DE Z1ERIKZEESCHE COURANT Korea heeft dringend hulp nodig Fiscale tegemoetkomingen in verband met de watersnood Z1ERIKZEESCHEWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVER7EN7JÊN» Pr(js per 3 maanden b(j vooruitbetaling t 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per nun. Succesjes (max. 15 m.m.) t 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797—1089 REDACTIE EN ADMINISTRATIE» Lange Nobolttraat A 171, Zlorikreo, Poitbu» cm t Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Ultgavei N.V. Drukkerij voorh. I Ochtman Lange Nobehtraal A 171 ZWlkr&n VRIJDAG 31 JULI 1953 No. 17298 109e Jaargang Eisenhower vraagt 200 millioen dollar voor het geteisterde land De Amerikaanse president heeft aan het Congres gevraagd 200 mil- Uoen dollar ter beschikking te stel len voor hulp aan Korea, teneinde het herstel van het land te bevorde ren en het economische leven weer op gang te brengen. Sedert het uitbreken van de oorlog in 1950 zijn een millioen Zuidkore- anen gedood en meer dan twee en een half millioen inwoners dakloos geworden. De verliezen aan have en goed gaan een bedrag van één mil liard dollar verre te boven. Vijf millioen mensen zijn voor hun le vensonderhoud geheel of ten dele op hulp van onderen aangewezen. Ge zien de enorme omvang van deze ramp voor de volkshuisshouding spreekt de militaire krachtsinspan ning van de republiek Korea nog sterker tot onze verbeelding. De vrije wereld is thans ln de ge legenheid op ondubbelzinnige wijze een concreet bewijs te geven van het besef dat een ware vrede meer be tekent dan alleen het feit dat er geen oorlog is. Vrede houdt in dat er gees telijke en lichamelijke gezondheid heerst, dat er maatschappelijke orde en economische vooruitgang is. Zij houdt in dat in de harten der volken Nieuwe koers in Oost-Duitsland Vele vonnissen werden herzien De Oostdultse eerste minister, Grotewohl, heeft op de confe rentie van het centraio comité van de communistische party medegedeeld, dat er in Juni Ln 272 van ongeveer 10.000 Oost dultse gemeenten onrust is ge weest. In het.kader van de. politiek .van de „nieuwe koers" heeft de regering vele vonnissen herzien, aldus Grote wohl. Sedert 11 Juni hadden rechter lijke autoriteiten 18.000 uitspraken onderzocht. Als gevolg hiervan zijn 8.871 personen in vrijheid gesteld. Grotewohl zeide, dat het niet hele maal juist is om de herziening van de politieke en economische koers als een nieuwe economische politiek te beschouwen. Tot op zekere hoogte kon de ver andering in Oost-Duitsland vergele ken worden mei de invoering van de N.E.P. in Sowjet-Rusland in 1921. Over de N.E.P. zeide hij, dat dit niet het einde van de October-revolutie had betekend, zoals in die dagen wel werd gezegd. De politiek van de Socialistische Eenheidspartij had tot 1952 geleid tot toenemende kracht van Oost-Duits land, maar er waren fouten gemaakt. In de laatste twee jaren waren de internationale toestand en het na tionale Duitse probleem niet goed beoordeeld. Franse wijnboeren versperden de wegen Actie tegen regeringsmaatregel Als eerste stap ln een prijzenoor log tegen de regering hebben de wijn boeren in Zuidwest Frankrijk hon derden versperringen op de wegen aangebracht. Op de meeste wegen in de departementen Herault, Aude, Gard en Pyrenées Orientales, werd het verkeer enige uren opgehouden. Tot deze stap werd besloten door de vakverenigingen van de wijnboe ren in de vier departementen, om hun eis kracht bij te zetten, dat de re gering zuivere alcohol, gedistilleerd van overtollige wijnvoorraden, koopt, teneinde de prijs van de wijn op peil te houden. Ofschoon het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken had beloofd de wegen tot elke prijs open te houden, is zij daar niet in geslaagd. Bij Be- zlers werd bijvoorbeeld tot driemaal toe een versperring door de politie opgeruimd, maar de vastbesloten boeren bouwden voor de vierde maal de barricade op. Burgemeesters, priesters en kamerleden hadden te zamen met de boeren bij de weg versperringen post gevat. Dinsdagmiddag heeft het comité van actie echter besloten, de actie voorlopig te staken. Woensdag ver trok een delegatie naar Parijs, die aan premier Laniel een program voor sanering van de wijnmarkt zal voor- leggen. de hoop leeft dat de dag van morgen een rechtvaardiger, vrijer en produc tlever maatschappij kan opleveren dan de thans bestaande. „Geen volk heeft met groter moed dan het Koreaanse getoond dat het recht heeft deze hoop te koesteren. Het is daarom onze taak deze hoop te voeden terwille van dit dappere volk en terwille van alle volken die met gespannen verwachting er naar uitzien of vrije mannen inderdaad in staat zijn in de aangelegenheden des vredes even verstandig te handelen als zij zich ln tijden van oorlog dap per hebben betoond". De Amerikaanse verliezen in Korea De Amerikaanse strijdkrachten in Korea hebben 140.546 man verloren. Er zijn 22.359 Amerikanen gesneu veld en 104.698 gewond, terwijl 13.489 personen worden vermist. De ver liezen van de laatste dagen vóór de wapenstilstand zijn hierbij nog niet inbegrepen. Deze zullen pas worden bekendgemaakt, nadat de familiele den der slachtoffers zijn gewaar schuwd. Bij maakt brokken Een merkwaardig ongeval heeft zich voorgedaan op de weg tus sen De Wijk en Veeningen (Zuid- wolde). Doordat een bij door het open raampje de cabine van een vrachtauto binnen vloog, verloor de chauffeur de macht over zijn stuur. Hij maakte namelijk een zeer menselijke reflexbeweging om het insect te ontwijken. De vrachtauto raakte van de weg en verdween in het water van de Veeningerwijk. De bestuurder en een drietal andere inzittenden waaronder twee kinderen kon den zich door het open raam van de cabine redden. Zij kwamen er met een nat pak af. Het tachtig meter brede gat in dc Noordelijke zeedijk van de polder „De „De Vier Bannen" is Dinsdagmiddag gedicht. Omstreeks halt' een be gonnen vijf sterke sleepboten gedurende de kering van het getij bij laagste waterstand een groot betonnen caisson van vijftig meter lengte in het gat te duwen. Precies negen minuten over half twee was de dijk dicht. Ook de arbeiders, die deel hadden in de werkzaamheden, gaven op dat moment spontaan uiting aan hun vreugde over het welslagen van het moeilijke karwei. Geen omzetbelasting voor „De Ramp" Zuid-Afrika schonk l'/2 millioen aan het Rampenionds Prins Bernbard nam de cheque in ontvangst Z.KJ3. Prins Bernhard heeft als voorzitter van het Rampenfonds een cheque van f 1.665.164,72 in ontvangst genomen, welk bedrag de ambassa deur van de Unie van Zuid-Afrika hem namens het Zuid-Afrikaanse volk en de regering aanbood. De ambassadeur, kolonel P. I. Hoo- genhout, liet de aanbieding vergezeld gaan van een, in het Afrikaans uit gesproken korte toespraak, waarin hij de nauwe verwantschap tussen het Zuid-Afrikaanse en het Neder landse volk, ontstaan door vriend schap en afstamming, aanhaalde. De ambassadeur hoopte dat deze financiële hulp van het Zuid-Afri kaanse volk de door de stormramp ontstane nood zal helpen lenigen en dat door deze steun de vaste banden tussen de beide volkeren nog nauwer aangehaald zullen worden. Z.K.H. Prins Bernhard aanvaardde namens de rampslachtoffers en na mens het gehele Nederlandse volk de hulp. De prins gaf de verzekering dat deze geste van het Zuid-Afri kaanse volk zeer zeker bijzonder ge apprecieerd zal worden en een ge weldige indruk zal maken. De prins zeide dat de banden tussen de beide volken door deze hoog gewaardeerde hulp nog nauwer zullen worden aan gehaald dan ze reeds waren. In het dorpje Benlik, ln Ana- tolië, heeft een tienjarige jongen zijn vader, stiefmoeder en vijf broertjes van twee tot acht jaar, ln hun slaap vermoord, omdat, zo verklaarde hij bij zijn arrestatie, zijn vader wei gerde hem te echten. Prof. Paul Coppens, secretaris van het Belgische Nationale Kolo niale Congres, heeft voorspeld dat er over ongeveer vijftig jaar 800.000 Belgen in de Congo zullen wonen. „Met Europese bevolking", zeide hij, „bedoelen wij niet langer het ver blijf van Europeanen in de tropen, maar het zich vestigen en voort planten van een Europese bevolking". Verschenen is de Memorie van- Antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ont werp van wet houdende fiscale tege moetkomingen in verband met de watersnoodramp. De stelling van enkele leden, dat de voorgestelde wettelijke regeling niet ver genoeg gaat, in zoverre, dat de fiscale tegemoetkomingen zich eveneens hadden moeten uitstrekken tot giften aan maatschappelijke or ganisaties, met name vakverenigin gen, die zich bezighouden met ver lening van hulp aan de slachtoffers van de watersnood, vermag de staats secretaris van Financiën niet te on derschrijven. Dat de Tweede Kamer zich heeft uitgesproken voor een bescheiden uitbreiding van de in artikel 1 van het wetsvoorstel opgenomen facili teit, nl. tot giften aan publiekrechte lijke lichamen, heeft de staatssecre taris niet tot een wijziging van zijn hiervoren weergegeven standpunt kunnen brengen. Aangezien het batig saldo van „De Ramp" geheel ten goede komt aan het Nationaal Rampenfonds, acht de .staatssecretaris het gemotiveerd in dit bijzondere geval van heffing van omzetbelasting ter zake van de le vering van het hiervoor genoemde boek af te zien ten behoeve van het Rampenfonds. Een wolkbreuk heeft zes grond verschuivingen bij de Brennerpas te Bolzano veroorzaakt. Twee Duitse toeristen op een motorfiets werden bedolven. Eén van hen is in ernstige toestand naar een ziekenhuis ge bracht. De andere, een vrouw, kon niet direct bevrijd worden en is ver moedelijk overleden. Uitlevering van de beul van Amersfoort gevraagd De Nederlandse ambassadeur in Bohn heeft aan de Westduitse rege ring de uitlevering gevraagd van de in Uslar gearresteerde Bredase vluch teling van der Neut, bijgenaamd „de beul van Amersfoort". Van der Neut werd pas 24 uur na zijn arrestatie ontmaskerd als één van de vluchte lingen. De Nederlandse ambassade heeft zich ook met de Britse bezet tingsautoriteiten in verbinding ge steld, teneinde te verzekeren dat van der Neut door de bezettingspolitie zal worden uitgewezen indien van Duit se kant geen uitwijzing zou worden toegepast. De Zomerpostzegels Opgericht is de Stichting „Comité voor de Zomerpostzegels". De Stich ting stelt zich ten doel „het bijeen brengen en de verdeling van gelden ten behoeve van Nederlandse vereni gingen, instellingen of organisaties, die op het terrein der volksgezond heid werkzaam zijn, een cultureel belang dienen of het maatschappe lijk werk bevorderen en wel in de eerste plaats ten behoeve van de zo danige, die deze hulp dringend be hoeven". De arbeid der Stichting is een voortzetting van die, welke se dert 1935 op dit terrein werkzaam is. liet Is niet het geld, maar het goed, dat het kwade vernietig L Ï00<x><x>0<*>000004000000<> Het K. N. M. I. voorspelt tot Vrijdagavond: Afnemend buiig Wisselend bewolkt met aanvanke lijk nog enkele buien en kans op on weer; iets hogere temperaturen; zwakke tot matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1. 7.26 van. 19.40 n.m. 2. 8.09 v.m. 20.25 n.m. 3. 9.00 v.m. 21.25 nan. x BROUWERSHAVEN; 1. 6.55 v.m. 19.19 n.m. 2. 7.42 v.m. 20.06 n.m. 3. 8.36 v.m. 21.07 n.m. Doodtij: 4 en 19 Augustus. Springtij: 11 en 26 Augustus. Lesvliegtuig verongelukt Op de vliegbasis Woensdrecht is Woensdagmiddag een Fokker F-ll lesvliegtuig tijdens een oefenvlucht verongelukt, waarbij de bestuurder, de 27-jarige sergeant-majoor vlieger instructeur H. Thierry uit Voorburg om het leven kwam. Sergeant-majoor Thierry was gehuwd. Moord te Katendrecht In de Atjehstraat te Katendrecht, gem. Rotterdam, is Dinsdagavond de 28-jarige B. H. M. dood naast haar bed gevonden, gewikkeld in een 'la ken. Hieruit leidt de politie af dat er een worsteling heeft plaats gehad. De vrouw, die geboortig is uit Sloten, is met een handdoek of zakdoek ge wurgd. Het slachtoffer werd ontdekt door een buurmeisje, dat gewoonlijk boodschappen voor haar deed. Van het verleden van de vermoorde is weinig bekend, doch volgeDS de politie had zij zich voorheen uitge laten dat zij weduwe was van een Surinamer, die in Korea is gesneu veld. Dinsdagavond had men de vrouw nog gezien. De politie is onmiddellijk begon nen met het onderzoek. Het is nog niet gelukt de dader te vinden. Gevulde „kies", heerlijk likje, twee droeve minuten en droge oase „Ziezo, da's weer een kiesje ge vuld", zei een meneer, die Eilandman niet thuis kon brengen en hij lachte vergenoegd bij de slotacte van het dichtingsspel bij Stevensluis. Op het moment dat de stoomfluiten van de sleepboten begonnen te gillen, ver toonde het gezicht van de man een brede en schuimende lach. Zo blij was hij dat alles weer op rolletjes was gelopen. Trouwens hij niet al leen; iedereen was in zijn nopjes en dat mocht wel ook, want hier werd weer een precies en keurig stukje waterstaatkundig werk geleverd. Het klopte als een zwerende vinger, al leen die dame die vroeg: „Wanneer ze nu gingen droögmalen", liep een beetje op de zaken vooruit, want zo ver is het nu ook.nog weer niet. Eerst Ouwerkerk nog en dan zal het wel heel vlug gaan, want geloof maar dat de droogpompers op de loer liggen om straks snel hun slag te kunnen slaan. Ja, het was een aardig dich tingsfeestje. Ditmaal stond er nu eens niet zo heel veel wind en op het water voor het gat was het een allergezelligste drukte van schepen en scheepjes. Slanke kleine bootjes, die nijdig tuften over het water en plompe kleibakken, die maar met zich lieten sollen toen het zover was dat het zinkstuk voor de caisson om laag kon. Er was zelfs een consump tie-tentje, waarin een goed kopje koffie werd geschonken en in de zon nige sfeer van het moment kreeg elke toeschouwer weer een klein injectie. „Ze trappen ze een voor een dicht", zei een alweer onbekende man, ver momd als heer, want het was wel een beetje onparlementair, maar toch verdraaid plastisch gezegd. Eén voor één, nel zolang tot er geen één meer over is. Dan zal het zingende lied van de pompen worden gehoord, die het verwoestende water terugdrijven naar de zee, die, hoe mooi en lieflijk soms ook, toch erfvijand blijft van de lage Schouwse en Duivelandse landen. Het loeien van de brandsirene moet de bewoners van de Zuidhoek te Zie- rikzee als muziek in de oren hebben geklonken. De vermaledijde berg van Geelhoed stond in brand en zo iets is voor deze mensen een feest. Zo'n brand is het fikje van het jaar. Het is dé kans om van de stank af te raken, want alle vuil en alle smerig heid, waarvan Zierikzee is verlost, heeft zich nu geconcentreerd in die buurt. De neuzen lopen daar gevaar. Ieder is onpasselijk en als dan de oorzaak van dat alles in lichterlaaie staat, moet de vreugde wel diep en intens zijn. Laat hier de rode haan maar kraaien! Ongeveer twee minuten kreeg Ei landman de kans de zwaar geteis terde Schouwse stolp onder Kerlc- werve in de gaten te krijgen, van een stampend en schommelend bootje uit. Twee minuten, net lang genoeg om bedroefd te raken en een foto te ne men van dit kapotgeslagen rudiment uit het grijze Schouwse verleden. De stolp is verloren. Brede gaten zijn er door het water Ingeblazen en nie mand weet eigenlijk waar de top nog aan vast zit. Die romantisch rieten top, die eenmaal schuil ging in hoog- opgaand geboomte en na de eerste inundatie nog trots zich verhief bo ven het vlakke, grijze land. En dan helaas niet alleeen de stolp. Er gaat zo ontzaggelijk veel kapot in Schou wen, dat heel dit gebied onderworpen moet worden aan een groots en alles omvattend wederopbouwplan. Van een eindje lijkt het nog wat, maar kom er niet dichtbij, want het is al tijd dezelfde conclusie: „Het water heeft gewonnen". Het water heeft ge wonnen in de dorpen en rond de dor pen, het heeft de strijd tegen de boerderijen gewonnen, die als zatte mannen in elkaar liggen gekwakt en het zal nog wel wat winnen, want Schelphoek duurt toch altijd nog even. Ja zo is het: „Het onmogelijke vergt enige tijd". In de „Heerenkeet" heeft Eiland man nuchtertjes een spiegeleitje zit ten eten. Zo'n oase op een niet weg geslagen dijkstuk, is na een woelige tocht over de barnende binnenzee, eigenlijk een wonder. Hier kan de moede werker nog een pijpje smoren, gezeten op een bankje voor het huis en een biertje drinken, ver van de bewoonde wereld en omsloten door het water aan alle kanten. Over de weg naar de Eerste Inlaag liggen de buizen van een zandzuiger; de zon ketst zilveren vonken in het haventje van Flaauwers en een kind loopt te spelen op het kleine droge stukje van de inlaagdijk, waarover voorlopig nog wel geen auto's zullen rijden. Wat is Schouwen vreemd geworden en dat in luttele uren tijds. Maar o ja, de gaten gaan één voor één dicht. Dat komt van het licht dat laat brandt in de hoge vertrekken van 's Lands- kamer en van de stoeten dijkwerkers, die 's avonds vermoeid in hun kooien rollen, met de brand van de scherpe wind en de stekende zon nog in het gezicht. Overdenking „God heeft mü een lachen gemaakt". Gen. 216. Godsdienst en lachen, dat lijkt veel mensen een grote tegenstelling. De Godsdienst is iets ernstigs en velen maken daaruit op, dat bij de Gods dienst het neergebogen hoofd en de sombere blik hoort. - Maar Sara, de vrouw van Abraham, ziet het anders. Zij weet te vertellen, dat God haar aan 't lachen gemaakt heeft; eerst spottend en ongelovig, toen Hij ver telde, dat zij, een vrouw van diep in de tachtig, nog een kind zou krijgen, en later dankbaar en blij, omdat wer kelijk gebeurde wat Hij beloofd had. Sara werd, als een onbegrijpelijk wonder, toch nog moeder. En niet alleen toen: ook nu is God een God die ons laat lachen. Mis schien is dat aanvankelijk een lach van bitterheid en ongeloof: zou er van mijn leven nog ooit iets terecht komen? Zou ik nog ooit van mijn leven echt blij kunnen zijn? Och wel nee; dat is sinds die teleurstelling, die ik ondervonden heb, of die fout, die ik gemaakt heb, of de ramp, ge heel en al onmogelijk geworden! - Ja, dat dénk je, maar als God écht in je leven gaat ingrijpen, dan wordt het zó anders, dat je licht gaat zien, ook in de diepste duisternis, dat je gaat lachen door je tranen heen; want dan ga je verstaan, «dat Hij doden levend maakt en dingen die niet zijn in het aanzien roept. En zo maakt Hij pok van een mens, die ge vangen zit in het verdriet en dood ging van de narigheid, een blij en vrij levend mens, want Hij geeft hem nieuwe vreugde en nieuw uitzicht. Is de Godsdienst dan geen ernstige zaak? Ja, een zeer ernstige zaak, en juist zo ernstig, omdat het zo'n vro lijke zaak is! Want het gaat over dien God, Die sterker is dan leugen en onrecht en dóód zelfs, en Die ho peloze en troosteloze mensen als gij en ik laat lachen, omdat Hij ons Zijn heerlijkheid laat erven; omdat Hij ons kiest tot zijn vrienden en metge zellen, voor eeuwig. D. G. JS. H<

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1