DE Z1ERIKZEESCHE COURANT 3000 leden Communistische Partij gearresteerd ■■■I Mossadek zal voor een militaire rechtbank verschijnen Onderzoekers dringen door in grootste grot van Middellandse Zeegebied ZIERIKZEESCBEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN. Prys per 3 maanden by vooruitbetaling f 2,47, per week 19 cent. Losae nummers 10 cent. Verschijnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per m.m. 8uccesjes (max. 15 m.m.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1953 t79?-1889 110e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE! tango Nobelrtroot A 171, Zlorikxoe, Poilbui nr. t, Tololoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave j N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochlmen - lange Nobelttraat A 171 Zlerlkxee. DE VERKIEZINGSSTRIJD IN W.-DUITSLAND Op weg naar Roergebied om propaganda te maken Op het station van de Westdultse stad lielmstedt, aan de grens tussen Oost- en West-Dultsland, zijn het afgelopen weekend 3000 leden van de Oostduitse communistische party en van de communistische jeugdorgani satie F.D.J. in hechtenis genomen, daar zy communistisch propaganda materiaal by zich hadden. Vrijdag waren op hetzelfde station reeds 250 communisten aangehou den. Zij zouden, gedeeltelijk onder dwang, uitgekozen zijn onder de ar beiders in het Roergebied propagan da te maken voor het communisme, met het oog op de komende verkie zingen in West-Duitsland. Ook in Hamburg heeft de politie een groep reizigers uit Oost-Dults- land in hechtenis genomen. De auto riteiten zijn van mening, dat het hier eveneens leden van de communis tische partij betreft, die voor propa gandadoeleinden naar West-Duits- land zijn gezonden. Een bedrag van meer dan 200.000 Westmark is al in beslag genomen evenals duizenden kilo's gedrukt pro pagandamateriaal. Te Helmstedt brachten duizend aangehouden Oostduitsers de nacht door in een bewaakte fabriekshal, Spoedig Brits-Egyptische overeenstemming? In Egyptische kringen te Cairo acht men het niet uitgesloten, dat vóór het einde van September overeen stemming met Engeland wordt be reikt over de bases in de kanaal- zóne. Bij de niet-officiële onderhan delingen, die op het ogenblik worden gevoerd, zouden de meeste geschil punten zijn opgelost Men zegt in de genoemde kringen dat de Britten hebben goedgevonden dat Westelijke strijdkrachten de ba ses in de kanaalzóne uitsluitend in geval van oorlog en niet in geval van oorlosgevaar bezetten. De lading van de „Flying Enterprise" Opgedoken bankbiljetten in Oostende gelost Een Italiaans bergingsvaartuig, de „Rostro", heeft de de haven van Oos tende een grote hoeveelheid bank biljetten gelost, welke afkomstig zijn uit de op 10 Januari 1952 op 60 km van Falmouth in de golven verdwe nen „Flying Enterprise". Reeds tijdens de heldhaftige strijd van kapitein Carlsen om zijn schip veilig de haven binnen te brengen, werd dikwijls gefluisterd over een geheimzinnige lading, die het schip aan boord zou hebben. Dit is thans bevestigd door een woordvoerder van de havendienst van Oostende, die verklaarde dat het Italiaanse ber gingsvaartuig een grote hoeveelheid Engelse en Amerikaanse bankbiljet ten aan wal heeft gebracht, afkom stig van de „Flying Enterprise". Deze bankbiljetten zouden vervoerd zijn voor rekening van de Zwitserse na tionale bank. De biljetten, die meer dan anderhalf jaar in het zeewater hebben gelegen, zouden niet erg ge leden hebben en de opschriften zou den nog goed leesbaar zijn. waar zij sliepen op pakken commu nistische vlugschriften, die zij voor dat doel mochten houden. Radio Oost-Berlijn sprak Zondag avond van een „schandelijke ma noeuvre ter belemmering van het in terzonale verkeer". Algemene Vergadering der V.N. Geallieerde resolutie aanvaard De Algemene Vergadering heeft het gehele geallieerde plan voor de regeling van de vredesconferentie over Korea aanvaard met 43 tegen 5 stemmen by 10 onthoudingen. De Sowjet-resolutie voor een con ferentie van vijftien landen werd verworpen met 40 tegen 5 stemmen by elf onthoudingen. De Algemene Vergadering keurde met 55 stemmen tegen één bij één onthouding deelneming van de Sow- jet-Unie aan de conferentie goed, „mits de andere partij dit wenst". Ex-politieke gevangenen en Duitse schadeloosselling Het hoofdbestuur van de Neder landse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, heeft in een brief aan de Raad van ministers deze verzocht zich te wen den tot de regering van West-Duits land inzake de Duitse wet tot scha deloosstelling van hen die in concen tratiekampen of tuchthuizen hebben gezeten. Deze «vet £?ldt namelijk al leen voor Duitsers en degenen die tussen 1935 en 1945 in Duitsland woonden. De vereniging acht het een .ern stige beleidsfout van de Duitse re gering dat zij hierin niet de ex-po litieke gevangenen uit andere lan den, die op last van de toenmalige bezetter naar concentratiekampen zijn gevoerd, heeft betrokken. ism - Bevel van Amsterdamse Rechtbank N.E.S.B.-leiders blijven in arrest Een voltallige kamer van de Am-< 6terdamse rechtbank heeft Maandagoch-! tend in raadkamer een bevel tot voor-t lopige hechtenis uitgevaardigd tegen do algemeen leider der N.E.S.B., de 31- jarige Paul van Tienen uit Amster dam, en togen de landelijk leidor, mr. J. A. Wolthuis uit Groningen. Dit be vel is 30 dagen van kracht en kan een onbepaald aantal keren met die tormijn worden verlengd. Naar bekend had de rechter-oommis- earis, mr. B. van der Waorden, reeds een bevel tot bewaring uitgevaardigd, dat echter maar 6 dagen van kracht is en maar eenmaal kan worden ver lengd. 'Jjfc" De derde leider van deze beweging, die gelijktijdig met van Tionon en mr. Wolthuis op Zaterdag 22 Augustus was gearresteerd, de 29-jarige werkgroeps leider van Amsterdam A. M. Kruit, is na vier dagen in verzekering to zijn geweest de vorige week door de rech- tor-oominissarijs in voorlopige vrijheid gesteld. Donderdag 27 Augustus was voor Schouwen-Duiveland een blyde dag. Toen kon de ringdijk rond het Schelphoekgat worden gesloten. De foto brengt het moment van de afsluiting in beeld. Op de achtergrond het verdronken Serooskerke. Ringdijk rond Schelphoek doorstond reeds kort na sluiting vuurproef Rustige Septembermaand zou goed van pas komen ^06666666666606666666666 Een slecht humeur is een teken van een slechte spysverterlng ofvan gemis aan zelfver- 6 trouwen. O O Het K. N. M. I. voorspelt tot Dinsdagavond: Iets warmer Veranderlijke bewolking; na voor namelijk in de Noordwestelijke helft van het land in de nacht wat regen of motregen, overdag droog weer; matige tot krachtige Zuidwestelijke wind; iets warmer. 2 Sept. Zon op 5.53, onder 19.23. Maan op onder 16.54. 3 Sept. Zon op 5.54, onder 19.23. Maan op 0.14, onder 17.28. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 Sept. Zon op 5.53, onder 19.26. 3 Sept. 11.23 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 2 Sept. 9.31 v.m. 22.14 nm. 3 Sept. 11.07 v.m. 23.44 n.m. Doodtij: 2 en 18 September. Springtij: 10 en 25 September. DE TOESTAND IN PERZIË Belde Fatemi zijn echtgenote op Mossadek zal krachtens de wet op de staat van beleg, voor een mili taire rechtbank verschynen, aldus maakte Zondag onderstaatssecretaris Amidi Noeri op een persconferentie bekend. Hy zal zich voor dit college hebben te verantwoorden wegens te gen de grondwet gerichte activiteit, aldus Amidi Noeri. De regering-Mossadek was sedert 13 Augustus onwettig geweest, de dag waarop het keizerlijke decreet van de benoeming van Zahedi tot eerste-minister werd afgekondigd. Toen Mossadek ondanks het decreet de macht bleef uitoefenen, was hij niet meer dan een burger, die zich tegen de wettige regering verzette. Ook las Amidi Noeri een rond- „Het Nederlandse strand" werd ontdekt Vyf grotonderzoekers hebben een onderzoek ingesteld naar de groot ste grot van het Middellandse Zee gebied. Deze grot, de „Bue Marino", Ls gelegen op enige kilometers af stand van de Westknst van Sardinië te Nnoro. Aan de expeditie, die onder leiding stond van professor Dino Giacobbe, namen deel: Ventura Maccioni, Siollo Pisono, mevr. Mulder, een Neder landse van nationaliteit en de Franse journalist Jean Marabinl. De onderzoekers zijn meer dan zes kilometer in de grot doorgedrongen. Hoewel het bestaan van de grot bekend was, was tot dusverre nie mand zo diep in dit onderaardse ge welf doorgedrongen. Het onderzoek heeft 23 uur geduurd. Op ongeveer 900 meter van de in gang werd een zeer groot meer ont dekt met zandige oevers. Ter ere van mevrouw Mulder hebben de onder zoekers dit „het Nederlandse strand" genoemd. Het onderzoek werd be moeilijkt door een heiige wind, die zo koud was, dat een temperatuur van bijna nul graden werd gere gistreerd. schrijven van de minister van Bin nenlandse Zaken van Mossadek, de gouverneurs en prefecten voor, waar in werd aangekondigd, dat er binnen korte tijd een nieuwe volksraadple ging zou worden gehouden. Het rond schrijven was gedagtekend op 18 Augustus. In de stad Zabol aan de Afghaanse grens is de staat van beleg afge kondigd. De minister van Buitenlandse Za ken uit het kabinet van Mossadek, Fatemi, zou Zaterdag zijn vrouw heb ben opgebeld en haar hebben mede gedeeld, dat hij in goede gezondheid verkeerde en zich op een plaats be vond waar men hem niet kan vinden. De Bescherming van de Bevolking »Dc B.B.-Band" een nieuw maandblad Gisteren is uitgekomen hot eerste nummer van hot nieuwe maandblad „Do B.B.-Band", hot eerste eigen or gaan van do modowerkera aan do bk>-: scherming bevolking in stad en land Van Utrecht en van do gemoonte Am«cs4 foort samen. V v Hot ligt in do bedoeling de inhoud van hot tijdschrift, die van do kringen nit en van do gemeenten zelf wordt verwacht, to doen beantwoorden nan hot door de Commissaris der Koningin aangegeven oogmerk van de uitgave. In de redactiecommissie ie hot ge hele lichaam der B.B. in do provincie Utrecht vertegenwoordigd. Hot eerste nummer wordt geopend mot een ar tikel van do voorzitter, do Commissaris dor Koningin, de hoor M. A, Bcinnlda. Het moet gezegd, dat de ringdyk rond Schelphoek al dadeiyk na de sluiting aaneen ware vuurproef is onderworpen geweest, want een stormachtige wind heeft geregeerd tydens het weekend en menigeen heeft zich niet zonder zorg afge vraagd of dat wel goed aflopen zon. Er zijn moeilijkheden geweest, maar het is toch nog goed afgelopen. Bij. het formeren van de ringdijk zijn behalve caissons ook slikbakken ge bruikt, waarvan er een tweetal wer den weggeschoven door de sterke kracht van het zeewater. Met enorme kbrikken werd de gevaarlijke plek versterkt en zodoende kon een door braak worden voorkomen. Enkele caissons zijn wat aan het verzakken geraakt, hetgeen onder de slechte weersomstandigheden geen wonder is. Het lang niet kleine gevaar kon echter worden bezworen. - H.M. de Koningin gaat zich richten tot de Nederlandse jeugd Ongeveer 2000 jongeren worden uitgenodigd Ter gelegenheid van het officiële bezoek van H.M. de Koningin aan de hoofdstad op Zaterdag 12 Sept., zal H.M. het woord richten tot de Nederlandse jongeren. Dit zal ge schieden in de Koopmansbeurs aan het Damrak, tussen 19.00 en 21.00 uur. Opdat een zo rijk en volledig mo gelijk geschakeerde groep van Ne derlandse jongeren in de leeftijd van 17 tot 25 jaar in zo groot mogelijk aantal aanwezig zal kunnen zijn, heeft de Nederlandse Jeugd Ge meenschap overleg gepleegd met het Gereformeerd Jeugdcentrum, de Ne derlandse Studentenraad, de Neder landse Jongerenraad en de Neder landse Sportorganisaties (N.O.C.). Bovendien zullen uit iedere pro vincie vijftig jóngens en meisjes, zo veel mogelijk uit de bestaande gees telijke groeperingen en maatschap pelijke stromingen gekozen, worden aangewezen door de Commissarissen der Koningin. Ook zal een aantal jeugdige militairen en verpleegsters deelnemen. In totaal zullen ongeveer 2.000 jongeren worden uitgenodigd. De toespraak van de koningin zal omlijst worden met een vlaggengroet, een tweetal korte declamaties en het optreden van de zang- en muziek groep „Het Nederlandse lied" onder leiding van Renske Nieweg, welke groep tevens leiding zal geven aan de samenzang. Vandaag zal te Moskou het nieuwe 34 verdiepingen tellende ge bouw van de Lomonosov-universi- teit worden geopend. Het gebouw be vat 5.700 kamers voor studenten en 184 flatwoningen voor professoren en docenten. In de bibliotheek van de universiteit zullen 1.200.000 boek werken worden ondergebracht. Intussen gaan de werkzaamheden ter verdere versteviging en verho ging rustig door, zodat er alle hoop mag bestaan, dat het slot stevig op de Schelphoekdeur blijft. Een rustige Septembermaand zou daarbij uiter aard uitstekend van pas komen. De Sowjet-Unie heeft Zaterdag opnieuw het voorstel van de Weste- ïyke mogendheden tot het houden van een viermogendhedenconferentie over een verdrag met Oostenryk ver worpen. Voorgesteld was dat de by- eenkomst Maandag jl. te Londen zon worden gehouden. Engels soldaat was zoek in SuezkanaaNzone Hij werd in Parijs aangetroffen De Franse politie heeft Maandag medegedeeld, dat de Britse militair Anthony Bidgen, van wie de vorige maand gemeld werd,dat hij in de Suezkanaal-zöne vermist werd, door do Franse veiligheidspolitie in Parijs is aangetroffen. Naar de Franse politie zeide, werd hij herkend van foto's in de kranten. De Britse ambassade te Parijs heeft zich niet over de kwestie willen uit laten en verklaardo, dat zij thans door het Britse ministerie van Luchtvaart te Londen wordt onderzocht. Dit mi nisterie heeft Zondag bekend gemaakt, dat Ridgen in Engeland is. Op 9 Juli Werd gemeld, dat Bidgon in do kanaalzönc ontvoerd was. Er werden speciale veiligheidsmaatregelen getroffen, stappen gedaan door Enge land bij do Egyptische regering en vragen gestold in het Lagerhuis. Korte berichten uit het Binnenland •s GRAVENHAGE. Op de Zuider- -parklaan is het 8-jarig dochtertje E. van het gezin B. uit Den Haag door een tram aangereden toen het on voorzichtig de rijweg overstak. Het meisje, dat naar het ziekenhuis Zuid- wal is overgebracht, is daar kort na aankomst overleden. AMSTERDAM. De burgemeester van Reykjavik, de heer Gunnar Tho- raddsen, is, vergezeld van zijn vrouw en twee IJslandse zakenlieden met hun dames, in Amsterdam de gast van burgemeester d'Ailly geweest. ROTTERDAM. De „Ringsport Vic tory" is uit Amerika in de haven van Rotterdam aangekomen met een aan tal helicopters van het type Sikorsky 55 en Beechcraft vliegtuigen, bestemd voor de Marine-Luchtvaartdienst. Nederland ontvangt deze toestellen ingevolge het verdrag voor weder zijdse bijstand. AMSTERDAM. Zaterdagavond is een 52-jarige huisbediende bij een bezoek aan een café aan de De Clercqstraat 109 met een mes in de rug gestoken en hevig bloedend per ambulance van de G.G. en G.D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgeno men. Als vermoedelijke dader heeft de recherche van bureau Raampoort dezelfde avond een 56-jarige arbei der uit de hoofdstad in hechtenis ge nomen, die zich eveneens in het café ophield. DE P.T.T. EN DE RAMP Rampschade en kostenvoorzieningen tot een bedrag van f 3.500.000 Na droogvallen Schouwen-Duiveland eerst herbouw P.T.T.-gebouwen Het totaal der directe materiële schade, dat aan de P.T.T.-eigendom- men in de rampdagen werd toege bracht, en de kosten van noodvoor zieningen, belopen tot dusver een be drag van rond drie en een half mil- lioen gulden. Deze mededeling deed Vrijdag avond de heer L. Neher, de direc teur-generaal der P.T.T. in de rege- rings-radiouitzending over de her stelwerkzaamheden van de P.T.T. in het rampgebied. In het district Breda waren alle verbindingen verbroken met Schou wen-Duiveland, Tholen, Noord-Be veland en St. Philipsland. Een en ze ventig netwerken met ruim 3.300 abonné's werden of ernstig bescha digd of gingen geheel verloren; stroomvoorzieningen werden verbro ken of werkten uitermate gebrekkig. De hulpverlening vereiste dat in het overstroomde gebied binnen de kortst mogelijke tijd voorzieningen werden getroffen om het contact met het overige deel van ons land te on derhouden of te herstellen. Daarbij is het van groot nut gebleken dat het bestaande mobilofoonnet kon worden uitgebreid. Een bizondere mobilo- foon-apparatuur wer.d dan ook op verschillende plaatsen in gebruik ge nomen. Het kabelschip „Poolster" op de rede voor Zierikzee, kon als steun punt dienen. Na ongeveer twee maanden kon practisch met alle plaatsen, die niet volledig overstroomd waren, weer een normaal P.T.T.-verkeer worden onderhouden. Voor de overstro mingsgebieden van Schouwen-Dui veland en voor een deel van Zuid- Beveland was dat onmogelijk. Hier is zoveel vernietigd dat na het droog vallen van de grond eerst het herstel of de wederopbouw van de voor de installaties noodzakelijke gebouwen ter hand moet worden genomen voor dat de nieuwe centrale-inrichtingen en kabelnetten kunnen worden aan gelegd en gemonteerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1