ivers aan het Rampenfonds wilden geen donatie aan het Rijk doen Ontspanningsproblemen KZEESCHE NIEUWSBODE - VRIJDAG 24 JULI 1953 - No. 17295 Voorlopig verslag op wetsontwerp watersnoodschade President Eisenhower zet it „soberheidsprincipe" wordt onjuist geacht Ingezonden mededeling (Slot) leden zijn van mening, dat Memorie van Toelichting voorstelling van zaken met g tot het Rampenfonds, in met de werkelijkheid. Uit die van vele zijden zyn ■n, toen de plannen der re- fim het Rampenfonds te be- voor de vergoeding van £dschade bekend werden, is l gebleken. Men heeft gezegd, jen geen giften aan het Ram- hds heeft gegeven om een do fte geven aan het Rijk, maar om jtroffenen te helpen. had algemeen verwacht, dat Itijk de huisraadsehade zou ver- jen volgens bepaalde normen en aangezien bij die vastgestelde hen moeilijk met individuele ver- Alen rekening zou kunnen worden jouden, het Rampenfonds zou wor- f gebruikt om die individuele ver- lillen te overbruggen. Wat de re- Zing en het Rampenfonds nu vvil- 1, achtten deze leden volkomen in Zijd met de bedoeling van de ge- irs en wat dezen uit moreel oogpunt pchten verwachten. Gezien deze hng van zaken moet men huns in eens vrezen, dat indien wat God verhoede een nieuwe ramp Neder land mocht treffen, velen, die nu royale giften hebben geschonken, hun beurzen gesloten zullen houden. Ook hierom drongen zij er bij de regering ten sterkste op aan, een regeling in zake de. vergoeding van huisraad- schade alsnog in de wet op te nemen en daarnaast aan het Rampenfonds een aanvullende taak over te laten boven de wettelijke schaderegeling. Rampenfonds cn Roode Kruis Gevraagd werd, of er voldoende coördinatie bestaat tussen de activi teit van het Rampenfonds en die van net Roode Kruis. Men had bijv. op gemerkt, dat lakens en andere arti kelen dubbel vergoed worden, daar deze zich bevinden zowel in de z.g. kampeeruitrusting van het Rampen fonds als in de textielvergoeding van het Roode Kruis. Heeft het Roode Kr uis t.a.v. de rampschade nog een andere taak dan de vergoeding van textiel en zo ja, welke? De regering, zo betoogden sommige leden, wil over de gehele lijn, ook bij de huisraadsehade, het z.g. sober heidsprincipe toepassen. Alles wat niet strikt noodzakelijk is in het le ven, alles wat maar enigszins onder- luxe of overdaad gebracht kan wor den, zal niet worden vergoed. De vraag is echter, wat luxe is. Dit is een vaag begrip. Wat luxe is hangt samen met het sociale milieu. Gren zen kan men hier moeilijk aangeven. Hoe zullen dan de ambtenaren, die waarschijnlijk slechts enige vage voorschriften zullen krijgen, kunnen uitmaken of iets al dan niet als luxe moet worden aangemerkt? Deze le den wensten integrale vergoeding ook t.a.v. het huisraad. Zij achtten het „soberheidsprincipe" onjuist en niet rechtvaardig. Van andere zijde werd er in ver band met de bezwaren tegen de ni vellerende werking van het tot dus verre gevolgde stelsel nog op gewe zen, dat men door uitsluitend de goe deren, welke op een bepaalde lijst geplaatst zijn, te vergoeden, de ge zinnen als het ware reduceert tot één VERKLARING VAN GENERAAL GRüNTHER Rusland's militaire kracht groter dan verwacht Robert Allen, de Washingtonse cor respondent van de „New York Post", schrijft dat generaal Grünther, de opperbevelhebber van de N.A.V.O., heeft verklaard, dat het recente ver schijnen van vier Russische divisies in Oost-Duiisland, ter onderdrukking van de relletjes, had getoond dat de militaire kracht van de Sowjet-Unie groter was dan men in het Westen verwicht had. Zo [was gebleken, dat de divisies op v<ille oorlogssterkte waren en niet op 80 procent of minder, zoals men had gemeend te mogen aanne men. Bewapening en uitrusting wa ren uitstekend en geheel modern. Naar de mening van generaal Grünther, die volgens Allen deze mededelingen aan enkele Congres- DE HULP AAN JAPAN Nu Japan voor de tweede maal in enkele weken getroffen wordt door grote overstromingen, brengt het Ne derlandse Roode Kruis het gironum mer, waarop men stortingen voor steun aan de Japanse getroffenen kan doen, nog eens in herinnering. „Hulp aan Japan" is het motto, 7 77 is het gironummer. leiders gedaan heeft, zou de vor ming van een Europese strijdmacht in grote mate afhankelijk zijn van de legers, die in de drie „critieke landen" Italië, Duitsland en Joe- go-Slavië konden worden opge bouwd. Deze landen hadden daartoe dringend Amerikaanse steun nodig. Adviesraden voor Duitse oorlogsmisdadigers De Westelijke geallieerde commissie heeft te Bonn bekendgemaakt, dat in nde drie Westelijke bezettingszones ad viesraden zullen gorden gevormd, waar van ook door de Bondsregering aan te wijzen personen deel zullen uitmaken en welke aan de geallieerde autoriteiten aanbevelingen zullen doen inzake het verlenen van clementie aan of het op erewoord vrijlaten van Duitse oorlogs misdadigers. Een hiertoe strekkend verzoek was afkomstig van de Wes(t- Duitse Bondsregering. De conventies van Bonn, die nog steeds niet van kracht zijn, voorzien in de instelling van één enkele gealli eerd-West-Duitse raad voor herziening van de vonnissen der betrokken Duitse oorlogsmisdadigers. Deze raad krijgt veel grotere bevoegdheden dan de thans ingestelde zonale adviesraden. i de Vierdaagse weer. Nijmegen is vol enthousiaste binnen- en buitenland. Oude bekenden ontmoeten bteranen, links de heer W. A. Nü'kamp uit Hengelo (71 jaar) jaarlemmer P. Wicdijk (59 jaar). Dc heer Nljkamp loopt naai mcc cn de heer Wiedljk voor de dertiende. bepaald type. Zo wordt voor een radio wel een vergoeding gegeven, maar voor een harmonium niet Hier in zal in elk geval voorzien moeten worden. Sommige leden vestigden er nog in het bijzonder de aandacht op, dat de regeling niet voorziet in een vergoe ding voor de heraanschaffing van fietsen, welke toch tot de allernood zakelijkste artikelen behoren. Nog eens Enige tijd geleden hebben wij het onderwerp aangesneden van de nood zakelijke ontspanning der arbeiders. Zoals alles vlug gaat in een gebied waar, na lange voorbereidingen, de machine van het leven weer op volle toeren komt, zo ook met deze be langrijke voorzieningen, die uit so ciaal oogpunt bezien, én voor de ar beiders én voor de streek van zo groot belang zijn. In ons eerste artikel zijn wij niet ontkomen aan een eenzijdigheid door het voor te stellen, als zou de over heid terzake nog een aanvang moe ten maken met enkele voorzieningen, die de ontspanning der arbeiders tot doel hebben. Inmiddels zijn zeven cantines (in de diverse barakkenkampen) reeds klaar gekomen of zo goed als klaar en dergelijke cantines zijn natuurlijk voor de ontspanning der arbeiders van bijzonder veel gewicht. De can tines zijn praktisch ingericht en er is ook allerlei ontspanningsmateriaal te vinden, als spelen, biljarts, ping pong-tafels, e.d. Deze cantines vor men stuk voor stuk het ontspan ningscentrum in de desbetreffende kampen. Bovendien worden verschil lende ontspanningsavonden georgani seerd, waarbij er op zal worden gelet dat er geen opstoppingen meer ko men, zodat arbeiders teleurgesteld worden. Eventueel zal in een der can tines reeds een dag tevoren een voor stelling worden gegeven, zodat bij veel belangstelling de Concertzaal de mensen toch bergen kan. Natuurlijk is het probleem als zo danig door het inrichten van cantines hoe goed en waardevol ook niet zonder meer op te lossen. Het pro bleem wortelt dieper, omdat er nu eenmaal altijd mensen zijn (4.000 vreemde mensen betekent een groot scheepse infiltratie), die met wat ge zelligheid in de cantine niet zijn te vangen. Het is natuurlijk niet de taak van Waterstaat om deze mensen ach terop te gaan. Er komen trouwens ook veel varensgezellen hier, die zo hun eigen gewoonten hebben, die echter met de ramp als zodanig niets hebben uit te staan. Waardevol is de ontspanning die door het Leger des Heils wordt ge boden, dat als een baken van gast vrijheid in de Schouwen-Duivelandse zee staat. Een onrustig element zal er o.i. echter in stad en op het eiland wel steeds blijven, al kan een goed- gerichte ontspanning veel goed doen. We kunnen niet verwachten dat het leven hier nu zo maar precies zo door blijft gaan als vóór de ramp. Zo goed als in plaatsen waar industrialisatie wordt begonnen, het levensbeeld en het karakter van de samenleving zich. wijzigt, zo goed is dit hier het geval. Particulier initiatief terzake kan slechts nuttig werken. Het is de taak van de kerken, de verenigingen en last not least de be woners zelf de arbeiders de helpende hand toe te steken, opdat zij ook in hun vrije uren de nodige stimulans krijgen en de geestkracht om hun moeilijk werk voort te zetten. Er zijn tenslotte allerlei manieren waarop wij tesamen onze dankbaarheid tot uiting kunnen brengen voor het werk dat hier wordt verricht. Een groots werk tot heil van het eiland Schou- wen-Duiveland. Buitenlandse schepen in Turkse havens Russen zijn argwanend De Sowjet-Ruasische onder-minister -van Buitenlandse Zaken heeft do Turk se ambassadeur te Moskou Maandag een nota overhandigd betreffende de „veelvuldige bezoeken van Turkse Zwartc-Zechavens door buitenlandse oorlogsschepen";. In de nota wordt gezegd dnt de bezoeken van Amerikaanse en Britse oorlogsschepen aan Istanboel „als een soort militaire demonstratie kunnen worden beschouwd". „De Sowjot-Rus- sische regering hoopt hieromtrent van. de Turkse regering nauwkeuriger in lichtingen te ontvangen". Do Sowjct-Unic zal in de tweede- helft van dit jaar nog 90.000 ton1 voedingsmiddelen naar Oost-Duitslnad zenden, zo meldt het Oost-Duitse persf- borcau A.D.N. Dit geschiedt naar aau- leiding van een twee weken geleden, door de Oost-Duitse regering gcc'lian verzoek. voedselzending door Voor hongerend Oost-Duitsland President Eisenhower heeft de W.- duitse Bondskanselier, Dr Adenauer, medegedeeld, dat het voor Oost- Duitsland bestemde voedsel ter waar de van vijftien millioen dollar, ter beschikking van zijn regering zal worden gesteld. Het voedsel zou de Oostduitse bevolking aldus op de best mogelijke manier bereiken. Adenauer had, aldus meldt het Witte Huis, 3 Juli in een boodschap aan Eisenhower verzocht het voedsel aan zijn regering te doen toekomen. Deze zou zich dan met de verdeling belasten. De eerste zending voedsel is de vorige week uit New York ver zonden. Komt zetel internationale tarweraad te den Haag? Tot de onderwerpen van de aan staande besprekingen van de Inter nationale Tarweraad te Londen be hoort mogelijk een nieuwe vesti gingsplaats van dit lichaam. Het gemeentebestuur van 's Gra- venhage heeft doen weten, dat ves tiging van de zetel van dit lichaam te Den Haag op prijs wordt gesteld. Dit zou ook geheel in de lijn liggen van de steeds voortgaande ontwik keling van 's Gravenhage tot inter nationaal centrum. Zowel voor de nodige werkruimte als voor de drie maal 's jaars te houden grote bijeen komsten is in Den Haag accommo datie voorhanden, zo heeft het bu reau Voorlichting van de gemeente medegedeeld. 21 Juli was een goede dag voor Haamstede Firma Baarsen uit Ilpendam kreeg het slot op de nooddijk rond de gemeente Karwei ging met vele moeilijkheden gepaard De sluiting van de ringdijk rond deze gemeente is deze week bijna onopgemerkt een feit geworden. Er zal wel niet heel veel publiciteit aan dit gebeuren worden gegeven, maar voor de gemeente is de vol tooiing van het werk toch van het allergrootste belang. Meer dan vijftig woningen zijn nu achter een flinke beschermende dijk komen te liggen. Dit zijn woningen waarin bij vloed het water steeg tot anderhalve meter. Na reiniging der huizen kunnen deze dank zij de dijk weer door de bewoners worden betrokken. Kort na de Tamp werd het besluit genomen ook Haamstede voldoende beveiliging te geven tegen het water door het opwerpen van een dijk. Be gonnen werd met de aanleg van een zandzakkendam, maar weldra bleek deze niet hoog genoeg te zijn. Na wikken en wegen werd besloten een flinke dijk aan te leggen met een hoogte van 2% meter plus N.A.P. Een dergelijke dijk kon niet worden aangelegd met schop en kruiwagen en een moeilijkheid was een firma bereid te vinden om zijn materieel in het moeilijkste deel der gemeente in te zetten. De firma W. van Baarsen te Ilpendam evenwel schoot de ge meente te hulp en zegde oe he werk- meente te hulp en zegde toe het werkstuk uit te voeren. Twee ma chines werden ingezet met respec tievelijke hefbomen van 12 en 9 m. Gemakkelijk was het werk niet. Soms vloeide het water zq traag weg, dat slechts drie kwartier kon worden gewerkt en men zich haasten moest de machines weer hogerop te trek ken. Vaak zag men de machines op een verhoging te midden van dooi de stormwind opgezweepte water massa's. Last van het ruwe weer De vorige week werd op de laag ste punten achter de Scheepswerf straat en bij de sluiting aan de Zand weg veel last van het ruwe weer on dervonden. Maandag was de dag waarop de sluiting tot stand zou moeten komen. Maar toen vloeide het water slechts weinig terug, zo dat er in korte tijd hard moest wor den aangepakt. Dinsdag echter was het karwei zover gevorderd, dat men de situatie als veilig kon kwalifice ren. Voor de bewoners van de Zand weg is het een heugelijke dag ge worden, want vanaf die dag waren hun woningen aan het water ont trokken. Vrijwel, onmiddellijk werd dan ook met de schoonmaak een be gin gemaakt. Voor de firma Baarsen is het een mooi succes geworden, want soms had het karwei veel weg van een waagstuk. Reeds dadelijk na de ramp had deze firma het materieel in vei ligheid gebracht en ingezet bij het zandladen, de sluiting var> de Meel dijk, de aanleg van het vliegveld enz. Na sluiting van de nooddijk volgt thans het graven van funderignen, kelders en putten voor de te bouwen Noorse woningen. Hierna zal het werk der ruilverkaveling weer wor den aangepakt in de Burghpolder. De firma gaat dus hier op het eiland nog heel wat sporen verdienen. Wijziging Verkeersreglement Regeling voor de bromfietsen Op 1 Augustus treedt de wijziging van het Wegenverkeersreglement in werking. Daarin is opgenomen een regeling voor de rijwielen met hulp motoren, die de naam van „brom fiets" hebben gekregen. Onder bromfietsen worden ver staan motorrijtuigen, die naar het oordeel van de minister van Verkeer en Waterstaat uitgerust zijn met een verbrandingsmotor met een cylinder- inhoud van ten hoogste 50 cm3, waar van het merk en het type door de minister voornoemd in de Neder landse Staatscourant zullen worden békend gemaakt. Onder bromfietsen worden ook verstaan bromtandems, Invalidewagentjes met hulpmotor en bakfietsen met hulpmotor. Het zal de bestuurders van bromfietsen verbo den zijn met een aanhangwagen te rijden, een andere fietser of brom fietser voort te duwen of een dier te geleiden. Ook mogen bestuurders van bromfietsen niet meer dan één persoon meevoeren (uitgezonderd hiervan is de bromtandem). Van belang is vooral, dat de brom fietser, voor wat betreft zijn gedra gingen op de weg, gelijkgesteld is met de gewone wielrijder, zodat in beginsel van het rijwielpad gebruik gemaakt moet worden. Rijwielpaden zijn herkenbaar aan een rond blauw bord met witte fiets. Dit betreft dus de verplichte rijwielpaden. In be paalde gevallen zal men ook van de rijbaan gebruik mogen maken, wan neer daar een bord staat „Rijwielen met hulpmotor toegestaan". Hierbij is gedacht aan gevallen, waarin we gens tijdelijke drukte het rijwielpad practisch niet voldoende capaciteit zou hebben. Op de z.g. toeristische rijwielpa den, kenbaar aan rechthoekig zwart bord met opschrift „Rijwielpad", mag de bromfiets er niet komen, tenzij met uitgeschakelde motor. In bepaalde gevallen zal ook hier ontheffing wor den verleend, kenbaar aan een bord met het opschrift „Rijwielen met hulpmotor toegestaan". Mede met het oog op de moeilijke controle, is voor de bromfietser op het rijwielpad geen maximum snel heid voorgeschreven. Het is de brom fietser echter verboden op het rij wielpad te rijden met een zodanige snelheid, dat door het voorbijrijden van de overige fietspad-gebruikers deze meer hinder ondervinden dan in vefband met de omstandigheden ter plaatse toelaatbaar is. Overdenking Uw ruimheid van hart ztf bekend aan alle mensen. Philip. 45. Paulus, de apostel, dacht vaak na over zijn leven en de verantwoor ding daarvan tegenover zijn Heer. Hij kende zichzelf en bekende eerlijk, dat hij vaak deed, wat hij in 't diepst van zijn hart niet wilde (Rom. 7 15). Hij wilde goed, maar zijn gees telijke en waarschijnlijk ook licha melijke zwakheid bracht hem tot een reële nederigheid. „Wat ik ben, ben ik door de genade van God" (1 Cor. 15 10) en die genade is mij genoeg (vgl. 2 Cor. 12 9). Bewust van eigen geringheid, kon hij ook openstaan voor zijn zwakke lezers en hoorders met een diep begrip, kon hij zo ook waarderen. En terecht kon hij zijn gelovigen, „zijn heiligen", op hun kernchristelijke taak wijzen: open te staan voor alle mensen door een ruim begrip en met brede hulpvaardig heid, niet alleen met woorden, maar metterdaad, onbaatzuchtig (vgl. Rom. 12 9). In de Bergrede vinden we het zelfde. Christus opent Zijn rede van af het bergplateau met de grondtekst: „Zalig de armen van geest, want hun behoort het rijk der hemelen" (Mth. 5 3). In een vorige meditatie is reeds over deze tekst gesproken. Arm van geest is de nederige mens. Arm van geest waren de Galileërs. In de ogen van de Pharizeërs, de „kenners" en „opleggers" van de Wet, waren deze mensen slecht. Want zij volbrachten niet zo stipt hun voorschriften en verklaringen van de Wet, en zij gin- gep met de heidenen om. Maar diep in het hart waren deze mensen re ligieus, want zij berekenden niet hun eeuwig geluk naar hun volbrengen van de voorschriften, maar ver wachtten hun geluk van Gods goed heid. Zij kenden en erkenden hun zwakheid. Naar hen gaat Christus (Mth. 4 12) en tot hen spreekt Hij Zijn program uit, de grondwet van Zijn levens leer. Zalig de armen van geest, want hun behoort het rijk der hemelen. Niet ieder, dié tot Mij zegt: Heer, Heer, zal binnengaan in het rijk der hemelen, maar wel, wie de wil van Mijn Vader volbrengt, die in de hemel is (Mth. 7 21). Tot de Pharizeërs en schriftgeleer den zal Hij het verwijt richten: „Gods gebod verwaarloost gij, maar aan de overlevering van men sen (d.i. door mensen gemaakt) houdt gij vast (vgl. Mc. 7 1-13). Hij veroordeelt hun schijn, verfoeit hun groepstrots met felle woorden. Zij sloten zich af door hun trots voor God en verachtten de eenvoudige goedwillende mens. Zij waren dicht en berekenend en de arme van geest is ruim van hart voor iedereen. Daar om mocht en mag deze met vertrou wen op Gods liefde bouwen, „want hun behoort het rijk der hemelen". P. d. H. Ilct ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de groep per sonen van Nederlandse horkomst, wel ke aanvankelijk 10 Juli uit de Sowjet- Unie zou terugkeren, thans eind Juli, begin Augustus in Berlijn, voor re patriëring naar Nederland, zal aan* komen. Behalve de reeds eerder gc- noemdo 34 personen zal eveneens Lam- bertus Jansen, geboren 6 October 1920» terugkeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 5