i RICHMOND' Amerika wenst spoedige bijeenkomst van Vijfmogendhedenconferentie poe t ook rgikoort er bij jg Gezongen Requiem in de Grote Kerk te Goes op 1 Februari Costijn Dirkszoon van Zieriksee was één der eerste grondbezitters DE KWESTIE TRIEST Overzeese troepen blijven in Europa De vUfmogendhedenconf eren tie over Trlëst kan heel goed beginnen, voor dat de Verenigde Staten en Groot- Brittannië hun troepen uit de Zóne A van het vrije gebied van Trlëst hebben teruggetrokken, aldus Dulles op sijn persconferentie. Hoe eerder een dergelijke conferentie tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Zuld-Slavië ge houden wordt, des te beter het is, vond Dulles. De ontruiming van de Zóne A kost tijd, aldus Dulles. Toen hem gevraagd werd waarom de Fransen de verkla ring van 8 October over de ontrui ming van Zóne A niet mede hadden uitgegeven, zeide Dulles, dat dit was omdat Frankrijk geen troepen in Triëst heeft. Op de vraag waarom het besluit was genomen, zeide Dulles, dat het logisch is voortgevloeid uit een reeks besprekingen in de zomer en het be gin van de Herfst tussen Grieken land, Turkije en Zuld-Slavië en uit besprekingen te Washington tussen Franse vertegenwoordigers, leden van de Zuidslavische generale staf Opbrengst zomerzegels viel mee Maar weinig minder dan in 1952 Dat de verkoop van zomerzegels in de maanden Mei en Juni van dit jaar zou tnooten lijden ondor do grote worfkracht van hot Nationale Rampen fonds, was voor iedereen duidelijk. Inderdaad is de verkoop iets minder geweest dan in 1952, doch de achter uitgang was, togen allo verwachting in, goring. Bovendien mocht hot, door hot betraohten van de grootste zui-i ntgheid, gelukken een eindtotaal td verkrijgen, dat zelfs nog heter is dan verleden jaar. Kon in 1952 een be drag van f 131.801,34 verdeeld worden,' in 1953 is een som van f 132.938,58 jbeschikbaar. Dit geld wordt als volgt veirdeeBd: 25 pet. komt ten goede aan de provincies k f 33.234,64 37Va pot. komt ten goede aaii socinlo on sociaal-hygiënische doeleinden V l! 49,*851,931 371/2 pet. komt ten goede nan culturele doeleinden ll f 49.851,97 Heerlen heelt een schoorsteen van 155 meter Op één na de hoogste ter wereld Op het terrein van de mijn Oranje- Nassau I te Heerlen heeft men de laatste beton gestort op de top van een nieuwe schoorsteen, welke voor zover bekend de op één na hoogste ter wereld is. Hij wordt alleen over troffen door een 170 meter hoge Ja panse schoorsteen, en steekt nog 25 m uit boven de thans zestien jaar oude bekende „Lango Jan" van Heerlen, een schoorsteen, welke vlak naast hem eveneens op het terrein van de O.N. I prijkt. Ten teken dat de ver eiste hoogte bereikt is, plantte men op de top van de betonnen reus een Meiboom en een vlag. De nieuwe schoorsteen zal worden gebruikt voor het afvoeren van rook gassen uit een nieuw ketelhuls, be horend bij de electrlsche centrale van de O.N. I. Dat hij 155 meter hoog moest worden, hangt samen met de temperatuur (180 graden Celsius) van do af te voeren rookgassen en met de benodigde trek in de ketels. Het gewicht van de kolos bedraagt onge veer 5200 ton. Aan de voet is hij 12,28 meter breed en aan de top 7.12 meter. De fundering bestaat uit 80 betonnen palen met een doorsnee van 52 cm, welke acht tot negen meter diep in de grond zijn geheid. Achterlichtjes voor voetgangers De K.N.A.C. wil er naar streven, dat voetgangers na zonsondergang een soort achterlicht moeten voeren. Op de avond van het elfde congres van de K.NA.C. werden achter lichtjes voor voetgangers getoond en beproefd op een donkere weg. Zij bestaan uit strookjes scotchlite, die onder de omslag van de kraag van een jas en binnen in de achterkant van de ceintuur zijn aangebracht. Zet men de kraag op en draait men de ceintuur binnenste buiten, dan weer kaatsen de witte strookjes op sterke wijze het licht van autolampen. Scotchlite bestaat uit witte verf met glaspareltjes. De aldus beveiligde voetganger wordt gemakkelijker ge zien door de bestuurders van auto's die hen achterop rijden. Overdag met neergeslagen kraag en gewoon ge dragen ceintuur ontsieren de aange brachte strookjes de jas niet. en de gecombineerde staven van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Deze besprekingen werden op touw gezet om te komen tot een hecht strategisch front in Zuid-Euro pa tegen een eventuele aanval van de Sowjet-Unie en haar bondge noten. De Amerikaanse regering is niet van plan Amerikaanse strijdkrachten uit Europa terug te trekken, aldus heeft Dulles verklaard. Stad en Provincie Carillonspel voor Nederlandse Radio-Unie De heer J. M. Luykenaar is uitge nodigd op Vrijdag 30 October a.s. een carillonbespeling te houden ten be hoeve van een kerstprogramma, dat zal worden opgenomen door de Ned. Radio Unie, teer behoeve van de Uni versal Broadcasting System. Speciaal uitgevoerd zal worden het Oudneder landse kerstlied „Nu syt wellecome". Stichting vakopleiding bouwbedrijf In de Ambachtsschool alhier zal van 2 t/m 5 November het examen worden afgenomen voor de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. De exa minandi hebben alle een opleiding in de praktijk genoten, volgens artikel II der Nijverheidsonderwijswet, in de meeste gevallen voorafgegaan door een cursus aan de Ambachtsschool. Op Donderdag 5 November zal de diplomauitreiking plaats hebben in de school. Tot onderwijzeres aan de Chr. kleuterschool alhier is benoemd mej. G. Streutkes te Nederhorst den Berg. BURGH De collecte voor het P.I.T. heeft vorige week in onze gemeente f 27,21 opgebracht De op verzoek van de afdeling van het Ned. Rode Kruis door de vrou wenvereniging „Arbeid Adelt" geor ganiseerde collecte voor de slacht offers van de aardbevingsramp in Griekenland, heeft het wel zeer mooie bedrag van f 163,11 opgebracht. Zo wel de dames die deze collecte hiel den, als de milde gevers komen zeker een woord van dank toe. KERKNIEUWS Ned, Herv. Kerk Beroepen te Stadskanaal: J. S. Postma Ezn., Nijega-Opeinde; te De Vuursche: W. van Tuyl, Lopik; te Hasselt (toez.): A. Breure, Zegveld; te Dirksland: H. Harkema, Zeist; te Hind el 00 pen: cand. H. de Wolf, vica ris, Warfhuizen; te Groningen (toez.): J. Veenendaal, Zuidwolde (Dr.); te Nijverdal (toez.): S. G. J. Goverts, Katwijk a/d Rijn; te Ruinen (toez.): J. M. Willemsen, Gieten. Aangenomen naar Waspik: K.en Aangenomen naar Almkerk: J. Mortier, Zuidland; naar Waspik: K. Schipper, Goudswaard; de benoeming tot pred.-voorg. der Stichting voor Evangelisatie te Nijkerk: G. W. van Tricht, Naarden; naar Boskoop: J. Pronk, Giessen-Oudkerk. Bedankt voor Lienden: K. Schip per, Goudswaard; voor Nijehaske- Haskerdijken (toez.): G. Kaastra, Sex- bierum; voor Renkum (2e pred.pL) en voor Veen (N.Br.): W. van Tuyl, Loplk. Ingezonden mededeling -O V V> De Sowjet-Unle heeft bij Grie- konland geprotceteerd tegen hot inrich ten van Amerikaan*) hasea op Griek» grondgebied, hierdoor soudeu vrede en veiligheid op de Balkan in gevaar komen. Do Ooat-Dnitao radio hoeft bekend gemaakt, dat de voormalige veldmaar schalk vod Paulua, die indertijd door de Ituasou in de strijd om Slaliugrad werd geiaugen genomen, dezer dageu in Oost-Duitaland is teruggekeerd. Het Britse hoofdkwartier te Nai robi heeft bekend gemaakt, dat in de afgelopen week 103 verzetastrijdera zijn gedood, 12 gewond en tien gevan gen genomen. In dezelfde periode heb ben leden yan de Mau Mau 16 perso nen gedood en zee gewond. Geref. Kerk mond, Oppenhuizen; naar Voorthul zen: C. Ch. Griffioen, Willemstad. Bedankt voor Nederhorst den Berg: D. C. Los, Stellendam; voor Boskoop: A. Broek, Onstwedde; voor Maasdijk: C. Ch. Griffioen, Willemstad. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Zierikzeese kinderen schreven over Almelo Treesje Rombouts en Kees van der Doe wonnen opstelprijswedstrijd Gezellige verhalen over een fijne vacantie Beroepbaar: cand. Wageningen. H. Riezebos, Aangenomen naar Arum: cand. A. G. Versteeg, Amersfoort. Beroepen te Klazienaveen: T. J. Hagen, Lemelerveld; te Roden: G. S. Oegema, Zutphen; te Wierlngen: J. A. Kwast, Zwaagwestelnde; te Am sterdam: G. R. Visser, Rotterdam-Z.; te Makkum en Corn werd (2e maal):* P. B. Suurmond, Oppenhuizen; te Oenkerk: J. van Wijngaarden, Aal- ten; te Zwagerveen: S. de Vries, Sel- lingen; te Doorn (vac.-Esselink): L. Zwanenburg, Schoonebeek. Aangenomen naar Makkum en Corn werd (2e beroep): P. B. Suur- Bedankt voor Onnen, Zwagerveen- ;waagwesteinde en Grootegast-Ger- kesklooster-Strobos: cand. A. G. Ver steeg, Amersfoort. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Amsterdam-W.: M. W. Nieuwenhuijze, Den Haag-C.; te St Thomas (Canada): W. Heerma, Gro ningen. Bedankt voor Arnhem: D. Biesma Jr., Amsterdam-O.; voor Dokkum: B. van Smeden, Rotterdam-Z. HERDENKING VAN DE WATERSNOOD Ned. Radio-Unie heeft belangstelling DUTVENDIJKE Nog vijf houten barakken in aanbouw Door Ged. Staten van Zeeland zijn voor deze gemeente nog vijf houden barakken beschikbaar gesteld, welke inmiddels reeds door B. en W. zijn toegewezen. De barakken die in aan bouw zijn, komen aan 't Wegje te Scharendijke (gem. DuivencUjke). BRUINISSE Met ingang van 16 November a.s. is tot burgemeester en secretaris van St. Annaland benoemd de heer J. v. d. Bos, thans burgemeester van Arnemuiden. De heer van den Bos was van 1934 tot 1945 werkzaam ter sercetarie dezer gemeente. Ter herdenking van do watersnood ramp zal op 1 Februari a.s. In do Grote kerk te Goes het Requiem van van Brucken Fock worden uitge voerd. Men verwacht dat ongeveer 200 personen hieraan zullen deel nemen. Het initiatief tot deze herdenking is genomen door de Goesse oratorium vereniging, de Christelijke gemengde zangvereniging „Soli Deo Gloria" te Middelburg, en de zangvereniging „Crescendo" te Hoek (Zeeuws-Vlaan deren). De technische leiding berust bij de heer J. Kousemaker te Goes, dirigent van genoemde koren. Het ligt in de bedoeling, aan dit bijzondere gebeuren een provinciaal karakter te geven. Ook van buiten de provincie is met instemming dit plan ontvangen. Zo heeft o.m. de Neder landse Radio Unie er kennis van ge nomen en binnenkort zal nader wor den meegedeeld, of de mogelijkheid bestaat het requiem uit te zenden. Mocht dit doorgaan, dan zal het de eerste radio-uitvoering worden van dit requiem en de tweede in ons land. Het werd namelijk in 1934 voor het eerst uitgevoerd te Haarlem onder leiding van George Robert. Inmiddels is een erecomité ge vormd, waarin o.m. zitting hebben de echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zeeland, mevrouw S. C. de Casembroot-Baronesse van der Feltz. alsmede verscheidene predi kanten en burgemeesters. Twee Zierikzeese kinderen, name lijk Treesje Rombouts en Kees van der Doe zjjn eerste prijswinnaars ge worden in een door de „Twentsche Courant" uitgeschreven opstellen wedstrijd over de vacantie die de jongelui met andere vriendinnetjes en vriendjes te Almelo doorbrachten. De Zierikzeese kinderen hebben in Almelo van een heerlijke vacantie genoten en nadat de school te Zie- rikzee weer was begonnen, hebben zij, op uitnodiging van de „Twentsche Courant" hun belevenissen op papier gezet. Uit de opstellen bleek wel dat alle kinderen hadden genoten van hun tripje. De kinderen die aan de wedstrijd deelnamen waren In twee groepen verdeeld, nl. van 8 t/m 10 jaar en van 11 t/m 13 jaar. De winnares in de jongste groep werd Trees Rom bouts, 10 jaar, leerlinge van de vierde klas. Kees van der Doe ging in de andere groep met het beloofde boek strijken, dat als prijs was beschik baar gesteld. Trees schreef een ge zellig verhaal, dat echt „journalistiek" begint: „Eindelijk liep ik dan aan de arm van mijn pleegmoederDan volgt een leuke opsomming van al de heerlijke dingen die er te Almelo te beleven vielen: een feestmiddag in het Groenendal en een prachtige tocht door het Twentse land. Kees van der Doe is een knaap die ginds goed uit zijn doppen heeft gekeken. Hij weet heel wat bijzonderheden over de reis te vertellen; hij bezocht b.v. de motorrennen te Tubbergen, waarover hij enthousiast was. In de speeltuin „De elf provinciën", die werd bezocht tijdens de Twente- tocht, vond de vreugde een hoogte punt: „er waren lachspiegels, daar heb ik om moeten lachen hoor, ver schrikkelijk. Het was erg leuk!", schrijft hij. Tekst met tekeningen Ook andere kinderen gaven lucht aan hun opgetogen gevoelens, ook al vielen zij niet in de prijzen. En getekend werd er ook, b.v. door Gusta Blommaert, die haar verhaal doorweefde met vrolijke bloemen. Frans Hanse schreef aan het slot van zijn opstel: „Ik heb een fijne vacantie gehad in Almelo en het volgend jaar mag ik weer terugkomen, wat ik dol graag doe. En ik ben ook heel blij en dankbaar, dat Almelo Zierikzee heeft geadopteerd." Jopie Smits schreef leuk over de prettige omgang met de pleegouders, die het de kinderen zo gezellig mo gelijk hebben gemaakt. Realistisch schreef Tonny de Leeuw: „Ik ben 3% week naar Almelo geweest. Leuk hoorl Toen we aankwamen, moesten we van het station naar een thee tuin. Een gesjouw hoorl Ik had liever geen glaasje limonade gehad". Zo vertelt elk opstel van de bele venissen en de gezellige tijd doorge bracht in een gastvrije stad, die zich over de jeugd uit het rampgebied be kommerde. We kunnen ons voorstel len dat de jeugd er de prettigste her- innerigen aan heeft. Op de terugtocht vlak voor de haven van Arbroath (Oost-Schot land) omgeslagen. Zes van de zeven inzittenden hebben hierbij het leven verloren. De enige overlevende kon worden gered doordat een met een vuurpijl afgeschoten reddinglijn zich om het lichaam van de drenkeling wikkelde. HET OUDE GRONDBEZIT DER STAD ZIERIKZEE Eerste ruilverkaveling vond plaats in 1229 ONDERWIJS Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Geneeskunde eerste gedeelte mevr. L. L. J. Stokhuyzen-Ochtman, vroeger te Zierikzee. RECHTZAKEN Vrouw smeet haar man in de gracht Conform de oifl hooft do Amatory damso rechtbank gisterochtend do 3l4 jarige mevrouw E. H.-B. uit AmbtezH dam tot 6 Waanden voorwaardelijk VerH oordeeld met een proeftijd van 3 jaar en met onder toezichtatelling van het medisch bnrean voor alcoholisme, om dat zij op 21 Juli jl. na een bezoek aan een café haar 3?-jarigo man met opzet over do leaning van een brug over de Prinsengracht te Amsterdam' in het water had geworpen: Het slachtoffer, dat niet kon zwem-t men, ging diverse malen kopje onder voor ijlings toegeschoten voorbijgang gers hem met behulp van een touw wisten te redden: Een commissie, die 6.000 Lon- dense dokters vertegenwoordigt, heeft meegedeeld dat een zelfgemaakt mas ker van zes lagen verbandgaas de Londenaron kan beschermen tegen de gevolgen van een verstikkende mist, zoals die vorig jaar December beeft geheerst. Zij had doen de dood Van meer dan vierduizend personen tot ge volg. De kosten van zo'n masker zon den ongeveer een kwartje bedragen. Engeland heeft op hot proefterr' rein in Australië zijn tweede atoornt proef genomen; I. Voor velo kleine gemeenschappen Is een ptfnltffc ogenblik aanstaande nu men over ons eiland spreekt en peinst om aan te geven op welke ma nier een vereenvoudiging zou zijn te bereiken op het gebied der admini strate, waarmede dan tevens de wel vaart van het eiland bevorderd zou worden. Dit sohfjnt nlot anders mo gelijk dan door opheffing van kleine gemeenten, welke zullen gevoegd worden bf) de bestaande grotere zus ters. Er Is tegen die opheffing van eeuwenoude bestaande paroohlën van gemeenten Is slechts sprake sinds do Gemeentewet van 1851 onder de parochianen een ernstig verzet. Wanneer over deze aan staande wijziging gesproken wordt, gebruikt men vaak de woorden „his torisch gegroeid", waarmede dan wel veel gezegd, maar weinig bewezen wordt. Toegegeven moet worden dat het bewijzen van een historische groei van gemeentegrenzen voor onze ellandgemeenten, niet tot de gemak kelijkste taak zal behoren. Voor Zie rikzee met een rijke geschiedenis Is dit wel mogeljjk. Als een der eerste grondbezitters, die van Zierikzee bekend is, wordt vermeld Costijn Dirkszoon van Zie riksee, die later van Renesse ge noemd wordt. Het geslacht Zieriksee was gesproten uit 't geslacht Voorne, van welk laatste men „terecht of ten onrechte" aanneemt, dat deze zijn oorsprong zou hebben uit het Hol landse Gravenhuis. In aanmerking nemende het grote grondbezit van genoemden Costijn en wat hij daar later door middel van ruil in de duinen van Schouwen voor verkreeg, bewijst dit een uitgebreid bezit te Zierikzee en schijnt de aangehaalde familiebetrekking aannemelijk. De vele bezittingen van de graven van Holland blijken mede uit 'n brief van 18 Juni 863 van Karei van Frank rijk, waarbij deze alle goederen Be- oosterschelde schonk aan Dirk van Holland. Bij het overlijden werden de bezittingen, zowel onroerend als roerend, in oude tijden evenals thans het geval Is, onder de erfgenamen verdeeld. Zo zal het ook hier gegaan zijn en het burggraafschap van Voorne wijst niet alleen op het verdelen van grond doch oolc van macht, zodat de na zaten van het Hollandse Gravenhuis een stuk leengoed kregen, met al de voordelen daaraan verbonden. Het burggraafschap omvatte niet alleen privaatrechtelijke eigendom, doch evenzeer en zeer zeker niet in ge ringe mate publiekrechtelijke macht in zijn jurisdictie. Het ligt voor de hand in verband met de nawerking van het destijds heersende „Hofstel- sel", dat centralisatie misschien nog niet gewenst voorkwam. Dit schijnt des te waarschijnlijker wanneer met het uitsterven van het geslacht Voorne, hun gehele bezit weer ge voegd wordt onder het gebied van de Hollandse Graaf, omdat de constel latie dan weer een geheel andere is dan in de voorgaande eeuwen. Even zo wijst' het bezitsrecht van het ge slacht Zieriksee enigszins in deze richting. Alleen de bovenbedoelde ruil veronderstelt reeds een bepaalde familieverhouding tussen het ge slacht Zieriksee en het Hollandse Gravenhuis. Nog duidelijker wordt zulks, indien men bedenkt dat Costijn nó de ruil en inbezitname van de goederen in de duinen, op een der strategische punten een sterkte of kasteel aanlegde of bouwde, hetgeen het vermoeden schept, dat minstens een bijzondere genegenheid tegen over de Graaf en/of zijn Huis be stond. Moeilijk kan verondersteld worden dat Costijn zijn bezit in het toen vei lige Zierikzee ruilt voor een onveilig bezit in de duinen van Schouwen. Dit laatste wordt bewezen door het oprichten van een burcht, hetgeen niet alleen om de Graaf een genoegen te doen zal geschied zijn. Maar ook het grondgebied zelf en de bezitters van Zierikzecs gebied uit die dagen, brengt onze gedachten in de richting van een verdeeld familiebezit, omdat èn de Graaf zelf èn Costijn van Zie riksee hier eigendommen bezaten. Hieruit blijkt dus dat de plaats van verschillende heren was en daarom mogelijk uit één familiebezit was voortgekomen. Zo vindt dan In 1229 de eerste ruilverkaveling plaats, welke ons van het eiland is bekend. Dit was gewenst, omdat de vorming van één aaneengesloten bezit nu grotere mogelijkheden van verdedi ging en welvaart bood. Zierikzee In één hand Tot bevordering van de welvaart van een voor die tijden snel groeiende stad was het noodzakelijk dat een aaneengesloten geheel als de stad Zierikzee in één hand kwam. Hierbij deed ook opgeld de bijzondere be trekkingen die de Graven van Hol land met Zierikzee hadden en die uitgegroeid was tot een buitenge wone genegenheid en mogelijk tot grondslag had, de hartelijke ont vangst, welke Willem I, toen hij in December 1203 naar Zierikzee was gevlucht, daar ten deel was gevallen. Na de dood van Graaf Dirk VII van Holland, die een broeder was van ge noemde Willem, had de laatste met het volk en de lagere adel een over eenkomst gesloten, dat hij in de rech ten van de overleden Graaf zou tre den. Dit was mogelijk, omdat het volk Willem goed gezind was, maar ook omdat zij niet door een vrouw, in dit geval door Ada, Dirksdochter, wilden geregeerd worden. Aleida van Kleef, de moeder van Ada van Hol land voornoemd, had de machtheb bers in de adel aan haar zijde, om dat deze laatsten bij een vrouw, een Gravin dus, meer in hun eigen voor deel konden gedaan krijgen en daar om een vrouwelijke machthebber verkozen boven een mannelijke. Als gevolg hiervan ontstond een strijd tussen de genoemde machten, nl. do aanhangers van Willem en die van Ada. De adel, verspreid over heel Hol land, streed voor Ada en kreeg tij delijk de macht in handen, waardoor Willem uit Holand moest vluchten en asyl vond in Zierikzee. Het is dui delijk, dat als gevolg hiervan Willem later sterk voor deze stad geporteerd was. Later toen Willem in het Graaf schap Holland de macht verworven had, beschouwde hij deze meest Zui delijke stad in zijn gebied als een hoogst belangrijk punt. Het was hem niet onverschillig hoe het Zierikzee ging en hij stelde alles in het werk om deze stad te doen groeien tot een sterke vesting, welke eventuele in dringers uit het Zuiden, hopelijk zou kunnen weerstaan. Vandaar dan ook, dat nó de dood van Graaf Willem I, diens zoon, Floris IV, dezelfde tac tiek voortzette en de grondruil met Costijn van Zieriksee tot stand wist te brengen. Deze Costijn werd, nadat de ruiling had plaats gevonden, niet meer van Zieriksee, doch Costijn van Renesse genoemd. De genegenheden van het Holland se Huis voor Zierikzee blijven voort duren. Ook na de dood van Floris IV blijkt dit, wanneer de laatste Graaf uit dit Huis, Jan I, na de moord op zijn vader Floris V, uit Engeland te rugkomt, om het Graafschap in ont vangst te nemen, aangezien deze zijn intrede eerst in Zierikzee doet, ge flankeerd door Jan van Renesse. Ongelukkig genoeg waren het slechts drie jaren, gedurende welke Jan regeerde. HU werd bU zUn dood opgevolgd door zUn oom Jan II, Graaf van Henegouwen, waarmede het Henegouwse Huis in deze gewes ten zUn intrede deed. In die dagen rommelde het reeds in Vlaanderen en in Juli 1302 komt het ook tot een wezenlUke botsing als de „democra tisch" voelende burgers van Vlaan deren niet langer meer willen buk ken voor en onder de adelUJke heren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 2