DE ZIERIKZEESCHE COURANT .Berlijn en Korea uitgekozen voor Koningin komt naar schandelijke daden van agressie" Zeeland Dichting gat bij de Schelphoek nadert zijn hoogtepunt Vliegtuigen en schepen zoeken naar overlevenden van de Convair BB-36 ZIERimSCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN, PrUs per 3 maanden bU vooruitbetaling t 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt 3 maal per week. Advertentieprijs IS cent per m.m. Succesjes (max. 15 m.m.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN t79?~1889 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1953 REDACTIE EN ADMINISTRATIE^ Lange Nobelttraal A 171, Zlerikxee, Postbus nr. L Telefoon or. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukker!) voorh. Lok*oman Ochtman Lange Nobelftraet A 171 Zierikxee. No. 17302 109e Jaargang „De Koreaanse wapenstilstand toont aan dat de vastberadenheid der vr(je wereld het hoofd zal en kan bieden aan agressie in Azië of waar ook ter wereld". Met deze woorden begon president Elsenhower zijn vorige week gehou den radiotoespraak, waarin hij er aan herinnerde dat het einde van de „schrikbarende economische last" voor de Ver. Staten nog niet In het zicht is en het einde van de bedrei ging der vrede nog „niet duidelijk te zien ls". De president, die een overzicht gaf van de verrichtingen van het 83o Congres en van de eerste zes maan den van zijn bestuur, zei, dat de Ver enigde Staten de wapenstilstand niet met „wilde vreugde" toejuichen. Het ls bekend hoeveel de Kore aanse oorlog aan bloed en goed ge kost heeft. Ook zijn er nog groto problemen te overwinnen voor het Koreaanse volle werkelijk in het be zit is van eenheid en veiligheid. Door de wapenstilstand hebben de Verenigde Staten de gelegenheid ge kregen om te tonen dat vrije men sen in vredestijd even hard kunnen bouwen als zij in oorlogstijd strijden. De Verenigde Staten streven een politiek van kracht en veiligheid na. Dit zou worden verwezenlijkt door militaire en economische hulp aan West-Europa. De grote steun die zijn buitenland se politiek in het Congres krijgt, noemde Eisenhower een nog niet eer der voorgekomen eenheid, die de scheidslijnen tussen de partijen door kruiste en de continuïteit in het bui tenlandse beleid beloofde. Tussen Berlijn en Korea bestaat verband, beide plaatsen hadden de communisten uitgekozen voor „scha delijke daden van agressie" na de tweede wereldoorlog. Op deze zelfde plaatsen tonen thans vrije mensen hun wil om vrij te blijven. De president verklaarde dat het einde van de „schrikbarende econo mische last" voor zijn land nog niet in het zicht is en dat het einde van de bedreiging der vrede nog niet „duidelijk te zien" is. Hij prees in tussen "Berlijn en Korea bestaat verbandw.. zijn toespraak de Oost-Berlijners voor hun houding tijdens de ongere geldheden in Juni jl. en voor het in ontvangst nemen van de Amerikaan se levensmiddelen in West-Berlijn. Ook president Rhee van Zuid-Korea en het Amerikaanse Congres deel den in de loftuitingen van president Eisenhower. Over Korea en Berlijn zeide Eisen hower nog, dat „noch zuiveringen, noch politie, noch gevangenissen het aangroeiende geschreeuw om voed sel en vrijheid hebben kunnen smoren". Koningin Juliana is voornemens op 11 Augustus een kort bezoek aan enige delen van Zeeland te brengen. In de middaguren zal zij verdronken gebied bezoeken, des middags een streek waar reeds aan de maat schappelijke opbouw wordt gewerkt, Mossadeq dictator Premier Mossadeq van Perzië zal binnenkort een nieuw decreet uit vaardigen, waarin de sjah van zijn resterende bevoegdheden wordt ont heven. Dit zou een van de stappen zijn, die Mossadeq zou hebben be sloten te ondernemen om te gera ken tot een bestuur geheel volgens eigen inzicht. In diplomatieke kringen verklaar de men, dat Mossadeq algemene ver kiezingen zou uitschrijven, nu Maan dag de bevolking van Teheran zich in overweldigende meerderheid voor ontbinding van de Madjlis (de Per zische Tweede Kamer) heeft uitge sproken. In kringen in Teheran is vernomen, dat de premier zijn kabinet zal wijzi gen en daarin waarschijnlijk enige leden van de communistische Toe- deh-partij zal opnemen. Deze krin gen verwachten voorts een zuivering van de politie en de strijdkrachten. Generaal Mark Clark, de op perbevelhebber van de V.N. in het Verre Oosten heeft verklaard, dat hij zijn ontslag uit het leger heeft inge diend met het verzoek dit op 31 Oc tober a.s. Ie laten ingaan. WATERSCHAP SCHOUWEN Binnenkort gaat de slag beginnen tot afsnoering van de breuk De algemene vergadering was van mening dat aan „Dijksherstel" en de Minister van Waterstaat moet worden overgelaten of de uit te voeren werken de nodig geachte en gewenste veiligheid bieden. Na de dichting van het Schelphoekgat wordt met de droogmaling begonnen, voor welke karwei men 4 a 5 weken denkt nodig te hebben ^6606666666066666066066^ HU» die In de spiegel kan kU- Y X ken en lachen, bü wat hij daar- A In ziet, behoeft nog niet te Y X wanhopen. g %oooooooooooooooooooooo% HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11. 4.38 vjn. 16.43 n.m. 12. 6.08 vjn. 17.13 n.m. BROUWERSHAVEN? 21. 3.54 v.m. 12. 4.25 VJ31. 10.13 n.m. 16.45 n.m. Een geredde vertelt van zijn ervaringen Vestzak-duikboot met geheime brandstof Bemand met vier kikvorsmannen Volgens een artikel van vice-ad- miraal Charles Lockwood in „Col liers" zal er mogelijk een omwente ling in de vlootstrategie en -tactiek veroorzaakt worden door een nieuw type Amerikaanse vestzak-duikboot, welke wordt voortgedreven door een nog geheime brandstof van bijzon dere kwaliteit. Lockwood, die in de laatste wereldoorlog het bevel voer de over de vloot in de Stille Oceaan, schrijft dat de geheime brandstof de duikboot een actieradius van meer dan vijfhonderd mijl zal verschaffen en haar in staat zal stellen verschei dene dagen achtereen onder water te blijven. De duikboot wordt ontworpen bij s de Fairchild fabriek te Farmingdale in New York. Zij zou een beman ning krijgen van vier kikvorsmannen die, wat hun eigen lijfsbehoud be treft, dezelfde kans zouden hebben als bemanningen van andere onder zeeërs. De vestzak-duikboot zou een ge wicht krijgen van 25 ton, niet groter zijn dan twaalf meter en meer op een extra grote torpedo lijken. Zij zou gemakkelijk onder stalen ver- sperringsnetten door kunnen dui ken of deze doorboren en kunnen manoevreren in water, dat voor an dere onderzeeërs te ondiep zou zijn. Haar topsnelheid zou 10 kilometer per uur aan de oppervlakte en onge- veecr 19 km. In niet to woelig water bedragen. Amerikaans-Zuidkoreaans wederzijds verdedigings verdrag getekend De Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pjoen Joeng Tal heeft te Seoel medegedeeld dat presi dent Syngman Rhee van Zuid-Korea en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, Zaterdagochtend te Seoel een Ameri- kaans-Zuid-Koreaans verdrag tot wederzijdse verdediging hebben ge tekend. Volgens Pjoen zou dit ver drag door de Amerikaanse Senaat „zonder bezwaar" worden aanvaard. Vijf en twintig vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn van Britse bases opgestegen om naar overlevenden te zoeken vari de in zee gestorte Amerikaanse verken- kenningsbommenwerper. Donderdag werden twee lijken geborgen. In to taal waren 36 uur na het veronge lukken van het vliegtuig vier over levenden en vijf lijken geborgen. De twee Donderdag gevonden lijken werden opgepikt door het Zweedse schip „Monica Smith" en het Britse weerschip „India". Bij het zoeken naar overlevenden werden de ver kenningsvliegtuigen ernstig gehin- der door regenval, zware zeegang en laaghangende bewolking. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht verklaarde Vrij dag, dat het uiterste wordt gedaan om nog overlevenden te vinden. Een weerschip in de nabijheid van het gebied, waar het toestel veron gelukte, meldde „hoge zeeën met golven van zeven meter hoog". Een der overlevenden, die zich thans aan boord van het schip „Man chester Shipper" bevindt, vertelde, dat hij in het vliegtuig was, toen het LUCHTVAART Bijzonderheden over nieuwe Britse straalmotor De Britse regering heeft bijzonder heden bekendgemaakt van een der krachtigste straalmotoren ter wereld, de Rolls-Royce Avon RA 12, die tot dusverre op de geheime lijst stond. Bij proeven in April heeft, zo wordt gezegd, deze motor een stuwkracht van ongeveer 4.275 kilogram ontwik keld. Men mag echter veronderstel len dat bij vliegproeven een kracht van meer dan 4.500 kilo is ontwik keld. De Avon-motoren zijn in het bij zonder bestemd voor het passagiers vliegtuig met straalaandrijving van het type Comet-3. Zij worden ook geschikt gemaakt voor de Canberra- bommenwerper. Voorts zullen dezo motoren wor den geplaatst ln de Vlckers Vallant- bommenwerper, de supersonischo Hawker- en Vlckers-jachtvllegtul- gen en de Vickers-660, de nieuwste Britse bommenwerper. Onlangs werd bekendgemaakt, dat de Britse vliegtuigindustrie begonnen was met de productie van de de Ha- villand Gyron-motor, die de krach tigste straalmotor ter wereld zou zijn. De bijzonderheden hiervan zijn echter nog geheim. Volgens Ameri kaanse commentators zou bij proe ven op de grond echter reeds een stuwkracht van 7.200 kilogram zijn gemeten. in zee stortte. „De neus van het toe stel brak af, en ik wist door de gc. schutskoepel te ontkomen. Geduren de tien uur bevond ik mij in een eenpersoons rubberbootje. Toen werd ik opgemerkt door een vliegtuig, dat een reddingboot voor mij neerliet. Een uur daarna werd ik door de „Manchester Shipper" opgepikt. Vlak na het osgeluk heb ik twee over levenden gezien", aldus de geredde sergeant van de RB-36. De Verenigde Naties waarschuwen China De zestien leden van de Verenigde Naties met troepen ln Korea hebben de communisten in een Vrijdag te New York gepubliceerde verklaring ervoor gewaarschuwd, dat zU zich zouden verdedigen tegen een aanval op Zuid-Korea en dat zij in dat ge val de vijandelijkheden waarschijn lijk niet tot Koreaans gebied zullen worden beperkt. De verklaring, die op 27 Juli te Washington werd getekend, noemde geen land bij name, maar men nam aan ,dat het een waarschuwing voor communistisch China was. Tot dus ver hebben de Chinezen de Noord- Koreanen gesteund van bases uit, die niet door de Verenigde Naties konden worden aangevallen. De zestien landen zouden zich „ver eend en dadelijk" tegen een nieuwe gewapende aanval verdedigen. In de verklaring wordt gezegd, dat de zestien landen van oordeel zijn, dat de wapenstilstand niet mag uit lopen op het in gevaar brengen van de opbouw of de vrede in een ander deel van Azië. De zestien landen zullen, aldus de verklaring, de Verenigde Naties hel pen bij het vinden van een recht vaardige regeling in Korea, gegrond op de beginselen die reeds lang ge leden door de Verenigde Naties zijn opgesteld.. De Verenigde Naties stre ven naar een „verenigd, onafhanke lijk en democratisch Korea". Ook wordt ln de verklaring gezegd dat de betrokken landen de Verenig de Naties zullen helpen bij het her stellen van de door de oorlog ver oorzaakte schade. Deze verklaring werd ln diploma tieke kringen te Londen opgevat als een bevestiging van de Britse hou ding in 1951. Toen gaf de Britse re gering geen toestemming tot bom bardementen op doelen ten Noorden van de Jaloe als de communisten met grootscheepse luchtoperaties zouden beginnen. Volgens haar moes ten de betrokken landen eerst over leg plegen. De algemene vergadering van het Waterschap Schouwen werd Donder dagmiddag in het hótel van Oppen gehouden, onder voorzitterschap van de heer J. Klompe. Vijf hoofdinge landen bleken afwezig, nl. de heren C. J. v. d. Bijl, B. Th. de Vrieze, C. M. Moolenburgh, J. J. Vriesendorp en Jhr. A. van Citters. De voorzitter opende deze spoed eisende bijeenkomst met een herin nering aan de ramp die op 1 Febru ari Zuidwest Nederland en met na me Schouwen trof. „We waanden, aldus de voorzitter, ons veilig ach ter onze dijken die gedurende een paar eeuwen stand hadden gehouden, maar we werden verrast door de hoge vloed die ons eiland over stroomde. Gelukkig is niemand van het bestuur noch van de ambtenaren of hun gezinnen het slachtoffer ge worden van deze ramp. Wel zijn in de polder slachtoffers gevallen wel ke we in stilte willen gedenken". Ge durende een minuut werd staande stilte in acht genomen. „Tegenover deze ramp stond men", aldus de voorzitter, „machteloos. In de eerste dagen was geen verbin ding te verkrijgen, zodat een afwach tende houding moest worden aange nomen, totdat hulp van buiten kwam opdagen. Wel werd alles gedaan om te redden wat nog te redden viel. Toen de voorzitter in Zierikzee op 's Landskamer kon komen, ontmoet te hij ir. Slotboom, die als kwartier maker was vooruitgekomen en de zaak in orde maakte voor een staf van personeel van de Zuiderzeewer ken. Het gebouw van het waterschap werd geheel in dienst gesteld van de waterstaat. De vorstelijke personen gaven persoonlijk blijk van hun me deleven en belangstelling. Voor de geboden spontane hulp past een woord van dankbaarheid. De hoofdingelanden werden zo goed mogelijk op de hoogte gehou den van de gang van zaken. Zo werd een bijeenkomst belegd in het „Huis van Nassau" en voorts een bezoek gebracht aan het ministerie van Wa terstaat, daarna aan het Waterloop kundig Laboratorium van prof. Thijsse te Delft. De minister zegde toe alles te zullen doen wat mogelijk was de geslagen wonden te herstel len. Prof. Thijsse stelde de leden op de hoogte hoe hij dacht het grote gat in de Schelphoek te dichten. lande is voorgevallen. Voor de aan de dag gelegde activiteit door allen, die hieraan medewerken, heeft spr. de grootste bewondefing. Het herstel der zeewering Bij de dichting van de geslagen dijkwonden komt daarna het herstel van de zwaar gehavende zeewering De dienst „Dijkherstel" heeft nu aan Schouwen een plan voorgelegd, waarop een ontwerp-antwoord door het Dagelijks Bestuur is vervaar digd dat de voorzitter ter discussie voorlegt. Dijksverbetering tot de op de bij het schrijven van Dijkherstel Ingeslo ten tekeningen aangegeven zwaarste profielen is aanlokkelijk. De uitvoe ring er van zal voor Schouwen een uitgaaf vorderen van ruim 1 milli- oen gulden, waarmede bereikt zou worden dat ca. 30 pet. van haar zee dijken een redelijke mate van veilig heid biedt. Verbetering alleen van deze 30 pet. is naar de mening van het waterschap niet afdoende, zolang ook niet het resterende deel (plm. 70 pet.) verbeterd wordt tot hetzelfde veiligheidsniveau. Deze noodzake lijke consequentie, nl. verbetering van al de zeedijken van Schouwen, gaat de financiële draagkracht van de polder te boven. Het is opgeval len dat de oude Schouwse dijk nu al waterkerend wordt gemaakt. Deze dijk zou als „slaperdijk" passen in het plan tot afsluiting der zeearmen. Intussen wordt bereikt dat de gron den, welke in de tweede gevaren- zöne liggen, nu al een zekere mate van (extra) veiligheid verkrijgen, waarvoor dus nu al rijksgelden wor den beschikbaar gesteld. Het waterschap Schouwen ligt ln de eerste gevarenzone. Herstel der Schouwse dijken in de oude toestand wordt blijkbaar door Dijkherstel vol doende geacht. Immers, indien het waterschap een iets ruimere mate van veiligheid voorstaat, zij het voorshands voor slechts een deel der zeewering, zo zal Schouwen dit zelf moeten betalen. Dit nu acht het wa terschapsbestuur niet juist. Het acht het beter dat Dijkherstel ln eerste instantie die dijkvakken verbetert volgens de zwaarste profielen, waar dit tegelijk met het herstel kan wor den uitgevoerd. In tweede instantie ware door Dijkherstel de niet of minder beschadigde dijkvakken te verbeteren, eveneens tot een zodanig profiel als met het oog op een event, te verwachten hoge vloed verant woord geacht kan worden. De dichting van het gat In de Schelphoek nadert zijn hoogtepunt. Officieel is de t\jd daarvan nog niet bekend, maar zeer binnenkort gaat de grote slag van de dichting begin- De afsluiting van do Oosterscheldo nen. Naar verluidt zou deze maand het gat afgesnoerd worden. Respect had de voorzitter voor de grote werkkracht die daar is ten toon gespreid. Het betreft hier de grootste organisatie die ooit in den Het is ook Schouwen bekend dat het Delta-plan nog niet gereed is, zodat ook de gevolgen daarvan nog niet overzien kunnen worden. Het dijkvak Herenkeet-Suzanna's inlage zal óf binnen óf buiten de toekom- Springtij: 11 en 26 Augustus. Doodtij: 19 Augustus. De Rampaartse dijk is dicht Na de tegenslag aan de ZuidelUko zeedijk van Schouwen komt ook een bemoedigend bericht van de Ram paartse dUk. Het kleine gat tussen Oosterland en de Vier Bannen Is met zandzakken en klei gestopt. Men ls bezig de toestand te consolideren, om over enige tijd met de droogma ling van de polder Ooster- en Sir- Jansland te beginnen. stige Delta-dijk ter afsluiting van de Oosterschelde vallen. Indien dit dijk vak er buiten valt, zijn volgens het waterschapsbestuur ook de in teke ning gebrachte zwaarste profielen nog te licht. Valt het er binnen dan zouden de gelden welke Schouwen nu aan verzwaring moet besteden onnodig zijn gevoteerd. Dit acht het bestuur ontoelaatbaar, daar het met de geschotheffing reeds voor 1 Fe bruari jl. het plafond had bereikt. Resumerend komt het bestuur tot de conclusie: het Rijk besteedt thans millioenen aan het herstel der dij ken, dus voor het behoud van cul tuurgrond. Men staat gereed tot het in orde brengen dier grond ander maal millioenen te investeren. Het waterschapsbestuur neemt aan dat het Rijk, mede met het oog op men senlevens, welke door de Schouwse zeedijken worden beschermd, zich in voldoende mate verantwoord acht met uitvoering van het herstel der dijken, zoals zulks door Dijkherstel wordt voorgesteld, nl. de lichtste pro fielen. De algemene vergadering be sloot aan DUkhcrstel cn de minister van Verkeer en Waterstaat over te moeten laten of en in hoeverre de uit te voeren werken de nodig ge achte en gewenste veiligheid bieden. Na de behandeling van het ant woord aan Dijkherstel deed de voor zitter nog enige mededelingen, o.a. dat er hoop bestaat dat het gat in de Schelphoek binnenkort zal wor den afgesnoerd. Men treft nu reeds voorbereidingen voor het leegpom pen. Ook zullen de drie sluizen t.w. de sluis aan de Westhavendijk te Zieirkzee, de Jonge- en de Prommel- sluis gereed worden gemaakt voor het afvloeien van het inundatiewa ter. Men denkt in waterstaatkundige kringen dit werk in 4 h 5 weken on- der de knie te hebben. Dit is een kwestie van Rijkszorg en niet van de polder. Het ligt verder in de be doeling dat op de laatste Maandag van September de gewone algemene vergadering zal worden gehouden. Na deze mededelingen sloot de voor zitter de vergadering. Met toestemming van Dljksherstel Zeeland te Zierikzee overge nomen uit „Contact"'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1