Voorstel tot levering van meer Zeeuwse mosselen krijgt steun Sanapirin aaa Zegels Roode Kruis Op Dierendag komt Simon de Waard naar de Westhoek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 - No. 17422 DE MENS EN HET DIER DsP.G.Kiijn: „De Kerk begint zich de ogen uit te wrijven" Te weinig aandacht voor de dierenbescherming Op een te Utrecht Ln verband met rijk Gods, dat de ganse schepping, ja Dierendag (4 October) gehouden pers- <le kosmos zal omvatten. En het vraagt hooi van haar luisterschare te ontvan- conferentie van de Nederlandse Ver- di' '""■""J" 8"' hooP' f daar de tekenen op te richten in beta- uitbreiding van de bestaande studio te enigmg tot Bescherming van Dieren, nbg Vfjn recht) barmhartigheid en lief- kunnen verwezenlijken,, waartoe onder is o.m. het woord gevoerd door ds. de. Vandaar dat ook de verhouding bct motto „Elke steen is er één" een G. P. Klijn, Nederlands Hervormd pre- van mens en dier in een nieuw licht juhileuminzamelingsactie zal worden dikant te Driebergen. Wij geven hier- komen te staan. En met schade en gevoerd. Johan Bodegraven zal deze schande moet de Kerk, nu zij bezig bij een verslag van dit belangwekkend J* j ls haar ogen uit te wrijven, haar trieste 0 8* achterstand in dit opzicht constateren. „De Kerk wrijft haar ogen uit", zo Met frijnende duidelijkheid komt aan zeide ds. G. P. Klijn, wanneer zij ken- he.' Ucht' dat vele Stallen van ern- nis neemt van de in Nederland ge- sUfL' dierenmishandeling voorkomen in heden, gepaard gaande met abnormaal pleegde dierenmishandelingen, die een 1 Het 30-jarige bestaan der N.C.R.V. De N.C.B.V., die op' 7 Juni van het volgend jaar haar 30-jarig bestaan met een „Jubo II" hoopt te vieren, treft de voorbereidingen om op deze grootse jubifeumdag op aandrang van de leden een blijvend en tastbaar syrn- eterstand der offervaardigheid, leiden. Door de 6lïchte w^ersomstandig- Vergadering „Algemeen Vissersbelang'' te Bruinisse Pachtprijsvermindering voor percelen noodzakelijk vangen en pa, die teruggrijpt naai de antieke code van het „flink aan pakken", om het jeugdig élan van zoonlief af te remmen. Beide ziens wijzen verdagen elkaar niet en als Toontje een paard met net een te veel aan anatomische details op de gangmuur neerkalkt, groeit het ech telijk dualisme snel tot een contro verse. Deze zou tot een breuk hebben kunnen leiden, ware het niet dat de vertedering, na allerlei verwiklce- uitermate vrome streken, waar de Kerk hoge waterstanden, i het niet moge- zo if iep ontwrichte z^lijkheltl demon- ""»d'> d° S'o„d d° Zwedeo-Amcrckolijo r - - Jte hebben^ gebouwde motorschip „Kungsholm Ingezonden Mededeling op wekkend-p ij overdrijvend voor het maken van een proefvaart naar buiten te brengen. Het eerstvol gende gunstige getij, waarbij de sluis te Missingen kan worden geopend, werdt Zondag a.s. verwacht. Do proef tocht is daarom tot Maandag uitgesteld. Koop ten bate van het tArtren, dat men zich verbijsterd af vraagt: komt dat voor in een be schaafde natie, die nog niet zo lang geleden „christelijk" heette? Te lang heeft de Kerk het streven van Dierenbescherming beschouwd als een particuliere liefhebberij, in het neutrale ncvelgebied buiten de kerk muren, een hobby van gevoelige, wat aesthetlsch aangelegde figuren. De oorlogsjaren, die als een nood klok de mensen uit hun binnenkerke lijke veiligheid verjoegen, hebben ook hier hun nut gehad. De Kerk die voor dien veel weg had van een gezelschap „slaperige hemelsollicitanten", begon weer to erkennen, dat zij er uitsluitend is ten dienste van de wereld en dat al wat er in die wereld gaande ls, haar aandacht en zo mogelijk haar dicr.endo zorg moet hebben. De bjjbcl had ons dat al eerder kunnen vertol len. Het is het enigo boek, dat de zin en het doel der wereld onthult. Het proclameert do komst van het vrede- Het vraagstuk der gemeenteclassificatie De R.V.D. deelt het volgende mede: Het onderwerp van de gemeenteclas- 6ificatie voor het overheidspeksoneïl is thans aanhangig bij de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Het gerucht, dat de ze commissie zou hebben besloten tot het indienen van een protest bij do minister van Binnenlandse Zaken met betrekking tot diens voorstellen inzake veranderingen in do gemeenteclassifi- catic voor het overheidspersoneel, is ongegrond daar er van een prolog van deze commissie noch van centrales van overheidspersoneel sprake is. Bo vendien is het onjuist, dat de ministejr zou hebben voorgesteld het vierklassig ^leisel te vervangen door de vijf gc- meentcklassen zoals deze vastgesteld ^Zijn in de noodwet ouderdomsvoorzie ning- Hangende do bespreking in de centrale Poinmissio is het niet moge- Reeds deze week heeft de afdeling gemaakt en bovendien is het Roode na ere medcdelingen lerom ren 2ierikzee van het Nederlandsche Kruis zelf ook dikwijls slachtoffer Roode Kruis een postzegelactie ge- geworden van onjuiste opgaven e.d. orgahiseerd en zal dat in de komende We hopen dus van harte, dat er weken doen. Dit jaar is, gelet op de gul zal worden meegedaan aan de bijzondere omstandigheden, afgezien postzegelactie, die er toe bijdraagt van een huis-aan-huis-collecte, maar dat het Roode Kruis weer zo snel het leek alleszins gewenst toch voor mogelijk startklaar is voor nieuwe de bevolking de mogelijkheid te ope- acties, wanneer en waar deze ook Het m.s. Kedoe" van de Kon. Rot- nen de dankbaarheid voor ondervon- maar nodig zijn. De bestellingen wor- tcrdaiiiBchè "uoyd, is onder kapitein den steun tonen- den door de jongelui op een biljet T. G. H. Ruhaak uit Wassenaar voor Is deze dankbaarheid er? Ja en ingevuld en eerst bij aflevering van de 125ste keer uit Rotterdam ver- helaas ook nee. Er zijn gelukkig zeer de zegels volgt betaling. Stel de trokken voor ,de grote reis. De „Kedoe" talrijke mensen, die er heus wel idee enthousiaste meisjes en jongens, die is het oudste en kleinste schip van de van hebben, dat het Roode Kruis zich met dit werk belasten, niet te- Lloydvloot. Het werd 32 jaar geleden enorme offers heeft gebracht om het leur! bij Burmcibter and Wain te Kopen- rampgebied van het nodige te voor hagen gebouwd en meet ruim 6500 zien- Er zijn ook anderen, die van ton. Toen het schip in 1921 in de mening zijn terecht of ten on- vaart kwam, ontketende het een waro rechte dat zij niet bedeeld zijn revolutie in de Nederlandse scheep- op een wijze, die overeenkomt met vaartwereld, want het was het eerste de staat van hun getroffen zijn. Zij Nederlandse schip, dat door motoren zijn niet dankbaar jegens het Roode werd voortbewogen. Deze primeur heeft Kruis en wat zullen wij hier meer de Lloyd geen teleurstelling gebracht, aan doen dan het feit constateren? werd verzekerd, want ondanks zijn Alleen dit: de verdeeltaak waar voor een schip uitzonderlijk hoge leef- voor het Roode Kruis werd gesteld, tijd vervult de „Kedoe" haar vaar- was zo moeilijk en veelomvattend, plicht nog altijd met ere. In de mosselkwekerswereld zijn opgedragen daartegen ten sterkste te weer enige ponten die de aandacht protesteren. vragen, zodat de plaatselijke mossel- De actie van de oesterkwekersver- kwekersvereniging „Algemeen Vis- eniging VEBO, tegen het afsluiten Hogen, het°wrokkig pantser van men- sersbelang" een vergadering hield in der zeegaten, werd afgekeurd. Na- selijke harten vermurwt, als het te- „Het Veerhuis", o.l.v. de voorzitter, tuurlijk sprak de vereniging zich uit kentalent van Toontje zich weer aan- de heer A. de Koning Az., waarin tegen de plannen van afsluiting van dient[ maar dan in de vorm van deze punten nader werden besproken, de zeegaten, daar het bedrijf daar- gewonnen tekenprijsvraag in de krant door ten dode zou zijn gedoemd. De met ais onderwerp een milieuschil- De voorzitter herdacht daarbij al- te voeren actie zou men echter in dering rond oma's ontbijt, waaraan lereerst de in de maanden Juni en handen willen geven van de Stich- zij 2elf piacht ,e tr0nen met de ge- Juli overleden leden: M. A. Jumelet ting Zeeuwse Visserijbelangen, als schooWe superioriteit van iemand en Joh. de Waal Lev.z„ die beiden het overkoepelend orgaan van alle die het goed met zichzelf heeft ge- vooraanstaande leden der vereniging Zeeuwse visserij en dus het aange- troffen. waren; ook het vertrek van het be- wezen lichaam om actie te voeren yjet toneelgezelschap bracht het stuurslid H. Jumelet naar Harlingen, tegen de plannen der ingenieurs, die blijspel met gloed en verve op de zozeer de Zeeuwse visserij zullen pianken en het wat caricaturaal ver wrongen brokje familieleven be koorde bovenmate, omdat men in het werd gememoreerd. Door de mosselkwekersvereniging schaden. van Yerseke wordt aangedrongen op het leveren van meer Zeeuwse mos selen, b.v. door de handelaars te ver plichten, naast een hoeveelheid Wad denzeemosselen, een bepaalde hoe veelheid Zeeuwse mosselen te bestel len, een en ander natuurlijk wanneer er practisch geen kwaliteitsverschil beslaat. Unaniem besloot men het dat To°ntJe fn..z,Jn .Betekend Ier, als Clare Fleming, had de ty TONEEL EN FILM „Toontje heeft een paard getekend" clair obscur, dat zo dikwijls des to- neels is, toch telkens de levende wer kelijkheid van alle dag herkende. Johan Kaart verwekte een stoere en te snel doordravende Dr Howard Wie al de illusie had gekoesterd, Fleming tot leven en Ingeborg Wink- voorstel van Yerseke te steunen, wanneer dit bij het Aan- en Ver koopkantoor wordt aanhangig ge maakt. paard te zien zou krijgen, is Woens- pische nonchalance van vrouwen, die dagavond bedrogen uitgekomen, toen zich superieur tonen als het menens het Toneelgezelschap Johan Kaart gaat worden. Tilly Perin-Bouwmees- Lesly Storm's blijspel in drie be- ter speelde een „wervelende" Mrs drijven, „Toontje heeft een paard ge- Parsons, die beslissend, zich met de Ook willen de kwekers uit Yerseke tekend", voor het voetlicht bracht, cultuur bemoeiend en eindeloos pra- een verkleining van de minimum- Het stuk van Toontje is niet meer lend, haar weg door het familieleven maten waaraan de B-kwaliteit moet z0 piepjong, maar het is wel verbluf- zoekt, wolken stof achterlatend. On- voldoen. Daar dit voor vele kwekers ^en(j ontdekken hoe weinig over- vergetelijk was Joh. Boskamp, als de van belang zou zijn en de kwaliteit jarjgheid invloed heeft op de humor grootvader, die de aan de oude dag van de ter markt gebrachte mosse- van een blijspel, dat echter, zoals bij verbonden hebbelijkheidjes al kran- len toch dezelfde blijft, werd beslo- goed stuk, de diepere achter- tenlezend op het publiek los liet. Ook ten ook aan dit voorstel adhaesie te gronden suggereert achter de facade de bijrollen kregen een verzorging, betuigen. van ogenblikkelijke aanleidingen en die het geheel aantrekkelijk maakten. Minder goed te spreken was men feitelijkheden. De feitelijkheid was Onder klaterend applaus bood de over 'n voorstel dat handelaren naar dan ^et onzichtbare Toontje, die de heer D. C. A. Lugt, lid van het Cen- voren zouden willen brengen, nl. een Spjj WOrdt waaromheen de dualis- traal bestuur der Z.V.U. te Middel verscherping van de kwaliteitseisen, tische opvoedingstheorieën van pa en burg, na afloop de dames bloemen door het minimumvisgewicht van een moe draaien; van moe die wat meer aan, daarmede kleurrijk de dank ver- partij mosselen van de B-kwaliteit Montesorri-achtig Toontjes affecties tolkend voor deze avond van prima op te voeren van 16 tot 18 kg. Van VOor uitbundigheden wenst op te toneel. dit voorstel bleek niemand ter ver- gadering een voorstander te zijn. VOGELWACHT „SCHOUWEN-DUIVELAND" Genotvol programma voor jong en oud In verband met Dierendag - Maan- zoveel dorpen op dit eiland van heb- te moeten betalen. De beste oplossing dag 5 October - organiseert de Vo- ben genoten. achtte men hier: pachtbetaling naar gelwacht „Schouwen-Duiveland" een Op Maandagavond 5 October ver rato van de verkoop van Zeeuwse middag voor de schooljeugd (vanaf toont hij de film over Joego-Slavië mosselen in verhouding tot het stan- de vierde klasse) uit Burgh, Haam- in Burgh in Hotel de Koster en op Vele percelen niet in cultuur Daar tengevolge van de ramp en door andere oorzaken vele mossel percelen niet in cultuur werden ge bracht, valt het natuurlijk hard om van deze niet-ïgebruikte percelen aan het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen toch de volle pacht stede, Renesse en uit de geëvacu eerde dorpen Noordwelle, Seroos- kerke en EHemeet. Dinsdag 6 October te Renesse Hotel Prummel. Hij heeft in dat mooie land bijzonder vogelrijke moe rassen bezocht. Daarnaast is ook aan dacht besteed aan de flora, aan ste den en dorpen, aan het primitieve De „Kedoe" een historisch schip Draait al mee sinds 1921 dat er wel fouten moesten worden LUCHTREIZIGERS LEZEN Een kijkje in de afdeling „lectuurvoorziening" van de K.L.M. Millioenen dagbladen en tijdschriften worden verwerkt Gezworen kameraden? Bij drie compagnieën Ameri kaanse troepen die dezer dagen te Bremerhaven zijn aangekomen, is een nieuw systeem van groepe ring ingevoerd, dat gebaseerd is op de uitkomsten van psycholo gische onderzoekingen. De man schappen van deze drie compag nieën zijn namelijk ingedeeld in groepen van „vier kameraden", die de gehele duur van hun dienst tijd bij elkaar zullen blijven en ook tezamen met verlof zullen gaan. Over het algemeen zijn de kameraden van een groep uit de zelfde woonplaats of provincie af komstig. daard-capaciteitscijfer. Uitvoerig werd gediscussieerd over hetr feit dat een mosselkweker uit Bruinisse, die voldeed aan de mini- De cineast-ornitholoog Simon de mum-leveringsvoorwaarden, althans Waard is aangezocht om dan op zijn bij eerste monsterneming, toch werd smakelijke manier (naar aanleiding afgekeurd, omdat het tweede en van eigen fotomateriaal) te vertellen f.1 derde monster dat uit de aange- over de trektocht die hij dit voorjaar voerde partij werd genomen, het mi- door Joego-Slavië heeft gemaakt, nimumvisgewicht niet haalde. Het Meer dan 200 kinderen zullen van feit dat na het eerste monster, dat zijn smeuïg verhaal genieten. aan de kwaliteitseisen voldeed, direct De landschappen van flora en vo- aantrekkeliike manier van een ander monster werd genomen, gelwereld worden belicht. Simon de cphitWr>HP kleuren werd sterk afgekeurd en de afge- Waard zal ook de bijzonder mooie ™Etelldn ,en ^hitterende kleuren- vaardigde naar de Vergadering van kleurenfilm over Zweden en Lap- de Adviescommissie Mosselen werd land meenemen, waar verleden jaar bezocht De vele evacué's en niet-leden die in de Westhoek van het eiland wonen hebben voor een gering bedrag ook toegang tot deze avonden. Ongetwij feld zullen ook de kinderen, die 's middags onder het gehoor zijn van deze geboren verteller, met de heer de Waard kennis willen maken en optrekken naar de Koster en Prum- evenbercen mei. kustgebied van Joego-Slavië. Op deze kampeertrektocht op zoek naar vo gels maakt hij dus-tevens kennis met land en volk van dat land. Simon de Waard heeft de gave Ingezonden mededeling FEUILLETON 90 Alleen al op Schiphol worden jaar lijks een millioen dagbladen door do afdeling „Lectuurvoorziening" in do lcctuurtasscn der vliegtuigen ver werkt, terwijl ook een groot aantal in de wachtkamer onder do passagiers wordt verspreid. Veertig procent hier van bestaat uit Nederlandse dagbladen. Om de luchtreizigers zowel aan boord der vliegtuigen als tijdens do tussen landingen in de wachtkamers met het laatste nieuws op de hoogte te bren gen en eventueel aangenaam bezig tfe houden heeft de K.L.M. 6inds velo ja ren een afdeling die daarvoor zorg draagt en die de naam „Lectuurvoor ziening" heeft. Deze afdeling verspreidt dagelijks 210 verschillende dagbladen in 17 talen aan boord van de „Miegendo Hollan ders". 120 tijdschriften in 12 talen, kinderboeken in 7 talen, pocketbooks in het Engels en Nederlands, speelgoed, bridge- en patiencekaarten, schaakspe len, routekaarten 2000 stuks rou leren in de vliegtuigen fraai uitge voerde routeboekjes met allerlei we tenswaardigheden omtrent route, vlieg tuigen en bemanning (ca. 120.000 stuks per jaar)', correspondentiemappen, tou- ristenmapjes met allerlei wetenswaar digheden over het land van bestem ming, douancvorklaringen', gezondheids- papieren en gastenboeken worden even eens door „Lectuurvoorziening" ver zorgt. Deze afdeling beschikt over ruim 650 sortccrvakjcs, waarin acht man per soneel' het enorme assortiment van opiniebladen tot amusementsbladen van kranten van veertig tot kranten van 6 pagina's sorteren. De dikwijls kostbare tijdschriften worden met een bijzondere zorg behandeld en derhalve van eci vcrr.uftig omslag met een miniatuur- slot voorzien. Overleg inzake a.s. looncompensatie De Raad voor Economische Aan gelegenheden uit de Ministerraad heeft beraadslaagd naar aanleiding van de aanstaande looncompensatie en de wens om de consumptiebeper king ongedaan #te maken. Naar vernomen wordt heeft de R.E.A. geen beslissing genomen, doch bestaan over deze aangelegenheden contacten tussen de regering ener zijds en de werkgevers en werkne mers anderzijds. Vóór het begin der volgfcnde week wordt geen beslissing van de regering verwacht. De V.S. hebben Donderdag aan geboden de Mig-straaljager, die door een Noordkoreaanse piloot naar het Zuidkoreaans gebied is gevlogen, aan zijn „rechtmatige eigenaars" terug te geven. Drie VROUWEN door W. KERREMANS „Och, ik ben met de voederlijsten bezig en ik wilde die graag afmaken. Ik wist niet dat Wim iets met mij wilde bespreken. Het is volstrekt niet mijn bedoeling geweest, onaardig tegen hem te zijn". „Neen, neen", lachte zij nerveus en draaide zenuwachtig een asbakje, dat voor haar op de tafel stond, in de rondte, „daarover kom ik ook niet spreken. Ik vroeg het alleen om te weten of U belangrijke dingen onder handen had, die dadelijk klaar moe ten zijn. Een brief bijvoorbeeld, waar haast bij was". „Neen", sprak hij, lichtelijk ver wonderd. „Ik ben niet bezig aan een brief, maar aan de voederlijsten". „O juist. Ik dachtBegrijpt U?" Hij knikte vaag en begreep niet. „Ik wilde U namelijk over iets spreken, waar wel enige haast bij is. Hebt U tijd daarvoor?" „Natuurlijk, mevrouw. Ik sta ge heel tot uw beschikking. Iets over de paarden?" „Neen, heel iets anders. Een beetje lastig voor mij om het U te zeggen". „Iets over Trippeltje?", vroeg hij, even lachend. „Neen, neen, denkt U daar toch niet meer aan, maar het is wel iets ern stigs. Kijkt U eens. Wij kennen el kaar nog niet zo lang, maar wij ken nen elkaar toch goed, nietwaar, mijn heer Venkel?" In haar nerveuze opwinding stak zij hem over de tafel de hand toe, die hij even drukte, met onrustige spanning zich afvragend, waarover zij tot hem kwam. „Zeker, zeker, mevrouw", ant woordde hij. „Wij kennen elkaar heel goed. Alsof we al jaren met elkaar omgaan". „Ja, dat bedoel ik ook. We moeten dus geen geheimen voor elkaar heb ben als het de andere betreft, niet waar?" „Neen mevrouw en die heb ik ook niet". ,)Waar ik over kom spreken, dat isIkUU hebt Wim een enveloppe gegeven, een postzegel". De verwondering van Venkel steeg met elk woord. Het ging dus toch om die postzegel. Wat ter wereld kon mevrouw daar op tegen hebben? Hij bleef haar verbaasd aanzien en zijn blik ontwijkend vervolgde zij: „Ik heb die enveloppe gezien. Die was van een Franse fokkerij". Ha, nu begreep hij het. Woede steeg in hem op. Zij wantrouwde hem dus weer. Zij had die omslag gezien en er uit opgemaakt, dat hij met haar een vals spel speelde en op een of andere wijze met die Lestrange in verbinding stond. Hij greep nijdig de brief die nog voor hem lag, duwde haar die toe en zei verbeten: „Hier is de brief mevrouw. Lees U zelf maar waar het over gaat". Met een vlug gebaar schoof zij het papier van zich af. Ontsteld zag ze zijn boosheid en giste wat hij moest denken. Zacht legde zij haar hand op zijn arm en zei met nauwelijks bedwongen tranen in haar stem: „Neen, neen, Venkel, denk zoiets niet. Begrijp me toch alsjeblieft. Het ishet is Venkel", en vaste drukte zij zijn arm, „ik kan je niet missen. Ik was bang dat je hier weg zoudt gaan. Begrijp me toch goed. Ik kan je niet missen, nu nieten later ook niet". Nu stuwde een vloed van gedach ten en gevoelens zo stormend door hem heen, dat hij zijn zelfbeheersing verloor en iets zei wat hij niet wilde zeggen. Woorden kwamen hem over de lippen waarvan hij schrok, toen hij zich die hoorde uiten. „Neen, ik ga niet van U weg. Ik heb, nadat ik de brief gelezen had, tot mijzelf gezegd: „Neen Toos Hij hield op. „Toos" had hij tegen haar gezegdMaar het woord was gesproken, de naam was geuit, de dam was weggenomen. Zij sprong op, schudde hem bij de schouders heen en weer en riep opgetogen: „Toos, heb je gezegd. Marien.... jij hebt.... jij ook". Nog kon hij het niet geloven en langzaam stond hij op. „Ik bedoel...." „Zeg het toch Marien, zeg het toch tegen mij, waar ik op wacht. Domme man, weet je het dan niet. Zie je het niet Het scherm daalt langzaam. Verloving, huwelijk. Een nieuwe acte was begonnen. EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 5