C0EBER8H SCHENKT ¥111611 reis rond de wereld bekentenissen gedwongen DE ZEE NAM EN DE ZEE GEEFT TERUG Droogmaling van de Polder Schouwen begint in laatste stadium te komen Suikerpatiënten vrijwel geschikt voor elk beroep Ex-student keek in de iris van zijn patiënt en „wist" het dan BESSEH ntiW De Cirkelgang ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 - No. 17436 Prestatie van Fregat „Willem van der Zaan" De Z.g.n. bacteriologische Nederlandse bodem maakte oorlogvoering 0 Gevangenen werden tot l i De politieke commissie van de V.N. Na 2l/a jaar weer in thuishaven is begonnen met het debat over de beschuldiging van communistische Na een afwezigheid van byna 2V> Mevcaanae havenplaatsje Mazanillo, zijde, dat de Amerikanen zich in jaar is Maandagmorgen Hr Ms fregat öan Diego (vanwaar Loa Angeles en de Koreaanse oorlog van bacteriolo- „Willem van der Zaan" met nage- "«"Ie" bezocht), .Umed. gische strijdmiddelen hebben be- rearl Harbour, alwaar slechts boeien diend. noeg dezelfde bemanning waarmede bij Je .^«^wratkei, nog herinneren De Amerikaanse medicus Dr Char- het in Juni 1951 uit het vaderland aan de Japanse aanval en de Ameri- les Mayo legde beëdigde verklaringen vertrok, in de haven van Den Helder kaanse mar ine basis Kwajalein (Mars- van zes Amerikaanse piloten over, teruggekeerd, alwaar het schip werd h»U eilanden). Daarna volgde een ve:r- waaruit zou blijken dat een door de Zwaar geschonden landschap valt droog verwelkomd door de marinierskapel tiendaags verblijf op Nieuw-Guinea. Russische bioloog Pavlof uitgevonden Hier werd Hollandia aangedaan en methode is gebruikt om van gevan- van de Koninklijke Marine en een wertien jc piaatsen Biak, Manokwari gen genomen Amerikaanse piloten grote menigte familieleden van de e.i Sorong bezocht. Op 1 September „bekentenissen" over bacteriologische 154 opvarenden en belangstellenden. wertl d<-' thuisvaart ondernomen. oorlogvoering los te krijgen. Deze zg. Het fregat heeft een totale afstand bekentenissen zijn later door de vlie- De commandant, kapitein luitenant „fggjggj van 20.426 zeemijl, ofwel gersr ingetrokken, terwijl zij tevens Willis".. |s ni«t rn=t 3782a d>, u u keer de afstand een beschrijving gaven van de wijze het schip uitgevaren. Hij is chef sta Airëterdam-Parijs. waarop zij verkregen zijn. geweest van de commandant der ma rine in de Nederlandse Antillen, aty- - - vorens hij met het commundo over het fregat werd belast. Overste van Wil ligen vertelde dat toen de twee jaren in Curasao er op zaten en dc beman ning vernam, dat eerst nog een we reldreis zou worden gemaakt, de man nen aanvankelijk niet zeer enthousiast waren. Doch de vaart door het Pana- makanaal maakte zo'n overweldigende indruk en de ontvangst in San Diego, Honolulu, Singapore en Colombo was zj overweldigend, dat velen blij Wa ren deze reis te hebben kunnen ma ken. In ruim vier maanden tijd werd de reis rond de wereld afgelegd, via Curacao, Panamakanaal, Balbao, het Militairen met groot verlof Bij legerorder is bepaald, dat op 22 November a.s. groot verlof zal worden verleend aan: 1. Alle dienstplichtigen, met inbe grip van kader, van de lichtings- ploeg 1952-l-„vooropkomst" (in wer kelijke dienst gekomen tussen 1 Jan. en 1 April 1952); 2. De dienstplichtigen van de lich- tingsploeg 1952-1, in werkelijke dienst gekomen in de maand April 1952, met ^er ^aan" te begroeten, welk oorlogsschip uit de Nederlandse Antillen uitzondering van hen: a. die in opleiding zijn genomen tot reserve-officier of dienst plichtig onderofficier; b. die behoren tot de cavalerie; c. die behoord hebben tot het voor malig artilleriemeetregiment; d. die behoren tot één der regi menten verbindingstroepen (voor zover niét ingedeeld bij het 102e verbindings bedieningsba taljon) of voor 6 Juli 1953 Sneller dan men aanvankelijk nog zou hebben gedacht, begint het water uit Schouwen de aftocht te blazen. Er zijn vooral in de laagste delen nog aanzienlijke stukken waarover het water golft, maar het is toch duide lijk te zien dat na betrekkelijk korte tijd Schouwen droog zal zijn. Thans is het stadium aangebroken dat de wegen droogvallen en ook grote delen van het maaiveld boven water begin nen uit te steken. Het water heeft veel lelijks bedekt. De verwoesting en het bederf wer den door het water verborgen, maar nu rijzen de dingen in al hun wan staltigheid omhoog. In de polder ruist en borrelt het nu overal van water, dat via de tochten en sloten een uit weg zoekt naar de sluizen en gema len. Heel dikwijls vormt het terug stromende water tegen wegkanten en bermen kleine watervalletjes, die bruisend zich storten over de bar rières die de weg versperren. Strui ken, palen, schuttingen en allerlei door de stroom meegevoerde rommel vertoont zich weer aan de vrije lucht, maar het is wel sterk gemetamorpho- seerd. Doorgaans zijn de voorwerpen wit uitgeslagen van het zout, wier heeft zich er aan vastgezet en ook mosselen hebben zich eraan gehecht. Een tocht naar Schuddebeurs is vrij goed mogelijk, maar grote delen van de weg zijn verzakt. De stenen zijn hier losgewoeld en liggen in de weg als golfjes op zee en bij de oprit in de richting Stenendijk is de weg geheel onberijdbaar. De weg is hier aan zienlijk verzakt en de straatstenen liggen in wanorde door elkaar. Ook Kerkwerve is over land te bereiken. De laagste delen van de weg evenwel zijn vettig en vochtig. De huizen De huizen aan de Blokweg tonen ons dan de gevolgen van een maan denlange inundatie, die de gebouwen zelf nog heeft gespaard (de huizen lagen nog wat meer in de luwte dan elders), maar die ze toch in een ont zettend aangetaste toestand achter laat. Een dikke groene laag heeft zich op de muren vastgezet. Diep is het vocht en het zout in de muren inge vreten. Dikwijls zijn deuren en ra men weggespoeld. Aanbouwsels en schuurtjes e.d. zijn verdwenen. De woningen zullen heel veel zorg eisen om bewoonbaar te worden, maar het lijkt er op dat ze toch niet behoeven te worden afgebroken. Tenslotte is het „zicht" van de huizen al dadelijk na het ontmodderen en drogen een Commissie duidt aan voor welke niet HR. MS. „WILLEM VAN DER ZAAN" TERUG NA WERELDREIS. Byna geheel Den Helder was uitgelopen om Hr. Ms. fregat „Willem van der Zaan" te begroeten, welk oorlogsschip uit de Nederlandse Antillen via de Pacific en Nieuw-Guinea Maandag in de thuishaven arriveerde en een wereldreis heeft volbracht. Kruidendokter gebruikte boekje uit 1618 ,De laatste tijd neemt het onge- de kruidengeneeswijze wordt be- tot een van dié*regimenten Ye- oorloofd uitoefenen van de genees- schreven. Hij bestelde bij de behan- hoord hebben en toen regi-^unst hand overhand toe", aldus deling een „oogdiagnose" door mid- t r a t i e f zijn overgeplaatst zeide de ambtenaar bij het Openbaar del van een vergrootglas, waaraan naar regimenten van andere wa- Ministerie, Mr H H. Lobman, toen een lampje was bevestigd dat het of dienstvakken- het kantongerecht te Rotterdam een oog bescheen. Zo bekeek hij de iris pens zaak behadelde tegen -A. N. den H., van het oog, waarna hij de patiënten e. die behoren tot het regimen wonen(je Dordrecht, aan wie ten kruiden voorschreef. technische troepen of v o o r iaste was gelegd dat hij in Rotter- De kantonrechter sprak van „zeer Juli 1953 daartoe behoorden en mensen een djagn0se had riskant". Hij had het gevoel dat der toen registratief zijn over- geste^ waarna hij hun kruiden had gelijke dingen werken op de sugges- geplaatst naar regimenten van voorgesc}ireven. tie van mensen, die geen vertrouwen andere wapens of dienstvak en, j)eze „wonderdokter" was de eerste in de dokter hebben en hij zag een f. die behoren tot het regiment van aantal, dat zich voor het groot gevaar in deze wijze van zieken aan- en afvoertroepen of daartoe kantongerecht had te verantwoorden, behandelen. Verdachte had de over- voor 6 Juli 1953 behoord verdachte, die medisch student is ge- tuiging, dat er dingen in de natuur hebben en toen registratief zijn weest en nu „zelfstandig studeert", zijn, die geneeskracht hebben, overgeplaatst naar regimenten zoajs hij vertelde, kreeg maximaal De ambtenaar O.M. merkte op, dat van andere wapens of dienst- f 2,50 per geval. Hij bezigde, zo ver- de mensen altijd bedrogen willen zijn. vakken. telde hij, een boek uit 1618, waarin Een arts maakt minder „tam-tam", Deze uitgezonderde groepen zullen, zo vervolgde hij. Hij eiste tenslotte behoudens onvoorziene omstandig- vijf geldboeten van f 300,— subsidiair heden, met ingang van 28 Maart 1954 Aantrekkelijk Z V.U. winter- vijf maal drie weken hechtenis, waar- ^^nmnrlrinn ïunf. van viif cplHhnpt£>n nf viif mnnl twpp „In principe zijn diabetici, die .be hoorlijk geregeld zijn en bü wie de diabetes enige tijd bestaan heeft, ge schikt voor elk beroep, behoudens en kele uitzonderingen". Dit is de con clusie waartoe de medische advies commissie van de Nederlandse Ver eniging van Suikerzieken is gekomen. Deze commissie, bestaande uit en kele deskundigen op het gebied van de diabetes, die zich vrijwillig en be langeloos beschikbaar hebben gesteld om de N.V.S. te adviseren in me dische aangelegenheden, heeft reeds geruime tijd het vraagstuk besproken van de aanstelling van diabetici in het bedrijfsleven. Als uitzonderingen op bovenstaande conclusie-noemt de commissie in de eerste plaats die beroepen, waarbij de werkindeling het gebruik van maaltijden op normale geregelde tij den onmogelijk maakt, en in de tweede plaats die beroepen, waarbij eventuele hypoglycaemiën gevaar voor de patiënten zelf of voor ande ren zouden kunnen opleveren, bijv. vervoerspersoneel, buschauffeurs, trambestuurders, glazenwassers, bad meesters, werk op stellingen, steigers en ladders of aan hoogspanning. Hoewel de commissie geen enkel bedrijf en geen enkele instantie kan bewegen, laat staan verplichten, deze normen te aanvaarden, hoopt zij toch dat deze nonnen door de keurende medici in den lande worden aan- vaax-d. Overigens wordt er op gewe zen, dat diabetici geen rechten moe ten ontlenen aan hun ziekte, zoals het vragen van loonsverhoging op grond van de extra-kosten voor het dieet. heel stuk beter. De huizen aan de Grachtweg zien er even smerig uit. Sommige liggen erg laag en staan zelfs nu nog in het water. Buitengewoon ernstig is de toe stand in de straks droog vallende dorpen. Het is nu nog niet bij bena dering te zeggen hoeveel huizen pre cies moeten worden afgeschreven, maar het zullen er vele honderden zijn, die zich voegen bij de 530 boer- dei-ijen die op het eiland verwoest zijn. Eerst als de juiste cijfers be kend zijn, kunnen binnen het raam van gedachte structuurwijzigingen de plannen ten uitvoer worden gelegd, om zo snel mogelijk met de herbouw op grote schaal te beginnen. Het ware te wensen dat hierbij geen dag langer verloren gaat dan strikt nood zakelijk is, maar dat de herbouw mede profiteert van het droogvallen van de polder bij het begin van de winter. De landbouw zal dit zeer zeker doen. Stad en Provincie NOORDGOLWE De collecte voor de Stichting „Erefonds voor oud-verpleegsters" heeft in deze gemeente opgebracht f 58,50. Er werden tevens 100 lepeltjes verkocht. Een woord van dank aan hen die zich met de collecte en de verkoop hebben belast, is wel op zijn plaats. DREISCHOR Nummering candidatcnlijsten De nummering van de candidaten- lijsten voor de verkiezing van de ge- meentei-aad op 25 November 1953 is als volgt vastgesteld: No. 1: Partij van de Ai-beid (mét als eerste candidaat J. van der Doe). No. 2: Vrijzinnige Kiesvereniging Gemeentebelangen (met als eerste candidaat L. M. Moermond). Nummer 3: Christelijke Kiesver eniging (met als eerste candidaat J. J. Klaasse). Eerlijke vinder Het zoontje van de heer K. had het geluk op de vuilnisbelt in deze ge meente, tussen de vele afvalstoffen van de watersnood, een blikken trom meltje te vinden, inhoudende een be- drag aan geld, benevens enige stuk ken, waardoor het mogelijk was de rechtmatige eigenaar op te sporen. Ingezonden Mededeling FEUILLETON programma voor Schouwen-Duiveland Overheidssteun maakte uitbreiding mogelijk van vijf geldboeten of vijf maal twee weken voorwaardelijk, met een pi-oef- tijd van drie jaar. De kantonrechter veroordeelde de verdachte tot vijf geldboeten van f 300,subsidiair vijf maal 25 dagen De Zeeuwse Volks Universiteit hechtenis, waarvan vijf geldboeten tigen, die niet in Europa dienen en heeft in een rondschrijven bekend van f 200,of vijf maal 20 dagen zij, die zich in militaire detentie be- gemaakt, dat het voorlopig winter- voorwaardelijk met drie jaar proef- vinden. programma is samengesteld. Aan het tijd. oorspronkelijk opgestelde programma |UDJ RnHp Kruis stuurt k°n, dank zij overheidssteun, een aan- Nea. noae I\rui& MUUI zienlijke uitbreiding worden gegeven. In bedoelde circulaire wordt er ver der op gewezen, dat het streven van Het Nederlandse Rode Kruis verleent de Z.V.U. er op gericht is, goede ont- rceds hulp aan de bevolking van Ca- spanning te bieden voor de bewoners labric. Op het ogenblik vertoeft de van Schouwen-Duiveland. heer A. van Emdcc, directeur van het Nederlandse Rode Kruis in Genève vereniging met „Wat is de waar voor groot-verlof in aanmerking wor den gebracht. Van vorenstaande groot-verlofre geling zijn ook nog uitgezonderd de dienstplichtigen, die door vrijstelling of uitstel later dan April 1952 in dienst zijn gekomen, de dienstplich- dekens naar Italië KERKNIEUWS Lutherse hogeschool in Abcssinië De Lutherse Wereldbond heeft, een Toneel. 4 Nov.: De Ned. Toneel- aanzienlijke som gelds ter beschik king gesteld voor het oprichten van voor een vergadering voor het uitvoe- heki"; Jan.-Febr.: nader aan te kon- een hogeschool. Het initiatief hiertoe rende comité van de Liga van Rode ^jgen toneel- of cabaretvoorstelling; ia uitgegaan van het Noorse Luthers Kruisverenigingen. Op zijn aanbod hulp g Maart; De Ned. Comedie waar- zendingsgenootschap, één Duits en ic verlenen heeft men het Nederlandse schijnlijk met „Via Lissabon". twee Zweedse zendingsgenootschap- Rodo Kruis verzocht dekens te zen- Declamatieavond (le helft pen. De school zal gebouwd worden den voor de getroffen bevolking. In- December) door F. Berkhemer met in de nabijheid van de Abessijnse middels hoeft het Nederlandse Rode muzjkaie omlijsting van de harpiste hoofdstad Addis Abeba, en zal zich Kruis reeds een partij van 2.000 de- j^osa Spièr (in samenwerking met de in het bijzonder bezig houden met de kens naar het Italiaanse Rode Kruis QUiturele Raad van de Ned. Herv. opleiding van toekomstige jeugdlei- gcstcurd. Kerk in Zeeland). ders; zij zal in positief christelijke Muziek. 26 Nov.: Het Rotter- geest worden geleid. Alle Lutherse dams Kamer Orkest olv. Piet Ket- zendelingen in Abessinië hebben toe- Uit de ruïnes van een 3000 jaar ting, solisten: Thomas Meyer en Koos gezegd achter dit plan te zullen staan. oud paleis nabij Poeloes in Grieken- Verheul in het concert voor twee land, waar eens koning Nestor ze- fluiten en orkest van Cimarosa; Jan.- telde, zijn de afgelopen zomer ver- Febr.: Opera-concert o.a. met Gré Generaal Matthew Ridgway, scheidene onderdelen van een drink- Brouwenstein en Frans Vroons van voormalig opperbevelhebber der Ver servies en inmaakvaten gevonden, bij de Ned. Opera. bonden legers in Korea, daarna com- opgravingen door een onder de Ame- Lezingen. Nov.: Hans Schintz: mandant der NAVO-strijdkrachten in rikaan Dr Ch Blegen staande expe- „Brandwacht in de Rockies"; Dec.: Europa en thans chef van de Ameri- ditie. Voorts werden in een graf- J. J. Schilstra: „Indianenleven in de kaanse legerstaf, maakt een inspectie tombe, die kennelijk met bladgoud de Ver. Staten"; Jan.: Gerben Son- reis in het Verre Oosten, waar hij bekleed is geweest, juwelen gevon- derman: waarschijnlijk over zijn rei- Amerikaanse militaire instellingen den. De gevonden voorwerpen blij- zen met Prins Bernhard; Febr.: Dr bezoekt. De generaal is Dinsdag ven eigendom van de Griekse re- C. G. Egeler en Drs J. de Booy: „De avond in Tokio aangekomen en ging gering. Andes-expeditie 1952". Woensdag door naar Korea. door MAARTJE ZELDENRIJK ,Komt Cor dit weekend nog thuis?" vroeg Wim aan zijn vader. „Ik denk het niet. De vex-loven zijn nog steeds ingetrokken en als hij in de buurt was, kon hij er 's avonds nog wel eens een paar uurtjes tussen uitknijpen, maar Brabant is veel te ver." „Die vex-maledijde oorlog ook", mopperde Wim. Dat ze nu juist een van de twee, die werk had, nog moesten mobiliseren." „Ja", antwoordde Spaans wijsge rig, „zo gaat het in 't leven. Ik denk dat Bakker, z'n baas, het helemaal niet erg gevonden heeft, dat Cor in dienst moest, want zoveel werk had hij ook niet meer." „Als hij er maar terug kan komen, als die rommel straks achter de rug is." „Dat zullen we moeten afwachten. En anders moet hij ook maar gaan stempelen. Een rijksbetrekking met vast loon en je hoeft er maar weinig voor te doen", grapte vader. ,,'t Is me anders de betrekking wel", meende Wim. Hij stond op en liep naar het plaatsje, waar Aart nog steeds met zijn fiets aan het prutsen was. Belangstellend kwam hij er bij staan. Als het er op aan kwam, hield hij van zijn oudste broer nog het meeste. Al bakkeleiden ze nogal eens met elkaar. „Gaat het niet?" vroeg hij. „Ach nee, weet je, het is allemaal versleten. D'r komt eens een eind aan. Als ik maar een ander trapstel en een nieuwe ketting had, dan was ik al een heel eind.. De banden zijn nog tamelijk goed." Wat drommel, dacht Wim opeens, Aart moet geholpen worden. Als hij geen steun meer krijgt, is hij hele maal op zijn fiets aangewezen om een paar centen te verdienen, geld, dat toch al zo hard nodig is. „Wat zou dat grappie kosten?" vi'oeg Wim. Aart keek op van zijn gepruts. „Grappie? Wat bedoelje?" „Nou, een nieuw trapstel en ket ting." „Och, een trapstel kan ik wel tweedehands krijgen, maar 'n nieuwe ketting is natuurlijk wel nodig. Een gulden of vijf, zes bij elkaar." „Nou, je hebt toch nog wel een paar centen? Koop het dan!" „Man, ik heb ternauwex-nood nog twee gulden en die moet ik houden als bedi'ijfskapitaal." „Bedrijfskapitaal?" „Ja, voor liedjes te kopen. Die krijg ik niet op de pof." Wim keek nog eens een paar mi nuten naar het gepruts. Hij kon het geld aan zijn broer natuurlijk lenen, hoewelhij had ook wel eens wat aan Bert geleend en nooit terugge kregen en aan Alie ook eens, zonder dat hij er ooit een cent van terugge zien had. Maar ja, Aart was anders.... „Weet jij hier in de buurt een tweedehands, trapstel te koop?" „Natuurlijk, in de Ten Katestraat." „Nou, laten we dan maar eens gaan kijken, want aan al dat gepruts heb je toch niks. Vandaag of morgen breek je je nek nog. Ik zal je het geld dan wel zo lang voorschieten." Aart keek hem wantrouwend aan. „Heb je vandaag dan al loon ge beurd?" „Welnee, dat krijg ik morgen pas. Maar ik heb 'altijd wel wat geld op zak." „Goeie, ik heb nooit geweten, dat jij zo'n Croesus was." „En dat hoeft ook verder niemand te weten, dus houd je mond dicht, hè? Kom op, dan gaan we even in de Ten Katestraat kijken." Voor een daalder kocht Aart een nog vrij goed uitziend trapstel en met en nieuwe ketting van drie gulden was hij klaar. Wim betaalde een en ander en Aart verzekerde, dat hij het tot de laatste cent terugkreeg. Onderweg naar huis, Aart met do nieuwe aanwinsten in zijn hand, zei Wim: „Zeg, dat tegenwerken van je, als ik naar een kosthuis wil in de buurt van m'n werk, dat was toch maar een lolletje, hè?" Aart keek hem eens aan en kneep een oogje dicht. „Ben je het dan wer kelijk van plan?" „Ja, natuux'lijk. Je moest eens we ten hoe alles thuis me de keel uit hangt. Altijd maar armoede en na righeid en rommel en stank. En dan steeds maar die herrie. Daar wil ik uit, helemaal. Begrijp je dat dan niet? Kijk eens, ik wil wat andei's worden in de wereld. Uit die cirkel gang, waarin de meeste mensen x-ond- draaien, die altijd maar blijven wat ze zijn en nooit verder komen. Jan Boezex-oen blijft altijd Jan Boeze- roen en als er een crisis komt, is de arbeider weer de eerste die de klap pen krijgt. Dat is altijd zo geweest in het leven en dat zal ook altijd wel zo blijven. Wie zijn er werkloos? Niet de hei-en, die in een auto rondrijden, maar de arbeider, die Zaterdags om één uur. z'n handje moet ophouden en tegenwoordig elke week in vx'ees en even leeft, of hij zal kunnen blijven of dat hij ook op stx-aat komt te staan. Nou, en daar wil ik bovenuit zien te komen." (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 5