KONINKLIJK BEZOEK AAN SCHOUWEN DE Z1ER1KZEESCHE COURANT Malenkof bevestigt de politieke lijn na de dood van Stalin Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Het spoorwegverkeer in Frankrijk door staking getroffen ZIERIKZEESCHEMNDEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN» Pr(js per 3 maanden b(J vooruitbetaling f 2,47, pur weck 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per m.m. Succesjes (max. 15 m.m.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN t79?=t889 WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1953 REDACTIE EN ADMINISTRATIE» Lange Nobelxtraat A 171, Zlorikzoo, Poilbu» nn t. Telefoon er. 32. Girorekening ar. 137677 Uftgsvei N.V. Drukkerij voorh. f akeemen Ochiman Lange NobeUtraat A 171 Zierik^e* No. 17303 109e Jaargang Levendige belangstelling, maar geen sensatie Do secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, heeft op een persconferentie te New York gezegd, dat de bekendmaking van Malenkof, dat de Sowjet-Unle thans ook ln het bezit ls van de waterstofbom, alleen maar de nadruk legt op de noodzaak om dergelijke wapenen onder con- tróle te plaatsen. Deze contróle diende dan door doeltreffende mid delen in het kader van de Verenigde Naties te worden uitgeoefend. De voorzitter van de ontwape ningscommissie van de VJN., Kyrou, deelde mede, dat hij niet voornemens ls om de commissie naar aanleiding van de rede van Malenkof bijeen te roepen. Amerika In groter gevaar dan na Pearl Harbour De Amerikaanse republikeinse-se nator Wiley, voorzitter van de com missie van de Senaat voor buiten landse betrekkingen, zeide in Mil waukee, dat de Russen misschien wel wapenen hadden, waar de Amerika nen nog nooit van hadden gehoord. Duitse geleerden, die op dit terrein de Amerikanen vooruit waren, zijn in de tweede wereldoorlog door de Russen gevangen genomen. Misschien waren zij de Amerikanen nog voor. Volgens Wiley was Amerika in gro ter gevaar, dan na Pearl Harbour. Hij voegde er aan toe, dat de Ver. Staten in het bezit van een bom zijn die binnen een straal van 150 km vernielingen kan aanrichten. Heftige toon tegen Amerika In Parijse kringen heeft de ver klaring van Malenkof een levendige belangstelling, maar geen sensatie verwekt. Men was op het eerste ge zicht getroffen door de zorgvuldig heid, waarmode Malenkof opnieuw de vredelievende bedoelingen van de .Sowjet-Unf© heeft uiteengezet. In Pa rijs was men ook zeer getroffen door de heftige toon van de Russische re geringsleider jegens de Verenigde Staten. Deze toon verschilde van de andere redevoeringen \)an Malenkof sedert Stalins dood. Prins Bernhard terug uit de West Kort voor het krieken van de dag, Maandagochtend om 4 uur, is Prins Bernhard, toevalligerwijze vliegend in de naar hem genoemde D.C.-6 machine „Prins Bernhard" van de K.L.M., uit Curagao in ons land te ruggekeerd. De Prins stond op het platform de aanwezige journalisten enkele ogen blikken te woord. Hij betuigde zijn tevredenheid over zijn reis, vertelde dat hij op Curagao en Aruba overal „een goede stemming" had aangetrof fen en bevestigde dat hij de reis ge maakt had in zijn functie van in specteur-generaal van de marine. „Ik heb gezien, wat de marine in de West doet. Dat is goed", aldus luidde zijn commentaar. „Wanneer mijn dochters uit Ame rika terugkomen? Dat zullen wij nog bezien, in ieder geval op tijd voor de school". De passagiers van het vliegtuig kunnen zich er op beroemen, dat zij in een toestel hebben gezeten, dat door de Prins der Nederlanden werd bestuurd. Prins Bernhard heeft nl. gedurende de reis enkele uren in de cockpit doorgebracht naast de gezag voerder Westlake en daarbij geruime tijd de stuurknuppel gehanteerd. Japanners brachten Russische vissersboot op De Japanse kustwacht heeft een Russisch vaartuig aangehouden. De vier opvarenden verklaarden, dat zij per ongeluk binnen de Japanse ter ritoriale wateren waren gekomen, als gevolg van een dichte mist. De Japanse politie heeft echter verklaard, dat het Russische vaar tuig opdracht had een communis tische spion, die enige dagen tevoren met een bedrag van een millioen jen (ongeveer 10.000 gulden) van het Rus sische eiland Sachalin naar Hokkaido was gekomen om inlichtingen in te winnen, weer op te pikken. Doordat deze spion de politie had ingelicht, had men de Russische boot kunnen aanhouden. Voortzetting van Stalin's gedragslijn In officiële Britse kringen wilde men nog geen commentaar geven op de rede van Malenkof. In politieke kringen was men van oordeel, dat Malenkof zonder iets nieuws toe te voegen, de politieke lijn heeft beves tigd die na Stalin's dood werd ge volgd. De rede van Malenkof zou be doeld zijn om het Russische volk ge rust te stellen, de oorlogspsychose weg te nemen en de reorganisatie van bepaalde terreinen van de Sow- jet-economie aan te moedigen, in het bijzonder de landbouw. De waterstofbom De waterstofbom zou duizend maal krachtiger zijn dan de atoombom, die in 1945 Hirosjima verwoestte. De Verenigde Staten hebben nooit officieel bekend ge maakt, dat een waterstofbom was vervaardigt} of tot ontploffing ge bracht, doch op 16 November 1952 maakte de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie bekend, dat een nieuwe serie atoomproeven, waaronder „proeven die bijdragen aan het onderzoek in verband met de waterstofbom", zouden worden gehouden. Na de proefnemingen, in de herfst van 1952 op Eniwe tok, in de Stille Oceaan, zouden atoomgeleerden, naar toen gemeld werd, op een besloten bijeenkomst van de Congrescommissie voor atoomonderzoek hebben verklaard dat proeven met de waterstofbom „groot succes" hadden gehad. Rude Prawo, het orgaan van de communistische partij in Tsjecho- Slowakije, heeft in een hoofdartikel verklaard, dat de Tsjechoslowaakse industrie wordt bedreigd door een te kort aan steenkool en dat ook de voorziening met huisbrand in de ko mende winter gevaar loopt. Het blad legt er de nadruk op, dat niet slechts de steenkoolmijnen niet genoeg pro duceren, doch dat de laatste tijd ook de productie van de bruinkool, min der is geworden. Grote smokkel van zilvergeld ontdekt Twee leden der bemanning van de „Cottica" gearresteerd Vlak voor het vertrek van bet s.s. „Cottica" van de K.N.S.M., uit de Amsterdamse haven naar de West, heeft de hoofdstedelijke recherche, dienst douane, aan boord van dit schip een omvangrijke smokkelzaak van Nederlands zilvergeld naar Su riname en Curagao ontdekt en als verdachten twee der bemanningsle den gearresteerd. Honderduizenden oude, overigens nog geldige Nederlandse dubbeltjes met het hoogste zilvergehalte, voor een totaalbedrag dat enkele tiendui zenden guldens bedraagt, werden na intensieve visitatie van het schip op diverse schuilplaatsen gevonden en in beslag genomen. De gearresteerden zijn een slager uit Amsterdam en een banketbakker uit Rotterdam, beiden circa 26 27 jaar oud, die aan boord van de „Cot tica" hun beroepen uitoefenden als leden van de bemanning. Bij een huiszoeking verricht in de woning van de gearresteerde slager, die in Amsterdam-Zuid woont, trof fen zij ook daar nog voor enkele duizenden guldens aan dubbeltjes aan, die eveneens in betlag zijn ge nomen. De verdachten hebben de dubbeltjes op normale wijze bij ban ken of postkantoren tegen afgifte van bankpapier verkregen. Pre-fab-woningen voor rampgebied In de haven van Rotterdam zijn met het schip „Myson" uit Oslo aan gekomen, 20 houten huizen, bestemd voor de wederopbouw in het rarhp- gebied. Deze „Pre-Fabs" zijn een ge schenk van de Noorse regering. De bestrijding van runderttsberculose Sedert 20 Mei 1951 zijn in Neder land 47.169 rundveebeslagen vrijge maakt van tuberculose, waarvan 19.126 binnen de gestelde tijd en 1.110 bedrijven te laat'. Deze sanering ging gepaard met het aanbieden van 201.738 reactiedieren, waarvoor be houdens te laat aangeboden dieren, ruim 19,6 millioen gulden werd uit betaald. Wij delen onze abonnë's en adverteerders mede, dat, in verband met de postverzending en nieuws voorziening, onze krant met ingang van volgende week niet meer zal verschijnen op Maandag, Woensdag en Vrijdag, doch op Per helicopter naar Haamstede - Met de „Breezand" naar de Schelphoek en van daar naar Zierikzee Het K. N. M. I. voorspelt tot Woensdagavond: Zeer warm Zonnig en warm tot zeer warm weer; aanvankelijk zwakke, later overwegend matige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. 13 Aug. Zon op 5.20, onder 20.09. 14 Aug. Zon op 5.21, onder 20.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13. 5.36 v.m. 17.43 n.m. 14. 6.05 v.m. 18.11 njn. BROUWERSHAVEN 13. 4.55 vjn. 17.16 n.m. 14. 5.26 v.m. 17.46 nan. Doodtij: 19 Augustus. Springtij: 26 Augustus. H.M. de Koningin vertrok Dinsdag- In een open auto van de heer C. J. morgen met een hefschroefvliegtuig van Langeraad uit Dreischor reed de van de „Sabena" naar het rampge- Koningin lang de haag van belang- bied. Het vertrek geschiedde van de stellenden die zich overal hadden op- tuin van het paleis Soestdijk. gesteld, over de Nieuwe Haven, De helicopter, een Sikorsky S-55, Oude Haven Z.Z., Havenpark en Ha- ColpOrtCUTS IT16t „Alarm** werd bestuurd door de heer Gerard venplein over de Appelmarkt en door Tremery, chef-piloot der helicopter- de Poststraat naar de Weststraat tot ddflgchOUQCn diensten van de „Sabena", die tijdens aan de nooddam, waar een kijkje ge- de rampdagen de eerste was die met nomen werd over het Schouwse meer Vier colporteurs, die Zaterdagmid- een helicopter reddingswerk heeft dat zich uitstrekt tot aan de West- 6etracht hebben in Amsterdam verricht. Dat hij thans H.M. naar het rand van het eiland. Via Weststraat, ket eerste nummer van het blad watersnoodgebied mocht brengen, Balie en Meelstraat werd het Stad- ..Alarm" van de Nationaal Europese kan worden gezien als een erkenning huis bereikt, waarvoor zich honder- Sociale Beweging (N.E.S.B.) op straat van zijn grote verdiensten voor het den mensen bevonden, die de Konin- te verkopen, zijn door de politie aan- reddingswerk. gin toejuichten. gehouden. De politie heeft het ver- Als tweede piloot bevond zich ln In de oude raadszaal kreeg de heer moeden' dat men hier te doen heeft het toestel de heer'V. Pacco, onder- A, j. de gelegenheid zijn 2Je',een V° *f n.g vaa de N'SB' directeur van de exploitatiedienst strUctuurplan van Zierikzee toe te D.'' !s Mn blJ de verb°den °«a- van de „Sabena". lichten aan de Koningin, die met °Isat't Op het vliegveld „Haamstede" werd grote belangstelling de uiteenzettin-afr Is', n, s CRan TT._ j*het viertal, dat inmiddels op vrne geland. H.M. werd hier begroet door gen volgde en enkele vragen ter ver- Drnrp, vprh^fl1 n' de Commissaris der Koningin in Zee- duidelijking stelde. Na deze uiteen- land,. Jhr Mr A. P. C. de Casembroot. zetting kreeg Ir van de Wall nog het ™a"' Met hem waren op het vliegveld aan- woord over de te maken keer- of nnrlno a i wezig Ir J. F. B. v. d. Wali van de schutsluis, in het kader van het ko- ben tUdenS df gemaakt T-..t-,t-w ix van een Nationaal Socialistische or- hoofddirectie van de Dienst Droog- mende Delta-plan. ganisatie en zün geïnterneerd 2e- making Schouwen-Duiveland. De loco-burgemeester wees er nog weest. Per auto werd naar de haven van op dat Zierikzee blijft voor het plan Burghsluis gereden, waar het ge- de Nieuwe Haven te behouden, ook zeischap zich inscheepte op de „Bree- uit een oogpunt van touristenverkeer Een groot Amerikaans trans- zand" van de Rijkswaterstaat. Met naar de stad. De heer Gerritsen portvliegtuig, een z.g. „vliegende ver- dit schip werd door het stroomgat dankte daarop H.M. voor het bezoek huiswagen", met aan boord 24 per bij de Schelphoek gevaren om een aan de stad, waarna het gezelschap sonen, is in Lybië (Noord-Afrika) kort bezoek te brengen bij de werk- het stadhuis verliet en plaats nam in verongelukt. Het vliegtuig was op zaamheden aan de ringdijk, die het een jeep van de Rijkswaterstaat om weg van Udine (Italië) naar Tripolis, stroomgat van de Schelphoek moet de tocht te vervolgen door de droge Alle inzittenden konden per val- afsnoeren. corridor langs Dreischor en Noord- scherm het vliegtuig verlaten en zijn De tocht ging vervolgens over de gouwe naar de Schouwse dijk, waar terecht. Ooster Schelde naar Zierikzee, waar Tr Slotboom een uiteenzetting gaf van Koningin Mary, grootmoeder H.M. aan het Luitje arriveerde. de werkzaamheden. Van hier werd van koningin Elizabeth, die in Maart Aan de ponton waren B. en W. van de tocht voortgezet naar Brouwers- jl. overleed, heeft eigendommen met Zierikzee aanwezig. Namens de ge- havaIj; om Yan daar laa?a de Laa" geraamde waarde van ruim vier meente begroette de loco-burgemees- "f Scharendijke, naar millioen gulden nagelaten. Hiervan ter, wethouder R. Gerritsen, de Ko- Haamstede te rijden, waar H.M. op zal ruim anderhall millioen gulden ningin. Verscheidene gemeentelijke- het vliegveld de helicopter besteeg, aan successierechten moeten worden die Haar naar Rilland bracht L-'"1J H.M. do Koningin heeft ten paiclzo Socstdtfk do militaire Willemsorde uitgereikt aan mevrouw do weduwe Bouman uit Roermond. De onder scheiding was b() Kon. Besluit van 31 Maart 1952, posthuum toegekend aan haar echtgenoot, do vroegere 1ste luitenant van het voormalige K.N.I.L., M. A. M. Bouman, die tijdens de bezetting als lid van do orde dienst het ondergronds verzet geleld en georganiseerd heeft waterstaatkundige autoriteiten werden aan de Koningin voorge steld. Van de havendijk en het Bol werk klonken toejuichingen toen H.M. de Zierikzeese bodem betrad. Vele honderden hadden daar ge- ruimen tijd gewacht tot de „Bree zand" aan het Luitje aanlegde. Op zoek naar bijbel- manscruipten Goed betaalde jacht door Arabieren Gehele Arabische stammen zoeken langs de verlaten kust van de Dode Zeee in Palestina koortsachtig naar oude en mogelijk de oudste manus cripten, waarop de bijbef berust. Deze manuscriptenjacht is in 1947 begonnen, toen Arabieren twee van deze documenten in een grot aan troffen. Het bleek toen, dat dit de belangrijkste vondst van bijbelma nuscripten was, die ooit werd ge daan. Het waren Hebreeuwse tek sten van het Oude Testament, onge veer elf honderd jaar ouder dan de oudste voordien bekende teksten. De manuscripten werden voor een aanzienlijk bedrag aangekocht. Het nieuws van de hoge beloning, ge maakt met de verkoop der documen ten, verspreidde zich snel door de Arabische woestijn. Weldra zochten gehele stammen en zij poogden dit in het geheim te doen. Doch de Jordaanse regering kreeg kennis van het voorgevallene. Zij be taalde tot nu toe reeds een bedrag van ongeveer 160.000 gulden voor de aankoop van vele oude bijbelmanus cripten. Doch thans geraken haar middelen uitgeput, terwijl zich nog vele documenten in handen der Ara bieren bevinden. Het personeel bij interlocal telefoondienst is geschorst Het onder communistische leiding staande vakverbond C.G.T., heeft een staking by de spoorwegen uitgeroe pen en zijn leden opdracht gegeven het werk onmiddellijk neer te leggen. Tevoren hadden zowel de communis tische- als de socialistische vakver enigingen in het belangrijke spoor wegknooppunt Dijon, waarover al het treinverkeer naar Italië en de Ri viera loopt, tot een staking besloten. De neutrale vakorganisaties had den eerder een verklaring uitgegeven waarin werd gezegd, dat de nieuwe decreten „de wil der regering tot her stel van het land" aantonen. Deze bonden verzochten hun leden, niet aan stakingsacties deel te nemen. De bond van matrozen, een onder deel van de C.G.T., besloot inmiddels in beginsel, het werk voor 24 uur neer te leggen. Ook de officieren ter koopvaardij hebben vergaderd. Zij verklaarden zich bereid, hun belan gen te verdedigen, doch namen geen besluit omtrent een staking. De minister voor de Posterijen, Pierre Ferri, maakte Maandagavond in een communiqué bekend, dat hij al het personeel bij de interlocale telefoondienst, dat geen gehoor heeft gegeven aan lastgevingen, heeft ge schorst. In Parijs had vrijwel al het bedoelde personeel de lastgevingen genegeerd. Een functionaris van een vakvereniging zeide, dat de vakver enigingen de arbeiders geadviseerd hadden weer naar de telefooncentra les te gaan en dat het merendeel dit ook had gedaan. Maar zij brachten geen verbindingen tot stand. Bjjeenroeplng van parlement gevraagd De voorzitter der Franse Nationale vergadering, Edouard Herriot, heeft geweigerd gevolg te geven aan een eis der communisten om de volksver tegenwoordiging bijeen te roepen, ter bespreking van de door de stakingen ontstane toestand. Hij weigerde Za terdag reeds aan een overeenkom stig verzoek der socialisten gehoor te geven. Het centrale bureau der R.K. vak verenigingen heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt verzocht het parlement onverwijld bijeen te roepen. Ook is de eis gesteld dat de lastgevingen, waarin spoorwegarbei ders en P.T.T.-beambten wordt op gedragen hun werkzaamheden te her vatten, zullen worden ingetrokken. Vertegenwoordigers van het socia listische vakverbond van spoorweg arbeiders hebben een beroep gedaan op de leden van de overeenkomstige Katholieke bond om deel te nemen aan een staking van onbepaalde duur, waarmede men intrekking van de regeringsbesluiten en der hiervoor genoemde lastgevingen wil bereiken. De bond van vakverenigingen van politiepersoneel heeft er bij de pre mier en de minister van Binnen landse Zaken tegen geprotesteerd, dat politiemannen zijn gebruikt voor het rondbrengen van poststukken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1