Het herstel en nieuwboyw van be schadigde en verwoeste boerderijen Mevrouw de Casembroot-van der Feltz stelde s.s. „Krammer" in gebruik /IIRlKZrE SClIi: vflXIElTVYS BOOK ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. Prjjs per 3 maanden by vooruitbetaling f 2,'17, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent Verschijnt 3 maal per week. Advertentlepry» 15 cent per man. Succesjes (max. 15 man.) f 1 per stuk. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 WAARIN OPGENOMEN DE Z1ER1KZEESCHE COURANT 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tï No. 17443 - 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lang» Nobelitraat A 171, Zierikzee, Poitbus nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave i N.V. Drukkerij voorh. Lakenmsn Ochtman - Lange Nobelitraat A 171 Zierikzee. EEN HAVENPROBLEEM Wordt „De Val" of de voorhaven aanlegplaats van de Prov. Boot? Deze week vonden oriënterende besprekingen plaats Dexe week zUn besprekingen ge- voevd tussen het College van B. en VV., vertegenwoordigers van de Pro vinciale Waterstaat cn de Provinciale Stoombootdlenst, inzake de kwestie van de toekomstige aanloophaven van de Provinciale boot op de iyn Zlerik- zee-Katseveer. Een beslissing is even wel nog niet genomen, maar de zaak ls toch meer ln een actueel stadium gekomen, door het feit dat de Dienst Dijkherstel de voorhaven zal aanleg gen, zoals geprojecteerd ln het door de directeur van do Centrale Dienst Noord-Zeeland ontworpen stedelijk structuurplan. In verband hiermede hadden wij een onderhoud met de directeur van de Provinciale Stoombootdiensten, de heer G. J. de Jonge, die uiteenzette dat de voordelen van „De Val" als aanloophaven van de boot, z.i. groter zijn dan van de voorhaven. De heer de Jonge wees er op, dat er proble men van nautische aard liggen om in de toekomst met een ferryboot te meren in de voorhaven. De draai die de boot dan zou moeten nemen, is lastig en radar is bij mistig weer v/el een geschikt hulpmiddel, maar heft tenslotte niet alle problemen op. Het standpunt van de Provinciale Stoom bootdiensten wordt tevens bepaald door de kortere vaar tijd van en naar „De Val". Het gevoelsargument, dat de passagiers de „joyeuse entree" in Zierikzee zouden komen missen, wordt door hem niet gedeeld, want ook vanaf de dijk bij „De Val" heeft men een fraai uitzicht op de stad. Dit alles gevoegd bij de noodzakelijke verbreding van de Westhavendijk, doet de directie standpunt kiezen voor „De Val" als stedelijke haven in de toekomst. Zoals bekend stelt Zierikzee hier tegenover, dat het reizend publiek bij gebruikmaking van „De Val" uit de stad wordt geweerd en de boot steeds een levendig element is in het alle daagse leven van de stad. Wat betreft de nautische bezwaren zijn inlichtingen ingewonnen, om deze kant van de zaak zo goed moge lijk te kunnen beoordelen. Wat de In vaart betreft gaat toch een deel ver loren van de bekoring die hier steeds van uit pleegt te gaan. Een met al staan hier de stand punten dus duidelijk tegenover el kaar en het ls zeker van belang voor Zierikzee hoe straks de uitslag zal worden. Het Arabische sla venmeisje Jean Kawahkib, dat door de Britse matroos Tommy Flynn kortgeleden aan boord van zijn schip naar Enge land gesmokkeld is en daar met hem in het huwelijk trad, is na tien dagen van hem gescheiden en zal aan een college te Londen gaan studeren. Zij heeft reeds Vele aanbiedingen van filmmaatschappijen ontvangen. BOOMPLANT-ACTIE Plant een boompje op ons eiland, U en ik, wij allemaal; 't Zal zo triest zijn op de velden En zo troosteloos en kaal. Strooit langs paden en langs wegen, Als ze droog zijn, eens wat groen. Onze trots zij aan de actie Naar vermogen mee te doen. Zijn er wel urgenter zaken; Vragen van véél meer gewicht, Houden wij op kleiner dingen Ook een waakzaam oog gericht Is, de tijd daarvoor gekomen, Burgers van het Schouwse land, Als symbool van eensgezindheid Jong en oud een boom geplant! Dat der vaad'ren erf herrijze Uit het zilte kleimoeras, Rijk aan groen-omzoomde dreven, Schoner dan het eenmaal was! Veerboot met koplading voor Schouwen-Duiveland Hoogtepunt viering 75-jprig jubileum der R.T.M. (Van onze redacteur) Wanneer hot midden-winter is, wordt do lucht van groot-Londen elko dag verontreinigd door meer dan 2000 ton zwavoloxyde on 2000 ton kool- monoxydo (kolendamp)^ Dit ia meege deeld door dr. E. T. Wilkina, die spe ciaal belast is met ©en onderzoek >*p dit gebied. Hij zei dat de inistperiode in December van het vorig jaar meer doden heeft geCist dan welke andere periodo in do afgelopen 80 jaar ook. Er waren in do maanden daarna 6000 sterfgevallen meer dan gewoonlijk. Schouwen-Duiveland heeft een veerboot met koplading. Donderdag middag heeft de echtgenote van de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, mevr. de Casembroot- van der Feltz, met het doorknippen van een lint toegang verschaft tot de brug, aan het eind waarvan het s.s. „Krammer" van de R.T.M. lag afge meerd. Tevoren was mevr. dc Ca- sambroot, die deel uitmaakte van een groot gezelschap, waaronder zich tal rijke autoriteiten bevonden, verwel komd door de president-commissaris der R.T.M., de heer W. Vroiyk. De ingebruikneming van de veer boot „Krammer" vormde een der hoogtepunten van de viering van het 75~jarig jubileum der Rotterdamsche .Tramweg Maatschappij, dat in Hötel „Het Witte Paard" te Rotterdam ge vierd werd. Met de komst van deze veerboot die voorlopig nog niet ge regeld dienst zal kunnen doen in ver band met allerlei voorzieningen aan dé weg en de opritten is voor „Geen groter gemak dan een eigen dak" De geruchtmakende zaak-Drummond Nieuw onderzoek zal worden ingesteld Do Franso politio heelt Donderdag ochtend vroeg een nieuw onderzoek ingesteld op do plaats langs de autoweg van Marseille naar Gronoblo, nabij Lurs, waar in Augustus 1952 do Britse geleerds Sir Jack Drummond, zijn echt genote on hun 10-jarig ^dochtertje werden vermoord. Do plaatselijke bovolkiDg gelooft, dat hccfdinspcctonr Sobcillo van de politie in Marseille, dio met het onderzoek ts belast, nieuwo aanwijzingen heeft put-, dekt. In kringen wolko in verbinding staan met de politie verluidt, dat hot dool van het nieuwe onderzoek is opnieuw1 do getuigenis van Gostave Dominici, de boer die het eerst de lijken van do slachtoffers 'vond, to toetsen. Sebeillo zon tweo nieuwo getuigen hebbou op gespoord, die hebben verklaard het lijk van lady Drummond te hebben gezion voor de politie indertijd op do plaats van do moord arriveerde. Deze nieuwo getuigen zouden bobbon Tsrklaard, dat het lijk van lady Drum mond op do rug lag evenwijdig aan de anto- Do politio dio korto tijd later arriveerde, vond het lijk op do buik liggend ©n niet evenwijdig doch dwars ton opzichte van do anto. SobeflW zoa er van overtuigd zijn, dat do moorde naar naar de plaats van do misdaad was teruggekeerd om lego patroon- huizon to zoeken. Hij zon toon het lijk voa lady Drummond hebben ver plaatst. Mevr. Molotof ontving dames op de thee Do Britse ombassado te Moskou heeft medegedeeld dat de echtgenote van de Britse ambassadeur, lady Hayter en do vrouwen van drio leden van do staf van het Britse ambassadepersoneel Dins dag een thccbezoek bij movr. Molotof, do ©ga van do Sow jet-Russische minis ter van Buitonlandso Zakon, hobbon ge bracht. Mevrouw Molotof pntvlng op hst Spiridonofkn-palcis, waar do recepties van hot Russische ministerie van Bui tenlandse Zakon worden gehouden. Do Britse ambassade deelde nog mede dat do ontvangst ,,cen buitengewoon aan genaam verloop" had. Men meent, dat het de eerste mooi sinds vele jareö is, dat do echtgenote van do Britse diplomatieke vertegen woordiger te Moskou op oen derge lijke wijze is ontvangen. Veel belangstelling bestond Don derdagmiddag in het „HuL van Nas sau" voor de aangekondigde lezing, uitgaande van de'Z.L.M? en de Bond van Plattelandsvrouwen, waarin de heren Ir Bouma, Rjjkslandbouwcon- sulent, afd. Boercerybouw, en de heer D. Stam, waarnemend hoofd van Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zeeland, een causirie hielden. De voorzitter der Z.L.M. kring Schouwen-Duiveland, de heer A. M. Geluk, opende de druk bezochte ver gadering met woorden van geluk wens met betrekking tot de dijk- sluiting bij Ouwerkerk. Het Konink lijk woord heeit geklonken en ont roerd. De dijken zijn dicht en het einde van de ramptoestand in zicht, waarna het herstel kan worden aan gepakt. Door dit succes krijgt men een nieuwe impuls in de richting van herstel, dat met alle krachten dient te worden aangevat en waarover de beide sprekers, die hij welkom heette, nadere mededelingen zullen doen. Het herstel van de boerderijen is een project op zich zelf. En wel door het grote aantal verwoeste of zwaar be schadigde bedrijven, 'de projecten in verband met de herverkaveling, onze geïsoleerde ligging, die aantrekking van aannemers en werkkrachten moeilijk maakt. Commissies zullen of zijn in de verschillende gemeenten gevormd, teneinde nauwere samen werking te bewerkstelligen, speciaal de urgentiecommissies zullen met het oog op plannen contact moeten ma ken met architecten, teneinde bouw plannen te combineren en gezamen lijk aan te besteden. Spr. haalde een slagzin aan van de algemeen voor zitter der Z.L.M., de heer Geuze: „Geen groter gemak dan eigen dak". Nu het eiland begint droog te vallen wordt het ons vaak bang te moede wanneer we zien wat het water ver nield heeft. Er b estaat geen twijfel of de bouwers zulten zelf in de bouw kosten moeten bi dragen. De grond, het productiemiddel, is zwaar ziek. Men bevindt zich bovendien op een kentering van de conjunctuur. Deze twee factoren belemmeren instelling op moderne leest, hoewel het nu meer dan ooit nodig is dat rationele bouw wordt doorgevoerd. Maar er zijn kan sen voor modernisering van de be drijven in de naaste toekomst. Dan kan een nieuw Schouwen-Duiveland ontstaan, bij goede verkaveling en afwatering, een eiland dat we met trots zullen kunnen'tonen aan overig Nederland. Herstel en nieuwbouw Ir Bouma begon zijn inleiding met zijn diep respect uit te spreken voor de energie die oreekt uit het feit dat na een week van de dijkdichting, men wenst voorgelicht te worden om trent de boerderij bouw. Met klem wees spr. er op dat men in de aan vang zich goed dient te realiseren hoe men bouwen zal, want bouwen moet men maar eenmaal doen, en, tracht zoveel mogelijk zich vrij te maken van het voorbeeld van oude bedrijfsgebouwen en woningen. Maak de inrichting zo doelmatig mogelijk en blijf niet aan de oude vormen han gen. Een assistent van de Rijksvoor lichtingsdienst zal in Zierikzee ge vestigd worden, die nauw zal samen werken met de Wederopbouw. Twee categoriën dient men tet onderschei den, nl. het herstel van de getroffen boerderijen en de nieuw te bouwen bedrijfspanden. Herstel zal wel vlug ger gaan dan nieuwbouw. In verband met de bouw en herstel gaf Ir Bouma tal van practische wenken inzake licht en afvoer van lucht bij het her stel van stallen in beschadigde boer derijen, om dkarna over de nieuw bouw de wenk te geven: laat de in deling zo doelmatig mogelijk zijn. De oude woningen waren dikwijls on doelmatig ingericht, wat geen ver wijt is aan het voorgeslacht, omdat toen andere maatstaven golden. Men wake bij de nieuwbouw tegen te lichte constructie, maar bouwe so- lied; tracht zo goedkoop mogelijk te bouwen en let op schoonheid van het geheel. Deze ramp biedt de moge lijkheid veel te veranderen, te ver beteren en te verfraaien. In grote trekken kan worden gezegd dat in twee jaar de grote boerderijen wel licht gebouwd zullen zijn. Indeling van schuur en woningen Het was spr. opgevallen dat men hier in Zeeland de vo.orkeur geeft aan een los huis, dus niet gebouwd aan de landbouwschuur, zulks in te genstelling met andere streken in ons land. Gebeurde dat ook hier, dan zouden de bouwkosten lager zijn. De indeling van schuur en woningen vormde een apart onderdeel van de causerie. Schuren met dwarse vloer achtte spr. minder gewenst, maar in plaats daarvan langsvloeren die meer op de practijk zijn ingesteld. Wat de woningen betreft beval spr. zo wei nig mogelijk vertrekken aan. Men doet beter geen vertrekken te maken waarin toch niet gewoond wordt. Speciaal wees spr. op het maken van een douchechel, want met de hygië nische verzorging is men wel iets ten achter. Ten dienste van de practijk staat de R.V.L.D. Spr. hoopte dat men er in zal slagen dit eiland te stof feren met zeer doelmatige en prac tische bedrijfspanden, zodat we de wederopbouw zullen kunnen spre ken van een fraai eiland Schouwen- Duiveland. De heer D. Stam sprak een kort woord over de wederopbouw, waar voor een kleine commissie is ge- die de .gedupeerden zal voor lichten. Het bouwen van een aparte woning op de boederijen vindt zijn oorzaak deels in de historie, deels in het feit, dat men ongedierte kan krij gen dat in de schuren huisvest, wan neer de woning aan de schuur wordt gebouwd. Een tweeetal personen zal steeds gereed staan om voorlichting te geven hoe men het beste bouwt. De voorzitter sprak daarop woor den van dank tot de beide sprekers, waarna hij o.m. mededeelde dat de door G.S. ingestelde reconstructie commissie in December a.s. haar ver slag zal laten verschijnen, zodat eerst dan gelegenheid zal zijn te consta teren wat wel dan niet aanvaardbaar is. Op een uit de vergadering ge stelde vraag deelde de voorzitter mede dat het in de bedoeling ligt ieder bedrijf aan te sluiten aan het electrisch net en de waterleiding. Ir Post deelde nog mede dat het de primaire taak van de agrarische subcommissie zal zijn te bepalen waar bij de hervei-kaveüng de boer derijen zullen kunnen worden ge bouwd. Hierop volgde sluiting. Schouwen-Duiveland een lang ge koesterde wens in vervulling gegaan. Onder de autoriteiten, die bij de in gebruikneming aanwezig waren, be vonden zich o.m. de directeur-gene raal van het Verkeer de heer H. van Galen Last, de Commissaris der Ko ningin Jhr Mr A. F. C. de Casem- broot, de heren C. Philipse en C. Ha melink ,leden van G.S., de Rijksin specteur voor het Verkeer in de pro vincie Zeeland Mr K. J. L. Nieuwen- huis, de directeur van de Provinciale Stoombootdiensten de heer G. de Jong, en de burgemeesters der ge meenten Bruinisse en St. Philipsland. Toespraak Commissaris der Koningin Aan boord van de „Krammer" werd het woord gevoerd door de Commissaris der Koningin, die uiting gaf aan de dankbaarheid der bevol king voor de indienststelling van een veerboot met koplading, waarnaar reikhalzend is uitgezien.Spr. stipte de verkeersvraagstukken op Schouwen- Duiveland aan. Voor de overbrug gingsperiode, waarin de reconstruc tieplannen voor het eiland zullen worden bezien en de herverkaveling zal worden uitgevoerd, komt de tram naar Schouwen-Duiveland terug. In rustig overleg evenwel zal het hele verkeersvraagstuk van de streek nog eens aan een nader onderzoek wor den onderworpen. De Commissaris nam echter deze gelegenheid waar om hulde te brengen aan het tijdens en na de ramp door het R.T.M.-perso- neel gepresteerde. „Ik vind dat dit best eens gezegd mag worden", aldus de Commissaris. Tenslotte feliciteerde hij de R.T.M. met de nieuwe boot en dankte allen die medewerkten aan de totstandkoming. Als dank voor de officiële inge bruikstelling werd mevr. de Casem- broot een zilveren serveerblaadje met inscriptie aangeboden. De jubileumviering te Rotterdam Het gezelschap werd hierna met autobussen naar Rotterdam vervoerd. In de avonduren werd een diner ge houden, waaraan een honderdtal gas ten aanzaten. De feestrede werd uit gesproken door de president-com missaris, die de ontwikkeling van de R.T.M. in herinnering bracht en een woord van hulde sprak aan het adres van directeur en personeel der maat schappij, die het devies voert: „voor iedereen een goed vervoer tegen een zo laag mogelijke prijs", Talrijke sprekers, in diverse hoeda nigheden, voerden hierna nog het woord. De directeur, Dr H. J. van Zuylen, die de verschillende proble men in het vervoersgebied besprak, stond geruime tijd stil bij de verhou dingen op Schouwen-Duiveland, waar aldus spr. in de toekomst een weg zal worden bewandeld die naar inzicht van de directie de enig juiste ls. De heer van Galen Last bracht de dank over van de overheid voor de wijze waarop het R.T.M.-personeel heeft getracht de getroffenen in het vervoersgebied zo goed mogelijk te dienen. Hij sprak de verwachting uit dat overheid, R.T.M. en bevolking, na rustig overleg, zullen komen tot een aanvaardbare en financieel verant woorde oplossing van het vervoers vraagstuk op Schouwen-Duiveland. Verschillende personeelsleden van de R.T.M. mochten een gouden vul potlood als geschenk in ontvangst nemen, o.w. de hoofdcontroleur de heer K. van Leeuwen te Zierikzee, O O Geduld la een bittere drank, die slechts de sterken kunnen drinken. O 6 O 4 Het K. N. M. I. voorspelt tot Zaterdagavond: Minder wind Overwegend droog weer met ver anderlijke bewolking; na in de nacht voornamelijk in het Noorden van het land hier en daar mist; matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuidwest; weinig verandering in tem peratuur. 15 Nov. Zon op 8.00, onder 18.49. Maan op 14.08, onder 0.28. 16 Nov. Zon op 8.02, onder 16.48. Maan op 14.22, onder 1.5?. 17 Nov. Zon op 8.04, onder 16.46. Maan op 14.39, onder 3.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 Nov. 8.58 v.m. 21.51 n.m. 23.14 n.m. n.m. 21.25 n.m. 22.44 njn. 23.54 n.m. Overdenking „Welgelukzalig Is h(j, dio do God Jacobs tot zy*n Hulp heeft, wiens verwachting op den Here, zijn God, is." Psalm 146 5. Het koninklijk woord na de af sluiting van het rtroomgat bij Ou werkerk eindigt met deze woorden: „Alleen de Grote, Oppermachtige „Heelmeester kan, evenals ons land, „ook ons leven vernieuwen. „Wanneer een ramp als deze dit „alles heeft verwoest, dan mogen wij „de bezoeking, waarmee wij worste len, niet laten voorbijgaan, tenzij „dat die ons zegent." Na alles wat „schriftgeleerden" ten beste hebben gegeven over de pro blematiek waarvoor de ramp ons plaatste, is het een weldaad deze on gekunstelde en daarom ontroerende verwijzing té lezen naar de worste ling van Jacob met zijn God. Dit kan alleen gezegd worden door iemand die met ons meeworstelt en we kunnen niet anders dan zeer dankbaar zijn dat onze Koningin dit gezegd heeft. Aan de worsteling is nog geen einde. Maar toch kan er een glans zicht baar worden in die strijd, wanneer wij persoonlijk deze God van Jacob vastgrijpen en met Hem bezig blijven, totdat Hij ons zegent. Hulp is hier niet beperkt tot een handje helpen en dan weer vertrek ken. Verwachting is hier niet een poosje in spanning zijn en dan, zo dra de hulp resultaat heeft opge leverd naar onze mening, weer over gaan tot de orde van de dagelijkse sleur. Het gaat om niets meer en niets minder dan zaligheid. Die zalig heid ,dat geluk kan alleen persoon lijk levenskenmerk zijn indien we de God van Jacob vasthouden, met Hem blijven worstelen, Zijn hulp aanvaar den, op Zijn beloften onze verwach ting bouwen. Voor ons zal dit levensnoodzaak zijn. Voor ons kan dit een nieuwe levensvreugde betekenen. Dat er alle aanleiding voor bestaat het bij Jacobs God ook inderdaad te zoeken, vindt grond in het evangelie, dat ons allen toevertrouwt: Jezus Christus is door God niet gespaard, maar Hij heeft Zijn Zoon voor ons allen prijsgegeven. Op Hem mogen wij het oog slaan als doeltreffende blijvende hulp en vervulling van de diepste verlangens. Zalig hij die in dit leven, Jacobs God ter hulpe heeft. Hij, die door de nood gedreven, zich tot Hem om troost begeeft. Die zijn hoop, in 't hachlijkst lot, vestigt op den Heer, zijn God! T, 16 Nov. 10.18 v.m. 17 Nov. 11.42 v.m. BROUWERSHAVEN: 15 Nov. 8.46 v.m. 16 Nov. 10.04 v.m. 17 Nov. 11.22 v.m. Springtij: 23 November. Doodtij: 16 en 30 November. Minister Mr. J. Algera bracht werkbezoek aan Schouwen-Duiveland De minister van .Verkeer en Water staat, Mr J. Algera, heeft Donderdag een werkbezoek gebracht aan Schou wen-Duiveland. In zijn gezelschap bevonden zich de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, Ir A. G. Ma- ris, en de "hoofdingenieur-directeur beneden de rivieren, Ir J. de Vries. Aan de veerhaven van Anna Ja- cobapolder was de hoofdingenieur van de Dienst Zuiderzeewerken, Ir F. J. B. G. Geers, ter verwelkoming aanwezig. Het gezelschap bezocht 's morgens het werk bij Ouwerkerk, waarna een bezoek werd gebracht aan 's Landskamer van Schouwen te Zierikzee, waar de Dienst Dijkherstel is gevestigd. De minister bezocht alle afdelingen en onderhield zich met de afdelingschefs, die hij allen persoon lijk complimenteerde met het be haalde succes. 's Middags werd een bezoek ge bracht aan Schelphoek en de Schouw se dijk. Op elk van deze objecten on derhield de minister zich met de lei ding van het werk. Minister Algera toonde zich tevreden over de be reikte resultaten en sprak er zijn ver trouwen in uit, dat de nog in volle gang zijnde werkzaamheden zich ver der gunstig zullen ontwikkelen. ARNHEM. Door de Arnhemse ge meentepolitie is in een woning op de Hommelse weg aldaar het lijk ge vonden van een vrouw, de 33-jarige M. H., die vermoedelijk reeds enige dagen tevoren tengevolge van een schotwond is overleden. In verband hiermede is te Maastricht de bewo ner van het bewuste pand, de 48-j. magazijnbediende J. W. aangehou den. Het onderzoek door het parket en de Arnhemse recherche is nog in volle gang.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1