ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODÉ DE Z1ERIKZEESCHE COURANT Toekomst voor vluchtelingen te Triëst zeer onzeker Pompen voor droogmaling Vier- Bannenpolder in gereedheid Op Londense conferentie wordt naar een oplossing gezocht Te Bodegraven bevindt zich nieuw klavierinstrument ABONNEMENTEN EN ADVERTENT1ÈN, Pr Us per 3 maanden bU vooruitbetaling t 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. VerschUnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per m.uu Succesjes (max. 15 m.m.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 t79?-1889 Red. M. J. BIJ DE VAATE - TeL 309 No. 17436 110e Jaargang Bij Stevensluis kwam de oudste bekading van Duiveland aan het licht Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek zal rapporteren Reeds in de maand Augustus werd de aandacht gevestigd op een oud dUkgedeelte, dat tussen de haven Nieuwe Veer en Stevensluis, aan de Noordkant van Duiveland, aan het licht kwam. Het vermoeden bestond dat het hier een belangrUke vondst betrof, die licht zou kunnen werpen op üc geschiedenis van de d|jken- bouw ln vroeger eeuwen. Hoewel een rapport van de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek, waarvan enkele deskun digen Intussen ter plaatse een onder zoek hebben Ingesteld, wordt inge wacht, lijkt het zeer waarschijnlijk dat hier sprake Is van de oudste, waarschijnlijk uit de negende eeuw daterende, bekading van Duiveland. Het gevondene biedt houvast over de methode die voor dijkenbouw in die tijd werd toegepast. Langs de bin- nenvoet werd de dijk verbreed door buitendijks (ln het wad) gestoken grond, eerst te drogen en daarna in vierkante vakken uit te zetten. Tus sen deze vakken werd verder buiten dijkse grond gestort. Op de verbrede dijkvoet werd binnenwaarts de dijk verhoogd. In de verbreding en ver hoging werden zgn. Plnsdorff er- scherven gevonden, die de datering vergemakkelij ken. De dijkopbouw met klei van het buitendijkse wad verschilt met de methode toegepast bij het opwerpen van de uit de 15e en 16e eeuw da- De Arabische vluchtelingen Amerikaanse bemiddelingspoging mislukt Egyptische bladen meldden Dinsdag, dat do Arabische regeringen Ameri kaanse vooratollen tot hst doen op- nemon van een hali millioen Arabi sche vluchtelingen uit Palestina Ln do aan Israël grenzende Arabische lan den, hebben verworpen: De voorstellen, die waren gedaan door Eisenhower's persoonlijke verte-1 genwoordiger Johnston, die thans eed bezoek aan het Midden-Oosten brengt, omvatten onder meer een groots op-< gezet plan voor het vruchtbaar man ken van de vallei van de Jordaan. Volgens de Egyptische bladen zijn de vooretellen verworpen, omdat zij on-l verenigbaar werden geacht met dé rechten der Arabieren. Ook meenden de Arabieren dat do voorstellen ,',op do lango dunr gunstig voor IsraAl" zonden zijn. Gemeld wordt dat Johnston, na het ontvangen van nieuwe instructies uit Washington, de Arabische hoofdsteden opnieuw zal bezoeken: terende dijken aan Schouwen's Zuid kust. Hiervoor immers werd binnen- dijkse grond uit de karrevelden ge bruikt. In zoverre is het bij Steven sluis aan het licht gekomene van be lang. Er bestaat over deze materie vrijwel geen literatuur, zodat de be langstelling van de zijde der oud heidkundigen redelijk wel te ver klaren is. Verwend kameel stierf De populaire kameel van de Antwerpse dierentuin, Max, die duizenden kinderen op zijn ge bochelde rug heeft vervoerd, is vorig weekend plotseling gestor ven. Uit het onderzoek door een dierenarts is gebleken dat het beest aan overvoeding om het le ven Is gekomen. Het publiek, be zield met de beste bedoelingen zonder twijfel, heeft de arme Max zoveel apenootjes, zuurtjes, klontjes en brood toegestopt, dat hij maag- en darmstoornissen op gelopen heeft en hieraan thans be zweken is. Deze zomer had zich reeds een gehele reeks sterfgeval len onder de dieren voorgedaan door overvoeding vanwege het publiek. Bondskanselier Adenaner en de Franse hoge commissaris in Duitsland, Fran^ois-Poncot, zijn voorbereidende besprekingen begonnen over de Saar- kwestie. Dit overleg vormt een inlei ding op de onderhandelingen, welke do Bondskanselier en minister Bidault wil len beginnen voor de bijeenkomst -van de ministers van Buitenlandse Zaken van do lauden dor Kolen- en Staalge meenschap, die op 26 November te Don Haag zal worden gehouden. EERSTE ATOOMKANON IN WEST-EUROPA. Het eerste atoomkanon, dat in de afgelopen maand in Enropa uit de V.S. is aangekomen, is vo rige week aan de pers getoond. Het is een 280 mm kaliber kanon, waar van naar men zegtde uitwerking van de granaten dezelfde is als die van de eerste atoombom, zoals die welke werd gegooid op Hirosjima. Militairen, die speciaal z|jn opgeleid voor de bediening van het kanon, draaien het enorme gevaarte, opdat alle persvertegenwoordigers, die samen gekomen waren ln het Amerikaanse legerdepöt te Malnz, er kennis van kunnen nemen. Belangstelling van alle kanten ALS OUWERKERK LUKT Aggregaten bij Ouwerkerk en Stevensluis Onverlaat overviel schoenmaker Dinsdagavond heeft een onbekende een overval gepleegd op de 56-jarige schoenmaker A. die een Zaak heeft in de Bcaedastraat te Botterdam-Zuid. De schoenmaker, die vermoedelijk met een schoenmakershamer op het hoofd werd geslagen, werd in zeer ernstige toestond naar het Zniderziekenhnis vetH voerd. Van de dader ontbreekt tot nd toe ieder spoor. Dr Edgar Chandler, leider van de vlnchtelingendlenst van de Wereld raad van Kerken, heef» een bezoek aan Triëst gebracht om zich van de toestand der vluchtelingen aldaar op de hoogte te ste'len. Het gewone .'even van de 4300 vluchtelingen in de omstreden stad gaat door, aldiüt Chandler, maar de mensen verkeren in martelende on- NAAR DE ZUIDPOOL De „Willem Barendsz" op de jaarlijkse walvissenjacht Gisterochtend om kwart over acht is ide „Willtan Barendsz" uit Amster dam naar Curasao vertrokken. De wal visvaarder gaat daar eerst bunkeren en zet dan koers naar Kaapstad, waar hij begin December wordt verwacht. Vandaar gaat hij voor de achtöte keer naar het Zuidpoolgebied om de jacht op de walvissen te hervatten. Evenals het .-vorige jaar zullen 12 vangSchepen de „Willem Barendsz'' vergezellen. 10 hiervan bevinden zich reeds in Znid- Afrika, do twee andere zollen op 7 November aA rechtstreeks van Botter dam naar Kaapstad vertrekken. Dit jaar nemen 17 expedities aan de internationale walvisvangst deel, t.w. 9 Noren, 3 Britten', 2 Japanners, 1 Zuid-Afrikaan, 1 Rus én; 1 Nederlander!. Bij onderling overleg is vastgesteld dat 15.500 Zg. eenheden (Blue Whale Units) zeilen mogen worden gevangen, het geen 500 eenheden minder is dan hot vorige jaar. Het officiële vangseizoan begint op 2 Januari 1954. De stookoUeverontreiniging van zeewater Naar een internationale overeenkomst Dinsdag begon te Londen een on officiële Internationale conferentie ter bespreking van het vraagstuk der verontreiniging van het zeewater door stookolie. De conferentie, die door 18 landen werd bijgewoond, zal aandringen op Internationale controle om deze verontreiniging, waardoor de stranden worden bevnlld, zeevo gels omkomen en brandgevaar in binnenhavens ontstaat, te bestrijden. Nederland 19 vertegenwoordigd door de heer H. H. Bulsman, lid van de Nederlandse afdeling van de in ternationale commissie voor het be houd van de vogelstand. 4 Deskundigen ramen de totale hoe veelheid olieafval op ongeveer 2% millioen ton per jaar. Gebleken ls, dat olie, die op een bepaald punt ln de oceaan ln de golfstroom wordt ge stort, na i-ulm drie maanden de kust van Engeland bereikt. Op de conferentie zal naar midde len worden gezocht om tot een inter nationale overeenkomst te komen, waarbij het spoelen van de tanks en stoomketels der schepen wordt ge regeld, en waarin bepaalde afgeba kende gebieden worden aangewezen, waar de schepen de afgewerkte stook olie mogen lossen. zekerheid omtrent hetgeen de nabije toekomst hun brengen zaL In. de af gelopen jaren hebben zij zich endir Brits-Amerikaanse militaire bescher ming min of meer veilig gevoeld, maar nu zij de treinen vol gezins leden van geallieerde militairen heb ben zien vertrekken, vragen zij zich af, wat onder eventueel Zuidslavisch of Italiaans beheer met hen zal ge schieden. Er zijn suggesties gedaan om de gehele groep vluchtelingen zo spoedig mogelijk naar elders over te brengen. De Wereldraad van Kerken is bereid alle mogelijke medewerking te verlenen en zoals bekend heeft de hoge-commissaris voor de vluchtelin gen van de VJN., van Heuven Goed hart, zich speciaal de zorg voor de vluchtelingen in Triëst aangetrokken. Drie Zuidafrikaanse vogelkun- digen, onder leiding van Dr T. J. Naude, zijn een onderzoek begonnen naar middelen om de bedreiging te bezweren, welke de zwermen wever vogels (quelea-vinken) voor de graan gewassen in Zuid-Afrika en even tueel grote gebieden van tropisch Afrika, zijn gaan vormen. Naar de voorlopige bevinding van de deskun digen worden de natuurlijke remmen op de vermenigvuldiging der vogels door de ontwikkeling van de land bouw zelf weggenomen. Het ging scheef met de liefde Teleurgestelde minnaar sprong te water In Almelo heeft zich een liefdes drama afgespeeld, dat dank zij do tus senkomst van een fabrieksarbeider nog een goedo afloop hoeft gehad. Een jonr go man, de 23-jnrige Almoloër AJ,' die in een ziekenhuis wérd verpleegd, had ongenoegen met zijn verloofde die het oog op oen andore minnaar had laten 'vollen. Het meisje werkte op eon fabriek dicht -in do nabijheid van het ziekenhuis. Tijdons het schaftuur zag Zij plotseling de jonge ïnan, die ongemerkt uit het ziekenhuis was ont snapt voor zich. Er vielen harde wooim don en pp een gegeven moment zag tnen, dat do teleurgestelde minnaar hot meisje enige malen omhelsde. Daar na snelde hij naar hot Almelose ka naal en wierp zich in het water. Een voorbijganger gelukte hot na veel moeite do jonge man, die verminderd toerekeningsvatbaar moot wordon go- acht, te redden. Nadat geneeskundige! hulp was verleend, werd hij in bewus teloze toestand opnieuw naar het zie kenhuis overgebracht. Het meisje had intussen een goed heenkomen gezocht. Terwijl b|j Ouwerkerk alles ln het werk wordt gesteld om de sluitings- operatie straks met succes te kunnen voltooien, werkt de Provinciale Wa terstaat aan de voorbereidingen tot de drooglegging van de Vier Bannen- polder. Aanvankelijk was een tegen valler dat het gemaal bfj Stevensluis niet gebruikt bleek te kunnen wor den, maar er is inmiddels al voor een gelijkwaardige vervanging gezorgd. Bij Stevensluis staat een pomp met Conclusie op artsen congres Roken van sigaretten bevordert longkanker In het nummer van Maandag 26 October van het dagblad „Het Pa rool" komt een bericht voor van de Scandinavische correspondent, over de gevaren die het roken van siga retten met zich mee brengt. Het be richt luidt als volgt: Op een artsencongres, dat in Ko penhagen heeft plaatsgevonden, is door Scandinavische kankerspecia listen vastgesteld, dat het roken ook voor betrekkelijk matige rokers ge varen inhoudt. De doktoren waren het er over eens, dat longkanker ook ontstaan kan bij hen, die gedurende een zeker aantal jaren een bepaald aantal sigaretten gerookt hebben. Als men bijv. gedurende twintig jaar meer dan vijf sigaretten per dag ge rookt heeft, is men vatbaar voor longkanker. Daar de vrouwen nu ook siga- rettenrooksters geworden zijn, kan men aannemen, dat ook zij, evenals de mannen, door longkanker be dreigd worden. Daar de meeste vrou wen eerst na de oorlog zijn begonnen te roken, zal het nog vrij lang duren voordat de gevolgen hiervan bij haar kunnen worden vastgesteld. De bevolking, aldus deze artsen, dient er uitdrukkelijk op te worden gewezen, dat zij het sigarettenver- bruik dient te beperken, als men de longkanker energiek bestrijden wil. Of ook bij sigaren- en pijprokers de longkanker even veelvuldig voor komt, heeft men niet met zekerheid kunnen vaststellen. Het maakt echter geen verschil of men al dan niet In haleert. Weliswaar treden de gezwel len bij beide categoriën rokers op verschillende plaatsen op, maar het ene gezwel is al even gevaarlijk als het andere. De tabaksindustrie is bij deze on derzoekingen zeer geïnteresseerd en de Noorse tabaksfabrieken hebben hiervoor zelfs een bijdrage geschon ken. een capaciteit van 480 m8 per min., een knaap dus, die het water krijgt toegevoerd door buizen meteen door snede van 1.75, zoals ook bij Den Osse voor de droogmaling van de polder Schouwen wordt gebruikt. Bovendien is bij Stevensluis een pomp opgesteld met een capaciteit van 100 m3 per minuut. Ten Zuiden van Ouwerkerk staan acht pompen opgesteld met een capaciteit van 50 m3 per minuut elk. De tijd benodigd tot het ogenblik van droogvallen is uiteraard afhan kelijk van de waterstand op het ogen blik dat de op de caissons op te wer pen dijk niet meer poreus zal zijn. De sluiting zou bij de laagwaterken- tering geschieden en dit betekent dus reeds een voordeel. Bovendien zal hét ophogen van de dijk veel korter tijd vergen dan bij Schelphoek, om dat de ringdijk daar nu eenmaal be duidend veel langer was. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lango Nobalstraat A 171, ZlorfkzM, P©»tbu» nr. 1, Telefoon or. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtmao - Lange Nobelitraat A 171 Zierikzee. Het ls beter vijfmaal te mis- lukken dan nooit iets te onder- nemen. O Het K. N. M. I. voorspelt tot Donderdagavond: Weinig wind Na in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist, overigens verander lijke bewolkt met enkele verspreid optredende buien; matige tot zwakke wind tussen Zuidwest en Zuidoost; overdag dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. 30 Oct. Zon op 7.31, onder 17.17. Maan op onder 14.40. 31 Oct. Zon op 7.33, onder 17.15. Maan op 0.44, onder 14.54. Nieuwe Maan: 6 Nov. te 18.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 Oct 8.50 v.m. 21.37 n.m. 31 Oct. 10.05 vjn. 22.52 n.m. BROUWERSHAVEN: 80 Oct 8.34 vjn. 21.12 n.m. 81 Oct 9J51 vjn. 22.27 n.m. Korte berichten uit het Binnenland 'e-GBAVENHAGE. De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft in haar proefboring bij Delft een geringe hoe veelheid aardolie aangeboord op een diepte van ruim 1200 meter. Het zal nog geruime tijd duren alvorens kan worden vastgesteld of deze vondst van enige economische betekenis is. De bor ring wordt voortgezet. VENLO. Nabij een bushalte te Ber gen (L.) hebben arbeiders van de Rijks waterstaat tijdens het uitvoeren van werkzaamheden tweo landmijnen ge vonden, Waarvan de onO'.ekipg nog geheel intact was. De werkzaamheden werden gestaakt totdat de tnijnoprui- mingsdienst de gevaarlijke vondst bad 'weggehaald. WOLFHEZE. Te Wolfheze is oeu tweejarig zoontje van de fam. Hoef- akker spelenderwijs terecht gekomen in een brandvijver op het terrein van Stichting „Wolfheze" en verdronk» Het ongeluk werd door niemand O'J gemerkt, maar door een karretje dat aan de kant van de vijver stond rees het vermoeden dat het kind, dat door do moeder reeds werd vermist, te wa ter was geraakt. Na enig zoeken werd dit vermoeden bevestigd en het ont zielde lichaampje opgehaald. Pogingen om de levensgeesten op te wekken bleven zonder resultaat. Talrijke musici hebben belangstelling (Van een speciale medewerker) Het landelijke dorp Bodegraven wordt de laatste t|jd door heel wat mensen bezocht met andere oogmer ken dan het kopen van volvette kaas uit de Rijnstreek. B|j een bekende muziekhandelaar ter plaatse wordt namelijk een gloednieuw klavierin strument gedemonstreerd, dat de be langstelling van vele en ook bekende musici opwekt. Reeds dertig jaar geleden begon de Duitse Hohner-fabriek te experimen teren met een instrument, dat in om vang de draagbare grens niet mocht overschrijden en toch de muzikale mogelijkheden van een groot instru ment moest hebben. Daaruit ontstond de Multimonica, die het geluid weer gaf door de luidspreker van een even eens ingebouwd radiotoestel. Na verdere proeven is men van deze koppeling aan een radio terug gekomen en staat daar in Bodegra ven nu de „Multimonica II" als (voorlopig?) laatste woord op het ge bied van klavierinstrumenten. De muzikale mogelijkheden van dit tweeklaviers-miniatuur-orgel zijn werkelijk verbluffend. De omvang van beide manualen is niet groter dan bijna 3Vz octaaf, namelijk van F tot a". De ondertafel speelt op electrisch verkregen zuigwind door vrijzwevende stemtongen, welke in drie koren zo zijn opgesteld, dat het toonbereik van F tot a" loopt, dus ongeveer 4% octaaf. De klankkleur van dit manuaal ls zeer variabel en doet denken aan een accordeon, har monium als aan een concertorgel. Zeven drukknoppen zijn gemonteerd voor de bediening van vijf registers of combinaties daarvan. Nog opmerkelijker is het boven- klavier, dat electronische tonen pro duceert. De klank van een hammond orgel is, dank zij de radio, in onze huiskamers bekend genoeg. Maar dat men kans heeft gezien in een klein bestek van een draagbaar instrument een electronische geluidsweergave te bouwen, is toch wel een bijzonder feit. De klankkleur van dit klavier wordt bepaald door de Instelling van twaalf kantelregisters; het aantal va riaties is daardoor bijzonder groot Ter vervanging van kleine orgels voor scholen en verenigingen kan dit instrument uitstekende diensten be wijzen. Het geluidsvolume is door de weergave per luidspreker zeer groot; flinke zalen kunnen er door „be speeld" worden. Daartegenover staat een fluisterend pianissimo voor de kleinste huiskamer. Als solo-instru ment kan de Multimonica II verras sende perspectieven openen voor elk orkest. De toonhoogte van het elec tronische bovenklavier kan door een knop veranderd en dus aan elk ander instrument aangepast worden. Het ligt in de bedoeling van de im porterende firma in de komende win ter met de Multidïónica II in diverse steden demonstraties te geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1