DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zuid-Slavisch profest tegen Italiaans wapengekletter langs de grenzen Bericht aan de abonné's BEMANNING EN PASSAGIERS KWAMEN BIJEEN Nog Slechts 13000 Duitsers, zegt de Prawda schrikwekkend stratafiddel Wells- planning en over nieuwe wedsche- De man zo nuchter als wat en Z1ERIKZEESCHEWN1E1IMB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. PrUs per 3 maanden by vooruitbetaling f 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt 3 maai per week. Advertentieprijs 15 cent per man. Succesjes tmax. 15 m.m.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 No. 17312 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE. Lange Nobelstraot A 171, Zlerikzee, Po.tbu» nr. t, Telefoon ar. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave. N.V. Drukkerij voorh. LoVenman Ochtman - lange Nobelitraet A 171 Zlerikzee. Wrijving tussen Italië en Joego-Slavië Belgrado protesteert in scherpe nota De helicopterverbinding België-Nederland Dinsdagmorgen Is de eerste passa- giersvlucht gemaakt van de helicop- ter-verbinding Brussel-Luik-Maas tricht-Brussel. Deze vlucht werd ge maakt door een aantal Maastrichtse en Luikse journalisten, die respec- j. j tievelijk van Maastricht en van Luik In en Zuldslavlsche nol», dl. door moeilijken ln plaats van voordeel te de reis naar BnIssel meemaakten Cn de Zuldslavlsche legatie ln Rome aan brengen aan Italië. Dergelijke daden Woensdag met de helicopter zijn te mt Italiaanse ministerie van Bulten- van de Italiaanse regering vormen ruggekeerd. Deze eerste vlucht droeg landse Zaken werd overhandigd, de culminatie na de oorlog van een officieel feestelijk karak- wordt krachtig geprotesteerd tegen vijandige politiek tegenover Zuid- ode gewapende betogingen van Ita- Slavië, die de Italiaanse regering llaanse eenheden langs de Zuidsla- reeds geruime tijd voert. Zij zijn in vlach-ltallaanse grens". De verwach- rechtstreekse tegenspraak met de ting wordt uitgesproken dat de Ita- geest van de vreedzame regeling van llaanse regering „van dergelijke me- strijdvragen en de plicht van alle thoden zal afzien, zodat dergelijke landen om hun geschillen met vreed- daden geen precedent worden ln de zame middelen te regelen, zodat de verdere betrekkingen tussen beide vrede en veiligheid niet in gevaar ter. Maastricht zal dit pas doen in October, wanneer het stationsgebouw van de helihaven gereed zal zijn. HET DICHTINGSWERK BIJ OUWERKERK Hoewel ter zake nog geen beslis- landen". Mocht dit niet het geval zijn, aldus de Zuldslavlsche nota, dan zal de Zuidslavische regering alle verant woordelijkheid voor mogelijke gevol gen moeten afwijzen en zonodig de kwestie van de betrekkingen tussen de twee landen voor een bevoegd in ternationaal forum brengen. Volgens de Zuidslavische nota „is het houden van gewapende betogin gen een grove schending van de re gels, die gebruikelijk en geoorloofd zijn tussen landen met normale di plomatieke en onderlinge betrekkin gen". De Zuidslavische regering ver klaart verder, dat „dergelijke metho den tegenover Zuid-Slavië,, geheel ondoeltreffend zijn en slechts het vinden van een oplossing kunnen be- Vice-admiraal F. Stam plotseling overleden Maandagmiddag Js te 's Graven- hage plotseling overleden vice-admi raal F. Stam, vlagofficier materieel van de Koninklijke Marine. Vice-admiraal Stam, die de leeftijd van 55 jaar bereikte, overleed toen hij zich op weg naar huis bevond. Hij had een vergadering in Den Haag bijgewoond. Het stoffelijk overschot ligt opgebaard in het militair hos pitaal te Den Haag. Vice-admiraal Stam was gedu rende de oorlog o.m. commandant van H.M. kruiser „Tromp". Hij on derscheidde zich in het bijzonder tij dens de verrassende aanval op de baai van Sabang, waaraan H.M. „Tromp,, deelnam. gebracht worden. Dit beginsel bindt s,nS is gevallen, wordt thans over- ook Italië". Aldus de nota. DOCHTERTJE REDDE VADER De zevenjarige Annette Kuzdal heeft, ondanks het feit dat zij zelf niet kan zwemmen, haar vader van de verdrinkingsdood gered. De laatste, een man van 48 jaar, kreeg tijdens het baden in de De- troit-rivier een hartaanval. An nette, die haar vader in gevaar zag verkeren, waadde door het ondiepe water naar hem toe en wist zijn hoofd vijf minuten lang boven water te houden totdat hulp kwam opdagen. Kuzdal is her steld. wogen ter dichting van het Ooste lijke gat in de ringdijk te Ouwerkerk twee verbindingsdammen op te wer pen, tussen de ringdijk en de oor spronkelijke zeedijk. In de afgelopen dagen verrichte peilingen hebben uitgewezen dat het Oostelijke ringdijkgat zich op som mige plaatsen reeds heeft verdiept tot 26 meter. Indien een methode zou worden gevolgd als boven aangeduid, zou dit impliceren dat is afgezien het nog resterende gat in de ringdijk te blok keren met een reuzencaisson, hoewel men dit na de tegenslagen van de laatste weken lange tijd heeft over wogen. ;Het nieuwe project kan enkele maanden in beslag nemen. In eerste instantie is eind October als streef datum genoemd. PRINS BERNHARD BEGROET ZIJN DOCHTERS. De prinsessen Beatrix en Irene zijn Maandagmiddag met bijna een halve dag vertraging van haar vacantie in de Verenigde Staten en Canada op Schiphol teruggekeerd met het lljntoestel van de K.L.M., de D.C. 6 „Prins Bernhard", gezag voerder J. Bellink. Prins Bernhard, die zijn dochters op het vliegveld opwachtte, begroette de prinsessen hartelijk. Man aan boord van Rijks- Een der bemanningsleden van „De befonninqsvaartuiq verbrand Honte" bemerkte Dinsdagochtend dat het ïfödschteps* gelegen verblijf Vermoedelijk doordat hij in zijn in brand stond. Nadat de brandweer <><>0000000000000<>00004004 De schutter zij bedacht, eer de pijl ontschiet. Die spreekt zy 't ook, want PUI of woorden keren niet 000000000400004000C0000 Het K. N. M. I. voorspelt tot Donderdagavond: Koel weer Wisselend bewolkt met enkele buien; matige tot krachtige, langs de Wad- denkust tijdelijk harde, wind tussen Zuidwest en West; overdag belang rijk koeler, vooral in het binnenland. 4 Sept. Zon op 5.56, onder 19.21. Maan op 1.27, onder 17.52. 5 Sept. Zon op 5.58, onder 19.19. Maan op 2.40, onder 18.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 Sept. 0.10 von. 12.45 n.m. 5 Sept. 1.22 v.m. 13.45 n.m. BROUWERSHAVEN: Sept. 12.27 van. n.m. 5 Sept. 0.53 van. 13.24 n.m. Springtij: 10 en 25 September. Doodtij: 18 September. Naar aanleiding van verschillende g brieven die wij ontvingen over het te laat ontvangen van het Zaterdag nummer, hebben we getracht hier voor een oplossing te vinden. De Nieuwsboden die bestemd zijn voor de abonné's buiten Schouwcn- Duiveland, zullen op Zaterdag voort aan worden gebandeerd met een oranjeband. Daardoor kan de krant, zo deze niet in de ochtendbestelling is geweest, na de middag op een vastgesteld uur worden afgehaald. Nadere inlichtingen hierover kunt U bij de P.T.T. in de plaats van in woning verkrijgen. DE LONDEN-CHRISTCHURCH-RACE „Eep gewone commerciële vlucht" „Ik hou er niet van om, voordat ik De leeftijd van de 53 emigranten? iets ga doen, er over op te snijden", varieert van 18 tot 34 jaar en daar- zo zeide de president-directeur van van zijn er 28 dames en 25 heren, kooi aan boord van het in de haven het vuur had geblust, trof men in de Met de A.V.R.O. naar Tirol de K.L.M., Dr A. Plesman, toen het Daarnaast bestaat de mogelijkheid van Terneuzen liggende Rijksbeton- hut het stoffelijk overschot van P. grootste deel van de bemanning en dat er nog twee dames en een heer ningsvaartuig „De Honte" nog een aan, die waarschijnlijk door verstik- vrijwel alle emigranten die in de mee gaan, wat het totale aantal emi- sigaret heeft liggen roken, is in de king om het leven is gekomen. Het Christchurchrace de Liftmaster „Dr granten op 56 zou brengen. Wel een nacht van Maandag op Dinsdag slachtoffer, dat gehuwd was en va ir M. H. Damme" zullen bevolken, verschil met de Melbourne-race, toen brand uitgebroken in de hut van de der van drie kinderen, is in de loop in het K.L.M.-gebouw te 's Graven- er vier passagiers met de „Uiver" 41-jarige hydografisch ambtenaar A. van de dag naar Vlissingen overge- De „houthakkers" gaven 'n daverend concert, afgewisseld met jodelzangen Plannen voor alles omvattend nationaal monument hage aanwezig waren. „Het wordt een gewone commer ciële vlucht en het enige versdhil met de andere 18 vluchten die we tot dus verre naar Nieuw-Zeeland hebben gemaakt is, dat U onderweg niet in een comfortabel hötel overnacht, maar in één ruk doorvliegt. U moet U dan ook prepareren op 50 uur zit ten en voor de dames is het mis- meegingen. Pot uit Vlissingen. bracht. Perplexe „Wullem" Oom Schietop, Kleurenweelde, Fopstraat en hoge hoed door". „Nee meneer, U kunt er niet door, tenzij U over de dam springt amphibie-auto hebt". Dan klauteren de inzittenden (nauwelijks bekomen van de schrik niet door te „Kaerel, wa kom' taer un geluut zonde dateert reeds uit de tijd van kunnen, want dat is wat voor een uut", zei een sterk behaarde man van Willem de Veroveraar, zodat het heel automobilist) de dam op en ja, dan Actie voor meer eerbied voor de vlag schien nog niet zo gek om een brei- middelbare leeftijd te Dreischor, toen dom zou zijn, dit als een smetje op gaat er toch een flauw lichtje bran- In een bespreking van het dage lijks bestuur van de vereniging „Het veteranen legioen Nederland", waar bij ook de genera al-majoor K.N.I.L. b.d. P. Scholten aanwezig was, is overwogen wat de oud-strijdersorga nisatie kan doen tot oprichting van een alles omvattend nationaal monu- werkje mee te nemen". Vijftig jaar georgani seerde tbc-bestrijding de drumband van de Amsterdamse de klaterende avond aan te merken. den jn droog gemoed. Overigens, Politiekapel inzette voor de rond- Met nog van vocht doortrokken ajs er nu eens één van die millioenen wandeling over het dorp. Dat was regenjassen zijn onze vrienden in- zandzakken over de richtingsaanwij- goed aangevoeld van hem, want middels van vacantie thuis gekomen. zer was gehangen en een pijltje ge- Dreischor werd als 't ware gedoopt De natte bullen hingen te drogen plaatst voor de richting Westhoek in een geluidsbad, dat telkens mach- in hetkoesterend zonnetje aan de (in de buurt van de boot b.v.), dan tig aanzwol en werd doorspekt met waslijn en oom Schietop is alweer ZOuden vreemdelingen toch de over- het luchtig pijpen van de fluiten en door de deur komen gluren, waar tuiging met zich kunnen dragen, dat er op het gebied van de service iets Op 23 en 24 September a.s. zal in ket geschal van de trompetten. Be- tante Lanterfant haastig koffers is ment. Een plan voor de voorberei- de Dierentuin te 's Gravenhage een halve het genot van de muziek, die gaan pakken, dende werkzaamheden werd opge- congres worden gehouden ter gele- in een straf stacato werd afgewerkt, maakt genheid van het vijftigjarig bestaan heeft Eilandman ook machtig geno- Voorts is besloten, dat centraal een van de Nederlandse Centrale Ver- ten van „Wullum", die aan de grond folder zal worden uitgegeven in de eniging tot Bestrijding der Tubercu- stond genageld, als was de aarde geest van de folder, welke de afde- lose. De minister van Sociale Zaken voor zijn voeten opengebarsten. Hij ling Rotterdam reeds verspreidde, en Volksgezondheid, de heer J. G. zou er gen lief ding onder verwed- teneinde grotere eerbied voor de vlag Suurhoff, zal het congres openen, den, dat Wullem de lieve lange dag aan te kweken. waarna tal van sprekers de geschie- niet veel meer zietdan klompen mod- Dpor de algemene vergadering van denis van en de resultaten behaald der en regenplassen in de kale, trieste het Legioen is ingesteld een commis- in die vijftig jaar zullen belichten. Dreischorpolder. Daarom vond hij de weer sie tot beheer van een opgericht De sociaal-hygiënische kant van het „pelitiemannen" zo indrukwekkend had daar veel eerder moeten komen, schulddelgingsfonds, dat tot taak zal huisbezoek zal worden besproken en schoot hij z0 nu en dan eens uit want de meeste tuintjes liggen er al- hebben de aanloopkosten, welke de door Zr W. E. M. Jeukens van het tegen enkele luidruchtige lieverdjes, weer netjes bij. Ze zijn ogeruimd en vereniging heeft gehad en die 30.000 districts-consultatiebureau te Nij- die hij met een „hou je sm...» tot netjes geharkt, maar kaal, met uit- t°? Tif we°S. T, gulden bedragen, bijeen te brengen, megen. de orde poogde te roepen. Dan was zondering evenwel van één tuintje, e aai a omen' wan e ev er ook nog moe, die een wispelturig waar de uitbundige bloemenkleuren- Jantje onder deze hoogst precaire weelde naar voren springt. Onze eco- gebeurt. Een wonderlijke nu al aan de Herfst herinnerende stilte is in de Westhoek ingetreden. Een warme hitte trilde over het duinlandschap en op het strand te Renesse kon Eilandman slechts drie heel kleine verre poppetjes tellen. Het is dit jaar wel heel vlug afgelopen, maar een in het Vrije geweest Hij verloren (helemaal verloren was het nu ook weer niet!) seizoen is geen verloren eeuw en daarom maar ho pen op een volgende keer. De nering doenden zijn er trouwens lang niet Na een lange tijd is t-vü LrnTT/'*,C/'",T7\7 A NT/"1 CMCTvT TTvT CAI/TUT T TTvtTTU omstandigheden tot enige volgzaam- nomische scholing verplicht ons te DE KKIJÜOOEVAJNVJEINEJN 1JN DU b(JVjEl"UNlE heid en gedweeheid poogd ranties aan de verschillende werk kampen zijn lang niet onbelangrijk. En tot slot (het is heel gek, maar waar) reed een dijkwerker in zijn waterplunje met een hoge hoed op, ergens in de buurt van Noordgouwe. i gedweeheid poogde te bren- spreken met grote woorden over ruil- i i n ®en' He' werd gebruikt als af- en herverkaveling, over landschaps- waar vreesde Jantje het stille don- ma's, maar een eerzaam burger, die w hooi Mn,nnn WOf »w iAonr*r\ tt» T-y kere bed onder deze feestelijke om- Nog 103.UUU zegt West-Duitse regering standigheden, maar lastig bleef ie. beu is, zorgt er voor, dat het fluks Todat pa er aan te pas kwam, die in orde komt. Eilandman heeft een Het orgaan van de communistische Sowjet-Unie op grond van een vo- met een volmaakt routinegebaar zijn beschamende les uit dit tuintje ge- party In de Sowjet-Unie, de „Praw- rige week met Oost-Duitsland geslo- hoop voor de toekomst op de schou- trokken, want over zijn eigen tuin da", schryft dat zich nog slechts ten overeenkomst de Duitse krijgsge- ders hevelde, waar hij als een stil (tuin, nu ja) heeft hij nog maar en- 13.532 Duitse en 2.458 Japanse krygs- vangenen zal vrijlaten met uitzonde- muisje van de "mannen in het blauw" kele emmers pompwater gegooid 'en gevangenen In de Sowjet-Unie be- ring van diegenen, die bijzonder heeft zitten genieten. Of sliep ie, dat zich getroost met de gedachte toch vinden, die wegens oorlogsmisdaden zware misdaden tegen de vrede en kan ook. Enfin, het was een jofele ook al iets voor de particuliere op- worden vastgehouden. de menselijkheid hebben begaan. „De boel te Dreischor en zo zal het op bouw te hebben gedaan. Zo zie je. kwestie der krijgsgevangenen is dus de andere plaatsen ook wel geweest De Korte Nobelstraat is de fop- Enkele dagen geleden deelde de geheel geregeld", aldus het blad. Westduitse regering mede, dat zij Van de nog aanwezige aanwijzingen had dat er nog bijna krijgsgevangenen zouden 103.000 Duitse krijsgevangenen in de kleine duizend naar China worden het Wilhelmus beducht voor kouvat- Bij de Nobelpoort is het tijdstip van Sowjet-Unie zijn. gezonden, daar zij misdaden tegen ten op het hoofd, zodat de schedels de innerlijke bewustwording aange- stort van f 124.124,82; Maandag luidde De „Prawda" wijst er op, dat de het Chinese volk hadden begaan. bedekt bleven, maar deze Zeeuwse broken; „hé, kunnen we hier niet de stand f 119.374,35, i hij vond het heel gewoon, wat het de grijsheid van zua tuintje al lang J3schi<!n ook weI Flinke stortingen op 777 Op gironummer 777 van het Hoofd bestuur van het „Nederlandsche Roode Kruis" is tot Dinsdagavond zijn. Er was een duchtig applaus na straat van Zierikzee, want vrijwel v00r de hulpverlening aan de slacht- Japanse het Zeeuwse volkslied, hoewel dat dagelijks komen er nog auto's door- offers van de aardbevingsramp op =en niet h°°rt en ieder 'Udens snorren op weg naar de Westhoek. de Ionische eilanden, een bedrag ge- In het landelijk tournee, dat de A.V.R.O. organiseerde met de Tiro- ler Holzhacker Bub'n, werd Maan dagavond ook Zierikzee betrokken, dank zij de bemoeiingen van mevr. v. d. Vliet-ten Haaf, bestuurslid van het gewest Zeeland van deze omroep. Deze mededeling kon de heer C. v. d. Vliet doen bij de opening van de contactavond met de A.V.R.O. in de stampvolle Concertzaal, toen hij woorden van welkom sprak, speciaal tot hen die dagelijks in ons midden vertoeven en hun beste krachten ge ven aan het herstel van ons zo ge schonden eiland, waar een bevolking leeft die wel g e slagen, doch niet ver slagen is. Op verzoek werd daarop het Zeeuwse volkslied gezon gen. En toen.spleet het doek. Direct was men in de sfeer van het Tiroler Alpenland, al ontbraken dan bergen en bossen. Maar de mu sici, de kapelmeester, de dames en heren artisten waren uitgedost in Ti roler costuums. Dadelijk was de stemming er in bij het horen van de overbekende klanken, die meer malen uit de luidspreker de kamer inschalden, maar die men nu direct beluisteren kon. Dat de muziek en zang op prijs werd gesteld, bleek tel kens overduidelijk door de gulle bij val na ieder nummer. De jeugdige jodelzangeres Gerda Ziller kreeg een ware ovatie na haar „Zillertal" en „Vacantie in Tirol". Speciaal dienen vermeld de trompet- en kalarinet- soli door enige leden van het prima orkest, dat onvermoeid bleef spelen tot het einde toe. De „Wama's" zorg den voor de komische noot, evenals Rob Milton met de Pizzicatopolka, die nu eens niet gespeeld maar ge sproken werd. De dirigentenwedstrijd, waaraan drie dames uit de zaal deelnamen, gaf overvloedig stof tot algemene vrolijkheid. De kapel gehoorzaamde aan de dirigentes of.... speelde ze zoals ze verkoos te doen? Hoe dan ook, het werd een daverend succes. De „dames-dilettanten-dirigenten" ontvingen voor hun „prestaties" een aardig souvenir, uitgereikt na de uit spraak van de zaal die als jury fun geerde. De accordeonnist Wim Bosch kreeg de zaal mee, bij het verklan ken van populaire wijsjes, evenals tegen het einde, toen de dirigent om medewerking verzocht, die spontaan werd verleend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1