tzï msssx svr saraiïïïïsa T - EEN BOOMPLANT-ACTIE ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. Prys per 3 maanden by vooruitbetaling f 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per m.m. Succesjes (max. 15 m.m.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1953 No. 17316 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Long® Nobelitraot A 171, Zltrlkiee, Poitbui nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lokenmen Ochtmon Lange Nobelitraot A 171 Zierlkxee. Gevreesde konijnziekte Myxomatose in Nederland geconstateerd Enkele gevallen te Noordwijk Nederlands soldaat overleed in krijgsgevangenschap De gevreesde konijnenziekte my- De Rljksseruminrichting te Rotter- xomatose is te Noordwijk geconsta- dam heeft bij de zieke en dode, door teerd. De gevallen zijn aangetoond de eigenaar ten onderzoek aangebo- !n de konijnenstapel van een sport- den, dieren myxomatose geconsta- door uitputting overleden, fokker. Ongeveer twee dozijn dieren teerd. Dadelijk nadien zijn de zieke Lambert! werd het vorige jaar De Korea-vrijwilliger F. M. Lam- berti, geboren op 2 Mei 1929 en wo nende te Maastricht, Limmel, Popü- lierweg 125, is als krijgsgevangene Is afgemaakt. Hoe de besmetting in het welver zorgde en geïsoleerde konijnenbezit is geraakt, Is voorshands raadselach tig. Jagers en jachtopzieners in de buurt van Noordwijk hebben geen enkel ziek of dood dier onder de wilde konijnen aangetroffen. Nieuwe dieren van buitenaf zijn in de laatste tijd niet in het bezit van de sport- fokker gekomen. dieren gedood en daarna zijn alle door de communisten gevangen ge- exemplaren vernietigd. Eiland Cyprus door ernstige aardbeving getroffen Ergste ramp sinds mensen- heugenis nomen. Met een Fransman wist hij te ontvluchten, doch door gebrek aan voedsel moesten zij zich weer bij de Noordelijken melden. Er bestond een goede hoop dat Lamberti zou wor den uitgewisseld. Hij ls echter kort na zijn terugkeer, de juiste datum is niet bekend, tengevolge van de door gestane ellende, overleden. De Fran se vrijwilliger, die inmiddels werd vrijgelaten, ontving van Lamberti een ring en deed mededeling van het De ergste aardbeving sinds men- overlijden. De ring zal door aalmoe- senheugenls heeft zich Donderdag op zenier Schins aan de vader van Lam- Cyprus voorgedaan. Volgens de eer- berti worden overhandigd, ste berichten z(jn minstens 40 men sen om het leven ggkomen en twee Om tweeërlei redenen zal de ko- dorpen volkomen verwoest, waar- mende winter voor Schouwen-Dui- door 1500 mensen dakloos zijn ge- SOVjet'Unie ZOU WlllCn veland niet gemakkelijk zijn. In de worden, eerste plaats bieden de aangetaste dijken niet voldoende waarborg, dat er zich geen moeilijkheden zullen dorPen ln het Westen van het eiland voordoen met het buitenwater en ™"nSen verme d. Volgens een ot- verder ligt een verscherping van de '"ele bekendmaking wordt het aan- kwestle van het eilandelijk Isolement 'el ernstig gewonden op 100 geschat in de lijn der verwachting. Wat het eerste betreft zal een DE KOMENDE WINTER In acht seconden werden in 135 pralen O O Humor ls voor het leven even onontbeerlijk &1b brood. voortdurende v0"d va?" Uit gewoonlijk welingelichte krin gen te Oost-Berlijn is vernomen, dat de Sowjet-Unie van plan is de uit- en het aantal gewonden op een veel- nodiging van de drie Westelijke mo- gendheden tot het houden van HET KONINKLIJK PAAR TE AMSTERDAM. Woensdagmiddag om 16.30 arriveerde het Koninklijk Paar, dat een zesdaags bezoek brengt aan Am sterdam, bij het Paleis op de Dam, na een bezoek te hebben gebracht aan „De Gouden Poort". De inspectie van de erewacht van het Studenten- weerbaarheidscorps. oeoooooooooooooooooooooo Het K. N. M. I. voorspel! tot Zaterdagavond: Enkele buien Veel bewolking met vooral aan vankelijk enkele buien; weinig ver andering in temperatuur; matige tot krachtige Zuidwestelijke wind, later draaiend naar West tot Noordwest. 13 Sept. Zon op 6.11, onder 19.00 Maan op 12.05, onder 20.08. 14 Sept. Zon op 6.12, onder 18.58. Maan op 13.16, onder 20.39. 15 Sept. Zon op 6.14,.onder 18.56. Maan op 14.22, onder 21.22. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 Sépt. 6.00 v.m. 18.09 n.m. 14 Sept. 6.28 v.m. 18.36 n.m. 15 Sept. 7.01 v.m. 19.16 n.m. BROUWERSHAVEN: 13 Sept. 5.23 v.m. 17.42 n.m. 14 Sept. 5.56 v.m. 18.12 n.m. 15 Sept. 6.33 v.m. 18.52 n.m. Doodtij: 18 September. Springtij: 25 September. Het Engelse vliegdekschip „The- conferentie der ministers van Bui- seus", de torpedobootjager „Saintes" ,r-- tenlandse Zaken van de „Grote Vier en een landingsschip voor tanks zyn 8 De~Unie zou niet In Lugano waakzaamheid geboden blijven, in de wetenschap dat onder de huidige om standigheden menselijke voorzienin- Voor een werkelijk stevige afgrende ling van de zee is nu eenmaal tijd geen huis onbeschadigd. De hoofd- Buitenlandse landbouwdeskundigen maakten trip door rampgebied Allerwege verbazing over snel herstel willen bijeenkomen, doch de verga- nodig het is priori niet zeker, dat ^eg tussen Nicosia de hoofdstad van dering te potsdam of in Berlijn wil- het eiland die tijd wordt gelatén. Wat bj^kkln len houden> zodat zij voortdurend bindingen over zee aan storingen on- zon en' nen raadplegen. derhevig zullen zijn, omdat het niet valt te verwachten dat het botenma- terieel onder alle weersomstandig- VREEMDE OGEN ZIEN OVERSTROOMD LAND heden het contact met de overkant zal kunnen verzekeren. De Stichting „Nieuw Schouwen- Duiveland" wil zich ook over deze kwestie beraden en een verzoek zal worden gedaan tot Dijkherstel een gedeelte van de Noordelijke verbin dingsweg over de dijk via Steven- sluis zover in orde te maken, dat Het algemeen bestuur van het Ver- secretaris-generaal van het ministe- althans vrachtautovervoer mogelijk bond van Europese Landbouw, heeft rie van Landbouw, Visserij en Voed- is. Deze dijk op zichzelf helemaal op uitnodiging van de twintig bij het selvoorziening, Mr J. Th. Bonnerman. niet berekend op vervoer kan in verbond aangesloten Nederlandse or- bepaalde gevallen de enige ontsnap- ganisaties, van Maandag tot Woens- Het zout in de grond pingsroute vormen. Nu wil het ons dag in Scheveningen vergaderd ter echter toch voorkomen, dat de juiste voorbereiding van de vijfde alge- Tijdens een diner, waar ook de mi- tijd inmiddels reeds is verstreken, mene vergadering van het verbond, nister van Landbouw, Visserij en om deze route dienstig te maken aan die van 4 tot 11 October in Sevilla Voedselvoorziening, de heer S. L. een min of meer regelmatig verkeer. (Spanje) zal worden gehouden. Mansholt, aanzat, heeft de voorzitter Het blijkt dat de plannen allemaal van het verbond, Graf von Andlau, zijn gebaseerd geweest op een alge- De Nederlandse leden van het ver- *n antwoord op een toespraak van heel slagen van het dijkdichtings- bond hadden hun algemeen bestuur minister Mansholt, een rede gehou- werk (het veer met koplading b.v. naar ons land uitgenodigd als blijk den, waarin hij zijn indrukken, tij kan wel in dienst komen als de weg van erkentelijkheid voor zijn stimu- dens de excursie opgedaan, in een door Duiveland droog is) en op een lerend .optreden bij de hulpverlening viertal punten had samengevat. Graf gunstiger tijdstip heeft niemand zich aan ons land kort na de watersnood von Andlau zeide zeer onder de in- afgevraagd: „wat gaat er nu gebeu- in Februari, waardoor onder de ruim druk te ziJn gekomen van de rust ren als het eens mislukt?" 300 bij het verbond aangesloten or- der bevolking en ten tweede versteld We voorspellen op het punt van ganisaties in 19 Europese landen, een *e hebben gestaan van het enorme het vervoer een heleboel misère, die grote inzameling van geld en goede- technische apparaat dat beschikbaar deels had kunnen worden voorkomen ren werd gehouden. *s voor het snelle herstel van de dij— als het eiland nog meer had gedacht Dit algemeen bestuur onder leiding ken- *n de derde plaats zeide spreker in de termen van provisionele nood- van Graf von Andlau uit Straatsburg dat de buitenlandse landbouwdes- voorzieningen. Er is geen enkele ga- heeft Maandag een excursie gemaakt kundigen zich eigenlijk niet hadden rantie voor een terugkeer van nor- naar het rampgebied, welke excursie gerealiseerd, dat de gewassen waren male toestanden, alleen op grond van was georganiseerd door de Zeeuwse vernield als gevolg van het hoge een dijksluiting. Wanneer deze dan Landbouw Maatschappij met mede- zoutgehalte in de bodem. Zij hadden zoals thans nog op zich laat werking van de kring Schouwen- dan ook alle aandacht voor de po- wachten, wordt het helemaal moei- Duiveland van deze maatschappij. De gingen om het zoutgehalte te mini- OPLUCHTING VOOR ZIERIKZEE De „Berg van Geelhoed" zal niet verder worden uitgebreid Vuilstortplaats wordt met zand overdekt lijk, vooral als met de tegenslag on voldoende rekening Is gehouden. provinciale voedselcommissarig, Ir J. D. Dorst, leidde de deelnemers rond. De tocht werd meegemaakt door de Tenslotte roemde Graf von Andlau de taaiheid van de be volking. Waar andere landen de polders en de dijken reeds lang zouden hebben opgegeven, is Ne derland met grote snelheid aan het herstel begonnen. Zlerikzee in het algemeen en de bewoners van de Zuidhoek in het bij zonder zullen verlost worden van de stankverwekkende vuilnisberg, die iedereen kent als de „berg van Geel hoed". Deze berg der ergernis (oor spronkelijk was het een put), zal niet hoger meer worden en ook niet meer naar alle kanten uitdijen, want deze vuilnisstortplaats heeft uitgediend. De „berg van Geelhoed" zal wor den afgedekt met zand en het stads vuil zal voortaan worden gedepo neerd aan de Bobbeldijk, daar de oude stortplaats aan de Kadeweg nog niet bereikbaar is. Afgewacht moet trouwens worden of de oude stortplaats ooit weer in „ere" zal worden hersteld, want de ligging in de onmiddellijke nabijheid van de stad was een ergernis apart. Het lijkt waarschijnlijk dat de afvoer van stadsvuil straks komt op de lijst van plaatselijke problemen. Wanneer zich rond het Kaaskens- water in de toekomst een wooncen- trum gaat ontwikkelen, in de zin van het stedelijk structuurplan, ls er voor vuilnisstortplaats helemaal geen plaats meer. Hopelijk heeft ook op dit punt de ramp de werking van een katalysator, waardoor de oplos sing van vele problemen wordt ver sneld. Het moet wel duidelijk zijn, dat een open stortplaats in de buurt Ingezonden mededeling Ull'lfl. Krabben on peutoren maakt de kwaal steeds llf f C|£1{I erger. De helder vloeibare UllOXCHJ D.D.D. dringt diep ln de Sorlën door, zuivert, ontsmet e e huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN van een stad geen pas meer geeft. In het licht van de omvang der ramp en geplaatst in het raam van de om vangrijke herstelwerkzaamheden, die dén nodig worden, springt het altijd weer in het oog, hoe fout het in het verleden feitelijk was allerlei secun daire probleempjes slechts half of in ieder geval in onvoldoende mate de wereld uit te helpen. DREISCHOR Aan de inwoners van Dreischor wordt medegedeeld dat wegens vertrek van dhr. Klaasse het agentschap zal worden waar genomen door onze agent te Noordgouwe, de heer J* W* van Leeuwen Eenvoudigheidshalve kunnen advertenties worden afgegeven bij dhr. C. N. Steenland, rijwiel handel, Dreischor. Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode De heer C. M. Zeijler stond 40 jaar op de bres voor Oosterland s belang De Raad bekrachtigde de noodverordening Nader contact tussen geri, dan is groenbeplanting een drin- De Stichting „Nieuw Schouwen- gende noodzaak. Duiveland" is altijd van de prijzens- Met de Stichting zouden wij niets waardige gedachte uitgegaan, dat on- liever willen, dan dat de actie spoe- der de huidige omstandigheden hui- dig uitgroeit tot een waarlijk het ge- zen beter zijn dan bomen. Wanneerhele eiland omvattende manifestatie derhalve de Stichting reeds thans van eensgezindheid en streekliefde. voorbereidingen begint te treffen Als dit immers half moet gebeuren, voor een boomplantactie ln de toe- dan is het maar beter er niet aan te komst, dan houdt dit zeker niet in beginnen. Reeds thans is het daarom Stavcnisse en Mantes (Fr.) dat het woningvraagstuk aan haar zinvol een beroep te doen op allen aandacht ontsnapt. De moeilijkheid die het belang van Schouwen-Dui- Op 15, 16 en 17 September zullen evenwel is echter, dat een boom- veland ter harte gaat, een steentje bij 85 inwoners van Stavenissè en om- plantactie vooral een financiële kwes- te dragen tot het slagen van de geving een bezoek brengen aan Man- tie is. Om dus een mogelijkheid te boomplant-actle in de toekomst. tes (Fr.), welke plaats Stavenisse hebben t.z.t. te beschikken over het Stellig hebben diverse vraagstuk- heeft geadopteerd, nodige kapitaal, is het gewenst vroeg ken thans nog een actueler karakter, Dit bezoek is bedoeld om de vriend met de voorbereidingen te beginnen, maar hoe eerder men er met de bo- schapsbanden tussen de bevolking Over het nut van boombeplanting men bij is, hoe sneller het eiland kan van Stavenisse en Mantes nauwer in de straks droogvallende polders, koers zetten naar een normaal aan- aan te halen. Burgemeester en me en in de reeds van zeewater bevrijde zien. Het is van harte te hopen, dat vrouw L. A. Verburg zullen o.m. de gedeelten, zullen wij het thans hier de Stichting zich bij haar werk op tocht meemaken. Burgemeester Ver niet hebben. Er zijn talloze voorbeel- dit terrein zal gedragen zien door de burg zal ln Parijs op daartoe den op te noemen, die de nadelen sympathie van zeer velen. Daarnaast strekkend verzoek besprekingen verre overtreffen. Wil het eiland dan zal financiële steun nodig zijn, om voeren over een eventuele uitwisse- ook weer enigszins bewoonbaar wor- hier in navolging van Walcheren ling van landbouwjongeren uit Sta- den en ook een dragelijker zicht krij- succes te kunnen boeken. venisse en de stad Mantes anderzijds. H.M. de Koningin spreekt voor de jeugd Op verzoek van de Nederlandse Jeugdgemeenschap zal |H>M. de Ko ningin vandaag een rede houden voor de Nederlandse jeugd in de Koopmansbeurs te Amsterdam. Deze rede zal uitgezonden worden door de radio en wel vla Hilversum I op golflengte 402 meter. De uitzen ding vangt aan om 20.15 uur en zal duren tot 21.00 uur. Prins Bernhard gaal op jacht in Afrika Op 15 September zal Prins Bern hard, daartoe door de plaatselijke autoriteiten uitgenodigd, zich per vliegtuig naar Arusha (Tanganjika) begeven om enkele jachtpartijen bij te wonen en filmopnamen te maken. Het verblijf zal veertien dagen duren. Vorige week vergaderde de Raad dezer gemeente onder leiding van burgemeester Laurense. Afwezig met kennisgeving was de heer Brouwer. De voorzitter herinnerde aan het feit, dat het thans 40 jaar is geleden dat de heer C. M. Zeiler als lid van de Raad werd beëedigd en 30 jaar, geleden als wethouder werd gekozen. Met dankbaarheid herdenkt de ge hele bevolking hetgeen de heer Zeij ler in het gemeentelijk- en maat schappelijk leven.met inzet van zijn persoon heeft verricht. De voorzitter feliciteert de jubilaris met deze dag en spreekt de wens uit, dat hij nog lang van de resultaten van zijn ar beid zal mogen genieten. De heer Zeijler dankte voor de gesproken woorden en deelde mede, dat het hem steeds een genoegen was in het belang der gemeente werkzaam te zijn. Naar aanleiding van de notulen kon de burgemeester mededelen, dat door de gemeente Soest een motor- brandspuitje in gebruik is gegeven, dat in Sirjansland is gestationeerd. De noodverordening, zoals die door de burgemeester op 1 September '53 was uitgevaardigd, werd door de Raad bekrachtigd. Volgens die ver ordening is het aan personen, geen inwoners der gemeente zijnde, ver boden zich zonder verblijfsvergun ning afgegeven door de burgemees ter, in het grondgebied der gemeente te bevinden. Verder is het aan een ieder verboden zich zonder verblijfs vergunning tussen 20.00 uur en 6.00 /Uur in de open lucht op te houden. Ten slotte is het verboden zich te bevinden in woningen of gebouwen, tenzij met schriftelijke toestemming of in tegenwoordigheid van de be woner of gebruiker. Afgewezen werd het verzoek van de Bond van Mobilisatie-invaliden en Stichting „De Nederlandsche Soldaat" tot het verlenen van een jaarlijkse subsidie. Ontslag ambtenaar In verband met zijn benoeming tot ontvanger en eerste ambtenaar ter secretarie te Domburg, werd aan de heer W. Geuze op zijn verzoek ont slag verleend als waarnemend secre taris en secretaris der herverkave lingscommissie. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot uitbreiding van het personeel ter secretarie. Vastgesteld werd een besluit tot aanpassing van de gemeentebegro ting 1953 aan de gewijzigde finan ciële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten. De aftredende leden der plaatse lijke commissie ingevolge de woon- ruimtewet werden alle herkozen. Water vla Ztfpo Aan het einde der vergadering deed de voorzitter, verslag van een door hem bijgewoonde vergadering van de Waterleiding Maatschappij „Schouwen-Duiveland" te Zierikzee. Verder kon de voorzitter mededelen dat het dorp Oosterland binnenkort van water uit de leiding zal worden voorzien door middel'van een plas tic-buis door 't Zijpe. Daarna zullen de mogelijkheden worden onderzocht om ook Sirjansland te bedienen. Bij de rondvraag deelde de voorzitter op een informatie van de heer Bolle mede, dat het wrakhout op particuliere erven aangespoeld, niet als particulier eigendom mag worden aangemerkt. Voor het ge bruik daarvan dient men zich met de politie te verstaan. Op een vraag van de heer van der Maas antwoordde de voorzitter, dat aanvragen voor noodwoningen in handen worden gesteld van de woon ruimtecommissie om advies. Daarna vindt toewijzing plaats. Tenslotte vroeg de heer Koster de aandacht van B. en W. voor het zon der vergunning van B. en W. betrek ken van woningen, die vóór de eva cuatie door anderen zijn bewoond geweest en van wie bekend is dat zij vermoedelijk niet zullen terugkeren. De voorzitter merkte op, dat hierop zeker zal worden gelet en in voor komend geval sommatie tot vertrek zal worden gegeven. Hierna sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1