Ondergrondse strijdkrachten zouden in actie gekomen zijn Oude Vrijstersmarkt te Wierden werd een groot feest In 1545 liepen de varkens nog rustig door de Zierikzeese straten Communisten wilden algemeene staking op Vrijdag De Cirkelgang ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 - No. 17439 NIEUWE OPSTAND IN OOST-DU1TSLAND Sabotage tegen Russische militaire installaties De „Financial Times" maakt mel ding van berichten, volgens welke in Oost-Duitsland een nieuwe opstand tegen de regering aan de gang zou zijn. op groter schaal dan die van 17 Juni. Deze berichten zyn afkom stig uit diplomatieke kringen te Lon den. Volgens bepaalde schattingen zou den ondergrondse strijdkrachten v$n een tienduizend man, waaronder zich ook Polen zouden bevinden, sabotage plegen tegen militaire installaties van de Russen, tegen fabrieken en ver keersmiddelen. De partisanen zouden gebruik maken van wapenen en mu nitie, die nog uit de tijd der nazi's dateert en op verborgen plaatsen wa ren opgeslagen. In de Oostduitse pers wordt het pu bliek opgewekt de overheid te hel pen bij de bestrijding van „terroris ten, spionnen en saboteurs" en op hoede te zijn voor „fascistische agen ten". Deze agenten werden door de Amerikanen betaald en moesten de nieuwe economische politiek ter ver- Communistische ondergrondse in West'Duitsland Vulgcus liet bulletin van de West- Duits» Hegeripgs Voorlicht ingsdiensl schijnt do leiding van de West-Duitse communistische partij zich op onder grondse activiteit to concentreren na gefaald te hebben in openlijke poli tieke strijd. Do communisten hebben bij de ver kiezingen op zes September en bij do regionale verkiezingen in Hamburg op Zondag al hun zetels Ln beide par lementen verloren- Do nu te volgen 6trategie en tactiek zou het onderwerp van bespreking tus sen do communistische partijleiders en de Sowjets geweest zijn, aldus het bulletin. De leiding van de Oost-Duitse S-E.D zou met nog groter nadruk dan voor heen onvoorwaardelijke onderwerping aan haar bevelen geëist hebben. Poging automaat te plunde ren met vreemde munten Duitse scholieren liepen tegen de lamp Zes gymnasiasten uit Duitsland, die met hun leraar in een kleine autobus ons land bezochten, hebben getracht een sigaretten-automaat van een winkel aan de Javastraat te 's Gravenhage met 5 pfenning-mun- ten leeg te halen. De leraar, die de jongens, die tus sen de 15 en 20 jaar oud zijn, had gewaarschuwd dit niet te doen, was op bezoek gegaan bij een kennis. Enige voorbijgangers, die zagen wat de Duitse scholieren aan het doen waren, waarschuwden de po litie, die de stelende jongemannen op heterdaad betrapte. De jongens hebben een nacht in de cel moeten doorbrengen. Nadat tegen hen proces-verbaal wegens diefstal was opgemaakt mochten de gymna siasten de volgende morgen vertrek ken. Engelse jongeman doodde twee meisjes Een jury te Londen heeft de 22-j. Alfred Whiteway schuldig verklaard aan moord op het 16-jarige meisje Barbara Songhurst, dat in de afge lopen zomer werd doodgestoken en in de Theems geworpen. Whiteway werd tot de galg veroordeeld. Het Openbaar Ministerie heeft Whiteway ook beschuldigd van moord op de 18-jarige vriendin van Barbara Songhurst, Christine Reed, wier lijk ook in de Theems werd ge vonden. Bij het proces werd White way één moord ten laste gelegd. betering van 't levenspeil saboteren. Het Oostduitse blad „Der Morgen" schrijft, dat de ontdekte sabotage- plannen variëren van het opblazen van bruggen tot moord. Van te West- Berlijn gaande geruchten over veld slagen tussen politie en verzetsstrij ders tussen Kottbus en Berlijn kon geen bevestiging worden verkregen. Hoofdcommissaris der N.P.V. bedankt Mr. J. M. Ravealoot, hoofdcommis saris van do N.P.V. (Vereniging der Nederlands» Padvinders) heeft op het in Utrecht gehouden „Lcidersconvent" dezer vereniging medegedeeld dat hij voornemens is eind 1953 zijn functie van hoofdcommissaris neer te leggen. Het is hem niet langer mogelijk ge bleken, deze naast zijn burgemeester schap van Almelo te vervullen. Wie mr. Ravesloot als hoofdcommis saris zal opvolgen is nog niet bekend. Als deze benoemd wordt zal het be dt uur «Ier N.P.V. zijn mandaat ter beschikking stellen. Het aantal leden der N.P.V. bedroeg in 1952: 32291 in 1953 werd het aan tal van 32,830 bereikt. Hoe deden de mensen het in de vacantie 43 procent bleef thuis Een onlangs door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie ge stelde vraag brengt aan het licht dat bijna de helft van alle Nederlanders de vacantie thuis heeft doorgebracht. Ten eerste bleek dat 16 van het volwassen publiek geen of nog geen vacantie heeft gehad. Van allen, die wel vacantie hadden bleef 43 thuis, ging 26 bij familie of kennissen lo geren, ging 14 naar en hötel, pen sioen of huurhuisje, heeft 8 door Nederland-gereisd en getrokken en ging 9 naar het buitenland. LAND- EN TUINBOUW De wintertarwe in de polder Bruinisse De in het begin van October inge zaaide wintertarwe in de polder Bruinisse vertoont een zeer onregel matige stand en is op vele plaatsen in het geheel niet opgekomen. Dit is een gevolg van het uitblijven van de normale herfstregens. De re genval bedroeg in October in deze polder slechts 5.4 mm tegen 77 mm normaal. Regen is nodig om de grond te ontzilten. Het zoutcijfer (C-cijfer) is blijkbaar nog zo hoog, dat de tarwe daardoor niet ontkiemt, al thans niet groeit. Alleen op „natte" plaatsen vertoont het gewas een nor male stand. TWENTE HERSTELT MARKTTRADIT1E Een man zocht het bijpassend nummer van een vrouw Stad en Provincie DUIVENDIJKE De door de raad dezer gemeente benoemde leden van de herstelcom missie, te weten de heren C. Dale bout, C. Kloet, Ph. de Jonge en F. G. A. de Wilde, hebben allen deze be noeming aangenomen. DREISCHOR Op 26 November a.s. zal er, uit gaande van de Commissie voor Cul tureel Werk van de Provinciale Kerk vergadering der Ned .Herv. Kerk in Zeeland, in het Hótel Slager een ten toonstelling worden gehouden van re producties van de schilder Vincent van Gogh. Vrijdag 6 November, des n.m. 7.30 uur, zal de gemeenteraad in openbare vergadering bijeenkomen. Burgerlijke stand over October. Geboren. 6 Oct.: Levina Lena, d. van A. van Ast en C. J. Kristelijn. Loop der bevolking over Oct. Ingekomen. 1 Oct.: Wed. J. de Wit- Kort van 's Gravenhage. Vertrokken. 19 Oct.: D. Goorisnaar Vlissingen; 26 Oct.: W. J. Hoek en gezin naar Renesse. BRUINISSE Revisie landbouwwerktuigen klaar De revisie en het conserveren van geborgen landbouwwerktuigen is hier beëindigd. Reeds direct na de ramp werden ploegen gevormd om de op de bedrijven achtergebleven land bouwwerktuigen in de polder Brui nisse op het droge te brengen. (Slot) venop, dat de varkenshouders spe- Een groep jongens uit de adopte- ciaal werden getroffen door deze rende gemeente Gorssel hielp dapper In 1545 was er na een honderd- maatregel. Maar het hielp niet. Wan- mee en menig nat pak werd gehaald jarige verbodsbepailng op het hou- neer <jan 0ok later de varkens over om de kostbare machines te bergen, den van varkens in de stad, dus nog toegangen naar het kerkhof van Na Bruinisse volgde Oosterland en niet veel vordering gemaakt. „Vele sint Lieven gaan, vindt de raad het honderden bij honderden machines, personen" lieten hun varken op straat a\ te bar en men draagt de stadsfa- ploegen, eggen enz. werden gedom- lopen en de raad bleef dus met de briek (stadsarchitect) op, om over de Peld in of bespoten met de zwarte moeilijkheden zitten. Nu moest het grachten rond het kerkhof ijzeren substantie die roestwerend heette te echter ook uit zijn. Men zou een be- r0osters te maken, zodat de varkens zijn. Onderdeel na onderdeel werd paling maken, zo radicaal, dat de er met hun poten doorheen zullen losgeschroefd en opnieuw geolied bij verbodsovertreders wel zouden Ieren zakken, om zodoende het kerkhof van de smeden Braber en Kriger, waar oppassen. Waneer er een varken op varkens te vrijwaren. de conserveringsploegen werkzaam straat kwam, was het een (begeer- w"at wettelijke bepalingen niet tot waren. Vooral in Bruinisse is het aan- lijlte) buit voor ieder die het wenste. stand konden brengen, kwam in de tal machines en werktuigen dat ge- Het beest mocht worden gevangen j00p ^er tijden vanzelf voor elkaar, borgen kon worden en dat „goedge- Het dorpje Wierden by Almelo werd overstroomd door duizenden toeschouwers, die bij de herleving van een oud gebruik tegenwoordig wilden zyn. Ter gelegenheid van de jaariykse Sint Maartensmarkt, die in Wierden werd gehouden, had de marktcommissie ook een oude vry- slersmarkt georganiseerd. Een markt, die een buitengewone aantrekkings kracht bleek te bezitten, vooral op het jeugdige publiek uit de Twentse steden. De vrijstersmarkt heeft aan dui zenden kostelijke uren van vermaak geschonken. Om zeven uur in de avond begonnen de festiviteiten in het versierde dorpje. Tal van schiet tenten en andere inrichtingen van vermaak waren er opgesteld. In dikke rijen stond men voor een kaartje aan de cassa. De mannen ontvingen dan een witte knoop met een cijfer op hun rever; de dames een rose knoop met een cijfer. Daarna was het voor de man nen en vrouwen, meisjes en jongens zaak om de houders van gelijke num mers te vinden en zodoende een paartje te vormen. Het werd een enorm gezoek en dit gaf aanleiding tot veel vreugde en jolijt, vooral voor de velen, die een en ander gade sloegen. Het eerste paartje, dat zich aldus had gevormd, werd uitgeroepen tot koning en koningin van Wierden. Dit ging met een vermakelijk ceremo nieel gepaard. Koning en koningin ontvingen een krans, die vol hing met bosjes wortelen, druiventakken, lege jeneverflessen etc. Met nog drie an dere paartjes maakten koning en ko ningin vervolgens een triomftocht per Twentse statiekaros door het vrolijk uitziende Wierden. Het feest duurde tot laat in de avond. NIETS NIEUWS ONDER DE ZON Ze kwamen zelfs op het kerkhof van St.-Lieven en gedood door ieder. In de desbetreffende keur staat: „ygerlijck geoorloofd zal zijn, voor zijn vry eyghen, doodslaan, vercoopen ende oock vervoeren naer zijnder be- lyeften, zonder wederzeggen van yemande". Daarbij kwamen nog al lerlei andere bepalingen en de ge meenteraad was er wel van over tuigd, dat deze krasse maatregel hel- Kerkwerve, een verlaten dorp Kerkwerve valt langzaam droog. Van de hogergelegen gedeelten van het dorp is het water al weggetrokken. Het dorp blijft echter nog verlaten. Soms komen de geëvacueerde inwo ners kyken wat er met hun eigen dommen is gebeurd, de meesten wachten echter nog af, tot het gehele gebied zal zijn drooggevallen. Toch is het dorp niet geheel onbewoond. Sinds 9 Maart 1953 wonen in het schoolgebouw twee mannen. Beiden komen zy niet uit Kerkwerve: Jan Matthüssc is een boomkweker uit Renesse, de 68-jarige Christoffel Hil- Iebrandt, die zyn vrouw, zoon en schoondochter bij de ramp verloor, komt uit Capelle by Zierikzee. Zy DE TOESTAND IN PERZIE Op die dag staat Mossadek terecht De militaire gouverneur van Te heran, Farhad Dadsetan, heeft me degedeeld, dat een door de commu nisten op touw gezette samenzwe ring, waarbij werd beoogd Vrijdag a.s. in geheel Perzië een algemene staking af te kondigen, is verijdeld. Het proces tegen ex-premier Mos sadek begint mogelijk ook Vrijdag a.s. en het zou de bedoeling zijn ge weest de staking hiermede te doen samenvallen. Volgens de gouverneur zijn „par tijgangers van de afgezette regering, die de communisten vriendschappe lijk gezind zijn", bij de samenzwiying betrokken. De gouverneur deelde voorts mede dat, sinds het aan de macht komen van generaal Zahedi, 208 communis tische centra zijn opgerold, waarbij 42 geweren en 203.000 boeken en pamfletten der communistische Toe- deh-partij in beslag zijn genomen. Op het ogenblik zijn 812 personen gevangen gezet, die worden beschul digd van kuiperijen tegen de huidige regering of communistische gezind heid. scheppen zich een bestaan in een klasselokaal van de Openbare school, die niet van het water te lijden heeft gehad, omdat hij in een hogergelegen gedeelte van het dorp lag. Zij schen ken thee, koffie en chocolade aan de mannen en vrouwen van de hulp ploegen, die in Kerkwerve werken en verzorgen de honden en poesen, die by hen kwamen aanlopen en uit gehongerd waren. De foto is een overzicht, genomen vanaf de toren van de Ned. Herv. kerk in Kerkwerve. Eenzaam en ver laten loopt Christoffel Hillebrandt door een van de drooggevallen stra ten van het dorp. Zyn hondje een zwervertje Trix, loopt hem na. Ingezonden mededeling DOODOP Pleegzuster Bloed wijn f)» tramdiensten van de Noovd- Znid-Hollandao Vervoer Mij. N.V., op de lijnen Den Haag-Leiden-N oor d wijk en Katwijk en ui do gemeente Leiden blijven nog tot 1960 in exploitatie. Het vervangen door busverkecr op kor tere termijn, zoal» aanvankelijk over wogen werd, is niet mogelijk wegens onvoldoende capaciteit van de wegen in do betrokken gebieden, aldus de di rectie. Deze wogen zullen eerst meren deels moeten worden verbeterd. Elke keer, dat bericht wordt ontvangen van een verkeersongeluk, waarbij een of ihccr personen het le ven lieten, zullen op hot gebouw van het hoofdbureau van politie te Dort mund, in hot Ruhrgcbicd (Weöt-Duits- land), kleine zwarte rouwvlaggen wor den gehesen. De politic hoopt dat hier mede het aantal sterfgevallen als ge volg van verkeersongelukken zal kun nen worden verminderd. Zonder verordening bleven de var- keurd" werd om te worden behan- kens voortaan binnen hun hokken, deld, zeer groot. die ook niet meer onder de vensters een plaatsje kregen. Mochten in de toekomst alle ter- terie ingelaten en bij het overzien reinen binnen de stad. worden be- van de stedelijke varkenshistorie bouwd, dan zal de dag aanbreken moet men het geacht college wel be- dat ook in Zierikzee, evenmin als in klagen, dat nu reeds vijf lange grote steden, varkens worden gehou- eeuwen hierover heeft moeten den den. Intussen heeft de gemeenteraad ken, spreken en overleggen met zo'n zich toch weer met deze netelige ma- pover resultaat. pen zou. Maar het tegendeel bleek het geval. Want het ongeschreven be- zitrecht bleek onaantastbaar te Zie rikzee. Het rechtsbesef leefde zo sterk in de harten der stadsbewoners, dat niemand zich vergreep aan het zwijn van zijn buurman, zelfs de schout noch zijn rakkers konden tot een der gelijke daad overgaan. Maar.de zwijnen moesten van de straat. Weer beproefde men het op 16 April 1583. Een nieuwe veror dening werd gemaakt op de schuts- kooi. Een regeling bleek nodig voor de veeschütting en tegelijkertijd wilde men hen treffen, die hun var kens los door de straten lieten lopen. Voor een paard zou voortaan als .schutgeld" moeten worden betaald Jonge boeren uit het Noorden komen helpen op Schouwen Duiveland ACTIE VAN JONGERENORGANISATIE C.B.T.B. C.B.T.B. De ploeg zal elke week wor den vervangen door een andere, zo lang hulp nodig is. Het betreft hier jonge landbouwers uit Groningen, Drenthe en de Wie- ringermeerpolder, die zich voor deze actie beschikbaar hebben gesteld. De landbouwjongeren worden onderge- Hun komst is georganiseerd door bracht bij particulieren en de kosten 2 schellingen, voor een koe 1 schel- de afdeling Haamstede van de Chris- worden bestreden uit het Rampen- ling (f 0,30), maar voor een varken telijke Jonge Boeren en Tuinders fonds. De organisator van de actie is 2 schellingen. Het lag er dus dik bo- Bond, de jongerenorganisatie van de de heer L. Leeuwe te Haamstede. (Eigen bericht) Maandag zijn tien jonge boeren uit het Noorden des lands aangekomen op Schouwen-Duiveland, met het doel te helpen bij het reinigen van boerenerven en huizen op de droog vallende gronden van het eiland. FEUILLETON 17 door MAARTJE ZELDENRIJK Onderweg naar de De Ruyterkade, waar de baas hem om half zeven zou afhalen, dacht hij: Nu zou ik zowat nog sentimenteel geworden zijn. Nou ja, ik ben eigenlijk nog nooit zo lang van huis geweest, sinds ik werk. Hoe lang is dat al geleden? O ja, toen ik op school was, ben ik eens een week naar een kinder-vacantieoord in Eg- mond geweest. Toen had hij tranen met tuiten gehuild, omdat hij zo lang van moeder af moest Gek, dat je, ondanks alle ellende en armoede, een band had, die je aan je ouderlijk huis bond. Vooral aan moeder.... Dat arme sloofje Nou ja, Zaterdagmiddag was hij immers weer thuis. En wat beteken den eigenlijk vier weken. En dan daarbij: het was weer eens wat an ders. Was het even een boffie, om daar op die mooie boerderij te wer ken En daar zouden ze ook wel goed eten en drinken ook.,.. Nee, hoe hij het ook bekeek, slechter werd hij er zeker niet van. En hij stak er ongetwijfeld nog wat van op. Altijd maar schuiten schilderen begon op de duur ook te vervelen Tien minuten voor half zeven was hij bij de fietsenloods. Hij maakte het pak los en wond er de twee leren bagageriemen om, waarna hij de fiets aan de stallingbewaker gaf. „Ik blijf weg tot Zaterdag", zei hij verduidelijkend, „maar ik weet niet, hoe laat ik dan kom. Ik ga op karwei in de Beemster." „Da's niet gek", vond de man, zijn pijp stoppend. „Zaterdags ben ik hier tot zes uur, dus je ziet maar." „O, maar dan ben ik er weer." „Ga je met de tram?" „Nee, de baas brengt ons weg met z'n wagen." Met belangstelling keek Wim naar de mensen, die langzamerhand het bootje vulden en groette af en toe een paar collega's, die hun fietsen kwamen brengen. Eén minuut voor de tijd trok de schipper weer aan de stoomfluit. Er kwamen nog een paar laatkomers en precies om half zeven werd de kabel losgegooid en voer het bootje weg. Ditmaal zonder Wim en Broeksma, welke laatste thuis afge haald werd door de baas. Nou, de wagen zou nu wel gauw komen. Hij oogde het bootje na, dat nu vrij snel het IJ opvoer in de richting van het werk. Toen zag hij de wagen van de baas aankomen. Drie kwartier later arriveerde men op de boerderij. Daar was iedereen al aan het werk geweest, want de boer kwam zelf uit de wei met een wagen vol melkbussen. Er was dus al gemolken. Nou, hij mopperde wel eens, dat hij altijd zo vroeg uit zijn bed moest, maar die boeren stonden zeker om vier uur al op. Blauwboer stak zijn zweep op ten teken van groet. Gelijktijdig kwam de boerin naar buiten en die vond, dat de mannen daar hoor ik dus ook bij, dacht Wim trots eerst maar naar zolder moesten gaan, dan konden ze zich verkleden. Daar zou den ze in de komende weken slapen. Dat deden de „mannen" dan ook, ter wijl Zwarts de boerin volgde om een kop thee te drinken. Jannie, de doch ter, wees hen de weg naar boven en al was het er enigszins donker, al spoedig ontdekten ze twee afgescho ten hokjes, waarin men kon slapen. Voor beide slaapgelegenheden hing een lang gordijn, zodat ze in ieder geval op zichzelf waren. „Lijkt het je nog al, Broeksma?" vroeg Wim, toen hij zijn overall aan trok en de kist met schildersgereed schap in een hoek zette. „Mij best", antwoordde de aange sprokene opgewekt. „Ik ben vroeger jaren ook huis- en decoratieschilder geweest bij de baas in Leeuwarden. Daarom zal hij er men wel uitgepikt hebben." „Nou, we zullen ons hier best ver maken, denk ik." „Ja, dat zal wel meevallen." Toen ze beneden kwamen, was de tafel gedekt voor het broodeten en hoewel Wim verklaarde, dat hij die morgen al gegeten had, moesten hij en Broeksma toch mee aanschuiven. „We eten hier om kwart voor acht" legde de boer uit; „dat komt met het werk het beste uit. Voor die tijd mel ken we en voeren we de varkens." Het was een hele verzameling aan de tafel. Aan het hoofdeinde zaten de boerin en de boer, daarnaast eerst Jannie en vervolgens Broeksma en Wim. Aan de andere kant zat nog een jonge vrouw, die Wim de eerste keer gezien had, terwijl ze de melk bussen boende. Maar dat zou ook wel een dochter des huizes zijn, want ze leek veel op haar vader. Jannie leek meer op haar moeder, maar in beiden kon je toch de familietrek terugvin den. Naast de andere dochter zaten de drie 'knechten, terwijl als laatste de baas plaaats nam. (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 5