Zierikzee kreeg een bouwvolume toegewezen voor 131 woningen DE ZIER1KZEESCHE COURANT Na 100 f>Ct. uitkering volgt bedrag dat woonmilieu kan herstellen Belangrijke beslissing op komst inzake nieuwe wapens? ZIERIKZEESCHEWMEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENT1ÊN. Prjjs per 3 maanden b(j vooruitbetaling: t 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per m.m. Succesjes Irnax. 15 m.m.) t 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN t79?-ta89 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1953 REDACTIE EN ADMINISTRATIE, tango Nobelilraa» A 171, Zierikzee* Po»!b«» n* t Telefoon nr. 32, Girorekening or. 137677 - Uitgave, N.V. Drukkerij voork. I Qchiman Lange NobeUuaat A 171 Zierllc^ee. No. 17423 110e Jaargang Verslag Watersnoodcommissie der Tweede Kamer Vergoeding immateriële schade zou £15 millioen vergen De uit de Tweede Kamer gevormde commissie voor de watersnood heeft haar vijfde verslag uitgebracht. Zij deelt daarin mede, dat zij op 22 Juli 1953 een onderhoud heeft gehad met een delegatie uit het bestuur van bet Nationaal Rampenfonds, t.w. Z.K.H. Prins Bernhard en de heren 's Jacob, van Emden, Schuller tot Penrsum, Alons, de Hoop Scheffer en van Nooy. Het bestuur deelde mede, dat één van de eerste dingen, waarvoor het kwam te staan, de vraag was, waar voor het geld, dat in het Rampen fonds gestort werd, zou worden ge bruikt. Besloten is dat de gelden uit het Rampenfonds, behalve voor de directe hulp, mede zouden worden besteed voor de vergoeding wegens huisraadschade. Het bestuur heeft zich tot de regering gewend, teneinde haar te polsen omtrent deze beste ding van de gelden. De regering ging accoord met deze beslissing van het Nationaal Rampenfonds. Het bestuur heeft toen echter meteen tegen de regering gezegd, dat de verplichtin gen, welke het noodzakelijk achtte om de getroffenen të helpen, voor het Nationaal Rampenfonds primair wa ren en dat, nu het fonds de vergoe ding wegens geleden huisraadschade op zich nam, de regering moest ga randeren, dajt, wanneer hierdoor het fonds zodanig uitgeput zou worden, dat de andere bovenbedoelde ver plichtingen in het gedrang zouden komen, zij het fonds zou suppleren. Ook hiermede is de regering accoord gegaan. Vervolgens heeft het bestuur van het Nationaal Rampenfonds aan de Nationale Raad van Advies en Bij stand om zijn oordeel gevraagd ter zake van de vraag, op welke wijze het fonds het woonmilieu van de ge troffene zo goed mogelijk zou kun nen herstellen. Ten einde deze zaak aan te pakken, is een aantal zeer uitvoerige lijsten opgesteld, op grond waarvan uitkeringen plaats vinden. Een lijst bevat de voornaamste huis houdelijke goederen, welke volgens de gangbare begrippen in een huis gezin aanwezig moeten zijn, alsmede de kostprijs dezer goederen. De toekomst van Korea Naar hereniging onder internationale controle? Andrei Wysjinsky, de Sowjet-afge- vaardigde bij de Verenigde Naties, heeft in een vraaggesprek met de „New York Times" verklaard, dat de houding van de Sowjet-Unie ten op zichte van een verenigd Korea, welks neutraliteit door internationale ga ranties zou worden gewaarborgd, zou afhangen van „concrete voorstellen". .Bijvoorbeeld", aldus verklaarde Wysjinsky volgens de „New York Times", „van wie zouden de garan ties uitgaan? Welke vorm zouden de garanties krijgen", enz. De Sowjet-afgevaardigde leverde commentaar op persberichten van Vrijdag, volgens welke de Verenigde Staten van plan zijn de Sowjet-Unie en communistisch-China op de Kore aanse vredesconferentie voor te stel len te kiezen tussen een voortgezette verdeling van Korea en een vereni ging met internationale garanties, waaraan ook de Verenigde Staten zouden deelnemen. Een eerste uitkering van 50 vond aan de hand hiervan plaats, wanneer deze noodzakelijk geachte goederen niet meer aanwezig waren. De tweede phase is een uitkering tot 100 en in de derde plaats wordt een uitke ring gegeven, welke het woonmilieu in zijn geheel moet herstellen. Tenslotte zal nog een beroepsin stantie worden Ingesteld. Thans is deze beroepsinstantie nog niet nodig, omdat men nog niet aan de derde phase toe ls. De immateriële schade Betreffende de immateriële schade deelde het bestuur mede, dat het over deze aangelegenheid verschillende malen contact heeft opgenomen met de desbetreffende burgemeesters. Een berekening beeft altgewezen dat er waarschijnlijk niet meer dan In totaal 5.000 gevallen van Imma teriële schade zullen zijn. Het bestaar meende, dat met 15 millioen gulden de vergoeding voor de Immateriële schade voor een zeer groot deel plaats zou kunnen vinden. Het wees er nadrukkelijk op, dat de genoemde getallen voorlopige schattingen zijn. Het Rampenfonds heeft tot nu toe ongeveer 65.000 gevallen van huis raadschade. Deze betreffen voor het grootste gedeelte mensen, die óf in loondienst zijn, öf in de agrarische sfeer thuishoren. Het ligt voor de hand, dat voor de landbouwers de immateriële schadevergoeding niet door het Rampenfonds gedragen wordt, daar er immers regerings maatregelen zijn beraamd, neerge legd in het ontwerp van wet op de Watersnoodschade 1953. Eerst wan neer deze wet tot stand is gekomen, kan men beoordelen, of en, zo ja, in hoeverre op het gebied van de im materiële schade ook voor deze men sen nog- een taak op het Rampen fonds rust. De ind, uk, welke het be stuur van zijn bezoeken en van de besprekingen met de burgemeesters van de getroffen gemeenten heeft, is, dat ten aanzien van het huisraad de meesten der getroffenen, met name zij die een bescheiden inboedel be zaten, er aanstond beter uitkomen dan zij vóór de ramp waren, terwijl door de toepassing van de indeling in ldassen (derde phase) ook zij, die in het bezit waren van een kostbaar dere inboedel, in staat zullen zijn hun woonmilieu te herstellen. Levenslang voor Frans Gestapo-agent Kapitein Heinson, die ln de jaren 1943 en 1944 commandant van de Gestapo te Chambery was, is te Lyon tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Hij werd o.m. er van be schuldigd meer dan 100 personen te laten doodschieten. Ook werden hem mishandelingen van gevangenen en vijftig gevallen van brandstichting ten laste gelegd. Heinson gaf de schuld aan zijn meerdere, het hoofd van de Gestapo te Lyon, Barbie. Deze houdt zich in West-Duitsland schuil. De Ameri kaanse autoriteiten aldaar hebben geweigerd hem uit te leveren. Sergeant Goubeaud, een onderge schikte van Heinson, kreeg vijf jaar. VORSTELIJK BEZOEK AAN ZEELAND H.M. de Koningin zal alle Duivelandse Een geheim is uw slaaf, xolang O gfl het bewaart, en nw meester als g(j het verklapt. O Jpopppooooooooopoooopooo gemeenten bezoeken He' K- N. M. I. voorspelt KLAAR VOOR RECORDPOGING. -Thans ls de bathyscaaf van Professor Plccard gereed om er een recordpoging meo te ondernemen. Na de eer ste proefdulkingen van de „Trieste" werd het vreemde, slgaarvormlge vaartuig gereviseerd. Professor Plccard zal, voor de onderzee-waarne mingen, gezeten z\jn in de „zeepbel" onder het vaartuig. Zoals wij reeds hebben gemeld, hoopt H.M. de Koningin Woensdag a.s. een bezoek te brengen aan de provincie Zeeland. Daarbij ls een trip door Dulveland Inbegrepen, waarvan w\j het scherp op tijd afgestelde pro gramma hieronder laten volgen. 9.30 aankomst Rampaartsedijk, 9.35 vertrek, 9.50 aankomst Nieuwerkerk, 10.10 vertrek Nieuwerkerk, 10.30 aan komst Oosterland, 10.45 vertrek Oos- terland, 11.00 aankomst Sirjansland, 11.15 vertrek Sirjansland, 11.30 aan komst Bruinisse, 11.45 vertrek Brui- nisse, 11.45 vertrek veerhaven Zijpe, 12.30 aankomst Ouwerkerk, 13.00 ver trek Ouwerkerk, 14.00 vertrek per speciale boot van Ouwerkerk naar Katseveer. In de loop van de middag volgt te Koudekerke de opening van de uit breiding van „De Boede". Om 17.01 verlaat H.M. de Koningin per trein Vlissingen. tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking, na voorna melijk in de kuststreken nog enkele buien, overdag bijna overal droog weer; krachtige tot matige wind aan vankelijk tussen Noordwest en West, later krimpend naar Zuidwest; na koudere nacht overdag ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 Sept. 8.18 v.m. 20.48 n.m. 1 Oct. 9.27 v.m. 22.17 nun. BROUWERSHAVEN: 30 Sept. 7.55 vjn. 20.26 n.m. 1 Oct 9.11 van. 21.52 non. Doodtij: 1 en 17 October. Springtij: 10 en 24 October. De Londen-Christ- church-race Australische pilote trekt zich terug In Londen is officieel bekend ge maakt dat de Australische mevrouw Gertrude Mckenzie uit Melbourne zich heeft teruggetrokken uit de Lon- den-Christchürch race. Zij zou in de handicap-afdeling van deze wedstrijd zijn uitgekomen met een Douglas „Dakota'-toestel, dat een vrouwe lijke bemanning aan boord zou heb ben. In de handicap-afdeling blijven nu nog over de „Viscount 700" van de British European Airways, een Handley Page „Hastings" van de luchtmacht van Nieuw-Zeeland, een Lockheed „Lodestar" van Ra use'; Aviation uit de Verenigde Staten en de Douglas DC-6a „Liftmaster" van de K.L.M., de „Dr Ir M. H. Damme". Volgenfl do jongste Beuterberich- ten bedraagt het aantal slachtoffers van een nieuwe stormramp in Japan, voor zover bekend 30 doden, ruim' 100 ver misten en 100 gewonden. Naar vernomen wordt zal ge neraal A. Gruenther, Westelijk op perbevelhebber der N.A.V.O.-strijd- krachten in Europa, medio October een tweedaags officieel bezoek aan Nederland brengen. Nieuwe fabriek te Rotterdam-Pernis De Bataafse Petroleum Mij. (de Koninklijke Shell-groep) zal op de terreinen van de raffinaderij te Rot terdam-Pernis een fabriek bouwen voor de vervaardiging van twee in- sectendodende middelen. De aldaar te vervaardigen produc- ten worden tot nu toe alleen nog maar in Amerika geproduceerd. De kosten van de fabriek worden ge raamd op 10% millioen gulden. Waar schijnlijk zal in de loop van 1954 reeds met de productie worden be- Met deze middelen kon reeds twee maal een landbouwoogst worden ge red, namelijk in India en Perzië. Zouden deze middelen hebben ont broken, dan zouden de sprinkhanen de oogst geheel hebben vernietigd. Bezoek Minister ir. H. Witte aan Schouwen-Duiveland Amerikaanse regering heeft kwestie in studie Te Washington meent men dot er aanwijzingen zija om zeer belangrijke beslissingen van president Eisenhower te verwachten over de ontwikkeling van atoom-, waterótof- en mogelijk nog andere nieuwe wopenon. Een woord voerder van do commiasio voor atoom energie doolde mee, dat do groep uit Washington was vertrokken voor ge heime besprekingen; Dalles verklaarde nog Vrijdag, dat do regering zich zeer ornsrtig bozig hield mot de kwestie van nieuwe wa penen. Mon verwijst in dit verband naar berichten, volgens wolko do Sowjot- Unie vorderingen heeft gemaakt op het stok van do fabriengo van waterstof bommen. Do leider van hot Britse program! voor atoomenergie, Sir John Gockroft, is op weg naar Amerika Voor bespre kingen met Amerikaanse collega's.' In de afgelopen week is o.a. door president Eisenhower, minister van Boi- tcnlandso Zaken Dalles, de leider van de burgorverdediging Val Peterson en de voormaligo voorzitter van de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie Gordon Dean verwezen naar do vornio- tigingsmogclijkhoden van nieuWe .Wa pens. Politiek proces te Cairo Ex-premier voor het gerechtshof In Cairo is Zaterdagochtend voor het revolutionnairo gerechtshof het proces begonnen tegen de Egyptische ex-pre mier Ibrahim Abdol Hady. De politio had uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Alle straten die leiden naar hot gerechtsgebouw waren afgezet, Hady wordt er o.m. van beschuldigd tijdens zijn premierschap van December 1948 tot Juli 1949 een „terreurbe wind" door middel van „massa-'drreöta-t tics" te hebben gevoerd. Op de terechtzitting van Zaterdag ontkende Hady de hem ten laste ge legde feiten, die voorts inhielden',.dat hij dit jaar contact zou hebben gezocht met „buitenlandse kringen". Zijn ver dediger verzocht uitstel van het pro ces, omdat hij niet voldoende tijd had gehad om de zaak voor te bereiden. De behandeling van de zaak is daar op uitgesteld tot Dinsdag 29 Septem ber. Praalbeker in Stevensweert gevonden Uit de Oude Maas bij Stevens- weert heeft een schooljongen een zil veren beker opgevist. Dank zij een toeval (hij verkocht hem aan een schoolkameraadje voor 100 sigaren bandjes) kwam deze in deskundige handen terecht. De beker is 175 mm hoog, de diameter van de cuppa is 100 mm, die van de voet 115 mm. De beker is beschadigd en veel verguld sel is eraf gesprongen; hij weegt nog 500 gram. De ornamenten doen den ken aan de Louis XV stijl, doch de versieringen zijn erg grof. Het lijkt een soort praalbeker te zijn die men in die tijden vaak ten geschenke gaf. De vondst is afge staan aan het museum te Stevens- weert. Bouw van 40 noodwoningen extra voor het eiland wordt overwogen De Amerikaanse generaal Wil liam Dean heeft president Rhee van Zuid-Korea „als een persoonlijke gunst" verzocht de twee Zuid-Ko- reanen vrij te laten, die hem in 1950, na de val van Taedjon, voor vijf dol lar aan de Noordkoreanen hebben uitgeleverd. Generaal Dean ls on langs uit Noordkoreaanse gevangen schap in de Verenigde Staten terug gekeerd. Bfj de Zaterdagmorgen te Zierik zee gehouden besprekingen met het gemeentebestuur, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, Ir H. Witte, voor Zierikzee een bouwvolume toegestaan voor 131 wo ningen, Het teveel in dit getal van 131 dat zal blijken na een nauw keurige enquête inzake de woning toestand zal evenwel in minde ring worden gebracht van toekom stige contingenten en wordt dus door de minister beschonwd als een voor schot op het toekomstige bonweon- tingent Burgemeester Schuurbeque Boeije had tevoren een overzicht gegeven van de woningtoestand in de ge meente, waarin voorlopig een 1200- tal geëvacueerden niet zullen kunnen terugkeren. Bovendien zijn er een groot aantal afgekeurde krotten en op grond hiervan werd een ruime toewijzing bepleit. De minister, die vergezeld was van de directeur-generaal van het mi nisterie, Dr Ir Z. Y. van der Meer, en het hoofd van de Technische con- tróle van de Centrale Directie, Ir H. Boersma, wilde een scherp onder scheid maken tussen de normale be hoefte aan woningen en de gevolgen van de watersnood. Cijfers wijzen uit dat 17 woningen totaal zijn verwoest en nog geen 30 zwaar beschadigd. Zodanig beschadigde krotten dat her stel geen zin meer heeft, vallen on der een compensatieregeling; er ko men dus evenveel huizen terug dan er krotten verdwijnen. De bouwvo lumeverdeling blijft intussen een kwestie van G.S. en hierop kan en wil de minister geen invloed uit oefenen. Het bestuur van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" gaf uiting aan de vrees, dat de nood voorzieningen op het gebied van de woningbouw niet in het vereiste tem po worden uitgevoerd. De minister was van mening dat de gang van za ken, gelet op de moeilijkheden van materiaalaanvoer e.d., bevredigend moet worden geacht. Naar het lid van G.S. van Zeeland, de heer A. Schout, mededeelde, is de toewijzing van noodwoningen in vol ledige overeenstemming geregeld kunnen worden. De woningen zijn ln de eerste plaats bestemd voor de mensen uit de „natte" gemeenten, die het dringendst geholpen moeten wor den, Verplaatsing van noodwoningen naar straks droogvallende gemeen ten moet zo weinig mogelijk plaats hebben. Het bestuur van de Stichting bracht verder naar voren, dat de wederop bouw van de 18 eilandelijke gemeen ten nooit in het vereiste tempo kan geschieden. Als er geen aannemers maatschappijen van elders komen, ls het over tien jaar nog niet in orde. Stenn aan regionale initiatieven De minister zegde toe, dat welke initiatieven ook worden genomen, deze van Rijkswege geen belemme ring in de uitvoering zullen onder vinden. Het is nodig volgens de mi nister, dat de plaatselijke aannemers de hoofden bij elkaar steken. Grote bouwprojecten dienen te worden ge pland en de aanbesteding dient col lectief te geschieden. De gemeenten dienen daarbij de grote stuwkracht te zijn. De figuur dat woningwetwoningen worden gebouwd, die daarna aan be langhebbenden worden verkocht, is een zaak die door het Provinciaal bestuur dient te worden gestimu leerd. Na de besprekingen te Zierikzee bezocht de minister en zijn gevolg een der 95 noodwoningen der ge meente Nieuwerkerk aan het Beyers- dijkje. Voor een deel zijn deze wo ningen reèds bewoond. Via Noord- gouwe, waar gereden werd langs een reeks van 80 noodwoningen, voerde de tocht over Brouwershaven naar Renesse, waar een bespreking plaats vond met de gemeentebesturen van de duindorpen en de overstroomde dorpen in de polder Schouwen. De minister stelde hier uitdrukkelijk dat de toewijzing beperkt moest worden gehouden. Overwogen wordt even wel het totale aantal nog met 40 50 uit te breiden. De noodwoningen mo gen echter niet gezien worden als een oplossing van het woningprobleem, maar als een mogelijkheid die eiland bewoners te laten terugkeren, die voor het herstel noodzakelijk aan wezig dienen te zijn. Bezoek aan Haamstede Te Haamstede werden de in aan bouw zijnde 69 Oostenrijkse wonin gen aan de Torendreef bezichtigd, waarvan er één geheel klaar was. Op het terrein waren ter begroeting aanwezig de beide wethouders van Haamstede en de gemeentesecretaris, B. en W. van Burgh, de aannemer de heer J. Stam van Dubbeldam, de opzichter bij het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting, de heer R. L. Groeneveld, en de heer Z. Rosenboom, opzichter bij de Cen trale Dienst Noord-Zeeland. Na de begroeting werd een rond wandeling over het terrein gemaakt, waarbij de minister zijn-voldoening uitsprak over het mooie terrein waarop deze woningen verrijzen, ter wijl hij ook de inrichting roemde. Hoewel het langer heeft geduurd dan aanvankelijk gedacht was, zullen deze woningen over enkele weken alle klaar zijn, die dan bewoond moe ten worden door evacué's die in het arbeidsproces zijn opgenomen, zoals het lid van G.S., de heer A. Schout, die tevens evacuatiecommissaris voor Zeeland is, meedeelde. Later zullen deze woningen als zomerwoningen voor vreemdelingen kunnen dienen, waaraan groot gebrek is. Dat de bouw langer geduurd heeft, ligt voor een groot deel aan de grote moeilijk heid van aanvoer van deze woningen en de daarvoor benodigde materialen. Op een vraag van de directeur- generaal, Dr Ir Z. Y. van der Meer, deelde weth. den Boer mede, dat de aanleg van de waterleiding op tijd klaar zal zijn, doch dat nog gewacht wordt op een kabel voor met de aan leg van electriciteit kan worden be gonnen, doch dat reeds tweemaal bij de P.Z.E.M. op spoed in deze is aan gedrongen, zodat hij hoopt, dat dit ook tijdig in orde zal zijn. Hierna werd door het gezelschap nog een bezoek gebracht aan de twee Noorse woningen die in de gemeente Burgh in aanbouw zijn en waarvan er in totaal 40 in de Westhoek zullen komen, nL 10 in Burgh, 14 in Haam stede en 16 in Renesse. De minister sprak ook hier zijn tevredenheid uit over de ligging en de inrichting der woningen. De terugreis werd daarna via Burghsluis ondernomen. Laten wij hopen dat dit bezoek van Zijne Ex cellentie goede vruchten voor de wo ningbouw op ons eiland moge af werpen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1