V Stichting „Nieuw Schouwen-Duivelanf DE ZIERIKZEESCHE COURANT Volkspolitie moet verzetsactie in het land toegeven Eerste koerierster van de staf van Prins Bernhard herdacht ZIER1KZEE SCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. PrUs per 3 maanden bU vooruitbetaling f 2.47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt 3 maal per week'. Advertentieprijs 15 cent per m.m. Succesjes (max. 15 mjn.) t 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 1797-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 2 No. 17440 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE! Lange NobeUtraat A 171, Zlerlkroe, Postbu» nr. t, Telefoon or. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave s N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange NobeUtraat A 171 ZlerWzeeJ DE TOESTAND IN OOST-DUITSLAND Brandstichtingen en sabotagedaden De pers- en propngonda-officior van in anti-communistische Weet-Berlijnse de in kazernes gelegerde eenheden van kringen medegedeeld, d» volkspolitie, inspecteur DuenoW, Vicr v,eko" 6°l»d«u functio- Dc Burgemeester van Zierik- zee verzoekt de bevolking bij het welslagen van de werk zaamheden bij Ouwerkerk heden (Zaterdag) de gehele dag te vlaggen. De Burgemeester voornoemd SCHUURBEQUE BOEIJE. Zij stierf in het kamp Oraniënburg den het leven liet jn het concentratie!-' kamp Oraniënburg pp 21rjarige leef-' tijd. heeft Donderdag bevestig*!, dat er in naris van het Bureau voor Oostelijke aangelegenheden van de Vrije Demo- Ttusohcidmo dolen -van d» llussischo <.„,4*1,0 Partij in Oost-Borlijn ver- zóne vau Duitsland verzetsacties ge- dwenen. Dezo man zou, toen hij ging constateord moeten worden. dansen, gearresteerd zijn. Veertien da gen later was, aldus dezo Tcringon, de Duenow schreef in „Neuea Deutsch- arrestatie van een groot aantal perso- land": „Altijd weer ondervinden ar- nen in alle delen van Oost-Duitsland bolders en boeren, dat dan hier dan begonnen. daur brand uitbreekt, een machine be- Het grote aantal arrestaties wordt schadigd of vernield wordt of fascia- n:ct alleen in verband gebracht met tische provocateurs aanvallen doen tp de verdwijning van bcdocldo functio- het loven van burgers van do Duitse naris, maar .ook geweten aan hot feit, democratische republiek en op ver- dat eon aantal mensen op zorgeloze tegen^oordigers van hot staatsgezag iwijze radio-zenders meo naar Oost- of functionarissen van do Arbeider^- Duitsland hebben genomen, klasse"* Do nctievo bestrijders van. hot oom;- munismo in Oost-Duitslnnd hobben bij do huidige grote zuivering „zware ver liezen" geleden, aldus werd Donderdag HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 Nov. 9 Nov. 10 Nov. 4.09 v.m. 4.41 v.m. 5.13 v.m. 16.23 n.m. 16.55 n.m. 17.28 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 Nov. 3.31 v.m. 15.46 n.m. 9 Nov. 4.05 v.m. 16.19 n.m. 10 Nov. 4.42 v.m. 16.52 n.m. Springtij: 7 en 23 November. Doodtij: 16 en 30 November. Israëlische premier wil aftreden Do Israëlische premier, David Ben Gocrion, heeft Woensdag het bestuur van zijn partij, de „Mapai", meege deeld, dut hij van plan is af te tree don wegens „geestelijke vermoeidheid". Een .woordvoerder van de partij ver klaarde, dat het bestuur hoeft beslo ten Ben Gocrion to verzoeken van zijn besluit terug te komen. Het bestuur zal Zondag bijeenkomen. Verwacht wordt, dat dan een beslissing in deze kwestie zal worden genomen, aldus de •woordvoerder. Veelvoudige moord in België Dader pleegde zelfmoord In diio hulzen en een schuur In het Belgische dorp Thy-le-Chateau (prov. Namen) zyn vijf lijken gevon den van personen dio op geweld dadige wijze om het leven zijn ge komen. Bovendien werden twee zwaar gewonden aangetroffen. In het eerste huis trof men het lijk aan van Oscar Brousmiche; zijn vrouw werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Haar toe stand werd als hopeloos bëschouwd. In het tweede huis vond men de lijken van de 70-jarige Charles van der Beeken en zijn vrouw. Niet vei van daar vond men in het derde huis het lijk van de 53-jarige Aimable Walbrecht, wiens vrouw zwaar ge wond naast hem lag. Tenslotte vond men in een nabij gelegen schuur het lijk van Camille van Laethem, die de genoemde moor den gepleegd heeft. Hij zou uit weer wraak gehandeld hebben. Hij oefende terreur in het dorp en leefde in on min met zijn buren. De mannen werden neergeschoten en de vrouwen werd de keel afge sneden. De moordenaar pleegde met de laatste kogels van zijn revolver zelfmoord. Het toenemend verkeer vraagt snel herstel van de Blokweg Over een week is de weg langs de Langedijk gereed en kunnen de doorlaattijden vervallen Zal de R.T.M. straks na de drooglegging weer gaan rijden? In de jongste vergadering van de Stichting, onder voorzitterschap van de heer P. Heering, werden verschil lende vraagstukken besproken die de aandacht vragen. Zo was er een brief ingekomen van de heer Vlek, waarin werd medegedeeld dat de midden stand aan de Kamer van Koophandel om een vergadering heeft verzocht met de verschillende middenstands bonden, waarbij ook een afgevaar digde van de Stichting tegenwoordig zou zijn. Over de te lage gerstprijzen Nobelprijs voor Prof. Dr. F. Zernike De Zweedso Academie van Weten schappen heeft besloten de Nobel prijs van Natuurkunde voor 1953 uit te reiken aan P/of. F. Zernike te Groningen, hoogleraar in de theore tische natuurkunde aan de Rijksuni versiteit aldaar. Deze prijs bestaat uit een bedrag van circa 173.000 Zweedse kronen; er hoort bij een versierd diploma en een gouden medaille. Deze prijs is aan de hoogleraar ver strekt op grond van zijn theoretische en experimentele onderzoekingen op het gebied der physische optica en speciaal voor zijn uitvinding van de pha secontr a stmicroscopie. Het ligt in de bedoeling, dat Prof. Zernike naar Stockholm vertrekt, om daar in het Concertgebouw van de Zweedse hoofdstad, de Nobelprijs uit handen van Koning Gustaaf Adolf van Zweden te ontvangen. Sinds 1936 is geen Nobelprijs aan een" Nederlander ten deel gevallen. De hoogleraar van de Berlijnse uni versiteit, Prof. Dr P. J. W. Debije, Nederlander van geboorte, ontving de Nobelprijs chemie in 1936. PROF. ZERNIKE, UITVINDER VAN DE „PHASE CONTRAST MICROS COOP". In het Natuurkundig Laboratorium te Groningen werd do eerste „phase contrast microscoop" aan de uitvinder van dit toestel, Prof. Dr F. Zernike, overhandigd. Deze aanbieding vond plaats door mej. Dr C. E. Bleeker, namens dc „Ned. Optiek- en Instrumentenfabriek Dr C. E. Blceker" te Zeist, alwaar dc microscoop werd vervaardigd. De Nobelprijs voor Natuurkunde werd dit jaar toegekend aan Prof. Zernike In verband met zyn verdiensten inzake de ontwikkeling en In grijpende verbetering van de phase contrast microrcople". wordt door verschillende landbou wers geklaagd. Al krijgt men toeslag op de verbouw van gerst, het blijft een weinig lonend product. Wat de D.U.W.-premie betreft voor de ver betering van woningen, komt men hier iets te kort vergeleken bij andere streken van ons land. In plaats van de heer C. Padmos, die bedankte als bestuurslid der Stichting, werd de heer J. A. v. d. Bijl te Zonnemaire genoemd. Van verschillende zijden werd de vraag gesteld of nu de tijd niet is aangebroken openingen in de dam rond de stad te maken bij de Nobel- poort, de Zuidwellebrug en de West- brug, welke coupures na opening be veiligd kunnen worden met vloed planken. De Zuidwellebrug schijnt niet in zodanige staat te zijn dat ver keer er over gewettigd is. Prov. Staten en gemeentebestuur zal gevraagd worden spoed te be trachten om het verkeer over de Blokweg te herstellen. Immers deze weg is van veel belang voor het ver keer, daar de nu gevolgde weg van Zierikzee naar de droge corridor te smal is voor doorgaand verkeer, wat al meermalen gebleken is doordat er al verschillende auto's van de smalle dijk gekanteld zijn. Volgens deskun digen kan de Blokweg in een week opgeknapt worden. De busverbinding langs de Langendyk is nog niet gereed gekomen, hoe wel de suggestie was gedaan dat deze verbinding spoedig tot stand zou ko men. De weg daar ter plaatse is uit stekend en de bussen staan te Renesse te wachten. De toezegging was ge daan bussen op de doorlaattijden te laten rijden, ^paar over een week is de weg geheel gereed en vervallen de doorlaattijden. Geklaagd wordt over het missen van aansluiting van de „Flandria" op de Prov. boot, zodat passagiers te leurgesteld moeten worden. Met de K.L.M. is nog steeds geen contact ge kregen het stationnetje bij het vlieg veld aan te kopen. Met de gemeente Rotterdam is contact opgenomen voor een vliegverbinding met kleine toe stellen. Helicoptères zijn te duur in exploitatie en de passagiersprijzen .vijf maal zo duur als vóór de oorlog, wanneer men kleine vliegtuigen in legt. Vele klachten werden vernomen over het veel te langzame herstel van woningen. De mensen klagen steen en been. De oplossing zou zyn wan neer grote aannemersfirma's zich hier zouden vestigen om de wederopbouw sneller dan nu ter hand te nemen. Gewezen werd o.a. op St. Phillpsland en Kruiningen, waar de zaak op grote schaal wordt aangepakt. Het klachtenboek van de R.T.M. werd opnieuw opgeslagen. De oprit bij Brouwershaven wordt in het ka der van het dijkshertsel klaar ge maakt, zodat het vermoeden bestaat dat de tram terugkomt. De meeste suikerfabrieken deelden mede dat zij geen belang stelden in de terugkeer van de tram, alleen die te Steen bergen verklaarde de tram niet to In het eerst gebouwde gedeelte van de nieuwe tuinstad Slotermeer te Am sterdam, waar welhaast alle namen der straten herinneren aan hen, die slacht offer zijn geworden bij hun verzet ter gen de overheerser in de bezettings jaren, is iieiua Prinsen Geerlings her dacht, die deze maand tien jaar gelo- TONEEL EN FILM „De Toneelvereniging" bracht „Wat is de waarheid?" „Een feitelijkheid is alleen de ziel van de betrokkene en daarin kan ik niet doordringen", zegt de aan zeker- neden gespeende romanschrijver Lau- disi op een gegeven ogenblik, in Luigi Purandello's toneelspel in drie bedrijven „Wat is do waarheid", waar van De Toneelvereniging Woensdag een èublieme vertollang gaf in de Con certzaal, onder auspiciën van do Z.V.U. Pirandello is de talentvolle Italiaanse toneelschrijver, wiens progressieve denkbeelden, gehuld in hot waas van een- zekere geheimzinnigheid, de ge moederen een vijf en twintig jaar geleden in opschudding bracht. Do grote Willem Royaards, wiens toneel leven zo uiterst talentvol doer Top Naef werd beschreven, introduceerde destijds het 6tuk „Wat is de waarheid" in Nederland en het Was voor hem een ervaring hot in die tijd zo nieuwe en „nio gehorte" te ontleden en het ge dragen door zijn kunstenaarschap voor to zetten aan „zijn" publiek. Een ger weldig 6uccea werd het 'niet, maar na dien zijn tientallen jaren verlopen en wij weten van de onzekerheid der din gen en de betrekkelijkheid van onze opinies en overtuigingen beter dan eep vorige generatie. Het stuk draait om een „geheimzin nig" echtpaar, dat tezamen met de ^Sf^wanmocder van do man komt wo nen in een Italiaanse stad, nadat zy gevlucht zijn voor een catastrophe in het Zuiden. Feitelijk ifl dit bekla gers waardige drietal zonder verleden en de sfeer rond deZe mensen werkt prikkelend op do nieuwsgierigheid van de mensen in hot stadjo, die ieder voor zich pogen uit te maken, 'wie van de drie gestoord ia in zijn (haar) geestelijke vormogens. Do drie vluchtet- lingen dragen een geheim bij zich, dat niet bestemd is voor do buitenwereld, maar de gemeenschap is listig genoeg noodzakelijkheden te echep'pen, dat het geheim moet worden prijs gegeven, al was het alleen maar door schandaal te maken, dat natuurlijk nodig dq wereld uit moet. De betrekkelijkheid van meningen en opvattingen, de onvolledigheid van vi sies en standpunten, wordon in lange discussies aangetoond met een verbijs terende scherpte, dio hot stuk eon mo raliserend karakter geeft, dat ver uit gaat boven die van stukken waarin gevestigde meningen een vaste inter pretatie krijgen. Ontroerend vonden wij Marie Hamel, als de schoonmoeder van Ponsa »n Laudisi (Ferd. Sternoberg) weet de ge laden sfeer altijd weer te breken met een nuchterheid van iemand, die niet het geheim doorgrondt, maar het wel vermoedt en allo lezingen van het geval torpedeert mot zijn levenswijs heid, die in deze sfeer van doodernstige (en nieuwsgierige) monscn niet ongees tig aandoet. Ben Groenier wekte een overtuigende Ponsa tot leven en de dames, die gedreven door hun mateloze! [nieuwsgierigheid voor do entourage zorgden, doden hot kostelijk. Zo werd het een warmldop'pondo voorstelling van een stuk, dat in zijn 60ort op do stedelijke planken nog maar zelden is gebracht. Er Varen geen bloemen voor do dames on dat niet uit gei- brek aan respect, maar wol uit ge- brok aan tijd (hot gezelschap moest do boot van elf uur nog halen)1, zoolJ de heer D. C. A. Lugt van de Work- groop Zierikzco aan het begin van do avond mededeelde. Het applaus gaf cchtei uitdrukking aan do waardering van het publick, dat tot hot laatötó ogonblik geboeid, do opvoering volgde. kunnen missen. Besloten werd aan de griffier van de Tweede Kamer te vragen wanneer een delegatie van de Stichting kan worden ontvangen om aan de Verkeerscommissie uit de Ka mer hun klachten tot uiting te bren gen. Een uitspraak over de R.T.M. van de diverse gemeenten in een te beleggen vergadering onder leiding van de Commissaris der Koningin is nog niet gehouden. Zij was de eersto koerierster van de Btaf van Z.K.H. Prins Bernhard, die te harer nagedachtenis een klimroos heeft geschonken voor do beplanting in de naar haar genoemde straat. Nadat do drie-jarige lleina Pit, dio door haar vader, de hoer G. Pit uit Einmen, naar de verzetsstrijdster is ge noemd, wijl hij zeer nauw met haar de illegale strijd heeft gestreden on ook in Oraniënburg heeft gezeten, het naambord had ontbloot door het ver wijderen van do Nederlandse driekleur, plantte de heer J. R. Koning, hoofd van de afdeling Beplanting van de Dienst der Publieke Werken, in op dracht van Z.K.II. Prins Bernhard de klimroos onder het naambord. De klei ne Reina mocht met behulp van een grote schop de eerste aarde pp del plant werpen. Wie zich ernstig achter het werk stelt, vindt middelen, of, O als liy ze niet vindt, dan schept hy ze. Zoo<xx>oo<x>ooooooooooooo% Het K. N. M. I. voorspelt tot Zaterdagavond: Koude nacht Droog weer met flinke opklaringen maar in de nacht en ochtend hiér en daar mist; zwakke tot matige, langs de Waddenkust later krachtige Zuid westelijke wind; koude nacht met plaatselijk nachtvorst; morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. 8 Nov. Zon op 7.48, onder 17.00. Maan op 10.06, onder 17.20. 9 Nov. Zon op 7.50, onder 16.58. Maan op 11.08, onder 18.08. 10 Nov. Zon op 7.52, onder 16.57. Maan op 12.00, onder 19.09. EEN MAN... DUIZEND VROUWEN Enige maanden geleden heeft een in Canada woonachtige Zuid- Afrikaan („vijf voet hoog, groene ogen en gebruik nie drank nie") zich schriftelijk tot de burgemees ter van Amsterdam gewend met het verzoek, voor hen uit te kijken naar een Amsterdamse schone, die met hem de eenzaamheid in Brits Columbia zou willen delen om na wederzijds goedvinden een huwelijk aan te gaan. Een der dagbladen in de hoofdstad („Het Parool") heeft deze brief in zijn kolommen opgenomen. Dezer dagen schreef de Cana dese Zuid-Afrikaan uit Vancou ver, dat hij maar liefst 1000 brie ven en 600 foto's van vrouwelijke reflectanten tussen 13 en 30 jaar had ontvangen, waarvoor hij de burgemeester „baie dankie zei". „Er is een meisie-dame, op wie ek verlief is, ek zal haar mij foto stuur". Jonge boeren komen helpen In het verslag van de C.J.B.T.B., opgenomen in ons nummer van Don derdag jl., zijn een paar onjuistheden gepubliceerd, die gerectificeerd die nen te worden. Zo is de organisatie uitgegaan van de afdeling te Haam stede en de kosten worden niet be streden uit het Rampenfonds, maar door de namens de Bond ingeza melde gelden. Huurvergoeding van woningen De kwestie van de huurvergoeding van woningen, die tengevolge van de watersnood of tengevolge van de eva cuatie gedurende een bepaalde tijd niet bewoond konden worden, was in het oorspronkelijk wetsontwerp zeer onvoldoende geregeld. De Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" heeft herhaaldelijk op betere regeling aan gedrongen bij de Ministerraad en Watersnoodcommissie der Tweede Kamer. Bij nota van wijziging is deze kwestie toen zo geregeld dat de helft van de huurwaarde door het Rijk zal worden vergoed. De Stichting heeft tijdens de behandeling in de Tweede Kamer telegrammen gezonden aan de Ministerraad en voorzitter der Wa tersnoodcommissie, waarin werd aangedrongen op een duidelijke uit spraak of de huurder nu de andere helft van de huur moet betalen, of dat de-eigenaar..na9.?t de vergoeding - van de helft der huurwaarde niets meer te vorderen heeft. De Stichting ontving bericht van de minister jvariv; Maatschappelijk Werk, waarin wordt meegedeeld, dat omtrent deze huur betaling nog overleg wordt gepleegd tussen de bij de watersnood betrok ken departementen en dat van het resultaat van dit overleg de ge meentebesturen in kennis gesteld zullen worden. Een caféhouder aan do Toussaint- kade to. 's-Gravonhage heeft do hulp van de politie ingeroepen. In een bo venzaaltje van zijn café bevonden zich studenten en genodigden van dezo spes patriae, dio zich onledig hielden met het naar buiten werpen van biergla zen. De politie heeft de rumoerige be zoekers verwijderd. Overdenking VERWOESTING en HERSTEL In welk jaar de eerste en grootste dijkdoorbraak, die de geschiedenis ooit gekend heeft, precies plaats vond, weten we niet. Dat ze er geweest is weten we wel. Want het gat is nog steeds niet gesloten en elke dag brengt niéuwe verwoestingen. „Er is niets zo sterk als water", hoorde ik laatst iemand zeggen. Maar sterker nog dan water is de macht van het kwaad. Zijn gevolgen zijn vreselijk: leugen en bedrog, hardheid en onverschilligheid, ontrouw en lief deloosheid, verdeeldheid en haat, on recht en verdrukking, gevangenissen en concentratiekampen. Soms wast de springvloed van het kwaad om de ganse wereld te overstromen. Dan liggen dorpen en steden in puin, langs de wegen is er de nameloze ellende van de vluchtelingen, en millioenen mensen worden de dood ingejaagd Het gat is niet te dichten. Mensen van goeden wille dragen zandzakjes aan, maar die worden door het tome loos geweld van de stroom weer mee gesleurd. Heel wat waterloopkun dige bureaux zijn er in de loop der eeuwen reeds opgericht, men kwam tot de meest uiteenlopende conclusies en de meest verschillende oplossin gen werden aan de hand gedaan. Maar tot een sluiting is het nog niet gekomen. Zeker, we willen niet overdrijven. De wereld is, Gode zij dank, geen volslagen chaos, waarin menselijk le ven niet meer mogelijk is. Er zijn nog bewarende krachten, wat binnen dijkjes en hoger gelegen gedeelten. Maar er is geen gebied van het men selijk leven, dat niet door het kwaad werd aangetast. De bijbel leert ons de wortel van het kwaad: de mens, die in grenze loze hoogmoed God, de bron van alle goed, de rug heeft toegekeerd. Het doel was en bleef: Gód er uit, en de wereld voor óns. Vrij zijn, baas in eigen huis zijn, je leven in eigen han den hebben. Het is anders uit geko men: geen vrijheid, Vnaar een nieuwe gebondenheid, nu niet mee raan God, maar aan het kwaad. Zo is er maar één mogelijkheid: de weg terug tot God. Gemakkelijk is dat niet. Er is heel wat nodig voor de mens komt tot de ootmoedige be lijdenis van de geschondenheid van zijn bestaan. En het valt niet mee tot God de Heilige te gaan, om bij Hem de ganse schamelheid van je leven te ontdekken. Hoe geweldig dan een stem te horen: „Mijn kind, uw zonden zijn u vergeven - ga heen en zondig niet meer". Nee, daarmee is het gat nog niet gedicht. Nog niet. Maar we hebben dan toch wel Hém gevonden, die alléén in staat is de breuk te her stellen. En dit ook doen zal. Aan de eindpaal van de tijden ziet ons oog de geest van 't kwaad, moe-geworsteld en ontwapend, tot geen afval meer in staat. Als de Here God in allen, en in allen alles is, zal het licht zijn, eeuwig licht zijn, licht uit licht en duisternis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1