DE ZIERIKZEESCHE COURANT Engeland, Frankrijk en de V.S. bespreken non-agressiepact met Rusland .M. de Koningin ZOCht T.B.C.-pionier vrienden maakt, zal merken, g op in zijn huis 0 in plaats van er door te strom- O Simon de Waard hield interessante lezingen in de Westhoek ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. Prijs per 3 maanden by vooruitbetaling 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per m.m. Succesjes (max. 15 m.m.) f 1 per stuk. DONDERDAG 8 OCTOBER 1953 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE i lang* Nobelitra»! A 171, Zl*rlkze*, Po»lbu» nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Ultgove: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelslraat A 171 Zierikzee. No. 17427 110e Jaargang Amerika zwoegt aan oplossing van geschillen Duitse generaals uit Sowjet Rusland terug De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, heelt op een persconferentie ver klaard, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten een voorgesteld non-agressiepact met de Sowjet-Unle bespreken, dat dit land garanties zou goven met betrekking tot Duitsland, Oostenrijk en Korea. Dulles autwootdde op een vraag over het de vorige week door presi dent ..senhower en Adiai Stevenson, de democratische partijleider, be sproken voorstel voor een pon-agres siepact, waaraan de Verenigde Sta ten zouden deelnemen, teneinde de Sowjet-Unie garanties aangaande haar veiligheid te geven. De V.S., aldus Dulles, hebben zes divisies in Europa en zouden niet kunnen worden uitgesloten van een dergelijk pact, dat de Europese vei ligheid zou garanderen. Overigens was de minister van me ning, dat het Handvest der V.N. in feite een niet-aanvalsyerdrag was tussen de deelnemende staten. In be paalde gevallen was het z.i. evenwel passend om naar andere procedures te zoeken. Op de vraag of bij een niet-aan- valsverdrag de bestaande grenzen van de Sowjet-Unie zouden worden gewaarborgd, antwoordde Dulles, dat op het ogenblik tussen de Westelijke „Grote Drie" en West-Duitsland over vele mogelijke „combinaties en om zettingen" van gedachten wordt ge wisseld. Het was echter nog niet d© tijd om hierover bijzonderheden be kend te maken. Alle leden-staten van de N.A.V.O. werden van deze be sprekingen op de hoogte gehouden, zo voegde de minister hieraan toe. Superconstellation veilig te Johannesburg geland Dr Drees: Zuld-Afrika goed land voor emigratie Minister-president Dr W Drees en zijn gezelschap zijn Maandag met de „Super-Constellation" van de K.L.M. in Johannesburg aangekomen. Het toestel kwam 24 uur te laat aan als gevolg van de motorstoring, die het na het vertrek uit Frankfort had op gelopen. Bij zijn aankomst verklaarde Dr Drees, dat Nederland Zuid-Afrika als een goed land voor immigratie be schouwt. „In feite zijn wij een volk van boeren", zo zei de minister-presi dent, „en de meeste Nederlandse emi granten kiezen daarom dan ook een land, dat goede mogelijkheden biedt op het gebied van landbouw en vee teelt, zoals Canada, Australië enZuid- Afrika". Dank zij de overeenkomst in de taal vinden Nederlandse immi granten 't gemakkelijk zich in Zuid- Afrika te vestigen. Hij zeide dat de V.S. zeer intensief pogen een oplossing van de bestaande geschillen te vinden, zulks met het oog op steeds groter wordende kracht van de moderne wapens en ook we gens het feit, dat de moeilijkheden groter zijn dan ooit. Voordat de V.S. met de Sowjet-Unie in zee zouden gaan, moesten de Russen echter een concreet bewijs geven van de op rechtheid van hun bedoelingen. Uitspraak van Charles Wilson t „Rusland kan niet met succes oorlog voeren" „Ik geloof niet, dat de Sowjet-Unie thans in staat is met kans op succes een wereldoorlog te voeren", ver klaarde de Amerikaanse minister van landsverdediging, Charles Wilson, op een persconferentie te Washington. Hij vervolgde: „Ik schat dat het nog drie jaar zal duren, voordat de Russen in staat zullen zijn waterstof bommen op de Verenigde Staten te doen uitwerpen. Ik meen niet, dat de Sowjet-Unie reeds over een water stofbom beschikt, die uit een vlieg tuig boven de Verenigde Staten zou kunnen worden afgeworpen. Het is ook de vraag of zij vliegtuigen bezit die in staat zijn met waterstofbom men naar de Verenigde Staten te vliegen, deze af te werpen en dan terug te keren naar hun bases", al dus Wilson. Elf Duitse generaals zijn uit Russi sche krijgsgevangenschap in Duitsluwl teruggekeerd. Zeven van hen zijn bij Herleshausen over de Weet du Lts© gekomen. Zij rijn naar het kamp Fried- land bij Goettingendat alle krijgs gevangenen uit het Oosten moesten passeren, overgebracht. Twee van do elf teruggekeerde generaals zijn in' Oo6t-Duitsland gebleven en twee naar Wcst-Bcrlijn gereisd. Do teruggekeerden verklaarden, dat in het kamp Voikawa nog 71 generaals verblijven. Zij geloof den, dat deze binnenkort zouden wor den vrijgelaten. In andere Russisch^ kampen verbleven volgens hen nog 60 i» '70 generaals. GROTE DAG VOOR „OME JAN" VAN ZUTPHEN «oooooo^oooo^oooooooo^ H n t De dit gemakkelijk dat door het leven glUdt, grena „Hoe gaat het met de kinderen" vroeg Ome Jan Operatic met Inca-instrumenten Twee Peruaanse chirurgen heb ben met succes een patiënt geope reerd met uitsluitende gebruik making van instrumenten uit de Inca-tijd, 2.000 jaar geleden, aldus een bericht in de „New York Ti mes". De patiënt ver'uor vrijwel geen bloed. De chirurgen, die de ope ratie ter verwijdering van een bloedklonter in veertien minu ten voltooiden, gebruikten onder meer een „Inca-aderpers". Bij de huidige methoden verliest de ge opereerde veel bloed. De patiënt is volledig hersteld. V.N.-Fonds voor technische bijstand Nederland verhoogt bijdrage met 50 procent Nederland heeft besloten zijn bij drage aan het V.N.-fonds voor tech nische bijstand met 50 procent te vergroten. De Nederlandse afgevaar digde ,de heer G. J. N. M. Ruygers, deelde in de economische commissie van de Algemene Vergadering mede, dat de Nederlandse bijdrage zal wor den vergroot van 400.000 tot 600.000 dollar. Ruygers zei, dat het program voor technische bijstand „in ondiep wa ter" is geraakt en dat „alle beschik bare zeemanschap en alle mogelijke hulp nodig zal zijn om het te klaren". De financiële toestand veroorzaakt „ernstige bezorgdheid" en in de loop van dit jaar is ernstige twijfel ge rezen of de toegezegde gelden, die een absoluut minimum vormden, wel vol ledig zullen worden betaald. „De Ne derlandse regering heeft met be zorgdheid nota genomen van deze ernstige toestand", zo verklaarde hij. Nederland stelt daad f 100.000 voor vluchtelingen Nederland en Luxemburg hebben als eersten geantwoord op een ver zoek om meer steun aan het V.N.- fonds voor hulp aan vluchtelingen, door resp. 100.000 gulden en 100.000 francs beschikbaar te stellen, aldus is te Genève bekend gemaakt. In September zond de Hoge Com missaris van Heuven Goedhart, brie ven aan 37 regeringen, waarin hij in het bijzonder wees op het lot van 15.000 Europese vluchtelingen, die nog in communistisch China verblij ven en van wie velen geheel afhan gen van hulp door de Ver. Naties. Op 9 October wordt meteorenregen verwacht Men houde de hemel in de gaten Op de avond van 9 October 1933 werd Europa verrast door een grote Sterrenregen. Er waren ongeveer een uur lang tientallen vlal^nde sterren per ininuat te zien. In de nacht van 9 op 10 October 1946 herhaalde zich dit verschijnsel, zij het wat minder in tensief. Op grond van berekeningen wordt de sterrenregen dit jnar in de avond van Vrijdag 9 October waar schijnlijk vrij laat terugverwacht. Het is mogelijk, dat het aantal meteo ren weer zo groot zal zijn als de vorigo malen. Het is echter ook denkbaar, dat er niet meer dan één of twice meteoren per minuut te zien zijn. In ieder geval is de kans op een bijzonder verschijnsel groot. Wie zich de kan» niet wil laten ontgaan, houde Vrijdag 9 October -van tijd tot tijd do hemel in het oog. Men kan de wetenschap van dienst zijn, door de aantallen meteoren per 5 minuten te tellen en do resul taten te zenden aan de wiorkgroep meteoren, Sterrenwacht, Utrecht. Wie een fototoestel bezit, kan do meteoren trachten te fotograferen; bij grote aan tallen meteoren is iedere camera broik- banr. Ook foto's zijn van groot weten schappelijk belang. Uienuitvoer naar Duitsland In verband met grote aanvoeren van uien van eigen bodem heoft de Duitse overheid dc invoer van uien tot 1 December verboden. Voor de Neder landse uien is een uitzondering gemaakt Van half tot eind October mogen 2000 ton en in November 4000 ton Neder landse uien naar West-Duitsland wor den geleverd. Dit contingent van 6000 ton is aan zienlijk lager dan dat uit dezelfde perioden van vorige jaren. In Amerika is met een schip een 17-jarige jongen aangekomen, die beweert uit het Russische leger in Oost-Duitsland te zijn gedeserteerd. Met de hulp van drie Franse matro zen was het hem gelukt naar de V.S. te komen. Hij heeft asyl gevraagd. Engeland, Frankrijk en de V.S. znllcn binnenkort aan de Italiaanse cn Zufdslavischc regeringen de on derlinge verdeling van Triëst op grond van de huidige toestand voor atellen, aldus ls uit gezaghebbende bron te Romo vernomen. DE KAMPIOENE VAN DE SLACHTVEETENTOONSTELLING. - Ter ge legenheid van de eerste Maandagse slachtvecmarkt in Den Bosch - tot nu toe werden dezo markten alleen op Woensdag gehouden - werden een slagersvak- en een slachtveetcntoonstclllng gehouden. De burgemees ter van Den Bosch, Mr H. J. M. Locff, hangt het crepraedicaat op de kop van de kamph-en» van de tentoonstelling. H.M. de Koningin heeft Dinsdag Incognito een bezoek gebracht aan „Ome Jan" van Zutphen, de voor zitter van „Zonnestraal", die gisteren zijn 90ste verjaardag vierde. H.M., die vergezeld was van mevrouw Re- pelaer van Driel, arriveerde onver wachts aan de woning van Jan van Zutphen, aan de Loosdrechtseweg te Hilversum. Het hoge bezoek was voor de Zon nestraal-voorzitter een volkomen verrassing. Diep onder de indruk dankte hij de Vorstin voor Haar ge lukwensen, die zij vergezeld deed gaan van een groot bloemstuk, dat in de auto was meegebracht. De Koningin uitte Haar bewonde ring voor de vitaliteit van de negen tigjarige, die op zijn beurt infor meerde „hoe gaat het met de kinde ren?", welke vraag H.M. met een „uitstekend" beantwoordde. In kleine kring, waarbij ook onder meer mevrouw van Zutphen aanwe zig was, vertelde „Ome Jan" op ver zoek van de Koningin vervolgens over zijn werk voor de t.b.c.-bestrij- ding en zijn wens om het sanatorium „Zonnestraal" te verrijken met een meditatie- en recreatieoord. Hij dankte H.M. daarbij, dat Zij bereid was geweest als Beschermvrouwe van het comité, dat de inzameling daatoe regelt, op te treden. De Koningin luisterde met grote belangstelling naar de verhalen van Jan van Zutphen, die een geboren verteller is en ook ditmaal met me- West-Brabanl in de sfeer van de bietencampagne - West-Brabant is, te beginnen deze week, geheel betrokken in de sfeer van de suikerbietencampagne, die reeds vorige week met de voorlève- ringen werd ingezet. Het ziet er naar uit dat, ondanks de watersnood, de bietencampagne een gunstig verloop zal hebben. Er zal bijzonder snel kun nen worden gewerkt, omdat in tegen stelling met het vorige jaar het tarra- percentage zeer gering is. Het suiker percentage is bevredigend te noemen. Doordat in de afgelopen zomer uit gebreid werd, zal de V.C.S.-fabriek te Stampërsgat in staat zijn een nieuw dagproductierecord te vesti gen. Het oude record, in 1952 tot stand gekomen en inhoudende de verwerking van 6.3 millioen kg bieten per dag, zal stellig worden verbeterd. De capaciteit van de an dere Westbrabantse fabrieken is: Roosendaal 2.3, Zevenbergen 2.5, Breda 2.5 en Steenbergen 2.1 millioen kg bieten per dag. Drenthse hengsten voor Zeeland Op de grote markt te Goes zijn vier koudbloed- en vier warmbloed- hengsten premieTOulons overgedragen. Zes stuks hiervan zijn geschonken door de Bond van Hengstenhoudera in Drenthe en de overige door hot paar- denfonds „Ons Belang" te Bellen. De overdracht werd bijgewoond door mr. J. F. G. Schlingemann, waarnemend 6|ccretaris van de Stichting voor do Landbouw, de Zceuwso Voedsolcommia- snris ir. J. D. Dorst en do heer J. Q. C. Lenshoek, voorzitter van do afd. Zeeland van do Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard". Do heer E. Warning, vice-voorzitter van do hengstenhoudersvoroniging in Drcntho droeg hot vee namens de ver eniging over. Hij betuigd© zijn deelne ming met de vele verliezen dio Zee land heeft moeten lij don en vond hot zeer verheugend, dat do loden spon taan hadden hijgedragen voor dit dool. Ook do heer L. Elevold, voorzitter van het poardonfonds „Ons Belang" was blij dat op deze manier do Zeeuwse boeren geholpon kunnen worden. Do voorzitter van do provinciale ad viescommissie van do Stichting voor do Landbouw, do hoor M. A, Koatensei, nam het voo in ontvangst on droog het daarna over aan do iedon van do werkeommiftsio voor gcschonkzondingen, dio het op hun beurt wcor ovordröogon aan do toekomstige ©igonnors, t.w. do heron A. S. Mosselman, A. Visser, A. Dek en M. Geluk te Kruiningon, J. do Dreu on J. Menlcnborg te EHleL woutsdijk, W. Doclcman te Dreischor on L. J. Vermaas to St.-Maartonsdi]k. nige vrolijke kwinkslag zijn hoge be zoekster aan het lachen bracht. Het bezoek van de Vorstin duurde ongeveer een uur. Haar komst was onopgemerkt geweest, maar bij het verlaten van Jan van Zutphen's wo ning had zich buiten een flinke me nigte verzameld, die de Koningin hartelijk toejuichte. RadJoluisterwedstrijd Koningin Wilhelminafonds Tiende prtfs viel te Zierikzee Op de radiolusterwedstrijd „Kent U Uw vaderlandse geschiedenis?", 31 Augustus jl. ten bate van het Konin gin Wilhelmina Fonds gehouden, zijn 88.887 inzendingen ontvangen. Bij de ten overstaan van notaris N. Schroe- der te Amsterdam gehouden trekking viel de tiende prijs ten deel aan de heer G. Flikweert, Klokstraat, Zie rikzee. Landbouwhuishoudonderwijs in het Rampgebied In de loop van September zijn de lessen in de Landbouwhuishoud- school „Prinses Juliana" te Zierikzee weer volledig hervat. De vakken, welke worden onderwezen, zijn: ko ken, huishoudkunde, wasbehande- ling en aanverwante theorie-vakken als voedingsleer, gezondheidsleer, huishoudelijk beheer, warenkennis, naaldvakken, algemeen vormend on derwijs, tekenen, tuinbouw, gymnas tiek, kinderverzorging en -opvoeding, terwijl als nieuw vak ook Engels is ingevoerd. Op de primaire opleiding zijn 92 leerlingen, verder 1 klasse hulp in de huishouding, 1 klasse opleiding naaister-costumière en coupeuse, 1 tweedags naaicursus, 1 eendags naai cursus en 1 aanvullende klasse voor het 2-jarig diploma primaire oplei ding, waar hoofdzakelijk practijkvak- ken worden gegeven, die door gebrek aan werkruimte na 1 Februari jl. niet konden worden onderwezen. Verder zijn er 2 avondcursussen in knippen, naaien en verstellen en 1 avondcur sus in kinderverzorging en opvoeding. Momenteel wordt de school bezocht door 249 leerlingen. Tijdelijk is er van Maandag tot Zaterdag een inter naat van 27 leerlingen op school, om dat door de minder goede reisge legenheid deze leerlingen anders te lang reizende zijn. O 0 0 0 0Ö0000000000000000000OQ0 Het K. N. M. I. voorspelt tot Donderdagavond: Plaatselijk mist Na in de nacht en ochtend plaatse lijk mist en iets kouder, overigens veranderlijke bewolking, droog en ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren; overwegend zwakke wind uit Noordelijke richtingen. 9 Oct. Zon op 6.54, onder 18.02. Maan op 7.32, onder 17.36. 10 Oct. Zon op 6.55, onder 17.59. Maan op 9.56, onder 18.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE; 9 Oct. 4.09 v.m. 16.15 n.m. 10 Oct. 4.38 v.m. 16.46 n.m. BROUWERSHAVEN; 9 Oct. 3.27 v.m. 15.43 n.m. 10 Oct. 3.57 v.m. 16.13 n.m. Springtij: 10 en 24 October. Doodtij: 17 October. Installatie herverkavelings commissie Zeeland op Vrijdag a.s. De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorzieing zal Vrijdag 9 October a.s., in „De Korenbeurs" te Goes, de „Herverkavelingscommis sie Zeeland" installeren .alsmede de vier regionale agrarische commissies voor wier gebied herverkaveling zal worden uitgevoerd. Zoals bekend zal de „Herverkave- Iingswet Walcheren" worden toege past op Schouwen-Duiveland, Tholen, de polder Waarde (Zuid-Beveland) en de zgn. Zak van Zuid-Beveland. In deze vier gebieden zal naast het cul tuur-technische en landbouwkundige herstel door middel van de herver kaveling een bedrijfs-economische sanering worden uitgevoerd. De „Herverkavelingscommissie Zeeland" zal de gehele herverkaveling, waar mede een oppervlakte van 35.000 ha is gemoeid, leiden, voor iedere streek terzijde gestaan door een agrarische commissie. VOGELWACHT „SCHOUWEN-DUIVELAND" De Vogelwacht „Schouwen-Duive land" organiseerde Maandagmiddag en -avond in Hótel „Het Wapen van Burgh" lezingen door de bekende ornitholoog-cineast Simon de Waard. Des middags waren de leerlingen van alle lagere scholen uit de Westhoek de gasten van de Vogelwacht. In to taal waren bijna 300 leerlingen aan wezig. De Vogelwacht had de wat verder komende leerlingen met bus sen afgehaald, welke service zeer op prijs werd gesteld. De voorzitter, de heer Paardekoper- Overman, verwelkomde in zijn ope ningswoord de hoofden van de scho len, die hij evenals de Inspecteur van het Lager Onderwijs, dankte voor de medewerking voor het organiseren van deze middag. Ook de vertegen woordigers van de gemeentebesturen, alsmede de heer de Waard, werden door hem verwelkomd. Vervolgens deelde de secretaris, de heer N. H. Lysen, een en ander mee omtrent het jeugdlidmaatschap der Vogelwacht voor leerlingen van la gere scholen, waarbij de contributie f 0,50 bedraagt tot een leeftijd van 17 jaar. Daarvoor krijgen zij dan een filmmiddag, een excursie en een lid maatschapskaart. Een en ander zal het contact van de leerlingen der scholen met de Vogelwacht verster ken, waarom hij de medewerking van de hoofden der scholen inriep. Daarna was het woord aan de heer de Waard, die eerst de kleurenfilm welke hij vorig jaar op zijn tocht naar Zweden en Lapland, waarbij hij ook streken ten Noorden van de Pool cirkel bezocht, vertoonde. Op zijn geestige wijze vertelde hij van de flora en fauna en van de zeden en gewoonten van de bewoners, doch speciaal de vogels kregen hierbij een extra beurt. Vervolgens werd nog de film gedraaid, die de heer de Waard deze zomer in Joego-Slavië opnam, waarbij meer de nadruk op het land schap was gelegd, terwijl ook de ste den en dorpen met hun bevolking zijn grote belangstelling hebben ge had. De heer J. M. de Nooijer dankte de Vogelwacht voor deze mooie mid dag, die voor de leerlingen zeer leer zaam was en maakte de opmerking dat een schoolreisje naar een van de vertoonde streken zeer op prijs zou worden gesteld, als de mogelijkheden daarvoor aanwezig waren. Des avonds was de grote zaal van Hótel „Het Wapen van Burgh" weer nagenoeg geheel bezet. Na de ope ning van deze avond, waarbij de voorzitter de talrijke aanwezigen ver welkomde, verleende hij het woord aan de heer de Waard, die ook nu weer de film van Joego-Slavië ver toonde. Op onderhoudende en nu en dan humoristische wijze vertelde hij van de zeden en gewoonten van de vaak nog armoedige bevolking, waar onder de Zigeuners een bizondere plaats innemen. Ook de flora en de fauna van deze streek hadden zijn bizondere aandacht gehad, al was het vogelleven hier minder sterk verte genwoordigd dan in Zweden en Lap land. De aanwezigen genoten vooral van de zeldzaam mooie natuuropna men en de voorzitter was dan ook zeker de tolk van allen, toen hij de heer de Waard dankte voor deze zeer mooie avond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1