Castella-Vaatwas Grotewohl acht het zenden van levensmiddelen een belediging en een propagandamanoeuvre Bijna plechtig zwaaide de sluitcaisson voor het stroomgat bij Stevensluis blinkender vaat en zachtere handen! PUROL Honderden tonnen voedingsmiddelen *JJn naar Berlin vervoerd, waar duizenden mensen voedselpakketten kwamen halen Honderden tonnen extra voedings middelen voor de Oostduitsers zijn per vliegtuig en per auto uit Ham burg te Berlijn aangekomen. De Oostduitse douane hield de eerste vrachtauto aan, maar na vier uren werd zij doorgelaten. Maandag en Dinsdag zijn reeds 250.000 mensen voorzien van een voedselpakket. Met treinen zijn Woensdag duizen den mensen overal uit Oost-Duits- land te Berlijn aangekomen om eten te halen. De Oostduitse politie heeft in de loop van Woensdag in ver schillende gevallen de voedselpak ketten en Identiteitskaarten van in woners van Oost-Berlijn, die uit West-Berlijn terugkeerden, in beslag genomen. Dit is de eerste maal se dert het begin van het uitreiken van de levensmiddelen, dat een dergelijke actie van de Oostduitse politie wordt gemeld. „We wliien geen geschenken" Het zenden van levensmiddelen door het Westen voor de Oostduitse bevolking noemde Grotewohl in een regeringsverklaring een „plompe pro paganda-manoeuvre" en een „beledi ging". In dit verband deelde de pre mier mede, dat de Sowjet-Unie aan Oost-Duitsland reeds levensmiddelen en grondstoffen ter waarde van 1.130 millioen roebel heeft geleverd, ter wijl uit de „volksdemocratieën" bo vendien nog voor een waarde van vijf millioen roebel was ontvangen. „Wij willen geen geschenken, doch wij zijn bereid, tegen op de wereld markt geldende prijzen, in de V.S. levensmiddelen ter waarde van 15 millioen dollar, of zelfs voor een nog hogere som, te kopen", aldus Grote wohl. Na te hebben medegedeeld, dat in Oost-Duitsland de productie van verbruiksgoederen dit jaar nog met vijf milliard Oostelijke marken zal worden verhoogd, vroeg de premier zich af, waarom de Amerikaanse re gering „het Duitse volk verhindert, Twee oude dames door gas verstikt In een woning aan de Vossegatse- laan te Utrecht werden Donderdag morgen twee oude dames levenloos aangetroffen. Het waren de bewoon ster, de 78-jarige mevr. de wed. E. M. Kragten-de Groot en haar schoon zuster, die bij haar logeerde, de 82-j. mevr. Reeder-Kragten, wonende te Leeuwarden. De oorzaak van dit ongeval moet aan het volgende worden toegeschre ven: Woensdag is in de Vossegatse- laan een deel van de hoofdgasbuis door een nieuwe vervangen. Dit bracht met zich mede, dat de verbin ding met de z.g. dienstleiding in het perceel nr. 65 moest worden overge bracht naar de nieuwe hoofdbuis. Vermoedelijk is door trilling in die dienstleiding bij het verrichten der werkzaamheden een scheur ontstaan binnen de woning. Donderdagmorgen bleek dat er iets aan de hand moest zijn. Omwonen den waren nl. door het inademen van gas onwel geworden, zodat het dui delijk was dat er met een gasleiding iets niet In orde was. Dit bleek het geval te zijn met de leiding in het bedoeld perceel. Nadat men zich toegang had weten te verschaffen tot de woning vond men de twee oude dames levenloos, de een bij de gas meter, de ander lag dood op bed. Geèn oplossing in bromKetsprobleem De moeilijkheden inzake de plaats van de bromfiets in het verkeer zijn, ondanks dat minister Algera een re geling in de Staatscourant heeft ge publiceerd, niet opgelost. Integendeel, want op 1 Augustus als de nieuwe regeling in werking treedt, zullen ruim 120.000 bromfiet- berijders, die ongeveer 45 procent van het totaal aantal bromfietsers uitmaken, nog steeds niet weten waar zij aan toe zijn. „Want", zo zegt de A.N.W.B., „voor "ongeveer 55 procent van de brom fietsers is de positie van hun voer tuig in het verkeer nu wettelijk ge regeld: De overigen zitten nog in het zelfde schuitje als vóór de regeling". Van de zijde van de A.N.W.B. deelde men mede, dat zij aan de po litieautoriteiten in ons land het ver zoek zal doen, geen sancties toe te passen, ten aanzien van die merken, die niet in de ministeriële beschik king zijn vermeld, totdat alle proble men in de bromfietswereld zijn op gelost. Het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag medegedeeld, dat de Sowjet-Unie van Augustus af alle bezettingskosten in Oostenrijk zal overnemen en deze in het vervolg zelf zal betalen. naar eigen goeddunken goederen uit te wisselen". Hij verzocht de V.S. de in beslag genomen dollarsaldl van Oostduitsland te deblokkeren. Uit het antwoord op dit verzoek zo, volgens Grotewohl, blijken of de Amerikaan se hulp in de vorm van levensmidde len inderdaad uit menslievende over wegingen wordt aangeboden, zoals president Eisenhower heeft verze kerd. Sleepboten bliezen fluitend de overwinning De vloed vond weer een toegang versperd Net als aan een echt front met ge schut en vechtwagens, wordt er aan het waterfront een apart taaltje ge bruikt, dat men een popnlair vak jargon zon kunnen noemen. Volgens het vakjargon nu was de eerste fase Geschenkzending van Ierse Rode Kruis Het s.s. „Theano" van de „Holiand- Ierland-Lijn" is met een grote ge schenkzending van het Ierse Roode Kruis aan boord, te Rotterdam aan gekomen. In een korte plechtigheid heeft de Ierse gezante in ons land, Mrs Jo sephine McNeill, de goederen over gedragen aan het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Het betreft hier een zending linnengoed, groot ruim 17 ton, met een waarde van 18.922/19 Engelse Ponden. Smokkelen per pantserauto Dinsdagnacht is het douane-amb tenaren in Zeeuwsch-Vla anderen ge lukt 'n grote pantserauto (een G.M.C. 16 met 12 mm pantserplaat) in beslag te nemen op het moment, dat de smokkelaars uit een gereedstaande veeauto 8 koeien wilden overladen. De ambtenaren hadden zich ver dekt opgesteld bij de gereedstaande veeauto in een zeer afgelegen pol der. Door tijdig ingrijpen wisten zij zowel de veeauto, als de pantserauto, elk met twee inzittenden, te oyer- meesteren. Aangenomen kan worden, dat de organisatoren van een groot pantsersmokkelcomplot, o.a. 1 Belg en 3 Nederlanders, zich onder de ar restanten bevinden. Dit is thans de zesde grote ge vechtswagen die in twee jaar tijds door de douane in Zeeuwsch-Vlaan deren is geliquideerd. Omwenteling in de vlasindustrie 1 Linnen wordt goedkoper Een belangrijke ommekeer is te verwachten in de bewerkingsmetho den van het vlas tot linnen garens. Was het tot dusver gevolgde procédé zeer arbeidsintensief, de nieuwe be werkingsmethode is een geheel ma chinale, zodat de kosten van het lin nen aanzienlijk zullen kunnen wor den teruggebracht. Met de komst van het goedkope katoen is het linnen grotendeels van zijn plaats verdrongen. En wanneer dit verder zou gaan, zou een belang rijk exportartikel voor ons land ver loren gaan. Daarom kwam het Vezel instituut T.N.O. te Delft op de ge dachte naar een zeer vereenvoudigde methode voor de bewerking van vlas de zoeken. In 1952 is men daarin ge slaagd en op kleine schaal wordt deze bewerking al in het Vezelinstituut toegepast. De resultaten zijn gunstig en ope nen perspectieven voor de toekomst. Er bestaan thans plannen om over te gaan tot het stichten van een proef- bedrijfje waar het proces op groter schaal zal worden bestudeerd. In dit bedrijfje zullen mensen uit de vlas wereld kennis kunnen nemen van de nieuwe werkwijze en er. eventueel zelf ervaringen mee kunnen opdoen. Ons land verbouwt veel strovlas, voornamelijk omdat het uit land bouwkundig oogpunt een zeer ge schikt gewas is voor wisselbouw. Ge middeld wordt per jaar ongeveer 25,000 ha met vlas bebouwd. „Snip en Snap" in actie voor oorlogsinvaliden De revueartisten Willy Walden en Piet Muyselaar, beter bekend als „Snip en Snap", hebben een neven functie voor zich gecreëerd, lucratie ver dan zijzelf ooit verwacht hadden. In nog geen veertien dagen hebben zij als z.g. buitenportiers van Theater „Gooiland" in Hilversum aan het be gin van i edere voorstelling van René Sleeswijk's nieuwe revue „Op en top", een bedrag „verdiend" aan fooien tot een totaal van ongeveer f 1.700,Dit geld komt geheel ten goede aan de Stichting „Meer Ont spanning Voor Ernstige Oorlogsinva liden" (MOVEO). Door deze actie in de radiostad is deze stichting in de gelegenheid dertig ernstige oorlogs invaliden van de ongeveer 450 die op haar lijst voorkomen, gedurende een vol jaar de noodzakelijke ontspan ning te bieden. Ingezonden mededeling de van de sluiting van het dtykgat by Stevensluis „het invaren van de cais son tegen het „staartje van de eb". Eigenlijk is „eerste fase" in dit ver band ook niet goed, want mag men de vakmensen geloven (en wie zou hen niet geloven nu weer een succes volle sluiting) is het voorbereidende werk veel moeilijker en ook veel riskanter. Voorbereidend werk viel er genoeg te doen bij Stevensluis, voordat de stoomfluiten hun snerpend concert konden inzetten ten teken dat de dichting was gelukt. Een bodem drempel werd bezonken tot 4 meter N.A.P. Binnenwaarts werd aan de kant van Sirjansland een dam uitge bouwd, dat eindigde in een land- hoofd, dat zelf weer bestond uit vier eenheidscaissons. Dit was dus de scharnier, waarin de sluitcaisson op het kardinale moment draaide. Aan de andere kant kon de sluitcaisson ook niet zonder meer aansluiten op een uitstulping in de bestaande dijk, dat met een steil talud afliep. Hier voor was de „guillotine" nodig, een scherm van stalen binten, die een voor een naast elkaar in het nog res terende gat werden neergelaten. Vieren niet trekken Het „invaren tegen het staartje van de eb" bracht de caisson al een heel eind op de juiste plaats. Helemaal precies valt dit nooit ineens te be reiken en daarom wordt de caisson iets verder doorgevaren, zodat even later de lijnen kunnen worden ge vierd, waaraan het gevaarte is vast gemaakt. Vieren gaat nl. geleidelij ker dan trekken, waarbij altijd sto tende bewegingen optreden. Daarna was het wachten op de kentering en in die tussentijd klopten de schroe ven van de sleepboten, die het be tonnen gevaarte van vijf koppelende elementen op zijn plaats hielden, het water tot schuim. Bootjes voeren af en aan en even verderop werd het grote zinkstuk vaarklaar gemaakt, dat direct na de sluiting voor de cais son aan de zeekant van de afsluiting zou worden neergelaten. Het kardinale moment De caisson zwaaide bijna plechtig in het gat; de deur paste precies in de deurpost Langzaam maar zeker zonk de caisson omlaag toen stilstand ln de stroom was Ingetreden. De „steen" haakte op het rijsbed onder water en vrijwel gelijktijdig begon de zuiger te spuiten in een opbrui sende werveling van water en zand. Een voor een zonken de stalen binten van de „guillotine" omlaag en aan de kant van Sirjansland (de caisson had zich uit de deurpost was ver plaatst) werd nog een kleine stalen damwand neergelaten, waarachter en waarvoor zandzakken werden ge stort. Zo werd het vijftig meter brede gat piekfijn geblokkeerd en toen la ter de vloed weer opkw vond de zee aan die kant van het eiland de weg naar de polder versperd. Een dag lang was Stevensluis op aller lippen. De ramp bracht het op de voorpagina's der kranten. Straks zal het weer vergeten zijn en dat is maar goed ook, want dan zal het nor male leven zijn rechten hebben her nomen. Maar eerst moet aan de. Ouwerkerkse kant de stoom nog flui tend ontsnappen uit sleepboten, die dan weer hun doordringende juich kreet laten horen. Dan, als het goed gaat, over de redding van Duivelandl Ter versteviging en vastere afslui ting werd aan de zeekant van de caisson een reuzenmat aangebracht, een zinkstuk, dat met de beleende bravour door de mannen van Slie- drecht naar de bodem der zee werd gezonden. Reizigersdienst naar Zeeland wordt 3 Augustus hervat De Nederlandse Spoorwegen heb ben van de Rijkswaterstaat bericht ontvangen, dat, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, de reizigers treindienst door de Kruiningerpolder op Maandag 3 Augustus mag worden hervat Dat betekent dat de treinen Nijmegen-Roosendaal-Zeeland weer geheel tot Vlissingen zullen doorrij den. Deze treindienst zal echter nog enkele geringe afwijkingen vertonen van de dienstregeling, zoals die in het spoorboekje staat. Aan alle sta tions zullen tijdig gratis strooibil jetten verkrijgbaar worden gesteld, waarin deze afwijkingen zijn ver meld. De eerste dagen na 2 Augustus zullen bovendien naast de treinen bussen blijven rijden tussen Krab- bendijke en Goes. Ingezonden mededeling Bij zonnebrand, doorzit' ten, schrijnen, smetten Van wie is de schat Artikel 642 van het Burgerlijk Wètboek bepaalt, dat de eigendom van een schat behoort aan degene, die dezelve op zijn eigen grond ge vonden heeft. Indien de schat op de grond van een ander gevonden wordt, behoort de ene helft aan de vinder en de andere helft aan de grondeige naar. Men verstaat door een schat aldus artikel 642 al zodanige ver borgen of begraven zaak, waarop nie mand zijn recht van eigendom kan bewijzen en die door een louter toe val ontdekt Is. Bij Kon. Besluit van 17 September 1944, houdende vaststelling van het Besluit Herstel Rechtsverkeer, is ge noemd artikel 642 tot een nader te bepalen tijdstip buiten werking ge steld. Thans is verschenen een Kon. Be sluit van 18 Juli 1.1., waarin bepaald wordt, dat artikel 642 behoudens ten aanzien van effecten weer in werking treedt met ingang van 1 Augustus a.s. Per pak 25 cent» Dubbel pak 45 cent LUCHTVAART 's Werelds kleinste touristenvliegtuig De „Turbulent", het kleinste toe ristenvliegtuig ter wereld, heeft te Maubeuge (N.-Fr.) met zoveel succes proefgevlogen, dat het in Augustus zal deelnemen aan de stervlucht van Epernay. De „Turbulent", die een vleugel wijdte van 6.50 meter heeft en wordt aangedreven door een volkswagen motor, bereikt een snelheid van 130 km. Hij stijgt 1.000 meter In tien minuten en verbruikt slechts 8 liter benzine per honderd kilometer. Acht Tsjechen zijn vorige week met een pantservoertuig door de prikkeldraadversperring aan de grens tussen Duitsland en Tsjecho-Slowa- kije gebroken. De vier mannen, twee vrouwen en twee kinderen hebben asyl in West-Duitsland gevraagd. Zij zeiden hun vlucht drie jaar voorbe reid te hebben. Delft grootste „snoepstad" Landelijke actio tegen het snoepen De schooltandartsendienst te Delft ls in een impasse geraakt door de niet in te halen achterstand welke er is ontstaan als gevolg van het zeer grote vullingsgemiddelde dat 2,6 be draagt. Als oorzaak van de slechte gebitten der kinderen is door de schooltandartsendienst aangevoerd het veelvuldig snoepen op de scho len. Naar een nadere verklaring hier omtrent gevraagd deelde men mede, dat een beroep was gedaan op het onderwijzend personeel om het snoe pen op de scholen tegen te gaan. De onderwij zers(essen) zouden zich ech ter op het standpunt hebben gesteld dat „de kinderen toch wel iets mogen hebben". Uit kringen van het onderwijs In Delft werd medegedeeld dat de hier boven geschetste houding van de on derwijzers betrekking moet hebben gehad op een incidenteel geval. Over wegend is het personeel van de scho len een groot tegenstander van het snoepen op school. De Inspectie voor de Schooltand- verzorging in ons land beschikt over cijfers waaruit blijkt dat Delft een snoepgrage bevolking heeft, erger dan enige andere gemeente in het land. In verband met de grote nadelige gevolgen die aan het snoepen zijn verbonden, zijn er plannen in voor bereiding om een actie tegen het snoepen te gaan voeren. Met deze actie zou men in Delft, zijnde de grootste „snoepstad", willen begin nen en haar later uitbreiden over andere gemeenten van ons land. FEUILLETON 68 Drie VROUWEN door W. KERREIMANS Het diner bij de dokter was eigen lijk het eerste van die aard, dat Ven kel bijwoonde. Bij Kortebas had hij met de familie aan tafel gezeten, maar een uitnodiging als van de dok ter had hij nog niet gehad. Hij sloeg daarom zijn boek over „Vormen" nog eens op en leerde er o.a. uit dat het gebruik was om een week na zo'n diner een digestie-visite te maken en Marien hield zich aan dat voor schrift. Hij had reeds vernomen, dat er intussen een vriendin van me vrouw van Straten bij haar logeerde, eigenlijk de jongere zuster van een vriendin, die onder droeve omstan digheden leefde. Zij was enige jaren gehuwd geweest en had een kindje, 'n onvoldragen, uiterst zwak knaapje, dat met alle zorgen omringd, moei zaam in het leven werd gehouden. Toen het kind twee jaar was, kreeg haar man een wilde passie voor een variëté-ster, die hij openlijk, alsof hij geen vrouw en kind had, naliep en slaafs gehoorzaamde. Hij drong er bij zijn vrouw op aan te scheiden. Tenslotte, hoewel of misschien juist omdat zij hem nog liefhad, stemde zij. toe en haar man huwde de ster, die hem na korte tijd brutaal bedroog, maar die hij niet meer kon opgeven. Na deze bitter zware slag, die Dora van een opgewekt, levenslustige vrouw maakte tot een terneerge drukte, stille verstotene, trof haar een tweede: het kind stierf en daar na was zij onverschillig voor het le ven geworden, zwaarmoedig, ver ouderd en eenzaam. Met veel moeite had mevrouw van Straten Dora overgehaald, enige tijd bij hen te komen en zij met haar man deden wat mogelijk was om de zwaar getroffen jonge vrouw aflei ding en opbeuring te geven. De dokter en zijn vrouw wachtten Venkel in de zitkamer en na zijn entree en begroeting wilde hij plaats nemen, toen de deur nogmaals ge opend werd en Dora binnentrad. Venkel kon een zachte uitroep niet inhouden, want daar voor hem stond het meisje-van-toen. Hij herkende haar zonder de geringste weifeling, al was het dan ook bijna tien jaren geleden dat hij haar voor een kort ogenblik had gezien, als een dartel, jong ding, die vol blijde verwachting het leven tegemoetsnelde, dat haar zo pijnlijk teleurgesteld had. Nu was ze een door smart gebogen, door leed gemartelde vrouw met een droefgees tig afwezige blik, die >nder enige belangstelling naar hem Keek. Van Straten stelde Venkel voor aan mevrouw Kok, haar meisjesnaam wist Marien en mevrouw van Straten vroeg dadelijk: „Hebt U mevrouw Kok al meer ontmoet, meneer Venkel? Ik meende U iets te horen zeggen dat op her kenning geleek". Venkel stond bevangen, hij had het visioen van die zomermiddag gezien, een snel moment als van een zoek licht dat over een tafereel glijdt, hij had haar erkend, hij wist wat zij geleden had, hij was ontstemd ge weest over zijn zachte uitroep en nu die vraag, waarop een direct en dui delijk antwoord werd verwacht. Hij kon niet zo snel een uitvlucht beden ken en zei: „Ja, ik heb mevrouw Kok vroeger hier eens de weg gewezen!" Er kwam een vraag in de gedoofde ogen der gescheiden vrouw en ze vroeg met zachte stem: „Hebt U mij hier de weg gewezen? Dat moet dan heel lang geleden zijn". „Ja, bijna tien jaar", hernam Ven kel, nog steeds zoekend en worste lend met zijn gedachten. „Ik herinneer het mij niet", zei Dorea en liet zich in een stoel zak ken. Maar de dokter, die enige belang stelling had waargenomen bij zijn lo gee, die hij tevens als patiënt be schouwde, wilde de gelegenheid ver der benutten en vroeg: „Vertel ons dat eens, Marien. Wan neer was dat?" „Ik was toen nog een boerenjon gen en ik stond de sloot aan de Ach terweg te baggeren. Toen reed me vrouw Kok in een auto voorbij en de meneer die aan het stuur zat, stopte. Mevrouw kwam naar mij toe en vroeg de weg naar Reekamp, naar notaris van Haaften". „Ach ja", riep Dora wat levendi ger, „nu weet ik het weer. Ik was met Niek Vermeulen, en we gingen naar zijn oom, die daar notaris was". „Je hebt dat goed onthouden, Ma rien", zei mevrouw van Straten la chend. „En dat je mevrouw Kok zo onmiddellijk na tien jaren nog her kend hebt, is wel een bewijs dat je een goed geheugen hebt voor ge zichten. Was je toen al aan de stu die?" „Neen, maar ik ben er toen gauw mee begonnen". SUlte. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 2