Opnieuw een dijkval aan de Zuidkust van Schouwen De ramp van Februari was een gevolg van liet falen van de techniek en het menselijk kunnen Onder de Schijnwerper Geen stagnatie bij de werkzaamheden aan Ouwerkerk en Schelphoek In de Haauwerslulaag tussen Zie rikzee en de Schelphoek Is Donder- daKniiddag een dakval geconstateerd met een aanvankelijke breedte van plm. 30 meter en een diepte van 13 meter, dat gedurende de nacht van Donderdag op Vrijdag aanzienlijk groter is geworden. Vrijdagmorgen was ook de steenglooiing aan de bui tenzijde van de zeedijk over een af stand van J50 a 175 meter verdwe nen, terwijl het gat een breedte had van ongeveer 100 meter. Donderdagmiddag, toen de algeme ne vergadering van het waterschap Schouwen in vergadering bijeen was en de voorzitter optimistische klan ken kon laten horen over de dichting van de Schelphoek en de uiteinde lijke droogmaling van de polder van 9356 h.a., heeft een dijkval aan de Flaauwersinlaag tussen Zierikzee en Schelphoek, een spaak in het dich- tingswiel geslagen. Nauwelijks is de dijkval aan de oever bij Koudekerke hersteld of men krijgt een nieuwe verschuiving te cureren. Het zit wel tegen! Toen de oeverafschuiving ge meld werd, toog men met alle be schikbare mankrachten en materieel naar het bedreigde punt. Water uit de polder Schouwen heeft de inlaag onderspoeld. Op de plaats van de dijkval lag in de Ham men tussen de Roggeplaat en de zeedijk een zandzuiger, die reeds enige tijd bezig is met het opspuiten van zand aan de binnenkant van de zeedijk. De steiger, waarop de buis leiding van de zandzuiger naar do zeedijk rustto, is tengevolge van de dijkval geheel weggeslagen. Don derdagavond acht uur was de breedte van het gat ln de inlaag roods zo wijd, dat er naast elkaar drie sloep- boten in konden liggen. Twaalf uur in de nacht van Donderdag op Vrij dag had de breuk reeds een breedte van 60 meter. Sleepboten voeren door het gat in en uit. De zeedijk zelf ver toont op sommige plaatsen enkele dreigende scheuren. Ongeveer iVz uur na de dijkval was men reeds be zig met het maken van zinkstukken om het ergste gevaar te keren. Gedurende de nacht van Donder dag op Vrijdag is het gat. aanzien lijk groter geworden. Vrijdagmorgen was de steenglooiing over een lengte .van 100 150 meter verdwenen, ter wijl het gat een breedte had gekre gen van ongeveer 100 meter. De dijk brokkelde nog steeds verder af. Aan de herstelwerken werd niet direct begonnen, maar wel tracht men door het dichten van een ander gat ln de inlaagdijk, waarvoor reeds zinkstuk ken zijn aangevoerd, de stroom in de door de dijkval ontstane opening te verminderen. Gedurende de nacht hebben sleepboten bij het nieuwe gat de wacht gehouden teneinde met de ontwikkeling van de toestand op de hoogte te blijven aangezien het water vrij in- en uitstroomt. De situatie ter plaatse is voor zover men aanvanke lijk kon overzien, tengevolge van de diepe Hammen zeer moeilijk. In de omgeving van de dijkval woont slechts een gezin in een hoog Boodschap der Koningin tot Nederduits Herv. kerk van Afrika H.M. de Koningin hoeft do volgon- de boodschap gericht tot do Neder duits Hervormde Kerk van Afrika, ter golegenhold van hot eeuwfeest van deze Kerk. „Op grond van de verwnntichnp van ouzo bcldo volkeren, wil'ik gaar ne uw eeeuwfeost ln do geest mot u meevieren. Ik weet, hoe uw vaderen ln moei lijke tijd bemoedigd en versterkt zijn geweest door het woord van God. Dat gij dit woord zoveel jaren hebt mogen uitdragen, is een groot voorrecht, maar ook een grote ver antwoordelijkheid. Moge dit woord, bij alle vraagstuk ken, waarmee ook uw volk heeft te worstelen, het enige licht zijn. waar bij gij wandelt, opdat de zegen Gods op u moge rusten en er zegen van u moge uitgaan". Biggen voor getroffen Zeeuwse agrariërs 360 biggen zijn vorige week ver deeld onder gedupeerde Zeeuwse ag rariërs. De beestjes zijn afkomstig uit Groningen en Drente. Van de 360 biggen kreeg Zierikzee er 29, Noordgouwe 36, Dreischor 32 en Brouwershaven 28. Naar Bruinisse werden er 75 gestuurd. Naar het eiland Tholen: voor Stavenisse 74, voor Sint Annaland 13, voor St. Maartensdijk 29 en voor Poortvliet 2. Op Zuid-Beveland kreeg Rilland- Bath er 13 en op Walcheren werden er ln Arnemuiden 6 biggen verdeeld. Oost Zeeuwsch Vlaanderen kreeg 20 krulstaarten. gelegen woning, die niet door het brute watex-geweld werd aangetast. De woning staat ongevaer 200 meter van de dijkval. Voor de bewoners, de familie G. v. d. Hoek, bestaat geen direct gevaar. Met man en macht wordt thans gewerkt aan de dichting van het gat in de inlaagdijk achter de oude bui tendijk. Studenten van de interna tionale vrijwillige hulpdienst waren Donderdagnacht reeds met de dich tingswerkzaamheden begonnen. In deze inlaagdijk lag een bruggetje, waardoor in de dijk een opening van 15 meter breed bestond. Eerst wan neer deze opening is gedicht, kan men met de herstelwerkzaamheden van de oude buitendijk beginnen, omdat eerst dan de sterke stroom tot rust zal zijn gekomen. Volgens de laatste peiling heeft het door de dijkval ontstane gat reeds een diep- Burgerlijke en Marine-autoriteiten, onder wie do bevelhebber der zee- te van 17 meter. Voor de dichting strijdkrachten, vice-admiraal A. de Booy, brachten Vrijdag een bezoek van de brugopening in de inlaagdijk aan het zeekamp, dat te Medemblik is georganiseerd door het Jeugd zijn reeds materialen aangevoerd. Zee-verbond en waaraan 130 personen uit het gehele land deelnemen. De afsluiting zal niet met een cais- son geschieden. Men prefereert zand, Het Zwitserse wintersportcen- klei en stenen, die thans door een trum Gstaad heeft het Zwitserse mi- grote kraan in het gat worden ge- nisterie van Buitenlandse Zaken ver worpen. zocht de voorgestelde vier-mogend- Van bevomrde ttide denldn mnnhedenconterentle in Gstaad te hou- De jeugd van Coevorden had den. De Zwitserse regering had in reads dlre Wielerronde veroor zaakte onrust mede dat het werkplan, wat de Vier ..wielerronden" georgani- Bannen en de Sehe.phoek betreit, ^"dafdeVnTe- geen stagnatie van deze dijkval zul- P1JJzen en Premies, cue aooi nei pu len ondervinden. De werkzaamheden rentte op Zwitsers gebied wordt ge- bliek beSchikbaar waren gesteld. houden, maar alle vier grote mo- op senoemde plaatsen gaan normaal gendheden dienden zulks ie verzoe- door- ken. Er was een samenvallen van een hoge vloed met zeer ongunstige en langdurige op de kust gerichte storm. Deze laatste veroorzaakte een waterstuwing op de kust van bijna drie meter en deze werd nog versterkt door de springvloed. Deze uitspraak deed ir. J. L. Klein, den toen men er al toe gekomen was directeur hoofd-ingenieur van de deze mogelijkheid te gaan overwe- Prov. Waterstaat van Zuid-Holland, gen. Deze ramp gaf echter de stoot tijdens een voordracht over de ge- tot een niet onwaarschijnlijke uit- volgen van deze stormvloed, gehou- voering, zodat de ramp dan ook nog den aan boord van het instructie- een goede zijde heeft. Zonder de vaartuig „Prinses Juliana" tijdens ramp zouden economische overwe- de vacantiecursus van het Kon. On- gingen de uitvoering waarschijnlijk derwijsfonds voor de scheepvaart. achterwege hebben doen blijven. In- De stormvloed heeft desastreuze tussen schuilen achter de afsluiting gevolgen voor de dijken gehad, ook grote voordelen vooral op agra- Daarom kan men zich afvragen oi risch gebied (zoetwaterbassins, te- polltlebureau om te protesteren te- die eigenlijk al niet eerder verhoogd gengaan van verziiting en beter ver- WMm„, h„„dm vnn do hadden moeten worden. Dit is echter bindingsmogelijkheden), een probleem, dat mede beantwoord De heer Klein vertelde nog dat 99 moet worden met inachtneming van pet. van de dijken van de binnen- financieel-economische overwegin- kant af zijn doorgebroken. Hierte- Donderdagavond was het parcours van de ronde uitgestippeld in het centrum van de stad. Een 200-tal personen zag toe, hoe de ronde ver liep. Een agent van politie kwam echter en trachtte proces verbaal op te maken tegen de twee eerste ren ners, die hij ontmoette. De toeschou wers verhinderden hem dat te doen. De agent sommeerde daarna de twee renners met hem naar het politiebu reau te gaan. Dit had tot gevolg, dat ongeveer 500 personen zich voor het politiebureau verzamelden. De jongelui bleven nogal enige tijd in het politiebureau en de menigte werd hierdoor rumoerig. Zij poogde tenslotte het verkeer te belemmeren en tenslotte begon men met stenen het politiebureau te bekogelen, waar door verscheidene ruiten sneuvelden. Een tweetal politie-agenten kwam hierna naar buiten en beval de me nigte uiteen te gaan, hetgeen .resul teerde in een enorm gejoel, waarna de agenten zich in het politiebureau terugtrokken. Hierna gingen twee personen uit de menigte naar het gen het in hechtenis houden van de jongelui. Een groep jongelui had zich inmid dels naar de woning van de burge meester begeven om hier de zaak JXÏ uiteen to zetten. De bu^es.ev gen. km. dijk. Verhoging vnn één dm. zou maar de kosten daarvan zullen van reeds in de vele millioenen lopen, 200 tot 500 mlllioen gulden bedragen. maar Zou de zg. dljkdorpon onbe- Ton aanzien von de zg. wijkplaatsen JjJJ™ maar met stenen na£u. het sirnnnnnnv rvnnlznn Ann ntz nttnprp -zr»,i in nn nnnetn ♦rtnlmwin+ litiebureau gooien en zelfs staken zij een enorm vuur voor het politiebu- begaf zich direct naar het politie bureau. Ondertussen bleven de jon- woonbaar maken. Aan de andere zou in de naaste toekomst voorlich- kant onttrekken mensenlevens zich ting worden gegeven. Ook zal men aan economische overwegingen, de hoogste waterstand bijv. op ker- Maar de schade die geleden werd is ken en andere gebouwen aangeven echter wel in verhouding to achten ter waarschuwing en voorlichting, tot de kosten, die de ophoging zou hebben meegebracht. Da< Schouwen zo zwaar word ge- troffen vloeit voort uit do omstan- De oorzaak van de doorbraak digheld, dat dit eiland één meter Ia- meester. Men probeerde opnieuw de dor buitendijken gor ligt dan bijv. Hakkoe. Een om- menigte uiteen te krijgen. Succes mnnt volöens ir Klein co/echt wor- standlghold die hot dichten dor dijken bleef wederom uit. De burgemeester, den ln do lungó duur dei' stuwing. slec"" «M'HUH»' maakt Is het dalen Jhr. mr. A. Felth, verzocht do „do- En die zelfde lnngo duur wna ook do v"" ll" cc"w "Hïovoor monatronten" matig naar hula to RECHTZAKEN Haar man vergiftigd De advocaat-generaal bij het Ge rechtshof te Arnhem mr. N. S. Hoek stra, heeft bevestiging geëist van het vonnis der rechtbank te Almelo te gen de 45-jarige B. J. de G. te Hen gelo (O.), die veroordeeld werd tot vijftien jaar gevangenisstraf met af trek en ter beschikking stelling we gens het in November verleden Jaar om het leven brengen van haar echt genoot, D. Koldewijn, door middel van rattenkruid. Dit phosforhoudend vergift, dat zij reeds eerder in huis had en in een flesje op zolder be waarde, deed zij in het eten van de man, op een tijdstip dat deze zijn tanden had laten trekken en er dus geen smaak van had. Hij werd ziek en overleed een week later. Mr. Hoekstra noemde in zijn re quisitoir deze daad afschuwelijk. Niet de minste reden had verdachte, zei hij, om deze man te haten, die altijd vertrouwen in haar heeft gesteld. Enige tijd reeds liep verdachte rond met het plan om haar man uit de weg te ruimen en welbewust en kalm heeft ze hem de dood ingestuurd. Hij schetste verdachte verder als een zeer egocentrische vrouw, die de ernst van het feit ontgaan is. De op gelegde straf van twintig jaar vond hij zeker niet te hoog. Oplichtster voor de balie Tegen de 37-jarige Zwitserse lady crooner Verena Vogt, die zich hier te lande tussen Februari en Juni van dit jaar als de dochter van admiraal McCormick had uitgegeven, in di verse grote Amsterdamse hötels, bont- en andere winkels onbetaalde rekeningen had achtergelaten en o.a. van een Amsterdams zakenman op valse voorspiegelingen f 1100 had weten te „lenen", is voor de recht bank anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. De uitspraak is bepaald op 21 Augustus a.s. Het is zeer leerzaam om eens op de voet de krampachtige omme zwaai te volgen, die het beleid der communisten in Oost-Duitsland ge nomen heeft. Toen de Amerikanen het aanbod deden gratis levensmid delen ter beschikking te stellen voor de bewoners van het door de com munisten bezette gebied, werd dit met verontwaardiging afgewezen om dat dit onnodig en beledigend zou zijn. Toen maakte het Kremlin een draai en maakte bekend dat voor een waarde van 50 millioen dollar aan levensmiddelen in Oost-Duitsland zou worden verdeeld, niet gratis, maar tegen betaling. Tenslotte volg de het bericht dat het Oost-Duitse regime bereid was voedsel van de Ver. Staten te kopen. Uit de houding, welke de commu nistische leiders aannamen tegen over de uitdeling van levensmidde len aan Oost-Duitsers in West-Ber- lijn, bleek reeds dat zij zich niet al leen onzeker voelden, maar dat zij zich hoe langer hoe minder op hun gemak begonnen te voelen. Eerst werden de Oost-Duitsers gewaar schuwd, dat als zij pakketten in ont vangst namen dit als een onomsto telijk bewijs zou worden gezien van het feit dat zij tot de Amerikaanse handlangers behoorden. Toen deze waarschuwing geen effect had, wer den door de Sowjets valse levens middelenbonnen in omloop gebracht, waardoor het noodzakelijk werd een wijziging in het distributiestelsel aan te brengen. Daarop werden door de communis ten pamfletten verspreid, waarin werd medegedeeld dat voortaan al leen werkloze West-Berlijners in aanmerking zouden komen voor de gratis levensmiddelen verstrekking; men hoopte hiermede deze werklo zen zover te krijgen dat zij aanlei ding zouden geven tot relletjes. Maar alles was tevergeefs. Nu Is aan do Duitse Volkspolitle opdracht gegeven met kracht op te treden, eerst door de voedselpakketten ln beslag te ne men en daarna door het reizen naar West-Berlijn onmogelijk te maken. Deze laatste maatregel heeft tot on lusten in het door de communisten bezette Duitse gebied aanleiding ge geven; in verschillende fabrieken legde men het werk neer. De misrekening der Sowjets is een gevolg van het feit, dat zij de stem ming onder de Oost-Duitse bevol king verkeerd hebben beoordeeld. Dat honderdduizenden Oost-Duitsers de vaak verre tocht naar West-Ber lijn hebben ondernomen, is niet al leen op rekening van het voedselge brek te stellen. Bij de meesten van hen zat de wens voor daarmede te gelijkertijd een gebaar van minach ting jegens het communistisch be wind en de door deze uitgevaardigde bevelen te maken. reau aan. Het aantal „belangstellenden" nam steeds toe. De politie verscheen hier na wederom ten tonele in aanwezig heid van de corpschef en de burge- 20 contlmotor. oorzaak van ovoratroming en ovor- slag dor binnendijken, waardoor ook doze hot begaven. Want do maximum vlocdduur was nu drio uur. Do bui tendijken braken dus deze koor, tor- wijl do vloed nog niet eens zijn hoog- topunt had bereikt. Daardoor kwam er enorm veel wntor binnen, waar- togen de binnendijken nlot bestand do Bol,weid woonaeh- t,leken. Op do e.erste »t°™vlood bclfratonlSondo,'ncmor W. van volgde nog die van Zondagmiddag, tevens koltor do Gereformmcerdo Kerk te Bols- gnan. Ook nan dit verzoek word goon gehoor gegeven, waarna de politie, dio inmiddels was versterkt, de mo- Verdacht van poging tot „igto uiteen droef. moord op zijn echrgenote Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren. 31 Juli Rochus Marlnus, z. ,v. Marinus M. de Raat en van Lijntje M. Maas; 2 Aug. Gerrit Jan, z. v. Gerrit J. Wilbrink en vnn Anna Boot; 5 Aug. Bartelinn Marina, d. v. Jacobus Sics en van Wilhelmina J. Flikwoort. Gehuwd. 31 Juli Marlnus Goud zwaard, 22 J. en WiUemina den Boer, 19 Jaar. VERKOPINGEN BRUINISSE. Door notaris van den Ende te Zierikzee werd in het hótel „Storm" gehouden een publieke ver koping van twee woonhuizen met erven te Bruinisse aan de Burge meester Hagelaan 17 en 19, kadaster sectie C, nummer 3567, groot 3.32 are. Koper de heer W. v. d. Berg q.q. voor f 4635. Het verkochte is gegund. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw stelt bijna vijf millioen klo overtollige boter beschikbaar voor behoeftigen in Oostenrijk, Triëst Italië en Duitsland. Do boter zal wor den verdeeld door een Katholieke organisatie, die ook het vervoer zal betalen. Do gomeentopolitio van Bolswnrd FEUILLETON hooft to Sneak gearresteerd, verdacht van poging tot moord op zijn vrouw, 72 waardoor de ramp zich nog doorzet te. Een woord van grote waardering had ir. Klein voor de sobere, onop gesmukte radioberichtgeving, waar- Drie VROUWEN door W. KEBKEMANS wardv Reeds geruime tijd waren er tegen van der W., die voorheen al- gemeen gunstig bekend stond, ver- Dora keek hem aan en zag dat hij aan e sPoorvan sensa ie yreem denkingen gerezen, dat hij gepoogd kleurde. Hij had, gevoelde hij, zich W3S i wf 6 ver0°rza en Ja zou hebben zijn vrouw door vergif- vergaloppeerd, hij had dat niet mo- van s aco eis was n® e tiging van het leven te beroven. Na gen zeggen en hoopte dat zijn gezel- u3 t» een laboratoriumonderzoek werd dit lin er niet op zou ingaan. Dora ech- vermoeden bevestigd. Hiermee was ter zocht juist een aanleiding om er gerede aanleiding om van der W. hem daarover aan het spreken te te arresteren. Hij was reeds enige krijgen, zij wilde weten of het was, tijd geleden als koster ontslagen om- zoals zij dacht, dat zij oorzaak en dat hij in een ongeoorloofde verhou- aanleiding was geweest voor zijn stu- ding zou leven met een in een echt- die en op zo gewoon mogelijke en scheidigsproces gewikkelde vrouw. vlakke toon vroeg zij: Verdachte heeft inmiddels toege- „Ben je daarna direct aan het stu- geven zijn vrouw herhaaldelijk, min- deren gegaan?" dat de grootste schade is geleden op stens geciurende anderhalf jaar, ar- Marien kreeg nu plotseling de aan- de eilanden, omdat deze door zout senicum te hebben toegediend. Hij drift haar alles te zeggen en bruusk water werden overstroom kocht het vergif in apotheken onder en snel sprekend zei hij: De dijkschade van Schouwen en het voorwendsel dat hij het nodig „Ja, dezelfde avond. Toen ik u Duiveland levert het moeilijkste her- hgd vQor het opzetten van vogels. daar had gezien wilde ik ook zo wor stel, omdat bij Schelphoek een gat verdachte diende het gif in ver- den als u. Ik bedoel iemand, die met werd geslagen van 300 m. met een schjuende versnaperingen, stukjes zulke meisjes en heren zou kunnen diepte van 30 m. De waterbeweging worgt e d tQen zij reeds omgaan. Ik wilde niet langer een door dit gat is even groot als die het Rooms Katholiek ziekenhuis boer blijven in een vies modderpak, door de Nieuwe Waterweg. te Sneek was opgenomen. maar een heer worden, die in ander Tot het voorkomen van rampen Sinds de man gedurende de laatste gezelschap kon verkeren", als deze bestaan twee mogelijkheden: drie weken geen kans meer is ge- „Het is voor mij een strelend ge- verbetering der dijken en afsluiting boden zijn echtgenote vergif toe te voel", zei Dora zacht, „te horen dat der zeegaten. Dit laatste is pas in dienen, is haar toestand op het ik zo'n macht over u heb gehad en de laatste decennia technisch moge- ogenblik redelijk wel te noemen. Zij een eer om te zien wat u bereikt hebt. lijk geworden. Het is daarom tragisoh verblijft nog steeds in het zieken- U had een moeilijk werk op u geno- dat deze grote ramp moest geschie- huis. men en u hebt het volbracht ook. Nu sen wilden begven kwamen om, zij die op onveilige plaatsen bleven brachten er het leven af. De enige re medie tegen slachtoffers in de toe komst zal moeten zijn aanpassing van het dijkwezen. Voorkomen van rampen Ir. Klein zette vervolgens uiteen wandelt u mot hotzelfde meisje op dozolfdo weg on u bent heel wat an ders geworden dan oen boerenjon gen". Zij wist nu dat het juist was wat zij vermoed had en wilde het onder werp niet verder aanroeren, vrezend dat het Marlen tot uitlatingen zou brengen, die zij vermijden wilde en om dat afdoende te bewerkstelligen, zei ze: „We zijn hier dicht bij je huis, nietwaar. Laat ons eens daarheen gaan, ik wil graag, voor ik weer ver trek, kennis maken met je ouders en eens zien waar je vroeger hebt ge woond". Marien bracht haar naar zijn wo ning, waar zijn moeder mevrouw met ontzag ontving. Zijn vader gaf haar knorrig en kort bescheid op haar begroeting en verliet het ver trek. „Juffrouw Venkel", begon Dora, „ik ga dezer dagen weer naar huis en nu we hier langs kwamen wilde ik toch eens zien waar Marien vroe ger gewoond heeft. Hij is al deze tijd zo aardig voor mij geweest en heeft mij zo goed geholpen, dat ik hem daarvoor zeer dankbaar moet zijn en ik stel er bijzonder prijs op, dat nu eens te zeggen waar u bij bent. U hebt een flinke zoon aan hem, die zelf zijn weg heeft moeten uithak ken en dat schitterend heeft gedaan". „Net juffrouw", zei de moeder be schroomd, ,,'t is net zoas u zeit. Zo en gaat uwe weer naar Utrecht, 't Is hier zeker maar stil voor u". „In vergelijking met Utrecht ja, maar ik ben toch heel blij, hier to zijn gekomen en ik ga in veel beter toestand terug, dan ik gekomen ben". Moeder Venkel legde die woorden verkeerd uit. Zij begreep dot Dora zinspeelde dat zij gelukkig was ln haar liefde voor Marlen en dat zij in stilte verloofd waren, 's Avonds vroeg zij Marien er naar, ronduit zo als dat bij boeren gebruikelijk is: „Is er wat tussen jou en die juf frouw van de dokter?" „Welnee moeder, helemaal niets. We hebben wat gewandeld en zo, om dat zij afleiding hard nodig had en nu gaat ze weg en daarmee is het uit". „O, ik dacht zo, weet je. Ze zeit dat ze hier zo gelukkig was geworre of zowat". „Ja, ze is hier veel opgeknapt, niet meeer zo in de put als toen ze hier kwam". Hij wil niets zeggen, oordeelde vrouw Venkel en bleef zich verheu gen met de gedachte, dat Marien 't eens was met de juffrouw van de dokter en dat ie er later wel mee voor de dag zou komen. Zo'n jongen toch! Dora vertrok en bij haar afscheid van Marien zei ze te hopen, dat hij, als hij eens in Utrecht kwam, hij haar zou komen bezoeken, maar Ma rien verstond heel goed, dat het een ledige formule was, waarachter niet de verwachting en nog minder het verlangen drong, dat hij dat ook zou doen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 2