4 millioen Fransen legden het werk neer DE ZIERJKZEESCHE COURANT De Franse regering zal niet toegeven aan de druk die op haar wordt uitgeoefend Dinsdag, Donderdag en Zaterdag STICHTING NIEUW SCHOUWEN-DUIVELAND" Verkeers- en vervoersvraagstukken hadden andermaal ée aandacht van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland Aardbeving in Griekenland eiste 400 doden en 300 gewonden ZIERIKZEE SC1IK KNIE ÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlfN» Prijs per 3 maanden b(J vooruitbetaling f 2,47, per week 11) cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per m.m. Succesjes (max. 15 m.m.) t 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE. Lange NobeWtraa! A 171, Zlarikzoe. Po»tbu> nn 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 - Uitgave» N.V. Drukkerij voorh. LnkaamAn Ochlnuo - Lange NobeUtraat A 171 - Zierikzee. No. 17304 109e Jaargang De staking verloopt rustig en het publiek bekijkt de situatie van de humoristische zijde Ilct aantal Fransen, dat staakt voor hogere lonen en als protest tegen de bezulnlglngsdecreten be treffende het overheidspersoneel, is Donderdag tot vier millioen gestegen. Do toestand Is than3 zo, dat het merendeel van de 350.000 spoorweg- mensen. 150.000 van de 220.000 P.T.T.- omployé's, de helft van de 250.000 mijnwerkers, het merendeel van de 130.000 arbeiders in de gas- en elek triciteitsbedrijven en het personeel in openbare dienst, het werk voor on bepaalde tijd heeft neergelegd. Ook de mijntechnicl zijn ln staking ge gaan. In Parijs ls het personeel van de ondergrondse cn de busdiensten de tweede dag van een 48-uurstaking in, terwijl de ambtenaren een derge lijke staking zijn begonnen. Het on der communistische leiding staande algemene vakverbond C.G.T. gaf zijn leden in overheidsdienst order, voor onbepaalde tijd niet op het werk te verschijnen. De werknemers bij be- gra fenlsondernemingen, doodgravers enz. nemen sinds Woensdag aan een staking deel, die 48 uur zal duren. Bank- en beursemployé's en het administratief personeel van verze keringsmaatschappijen en dagbladen hebben, evenals een millioen arbei ders ln de metaalindustrie en dui zenden textielarbeiders en winkel bedienden, het werk 24 uur neer gelegd. Stakingen van korte duur worden voorts gemeld bij provinciale trans portbedrijven, vlootarsenalen, bouw maatschappijen en onder zeelieden ln Marseille, Nantes en Duinkerken. In laatstgenoemde plaats hielden het De voedseloorlog in Duitsland De beperkingen op reizen naar Oost-Berlijn om het afhalen van le vensmiddelenpakketten ln West-Ber- lijn tegen te gaan, zijn Woensdag ver zacht. De Oostduitsers verklaarden aan de Westberlijnse uitdeelposten, dat op verscheidene stations nabij Berlijn weer kaartjes naar Berlijn waren verkocht. Volgens berichten zijn opnieuw op verscheidene punten langs de grens van West-Berlijn voedselpakketten door de Oostduitse volkspolitie in be slag genomen, doch andere berichten maken melding van veel personen die met hun pakketten veilig thuis kwanten. In totaal zijn sedert het begin van de actie reeds ongeveer 2% millioen voedselpakketten uitgereikt. kantoorpersoneel en een aantal le den van het grondpersoneel Woens dag een 24-uurstaking. De kantooremployé's van de scheep vaartmaatschappij „Compagnie Ge nerale Transatlantlque" zullen Vrij dag niet op het werk verschijnen. Het hogere P.T.T.-personeel be ëindigde zijn staking Woensdag avond, terwijl de vakorganisaties van het hogere personeel bij de gas- en electriciteitsbedrljven, de mijnen, de banken, de verzekeringsmaatschap pijen en bij de Air France besloten geen stakingsacties te steunen. Het opmerkelijkste aspect van de stakingsbeweging ls, dat zij volko men rustig verlooopt. Niettegen staande de ongemakken is het pu bliek snel geneigd, grappen te maken en de situatie van do humoristische z\jde te bekijken. De Sjah van Perzië met vacantie Zal hU do pauwentroon vaarwel zeggen? De sjah van Perzië heeft zich per vliegtuig naar Ramsar, aan de Kas pische Zee, begeven voor een vacan- tieverblijf van een week. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenote. Waarnemers in Teheran geloven, dat de sjah niet in de hoofdstad aan wezig wil zijn als premier Mossadek in een radiorede het resultaat van de volksstemming over ontbinding van de Madjlis (Tweede Kamer) zal bekend maken. Luidens een bericht in het Britse blad „Evening News" is de sjah van plan Perzië te verlaten, openlijk in dien dat mogelijk is, of in het ge-: heim, als het niet anders kan. De sjah zou zich voor onbepaalde tijd naar eén niet genoemd land wil len begeven, aldus dit bericht, dat is gebaseerd op via Bagdad in Londen ontvangen mededelingen. Men neemt aan dat hij prins Sjahpoer Ali Ridha heeft aangewezen als zijn opvolger. De sjah zou tot deze stappen heb ben besloten, omdat premier Mossa dek van plan zou zijn „een persoon lijke dictatuur, gesteund door on der communistische leiding staande volksbewegingen, in te stellen". In het St. Elisabeths zieken huis te Leiden is een drieling ge boren. Het zijn drie meisjes die ieder twee en een half pond wegen. De moeder, mevr. Vervoren-Pietersen uit Nieuwkoop, en de kinderen maken het goed. De baby's liggen in de cou veuse. Het gezin Vervoren telde reeds drie kinderen. Brand te Lemmer vernielde houtloods Vijf gezinnen dakloos Woensdagmiddag brak brand uit in de grote loods van de N.V. Stoom- houtzaagmolenbedrijf „Lemmer" te Lemmer (Fr.). De brand ontstond in een opslagplaats van balken. Het vuur greep zo snel om zich heen dut de loods binnen een kwartier in lich ter laaie stond. Onmiddellijk weid groot alarm gemaakt, omdat gevaar bestond voor een complex van zeven woningen, dat tegen de loods is aan gebouwd. Alle brandweerauto's uit de omtrek werden gewaarschuwd. Zes spuiten bonden kort na elkaar de strijd tegen het vuur aan, dat gre tig voedsel vond ln een houten werk plaats voor wagenreparatie. Tiental len vrijwilligers ruimden verschil lende woningen leeg. Een grote partij hout, dat juist gelost was, werd mede een prooi der vlammen. Vijf wonin gen, onmiddellijk grenzend aan de houtloods, konden evenmin behouden blijven, waardoor vijf gezinnen dak loos zijn geworden. Vier daarvan hebben alles verloren. De schade loopt in de duizenden. De eigenlijke oorzaak kon nog niet worden vastgesteld. Door krachtig in grijpen heeft men twee huizen kun nen behouden. De meeste huizen zijn verzekerd. Het Parlement zal niet bijeen worden geroepen Uit Athene wordt bericht dat de stad Argostoli in de nacht van Woensdag op Donderdag door brand totaal is verwoest. De brandspuiten waren door de aardschokken ver nield of bedolven. De Frans© eerst© minister, Lanlel, heeft in een radiotoespraak tot het Franse volk verklaard, dat de Franse regering niet kan to6geven aan do door middel van stakingen uitge oefende druk, en het parlement niet zal bijeenroepen. „Ik zeg nee ten aanzien van de staking. Ik zeg nee ten aanzien van de druk op de regering", zo zeide de premier, „maar dit betekent niet, dat wij neen moeten zeggen ten aanzien van wettige aanspraken, wanneer het werk weer is hervat". Laniel verklaarde volledig begrip te hebben voor de moeilijkheden van de arbeiders met kleine lonen. De re gering wist, dat hieraan iets moet worden gedaan. Hij zeide te weten, dat er redenen zijn voor de stakin gen, maar dit betekende niet, dat zij niet ongerijmd waren. De stakingen dienden slechts de zaak der extre misten, der vijanden van het bewind. „Indien wij de tijd krijgen datgene te doen, waartoe het parlement ons heeft gemachtigd, zijn wij er zeker van, dat wij werkgelegenheid voor iedereen zullen kunnen scheppen", aldus de eerste minister. Hij waar schuwde zijn toehoorders voor de ge volgen van de staking op de Franse economie en zei, dat de buitenlandse touristen er door worden wegge jaagd. Laniel verklaarde voorts, dat de regering zal blijven regeren, „zelfs als dit de vijanden van het bewind niet bevalt". Franse waarnemers zagen In de zinsnede betreffende de „wettige aan spraken" een aanduiding, dat de re gering bereid zou z(jn in de nabije toekomst met de vakverenigingen be sprekingen te voeren over de lonen, ofschoon de regering aanvankelijk van plan was de lonnen tenminste tot het einde van dit jaar „bevroren" tc houden. Het K. N. M. I. voorspelt tot Vrijdagavond: Gematigde temperaturen Na kans op enkele verspreide on weersbuien, droog weer met ver anderlijke bewolking; matige tot zwakke wind tussen West en Zuid; gematigde temperaturen. Velen laten het kwaad niet o omdat z(j het haten, maar uit Y vrees voor de gevolgen en noe- X men dan die vrees: deugd. <>00<>0000000000<*>000v 15 Aug. Zon op 5.23, onder 20.05. 10 Aug. Zon op 5.24, onder 20.03. 17 Aug. Zon op 5.26, onder 20,01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15. 0.30 vjn. 18.35 n.m. 10. 0.59 v.m. 19.00 nun. 17. 7.32 VJn. 10.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 15. 5.50 v.m. 18.13 n.m. 10. 0.28 v.m. 18.45 n.m. 17. 7.05 v.m. 19.20 n.m. De Sowjetrussische hoge com missaris in Oostenrijk, heeft de Oos tenrijkse kanselier medegedeeld, dat de Sowjetrussische regering heeft be sloten de censuur op brieven, tele grammen en telefoongesprekken in de Russische zöne op te heffen. Wij delen onze abonné's en adverteerders mede, dat, in verband met de postverzending en nieuws voorziening, onze krant met ingang van volgende week niet meer zal verschijnen op Maandag, Woensdag en Vrijdag, doch op Het pcobleem der kwartiersvergoeding voor school gaande jeugd buiten Zierikzee is opgelost Beschikbaarstelling van de kampeeruitrustingen begon hier drie maanden te laat 9 f tuigen goed bruikbaar, b.v. voor sportvliegers en toestellen van' Ypen- burg. Een 1600 M. hoge berg spleet in twee stukken 3000 personen zijn dakloos geworden Vloedgolven volgden op de aardschokken In de Griekse archipel, zyn Dins dag cn Woensdag door aardbevingen 400 personen om het leven gekomen en 300 gewond. De aangerichte schade ls voorlopig niet te berekenen. Twee dorpen werden volkomen verwoest. Door een tweede aardschok, die zich later voordeed, stortten verscheidene huizen in. De verwoeste dorpen zijn Sami cn Aghia Efthimia. Ook dorpen langs de Westkust van de Peloponesus hebben schade opge lopen. Sommige plaatsen op 'teiland Cephalonla zijn van de buitenwereld afgesloten, daar do wegen vernield zijn. Vliegtuigen wierpen mot val schermen voedsel, medicamenten cn tenten uit. De gevangenis to Argostoli, waarin zich alleen tot zware straffen ver oordeelde misdadigers bevonden, ls Ingestort. De gevangenen werden on der gewapend gelelde naar 't dorps plein vervoerd om later naar het vasteland te worden overgebracht. De hoofdstad van Cephalonica, Ithaca, werd door vloedgolven ge teisterd. Van de 2000 hulzen zouden er nog ongeveer 50 overeind staan. Het eerste schip mot vluchtelingen en gewonden van de eilanden Cepha lonla en Zante is Woensdag te Piraeus de voorhaven van Athene, aangeko men. De evacué's deelden mede, dat de bewoners trachtten met alle mo gelijke middelen de geteisterde eilan den te verlaten en zelfs met kleine scheepjes willen pogen het vasteland te bereiken. Alle faciliteiten van de Britse en Amerikaanse vloot zullen ter be schikking worden gesteld veor de hulpverlening van de getroffen ge bieden. Koning Paul en Koningin Frede- rlka van Griekenland brengen een bezoek aan do zwaar getroffen ge bieden. Volgons ooggetuigen, dlo een vlieg tocht over do eilanden hebben go- maakt, ziet hot gehele gebied er uit als een zwaar vernield slagveld. Do stad Zaklnthos stond geheel In brand en de wegen zUn verwoest. Do berg Aenos, op Cephalonla, dlo meer dan 1500 meter hoog Is, spleet ln tweeën. Het eiland Zante is door een aard schok ernstig getroffen. De verwoeste hoofdstad Zakynthos werd ontruimd, terwijl op zes plaatsen brand was uitgebroken. De Stichting „Nieuw Schouwen- Duiveland" kwam Woensdagmiddag bijeen in het „Huis van Nassau", on der presidium van de heer P. Hee- ring, die al dadelijk de kwestie van de boomplantactie aansneed, omdat wellicht reeds het volgend voorjaar al iets zal kunnen worden aange plant op 't dan drooggevallen eiland. Een algemene opwekking om tot dit doel te geraken, is niet onge wenst, vooral daar de financiën van de Stichting niet zó zijn dat met gulle hand kan worden gegeven. Het aan tal leden, hoewel groeiende, is nog steeds te gering in het licht van de ernstige zaak waarom het hier gaat: de wederopbloei van ons eiland. Laat men zich spontaan opgeven bij de secretaris de heer G. v. d. Vliet, die met genoegen de namen zal noteren. Men beseffe wel dat zonder financiën niet veel tot stand kon worden ge- brachtl Het klachtenboek werd evenals in vorige zittingen, opengeslagen. Zo was er een klacht ingekomen van de heer v. d. Wekken, expediteur te Zierikzee, die opdracht kreeg pulp te gaan halen te Dinteloord. De auto was Zaterdag te 4 uur op de ponton aan het Luitje, maar kon niet over gezet worden, ook Maandagochtend niet. De vrachtauto kon eerst te 11 uur 's voormiddags over. Toen de pulp geladen was, reed men naar Anna Jacobapolder, maar op die Maandag kon de auto evenmin mee terug. Ze bereikte eerst Dinsdagoch tend half elf Zierikzee. Dit ritje had 70 uur in beslag genomen. Men mag zelf berekenen hoe duur dat vee voeder word voor do gedupeerde landbouwers I Vervoer- en verkeersproblemen Hiermede was direct het vervoers- en verkeersprobleem aangesneden, dat van alle kanten becritlseerd werd. Na ampele discussie werd be sloten: le de heer van Zuijlen van de R.T.M. uit te nodigen hier eens te komen uitleggen hoe het met het huidige en toekomstige verkeer van, naar en op het eiland zit; 2e aan de vcrkeersinspectle te vragen de bus van Krijger in te schakelen bij de aankomst van de eerste trein in Goes en de eerste reis van de Prov. boot naar Zierikzee. Geklaagd werd door verschillende leden over het feit dat de Prov. boot 's voonniddags voor de haven moet kruisen, wach tend op de R.T.M.-boot, daar anders stagnatie ontstaat. Ter vergadering werd medege deeld dat de R.T.M.-bus niet over de platen van de weg langs Scharen- dijke zal rijden met schoolkinderen. Er kan wellicht een regeling van het busverkeer komen over'een maand, maar wanneer Schouwen droogvalt dan zal er zeker een busverbinding mogelijk zijn via andere wegen naar de Westhoek. Uitvoerig werd gediscussieerd over de kwestie van het onderbrengen bij inwoners van Zierkizee van kinde ren uit de omliggende plaatsen, die de U.L.O.-scholen of het Lyceum be zoeken. Het vraagstuk der kwartiers- vergoeding schijnt opgelost. Het Rijk zal de kwartiersvergoeding betalen. Het betreft hier een honderdtal kin deren. Het onderbrengen is niet zo eenvoudig, daar er in Zierikzee nog plm. 1500 mensen niet zijn terugge keerd. Van de zijde van het bestuur is ge vraagd in Zierikzee een agentschap van de Middenstandsbank te vesti gen, welke bank is ingeschakeld bij de wet op de Watersnoodschade als crediet verlenend orgaan bij de wederopbouw. Zodra de wet van kracht wordt zal deze aangelegen heid onder het oog worden gezien. Hot vliegveld Haamstede vormde een ander punt van discus sie. Bij Haar jongste bezoek aan Schouwen heeft de Koningin het ver langen kenbaar gemaakt dóór met de helicopter te landen, om eens speciaal de aandacht op dit vliegterrein te vestigen. Met de K.L.M. is in ver band met eventuele plannen voor het vliegveld contact gemaakt over het stationsgebouwtje, voor welks taxa tie iemand zou komen kijken, maar tot nu toe is zulks nog niet geschied. De startbaan ls voor kleine vlleg- De haven te Zierikzee De reconstructieplannen van de ge meente Zierikzee hadden verder de aandacht en wel speciaal de kwestie van de haven, die Zierikzee wil be houden, terwijl er andere instanties zijn die de nadruk leggen op de Val, waar een haven is uitgebaggerd door Dijkherstel en in welke haven de Prov. boot zou kunnen aanleggen, die dan kortere en wellicht meerdere rei zen per dag zóu kunnen maken. Zie rikzee blijft geporteerd voor het re constructieplan. Het gehele plan is evenwel nog in het stadium van on derzoek. Een inwoner van .Burgh, die een groot duinterrein van 18 ha in pacht had voor beweiding, heeft thans be richt gekregen dat hij zijn vee ter plaatse niet meer mag laten grazen. De voorzitter zegde toe persoonlijk eens te zullen informeren hoe dit ge val ligt en of hiervoor een oplossing kan worden gevonden. Kampeeruitrusting Klachten werden gehoord over de uitdeling van de kampeeruitrusting, die niet precies glad loopt en waarin verbetering hoog nodig geacht wordt. Enkele speciale gevallen werden naar voren gebracht en daarbij op gemerkt dat hier de uitdeling drie maanden te laat begonnen is. Het moeilijkste vraagstuk blijft het woningprobleem. De directie van de Wleringermeer berichtte dat alle ba rakken voor Dijkherstel werden be stemd. De algemene klacht is dat er te weinig barakken of woonketen be schikbaar worden gesteld door de re gering. In Zierikzee zijn er deze week 60 klaar gekomen; sommige zijn al betrokken. Volgende week komen er 25 klaar aan Beljersdijkje, waar er totaal 96 zullen verrijzen. Dan is de Westhoek aan de beurt, waar nog 30 woonketen bij zullen komen. Binnenkort hopen we ln een ar tikel, of publicatie van de Stichting, eens uiteen te zetten hoe de ramp- schade geregeld is en de verstrek king van goederen die door het Roode Kruis worden uitgedeeld aan ramp slachtoffers. Aan het einde der vergadering deelde de voorzitter nog mede dat van de Deltacommissie bericht was ontvangen dat men geen tijd heeft hier een voordracht te komen hou den over dit, ook voor ons eiland, zo uiterst belangrijk vseagstwk. Plastic waterleidingbuis door het Zijpe Het motorschip „Grevelingen" heeft Dinsdagmiddag door het Z(jpe de dubbele zinker gelegd, die Bruinisse van water moet voorzien, dat afkomstig is van de Wcstbrabantsü waterleldiuginy. Door de ramp op 1 Februari kwam Bruinisse op een eiland te liggen en was de watervoorziening van de dui nen van Haamstede niet meer moge lijk. Water voor deze gemeente werd aangevoerd per tankboot uit Rotter dam, maar deze voorziening is der mate kostbaar, dat het voordeliger is water per zinker aan te voeren zoals het ook gebeurd is op 1 Maart jl. door de Zandkreek van Zuid-Beveland naar Noord-Beveland. Ir M. J. Stoel Feuerstein, directeur van de Zuidbevelandse waterleiding maatschappij, die wegens ziekte van de directeur van de waterleiding maatschappij „Schouwen en Duive- land", de heer J. H. Scheuerman, thans ook waarnemend directeur voor Schouwen-Duiveland is, had de leiding bij dit werk, dat veel belang stelling had van hogere autoriteiten. Aanwezig waren Ir Fabius, hoofdin genieur-directeur van de Rijkswater staat, directie Benedenrivieren uit Dordrecht, Ir van Soest v Ir Lief rink van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening in 's Graven- hage en Ir Duyvis van de Draka. De zinker bestaat uit een lty duims kabel van plastic, het zogenaamde tileenbuis van de Draka, gearmeerd met twaalf stuks looddraden en den- soband. Deze buis weegt 3% kilo per strekkende meter tegen 0.4 kilo per strekkende meter zonder ommante- ling. Het water wordt door de leiding geperst met een druk van 70 meter, maar verliest in de winter 40 meter, zodat een druk van drie atmosfeer overblijft. Gerekend wordt op een capaciteit van tien kubieke meter per uur. Men verwacht dat over plm. 14 da gen de buizen doorgespoeld zullen zijn, waarna men weer water uit de kraan kan tappen. P.T.T. Nieuwe frankeerzegel In verband met de invoering der nieuwe tarieven, bestond er bij P.T.T. behoefte aan een postzegel van 3 ct. Dit zegel ls nu aangemaakt ln een bruine kleur in het zogenaamde cij- fertype (ontwerp van Krimpen) en op de postkantoren verkrijgbaar. De Noorse bergingsmaatschap pij ls er in geslaagd een schip, dat op 67 meter diepte op de bodem van de Oslofjord lag en bovendien drie meter in de modder was weggezakt, te bergen. Tot nu toe zijn geen sche pen van zo'n grote diepte naar boven gehaald. Het betreft hier de 2500 ton metende „Blnna".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1