Gezamenlijke Kerken organiseren zangdiensten te Zierikzee Gemeente Ouwerkerk besluit tot uitvoering van wederopbouwplan Gebr. Thien VOOR EN DOOR DE ARBEIDERS Een vocaal winterprogramma gereed De gezamenlijke kerken te Zierik zee hebben voor de arbeiders in de verschillende kampen een serie avon den voorbereid, waarop massale sa menzang zal worden beoefend van geestelijke liederen. Zingen kan een welkom tegenwicht betekenen t-o.v. de modderige en vaak deprimerende omgeving, waarin de mannen elke dag moeten verkeren. Samen te ko men in een kerk de zangdiensten worden gehouden in de Grote kerk en daar gezamenlijk te zingen, haalt de arbeiders stellig uit de alle daagse sfeer. De organisatie is groots opgezet. Alle aannemers zijn aangeschreven met het verzoek aan het plan mede te werken. Er komen foldertjes, waar in de bedoeling uiteengezet wordt en raambiljetten, die er tot op het laat ste moment aan herinneren welke „zangmogelijkheden" er liggen. De heren J. Baas en J. M. Luijkenaar hebben inmiddels hun medewerking toegezegd. Zij zullen op het orgel be geleiden. Bovendien zal de heer Luijkenaar in een halfuurs-program- ma de later in de kerk te zingen lie deren op de bedoelde avonden, op bet carillon ten gehore brengen. De mogelijkheid bestaat verder dat „Kunst en Eer" het geheel zal opluis teren met het uitvoeren van koraal- muzlek. Reeds zijn de data van de zang avonden vastgesteld (elke maand één avond). Deze data zijn respectieve lijk: 22 October, 19 November, 17 De cember, 14 Januari, 11 Februari en 11 Maart, De bijeenkomsten zullen ongeveer een uur duren en worden besloten met oen korte aandacht, waarvoor ulle predikanten hun me dewerking hebben toegezegd. Opzienbarende uitvinding van Nederlandse chemici Ranzig worden van vetten kan worden voorkomen Van de zijde der N.V. chemische fabriek „Naarden" wordt medege deeld: Aan het ranzig worden van eet bare vetten een verschijnsel, dat een voortdurende bedreiging bete kent voor de wereldvetpositie kan thans paal en perk worden gesteld dank zij een vinding van enkele Ne derlandse chemici, die na langdurige experimenten een nieuw product heb ben ontwikkeld dat het ranzig wor den van vet bestrijdt. De nieuwe vinding betreft gallus- zuur-esters van zgn. hogere vetalco- holen met resp. 8 o£ 12 koolstofato men. De chemische benamingen van deze producten zijn octyl- en dode- cylgallaat. De werking van deze gallaten is op zijn minst verrassend te noemen. Reuzel, die tot dusver niet langer dan plm. 60 dagen bewaard kon wor den, is thans na toevoeging van één honderdste procent octylgallaat na 780 dagen nog vrij van ranzigheid. Volle melkpoeder houdt het voortaan in plaats van 40 50 dagen bijna 300 dagen uit. Koekjes in blik, lever traan, slasaus, rundvet, schapenvet, gedroogde soep en een aantal plant aard Igo oliön kunnen worden be waard op oen wijze welke tot dusver onmogelijk waa, De vier-en-twintigste Monumentendag in Valkenburg Het spreekt vanzelf dat de zang- diensten ook voor alle andere be langstellenden toegankelijk zijn. Van harte wordt echter gehoopt dat voor al de arbeiders, die zo lang van huls en haard zijn verdreven, geen ver stek zullen laten gaan, maar zich en masse naar de Grote kerk zullen be geven. Ingezonden mededeling Hlllgl. Krabben en peuteren - maakt de kwaal steeds 111lSlr)fl erger. De helder vloeibare .7 y D.D.D. dringt diep ln de GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Velo Ncdorlandso kastelen vorkoren ln noodtoestand In Valkenburg is, ultgnando van do Commissie voor Monumentenzorg, do vier ou twintigste monumentendag go- houden. De waarnemende voorzitter van do commissie, de heer J. H. E« baron van Nagell, heeft in zijn kort ope ningswoord opgemerkt, dat deze mo numentendag gewijd is aan de Neder landse kastelen en meer speciaal aan do nood dezer kantelen. De oude burchten, in de 18e oet^w veelal omgebouwd tot landhuizen, zijn grotendeels verdwenen. Wat Nederland nog aan kasftelen heoft is tot verdwij nen gedoemd, wanneer niet tijdig inge grepen wordt. Do reden van het ver val is niet aan onverschilligheid van do zijde der eigenaren te wijten, doch aan middelen. Do lasten voor kasteel bewoners zijn dermate hoog door be lastingen en personeelslasten, dat voor onderhoud geen golden overblijven. Bij vererving moeten steeds gronden ver kocht worden on blijft een groot ge bouw renteloos en geldverslindend over In de vergadering worden dezo pro blemen door drie sprekers behandeld. Baron van NngelJ sprak de hoop nit, dat de behandeling der diverse facet ten van de nood der kastelen er toe moge bijdragon de belangstelling in dit onschatbaar cultuurbezit te Ver hogen. Stad en Provincie ZIERIKZEE Afscheid bij P.T.T. Met ingang van 1 October werd eervol ontslag verleend aan de heer J. Viergever, besteller-voorman bij de P.T.T. alhier, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hem werd de legpenning en de oor konde voor 40 jaar getrouwe dienst uitgereikt. De directeur van bet post kantoor sprak de scheidende functio naris toe, waarop hem namens het personeel een cadeau werd overhan digd. Commensaal stal geldkistje van zijn kostbaas Een 'dezer ddagen kwam de heer J. S. alhier tot de weinig prettige ont dekking, dat een geldkistje, inhou dende f 1070, niet meer aanwezig was in een kastlado; enkele dagen tevoren had hij hot kistja ln de kast opgeborgen. De verdenking van gedupeerde viol op zijn kostganger, zekere v. K. te Weert, die enkele dagen tevoren de woning had verlaten om zich naar zijn ouders in Limburg te begeven. Teruggekeerd werd v. K. door de ge meentepolitie aangehouden en aan de tand gevoeld. Hij bekende daarop het geldkistje uit de lade te hebben ontvreemd en te hebben meegenomen naar zijn ouderlijke woning te Weert. Hij had het kistje geforceerd en zich het geld toegeëigend. Een bedrag van f 145 had bij aan zijn moeder ge geven en zijn motorrijwiel had hij voor een ander geruild, waarbij hij f 850 moest bijbetalen. Bij fouillering bleek hij nog in het bezit te zijn van f 67,50. Het motorrijwiel en het op hem gevonden geld werden door de politie in beslag genomen, terwijl de gemeentepolitie te Weert het geld kistje en een bankbiljet van f 100 in beslag nam. Woensdag jl. Is v. K. overgebracht naar Middelburg om voor de Officier van Justitie te wor den geleid. KERKWERVE Loop der bevolking over de maanden Juli, Augustus en Septem ber. Juli. - Ingekomen: Leendert Theu- nisse van Driebergen-Rijsenburg. - Vertrokken: Marinus Hendrikse naar Den Helder; Florus M. van Westen- brugge met gezin naar Canada; Da niël Orgers naar Rotterdam. Augustus. - Ingekomen: geen. - Vertrokken: Jan de Wit met gezin naar Noord-Oostpolder. Septombor. - Ingekomen: geen. Vertrokken: Cornelia E. Hanso naar Dovontor; Aaltje Overboek nonr Zio- rilczoo; Woutor van 't Geloof mot gozln naar Oudenhoorn. DUIVENDIJKE Burgcrlijko Stand ovor Sept. Overleden: Wilhelmus Wijntjes, oud 1 dag (overleden te Middelburg). Ingekomen: Geertrulda Looij, echtgenote van v. Dongen, uit Zie rikzee. - Vertrokken: Hendrlka M. Jonker naar 's Gravenhage; Cornelia Boot naar Canada; Hubrecht C. van Iwaarden en gezin naar Vlissingen. BROUWERSHAVEN Huishoudelijke V oorlichtings-avond Woensdagavond werd in Hötel „Jacob Cats" een voorlichtingsavond gegeven, die georganiseerd werd door de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande. Deze avond, die door burgemeester van Leeuwen werd geopend, had tot doel de huisvrouwen een inzicht te geven over het doelmatig aanschaffen van huisraad, speciaal voor de ramp slachtoffers. Mej. Draaisma uit Goes, die een causerie hield, toegelicht het licht beelden, gaf zeer practische inlich tingen over het aanschaffen van meubelen e.d. Door de vele aanwe zigen werden talrijke vragen gesteld over het opknappen van door het water beschadigde kachels, vloerbe dekking, kinderwagens enz. Het ligt in de bedoeling binnenkort te Zierikzee een tentoonstelling te organiseren om het publiek enige richtlijnen te verstrekken, hoe het geld van de schadebureau* het doel matigst te besteden. Burgemeester van Leeuwen sprak in zijn dankwoord de hoop uit dat deze avond er veel toe heeft bijge dragen de hulsvrouwen een nader In zicht te hebben gegeven bij de aan schaf van hun door de watersnood verloren gegaan bezit Burgerlijke stand over Sept Geboren: Hendria, d. van I. Rijnberg en A. N. Dalebout; Willemina, Jo hanna, d. van Th. C. Schiettekatte en J. Overbeek; Stoffel Johannes, z. van A. D. Duinhouwer en J. M. Saman. Gehuwd: J. de Masier, 29 j. en K. F. van Tiggelhoven, 21 j. Loop der bevolking. Ingekomen: R. M. Ramondt uit Leerdam; C. M. Hesselink uit Utrecht; C. J. Over- weel en gezin uit Zonnemaire; W. Brandsma en gezin uit Usquert. - Vertrokken: A. J. van Bekkum en gezin naar Aalst (gem. Poederooijen); C. J. Kristalijn en gezin naar N.O.- polder; H. Verschoor en gezin naar Alblasserdam; P. J. Bolkenbaas naar Rotterdam; G. T. Koopman-de Moor en zoon naar 's Gravenhage; Wed. W. H. Thljsse-v. d. Werve en gezin naar Amsterdam. DREISCHOR Boeken uit Renkum en Aalsmeer Alhier is een zending boeken bin nengekomen uit de plaatsen Renkum en Aalsmeer. De partij bevat bijna 450 werken. Ook al is de polder ont luisterd en er buiten (nog) niet veel schoons te beleven, vervelen behoe ven de inwoners zich niet, want zij kunnen „met een boekske in een hoekske". Reeds vandaag zal een be gin worden gemaakt met het uit lenen van de boeken. OUWERKERK Het gedicht over de molen Bij gelegenheid van het bezoek aan H.M. do Koningin aan deze ge meente is ook de tijdens de jongste storm verdwenen molen ter sprake gekomen. In onze krant werd vorige week hieraan aandacht gewijd o.m. door het publiceren van een gedicht. Naar ons werd medegedeeld is dit gedicht aangeboden aan Hare Maje steit, Die Zich hiervoor zeer interes seerde. Hare Majesteit informeerde ojxi. naar de naam van de dichter. SIR JAN SL AND Het dorp wordt schoon gemaakt Deze week is men begonnen met de schoonmaak van het dorp. Een enorme partij meubelen en dergelijke lagen overal langs de straat opgesta peld. Een tweetal tractoren van de landbouwers Mol en Op 't Hof zijn hiervoor ingeschakeld en brengej'iheft' vuil buiten het dorp, waar er een grote put mee wordt gedempt. Of schoon er nog grote hoeveelheden weggevoerd moeten worden, zijn de dorpsstraat, dorpsplein en achterweg al geheel gezuiverd, waardoor het beeld zich reeds in gunstige zin heeft gewijzigd. Arbeidskrachten aan de haven Deze week zijn twee grote barak ken geplaatst beneden de oprit aan de dijk bij de haven. Het aantal ar beiders wordt nog steeds uitgebreid in verband met de toenemende werk zaamheden die het dijkherstel met zich brengt. Ruim 200 mensen zijn hier thans bij betrokken. Onderzoek naar schade aan haven Vlane la aanwezigheid van alle leden kwam de gemeenteraad bijeen onder voor zitterschap van wethouder Kuyper, we gens afwezigheid van burgemeester llomeijn. Afwijzend werd beschikt op enkoio subsidie-aanvragen van verschillende verenigingen en instellingen, «ulka op grond van de nood toestand. De begroting 1953 word goedgekeurd, alsmede de begrotingswijziging 1952 Het voorstel tot ruiling van grond met de Ned. Hervormde Kerkvoogdij, voor de bouw van een nieuwe kerk werd ingewilligd. M.üa werd het besluit genomen tot het voorbereiden van een wederop bouwplan voor de gemeente. Een nieuwe verordening tot heffing van reinigingsrechten ontmoette geen bezwaar. Aan het gemeentepersoneel zal een vacantie-uitkering worden toege kend. Een verordening ter voorkoming van stroperijen hij het droogvallen van de gemeente en wijziging begroting 1953 werden goedgekeurd. Bezwaren kwamen naar voren t.a.v. de verdeling der barakken. De Woon- ru kritccommuïsLD bestond op bot mo ment der verdeling nie>t en kon der halve hierin niet worden gekend. Do benoemde leden in dezo commitsi,e accepteerden hun benoeming. Do schade aan de haven Viane werd ter 6prake gebracht. Een begroting is gemaakt voor het herstel van de kademuur en het ha venplateau. (Wethouder Kuijper eloldo voor de situatie ter plaatse nader te bezien. Do gemeente trad toe als lid van do Stichting Nieuw Sohouwen-Duivo- land" tegen een contributie van f 25 per jaar. De gomoento stolt zioh verder in principe paraat tor dokking van do onrondnbolo bouwkoston van hot zlokonhuia „Sohouwon-Duivolaud". Do heor J. L. Kuijpor w'enste do vergoe dingsregeling van toepassing te zion verklaard voor de zelfstandige midden standers. Hieraan zal aandacht Worden besteed. Do heer van Klinken wenste wegver- botering bij het Beijersdijkje. Er is daar veel modder. Hij wenste ook dat do straatverlichting weer Zal gaan functionneren. Ingezonden mededeling Bedeelde wegverbetering zal met do gemeente Nieuw er kerk worden bespro ken. Vijf en twintig van do 96 nood woningen aan het Beijeiadijkje worden door Ou werkerkers bewoond. De heer van Klinken vroeg verder voorlichting aan de raadsleden inzake bijzondere gemeentezaken (adopties e.d.) De beer de Later besprak het leggen van tegels en de modderboel bij de barakken. Een discussie ontstond over de klachten aangaande deze woningen. Op verzoek van de heer do Later zal met de Inspecteur van het Lager Onderwijs het probleem van do kin deren, die naar school moeten, wor den besproken. Op zijn verzoek zullen B. en Wv adviseren dc> overgang te bepalen op 1 April in plaats van 1 September. De kwestie vervoer gooderen vanaf de Stenendijk werd besproken. Kampeeruitrustingen moeten por for mulier wordoa aangevraagd. Do heer v. d. Hulle braoht het woningsaneringsvraagstuk ter sprake. De eigenaren der onvolwaardige wo ningen zullen ter secretarie kunnen Worden voorgelicht. Burgemeester Romoijn, die de ïant- dto helft van do vergadering leiddej, deed tenslotte enkele mededelingen over het bezoek van H.M. de Koningin aan do gemeente. Hierna sluiting. Burgerlijke Stand van Zierikzee Gehuwd. 2 October: Pieter Flik- weert, 27 j. en Aaltje Overbeek, 26 J. Jeugdcentrum start weer met Instuif-avonden Naar ons werd medegedeeld begint vandaag het Jeugdcentrum weer met het instuifwerk. Als destijds zal er nu ln de zaal van het Verenigingsge bouw iedere Zaterdagavond gelegen heid zijn voor de jeugd zich op pret tige wijze bezig te houden. Allerlei spelen kunnen worden beoefend, lec tuur is aanwezig en aan een gezel lige sfeer zal het niet ontbreken. De jeugd van alle gezindten is hartelijk welkom. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd voor bijstand in het pas toraat: W. J. Keiler, em.-pred., Oos- ter Nijkerk (Fr.). Beroepen te Dubbeldam: B. Alba- da, IJlst; te Ede: P. Bouw, Ridder kerk; te Wilhelrtiinadorp: cand. J. W. ten Kate, vicaris, Wieringerwerf. Aangenomen naar Rotterdam-C. bijz. werkzaamheden): J. C. van Dongen, Zutphen. Bedankt voor Bleskensgr^pf: J. G. Abbringh, Oosterwolde (Gld.); voor Den Helder (toez.): D. Bender, Mars- sum; voor Oldebroek (2e pred.pl.): H. Harkema, Zeist Geref. Kerk Tweetal te Voorthuizen: J. T. Bak ker, Oude en Nieuwe Bildtzijl en C. Ch. .Griffioen, Willemstad. Aangenomen naar Bennebroek: cand. C. Klapwijk, Den Haag. Bedankt voor Hijlaard, Molenaars graaf, Valkenswaard en Wateringen: C. Klapwijk, Den Haag. Voor KARPETTEN VITRAGE OVERGORDIJNEN BALATUM VILTPAPIER RAIL SPIRAALVEER Zierikzee Overdenking Naar een nieuw Schouwen—Dulveland „Bidt zonder ophouden" 1 Thess. 5 17. 't Is nu al weer meer dan acht maanden geleden, dat ons eiland bijna geheel ten prooi viel aan de golven. Maar vergeten zullen we ze niet licht die Februaridagen van 1953. Her innert U zich ook nog die bidstond, toen we als heel kleine afhankelijke mensen God hebben gesmeekt om redding uit de nood, om het behoud van ons eiland? De toestand is inmiddels al heel wat verbeterd. Vele polders vielen droog, in andere doen de pompen hun werk. Er wordt weer gedacht aan herstel en vernieuwing. Een nieuw Schouwen-Dulveland 6taat op stapeli Maar wat voor men sen zullen daar aanstonds wonen? Mensen, die door de ramp zo gelou terd zijn dat ze een ideale samen leving gaan vormen? Gelooft U het? 't Zullen de mensen zijn, die nu de lijsten invullen voor een kampeer uitrusting en een Roode Kruis-pak- ket, die hun schade opgeven aan in boedel en vaste eigendommen, de mensen, die nu nog ergens inwonen... Kent U ze? Helemaal eerlijk zijn ze niet altijd; dat ze niet hebzuchtig zijn, kun je niet bepaald zeggen; verdraagzaam heid en opofferingsgezindheid vindt je ook bij hen niet veel. Heeft U veel vertrouwen ln do toe komst, als U alleen maar eens in uw eigen hart kijkt? Eén oplossing is er, zal het toch goed komen op ons eiland, in onze gemeenschap: als U en ik opvolgen de raad die Paulus ons geeft en die hier boven staat afgedrukt: „Bidt zonder ophouden 1" De tijd van de bidstonden is voor bij, maar laten we nu niet menen het verder zelf wel af te kunnen. We zullen het hoger moet b 1 ij v e n zoeken. We zullen steeds meer moe ten gaan vragen: „Here God, wat wilt U dat ik doen zal?" 't Zal eerst niet meevallen dat con tact met de heilige God. Want Hij ziet al het verkeerde in ons leven, alles wat niet door de beugel kan. Hij wijst onze zonden één voor één aan. Maar Hij is, Goddank, tegelijk Liefde. In Jezus Christus wil Hij toch onze Vader zijn! Wat de toekomst zal zijn van Schouwen-Dulveland? Dit weet ik alleen zeker: als die 22.000 bewoners Paulus' raad opvolgen, komt het met ons eiland goed. Sch. A. P. N. Dijkloop, radiostunt, soir de 1 ile, drie centimeter en slikschoonheid RECTIFICATIE Als govolg van eon zich langdurig standhoudende vergissing, waaraan telofonische melding modo schuldig is, sloop oen storende fout ln ons kort versing over hot bezoek aan Duive lend van H.M. do Koningin. Vermeld stond abusievelijk in do kop: „Per vliegtuig". De landing geschiedde per hcfschroefvllegtuig Sikorsky S 55 van de Marino Luchtvaart Dienst. Wij bieden do lozers onze excuses aan voor deze fout. De toestand in het rampgebied Stichting Maatschappelijk Werk stelde onderzoek ln Teneinde een indruk te krijgen van de toestand in het rampgebied, werd deze week, o.l.v. de heren Ds Baren- drecht en Ds v. d. Brink, resp. voor zitter en secretaris van de Stichting Maatschappelijk Werk op Schouwen- Duiveland, en vergezeld van wika mej. Keuchenius, die thans in Duive- land werkzaam is, een excursie in het droge zowel als in het natte gebied van ons eiland gemaakt door de heer Schaab en mej. v. Moorssel van de Stichting Maatschappelijk Werk ten Plattelande te 's Gravenhage en door mej. Simon Thomas, Prov. Maat schappelijk werkster hl Zeeland. Waar in de komende jaren van het maatschappelijk werk op ons eiland heel wat zal worden gevraagd, is het verheugend dat topfiguren uit dat werk zich persoonlijk op de hoogte komen stellen van de ernst van de toestand, zoals die door de ramp is veroorzaakt. De Rampaartsedijk is een echte rampdijk vindt Eilandman, of nog liever een rampzalige dijk en niet alleen om het feit, dat deze de polder Ooster- en Sirjansland beschermende dijk zoveel moeite heeft opgeleverd, maar ook om de vele kronkels die cr in zitten en de stofwolken die het op vliegende zand veroorzaakt en de bonkende treintjes, die er over heen rijden. Nee, is me dat een dijk. Eilandman heeft dat weer eens dub bel en dwars ervaren bij het bezoek van Hare Majesteit de Koningin. Hij was gekomen tot de Staart, de ge riefelijke badplaats, die daar zo schuil gaat achter de werkbarakken en do bossen rijshout. Van de Staart is hij de Rampzaligendijk opgerend met de moed der wanhoop en vol vast ge loof toch nog gelijk met de helicop- tère op de bijna ondergelopen weg van Nieuwerkerk en Oosterland te zullen arriveren. Een hefschroef- vliegtulg is voor een hard over een slechte dijk lopende Eilandman fei telijk geen partij, maar het wilde toch nog lukken. Warm geworden na zo'n race volgde de afkoeling dra onder de stortzeeën die zich over de vlet van de heer Koopman uitstorten. De schipper bleef er rustig onder en zo kon hij de inzittenden van zijn boot veilig en wel te Nieuwerkerk aan land zetten. Donderdag was Eilandman in het Roode Dorp, waar een indrukwek kende versiering was aangebracht. De Koningin kwam ditmaal niet te Zierikzee, daarvoor kon de versiering dus niet bedoeld zijn. De versiering bleek aangebracht door het korte lings opgerichte uit drie leden be staande comité, dat zich ten doel stelt half-zeventigjarigen te fêteren. Dit maal was een achtbaar burger van de stad aan de beurt, die niet minder dan 27 prentbriefkaarten van buren in zijn bus kreeg. Deze week kwam de Wereldomroep op Schouwen-Dulveland. Een repor tage werd gemaakt om de Nederlan ders ln den vreemde (wie zal zeggen dat er geen eilanders onder zitten?) do kans te geven zich een beeld te vormen van de toestanden hier. Ge makkelijk zal dat wel niet zijn, maar wie allerlei namen en toestanden vroeger gekend heeft, kan zich toch altijd nog wel enige voorstelling ma ken, vooral als de radio daarbij helpt. GESPREKKEN VAN EILANDMAN Zo zal ergens in Uganda een man in zijn tropisch pak, zittend op de wa randa en nippend van een koel glas, zijn hand uitstrekken naar het radio toestel. Na wat gloeien en zoemen in de wonkerkast zit hij plotseling op Schouwen-Duiveland, dat, zoals be kend, het natste en kaalste en glib berigste eiland is van de hele we reld. Noem Tristan da Cunha en men heeft de gedachten vol nare dingen van eenzaamheid en primitiviteit. Maar hier is het (soms hoor) nog er ger. Zeg Guyana en we ruiken de rottende planten in het vochtige oer woud. Maar hier is het (alweer soms) nog erger. Want zeg Schouwen-Dui veland en de stank van een vergaan eiland, van dode planten en rottend hout, een penetrante stank mogen we wel zeggen, komt ons in de neus. Let maar eens op als de pompen straks weer zwijgen, dan waait er overal een luchtje dat Eilandman zou willen noemen de odeur van het verdreven water, de karakteristieke modder- geur, geen Soir de Paris dus, maar Soir de l'Ile (eiland). De water ver drijvers hebben eens gemeten hoe vlug het nu feitelijk wel gaat met het droogmalen van de pol der Schouwen. Sinds gisternacht drie uur tot twaalf uur van de volgende dag bleek het waterpeil drie centi meter te zijn gezakt. „Een schoane dodde", zei een cynicus tegen Eiland man, maar drie centimeter is toch een onmiskenbare aanduiding dat we op weg zijn naar het droge land, langzaam maar zeker. Een grote kleitransporteur ln de polder dreigt min of meer slachtoffer to worden van de snelheid waarmede de dijkdichters het spelletje „pop petje gezien, dijkje dicht" speelden. Do transporteur, een kolos van 270 ton, zit opgesloten en zal, naar Eiland man hoorde, over de dijk weer bui tengaats moeten komen. Een gewel dige sousa is daarvoor nodig, want welke gespierde mannen er ook in dijkwerkerspakken rondstappen, als Simson zijn er niet. Overladen met bloemen en met harten vol dankbaarheid jegens de gulle gastvrouwen, zijn de Zierikzeese dames weer teruggekeerd uit Huizen, waar zij enkele weken doorbrachten op uitnodiging van de afdeling U.V.V. te Amsterdam. Ze vonden het (hoe kan het anders) hier maar een kaal' boeltje; zo gaat dat als men naar schone streken reist. Eilandman zal dat nooit meer doen. Hij zal zo lang op de slikhopen en de modderveflden kijken, tot hij daar helemaal mee vertrouwd is. Hij moet de idee krij' gen, dat kaal het toppunt van af tuurlijke schoonheid is, althans laf schappelijk gesproken. Eerst als zover is gekomen en helemaal minded is geworden, zal hij zid zo goed thuis voelen, dat el' langen naar groen en andere/ lijke luxe bij hem is gedood gens zal hem dat niet bel kens een boom op te zetf komende boomplantactif immers toch niet drome bomen, die de wegen c bloed zal wel kruipe gaan kanl f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 2