toegewezen. De beide landen hebben hun lang durige geschil hierover twee jaar ge leden aan het Internationale Hof voorgelegd. De kleine, rotsachtige eilandjes tussen Jersey en de Franse kust hebben rijke oestergronden. Zij zijn onbewoond. De beslissing werd door de vijftien rechters eenstemmig genomen. DANK VOOR DICHTE DIJKEN Zeeuwse manifestatie voor H.M. de Koningin in de zomer van 1954 Koningin Juliana hoopt aanwezig te zijn Financiën en Economie Brits economist voorspelt crisis in Amerika VERGETEN MAN Bijna een week na afloop van een legeroefening stond bij Gins- helm, in de omgeving van Mainz, een Amerikaanse soldaat nog steeds op wacht bij ponten, waar mede tijdens de oefening soldaten en voertuigen over de Rijn waren gezet. De inwoners van Ginsheim, die de soldaat voedsel en onder dak verschaften, trachtten de sol daat over te halen zijn post te ver laten, maar hij bleef op zijn post Tenslotte meldde hij zich bij de plaatselijke politie. Een paar da gen later zond het leger een auto naar Ginsheim om de soldaat naar zijn afdeling terug te brengen. Men bleek vergeten te hebben hem te vertellen, dat de oefening was afgelopen De Zondagswet afgekondigd In het Staatsblad is afgekondigd de wet van 15 October jl», houdende na dere voorschriften ter wegneming van beletsels voor de viering van en ter verzekering van de openbare rust op de Zondag en enige Christelijke feestdagen (Zondagswet). De oude Zondagswet (van 1 Maart 1815) komt te vervallen wanneer de hieïiwe wet in werking treedt, dit is 20 dagen na de dag van afkondiging. Petitionnement der S.G.P. over vervoe.verbod van niet ingeënt vee Gistermorgen heeft con deputatie van het hoofdbestuur der Staatkundig Gereformeerdo Partij, bestaando uit de heren Ds. Zandt, ir. van Dis en burge meester Kodde, aan do minister Van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning in diens departement een petiti-i onnamont met 25000 handtekeningea aangebeden, waarin do minister vor- zocht wordt het vervoerverbod van vee, dat niet tegen mond- en klauw zeer is ingeënt, in te trekken. De hand having van doze maatregel, welke, naar de S.G.P. meent, in feite neor- komt op een indirecte dwang voor do boeren die tegen de inenting van hnn vee principiële bezwaren hebben, maakt de uitoefening van hun bedrijf vrijwel zo niet geheel onmogelijk. Men deelde van de zijde Van het hoofdbestuur mede, dat niet alleen zij die gewetensbezwaar tegen het inenten hebben het petitionnement hebben ge tekend, doch zoals aan het hoofd be-1 stuur van verscheidene kanten werd gemeld, ook door velen die verklaar-1 den dat zij tekenden, omdat zij het toepassen van deze indirecte dwang maatregel ten aanzien van de gew'o-' tensbezwaarde boeren ten sterkste af keuren.' Korte berichten uit het Binnenland SCHIEDAM. Op de Vlaardingor dijt in Schiedam is du 69-jarige schilder F. A. Segers uit ds Volmarijnstraat te Rotterdam aangereden door een perso nenauto toen hij op zijn fiets de rijweg overstak. Hij werd tegen do straajt gesmokt en was op slag dood.' 's-GRAVENHAGE. Het zusterschip/ van de „Do Ruytor", do kruiser „Zcw ven Provinciën", zal, zo wordt ver-I nomen, waarschijnlijk over oen maand officieel in dienst worden gcsteldJ HABENKAR3PEL. Op de onbewaakt te overweg in Waarland (gem. Haren-I karspel) nabij het station Noordschar- woude ia do 43-jarige tuinder V. nit Harenkarspel door do trein, die cml 12.50 uur uit Alkmaar was vertrok-! ken, gegrepen. Vermoedelijk heeft V.'j die mot zijn broer per fiets de oVerH weg passeerde, geen nanducht gesohonH ken aan de nadfreodg trein,' De Stichting „Nieuw Walcheren" te Middelburg heeft bet initiatief ge nomen tot het houden, In de zomer van 1954, van een grote Zeeuwse de monstratie met sterk folkloristische inslag, voor H.M. Koningin Juliana. Deze demonstratie is bedoeld als uiting van dankbaarheid voor de dichting der dyken na de Februarl- ramp. H.M. de Koningin heeft In be ginsel toegezegd, deze demonstratie, die zal worden gehouden op 25 Juni, te zullen by wonen. Het denkbeeld heeft in brede kring weerklank gevonden en het staat op het ogenblik dan ook reeds vast, dat de demonstratie een der hoogtepun ten van de komende zomer zal wor den. Er is een speciaal, nog voor uit breiding vatbaar, comité gevormd, bestaande uit personen uit de gehele provincie, die op organisatorisch of Auto contra wild zwijn Voor de volkswagen van de heer G. Heidebrink uit Naarden versche nen op de Amersfoortseweg onder Apeldoorn plotseling in de dichte mist vier wilde zwijnen, die de weg wilden oversteken. De heer Heide brink trachtte door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, doch hij kon niet verhinderen dat één der dieren door de auto werd geraakt. De auto werd aan de voorkant zwaar beschadigd. Na enig zoeken trof een jachtop ziener het gewonde dier op enige honderden meters van de plaats van de aanrijding gewond, in de bossen aan. Hij schoot het ter plaatse dood, waardoor het uit zijn lijden werd ver lost. Het dier woog ongeveer 60 kilo. Nog 10.000 Zeeuwen verblijven elders Naar globale raming telt Zeeland ten gevolge van de Februariiiamp nog ongeveer tiendnizend ©vacué's, dat wil zeggen personen, die nog niet in han oudo woning zijn teruggekeerd. Dit aantal laat zich schatten uit dé volledige lijst van geëvacueerde Zeeu wen, die gepubliceerd is in het No-I vebobernummer van „Do Evacuaticjp'ostfy een tijdelijke uitgave van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden to Middelburg; Onder ovacué's worden ook verstaan zij, die nog verblijven in noodwoning gen, omdat hun oorspronkelijke wo ningen zijn verwoest of zwaar bescha digd, dan wel dat hun dorpen nog onder water staan.' folkloristisch gebied hun sporen reeds hebben verdiend, dat zich met de voorbereiding heeft belast. Zoals bekend organiseert „Nieuw Walcheren" op 24, 25 en 26 Juni een plechtige viering van het gereedko men van herstel en wederopbouw van Walcheren. De Zeeuwse demonstratie wordt geplaatst in het kader dezer plechtigheden en geeft er de door de ramp noodzakelijk geworden uitbrei ding aan. Waar zijn de diamanten? Vertrouwen van diamant- maatschappij misbruikt? Een der grootste diamantmaat schappijen te Amsterdam mist sedert het begin van deze maand twintig diamanten ter waarde van ruim f 103.000,Zij heeft deze kostbare stenen op 5 November in goed ver trouwen op zicht gegeven aan de 47-jarige E. L. de Clercq uit Johan nesburg ,die enkele dagen later het bötel in Amsterdam, waar hij gelo geerd had, heeft verlaten en van wie sindsdien niemand meer Iets heeft gehoord. Bij zijn vertrek uit het hótel deelde hij het personeel mede, dat hij enkele dagen naar Kopenhagen ging. Hij liet wat toiletgerei op zijn kamer en een koffer achter, die bij onderzoek ech ter leeg bleek te zijn. Ook de hótel- rekening werd niet betaald. Ook hier leefde men in de veronderstelling, dat de Clercq zeker binnen enkele dagen terug zou komen. Met die mogelijk heid houdt de politie trouwens ook thans nog rekening. -*">In -het hótel had de Clercq, die zo wel over een Belgisch als een Brits paspoort op zijn eigen naam beschikt en die dus waarschijnlijk een dubbele nationaliteit heeft, bovendien de dag van zijn aankomst f 500,geleend, die evenmin terugbetaald zijn. De Britse economist, Colin Clark, heeft in de „Manchester Guardian" een tweetal artikelen gepubliceerd, waarin hij een ernstige inziaking in het Amerikaanse bedrijfsleven om streeks het midden van 1954 voor spelt. Volgens Clark zou deze crisis verschillen van de laatste Ameri kaanse economische inzinking, omdat 'de economische tendenties zouden werken in de richting van een ver groting der depressie in plaats van een herstel te weeg te brengen. Het gevolg zou vólgens Clark zijn een kettingreactie, welke zich met toe nemende snelheid zou uitbreiden tot andere sectoren van het Amerikaanse bedrijfsleven en zou overslaan naar andere landen, waarvan de economie met het dollarsysteem is verbonden. Naar aanleiding van deze voorspel lingen van Clark schrijft de „Man chester Guardian" in een hoofdarti kel, dat Clark op basis van mathe matische berekeningen, welke elders zijn gepubliceerd, een snel om zich heen grijpende crisis-toestand voor spelt, welke omstreeks het midden van het volgend jaar zou beginnen en hij spreekt van zes of zeven millioen werklozen in de Verenigde Staten. Ned. Roode Kruis Afdeling Schouwen's Westhoek Naar wij vernemen bestaan er plannen weer een cursus voor Wel fare-werksters te organiseren, als er voldoende deelneemsters zijn. Welfare-werksters zijn dames die patiënten, die wat mogen doen, daar bij behulpzaam zijn door hen ver schillende handwerken te leren en hen zodoende nuttige voorwerpen te doen vërvaardigen. Aan deze cursus kunnen dames uit Burgh, Haamstede, Renesse, Noord- welle, Serooskerke en Ellemeet deel nemen. Men geve zich daarvoor op vóór 1 December bij de secretaresse van dé afd. Schouwens Westhoek van het Ned. Roode Kruis, mej. A. Hout man, gemeentehuls, Haamstede. 0 De ziel van een meni la als een O schoolbord na een lesuur: slier- O X lel is daarop geschreven en Y weer geheel of gedeelteiyk nit- 6 gewist 666666666666666666666666 Het K. N. M. I. voorspelt tot Zaterdagavond: Plaatseiyk mist Zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen en plaatselijk mist; iets lagere temperaturen; ln het Noorden van het land matige tot zwakke wind tussen West en Zuidwest, elders wei nig wind. 22 Nov. Zon op 8.12, onder 16.40. Maan op 17.29, onder 10.22. 23 Nov. Zon op 8.14, onder 16.39. Maan op 18.39, onder 11.18. 24 Nov. Zon op 8.16, onder 16.38. Maan op 19.55, onder 11.56. Doorlaattijden voor de Langendijk vervallen De Dienst Dijkherstel Schouwen- Dulveland bericht ons het volgende: De in het schrijven van 14 October jl. vermelde doorlaattijden voor het verkeer over de weg Brouwershaven- Brouwershaven-Scharendijke (Lan gendijk) zijn met ingang van 19 Nov. jl. vervallen. Voorzover het werk dit toelaat, zal vanaf deze datum het verkeer ten allen tijde worden doorgelaten. Er dient echter rekening mee te worden gehouden, dat zo de werkzaamheden dit eisen, plaatselijk korte tijd zal moeten worden gewacht Dringend wordt verzocht niet bui ten de verharding te rijden en de no dige voorzichtigheid te betrachten. Ket berijden van het betreffende weggedeelte geschiedt voor eigen ri sico. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 Nov. 3.51 v.m. 16.10 n.m. 23 Nov. 4.38 v.m. 16.55 n.m. 24 Nov. 5.20 van. 17.39 n.m. BROUWERSHAVEN 22 Nov. 3.13 v.m. 15.33 njn. 23 Nov. 4.02 vun. 16.19 n.m. 24 Nov. 4.48 v.m. 17.03 njn. MUZIEK CONCERT ROTTERDAM'S KAMERORKEST Ook het ongeschoolde oor zal volop kunnen genieten Doodtij: 30 November. Springtij: 23 November. Cimarosa: speels Saint Saëns: constructief (Van een medewerker) Het programma wat het R.K.O. a.s. Dinsdagavond in de Concertzaal ten gehore zal brengen, is zodanig sa mengesteld, dat ook niet-geschool- den (zoals de circulaire vermeldt) al leszins kunnen genieten. Holle kerker, loze reis, dubbelganger, Gemene Geul en vergelijking „Schrijft U daar nu eens over". Zo dikwijls krijgt Eilandman een briefje met deze stereotype zin, die zoveel in houdt als een aanmoediging om te gaan schrijven; op het eiland Schou- wen-Duiveland nogal eens een ge vaarlijk werkje overigens, want het wie schrijft die blijft, geldt meer voor de boekhouders dan voor hen die de dwaze gewoonte cultiveren in het glazen kastje te gaan kruipen dat krant heet. Enfin, een brief met zo'n zinnetje was afkomstig van een tweede etagehokker, zoals we hem oneerbiedig zouden kunnen noemen. Zo'n man met een natte eerste ver dieping, die met elk slokje melk, met het potje voor de kleine, met de dop erwtjes, het vloerblik en nog veel meer, dagelijks tientallen malen zijn achttien treden op en neer draaft om slank te blijven. Moeder de vrouw doet het nog vaker, maar dan is pa niet thuis. Op een dag zijn de muur- afbikkers gekomen, die de beneden verdieping onder handen namen en het huis in wolken stof hulden, waardoorheen weldra naar men meende het zonnetje van de nor male behuizing zou komen gloren. Maar enfin, U snapt het nu wel de muurafbikkers zijn weer verdwe nen en beneden is het een kale boel en het blijft een kale boel. Snapshot van Zierikzee anno 1953. Nee, Eiland man Is niet zo dom om nu maar par does in het fuikje te zwemmen en van leer te trekken tegen allen die daar schuldig aan zijn. Hij kijkt wel uit, maar hij wil het feit constateren van die dravende man en die dra vende vrouw. Van het papier aan de trap: „niemand mag met lege handen omlaag". Van hun benen die 's avonds als lood wegen en van de holle ker ker daar beneden, die zich als een steengrot aan het oog van de bezoeker voordoet. Moet dat nu nog lang du ren?, vragen de dravers zich af. Zul len we tot onze oude dag als mezen op en neer blijven buitelen in de stenen gewelven van een huis, dat al lang weer in. de voegen had kunnen zitten? Er worden jaarlijks 65.000 huizen in het goede Nederland ge bouwd, maar in Zierikzee is een pleis terlaag aan een muur een kwestie die de maanden trotseert. GESPREKKEN VAN EILANDMAN Een man kwam bij Anna Jacoba- polder, de geriefelijke Rivièrabad- plaats aan het Zijpe en kon (met zijn auto) niet meer over. Hij toch over, zonder auto en gelift naar Zierikzee, want zoals bekend rijdt de koeketram nog niet op Schouwen-Duiveland. De man deed wat hij doen moest en liftte de volgende ochtend terug. Weer overgezet zijnde greep hij in zijn vest zakje om het contactsleuteltje op te zoeken. Laat dat nu in Zierikzee zijn geblevenl „Nou moe", heeft de man gedacht en nog veel meer, toen hij weer terug ging naar Zierikzee. „Dag burgemeester", zei een man tegen een andere man die zijn weke lijks sigaartje stond te kopen in een winkel. De „andere man" keek vreemd op, want niets was hem eigen dat men een vertegenwoordiger van de magistratuur zou kunnen toedich ten. De mop was echter nogal goed en de binnengekomene zei tegen de „burgemeester": ,Weet U nog het tochtje dat we samen hebben ge maakt?" „Nou", zei de burgemees ter, die er lol in begon te krijgen en toen (op goed geluk) „en slecht weer dat het was". Laat dat nu ook nog kloppen. Toen de „andere man" vertrok, lichtte hij zijn hoed, groette de winkelier en vervolgens „dag bur gemeester. De winkelier en de „bur gemeester" hebben elkaar van louter vreugde omhelsd. Hoe gemeen eigenlijk de Gemene geul bij Serooskerke wel was, blijkt nu de droogmaling van Schouwen in een beslissend stadium is gekomen. Alles zal eerder droog zijn dan die geul, waarvoor speciaal pompen moe ten worden geplaatst. Dan komt de weg boveh, de laagste en de meest ontredderde weg van het eiland, dat feitelijk toch maar een armzalig brokje wereld Is. Zo niets op de kaart en zo niets in werkelijkheid. We zul len er niet al te treurig meer om worden, al keren velen het de rug toe, want we hebben het Beijersdijkje en de weg langs de Langendijk als tekenen van opbloei. Tenslotte is een kaal en nietig speenkruidje in het voorjaar ook maar weinig. Maar het is voorbode van heel wat anders. La ten we hopen dat de vergelijking niet al te mank gaat. De kennis en het verstand zijn bij het genieten van muziek onderge schikt aan het gevoel en de verbeel ding, doch zij werken ongetwijfeld mede. Zij geven richting aan ons voorstellingsvermogen en hebben vooral betrekking op de duurzaam heid van het geestelijk genot. Eerst dan kan gesproken worden van ge schoolden, indien men zonder meer in staat is een muziekstuk naar de vorm te analyseren. De invloed van de muziek op de mens is moeilijk te omschrijven, doch wij weten dat zij, hoe inmaterieel zij ook is en hoe vluchtig van substantie, in staat is om in ons gedachten- en gevoelsleven diep in te grijpen. Probleemloze muziek Met de eerste twee nummers van het programma worden wij door de eenvoudige en frisse muziek van Do- menico Clmarose probleemloos bezig gehouden. II matrlmonlo Sagxeto (Het geheime huwelijk) componeerde Ci marosa in 1792. Dit charmante humo ristische werk kan het huidige re pertoire nog voortreffelijk aanvullen. Het concertante voor twee fluiten en orkest geeft voor de belde solisten ruimschoots gelegenheid tot virtuoos spel. Het is een speels stuk, waarin het samengaan van de beide fluiten doet denken aan een vrolijke samen spraak. De Suite pour orchestre op 49 van Saint Saëns besluit het programma vóór de pauze. Er zijn In Frankrijk steeds kunstenaars geweest, die de theorie hebben aangekleefd waarvan de spreuk graag ln hun taal wordt uitgedrukt: „L'art pour l'art". Saint Saëns legt liever een geestrijke dan een gevoelvolle inhoud in de vorm. Noch stormen, noch extases in zijn muziek. Construeren is zijn groot ge not. Zijn muziek spreekt wel eens meer tot de rede dan tot het hart. Is de muziek van Saint Saëns dan koud de gevoelloos? Alleen reeds de prach tige aria „Mon cour s'ouvre ta volx" uit het lyrische drama „Samson et Delila" geeft op de vraag een af doend antwoord. (Slot volgt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1