mS FL. 130.000 Amsterdamse Politiekapel maakt muzikaal tournee over Schouwen-Duiveland GEMEENTERAAD RENESSE wanthhTt Grote moeilijkheden worden verwacht op het gebied van de woningbouw Wie waren er allemaal op de kermis? HEBT U DE GROTE MARGRIET" PRIJSVRAAG AL OPGELOST! VOOR HET GRIJPEN .(fft ).-Ö ZATERDAG VERTELT „MARGRIET" U MEERI GEMEENTERAAD HAAMSTEDE De heren M. den Boer en T. L. Jonker herbenoemd tot wethouders Dreischor kreeg de première De zomer van 1953 was te nat Zonneschijn en temperatuur waren vrij normaal Als uitvloeisel van de hulp die naar de Oostpunt van het eiland on- K„Q„ Amsterdam niet slechts op materieel, dernomen en het moet gezegd, dat ®em T T maar ook op cultureel gebied schenkt de ontvangst hier buitengewoon har- .r r,ö nP t»;h i r o r T >UTT =r-'vr teU* was. gaSTiST'jJ land, bruutde Amslerdanwe polllfe- De begroeting vond plaats door waarde. Ook ln de zomer van 1952 .kapel met de drumband deze week burgemeester Michaëlis, waarna ln werd deze gemiddelde temperatuur een bezoek aan verschUlende plaat- h6tel ((Storm-» een warme maaltijd bereikt. Ondanks dat het gemiddelde sen op het eiland. werd gebruikt Wie te Bru aan de van de temperatuur normaal was, Maandagmiddag ontscheepten de dis schuift> kan er op rekenen mos- was er tekort aan warm zomer- sestlg muzikanten zich te ZlerlJwe, selen VOorgezet te krijgen. Zo ook weer. Te De BiU kwam de tempera waar zd allen bet niet zonder Sommigen waren er verrukt ^ur op slechts 15 dagen boven de enige moeite, gelet op de preca re over> anderen lieten ze onaange- 25 graderii terwijl dit gemiddeld op woningtoestanden by particuiie- roerd- ^an bet si0t van de maaltijd 18 dagen gebeurt, ren konden worden ondergebracht. Sprak kapelmeester Pinkse een dank- In De BiIt werd gl4 uren zonne- De mannen werden verwelkomd door WOQrd schijn geregistreerd tegen 610 uren urgemees r c uurInmiddels bleken de mosselen niet normaal. De hoeveelheid neerslag be- geeradressen gebracht van "ïvloed te zijn geweest (of wel, droeg 311 mm tegen 222 mm normaal. Ingezonden mededeling zo als men het zien wil) op de kwa- Niet alleen in De Bilt viel te veel re- De gemeente heeft meer evacué's dan inwoners Dinsdagavond kwam de Raad dezer Het voorstel van B. en W. tot vast- Maandagavond vond het eerste liteit van het spel, want het concert gen, ln vrijwel het gehele land was concert plaats te Dreischor, dat niet was boven alle lof verheven. Na een dat het geval. Vooral Augustus was weinig ingenomen bleek met deze muzikale rondwandeling door de ge- een natte maand, Juni was minder première van de politiemuzikanten, meente, werd geconcerteerd in een ver boven normaal en de gemiddelde diehet zij hier nog eens gezegd haastig geïmproviseerde muziektent hoeveelheid regen van Juli was maar geen politiemannen zijn, maar hele- aan de Korte Ring. De bevolking van heel weinig groter dan de normale maal in de muziek opgaan. De or- Bruinisse, de geëvacueerden uit Oos- maandsom. De zomer is derhalve te ganisatie van het corps en de unifor- terland en de dijkwerkers hebben, nat geweest, maar wat de zonne- mering is geheel op politiële leest ge- dank zij de kapel, een heerlijke" schijn en de temperatuur betreft vrij schoeid, maar daar blijft het dan ook avond gehad. Burgemeester Michaë- normaal. bij. Dienst in de gewone zin des lis was de tolk van allen toen hij woords, doen deze mannen dus niet, de muzikanten na afloop hartelijk Ingezonden mededeling uitgezonderd de drumband, die ge- dankte voor het gebodene. *v*i «InniAa deeltelijk politiediensten verricht Na een tocht door het inundatie- Vjl In de muziektent, tegenover de in gebied> trad gisteravond de kapel op ?eg,genjaY,°°u a mVa fïm te vroeg verdord groen schuU gaande zle;toec K beter dan HAMEA-GELEl kerk, bracht de kapel een verkwik kend concert, dat talloze belangstel lenden, ook van buiten de gemeente, op de been bracht. Het dorp, anders zich badend in de arcadische rust van een schapen gerucht van het grote gebeuren was van mond tot mond gegaan. Tegen over het „plaesenuus", waarvan de Zeeuwse vlag en de vaderlandse drie kleur roerloos neerhingen, stelde do kapel zich op, nadat de Amsterdam se muzikanten aan het begin van de gemeente in voltallige vergadering stelling van een verordening tot Boogerdweg door „Crescendo" een bijeen. Allereerst werden de vereiste strekking van verbetering van de £i- muzikaal welkom was toegeblazen. eden of beloften door de raadsleden nanciële positie van het gemeente- De dreunende cadans van de drum- afgelegd. Hierna komt aan de orde personeel 1952, wordt eveneens aan- band leek in deze omgeving aan te de wethoudersverkiezing. Gekozen genomen. groeien tot een onweer, dat de gehele worden de heer M. de Roo (4 tegen Door B. en W. wordt voorgesteld dorpskern vulde met een machtig ge- 3) en de heer W. van Klooster (5 en wachtverbod op de Ho^ezoom in luid. Kapelmeester Pinkse en zijn tegen 2). Beide heren nemen staande te stellen, van hoek Moolweg tot mannen voerden daarna in de tent de vergadering deze benoeming aan. voorbij de heer M. Verseput en wel een luchtig non-stop-programma uit, De heer van Klooster spreekt zijn aan de rechterzijde van de weg van waarvan de bevolking intens heeft dank uit voor de prettige samenwer- af het dorp, welk voorstel eveneens genoten. Het programma werd ge- king ook in B. en W. en hoopt dat wordt aangenomen, opend met het Zeeuwse volkslied, dit ook in de nu aangebroken zitting De rekening B. A. 1952 en begro- Marsen, Dichter und Bauer, Circus het geval mag zijn. ting over 1954 worden goedgekeurd. Renz, de Posthoorngalop en soortge- De notulen van de vorige verga- Hierna komt in behandeling een lijke 'licht verteerbare muzikale kost, dering worden onveranderd goedge- voorstel van B. en W. mede te wer- werden met technische verfijning en keurd. N.a.v. de notulen deelt te ken om te komen tot verbetering stringente techniek voorgeschoteld, voorzitter mede, dat de kinderen uit wegvak einde Laan. De A.N.W.B. ad- De tweede helft van het programma de Westhoek weer in Zierikzee de viseert deze weg te verbreden tot bracht een taptoe, waarna kapel en scholen zullen kunnen gaan bezoe- 5 meter en de sloot tussen weg en drumband een warm applaus in ont- ken. Bij de ingekomen stukken komt voetpad te doen verdwijnen. De veifs- vangst mochten nemen. in behandeling de aanleg van een betering zal worden uitgevoerd door Burgemeester A. H. Vermeulen nooddijk. Daar de nooddijk bij de het Waterschap Schouwen en van het bracht de gevoelens van grote dank- Schelphoek nu dicht is, wordt be- uiteindelijk ten laste van dit water baarheid van de burgerij over aan de sloten in Renesse geen dijk aan te schap komende bedrag zal de helft kapelmeester, die hij een souvenir leggen, doch de voorzitter vraagt door de gemeente worden betaald. In overhandigde. Spr. herinnerde aan de machtiging voor B. en W. indien het de toekomst zullen de onderhouds- gelukkige coïncidentie dat het optre- nodig mocht zijn, voorzieningen te kosten door waterschap en gemeente den van de kapel viel op de jaardag treffen van kleine omvang, welke ieder voor de helft worden gedragen, van H.K.H. Prinses Wilhelmina, die machtiging wordt verleend. B. en W. stellen voor op de begro- zich zo bijzonder bezorgd heeft be- N.a.v. een goedkeuring van Ged. ting gelden te voteren om de kosten toond voor het eilandelij k rampge- Staten op de geldlening tot finan- te dekken voor de voorbereiding van bied tijdens de Februaridagen. ciering van de bouw der 16 Noorse de bouw van woningwetwoningen. woningen, vraagt de heer Stevense Het College zou gaarne zien dat een Concert te Bruinlsso Qf door B. en W. vaart achter de plan gemaakt werd voor zes woning- Dinsdag was voor Bruinisse gere- bouw gezet kan worden. De voor- wetwoningen, zo nodig in gedeelten serveerd. 's Morgens bestegen de le- zltter zegt toe dat hij zal trachten de te bouwen. Zodra dit plan gereed den van de kapel de St. Lievensmon- böuw te bevorderen, maar het zal zou zijn, zou tot bouw overgegaan stertoren en brachten een bezoek aan niet gemakkelijk zijn, daar alles be- kunnen worden. Na enige discussie het museum. Per boot werd de reis handeld wordt door het Rijk. De heer wordt dit plan verworpen met 4 te- Stevense zegt dat de mensen weinig gen 3 stemmen (tegen: de heren vertrouwen meer ln de bouw hebben Blom, Padmos, Stevense en West en ze gaan nu hun laatste spaarcen- hoeve), daar men het voorstel te vér ten in een eigen barak steken. Waar- strekkend vond, o.a. mag men blij- om is men niet eerst in Renesse be- vende vestiging van evacué's niet sti- gonnen, waar toch wel de grootste muieren. 's GRAVENHAGE. Het Nederland- woningnood heerst? In Renesse zijn N.a.v. een vraag van de heer Blom se Rode Kruis heeft 40.000 blikjes meer evacué's dan inwoners. deelt de voorzitter mede, dat de weg visconserven gekocht voor de slacht- De Raad dringt er in zijn geheel naar de vuilnisbelt verbreed en ver offers van de aardbeving in Grieken- op aan dat B. en W. op snelheid aan- lengd zal worden, zodat men het land. De zending zal verscheept wor- dringen, daar er anders deze winter voetbalterrein beter zal kunnen be den met de „Eos" van de K.N.S.M., grote moeilijkheden zullen komen, reiken. De Raad gaat accoord met die op 9 September van Amsterdam Ook de heer van Dongen zal worden het aanbrengen van een beplanting naar Piraeus vertrekt. gevraagd meer spoed achter de aan- langs deze weg. leg van de weg op de polder van do De heer Stevense vraagt of het niet ROERMOND. Te Mar ia-Hoop, een Prov> weg te zetten. mogelijk is van het begin van de gehucht onder de gemeente Echt, Goedkeuring is ontvangen op de Architect Hoogenboomlaan tot krui- heeft een boer een tweetal nams ers wjnkelsluitingsverordening. De po- sing Kabbelaarsweg éénrichtingsver- in zijn oogstveld ontdekt. Na een iitjeverordening wordt in dier voege keer in te stellen. De voorzitter zegt vier meter lange tunnel, de toegang ge^zjgd dat v00r bet betreden van toe dat dit bekeken zal worden, tot het hol, te hebben uitgegraven, het overstroomde gebied in deze ge- De Raad gaaat in principe accoord vond hij in de „voorraadschuur van meente een door de burgemeester af- met de bouw van een ambtswoning deze dieren niet minder dan 20 kg gegeven vergunning vereist is. De re- voor de burgemeester, daar deze zijn vruchten. De dieren konden wor en den hiervan is om straks roof tegen woning zal moeten ontruimen, gevangen. te gaan. Op voorstel van de heer Blom be- ROERMOND. Maandag werd een sluit de Raad een proefbeplanting kind te Roermond op de onbewaakte Aankoop grond aan te leggen langs één der duin overweg nabij blokpost 11 aan de tti 4 overgangen. Tevens wordt n.a.v. een Heidebaan, door een passerende lo- Hierna beslult de Raad aan" vraag van deze spreker besloten, een comotief gegrepen en dermate aan ko°P van een Pefceel gr°"d groot ander soort rozen te planten rond het het hoofd gewond, dat het een uur 1-11-57 ha van het Burgerlijk Arm- monument. Spr. wijst er ook nog op later aan de gevolgen is overleden. bestuur, voor f 0,25 per m2. Er wordt dat de zeilen over het opgeslagen besloten, deze grond met nog enkele hout voor de Noorse woningen op NIJMEGEN. Blijkens het verslag stukjes van de gemeente, te ruilen het terrein aan de Prov. weg, gedeel- van V.V.V. „Nijmegen Vooruit" is met erven Fasol tegen een perceel telijk wegwaaien. Contröle wordt Nijmegen in het afgelopen zomer- grond groot 3.58.67 ha, gelegen in het hierop toegezegd, seizoen door minstens 1.000.000 dag- toekomstige zomerhuizengebied, ter- jesmensen, die naar de illuminatie wijl door de gemeente bijbetaald kwamen kijken, bezocht. moet worden f 3.238,75. De op deze wijze verkregen gronden worden aan NIJMEGEN. In het Canisiuszie- de Stichting „Renesse" verkocht voor kenhuis is de 42-jarige schilders- f 0,20 per m2. knecht M. Michels, vader van twee Vervolgens komt in behandeling kinderen, overleden. Bij het inzetten een voorstel tot verpachting van van een ruit in een fabriek verloor grond achter de vuilnisbelt, aan treden als lid tot de Stichting „Nieuw M. zijn evenwicht. Hij Js van grote Gebrs. Steur, voor één jaar, behou- Schouwen-Duiveland" tegen f 25, hoogte op de straat gevallen en liep dens goedkeuring van de Grondka- per jaar, waarna de Raad in besloten zware inwendige kneuzingen op. mer, waarmee de Raad accoord gaat. vergadering gaat. Bouwvolume wordt aangevraagd voor 11 woningeh Korte berichten uit het Binnenland Dinsdag 1 September kwam de ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Röell voltallig in openbare vergadering bijeen. In zijn openingswoord memoreert de voor zitter de zo belangrijke sluiting met caissons van de ringdijk om het Schelphoekgat. Dit is zeker een be langrijk evenement en geeft grote reden tot dankbaarheid, doch dit is nog geen reden tot feestviering. Hij betreurt het dat de berichtgeving in de pers over dit feit niet altijd juist is geweest, waardoor naar buiten de indruk wordt gewekt dat de strijd in de Schelphoek gestreden is en Schou wen weer droog is, wat allerminst het geval is. Spr. is dankbaar voor het vele en harde werk wat hier ge presteerd is en hoopt dat ook in de toekomst de werkzaamheden in het zelfde tempo voortgezet kunnen wor den, zodat ons eiland spoedig van het water verlost kan worden. Hierna gaat de voorzitter over tot de installatie van de raadsleden die bij de jl. gehouden verkiezing zijn gekozen. Achtereenvolgens leggen de heren M. den Boer, T. L. Jonker, J. Goudzwaard, J. van Waveren en P. Slager in handen van de voorzitter de vereiste eden af, terwijl de heren J. C. de Bruine en J. D. van Nieu- wenhuize de beloften afleggen. De voorzitter feliciteert de raads leden en wijst er op dat voor de nieuwe zittingsperiode veel werk wacht. Hij denkt hierbij aan de we deropbouw van het eiland als gevolg van de watersnoodramp, doch ook aan de maatschappelijke-, sociale- en geestelijke opfoouw in eigen ge meente. Dankbaar is hij voor de goede samenwerking in de afgelopen periode en hij doet wederom een be roep op de Raad voor de toekomst. Overgaande tot de verkiezing van twee wethouduers worden uitge bracht 6 stemmen op de heer M. den Boer en 1 op de heer T. L. Jonker en 6 stemmen op de heer T. L. Jon ker' en 1 op de heer J. D. van Nieu- wenhuize. Tot wethouders zijn aldus herbenoemd de heren M. den Boer en T. L. Jonker. De voorzitter feliciteert beiden hiermede. Hij heeft reeds vele jaren met beiden prettig samenge werkt en doet wederom een beroep op hen voor de komende zittingspe riode. Weth. den Boer en weth. Jon ker danken de raadsleden voor het in hen gestelde, vertrouwen en de voorzitter voor de gesproken woor den. Beiden zullen ook voor de toe komst hun beste krachten voor de gemeente geven. Inzake aansluiting van de in aan bouw zijnde 69 Oostenrijkse wonin gen aan het net van de P.Z.E.M., licht de voorzitter de diverse moge lijkheden hiervoor nader toe. Op voorstel van B. en W. wordt besloten deze woningen te voorzien vap een kookleiding en in alle woningen een electriseh comfoor te plaatsen. Op voorstel van B. en W. wordt verder besloten voor 1954 voor de ge meente bouwvolume aan te vragen voor 11 woningwetwoningen. Bij de rondvraag informeert de heer Slager naar de mogelijkheid tot aanleg van een sportterrein. De voorzitter zegt dat dit de aandacht heeft van B. en W. De heer van Wa veren vraagt naar riolering in Sluis- pad; dit zal nader worden bezien. De heer de Bruine wijst er op dat door de aanleg van de nieuwe dijk te Burghsluis de rijweg beneden langs de dijk verdwenen is; ook dit zal de aandacht van B. en W. hebben. Hierna sluiting van de vergadering. Ingezonden mededeling FEUILLETON 82 De heer Stevense informeert hoe de Raad staat tegenover het probleem „tram", waarna de Raad eenstemmig verklaarde: „opruimen". Tenslotte besluit de Raad toe te Drie VROUWEN door W. KERUEMANS Venkel lette niet op hem en zei tot de twee andere knechts: „Ik ben niet van plan een lange toespraak te houden. Alleen dit. We gaan nu het werk doen zoals het be hoort te worden gedaan. Er is heel veel te doen, dat behoef ik jullie niet te zeggen en om de achterstand in te halen moeten we hard en zeer hard aan het werk. Daarom beginnen we voorlopig 's morgens om zes uur, er is 's middags een uur rust en dan weer werken tot zes uur. Wie dat niet bevalt kan ook heengaan". „We'krijgen dan toch zeker meer loon?", vroeg Jacob. „Nee, vooreerst niet. Jullie hebt weken en maanden lang kunnen luieren voor je loon. Nu moet je er wat voor doen. Ik heb hier voor jul lie elk een werklijst, die ik in de stal zal hangen en waaraan je je stipt hebt te houden. Ieder weet van uur tot uur wat hij te doen heeft en om dat te kunnen doen zal hij flink moeten aanpakken. Als we wat op streek zijn, zal ik de werktijd ver korten. Wie zijn werk niet naar be horen doet, wordt ontslagen met een week. Jou Jacob, geef ik een week proeftijd. Ik zal je nauwkeurig con troleren en je geen enkele aanmer king maken, maar als je niet werkt zoals ik het verlang en zoals het ook behoort, dan krijg je over een week je laatste loon". Hij deelde hun nog mede "hoe de paarden behandeld moesten worden, zonder razen of slaan, dat ze de die ren vriendelijk moesten verzorgen en beschreef hoe zij de paarden elke dag moesten poetsen. Hij zag Jacob glimlachen, laatdun kend en spottend, alsof iemand ge sproken had, die van paardenverzor- ging niets wist. Tinus had geknikt en zei toen hij eindigde: „Dan zalle we maar derek begin nen". Venkel bleef bij hen en gaf aan wat het eerst moest gebeuren. Zij ar beidden zoals ze in al die jaren nog niet hadden gedaan en toen zij ver trokken zag de stal er reeds anders uit. Venkel bracht mevrouw Horsting verslag uit van het gebeurde. Zij keek verschrikt toen hij vertelde van zijn handgemeen met Vink en zei bang: „Hemel, mijnheer Venkel, zo'n grote, sterke man". „Hij is wel groot, maar niet sterk. Hij is ondermijnd en verslapt". „Zou hij zijn bedreiging nog uit voeren? U mag toch wel oppassen". „Ik verwacht niet dat hij iets zal doen, maar ik zal er aan denken". De volgende ochtend waren de twee knechts om zes uur present en Venkel werkte de gehele dag met hen samen in de stal en op het ter rein. Hij wilde niet nu al vragen om verbouwing en timmerwerk, maar stelde wel voor de verver eens te la ten komen en prijsopgave to doen voor hetgeen noodzakelijk moest ge verfd worden. 's Middags kwam mevrouw in de stal en uitle haar bewondering voor hetgeen in die korte tijd al was be reikt. Do groezelige, slordige en ver waarloosde stal was opgeruimd en schoongemaakt, het terrein was ver zorgd, alles lag opgeborgen en op de plaats waar het behoorde en de knechts waren bezig de paarden ter dege te poetsen. Venkel vergezelde mevrouw tot de woning en keerde toen terug. Jacob stond een paard te borstelen en wierp een zijdelingse blik naar VenkeL „Toe nou, mijn honneponnetje", zei hij op een gemaakt lieve toon tot het paard. „Toe nou mijn schatteboutje, lig nou toch eens effe je snoeperige voorpootje op, dat ik uwes hoefie wat kan schoonkrabben". Venkel verstond de bedoeling. Ja cob wilde hem laten horen hoe hij Venkel bespotte met zijn opdracht om de dieren vriendelijk toe te spre ken. De man was niet van goede wiL Dit bleek ook de volgende dagen. Te gen het strenge verbod van Venkel in betrapte hij Jacob tweemaal met een brandende pijp in de stal, hij kwam te laat op het werk en lanterfantte waar hij kon. De man kon niet ge handhaafd worden. 't Zou moeilijk zijn om met Tinus alleen het werk dat voor hem lag te doen, maar alles was beter dan met zo'n kracht te blijven doorgaan. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 2