De Wederopbouw DDD Vereniging van oud-leerlingen .Pomona" Haamstede HoeisUWhuid? De Cirkelgang LANDBOUW EN VEETEELT Regering handhaafde de tarweprijs ongewijzigd op f 26.- per 100 kg Stichting van de Landbouw accootd met tarwepolitiek BU besprekingen omtrent de voor oogst 1954 in het vooruitzicht te stel len tarweprUs zjju door de Stichting voor de Landbouw verschillende be zwaren naar voren gebracht tegen een eventuele prijsverlaging. De Hoofdafdeling Akkerbouw der Stich ting heeft thans met voldoening ken nis genomen van de door de regering ongewijzigde handhaving van de tarweprijs op f 26,per 100 kg, bjj levering franco pakhuis-handelaar. Uit de gegevens van het L.E.L volgde, dat, ondanks hogere pacht en arbeidskosten, de kostprijs van tarwe voor oogst 1954 enigszins lager zou zijn, omdat men nl. een hogere stroprijs had aangenomen, dan bij de berekeningen van het vorige jaar. De Hoofdafdeling Akkerbouw heeft er daarom geen bezwaar tegen, dat bij de vaststelling van de huidige tarwe prijs reeds rekening is gehouden met de komende loonsverhoging. De Hoofdafdeling Akkerbouw kan zich er eveneens mede verenigen, dat thans wordt uitgegaan van een te- lersprijs-af-boerderij, welke 40 cent per 100 kg lager ligt dan de prijs bij levering franco pakhuis-handelaar. Na een periode waarin alles gecon centreerd was op de allernoodzake lijkste voorzieningen, is het nuttig eens even achterom te zien en de ba lans op te maken. Eeh toekomstver wachting, zij het onder alle voorbe houd, kun daaraan worden vastgo- knoopa. Snmengovat laat do huidige situatie zich aldus schotsen: Ouwcr- kerk is op een oortje gevild en Schouwen begint droog te vallen. Nog oven zullen daar aan Duivelonds zuidkust do tanden op elkaar worden gezet en dan kunnen, na versterking en ophoging van de gesloten dijk, de pompen aan bod komen, die de Vier- bannenpolder zullen leegmalen. Er ligt dus een reële kans dat geheel Schouwen-Duiveland nog dit jaar droogvalt. Noch in Schouwen, noch in Duive- land is er aanleiding de situatie op timistisch te beoordelen. Wat er was ls praktisch verwoest en zelfs de beste huizen, die door hun betere kwaliteit de watervloed beter door stonden, zullen toch uitgebreide her stellingen vergen. De rest is dermate verwoest, dat het gevoegelijk kan worden afgeschreven. Dit eiland staat dus voor de geweldige opgave uit het niet weer een gemeenschap op te bouwen. Zelfs de grond waarop deze nieuwe gemeenschap wordt gevormd, is totaal bedorven en er zijn niet veel voorbeelden in de geschiedenis, dat hot herstel zo van onder af moest beginnen. Niemand onderschatte deze taak. Wij kunnen beslist niet instem men met de mensen die alle moei lijkheden met een lichte handbewe ging wegvagen en nog minder met hen die zonder voorbereiding, zowel geestelijk als materieel, zich aan deze taak menen te kunnen zotten. We moeten het nu maar eens eerlijk er kennen: do opbouwtaak ls bijna ho peloos. Uit een baaierd van verwoes ting en modder moot hot nieuwe Schouwon-Duivoland worden opge bouwd. Als do roos van de sluitings tijd voorbij is, zal hot duidelijk wor den hoo hior con opgnvo op do lango tormijn ligt, dlo hot uitovsto zal ver gen van hot uithoudingsvermogen. Hoo groot deze opgnvo ook zijn mogo, wij zijn toch voor do grondro- conBtructio voel minder bovroosd dan voor hot horstel In hot nlgomcon. In do oorsto plaats liggen hior do orva- rlngon uit het recente vorledon voor hot grijpen. I.nndbouwhorstol heeft roods vaak met hot „zoute bijltje" ge hakt, maar in andoro sectoren zal er hier en daar nog wel eens gepionierd moeten worden. Een samenbundeling van eilandelij ke krachten is hier dringend nodig, het zij ten over vloede gezegd. Het eigen plaatselijke belang zal wel eens moeten wijken voor het grotere en gewichtiger streekbelang. In die geest werkt ook de Reaonstructiecommissie en als de plannen eenmaal vastliggen, dan gaat het om een veelzijdige samenwerking en doelbewust streven naar dat nieuwe Schouwen-Duiveland, waar over weer al veel gepraat is, maar waarvan de realisering toch heus niet zo vlot zal gaan dan vermoedelijk werd vermoed. Zulks niet louter o$ grond van de totale verwoesting, maar op onvermijdelijke aversies, die door een diepingrijpend plan nu een maal worden opgeroepen. Dit alles zal echter een vasthou dend streven naar het uiteindelijke doel niet mogen remmen. Als klein- menselijke strubbelingtjes afbreuk zouden gaan doen aan een plan, waarmede de samenleving op dit eiland staat of valt, dan zijn de dijken voor niets gedicht. Het nu of nooit is het uitgangspunt van alle hervormende arbeid op het geteisterd Schouwen-Duiveland. Verwacht mag worden, dat het thans beter mogelijk is de prijs ook inder daad te handhaven op het in het vooruitzicht gestelde niveau. Uitbreiding tarweteelt verwacht Onder de huidige omstandigheden mag volgens de Hoofdafdeling ver wacht worden, dat de tarweteelt eniszins zal worden uitgebreid. Voor telers levert de tarwe meer winst mogelijkheden dan de voergranen, wanneer deze laatste althans op de minimumprijzen komen. Voor onze nationale economie is de uitbreiding van de verbouw van tarwe eveneens van groot belang. Nu immers voor tarwe in het buitenland plus minus f 10,— per 100 kg meer moet worden betaald dan voor voergranen, levert de uitbreiding van het tarwe-areaal ten koste van dat van voergranen een belangrijke deviezenbesparing op. Daarnaast betekent dit ook een winst in guldens, aangezien voor de geïmporteerde tarwe plm. f 6,per 100 kg meer moet worden betaald, dan de binnenlandse teler ontvangt. De Hoofdafdeling Akkerbouw stelt er voorts prijs op te verklaren, dat zij volledig accoord gaat met de tot nu toe gevoerde tarwepolitiek, waar bij boven de kostprijs een redelijke winstmogelijkheid, wordt gewaar borgd, er daarbij vanuit gaande, dat dit beleid in de toekomst ook in dien het internationale prijspeil een daling ondergaat ongewijzigd ge handhaafd wordt. De thans officieel bekend gemaakte beslissing van de regering om bij da ling van het internationale prijspeil der voergranen een stolsel van mo nopolieheffingen toe te passen, wordt door do Hoofdafdeling Akkerbouw van grote principiële betekenis go- acht. gaoclc. Be b«tuanle>den B. Böell en M. L- J. Fokker werden herkozen. Bij de beeprekiag ven hot wiuterprogram- ma werd bceloteo, dat in Januari een oulturelo film voor de leden zal wor den gedraaid. In November komt Keefl Hana een lezing houden over de Dolo mieten; in Februari komt de bekende voordrachtkunstenares Aafje Top; in Maart zal de Ned. Beisvereniging ge vraagd worden, terwijl als beeluit van het eeizcea De. Coolema een lezing zal houden over zijn ervaringen als gevan genispredikant. Nadat de voorzitter nog meegedeeld had, dat van het Hoofdbe stuur een bedrag van f 75 was ontvan gen omdat ons Departement fn het rampgebied ligt, draaide na de pauze de heer Bom enkele door hem opgeno men films van de watersnood, die een juist beeld gaven van wat in die da gen en tot heden in onze omgeving heeft plaats gehad. Aan het eind dankte de voorzitter de heer Bom voor deze vertoning, waardoor deze avond meer geslaagd genoemd kan wordeni Ingezonden Mededeling Zuiver en ontsmet 1 uw huid met de hel- dervloelbareDJDJ). De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN 1 HUIDAANDOENINGEN J BROUWERSHAVEN Vergadering Kolenbond „Brouwershaven" Donderdag jl. hield de kolenbond „Brouwershaven" in café „Centrum" zijn jaarvergadering. De nieuwge- kozen voorzitter, de heer P. de Moor, dankte hét bestuur en de leden voor het in hem gestelde vertrouwen en zelde te trachten de voetstappen van zijn voorganger, Dr W. H. Ittmann, die vertrokken is naar Amersfoort, te zullen drukken. Uit het verslag van de penningmeester, de heer Dek ker, bleek, dat er een mooi batig saldo In kas is. Hot jaarverslag bracht naar voren dat de omzet der brand- betering betekent voor het autover keer, aangezien er hier nog al eens een voertuig strandde. Ook deze ver wijdering sluit weer een fase af van het algehele herstel van ons eiland. Tegenbezoek aan Voorburg Op Donderdag 22 October a.s. zal de voltallige gemeenteraad, een de legatie van de ontspanningscommis sie en de goederencommissie, een te genbezoek brengen aan Voorburg. Hierbij zal door de vroede vaderen van Brouwershaven de dank namens de gehele bevolking worden overge bracht voor al het vele dat Brouwers haven mocht ontvangen en nog zal ontvangen, daar Voorburg ook het a.s. winterseizoen voor de nodige ont spanning zal zorgen. Ook uit deze gemeente zullen enkele vrouwen een tiental dagen hun vacantie door gaan brengen op de „Keijenberg" te Renkum, welke uitzending is georganiseerd door de Algemene Diaconale Raad Sectie Ge zinszorg te Utrecht, met het doel de huismoeders uit het rampgebied eens een echte ontspanning te verstrek ken. De organisatie hier te plaatse werd gevoerd door mej. Hesselink, sociaal gezinsverzorgster. OUWERKERK Bezoekers brachten geraniums mee Zeventien personeelsleden van de Delftse Gist- en Spiritusfabriek be zochten de gemeente, die nog steeds geïnundeerd is. Deze heren gaven een aantal geraniums ten geschenke, ten einde hiermede de kale en holle ka mers enigszins op te sieren. Een wel kome attractie, zeer gewaardeerd. (Het waren zelfgekweekte bloemen). Blijkens een desbetreffende aan kondiging is het wederopbouwplan dezer gemeente in voorbereiding. Ingezonden mededeling Gebrilde kippen Verschillende kippenhouders te Venlo zijn er in de laatste tijd toe overgegaan om hun pluimvee van zogenaamde „kippenbrillen" te voorzien. Dit zijn aluminium- plaatjes, die met een aluminium- speld onwrikbaar in de boven snavel van de dieren worden be vestigd. De kippen worden hier door eerst met recht „kippig", want het vooruitzicht Is hun be nomen. Dit is ook de bedoeling van de kippenbril, die een uit stekend middel ls gebleken tegen de neiging van kippen en hanen om elkaar te bevechten en staart en lellen tot bloedens te verwon den. Dergelijke gewonde kippen zijn sterker vatbaar voor ziekten en haar legpreataties gaan ach teruit. De kippenbril verhindert dat do vogels elkaar gelijktijdig „in het front" kunnen zien en be dwingt zodoende de kwade nei gingen. Geen enkele vrouw behoeft Castella te ontberen. Bijna iedere normale, gezonde vrouw heeft een gelaatshuid, waarin schoon heid ligt verborgen. De structuur en de behandeling van de huid zijn ech ter verschillend. Veel vrouwen zullen het beste baat vinden bij een zeer rijk schuimende schoonheidszeep. Ideaal is dan Castella Spécial (32 et), die een schier onuitputtelijk, zacht en geurig schuim geeft. Tijdelijk ont vangt U voor slechts 8 ct een stuk Castella Spécial bij aankoop van een grote tube Castella Tandpasta. Een waardige tegenhanger is de klassieke Castella Schoonheidszeep (2 stukken 50 ct), waaraan zoveel vrouwen en meisjes haar fris en be koorlijk uiterlijk danken. De nieuwste Castella aanwinst ls de voortreffelijke Bloemenzeep (wacht U voor imitaties!), die in haar heer lijke geuren en kleuren onverpakt wordt verkocht voor slechts 20 ct. Al met al mag men dus wel zeggen, dat geen enkele vrouw haar Castella behoeft te ontberen. Ballonvaarders maakten „hondenhoklanding" Do hoor ou tujovrouw BocimAu on do hoor do Vo» Klootwijk, dlo zonla bo- kond Zntordngmlddag van hot Aloxon- dorvold to 's-ürnvonhngo zijn opgeto gen t(jdons do feest olijkhodou tor go- lcgonheld van do offlolölo oponlng van hot nlouwo IJnngso stadhuis, zijn lnat In do middag na oen voorspocdigo tooht In Goudswnnrd gojand. In oon bloton- vold mnnkton zij een zogonnamdo „hon- denhoklnndlng", waarbij hot mnndjo pfinaltint doordnt or goon holpors op do grond zijn, zodat do ballonvnnrdors or uit moeten kruipen nis oop hond uit zijn hok. Aan do burgemeester van do ultoln- dolijko landingsplaats, Goudswaard,' Werd do meegonomon brief van bur gemeester Schokking ovorhandigd. Deze brief bevatte de uitnodiging binnen kort het nieuwe Haagse stadhuis te komen bezichtigen. Stad en Provincie HAAMSTEDE Jaarvergadering Nutsdepartement In hötel Bom hield het Nutadoparte- mont vorige week zijn jaarvergadering, welke matig bezocht was. Do voorzit ter, do heer M. L. J. Fokker, opendo deze avond en herinnerde aan do ramp, waardoor het programma in het vo rige seizoen niet afgewerkt kon wor den, zodat 2 lezingen mot gehouden konden worden. Nn de notulen volgde het jaarverslag, waaruit bleek, dat do gehouden Nutsavondon good geslaagd Waren. Het aantal leden bedroog aan het eind van hot werkjaar 123. Do re kening sloot mot een batig saldo, om dat 2 lezingen niet gohouden w'erdöi. Tot leden van de financiële commissie twerden benoemd B. Bo sacra en M» Mo-j stoffen in het afgelopen seizoen verre de hoeveelheid van het vorige jaar overtrof. Het ledental was ook ge groeid, zodat er van een bloeiende periode mag worden gesproken. Bij do bestuursverkiezing werden de he ren J. Dekker en L. Bolkenbaas m.a.s. herbenoemd. Door meer propaganda zal worden getracht de ledenkring te vergroten, waarvoor de voorzitter aller medewerking en hulp inriep. Lcdenwlnactlc Muzlckvcrcnl- ging „Apollo" Hot bostuur van do muzlolcvoroni- ging „Apollo" zal dezer dagen begin nen met een grootschcepso actio om nieuwe leden nan to werven voor haar vereniging. Door het vertrek van dlverso ledon, indirect veroor zaakt door do evacuatie naar elders, is er ovenals in allo verenigingen een verzwakking opgetreden in dit corps. Er zal oen nieuwe cursus worden ge geven aan leerlingen o.l.v. de diri gent de heer P. H. J. Everwijn, waar uit in de toekomst, bij gebleken be staansmogelijkheden, een jeugdor kest zal worden gevormd. Ook oudere leden, die in vroeger jaren reeds on der de banieren van „Apollo" hebben gestreden naar roem en eer, zullen worden aangezocht ook nu weer de schone „muze" te willen dienen. Ho- penlijk zal 't bestuur veel kans van slagen hebben met deze actie, opdat straks in de toekomst de strijd op de concoursen, het geven van concerten en serenades weer normaal doorgang enskan vinden. Zij die zich als leer ling wensen op te geven, kunnen dit doen bij het bestuur. Obstakels worden verwijderd Nu de perszuiger Brouwershaven heeft verlaten, is men druk bezig de pijpleidingen, die een lengte van vier km bedroeg, van de zeedijk via de Galgenblok over de straatweg naar het grote zanddepót op de Schenkel- dijk, te verwijderen. Dit houdt tevens in, dat de drie opritten van 2 meter hoogte op de straatweg zullen wor den verwijderd, wat een grote ver Reuter berichtte Zaterdag uit Athene dat vijftien aardschokken grote onrust verwekt hebben bij de bewoners van het Griekse eiland Copholonia. De bevolking van de stad Argostoli bracht de nacht in de velden door. Het seismologisch insti tuut te Athene meldde, dat drie der schokken „hevig" waren. Eén beving duurde 25 seconden. De vereniging van oud-leerlingen van de Tuinbouwschool „Pomona" hield Dinsdagavond haar eerste ver gadering in dit seizoen in de Tuin bouwschool, welke zeer goed bezocht was. De voorzitter, de heer J. C. de Feiter, sprak hierover in zijn wel komstwoord zijn voldoening uit Na zijn openingswoord verleende hij het woord aan de heer Hertgers, tech nisch ambtenaar bij de Plantenziek- tekundige Dienst voor het houden van zijn lezing over „Ziektebestrij ding in de fruitteelt". Spr. merkte op, dat het nog zeer vroeg in. het seizoen is, om een afgerond geheel te geven van de resultaten van de ziektebestrijding in het afgelopen jaar, waarop weer de bestrijding voor het komende jaar gebaseerd moet worden. Zo is de schurftbestra ding nog niet afgelopen, zodat hij daarover nog geen definitieve gege vens kan geven. Wel is dit het geval met de Spintbestrijding, die hij dan ook uitvoerig behandelde. De Spint heeft in 1953 weer geducht veel scha de aangericht aan de fruitbedrijven, die voor Zeeland zeker op vele dui zenden guldens gesteld kan worden. Aan de hand van door de heer De Vrie, werkzaam aan het laboratori um van Zeelands Proeftuin, toonde hij aan dat door een spintaantasting het aantal bloemknoppen belangrijk lager wordt, waardoor in het daarop volgende jaar de schade waargeno men kan worden. Hierna besprak hij de middelen, die in 1952 zijn be proefd en de resultaten, die er mee behaald werden. In het bijzonder stond hij stil bij de nieuwste van de ze middelen, waarvan hij aanried er het volgende jaar bescheiden proeven mee te nemen. Vervolgens gaf hij een 3-tal schema's, waarmee naar zijn mening de spintbestrijding, hot vol gend jaar, aangepast aan het op het bedrijf gevolgde schema, uitgevoerd kan worden. Als conclusio van zijn betoog gaf hij als zijn mening, dat DREISCHOR Gips voor Volkstuintjes Naar wij vernemen zal er, naast de reeds aangevoerde gips voor de landbouwers, thans 40 ton gips voor de volkstuintjes worden aangevoerd. Ruitervereniging kreeg rijpaard Vorige week heeft de ruitervereni ging alhier van haar zustervereniging te Apeldoorn een rijpaard ontvangen, dat werd bestemd voor een getroffen lid dier vereniging, nl. het lid de heer L. Vis te Noordgouwe. Het mooie rijpaard, „Jan van Apeldoorn", werd door de voorzitter van de Apeldoornse vereniging aangeboden, waarbij vele leden van beide verenigingen tegen woordig waren. De heren P. Klompe en L. M. Moermond alhier, spraken woorden van dank. Namens de Ge westelijke bond sprak mevrouw van den Bos uit Goes. Sacristie krijgt opknapper De sacristie, behorende bij het Ned. Herv. kerkgebouw in deze gemeente en vele jaren in gebruik als opslag plaats van bouwmaterialen, wordt thans zoveel mogelijk in haar oude staat teruggebracht en zal worden gebruikt als vergaderzaal voor ker kelijke doeleinden. In het kader van schenkingen van vee aan deze gemeente, werden vorige week weer 63 biggen aange voerd en verdeeld onder een gedeelte dor bevolking. met een van deze S schema's een be hoorlijke spintbestrijding kan wor den verkregen, als men op de juiste manier de bestrijding uitvoert, waar bij vooral goed sluiten of nevelen van overwegend belang zijn. Nadat hij verschillende vragen beantwoord had, besprak hij op verzoek nog de bestrijding van Bloedluls en deelde nog enkele ervaringen mee over de Schurfjbestrijding in 1953. De voor zitter dankte daarop de heer Hert gers voor zijn zeer leerzaam betoog. In de huishoudelijke vergadering, die daarna nog werd gehouden, deel de de voorzitter mee, dat in de eerst volgende bijeenkomst enkele leden zullen spreken over de kostprijsver laging door middel van de Bemes ting en de Grondbewerking. Verder deelde hij mee, dat de heer Wat tel in December zal worden uitgenodigd voor het houden van een lezing over het telen van gewassen op „Zoute gronden". Tenslotte werd op voor- t 1 van een der aanwezigen beslo- en, dat getracht zal worden de ge dupeerde fruittelers aan wat fruit te helpen door de niet-gedupeerden, iarvoor enkele leden reeds enkele kisten fruit toezegden. De Rotterdamse Tramweg-Maatschappij Personeelsvraagstuk heel moeilijk Onder voorzitterschap van de heer W. Vrolijk werd ten kantore de al gemene vergadering van aandeel houders gehouden van de N.V. Rot- terdamsche Tramweg Maatschappij. Bij de behandeling van de jaar stukken informeerde de heer Maat naar de oorlogs- en de waterschade. Medegedeeld werd, dat op het boek jaar 1952 voor uitkering oorlogs schade een bedrag van f 227.000 was verkregen. In het huidige boekjaar is weer een bedrag van f 350.000 aan oorlogsschade binnengekomen. De oorlogsschade dateerde van 1945 en de uitkering heeft dus nogal op zich laten wachten. Toen dit jaar de wa terschade kwam, was de kaspositie van de R.T.M. uiterst moeilijk. Be sprekingen tussen directie en com missarissen met de regering hebben er evenwel toe geleid, dat men de noodzaak inzag van spoedige uitbe taling van de genoemde f 350.000. Er staat nu aan oorlogsschade nog een saldo, dat nog moeilijk in een cijfer is uit te drukken. In verband met Schouwen en Duiveland is de water schade nog niet geheel vast te stel len, maar de trajecten daarbuiten worden op f 250.000 getaxeerd. Ge hoopt wordt, dat de uitbetaling daar van niet al te lang op zich zal laten wachten. Naar aanleiding van een desbe treffende vraag, deelde de directie med.e, dat'het personeelsvraagstuk op het ogenblik zeer moeilijk is. Zo ia bv. een machinist voor bijna het dub bele loon door anderen weggehaald. Onder diverse debiteuren is, vol gens een nadere mededeling, een stille reserve begrepen, die misschien f 80.000 bedraagt. Tot en met Aug. is dit jaar een ontvangstcijfer ge boekt van f 2.593.000 tegen in 1952 f 2.634.000. De ontvangsten waren in verhouding tot het vorig Jaar dus slechts een procent lager. De jaarstukken werden ten slotte goedgekeurd en het dividend be paald op 1.4 procent. Ir D. de Jongh Wzn. word als commissaris herkozen. FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK Een bang voorgevoel maakte zich von hem meester.... Toch ontslag? Maar dat kon haast niet, zeker niet wat Broeksma betrof. Die was al zo veel jaren bij Zwarts in dienst. Ver telde hij af en toe niet van de oude heer Zwarts, waar hij al bij gewerkt had indertijd in Leeuwarden? Nee, dat kon niet. En dat zou helemaal schandalig wezen, een man van tegen de zestig, met nog een aantal kinder ren thuis. Het viel evenwel mee. De baas keek de twee schilders met belangstelling aan. „Dit zijn ze, mijnheer", zei de voorman. „Juist, Broeksma en Spaans, niet?" „Jawel, mijnheer." „Mooi, trekken jullie je overali's eens uit en wast de handen. Ik heb een karwei voor jullie buiten de stad. Dat gaan we even bekijken. Een kar wei van een maand of zo." Josie, dacht Wim verheugd, is dat even wat? Hij kon z'n vreugde nau welijks verbergen. Waarschijnlijk 'n particulier klutsje, want daar pikte de baas van tijd tot tijd een paar man voor uit. En dan had je het altijd goed. Bofte hij even! Vlug trok hij zijn overall uit. Wat een geluk, dat hij toch maar steeds een bovenbroek onder zijn werkkle ding droeg. Anders had hij In die smoezelige overall mee moeten gaan. Het handen wassen was het werk van een ogenblik. Vlug haaldo hij oven een kam door ztJn haar en con troleerde zichzelf in een zakspiegeltjo Hm, dat ging best. Met de overall, drlnkkruik en do loge broodzak onder zijn arm stond Wim klaar om met de baas mee to gnnn. Een paar schil ders, die de railing aan het moniën waren, keken met afgunstige blikken naar het tweetal, dat nu achter de baas aan, de trappen van het grote dok afliep. Op het terrein, vlak bij het hek, stond de wagen van de baas, een nieuwe Ford. Nou, er werd dan toch nog wel verdiend in het schil dersbedrijf. „Stap maar in, jongens", nodigde Zwarts op vriendelijke toon uit, „dan gaan we een tochtje maken, want het is niet bepaald in de buurt." Hij startte de wagen en reed kalm het hek door, de Boorkade op, naar de Meeuwenlaan. En tot verwonde ring van de beide passagiers sloeg Zwarts in de Meeuwenlaan rechtsaf, de richting van Buiksloot in. Toen ze op de grote weg waren, zei de baas opeens: „Ik heb voor jul lie een boerderij te schilderen in de Beemster. We gaan het werk eerst even bekijken en dan moeten jullie daar Maandag beginnen. Het is even wel niet bepaald naast de deur, dus jullie zullen alleen maar met de weekeinden naar huis kunnen." „O", anwoordde Broeksma, „dat is geen bezwaar, wat jij, Spaans." „Wat mij betreft, evenmin", vond Wim, die het iets heerlijks scheen. En dat juist in het voorjaar! „Ja, en jullie zullen er gauw mee klaar moeten zijn, want eind Mei moeten we een schuit van de Marine met z'n allen onderhanden nemen. Daar schijnt nogal haast bij te zijn. Misschien hebben Jullie haar al zien liggen? Het is do flottieljeleldor „Heemskorck"." Ja, dat oorlogsschip hadden ze wel gezien, als zo dagelijks heen en weer voeren naar het dok. Ook een mooi karwei en weer eens wat anders. „Ik bedoel dit", vervolgde Zwarts: „dat jullie niet op een paar uurtjes per dag meer moeten kijken. Want hoo eerder die .boerderij klaar Is, hoo beter, ook voor de bewoners. Jullie kunnen bij de boer in de kost en dat is allicht niet slecht, he? Bovendien zal ik je een tegemoetkoming geven in het kostgeld'en de reiskosten Za terdags en Maandags neem ik ook voor mijn rekening. Ik mag natuur lijk verwachten, dat er opgeschoten wordt." „Daar kunt U zeker op rekenen, mijnheer", antwoordde Broeksma verheugd. En Wim stemde er mee in. Gedurende de rit langs het Noord hollands kanaal kwam het gesprek weer op de „Heemskerck" en over de algemene toestand van het ogen blik. De baas meende, dat de voor uitzichten wellicht iets beter wer den. „Als we maar buiten deze oor log blijven, want dear wordt nie mand iets beter van." Wim, die nooit verder geweest was dan Nieuwendam, keek zijn ogen uit toen ze door Purmerend reden. Jonge, wat een aardig stadje was dat en wat een mooie gevels hier en daar. Het zou de moeite waard zijn om ze te schilderenl Nou, als er daar in de Beemster een paar mooie plekjes wa ren, nam hij vast zijn schilderdoos en ezel mee. Om 's avonds eens een paar uurtjes te kladderen (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 2