Plechtige overdracht van geschenken aan het Lyceum Groepen Duitse krijgsgevangenen uit Rusland teruggekeerd De Cirkelgang ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 - No. 17424 De Marseillaise klonk fors door de gymnastiekzaal Maandagmiddag vond in de gym nastiekzaal van het Lyceum een bi- 2ondere plechtigheid plaats, waar van we in ons vorig nummer reeds melding maakten, nl. de ontvangst van een Franse deputatie uit Caen (Normandië), die hier geschenken kwam aanbieden, die ze zelf met een paar kleine vrachtauto's hadden aan gevoerd. In de gymnastiekzaal prijk ten aan de wand de Franse en Ne derlandse vlag. De plechtigheid werd geopend met het zingen, begeleid op de piano dooi de heer Luijkenaar, van het Franse, Nederlandse en Zeeuwse volkslied. De rector van het Lyceum, Dr J. J. Westendorp Boerma, verwelkomde de deputatie, na de leerlingen te hebben herinnerd aan deze bizondere dag waarop buitenlandse vrienden speci aal uit Normandië waren overgeko men voor de school en vele prachtige dingen meebrachten, o.a. reproducties van Franse schilderstukken, die de school zullen versieren. Na de begroeting in het Frans, sprak de heer Leconte, president van de federation des oeuvres laïques du Calvados, de verzamelde leerlingen toe. Hij noemde het vanzelfsprekend dat men te hulp is geschoten, daar zulks een logisch gevolg is van het principe van hun opvoedingssysteem: Ontwikkelingsmiddag Z.L.M. op 10 October De Zeeuwse Agrarische Raad zal op Zaterdag 10 October a.s. een ont wikkelingsmiddag houden in de „Prins van Oranje" te Goes. Inleid- ster is mevr. L. N. Huysman-Griep, presidente van de, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Zeeland. Voordrachten zullen worden ge houden door mevr. Hester Janssen- Klenke te Bilthoven. De opening zal geschieden door de heer A. Doele- man, voorzitter L.J.G. en de sluiting door de heer Ir M. A. Geuze, voor zitter der Z.L.M. Vergadering Provinciale Zeeuwse V.V.V. Op 26 September jl. hield de Pro vinciale Zeeuwse V.V.V. de najaars vergadering van haar algemeen be stuur te Goes. Naar uit de verslagen van de af gevaardigden der plaatselijke V.V.V.'s zowel als van de algemeen secretaris de heer Houtekamer en van de di- reeteur de heer E. Smit, bleek, heeft het Zeeuwse vreemdelingenverkeer over het afgelopen seizoen toch niet die terugslag te zien gegeven, die on middellijk na de ramp van 1 Febr. moest worden gevreesd. Dat het jaar 1953 als eerste na de bevrijding een teruggang in plaats van een nieuwe vermeerdering van het aantal touris- ten in onze provincie heeft opgele verd, staat echter wel vast. Naast het verspreiden van vijf bul letins over de verkeersverbindingen direct na de ramp, gingen van het kantoor der vereniging 7000 vouw bladen in verschillende talen uit over de provincie als geheel, terwijl daar naast vele vouwbladen van de plaat selijke V.V.V.'s werden verzonden en een aantal -exemplaren van de af fiche van V.V.V. Goes en de Beve- landen betreffende het openstellen van de nieuwe verbindingsweg rond het geïnundeerde gebied van Krui- ningen. Over de plannen voor het volgende jaar kon nog weinig worden gezegd, daar aan de directeur op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend tegen 31 December van dit jaar. Zodra een nieuwe directeur of directrice zal zijn aangesteld, zullen de plannen voor 1954 opnieuw aan de orde komen. LAND- EN TUINBOUW De tarwe' en rogge-oogsten in de wereld In de uitgave van het Amerikaanse ministerie van Landbouw „Foreign crops and markets" wordt een we reldoogst van tarwe en rog£e in dit jaar voorspeld van ongeveer 255 millioen short ton, of slechts 9 mil- lioen short ton minder dan de re- cordoogst van het vorige jaar (een short ton is 907 kg). Volgens deze publicatie wordt ver wacht, dat alle voornaamste export landen kleinere oogsten zullen heb ben dan in 1952. Voor Europa en Afrika worden iets grotere totalen geraamd. Volgens het ministerie is de raming voor tarwe met 7.025 bushels 4 kleiner dan het record van verleden jaar, maar 1 milliard bushels boven het vooroorlogse ge middelde (1935/1939). Het grootste deel van de vermindering der tarwe- productie komt voor rekening van Noord-Amerika. Volgens het rapport rechtvaardigen de tegenwoordige vooruitzichten niet de verwachting van de hoge produc tie van 1952 in de voornaamste ex portlanden van het Zuidelijk half rond Argentinië en Australië. egalité en fraternité!, wat men de leerlingen probeert bij te brengen. Spr. eindigde met te herinneren aan de historicus Michelet, denkende aan de toekomst van beid elanden: „Er is een woord, dat het eerste woord van dit land is geweest, dat echter ook het laatste ervan zal zijn, dank zij hetwelk het nimmer zal sterven.... en dit woord is: hoop". Behalve dat men in Frankrijk in het algemeen heeft bijgedragen, heeft men voor een speciale school iets willen doen. Door de ambassade te Parijs is daarvoor Zierikzee aange wezen. Een hartelijk applaus volgde op deze speech tot de leerlingen. Eén hunner, ril. Lies Krepel, dankte in het Frans .voor de meegebrachte geschenken. Zij overhandige aan het meegekomen Franse meisje een Zeeuwse pop, waarvoor het Fran- Qaisetje hartelijk dankte. Mej. A. C. Oudemans sprak de de putatie in vlot Frans a l'improviste toe, welke speech door de Fransen blijkbaar op hoge prijs werd gesteld. Ook bij deze plechtigheid was het college van curatoren van het Ly ceum aanwezig. Ingezonden Mededeling Zenuwrust. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Een film over Hitier en het Derde Rijk Volgende maand zal volgen« de „Frankfurter AUgemeine Zeitung" in West-Duitsland een film, getiteld „Bis fünf nach zwölf', vertoond worden, die het leven van Hitier en de geschiedenis van het Derde Rijk in beeld brengt. De film wordt aan gediend als documentaire maar heeft de lengte van een speelfilm. Er zijn tot nog toe niet gepubliceerde film opnamen van Hitler in verwerkt, des tijds opgenomen door Eva Braun, die in de bunker onder de Rijkskanse larij met Hitier trouwde, en door haar zuster Grete Fegelein, aldus meldt de „Times". Ingezonden mededeling Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen VISSERIJBERICHTEN Goede mosselexport naar België Dank zij de goede afname van Bel gië vertoont de mosselexport een vrij gunstig beeld. Men is zelfs iets voor op het vorige seizoen. Medio Sept. waren verzonden plm. 30 a 31 van de gezamenlijke capaciteitscijfers. In cijfers uitgedrukt was dat 164.000 tonnen, tegen 156.000 tonnen of 28 een jaar tevoren. Van deze tonnen kwamen 96.000 tonnen uit de Waddenzee en 68.000 uit de Zeeuwse stromen. In deze pe riode gingen naar België 95.000 ton nen en naar Frankrijk 17.000 tonnen; vorig jaar waren deze cijfers 85.000 en 19.000 tonnen. Ingezonden mededeling Bruinisse heeft nog geen beste ervaring met Brabants water opgedaan Bestratingen en riolering in de gemeente op de korrel In de vorige week. Vrijdag gehou den vergadering van de gemeente raad, onder leiding van burgemeester Michaëlis, was de heer de Koning met kennisgeving afwezig. De voorzitter begon met enige me dedelingen. In de eerste plaats over de waterleiding. De werktijden van chauffeurs en ander personeel zijn nu zo ingedeeld, dat wanneer geen water wordt gereden, ander werk wordt gedaan; het aantal overuren daalde tot de helft toen intensieve controle werd gehouden. Wat de watervoorziening zelf be treft, de ervaringen met het water van Noord-Brabant via de plastic leiding door het Zijpe, zijn nog onbe vredigend. Gebleken is, dat de lei ding te Anna Jacobapolder sterk door erosie is aangetast, zodat van de be loofde 12 m3 slechts 6 m3 in de plas tic-leiding komt. Op Bruinisse zelf zijn er hier en daar ook nogal wat buizen lek, zodat dit ook een verlies geeft van 3 m3 per uur. Uiteinde lijk is er dan slechts 3 m3 per uur beschikbaar, wat natuurlijk veel te weinig is. Vandaar dat de kraan slechts sporadisch water geeft. Het water is thans van prima kwaliteit en kan voor alle doeleinden worden gebruikt. Reeds is men bezig te Anna Jacobapolder de buizen te vernieu wen of schoon te maken. De heer Bal vraagt inlichtingen over huisaansluitingen die niet func tioneren. Dit moet op het gemeente huis worden gemeld. Een ambtenaar van de waterleiding is permanent in de gemeente aanwezig. Onder stromende regen hebben B. en W. en de heer Meertens, de tijde lijk gemeente-opzichter, een rond gang door het dorp gedaan, ter in spectie van wegen, voetpaden, riool deksels, niet-functionerende riolen, putten, opgravingen, enz. De voor zitter gelooft nu wel dat hij volledig op de hoogte is van alles wat er man keert. Aan de verbetering wordt nu hard gewerkt. Uit de vergadering wordt gewezen op de vele ontsierende hokken en schuurtjes die in de nieuwbouw zijn verrezen, in strijd met de huurover eenkomst die de bewoners van deze panden met de gemeente hebben aan gegaan. Ook dit heeft de aandacht van het college. De voorzitter heeft op de Jaar beurs fraaie modellen van stalen meubelen gezien, ook voor de raad zaal, maar de heer van Vessem is voor stalen meubelen in de raadzaal wat huiverig; in de secretarie vindt hij deze wel op zijn plaats. Te zijner tijd zal de volledige raad het stalen meubilair kunnen keuren, eer tot aankoop besloten wordt. De heer J. Huibers, thans volon tair ter secretarie, zal door B. en W. worden aangesteld tot vierde ambte naar. Wika Keuchenius zal in het vervolg aanvragen voor kampeeruit rustingen en dergelijke behandelen. Pensionering wethouders Aangenomen wordt een verorde ning waarbij het voortaan mogelijk zal zijn dat wethouders gepensioneerd worden. Vereiste is echter het bereikt hebben van de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar, terwijl bij het opnieuw waarnemen van het wet houdersambt na deze leeftijd, het pensioen wordt geschorst. Besloten wordt de bestaande kas geldlening ad f 200.000 af te lossen en een nieuwe lening te sluiten groot f 250.000 tegen Eveneens wordt besloten de be voegdheid om te beslissen of iemand in aanmer-king komt voor het ver bouwen met steun van het Terlingen- fonds te delegeren aan B. en W. Ma ximaal zullen jaarlijks vijf aanvra gen worden toegestaan. De onrendabele bouwkosten van het te bouwen ziekenhuis te Zierik- izee, zullen f 640.000 bedragen. De rest van de bouwkosten ongeveer f2 14 millioen. Dit ziekenhuis is een cadeau van Zweden voor het eiland. Maar de subsidie van f 8.000 per bed, die het Rijk altijd geeft in de vorm van rente en aflossing, zullen ook hier worden gegeven. De gemeente lijke garantie" in deze lening is dus eigenlijk zuiver administratief, om dat nu eenmaal het ziekenhuis eerst moet lenen. Natuurlijk werd de ge vraagde garantie met graagte ge geven. Een dergelijke garantie be hoeft ook de kleuterschool, die een lening van f 25.000 zal moeten slui ten om een nieuwe tweeklassige school te bouwen. Rente en aflossing zijn hier gewaarborgd door het ge meentelijk subsidie ad f 30 per leer ling. De mogelijkheid om de school wat groter te maken en daarbij een speellokaal annex gymnastieklokaal voor de lagere scholen te bouwen, zal onderzocht worden. Het geld voor het bouwen van een badhuis-wijkgebouw en woning voor de wijkverpleegster, benevens enige woningen voor bejaarden, is ter be schikking (geschenk van Zwitser land); alleen moet nog bepaald wor den waar deze woningen zullen ko men. M.a.s. wordt voor deze wonin gen aangewezen de grond aan de Prinses Wilhelminalaan (vier tuinen naast de O.L. school). Het complex zal verrijzen in laagbouw. Wegens het bedanken van de heren H. L. Kleppe en N. J. Reinhoud als lid van de commissie voor Sociale Zorg, wordt als zodanig benoemd de heer L, bij de Vaate. Ter tafel komt het plan van Ir Drok te Terneuzen voor het maken van een kistdam tegen hoge vloeden langs de havenkade, vanaf Maaskant tot het poldermagazijn. De raad meent achter deze kistdam volkomen veilig te zijn, maar op de haven zelf zal het een obstakel vormen en zo spoedig mogelijk moeten verdwijnen. De voorzitter zou graag dit voorjaar (1954) het definitieve plan aanbeste den. M.a.s. wordt de tijdelijke nood voorziening aangenomen. Nu men toch overal in de gemeente met riolering en bestrating bezig is, menen B. en W. dat ook de Kerk straat, gedeelte Lange Ring en Wes telijke Deestraat tegelijk moeten wor den vernieuwd. Ook hier zullen dan trottoirs, straatkolkcn en een goede riolering en bestrating komen. De raad verenigt zich unaniem met bet voorstel van B. en W., zodat contact zal worden gezocht met de thans be zig zijnde aannemers, DE RONDVRAAG Bij de rondvraag dringt de heer van Vessem op spoed aan ter plaat sing van de verbodsborden langs het fietspad van de Dorpsweg, dat nog steeds door auto's wordt bereden. Ook het pad langs de Oostzijde van de Dorpsweg vraagt nodig verbete ring. Nader onderzoek wordt toege zegd. Voor reparatie van de woning in de Kon. Julianastraat, bewoond door wed. van Engelen, moest een ambtenaar van het ministerie van Oorlog de schade komen opnemen (woning was beschadigd door een dukw). Nu dit is gebeurd, zal herstel spoedig plaats vinden. De heer Hoogerheijde zou een trot toir willen zien in de Burgemeester Hagelaan. Als de bewoners daar voor hun voortuinen willen missen, heeft de voorzitter daartegen geen bezwaar. Ook vraagt de heer Hoogerheijde aandacht voor de verbetering hoek Lange Ring-Korte Ring, voor de Dee- zijstraat en voor de Dreef. De heer van Vessem voegt aan deze lijst van urgente verbeteringen ook de Berg straat toe. De heer van den Berg (P.v.d.A.) vraagt toelichting op een gezegde van de voorzitter in de vorige vergade ring, dat alles op Bruinisse weer nor maal is. De voorzitter legt er nog maals de nadruk op dat men te Brui nisse even vrij is als in Amsterdam of waar ook in Nederland. De nood verordening is opgeheven en de ge- evacueerden mogen geen evacuatie vergoeding meer ontvangen. Ook vraagt de heer van den Berg aandacht voor de vuilstortplaats aan het Bakkersgat. De opzichter Meer tens zal met de huurder van het wei land een een ander nader regelen. De heer van Gilst vraagt voorziening van de paadjes in de nieuwbouw nu er zoveel slik is. De sintels voor ver harding zijn al besteld, zegt de voor zitter. De heer van den Berg vestigt verder de aandacht op kapotte goten in het nooddorp, terwijl een uitge breide bespreking volgt op het cri terium of mensen met een dokters verklaring voorrang moeten 'hebben bij woningtoewijzing. Hier heeft de woonruimtecommissie te beslissen. Ook wenst de heer van Gilst betere verdeling van woonruimte in die zin dat mensen die nog geëvacueerd zijn, bij thuiskomst hun woning niet be woond mogen vinden. „Ieder geval is afgevraagd", volgens de voorzitter. Nadat de heer van den Berg nog als zijn mening heeft uitgesproken dat de Stichting „Nieuw Schouwen-Dui- veland" teveel de nadruk legt op Zie rikzee en te weinig op de rest van het eiland, wordt de vergadering ge sloten. SPORT VOETBAL Jaarvergadering v.v. „Renesse" Vorige week hield de v.v. „Renesse" haar jaarvergadering. Na opening werden de tijdens de watersnood ramp omgekomen leden der zuster vereniging „S.V.O.W.K." uit Ouwer- kerk, staande herdacht. Doordat enige bestuursleden en verenigingsfunctio narissen naar elders zijn vertrokken of zullen vertrekken, werd vervol gens tot voorziening in deze vacature res overgegaan. Tot nieuwe bestuurs leden werden gekozen de heren Jac. Jonker en W, Krijger, zulks in de plaats van de heren L. v. d. Nood en K. B. Hogerland. De heer J. van der Werf werd als voorzitter herkozen. In de na de algemeene vergadering gehouden bestuursvergadering, bleek dat geen der aanwezige bestuurs leden de functie van secretaris op zich kon nemen. Daar het voor de goede gang van zaken noodzakelijk is dat de secretaris te Renesse woon achtig is, zal zeer waarschijnlijk bin nenkort opnieuw een algemene ver gadering gehouden moeten worden om in deze een oplossing te vinden. Als leden der elftalcommissie wer den benoemd de heren A. Jonker en P. Wandel. De heer J. Geleijnse stelde zich niet meer beschikbaar als leider der junioren. Een opvolger voor hem kon ook nog niet worden aangewe zen. Enige leden verklaarden zich echter bereid om beurten de zorg voor de junioren op zich te nemen. De voorzieningen nodig op het ter rein voor het spelen van wedstrijden, namen de heren Dorreman en de Vrieze voor hun rekening. Grote belangstelling bestond voor kaarten voor de interlandwedstrijd Nederland-België. Bij loting zal wor den uitgemaakt wie de gelukkigen zijn. Het bleek dat Renesse I ongeveer hetzelfde elftal in het veld kan bren gen als vorig jaar. De vertrokken midvoor P. Jonker zal echter node worden gemist. De junioren kunnen met een ploeg uitkomen, die aan de gestelde leeftijdseisen kan voldoen. Zo mogelijk zal met twee senioren en één juniorenelftal aan de competitie worden deelgenomen. Na rondvraag volgde sluiting der vei'gadering. B. Hogerland. De heer J. van der Na rondvraag volgde sluiting der rf werd als voorzitter herkozen, vei'gadering. Ingezonden mededeling WEERZIEN VAN DE VRIJE WERELD Zij verrichten jarenlang zware dwangarbeid De eerste groep Duitse krijgsge vangenen uit de Sowjet-Unie, die aan de Pools-Oostduitse grens arriveerde, telde 598 personen, onder wie 22 vrouwen en 9 kinderen. Een tweede groep is inmiddels ook reeds aan de Oostduitse grens aangekomen. Van de eerste groep passeerden 468 oud-gevangenen, onder wie 18 vrou wen en 8 kinderen, de zönegrens bij Herleshausen in Hessen. Velen kon den niets uitbrengen toen zij, na door autobussen over de zönegrens ge bracht te zijn, door de bewoners van Herleshausen werden toegejuicht. De gevangenen vertelden, dat zij jaren lang dwangarbeid hadden moeten verx'ichten en dat hun voor het groot ste deel van die tijd geen loon was uitbetaald. Een van de teruggekeerden, de arts Stx-atmann uit Stuttgart, zeide, dat de gevangenen alleen loon kregen indien indien zij veel meer werk verrichtten dan verplicht was. Voor het zwaarste werk werd 200 ï-oebels uitbetaald. Ook vertelde de arts, dat het een vaste regel was, dat slechts twee procent van de gevangenen op de ziekenlijst mocht voorkomen. Het was voor een arts zeer moeilijk, aldus dokter Stratmann ,de Russen er van te ovex'tuigen, dat iemand werkelijk ziek was als reeds twee procent van de gevangenen op de ziekenlijst voor kwam. FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK Ba, wat walgde hij van deze hele armoebuurt. Vrijwel huis aan huis heerste er werkloosheid en was het dan te verwonderen, dat men ver- slonste en niets tenslotte meer kon schelen? Moest men op die manier niet helemaal verpauperen? Zie nu eens die huizen: vrijwel allemaal verveloos en vies. Geen huisbaas die tegenwoordig blijkbaar nog iets aan de woningen deed. Deze hele straat met huizen aan beide zijden, schreeuwde om verf, maar denk je, dat iemand er wat aan liet doen? Moet je net geloven! Gordijnen voor de ramen? Nou ja, wat je gordijnen noemt. De meeste mensen durven ze niet meer te was sen, omdat ze anders zo vol gaten vallen, dat ze net zo goed wegge smeten kunnen worden. En binnens huis was het al navenant. Wim zuchtte. Op deze manier zou het toch niet lang meer kunnen du ren. De hele wereld stond op z'n kop. Hoeveel werklozen waren er ook al weer in Nederland? Was het vijf- of zeshonderdduizend? Och, wat komt er ook een honderdduizend meer of minder op aan! Hij zuchtte nog eens. Enfin, één ding stond vast: als hij nog eens trouwde in zijn leven, dan met een nette, flinke vrouw, die niet na en kele jaren zo'n slons werd, zoals je hier in vrijwel iedere woning kon aantreffen. Maar wat kletste hij! Nooit ging hij in deze buurt wonen. Een klein huisje, zonder drie of vier gezinnen bovenburen, aan de rand van de stad of anders helemaal bui ten. Wat belette hem, om, als hij werk hield bij Zwarts, te gaan wo nen in Durgerdam of zo? Dan was hij net zo ver en net zo dichtbij zijn werk als nu. Kwart over vijf was je klaar; nou, en dan moest je behoor lijk doortrappen vanaf de De Ruyter- kade, wou je om tien voor zes thuis zijn. Dat was vijf en dertig minuten. En als hij in Durgerdam ging wonen, had hij niet eens een half uur nodig naar de „Dokmaatschappij" Trouwenhij had niet eens een meisje. Nogal wat lekkers tegenwoor- dig. Nee, het geld, dat hij iedere week overhield, ging op de Bank. Maar eerst eens een andere tijd afwachten. En dan daarbij, hij kon immers ook werkloos worden. Liepen er van de week al niet geruchten, dat als deze boot afgeschilderd was. Zwarts geen ander karwei had? En wat dan? Ja, hij zou daar een kleine honderd man personeel aanhouden als hij er niks voor te doen had! Het waren wel fijne lui, maar philantropen waren het toch ook niet. Kom, hij zou zich maar eens gaan wassen. Onderhand zou het eten wel klaar zijn. In de kamer gekomen, kwam de walm van het eten koken hem tegen. Dat men ook altijd die keukendeur openhield. Bawat een lucht „Hallo", begx-oette hij lusteloos de aanwezigen. Ze keken even op, brom den wat en sloegen verder geen aan dacht meer op hun broer. Alleen va der, die als altijd in de hoek bij het raam, in de gammele rieten leun stoel een pijp tabak zat te roken, stak even zijn hand op en knikte vrien delijk. Aart, de oudste broer, was natuur lijk weer de hort op. Die verdiende er stiekum wat bij met liedjes, 's Mor gens en 's middags ging hij stempe len. Daartussendoor ging hij in de omgeving van Amstei'dam liedjes „uitzetten", zoals dat heette. Na het middagstempelen ging hij dan de huizen weer langs, mompelde z'n pre- velementje van „werkloos zeeman, die op deze manier probeei-de zijn brood te verdienen", en als hij geluk had, kreeg hij een paar centen, een stuiver of soms een heel enkele maal een dubbeltje. De liedjes haalde hij op een drukkerij aan de Prinsen gracht voor zeventig cent de honderd. En zo verdiende hij er in de week vaak een tientje bij: in Badhoeve- doi'p, in Halfweg of Zwanenburg, soms ook aan de overkant van het IJ of nooi'delijker. Link werk na tuurlijk. Want de controleurs van de steun zwierven ovex-al rond en Aart met zijn lange figuur viel natuurlijk dix-ect op. Bert, zijn tweede bx'oer, zat aan tfel de krant te lezen. Ook al werk loos. En bovendien lui. Hoe langt was Bert al zonder? Zeker een jaar of drie. Die kende natuux-lijk niks meer van zijn half geleex'de vak. Och, in de metaaldraaierij was immers ook geen cent meer te verdienen (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 5