DE Z1ER1KZEESCHE COURANT Het Oostenrijkse Vredesverdrag opnieuw op het tapijt Getimmerde symbolen van herwonnen leven aan de brokstukken van hetgeen verging Soepelheid van politiële zijde na inwerkingtreding ZIERIKZEESCHEWNIEÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTJêN, PrUs per 3 maanden by vooruitbetaling f 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent Verschijnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjea (max. 15 m.m.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN t797-t889 MAANDAG 3 AUGUSTUS 1953 REDACTIE EN ADMINISTRATIE, LanQO Nobolstraat A 171, ZloHlaee, Postbui niv t. Telefoon ar. 32, Girorekening or. 137677 Uilgovei N.V. Drukkerij voorfi t ytpnnnn (VltmüB Lanflo Nobuliltoal A 171 Ziexiltteo. No. 17299 109e Jaargang Rusland blijkt bereid over een nieuwe overeenkomst te praten Aan de Oostenrijkse zaakgelastigde te Moskou is vorige week een nota van de Russische regering overhan digd, waarin wordt verklaard dat zij bereid Is do onderhandelingen te her openen, als de Oostenrijkse regering haar goedkeuring van het door de Westelijke mogendheden opgestelde z.g. „Korte verdrag" Intrekt. Moskou is bovendien bereid van Augustus af allo bezettlngskostcn In Oostenrijk over te nemen en deze voortaan zelf te betalen. Dit korte verdrag werd door Ame rika, Engeland en Frankrijk het vo rig jaar Maart aan Rusland voorge legd, maar Moskou voelde er blijk baar niets voor. De mededeling van het jongste besluit van de Sowjet- regering heeft in Oostenrijkse poli tieke kringen grote voldoening ge wekt, maar in Londen is men er niet over gesticht. Daar overheerst de mening dat deze Russische stap al leen bedoeld is een wig te drijven tussen de Geallieerden en Oostenrijk. Nu het bestand in Korea eindelijk, na lang onderhandelen, een feit is geworden, is men in Westelijke krin gen van mening dat Moskóu opnieuw zijn aandacht zal gaan bepalen bij Europese kwesties, waarvan de Duit- se- en Oostenrijkse geschillen wel de allerbelangrijkste zijn. Op de grondslag van de overeen komst te Potsdam en de besprekin gen van de vier mogendheden van Russische jagers schieten Amerik. vliegtuig omlaag Slechts één piloot kon gered, worden Russische jagers hebben ter hoogte van Wladiwostok een Amerikaans superfort aangevallen en neerge schoten, zo heeft generaal Otto Wey- land, commandant van de Ameri kaanse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten, verklaard. De enige overlevende, kapitein John Ernst Roche, heeft medegedeeld, dat dit Woensdag jl. gebeurd is op 40 mijl afstand van de Russische kust. Het vliegtuig was op een oefenvlucht. Kapitein Roche is gered door een Amerikaanse torpedobootjager. Hij heeft elf uur in het water gelegen en heeft daarna nog eens elf uur ge zeten in een rubberboot, die hem door een Amerikaans vliegtuig was toegeworpen. De bemanning van het neergeschoten toestel telde 17 koppen. Naar officieel te Washington wordt medegedeeld, beschikken de Verenigde Staten over inlich tingen, dat Sowjet-vaartuigen een aantal overlevenden van de Amerikaanse bommenwerper zouden hebben opgepikt. De Amerik. senator Taft te New York overleden V.S. verliezen groot politicus Senator Taft is Vrijdag te New York in een ziekenhuis over leden. Hij is 63 jaar geworden. In een bulletin van het zieken huis wordt gezegd, dat hy rustig en zonder pijn is heengegaan. Naar Reuter meldt is Taft aan kanker gestorven. Zijn vier zoons waren aan zyn sterfbed. Oud-president Truman heeft Taft's overlijden,een groot verlies voor het land genoemd. Eisenhower, die sprak van een tragisch verlies voor Ame rika, heeft zich onmiddellijk mot zijn echtgenote naar do woning van me vrouw Taft begeven om hun leed wezen te betuigen. „Taft heeft de bevolking van Ohio en do gehele natie met distinctie en Integriteit gediend", aldus Elsenho wer. „Op het Capltool zal hij zeer gemist worden, waar zijn onkreuk- baa karakter en zijn grote kennis van goed regeren zo'n belangrijke rol hebben gespeeld bij de besluiten van het Congres gedurende vele jaren. De Senaat heeft een van zijn grootste leden van alle tijden verloren. Het Amerikaanse volk verloor een trouwe burger en Ik een wijze raadgever en gewaardeerde vriend", aldus de pre sident. 1949 In Parijs, was overeenstemming bereikt over een verdrag met Oos tenrijk. Maar, zo zeggen de Russen, ondanks deze overeenkomst met be trekking tot een ontwerp-verdrag, stelden de Westelijke Geallieerden een verkort verdrag voor, zonder be spreking met Moskou en dat kan niet dienen ter regeling van de Oosten rijkse kwestie. In den Haag wordt Europese jeugddag georganiseerd Ter gelegenheid van het tweede Congres van Europa, dat van 8-10 October in de Ridderzaal in Den Haag wordt gehouden, organiseert het Internationaal Jeugd-secretari- aat van de Europese Beweging een Europese Jeugddag op 10 October. Behalve 3.000 Nederlandse jongelui nemen aan deze manifestatie 1.500 jongelui uit Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Luxemburg en de Saar deel. Het ligt in de bedoeling, dat de buitenlandse deelnemers, die op 9 October in Den Haag aankomen en op 11 October weer vertrekken, bij particulieren in Den Haag en omge ving zullen worden ondergebracht. De reis per autobus van de buiten landse deelnemers naar en van Den Haag zal tevens benut worden om in tientallen steden van Europa de pu blieke opinie te wijzen op het belang van het tweede Congres van Europa. Doel van de Europese jeugddag is het uitdrukking geven aan het be lang, dat de Europese eenwording speciaal voor de jonge generatie heeft. HEERLEN. In een steengang op da 410 meter-verdieping van de staats mijn „Emma" te Treebeek, geraakte de 51-jarige locomotief-machinist J. Smal uit Sittard met zijn hoofd be kneld tussen zijn locomotief en een zijwand van de galerij. Hij werd daardoór zo ernstig gewond dat hij ter plaatse overleed. In de Antwerpse dierentuin Is een 10-jarige Afrikaanse olifant door een ongeval om het leven gekomen. Het dier werd door een Indische soortgenoot, die door een of andere oorzaak was geschrokken, in de droge gracht rondom het olifantenterras geduwd. Bij deze val werd de rugge- graat van de 2.000 kg wegende jonge olifant ernstig gekwetst, zodat het dier moest worden afgemaakt. LEVENSTEKENS AAN EEN DODE RUÏNE Door alles heen zet het leven zich door „HET LEVEN GAAT DOOR"; hoe dikwijls Is dit al niet herhaald na bange tijden van gevaar en verwoesting. De levenden kunnen maar een betrekkelijk korte tyd stilstaan by het gebenrdc. De slag heeft hen slechts tydelyk verdoofd. Zou het anders zyn, dan was de catastrophe nog veel erger. Er zou geen sprake zijn van opbouw en vernieuwing. Zo ergens, dan wordt het ook op Schouwen-Duiveland weer bewezen. Vyf jeugdige cadetten van de zogenaamde „Civil Air Patrol" (CAP), een officiële civiele hulporganisatie van de luchtmacht der Verenigde Staten, vertoeven momenteel met twee escorterende Amerikaanse officieren in Nederland. Kort na aankomst op Schiphol zyn de vyf cadetten van de CAP en de twee hen escorterende officieren in Den Haag ontvangen door Selden Chapin, de Amerikaanse ambassadeur in Nederland. In een enkel brein is mogelijk met de gedachte gespeeld „het er maar bij te laten zitten". Wie heeft kbrt na de ramp niet het sinistere gerucht gehoord, als zou het eiland worden px'ijs gegeven? Maar dat gerucht was spoedig dood en toen de lange stoeten materieel naar het eiland kwamen gevaren, wist ieder wel beter. Het grote karwei zou een aanvang ne men en spoedig ook, want tijd (hoe kort zijn de Nederlandse zomers 1) was een belangrijke, zo niet dé be langrijkste factor om het spel te win nen. Niet louter de grote objecten kre gen in de achter ons liggende maan den een beurt. De mens achter het waterfront begon ieder in zijn eigen hoekje orde op zaken te stellen. Hui zen, straten en pleinen kregen weer een ander aanzien'. Waar eenmaal de ramen waren geblindeerd en het water vrij spel had bij iedere vloed, zijn nu heldere gordijnen gespannen en in winkels, waar de visjes heb ben rondgesparteld, rumoert het al weer van leven dat de komende en gaande man met zich brengt. Door alle gerucht, door alle onenig heid en door alle tegenstellingen, mis vattingen en critiek heen, zet het leven zich door, omdat de enkeling begeert terug te keren naar zijn oude voorrampse levensstaat. Een mens haat, als het er op aankomt, de wan orde en de chaos en hij zwoegt om vreer wat comfort en wat meer regel in zijn dagelijks leven te bekomen. En de winkeliers in de getroffen stadsdelen weten ook wel, dat het best zou kunnen zijn, dat de klantjes lopen te zoeken en feitelijk nog in onwetendheid leven of de zaak al weer draait. Zo timmerden zy de symbolen van het herwonnen leven aan de ruïnes van hetgeen door de vloed werd verzwolgen. De slager en de melkhandelaar kunnen weer de klanten ontvangen. De borden spre ken een duidelijke taal. Er ls weer leven in do brouwcry. Voor een ons gehakt behoeft nie mand meer de hele stad te doorkrui sen en de tijd, dat alle vrouwen uit bed werden gerinkeld met een bel, is ook alweer achter de rug. De melkzaak in het getroffen stadsdeel is open en de slagerij ook. Als we dit* schrijven en er een plaatje bij zetten, gaat het er niet om reclame te maken voor die sla gerij en voor die melkhandel, maar wel om aan te duiden, dat ook te Zie- rikzee de mensen de mouwen hebben opgestroopt. Zo gaat het altijd in het leven. Na een bombardement en na een watersnood. Totdat de verwoes tingen en de ontberingen, het leed en de ellende eenmaal slechts zullen zijn te puren uit vergeelde kranten, oude archieven en beduimelde foto's. De tijd vliegt door als een „ge zwinde grijsaard", die weliswaar niet veel medelijden kent, maar de men sen ook niet langer bij de verwoes ting en de ontbinding laat staan dan strikt noodzakelijk is. Dat vertel len de boz'den aan de rudimenten van een huis, waar eens het alledaagse leven als normaal werd geaccepteerd. Zomaar, omdat het al jaren zo was geweest, totdat.I «ïfh •ibL r X-w Vreemde leugens, zoet op zout, reddende bak, oude dieren en de 20.000ste Op de boot heeft Eilandman een gesprek tussen enkele mannen afge luisterd. Dat is niet mooi van hem, zult U zeggen, maar het is nu een maal bittere noodzaak om te ver nemen wat „men" over de toestand op Schouwen-Duiveland denkt. Na tuurlijk is de mening van enkelingen niet de mening van allen en dat is maar gelukkig ook in dit geval, want de heren waren hetzij bij voor baat gezegd niet optimistisch. Hoe had Eilandman gehoopt, dat ieder uit Stevensluis nieuwe moed zou putten en vast zou geloven, dat het einde van de waterheerschappij zo al niet in zicht, dan toch behoorlijk dichter bij was gekomen. En nu die twee, waarvan de ene een pijp rookte (zel den heeft een man zoveel sombers uit eenzelfde pijp gezogen) en de an der zich er feitelijk toe bepaalde, de stellige beweringen van zijn reisge noot te bevestigen met een irriterende regelmaat. Mag Eilandman zijn clan destiene zegslieden geloven, dan is het zeker, dat Zierikzee een tweede overstroming krijgt als gevolg van een doorbraak der zandzakkendnm. Bovendien is het met Schclphoek „niks" 't is glad niks volgens do pijp en Schouwen is verloren. Hij had echter een pleister op de wonde; Amerika heeft een aanbod gedaan om allo mensen uit Schouwen-Dui veland, ln groepsverband te laten emigreren. Dit waren de kardinale punten uit deze beweringen en het was wel heel moeilijk om niets terug te zeggen. Want het ls altijd nog mogelijk dat de instemmende meneer dit nieuws op zijn beurt verder gaat vertellen en de pijp zal ook nog wel geruime tijd producent van twijfelachtige sen saties blijven. Zodoende komen do leugens in het land. En intussen is er weer al heel wat zoet water op het zoute gevallen. Al zal op dit moment de zon schijnen, dan ligt er toch een tijdje achter ons, die bijna symbolisch lijkt voor de toestand waarin het eiland nog altijd verkeert. Regen over geteisterd land. Het is een intrieste bedoening, maar droogte en regen liggen niet in men senhanden. Trouwens, zou veel wa ter niet nuttig zijn voor de droogge vallen polders? Ja mischien wel, maar voor de vacantiegangers is het dit jaar een heel probleem. GESPREKKEN VAN EILANDMAN Halverwege het Laurensweegje (wie zou het Laurensweegje niet kennen?) lag eenmaal een bak, die daar bij wat lagere waterstand was blijven steken. Het is bij springtij gelukt deze bak naar het gat ln de Ram- paartsedijk te slepen. Dit is een stroombrekende bak en hij kan daar ln het gat van veel nut zijn. De Rampaartsedljlc ls een echte ramp- dijk en een waterstaatkundig pro bleem op zichzelf. En of die bak nu een grondige wijziging ten gunste zal brengen in de situatie? Eilandman hoopt het, zoals hij al lang hoopt, niet louter op bakken overigens, want na die eerste temptaties voordat „Levensstrijd" begon, is hij zo gezegd een afschuw van bakken gaan krij gen. Mammoeth en wolharige neushoorn schijnen twee dieren te zijn geweest, die op Schouwen-Duiveland zo ge zegd heel vroeger kind aan huls zijn geweest. Het waren twee enorme die ren, die thans zijn uitgestorven, maar zorgvuldig verborgen in het slijk van moeder Schelde zijn nog wel rudi menten van deze vroege eilandelijke dierlijke bewoners te vinden. Daar moeten de mosselkorren evenwel aan te pas komen en zo zijn Zaterdag morgen weer enkele mensen, die hiervoor belangstelling bezitten, er per mosselvaartuig op uitgetogen. Komt de vangst boven, dan is het doorgaans een grote mop slik, maar als de zaak is gewassen en netjes op gesteld in het museum, blijkt vaak dat er weer een belangrijk stuk aan de collectie is toegevoegd kunnen worden. Zo wordt door het moeilijke heden toch het verleden van het eiland niet vergeten. Aan Beijersdijkje heeft Eilandman reeds enkele woonbarakken zien ver schijnen voor de terugkerende Nieu- werkerkse bevolking. Eerlijk gezegd zien de „woninkjes" er netjes uit en al zal het dan wel niet ideaal zijn hier te moeten wonen, het is toch een allernuttigste oplossing. Vele mensen krijgen hun textiel- pakketje thuis. Bij de een valt het mee en bij de ander tegen. Maar de familie B. van der Wekken te Zierik zee zal wel nimmer hebben kunnen denken, dat zij de 20.000 zo precies heeft volgemaakt. Of zij extra krij gen? Eilandman hoopt het, want als een vlotte jongedame stomtoevallig als 20.000ste ergens ter wereld uit een vliegtuig stapt, wordt zij gehul digd als een koningin, terwijl dat toch feitelijk helemaal niet nodig is. Maa^ een pakket aan de 20.000ste ge troffene mag best een beetje aange dikt zijn. Eilandman zou daar geen enkel bezwaar tegen hebben. Maar of de autoriteiten er ook zo over den ken? In ieder geval komt het Roode Kruis het bewuste pakket „zelf" uit reiken en dan zal er heus wel een hartelijk woordje uit de bus komen. Zo is het Roode Kruis well DE NIEUWE REGELING VOOR BROMFIETSEN Do uitvoering van de nieuwe ver- keersvoorschriften voor de brom- fietsberyder hebben enige opschud ding veroorzaakt. Woensdag jl. is namclyk de eerste ïyst van goed gekeurde bromfietsmerken in de Ne derlandse Staatscourant verschenen, waarin uiteraard slechts een gedeelte van de in gebruik zynde typen wordt vermeld. De vraag is gesteld, welke de gevolgen zullen zyn voor de ge bruiker van de nog niet genoemde merken. Het betreft hier de technische uit voering van maatregelen, aldus het commentaar van de Nederlandse ver eniging „De Rijwiel- en Automobiel- Industrie" RA.I. (de organisatie van fabrikanten en importeurs) die pas in de tweede helft van de vorige maand officieel zijn gepubli ceerd. De belanghebbende fabrikan ten en handelaren zullen niet nalaten hun merken ter keuring in te dienen en men mag verwachten, dat de lijst van goedgekeurde merken steeds zal worden aangevuld, zodat deze kwes tie op korte termijn geregeld zal zijn. Er bestaat dan ook geen aanleiding, de ongerustheid op dit punt node loos te vergroten. De R.A.I. spreekt de verwachting uit, dat nu gebleken ls dat bijna alle bromfietsmerken voor goedkeu ring in aanmerking komen ook de Justitie en politie na het inwerking treden van het gewijzigde Wegen verkeersreglement soepelheid zullen betrachten. „Solex" nu ook op het fietspad De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft thans ook de brom fietsen van het merk „Solex" gelijk gesteld met rijwielen. Dit houdt dus in dat ook de „Solex" thans op het fietspad mag. 00000000000<k00<y^<><>000000 De aandeelhouder wint wel eens; de aanhouder altyd. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4. 10.09 v.m. 22.44 n.m. 5. 11.35 v.m. nan. BROUWERSHAVEN: 4. 9.49 v.m. 22.25 n.m. 5. 11.15 v.m. 23.53 n.m. Springtij: 11 en 20 Augustus. Doodtij; 4 en 19 Augustus. De 29-jarige Roemeense immi grant, Bolavan, is door een recht bank te Adelaide in Australië ter dood veroordeeld wegens moord op een Zuidslavische vrouw in December 1952. Hij had ook bekend nog drie vrouwen, onder wie zijn vrouw en zijn schoonmoeder en zijn stiefkind te hebben vermoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1