VfRIGLEY Het buitenland schonk fantastische bedragen aan goederen Op drukbezochte receptie nam Ir, J. H. Verhey afscheid van Schouwen-Duiveland Te Scharendijke heeft het gewone leven zijn rechten hernomen ,Ome Jaap" trekt met zijn pierement over Schouwen-Duiveland echte de P.T.T. bezit eerste Nederlandse electronische rekenmachine Drie VROUWEN ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE - VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 No. 17419 De Watersnoodbalans van het Roode Kruis Met ruim dertien millioen Zweden aan de spits Het hoofdbestuur van het Neder- van 80-89 jaar: 79 slachtoffers. De landsche Roode Kruis heeft een ver- directe kosten der eerste hulpverle- slag het licht doen zien van zyn ac- ning door het Roode Kruis belopen, tlviteit gedurende de watersnood volgens het verslag, een bedrag van 1953. Het verslag bevat een ultge- f 2.012.000, breid documentatiemateriaal met be- Het verslag besluit met o.a. de trekking tot de verleende hulp uit mededeling, dat het Zwitserse Roode binnen- en buitenland. Kruis en het Italiaanse Roode Kruis 4 v» n°S belangrijke bedragen aan het Het blijkt, dat Zweden met een be- Necterlandsche Roode Kruis ter be- drag van f 13.179.085, aan goederen seeking zullen stellen, bij de hulpverlening aan de kop staat. Dan volgen Canada met f 9.800.046, Frankrijk met f 5.344.715,— en Dene marken met f 5,097.608,Amerika met f 4.826.457,—, Noorwegen met f 3.276.400,Italië met f 2.461.940, en Duitsland met f 1.276.332,De rij van ruim zestig landen wordt be sloten door Cameroun met f 14, Het Roode Kruis maakt met dank baarheid gewag van de vele parti culiere hulp die geboden is. Ten aan zien van Internationale hulpverle ning stonden er drie projecten op het programma: a. het textiel plan; b. het huizen plan; c. het agrarisch plan. In totaal werden 1.294.375 stuks textielgoederen (totale waarde van f 7.983.125,ter beschikking gesteld. Vermeld wordt de belangrijke bij drage van het Internationale Jeugd- Roode Kruis aan geschenken, zowel van kortere levensduur als van blij vende aard. 5.251 boeken en 2.591 kg tijdschrif ten werden door het lectuurdepöt ge distribueerd. Het aantal geregistreerde doden is 1615; het aantal geregistreerde ver misten 180. In de leeftijdsgroep van 0-1 jaar vielen 38 slachtoffers, in de groep Engeland's oordeel over de millioenennota Gouden tientjes voor wezen in rampgebied Getroffen door het leed van de wezen in het watersnoodgebied, heeft de Amerikaan Honegger, die nog 102 Nederlandse gouden tientjes onder zijn berusting had, deze geldstukken ter beschikking gesteld van het ministerie van Buitenlandse Zaken ter uitreiking aan de wezen in het rampgebied. De geldstukken konden, dank zij de medewerking van de Neder landse Bank, naar ons land wor den verzonden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken gaf de gouden tientjes door aan het ministerie van Maatschappelijk Werk, dat zich met de uitreiking van de muntstukken zal belasten. Ook heeft de Nederlandse Bank voor elk gouden tientje een vergun ning op naam uitgereikt, aange zien het bezit van gouden tientjes zonder de vergunning verboden is. Op verzoek van het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft het Roode Kruis lijsten van we zen en halfwezen uit het ramp gebied opgesteld. Het bleek, dat minder dan 102 wezen waren ge registreerd, zodat ook de jongsten van de halfwezen een gouden tientje zouden kunnen ontvangen. Suikerfabriek Puttershoek Op de laatste algemene vergadering van de Coöp. Suikerfabriek Putters hoek te Puttershoek, gehouden 3 Juni te Rotterdam, werd met het oog op het verwerpen van de exploitatiereke ning over 1952 een commissie van on derzoek ingesteld, die, naar de ver wachting, omstreeks SeptemberOoto- ber met haar werkzaamheden gereed zou zijn. Ongeveer die tijd zou een nieuwe algemene vergadering worden gehouden. Aangezien de commissie echter enige tijd van voorbereiding nodig heeft ge had, kon het onderzoek door de aan gestelde deskundigen nog maar be trekkelijk kort geleden beginnen. Om volgens de com missie thans nog geen aanleiding om een algemene vergadering te houden. De commissie vertrouwt eohter vóór het einde van dit jaar haar werkzaam heden te kunnen beëindigen. De vorige campagne waarin veel te genslag werd ondervonden, die in hoofdzaak het gevolg was van kinder ziekten van de nieuwe installaties en machinerieën, is oorzaak geweest dat thans alles zorgvuldig is nagezien en waarbij alle gevonden zwakke plekken zijn weggenomen. De fabriek is thans geheel bedrijfs klaar. Met proefdraaien is reeds be gonnen en het ligt in de bedoeling om 6 October met de campagne te begin nen,. Bestuur en technische leiding zijn vol vertrouwen, dat de fabriek thans ge heel zal voldoen aan de verwachtingen, die als resultaat van de vernieuwing en uitbreiding zijn gesteld. Ingezonden mededeling De „man van Schelphoek" kwam, zag en overwon Wetenschap en Techniek Een rubber veiligheidslaars Na proefnemingen, die meer dan een jaar hebben geduurd, zijn tech nici van een Nederlandse schoen- en lederfabriek (Bata te Best) er, naar vernomen wordt, in geslaagd een veiligheids-rubberlaars te ontwikke len en voor fabricage geschikt te ma ken. Het is, voor zover bekend, voor het eerst dat een dergelijke laars in ons land is gemaakt. De laars is voor zien van een ingevulcaniseerde stalen neus en van een stalen binnenzool, Het invloedrijke Engelse blad de tientje zouden kunnen ontvangen. me^ ^oel voet-bedrijfsongevallen „Times" heeft zich naar aanleiding bij industrie en bouwnijverheid te van de Millioenennota in prijzende voorkomen. woorden uitgelaten over het herstel De minister-president van het Van de zijde van Nederlandse over- van de Nederlandse economie. Saargebied, Hoffman, heeft op een heidsinstellingen, het bedrijfsleven Het blad wijst er op dat de Neder- vrouwenbijeenkomst van zijn partij en het verzekeringsleven, bestaat landse scheepvaart, handel, industrie bekend gemaakt, dat volgens zijn in- grote belangstelling voor deze Ne en landbouw door de jongste wereld- lichtingen in Februari 1954 te Saar- derlandse vinding en verscheidene oorlog bijzonder hard zijn getroffen, brucken een internationale Saarcon- belangrijke orders zijn reeds ge- Ook het verlies van de Oostindische ferentie zal worden gehouden. plaatst. koloniën betekende een zware slag voor Nederland. Doch het herstel van het land is „glansrijk" aldus de „Times" en dit is te danken aan dezelfde eigen schappen van "het Nederlandse volk, die dit jaar weer naar voren zijn gekomen bij het snelle en systema tische terugwinnen van het gebied, dat bij de verschrikkelijke overstro mingen van de afgelopen winter ver loren ging, zo schrijft de „Times". Dorp in de schaduw kreeg niet altijd voldoende belangstelling RECHTZAKEN Kassier Coöp. Boerenleenbank verduisterde meer dan een ton De Officier van Justitie bij de rechtbank te 's Gravenhage heeft een jaar en acht maanden met aftrek van voorarrest gevorderd tegen de 30-j. C. H. de Ruijter uit Voorschoten, die terecht stonnd omdat hij, als waar nemende kassier van de Coöpera tieve Boerenleenbank te Voorschoten geldsbedragen had verduisterd tot een totaal van meer dan f 100.000, „Het is een sombere lijst van ver duisteringen en misdrijven", aldus de Officier van Justitie in zijn re quisitoir. „Verdachte heeft niet al leen de bank bestolen, maar ook zijn gehele familie benadeeld en zeer arm gemaakt". De R., die zijn vader was opge volgd als kassier van de t Boeren leenbank te Voorschoten, zou, vol gens de tenlaste legging, gedurende jaren de bank hebben benadeeld voor ongeveer f 46.100,'Voorts zou hij als penningmeester van de Zuidwijk- se polder f 3.826,10 van deze polder „U kwam, zag, heeft hard gewerkt bestuur van het Waterschap bood hij hebben verduisterd. Verdachte be en een mooie overwinning behaald", een ingelijste kaart van Schouwen heerde de leas van enige polders, zo drukte de Hoofdingenieur-direc- aan van omstreeks 1300. Deze kassen had hij door elkaar ge- teur van de Zuiderzeewerken, Ir J. Burgemeester Schuurbeque Boeije haald. Uiteindelijk was het gehele F. R. van de Wall, zich uit op.de af- was er bijzonder van onder de in- tekort van deze kassen op één kas, scheidsreceptie van Ir J. H. Verhey, druk gekomen, dat Ir Verhey de ge- van de Zuidwijkse polder, gebracht. Hoofdingenieur van de Aannemers- hele organisatie van de grond af wist Voorts had verdachte valse che- combinatie Volker-M.U.Z. De recep- op te bouwen. Hij wenste het echt- que's uitgeschreven op naam van in- tie, die door talryke collega's ,auto- paar Verhey het allerbeste toe voor leggers van de bank en de gelden in riteiten en vrienden van de schei- de toekomst en hoopte dat het ge- zijn eigen zak gestopt. De cheque's dende hoofdingenieur werd bezocht, legde contact niet zou worden ver- waren f 7.000,en f 8.000,groot, werd Woensdagavond in „Mondra- broken. Een inwoner van Voorschoten gaf gon" gehouden. De voorzitter van de Stichting de R. eens f 3.000,-toen deze hem Ir Verhey werd tijdelijk afgestaan ..Nieuw Schouwen-Duiveland", de op straat tegenkwam, om zijn reke- aan de Nederlandse regering door de heer P. Heering, bood namens de ning te storten. Het geld gebruikte Centrale Rijnvaart Commissie te Stichting eveneens een schilderij aan, de R. ten eigen bate. Hij zou ver bo- Straatsburg en neemt zijn werk als onder dankzegging voor de vele ver- ven zijn financiële stand hebben gé- hoofdingenieur van deze commissie diensten van Ir Verhey voor het leefd. thans weer op. eiland. Toen de verduisteringen aan het Tenslotte voerde de bekende jour- licht kwamen, leende verdachte van Ir van de Wall herinnerde er aan nalist Piet Bakker het woord, die Ir kennissen nog eens bedragen van hoe bij oppervlakkige beschouwing Verhey kwalificeerde als de „Chur- f 2,000,en f 3.000,om te trach- van de toestand in het Schouwen- chill van het dijkherstel". ten de tekorten aan te zuiveren. Duivelandse rampgebied reeds da- De harmonie „Kunst en Eer" bracht Ter zitting werd als getuige ge- delijk de grootste moeilijkheid naar de heer en mevrouw Verhey tenslotte hoord de 38-jarige inspecteur van voren sprong, nl. het verkrijgen van een serenade, een geste die uiter- de Centrale Raifeisen Bank, die des- de juiste en bekwaamste mensen om mate op prijs werd gesteld. tijds een onderzoek had ingesteld. het werk uit te voeren. Spr. had er zich toen over verheugd te vernemen dat Ir Verhey terugkeerde in 's Rijks dienst en als hoofd van de grootste aannemerscombinatie hier werd ge detacheerd. Hij was een man die over de broodnodige Walcherse ervaring beschikte en bij de uitvoering van het grote project kreeg hij volop ge legenheid zijn gaven te ontplooien. j)e Amsterdamse orgeldraaier Jaap en W. en in het voorbijgaan heeft „U heeft hard gewerkt", aldus Ir van zwaan, in de (Amsterdamse) wande- hij op de raadszaal van het stadhuis de Wall, „en uiteindelijk het genot jjng >j0me -Jaap" genoemd, heeft het enkele typische draaiorgeldetails ten van de glorie mogen smaken bij het baantje van zijn leven, want hij is beste gegeven. De theorie moest door bedwingen van Schelphoek". In feil- ,je uitverkoren man die met H. Möhl- de praktijk worden gevolgd en voor loze stijl heeft Ir Verhey het gebouw mann's pierement een „draaitrip" het oude stadhuis klonken even later opgetrokken op het door de firma maakt over Schouwen-Duiveland, de tonen van het pierement, die her- Van Oord gelegde fundament en binnen het kader van de door Am- inneringen wakker riepen aan betere spreker bracht hiervoor de warme stcrdam aan het eiland verleende vqorrampse tijden. In optocht er dank over van de Dienst Dijkherstel. cuiturele hulp. .waren heel wat belangstellenden Hij bood als blijk van waardering ging het daarna naar het Haven een schilderij van Schelphoek aan. beroemde solist want Plein> waar een officieel concert ge- In zijn dank betrok hij ook mevrouw een echte en oeroemoe solist, want j Amsterdamse klanken op de droge plaatsen Do pers en ook de radio hebben reeds regeld overspoeld van 1 Februari tot Verhey, die haar man in de moei- overa* waar komt met zijn orge- goed half uur later vervloeiden veel aandacht geschonken aan het ramp- eind Jmti. Een kleine kern der ke- lijkste uren trouw terzijde stond. 1""' ™™'"1 ™<™oent.. wordt hu gebied. Grote artikelen en ook repor. ™}kb,8 pto- 30 personen liet zich echter niet door het water verdrijven, lend en pijpend pierement, wordt hij Donkozakkenkoor komt .ages 2ij„ 6awiii aan de gebeurtenissen TC naar Nederland KruininScn cn °P 0,15 eiland in Zte~ '»"izcn binnendrong. Wat allemaal te ritzee, Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Drei- verbalen over de bakker, die met lies- Het Donkozakkenkoor onder lei- schor enz. Wanneer een groep belang- hiarzen achter zijn oven stond te bak- ding van Serge JaroM zal binnenkort stellenden Schouwen cn Dutveland be- km' de die bij vloed een aantal concerten in ons land ge- Per kootj® naar de kerkdienst in het ven, als onderdeel van de jubileum- 4 dezelfde dorpen gemeentehuis werden gebracht, over de tournee waarvoor het koor dezer da- °P het Programma. Wat is echter open- stoere havenmeester, die de eerste gen in Europa gearriveerd is (kort baar geworden over het leven in maanden ternauwernood uit de kleren voor de oorlog heeft het koor zich Scharendijke? Het deed de bevolking over de Predikant, welke met in New York gevestigd) en op het iu d „nteettend goed, dat ons u"' f* anderen per rom- ogenblik concerten in Parijs geeft. boot orS»l stoelen uit de con- In 1923 werd het Donkozakken- KonulkIlJk HuIS' nl' H'M' dc K°«"iSin sistone t» Elkeez» weghaalde om te koor door Serge Jaroff opgericht en en ^aarvoor H.K.H. Prinses Beatrix, Scharendijke godsdienstoefening te kun- er is nog een tiental zangers van het Scharendijke wel met een bezoek ver- nen kouden. Ja zelfs werd er eenmaal oorspronkelijke koor in de huidige eerdel. C6n h™«!k voltrokken bij eb in het samenstelling. Zoons en andere fa- gemeentehuis. officieel ontvangen op het gemeente- de klanken van het pierement met die Ir K. Bazlen van de Dienst Dijk- huis, Te Bruinisse kweekte hij een van "Kunst en Eer de Harmonie herstel bood mevrouw Verhey daar- rozige stemming; een vissersbevol- had nk een serenade gebracht aan op een bouquet aan. king is wel bijzonder ontvankelijk de scheidende Hoofdingenieur van de De voorzitter van het Waterschap voor de soms zo smachtende klanken y0"? ma 16 V° "~M U'Z" Ir H' Schouwen, de heer J. Klompe, wees van het draaiorgel en te Zonnemaire a er op, dat Ir Verhey de Schelphoek- werd de orgelman ten gemeentehuize e eer erritsen van de Z.V.U., dichting een zekere omlijsting heeft ontvangen en een lunch aangeboden. ie e organisatie in handen heeft, gegeven, in die zin dat het werk be- Ook Zierikzee bleef niet achter, ver e e ona ?ver dankbaarheid gon te spreken tot de verbeelding van want Woensdagavond was de heer van e king op de verschillende het Nederlandse volk. Namens het Zwaan gast van h^t college van B. p s®n' yoor et Se °aene. Donderdag vertrok het orgel naar I de Westhoek en Vrijdag werd Brou- Ingezonden mededeling wershaven bezocht. milieleden van dezen maken er ver- Het zeewater heeft Scharendijke met Bij vloed was het dorp aanvankelijk der deel van uit, alsmede geëmi- zijn aardig dorpsstraatje, bezet mot ®lleen Per boot bereikbaar, doch en- greerde zangers uit Rusland. mooie lindebomen, bij vloed ook go- nijvere banden maakten een brug vanat de zeedijk door een schuur naar de dorpsstraat. Van welingelichte zijde wordt te Teheran vernomen, dat de voor malige Perzische premier Mossadek vpor een uit vijf generaals samenge stelde krijgsraad zal verschijnen. De raadszitting zal openbaar zijn. FEUILLETON 87 Apparaat bezit fantastisch geheugen De directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, heeft de eerste automatische electronische reken machine, die opgesteld staat in het gebouw van de P.T.T. te 's Graven hage, in dienst gesteld. Deze machine werd gebouwd door Dr Ir L. Kosten en Ir W. L. van der Poel, beiden ver bonden aan het Staatsbedrijf der P.T.T. De tekeningen voor het appa raat werden gemaakt door de heer C. W. van Weel en de heer G. T. Zwart heeft een belangrijk aandeel gehad aan de technische bouw. Het apparaat heeft ongeveer honderd duizend gulden gekost. De machine bezit een geheugen waarin niet alleen de te bewerken getallen onthouden worden, maar ook de in gecodeerde vorm gebrachte instructies. Deze instructies vertellen de machine welke bewerkingen ach tereenvolgens uitgevoerd moeten worden voor een bepaald probleem. Het aantal getallen (of instructies) dat gelijktijdig onthouden kan wor den is 2048. De nauwkeurigheid is negen decimalen. Het geheugen (mag netische trommel) berust op het prin cipe van de magnetische bandre corder. De snelheid van de machine is 20 bewerkingen (de rekenkundige hoofdbewerkingen en enkele orga nisatorische bewerkingen) per se conde. De gegevens (getallen en instruc ties) worden aan de machine toege voerd in de vorm van een geponste telexband. De resultaten worden met een snelheid van 10 cijfers per se conde op een automatische schrijf machine uitgetypt. Inwendig werkt de machine in het tweetallig stelsel. Het omrekenen van het tientallig naar het tweetallig stelsel en terug geschiedt automa tisch. De machine bevat 700 electronen- buizen en 120 relais. De officiële naam van de machine luidt: „Ptera" (P.T.T. electronische rekenautomaat). Het programmeer- werk voor de Ptera wordt o.a. ver zorgd door Dr J. van der Mey uit Lisse, een blinde en dove mathema ticus. De reddende dam Eind Juni kwam de dijk rond Scha rendijke, aangelegd door de Rijkswater staat, gereed. Practisch alle bewoners zijn thans hier teruggokccrd in hun woningen, zodat Scharendijke wee» on geveer 240 inwoners telt. Het normale leven heeft zich weer hersteld, voor zover de omstandighe den dit toestaan. De waterleiding geeft geregeld volop water. Ook electcische stroom is er op gezette tijden, nl. van 9—12 uur en 19.30—22.30 uur. De P.Z.E.M. heeft er nl. voor gezorgd, dat het agregaat, dat voorhoen te Re- nesse werd gebruikt naar Scharendijke werd overgeplaatst. Do bevolking mort niet, ook al hapert er bijna iedere dag iets aan de motor, zodat het licht uit floept. In de Chr. school worden thans ge zamenlijke kerkdiensten gehouden. Ü9 reeds te Scharendijke woonachtige leer lingen der Chr. school, kunnen voort aan ter plaatse weer onderwijs ont vangen1. De drukke scheepvaart en liet ver keer te land geven thans aan do haven een gezellig beeld. De nooddijk is een veel gezochte wandelplaats. Het vuil cn de brokstukken van meubilair enz. zijn opgeruimd, schone gordijnen han gen weer voor de ramen. Scharendijko leeft weer verder, zich gelukkig prij zend over do betrekkelijk geringe ma teriele schade, vergeleken met andere 'dorpen. door W. KERREMANS „Ga zitten, meneer Venkel", zei zij wat stroef. „Ik heb U iets te vragen dat mij hindert en dat ik opgeruimd wil zien voor het zich vastzet. Ik weet dat ik mij vergis, maar ik weet niet op welke wijze en daarom wil ik het U ronduit vragen en ik hoop dat U het mij niet kwalijk zult ne men als ik verkeerd heb geoordeeld". Venkel zag haar met stijgende ver bazing aan. en zij begreep, zij las het van zijn gelaat, dat ze gerust kon zijn. Als het mogelijk was geweest, zou zij de vraag liever niet willen stellen, want het was onmiskenbaar zichtbaar dat daar niet een man zat, die haar pas zo kort tevoren zou be lasterd hebben. „Het is", ging zij verlegen voort, „een moeilijke vx-aag voor mij en U zoudt geheel in uw recht zijn als U er kwaad over werd, dat ik lelijke dingen heb kunnen geloven...." „Lelijke dingen?" vroeg Venkel in volkomen onschuld en verbazing. „Zegt U het alstublieft, mevrouw". „Welnu dan. Ik was daar juist weg gegaan van de stal, maar keerde te rug om U iets te vragen. Toen hoorde ik, terwijl ik naderde en niet opzet telijk mij schuil hield of luistervink speelde, Tinus vragen: „Wat doet ze nou van ochtend", en daarop ant woordde U Een schaterend gelach, een bevrij dend, heerlijk geluid om te horen, onderbrak haar. „Ja mevrouw, toen heb ik gezegd: „Zo maar wat lopen en treiteren", en U hebt gedacht dat het op U sloeg. De vraag en het ant woord betroffen niet U, maar Prik- keltje, het jonge paard dat in de wei is en de andere paarden hindert. Hoe kon U denken, dat ik zo over U zou spreken?" De vraag klonk meer bedroefd dan verbitterd of beledigd. Ach, wat zou zij hem nu graag omhelsd hebben en vergeving hebben gevraagd, hoe joeg het bloed in haar om hem te kussen en gekust te worden, te praten, te zeggen dat zij hem liefhad en te ho ren dat hij haar beminde. Maar zij moest stijf en deftig achter haar bu reau blijven zitten en een uitvlucht zoeken, iets van excuus prevelen. - „Natuurlijk, meneer Venkel, ik wist het wel. Ik vraag U duizend maal om vergeving voor die slechte gedachte, die in mij is kunnen op komen, maar U begrijpt wel, dat toen ik die woorden hoorde, pas nadat ik enige tijd bij U was geweest en met U over allerlei had gesproken...." „Dat was toch immers geen zanik- ken of treiteren, dat was toch uw volste recht en ik vind het juist pret tig als U komt en. Hij sloot met een klap zijn mond. Daar had hij zich versproken. Dat had hij niet mogen zeggen, dat hij het prettig vond als zij bij hem kwam en turende naar de grond voor hem ging hij bedremmeld voort: „enhet is zo prettig als de meesteres of de meester belangstel ling toont in het werk van het per soneel". Toos begreep hem. Alsof hij het haar in duidelijke woorden had ge zegd, verstond zij waarom hij zijn zin niet had voltooid en wat er lag in de woorden, die hij voor zijn aar zeling had geuit. Evenals bij Lien stuwde een tot spreken prikkelende drang in haar de woorden naar de keel: „Gooi het er uit, zeg hem dat je hem liefhebt". Maar ook Toos dempte en doofde die prikkel. Zij stond op, reikte Ven kel de hand en zei: „Mijnheer Venkel, laat dit inci dentje toch alstublieft geen verande ring brengen in onze goede verhou ding. Vergeef mij mijn ongepast en door niets verdiend wantrouwen, dat maar heel kort heeft geduurd. Ik heb tot mij zelf gezegd dat het niet waar kon zijn, dat U zoiets zoudt spreken over mij en ik vond het gemeen van mezelf, zoiets te kunnen denken". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 5