De grote woningnood op het eiland eist bijzondere maatregelen ZIERIKZEESCHEHNEEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVESTENTIEN Frys per 3 maanden b(j vooruitbetaling t 2,17, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt 3 maai per week. Advertentieprijs 13 cent per m.m. Succesjes (max. 13 m.m.) t 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 1797*1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE"! Lange Nobelitreat A 171, Zlerlkzee. Postbu* nr. T, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange NobeUtraat A 171 Zierikzee. No. 17422 110e Jaargang MINISTER LUNS SPRAK IN DE V.N. Duitse en Koreaanse kwesties blijven de vrede bedreigen V.N. kennen de hiervoor verantwoordelijken In xjjn rede voor de Algemene Ver- deze vraagstukken die de vrede bedreig- gadering van de Verenigde Naties den, evenals men wist, dat deze kwee- heeft Donderdag de Nederlandse mi- ties gemakkelijk zouden kunnen worden nister van Buitenlandse Zaken, Mr geregeld, mits men do bevolking van J. M. A. H. Luns, na mevrouw Pandit Oost- en West-Duitslnnd en die van geluk gewenst te hebben met haar Noord- en Zuid-Korea het recht gaf verkiezing tot voorzitster der ver- over eigen toekomst to beslissen. Vrjjo gadering, er op gewezen, dat de hui- verkiezingou in geheel Duitsland eu dlge zitting van de Algemene Verga- geheel Kcrea zouden do hangende kwets- dering niet de enige internationale ties rechtvaardig tot een oplossing kun- bijcenkomst is, waarop de belang- non brengen. Minister Luns deed een stelling van de wereld is gevestigd, beroep op do landen om zich eensge zind to tonen. Wellicht zou bewustheid De huidige zitting zou ongetwijfeld van hot gemeenschappelijk streven naar dc invloed voelen van andere interna- vrede on veiligheid kunnen leiden tot tionalo vergaderingen, die, indien alles meer eenheid bij de behandeling van goed verloopt zullen worden gehouden, nndero kwesties en matiging van do Mr. Luns doelde hierbij op do politieke wederzijdse critiek bij do debatten, cor.fcruutie over do toekomst van Ko rea, do mogelijke vier-mogendhedenbo- Duitse krijgsgevangenen conferentie over een politiek statuut tcrUQ uit txusland voor een vefenigd Europa. Hij weep op deze conferenties om do aandacht te "C£ cerste transport Dnitso krijgs- vestigen op het wijdero politieke ka- gevangenen, die op grond van de Ooslt- der, waarbinnen sommige van do 75 Duits-Sowjet-Rassische overeenkomst punten op de algemene vergadoring von Augustus jL gratie hebben gekro moeten worden beschouwd. Iu do ko- Scn> '9 Vrijdag in Oost-Duitsland aan- mende weken zou men zich niet kun- gekomen, aldus wordt in con commu- nen veroorloven te veronachtzamou, wat nilIné van de persdienst van het Oost- elders nijpend was, zo zei hij. Duitse ministerie van Binnenlandse Za ken medegedeeld. Onmacht der Verenigde Natjes Do voormalige gevangenen zullen als gelijkberechtigde burgers in het maat- dat zij „als do andere burgers aan de Het aantal aangekomen gevangenen De kwesties Duitsland on Koren, bo- schappelijk loven worden opgenomen, vreedzame opbouw van 4° republiek wordt in het communiqué niet ge horende tot do erfenis van de tweede De autoriteiten zullen er voor waken, deelnemen". noemd. wereldoorlog, blijven ernstige bedrei gingen voor een werkelijke vrede. Zij waren oorzaak van do onmacht der Verenigde Naties om vele andere inter nationale kwesties op to lossen en be moeilijkten besprekingen over ontwape ning. De toekomst van het V.N.-hand- vcst, hulp aan op economisch gebied ten achtergebleven gebieden en hulp aan vluchtelingen. Zij verbitterden do- b&tten over voiligheid en rechten" TBn* de mens, aldu9 minister Luns. Hij zei, dat de Ver. Naties zeor Wel wisten, wie verantwoordelijk was voor ONTVANGST VAN DE NEDERLANDSE AFLOSSINGSTROEPEN VOOR KOREA IN NEW YORK. Honderd^a,cht-en-vyftig Nederlandse militai ren, die als aflossingstroepen op weg z\jn naar Korea, trokken door New York, ter gelegenheid van do herdenking van het feit dat de stad drie honderd jaar geleden door de Nederlanders onder de naam Nieuw-Am- sterdam werd gesticht. Hier staan de Nederlandse militairen opgesteld op do trappen van „Federal Hall" tijdens de officiële ontvangst, in de stad. Gewetenloze smokkelaars aan het werk Strategisch materiaal achterhaald De Italiaanse politie heeft Woens dag nabij de Italiaans-Zwitserse grens twee puto's aangehouden, waarin zich ruim twee ton smokkelwaar als kobalt en andere, voor de oorlogvoering be langrijke grondstoffen, bevonden. Ze ven inzittenden zijn in hechtenis ge steld. Do auto's waren op weg naar Zwitserland. Do politie van Italië en van andere landen is reeds maanden lang op het 6poor van een internationale smokkel bende, met vertakkingen in geheel Europa, die reusachtige hoeveelheden grondstoffen, welke in de oorlogsindus trie worden verwerkt, communistische landen heeft binnengesmokkeld. Een groot gedeelte van do smokkelwaar was van Amerikaanse oorsprong. Er zijn reeds vele leden dezer inter nationale smokkelbende gearresteerd, doch zij heeft naar de politie toegeeft, haar werkzaamheden niet gestaakt. Duitse stamboekmerries voor watersnoodgebied Inwoners van hot West-Duitse platte landsdistrict Friesland hadden indertijd gelden bijeengebracht voor slachtoffers der door watersnood geteisterde Neder landse gebieden. Het aldus verkregen bedrag is gebruikt voor do aankoop van zes stamboekmerrie's uit Olden burg, die Woensdag aan een Neder landse delegatie zijn overgedragen. Do schenkers van hot geld hebben verzocht de mërrio's ten geschenke te geven aan Nederlandse kleine boeren, die bij de watersnood al hun bezittin gen hebben verloren. Woningperikelen op Schouwen-Duiveland Zal Mossadek worden opgehangen Op de openbare terechtzitting zal het Openbare Ministerie verzoeken, dat oud-premior Mossadek wordt opgehan gen, ajdus werd Woensdag in gewoon lijk welingelichte kringen van hot Perzische leger vernomenw Do beschuldigingen tegen Mossadek zullen waarschijnlijk in drie of vier dagen werden bekend gemaakt, aldus dit bericht. Een woordvoerder van do regering, Amidi Noeri, zeide, dat krachtens hot Perzische recht hot vooronderzoek ge heim is. Na hot vooronderzoek komt het Openbaar Ministerie met haar be schuldigingen en hot laatste stadiomi van de procedure is de terechtzitting. Mossadek zal zeker niet berecht wor den, voordat do beschuldigingen be kend zijn gemaakt, aldus Amidi Noeri. Oostenrijk worstelt om zijn vrijheid Verzoek aan de Sovjet- Unie „edelmoedig aanbod" te doen De uitvoerende commissio van de Oostenrijkse Tweede Kamer heeft Woensdag de tekst van het Oostenrijkse antwoord op de Russische nota van 29 Augustus goedgekeurd. In do Russischo nota werd de Oostenrijkse regering ge vraagd om eon duidelijk antwoord over do Oostenrijkse houding ten aanzien van het „verkorte verdrag". In het door de minister van Buiten landse Zaken opgestelde antwoord wordt gezegd: „Daar de Sowjet-Unio dit verkorte verdrag weigerde te be spreken, zal do Oostcnrijkso regering het niet longer steunen". Het Oostcnrijkso kabinet heeft dozo zin Woensdag iets veranderd, zodat hij thans luidt: „Daar do SowjetrUnio dit verkorte verdrag niet wil besproken, zal do Oostenrijkse regering hot niet stcui.cn". Deze gewijzigde lezing werd door de uitvoerende commissio, waar in alle partijen behalve do communis ten zitting hebben, goedgekernd. In do nota wordt er bij de Sowjet- Unie op aangedrongen „een edelmoedig aanbod" te doen om het sluiten van ccn Oostenrijks staatsverdrag te verge makkelijken. Deskundig pleidooi voor bouwprogramma van 2000 huizen Vóór de ramp beschikte de 22769 zielen tellende bevolking van Schou wen en Duiveland over 6964 wonin gen. Het woningtekort bedroeg 500 stuks. Van de 6964 aanwezige wo ningen waren er 700 volstrekt onvol waardig. Het driejarige bouwvolume van to taal 42 woningen, voor de jaren 1951, 1952 en 1953, stelde ons niet in staat het woningtekort in te halen, laat staan iets aan sanering te doen. De bouwvolume-toewijzing houdt, ook theoretisch, geen rekening met het kwaliteitstekort, hoewel dit in ver schillende streken van ons land zeer uiteenlopend is. Op Schouwen althans is het kwaliteitstekort groot en zelfs stijgend. Het bovengenoemde geringe bouw-* volume werd gedurende de'driejarige periode opgevoerd tot 64, wat, ver deeld over de 18 gemeenten van dit eiland, dus per jaar per gemeente, ruim één woning betekent. Bij het aanbesteden van deze snip- pervolumes ervaart men, dat de voor geschreven bindingen aan kostprijs en huur, het realiseren beletten, ten gevolge waarvan het merendeel van het verstrekte bouwvolume, ondanks krachtige pogingen helaas niet kon worden gegund. Schouwen en Dui veland beschikt niet over bronnen om het hiaat tussen toelaatbare en werkelijke kostprijs met een bedrag ineens te vergoeden, terwijl huur- koopfinancieringtm alleen bij om vangrijke woningbouw toepassing kunnen vinden. Onze ervaringen zijn zo, dat het bouwvolume-sysi eem toegepast in doseringen, welke uiterst gering zijn en gespreid worden over de 18 kleine gemeenten op dit eiland, geen ge neeskracht bezitten tegen de ziekte van woningtekort en onvolwaardige doch bewoonde woningen. N4 1 Februari 1953 Nii de ramp ontstond een geheel andere toestand. De bevolkingspro blemen in de vorm zoals „voor de ramp" beschreven, werden ten dele vervangen door andere, die zich door de volgende cijfers laten weergeven. Het aantal beschikbare woonruim ten liep terug tot 1876 of 27 van het voormalige aantal. De enig denk bare uitweg wi i de hevig ingrijpende doch volstrekt noodzakelijke maat regel der evacuatie. De bevolking werd gereduceerd tot 9082 zielen of 40 van het voormalige aantal. De volkshuisvestingsproblemen zijn minder afgenomen, dan men uit de toeneming van het woongebied zou verwachten. Het aantal op droog ge bied staande woonruimten is thans 3186 stuks of 45 van het voor malig aantal en de gedeeltelijk ge- reëvacueerde bevolking bedraagt 55 procent daarvan. Van genoemd aantal van 3186 zijn er een duizendtal licht tot zwaar be schadigd, onbeschrijfelijk vuil en blij vend vochtig. De woonketen Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting en het Roode Kruis via genoemd ministerie, komen in deze nood tegemoet door het be schikbaar stellen van Noorse wo ningen, woonketen e.d. ten getale van 500 tot 600 stuks, waardoor het aan tal beschikbare woonruimten van 45 van het voormalig aantal zal stijgen tot 53 daarvan. Het is een druppel in de emmer, maar een die zowel bij de slecht behuisden op het eiland als bij de 7000 nog geëvacu- eerden illusies zal wekken, die helaas niet te honoreren zijn. Bekend zal zijn dat het ministerie aan de gemeenten de gelegenheid biedt om waterbeschadigde onvol waardige wonigen, waarvan het herstel veel meer zou kosten dan de waarde, onder vergoeding van 50 van de kosten aan te kopen. Deze krotten zijn begrepen in genoemde beschikbare woonruimte. Zij veran deren weliswaar van eigenaar, maar voor de bewoners verandert voorals nog niets. Onhoudbare toestand Het is duidelijk-dat hier sprake is van een toenemende onhoudbare toe stand-op het gebied van de volks huisvesting, een toestand die zich te gen hét najaar en de winter, waarin ongetwijfeld het waterstaatkundig ri sico groter wordt, zal toespitsen. Met de ter beschikking gestelde middelen kan deze toestand niet eer der eindigen dan nadat in de nog droog te leggen polders nieuwe wo ningen zijn verrezen. 'Mede met het oog op de komst van de minister van Wederop bouw -en Volkshuisvesting, Ir H. N. J. Witte, prijzen wij ons geluk kig toestemming te hebben ont vangen van de directeur Centrale Dienst Noord-Zeeland, de heer A. J. Argelo, een door hem in het Augustusnummer van het tijd schrift „Bouw" gepubliceerd arti kel, met enkele verkortingen te kunnen opnemen. Dit deskundig pleidooi voor een werkelijk fundamentele oplossing van de woningnood op het eiland Schouwen-Duiveland, is waard gelezen te worden door ieder die begaan is met de nood die er op het terrein van de volkshuisves ting hier bestaat. De mogelijkheden om reeds nu met bouwen te beginnen, zijn beperkt, aangezien de op de uitbreidingsplan nen bestemde terreinen merendeels zijn geïnundeerd of zich in handen bevinden van particulieren. Deze vragen een hogere prijs dan die, waarvan de toelaatbaarheid door de richtlijnen van het Provinciaal bu reau van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting wordt bepaald. Aangenomen dat men bereid zou zijn het woningwetwoningprogramma uit te voeren, een plan, waarvan de verwezenlijking naast de verwoesting ook de sanering en het woningtekort omvat (hetgeen totaal 2000 2500 woningen betekent), dan is het eerst mogelijk om einde 1954 de 7000 ge- evacueerden terug te laten komen en de circa 1000 ontoelaatbare woontoe standen op het eiland op te heffen. Er z\jn echter aanwijzingen dat men dit voorstel niet zal aanvaar den, strijdig als het is met bouw volumesystemen en saneringsmaat regelen in het nationale vlak. Ook is er een sterke neiging geen woning wetwoningen to bouwen voor eige naar-bewoners van verwoeste huizen maar deze via do herbouwproccduro te laten herbouwen. Deze grote groep bouwers moet dus alvorens een dak boven het hoofd te hebben, een lang- durigo en gecompliceerde procedure doorworstelen. Indien men van dit principe afstapt en voor 90 d'cr gedupeerden woningwetwoningen bouwt in enige variaties, zullen dezo later met hun hcrbouwplicht de huur woning kunnen kopen. De ondergane verarming behoeft dan niet in éón stoot te worden opgevangen. Dus niet: eerst herbouwprocedure en dan huizen; maar eerst huizen en daarna aankoopprocedure, omdat hiermede jaren gewonnen zijn en on getwijfeld grote indirecte maar moei lijk te berekenen schaden worden vermeden Jevacuatiekosten, arbeids productiviteit, ambtelijke bemoeiin gen, enz.). Maar nogmaals, men schijnt dit voorstel niet te kunnen aanvaarden zonder te tornen aan principes waaraan men zich m.i. al te zeer heeft gebonden. Achter deze feiten staan de circa 22000 mensen van Schouwen en Dui veland, waarvan circa 11000 redelijk zijn behuisd, circa 4000 voor jaren verblijf moeten houden in onvolwaar dige woningen en circa 7000 zijn „ontheemd". De systemen tot het liquideren van de zeer gecompliceerde landelijke, na-oorlogse volkshuisvestingsproble men, impliceren kennelijk en eigen lijk ook wel begrijpelijkerwijze geen mogelijkheden tot een vlotte afdoe ning van wat er na de ramp van 1 Februari schort aan de Schouwse woningtoestanden. Ik wil hier verder nog wijzen op de volgende (ook te combineren) mo gelijkheden: A. Tijdens de drooglegging 1. Uitbreiding van het aantal woon keten op het eiland. 2. Definitieve bouw in de reeds drooggelegde gebieden, echter niet op zodanige schaal dat in de nog droog te leggen polders de bevolking zou teruglopen beneden het agrarisch vereiste minimum.- Deze maatregel zal ingrijpen in het voormalig ge meentelijk aspect en is te combineren met bestaande neigingen tot samen voeging van gemeenten en opheffing van gehuchten. 3. Het verwerven van bouwterrei nen door onteigening op zeer korte termijn en door het amoveren van aan te kopen en te onteigenen onvol waardige woningen. 4. De bouw van tehuizen voor ouden van dagen, zowel in de „cor ridor" als in de „Westhoek". 5. De bouw van middenstandswo ningen in de „corridor" en in de „Westhoek". BNa de algehele drooglegging Het omvattende bouwprogramma als verkort weergegeven in „Bouw" no. 25, blz. ,493, verminderd uiteraard met het onder A reeds verrichte. Van harte hoop ik dat men met mij eens zal zijn, dat genoemde maat regelen nodig zijn om ook de volks huisvesting niet te doen delen in de op onderscheidene gebieden duidelijk waarneembare kentering in de daad werkelijke belangstelling voor dit rampzalige eiland. 00ïw0040040400400004000 v O O Democratie Is vooral daarom O waardevol, omdat zij aan min- O derheden recht doet. O O O Het K. N.'M. I. voorspelt tot Zaterdagavond: Droog weer Na vrij koude nacht met plaatselijk mist, overdag licht tot half bewolkt en droog weer; zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuid; onge veer dezelfde temperaturen als Vrij- 27 Sept. Zon op 6.33, onder 18.29. Maan op 20.06, onder 12.50. 28 Sept. Zon op 6.35, onder 18.26. Maan op 20.59, onder 13.59. 29 Sept. Zon op 6.36, onder 18.24. Maan op 22.03, onder 14.52. Laatste Kwartier: 29 September te 22 uur 51. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 Sept. 6.00 v.m. 18.13 n.m. 28 Sept. 6.42 v.m. 18.55 n.m. 29 Sept. 7.27 v.m. 19.47 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 Sept. 5.22 v.m. 17.45 n.m. 28 Sept. 6.10 v.m. 18.31 n.m. 29 Sept. 6.59 v.m. 19.23 n.m. De molen van Ouwerkerk Trouwe molen, dat ook jij nog In de vloed moest ondergaan; Jij, die al die droeve maanden In de branding hebt gestaan. In de strijd met storm en water Hebt ook jij het afgelegd. „Onze molen zal 't wel houden" Werd, helaas, vergeefs gezegd. Met geslachten en geslachten Smeedde jij een hecht verbond En je maalde al het koren Van de Ouwerkerkse grond. Och, wat stond jij daar parmantig Langs de dorpsweg, aan de kant; Jij gaf fleur en kleur en schoonheid Aan het vlakke Duiveland. 'k Zie je staan nog, ouwe ,molen, In de zomeravondgloed, 't Leek net of je wieken wuifden Voor een allerlaatste groet. Ouwerkerk zal lang nog heugen Waar jij eenmaal hebt gestaan; Wie je kende zal betreuren Dat ook jij moest ondergaan. Progamma werkbezoek Minister Ir. H. B. Witte aan Schouwen-Duiveland De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, zal, zoals bekend is, op Zaterdag 26 September a.s. een bezoek brengen aan Schonwen-Duivcland. De minister wordt vergezeld van de directeur-generaal van de Wederopbouw. Dr. ir. Z. IJ. van der Meer, en enige andere ambte naren. Aankomst te Zierikzco om 10 uur. "Daarna bespreking in hot stad huis mot het gemeentebestuur en met het bestuur van do Stichting „Nieuw Schcuwen-Duiveland". Ongeveer 12 uur vertrek uit Zierikzee naar Noordgou- wo woar een barakkenkamp wordt be zocht. Dan gaat do tocht via Brou wershaven en do Langedijk naar Scha- rendijke. Aankomst aldaar 13.15 uur. Vervolgens 'naar Rencsse, waar do lunch wordt gebruikt. Hierna een be spreking met hot gemeentebestuur. Om 14.15 nnr vertrek uit Ronesse naar Haamstede waar een barakkenkamp wordt bezocht. Vandaar naar Burgh en Burghsluis. Vertrek van Burghslub per boot om 15 uur. Opbrengst Zomerzegels 1952 Van de netto opbrengst van do zo-* mërpostzegels van 1952 ia 25 procent beschikbaar gesteld ter toekenning aan provinciale doeleinden. Iodero provin cie kreeg een bedrag ter verdeling aan cultureel werk cn aan maatschap pelijk en sociaal-hygiënisch werk. Aan gezien hot subsidiëren van do culturele sector een taak is van hot Provinciale Anjerfonds, heeft dit fonds het geld voor culturele aangelegenheden tor ver deling ontvangen. Van dc zijde vnn de Stichting voor Maatschappelijk Werk in do provincie Utrecht vernemen wo, dat do andere helft is toegekend onder goedkeuring van de -«minister van Maatschappelijk Werk voor hot stimuleren van vn- cantics voor vermoeide en overver moeide huisvrouwen van het platteland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1