DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opnieuw werd de Sowjef-Unie uitgenodigd voor conferentie Twee krijgsgevangenen uit Korea terug in Nederland Zeer belangrijke opgravingen in West-Duitsland ZIERIKZEE SdEMNffilïWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlÊN: Pr^js per 3 maanden by vooruitbetaling f 2.47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt 3 maal per week. Advertentieprys 15 cent per m.m. Succesjes (max. 15 m.m.) f l per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelsiraat A 171. Zltrikxee. Pottbu» nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zlerikxee. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 No. 17313 110e Jaargang Sowjet-soldaten mogen „ver broederen" met Oostenrijkers Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen is het de Sowjet-soldaten in sommige streken van Oostenrijk thans toegestaan met de bevolking te „verbroederen". Dit was tot nog toe verboden. i X1 De soldaten mogen daar Oosten- DB Westelijke mogendheden heb- tot oplossing van de Duitse kwestie rykse biosco™ café's en gezinnen wordt beschouwd. bezoeken en met Oostenrijkse meisjes Zij maken bezwaar tegen deelne- omgaan. Zij mogen burgerkleding Westelijken geven de moed niet op Lugano zou plaats van samenkomst worden De eilandtrip van de Amsterdamse Politiekapel Tijdens concert te Zierikzee kwam burgemeester A. J. d'Ailly op bezoek Hartelijke ontvangst ten Stadhuize te Zierikzee ben deze week een nieuwe uitnodi ging, de tweede in zeven weken tyds, aan de Sowjet-Unle doen toekomen ming van Peking-China en wijzen er dragen, aldus deze berichten. ter bUwoning van een conferentie op dat de regerjng van Peking op de De maatregel zou wellicht binnen- van ministers van Buitenlandse Za ken over Duitsland en Oostenrijk. Zy stellen voor dat de „Grote Vier" te Lugano In Zwitserland vergaderen en wel op 15 October, dezelfde dag als de Verenigde Naties hebben voor gesteld voor de politieke conferentie over Korea. De eerste poging van het Westen om Rusland aan de conferentietafel te brengen, is op 15 Juli gedaan. De Westelijke nota's houden een antwoord in op twee Russische nota's van 4 en 15 Augustus. politieke conferentie over Korea ver- kort voor de gehele Sowjetzöne van tegenwoordigd zal zijn. Oostenrijk gaan gelden. De één deed wel heel wonderlijk Toen hij vervolgens op de vraag, die hem gesteld werd („hoe bent U in uw gevangenschap behan deld?") zonder meer antwoordde: „daar praat ik niet over", maakten Zij zijn sergeant J. N. Plant uit enkele der aanwezige verslaggevers Twee Nederlandse krygsgevange- woordde van Leeuwen en zei ver- nen, die by de laatste patrouille vóór volgens openlijk, dat de journalisten de wapenstilstand in Korea vermist hem ellenlang de keel uithingen. In de eerste nota zei de Sowjet- wcr(len doch Mn maand b(J de Unie, dat de ministers van Bulten- uit,vlssellng m eigen gelederen terug- landse Zaken het gehele Duitse pro- kwamen> Donderdagavond met bleem en niet alleen het houden van he, 1Untoestel van dc K.L.M. uit verkiezingen, dienden te bespreken. Toki„ op Schiphol aangekomen. Peking-China zou die bespreking by moeten wonen. 0 Iii de tweede nota stelde de Sow- Dokkum en soldaat G. van Leeuwen ^em duidelijk, dat ze op een inter- jet-Unie een Duitse vredesconferen- uit Valkenburg. Plant was in Januari view verder geen prijs stelden en tie binnen zes maanden voor, als- jl. uit Nederland naar Korea ver- liePen weg. mede instelling van een voorlopige trokken, van Leeuwen midden Maart. Tevoren bij het toestel zelf op het regering voor geheel Duitsland, die Er deed zich bij hun ontvangst op platform, had van Leeuwen tot ver zou moeten bestaan uit Oost- en Schiphol een klein incident voor, toen bazing van een ieder, die er bij stond, Westduitse parlementsleden. een der aanwezige luitenants de evenmin belangstelling getoond voor In hun jongste nota stemmen de beide vrijwilligers vriendelijk ver- zijn ouders en zuster, die hem kwa-j Westelijke geallieerden in met be- zocht even de pers te woord te wil- men afhalen. Plant, die gehuwd is, sprekingen over andere Duitse pro- len staan. werd door geen enkel familielid af-j blemen, maar zeggen, dat de minis- „Ik zal niet veel vertellen", ant- gehaald, ters zich eerst dienen te bepalen tot de kwestie der verkiezingen en de status van de regering voor geheel Duitsland, daar dit als de sleutel De Amsterdamse Politiekapel is de oogappel van de Amsterdamse bur gervader en dit zal wel de oorzaak zyn dat Mr A. J. d'Ailly toch eens even naar Schouwen-Duiveland is gekomen, om te zien hoe zyn-mannen het maakten. Tydens het Woensdag avond gehouden concert te Zierikzee verscheen de hoofdstedeiyke burge meester geheel onverwachts, als kwam h\j uit de lucht vallen. Dit mag trouwens wel letteriyk worden opgevat, want Mr d'Ailly maakte de reis per sportvlicgtuig naar het vlieg veld Haamstede. In gezelschap van burgemeester Jhr Röell van Haam stede bereikte hy Zierikzee, waar de kapel juist bezig was met het concert. Burgemeester d'Ailly onderhield zich met inspecteur H. Hamminga, die, toegevoegd aan de kapel, de eilandelijke trip meemaakt. Ook bur gemeester Schuurbeque Boeije had zich bij het gezelschap gevoegd. In de pauze vond Mr d'Ailly even ge legenheid zich tot de mannen van de kapel te richten. Onvergetelijk is intussen het con cert te Zierikzee geweest. De stad toonde niet het beeld van een door- de-weekse stad, want tallozen ston den wat dicht opeengedrukt het weer was minder gunstig geworden te genieten van de sprankelende klanken van het orkest, dat weer met volmaakte discipline gehoor zaamde aan de artistieke gebaren van dirigent Pinkse. Zuid-SIavië protesteert - opnieuw bij Italië De derde binnen een week Zuid-SIavië heeft Donderdagavond zijn derde protest bij Italië inge diend. De Zuidslavische zaakgelas tigde te Rome, Daliber, overhandigde Donderdag de protestnota aan de Ita liaanse regering. In de nota wordt geprotesteerd tegen de jongste schendingen van Zuidslavisch grondgebied door een groep Italiaanse soldaten. Eerder diende Zuid-SIavië Dins dag en Woensdag protestnota's bij de Italiaanse regering in. Het Ita liaanse antwoord op de eerste nota wordt bestudeerd, aldus deelde een officiële woordvoerder Donderdag avond te Belgrado mede. Frans lijnvliegtuig vloog tegen bergtop 41 mensen kwamen om In de late avond van Dinsdag is, 190 km ten Noordoosten van Nice in de Franse Alpen, een Frans vliegtuig tegen een berg gevlogen en veronge lukt. Alle 41 personen kwamen om het leven. Reddingsploegen die het wrak van het toestel bereikten, heb ben de stoffelijke resten geborgen. De lijken waren onherkenbaar ver minkt en zullen waarschijnlijk in een massagraf worden bijgezet. Het toe stel was op weg van Parijs naar Hongkong en zou een tussenlanding maken te Nice. De weersomstandig heden waren niet ongunstig, zodat men in het duister tast over de oor zaak van de ramp. Onder de slachtoffers bevond zich de beroemde Franse violist Jacques Thibaud, een ook in Nederland niet onbekende figuur. Meermalen is hij in ons land opgetreden, terwijl hij zijn debuut maakte vóór de oorlog onder Willem Mengelberg. Communistische infil traties in W.-Duitsland Enkele gearresteerden vertelden, dat er nog èen groot aantal commu nisten aan de Oostelijke zijde van de grens instructies om West-Duits- land binnen te gaan, afwachten. De Westduitse grenspolitie heeft Woensdag 800 Oostduitsers in hech tenis genomen, die trachtten West- Duitsland binnen te komen om a.s. Zondag, de dag van de algemene verkiezingen, wanordelijkheden te veroorzaken. Woensdagmiddag hebben de beste amateur toneelspelers(sters) uit Lim burg, die gedurende de Anjer-tóneelcompetitie voor 't provinciaal Anjer- comité opgetreden zyn, en daarby een bedrag van f 80.000 ophaalden, een voorstelling gegeven voor de Koninklyke familie in de Orangerie te Soestdyk. De meisjes Timmen uit Limburg bieden H.M. de Koningin bloemen aan. DE AARDE SPREEKT Skeletten uit 4e eeuw voor Christus Nabij de Rijnhaven Wesseling, hal verwege tussen Keulen en Bonn, heeft men bij het leggen van funda menten voor een electrische centrale belangrijke vondsten gedaan. Men heeft twaalf graven met men selijke skeletten gevonden, die vol gens de historicus van het Rijnland's museum in Keulen, Dr Adolf Hernn- brodt, uit de vijfde of vierde eeuw vóór Christus moeten stammen. Deze eerste Rijnlanders waren korte ge drongen figuren met ronde schedel en in elk geval waren zij geen Kel ten of Germanen. In de graven vond men ook ringen, armbanden en be kers. Een zestigjarige Italiaanse in genieur heeft te Peragia bekendge maakt, dat hij deze maand een eerste vlucht op „mankracht" hobpte te ma ken met zijn zojuist voltooide „vogel- mens"-machine, waaraan hij 30 jaar heeft gewerkt. Op het zelfde terrein heeft men voorts talrijke urnen uit de tweede eeuw vóór Christus, benevens resten van Romeinse bouwwerken uit de eerste eeuwen der christelijke jaar telling gevonden. Het ligt in de be doeling dat de opgravingen later zullen worden voortgezet. Evangelisatie met iuchtbalonnen Donderdag zijn te Neurenberg een 5.000 balonnen met religieuze vlug schriften in het Russisch opgelaten, bestemd om met de wind naar de Sowjet-Unie te worden gedreven. De actie gaat uit van een Lutherse gees telijke te Neurenberg en de gelden zijn verstrekt door de Lutherse kerk in de Verenigde Staten. Men is van plan spoedig ook balonnen op te la ten met materiaal in het Pools en Tsjechisch. DIT GEBEURT IN NEDERLAND Dat de dierenmishandeling in ons land niets minder wordt, blijkt onder meer uit een rapport dat de Inspecteur van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren in het rayon Meppel onlangs aan het hoofdbe stuur. dezer vereniging toezond. In Meppel werd een doos ge vonden, inhoudende vijf jonge, le vende poezen, die onverzorgd wa ren achtergelaten. In een vuilnis emmer in dezelfde plaats werd een levende duif aangetroffen en in een andere vuilnisemmer 'n drie tal jonge, levende poezen. In Dwingelo trof men in een weide vijf pinken en een kalf aan, die zonder eten en drinken waren gelaten. In grove lijnen hield de kapel zich aan het ook op de andere plaatsen uitgevoerde programma. De bewege lijke show, die op het Havenplein werd uitgevoerd, toonde alle facet ten van dit goedgedrilde corps, dat tesamen met de drumband in vol maakte harmonie zich liet horen. Ontvangst ten stadhuize Op de middag van dezelfde dag werd de kapel ontvangen ten stad huize van Zierikzee, waarbij burge meester Schuurbeque Boeije herin nerde aan het eerste bezoek der kapel aan Zierikzee in 1949. Hoe anders waren toen de omstandigheden. Spr. schetste het doel van de door Am sterdam geboden culturele hulp: de mensen hier op te halen uit de sfeer van eigen akeligheid. „Dat U hier bent", aldus de burgemeester, „ver vult ons met grote dankbaarheid". De burgemeester bood daarop kapel meester Pinkse een ets aan van het poortencomplex. Hij verzocht het schilderij een plaatsje te geven in het repetitielokaal van het corps. Vol lof over ontvangst Inspecteur H. Hamminga dankte in hartelijke bewoordingen voor het ge schenk. Hij vertelde met aanvanke lijke schroom hier naar toe te zijn gekomen, want men stelde de vraag is het wel juist met muziek en tam boers naar een rampgebied te gaan. Duidelijk is echter gebleken, dat er een behoefte bestaat aan goede ont spanning en het corps heeft het zich tot een eer gerekend de gewenste ontspanning hier te brengen. Buiten gewoon vol lof was spr. over de be handeling te Zierikzee. De gastvrou wen en -heren sloven zich werkelijk uit. Hij wilde hiervoor hartelijk dank zeggen en hij verzocht de burge meester deze dank aah de burgerij over te brengen. Donderdagmorgen werd de Politie kapel ontvangen door de Commissa ris der Koningin in de provincie Zee land, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, in de Statenzaal te Middelburg. Na het bezoek aan Middelburg, dat maar kort kon duren, werd de terug reis naar Schouwen-Duiveland on dernomen, waar men te Burghsluis arriveerde, 's Middags werd gecon certeerd te Burgh, terwijl het avond concert te Haamstede plaats vond in de muziektent. De kapel oogstte ook hier een buitengewoon succes. De twee paradepaardjes, „Posthoorn galop' en „Circus Rentz", liet kapel meester Pinkse ook hier voordraven. De solisten, de heren F. Eleveld en A. van Veluwen, maakten hun num mer ook bij deze gelegenheid onver getelijk. Na afloop dankte burgemeester Röell de muzikanten voor hun komst naar Haamstede en voor het gebo- dene. De publieke belangstelling was zeer groot. O O O Slecht humeur maakt de mens O altyd ongelukkig, zowel hem als z(jn omgeving. Goed hu- O meur smeert de raderen van O het leven. ooo<x>ooooooooooooo<>ooooo Het K. N. M. I. voorspelt tot Zaterdagavond: Regen of motregen Veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen of motregen; zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtin gen; weinig verandering in tempe ratuur. 6 Sept. Zon op 5.59, onder 19.17. Maan op 3.53, onder 18.26. 7 Sept. Zon op 6.01, onder 19.14. Maan op 5.04, onder 18.38. 8 Sept. Zon op 6.02, onder 19.12. Maan op 6.14, onder 18.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 Sept.. 2.16 v.m. 14.33 n.m. 7 Sept. 3.00 v.m. 15.11 n.m. 8 Sept. 3.37 v.m. 15.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 Sept. 1.42 v.m. 14.09 n.m. 7 Sept. 2.22 v.m. 14.44 n.m. 8 Sept. 2.55 v.m. 15.16 n.m. Springtij: 10 en 25 September. Doodtij: 18 September. De dichting van het stroomgat te Ouwerkerk De Dienst Dijkherstel Droogmaking Schouwen-Duiveland deelt mede, dat de tegenslag, ondervonden bij het dichten van het laatste stroomgat (te weten het Oostelijk gat) bij Ouwer- lcerk, genoopt heeft het oorspronke lijk dichtingsplan te herzien in dier voege, dat er voorlopig van wordt afgezien het gat, waar de tegenslag werd ondervonden, te dichten. Be sloten is, eerst de nieuwe afsluiting nabij de oorspronkelijke dijkdoor braak tot stand te brengen, waarna het eerstgenoemde gat, dat dan stroomloos zal zijn geworden, kan worden gedicht. Met de reeds aan gevangen uitvoering van dit her ziene plan zal een tijdsduur van 1% tot 2 maanden zijn gemoeid. De Watersnoodschadewet In het Staatsblad is thans afgekon digd de wet betreffende de uitgaven, verband houdende met de water snood. HEERLEN. De 30-jarige onge huwde hulp-electriciën J. L. Mulle- naars uit Amby, is bij werkzaamhe den aan de askraan achter de elec trische centrale van de staatsmijn „Maurits" te Geleen, door onbekende oorzaak van het 14 meter hoge bordes van de kraan in de asput gevallen. Hij is ter plaatse overleden. De Rijkswaterstaat in Zeeland Afscheid van Ir Th. Hcyblom Tussen Ged. Staten en Ir Heyblom, de uit Zeeland vertrokken hoofdin genieur-directeur van de Rijkswater staat, heeft steeds een nauw contact bestaan. Voor Ged. Staten was dit aanleiding om op bijzondere wijze afscheid te nemen van deze rijks functionaris. Dit afscheid heeft nl. plaats gehad tijdens een intiem diner, door het provinciaal bestuur aan Ir Heyblom aangeboden. Overdenking Waarde en prijs „Toen hij een kostbare parel ge vonden had, ging hij heen en ver kocht al wat hij had en kocht die". Dat wordt in Matth. 13 verteld van een koopman. Maar het is eigenlijk een heel onzakelijke transactie, die daar van hem verteld wordt. Zou een echt koopman zoiets doen? Hij houdt niets in reserve; hij verzekert zich niet tegen mogelijke teleurstelling; hij zet alles op één kaart, en werpt zijn ganse bestaan in de waagschaal terwille van die ene parel. Met die parel wordt het koninkrijk Gods bedoeld. En zo maakt Jezus met deze gelijkenis duidelijk, hoe dit koninkrijk alles, wat wij verder nog aarde vinden kunnen, in waarde ver te boven gaat. Alleen dit koninkrijk is waard, dat wij er al het andere voor verliezen. Wij zijn gewoon alles, wat wij in ons leven tegenkomen, te beoordelen naar zijn waarde voor onszelf. Ook aan onze medemensen leggen wij die maatstaf aan. Bij alles vragen wij: wat heb i k er aan? Wat kan hij of zij, dit of dat, mij geven? Wat word ik er rijker of wijzer door? En de meeste dingen, aan wie wij die maat staf aanleggen, zijn geduldig. Zij la ten zich door ons gebruiken din gen, dieren en mensen Maar de waarde, die de dingen voor ons hebben, kan soms hemels breed verschillen van de waarde, die zij voor God hebben. Misschien vin den wij onze buurman een waarde loos mens. Maar God vond hem zo veel waard, dat Hij voor hem de hoogste prijs betaalde die Hij geven kon: het leven van Zijn Zoon Jezus Christus. Misschien vinden wij ons eigen leven ook nutteloos en waarde loos. Misschien is het dat ook wel. Maar God zegt: Ik vind het de moeite waard, uw leven te redden uit de macht van het boze, en U als eigen dom te verwerven, en de hoogste prijs voor U te betalen Niet wat wij voor iets willen ge ven, maar wat God ervoor wil ge ven, dat bepaalt zijn waarde. En daarom is er niets op aarde waarde loos, want God gaf Zich de moeite het tot aanzijn te roepen. En geen enkel mensenleven ls waardeloos, want God wilde de pijn en de ver schrikking van het kruis er voor over hebben, om ons te verlossen van de macht van zonde en dood, en ons te brengen onder Zijn macht. In het oordeel van God ligt de wer kelijke waarde van alle dingen. Dat heeft de koopman uit de gelijkenis ontdekt. Daarom verkocht hij alles, om die ene parel te verwerven, wel ker waarde al het andere teboven gaat: de genade, de liefde, de gerech tigheid in één woord: het konink rijk van God. F. A. v. L,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1