DE Z1ER1KZEESCHE COURANT Canada heeft nog altijd veel belangstelling voor agrarische emigranten Te Pingjum werd vee vergiftigd „Kreekje" gered - weinig van iets heerlijks - foute reis en zwijntjes Cabaretavond door en voor de arbeiders werd doorslaand succes ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN* PriJa per 3 maanden bU vooruitbetaling t 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschoot 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per nun. Succesjes (max. 15 m.m.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN t797-tSB9 REDACTIE EN ADMINISTRATE* tangs Nohdriraat A TT». TUrflcra» Pbslbu» <m T. Telefoon ow 32, Girorekening*» 137677 - Ultgsvoi N.V. Drukkerij voord takiwvner» Qchlnw» Laags Nobelibaal A 171 - Zlerikres. VRIJDAG 24 JULI 1953 No. 17295 109e Jaargang DE VERWIKKELINGEN IN KOREA Moeilijkheden rond de afspraak tussen Rhee en Robertson KORTE BERICHTEN UIT 'T BINNENLAND WILLEMSTAD. De heer D. F. van As, wonende te Rotterdam, is ven- dronken tijdens een tochtje met een De Noordkoreaanse radio PJong- raai Taylor, voor een Inspectie van kano op het Hollands Diep voor Wil- Jang heeft Donderdagmorgen ver- fronttroepen vertrokken. lemstad. In de kano bevonden zich, kl»rd, d.t d« w.p.n»til5l»nd«.T.r. gezaghebbende geallieerdekrin- behalve het alachtotter, mevr. v. Aa gen te Seoel is Donderdag raedege- en haar zwager L. van Veen. ZIJ eenkoms „voor o na do onderteke- (jeej(j| <iat <je Amerikaanse ambas- konden zwemmend de wal bereiken. ningJ' geblokkeerd of vernietigd zou Bade verwonderd was over de Woens- De heer van As was 25 jaar oud. kunnen worden. De Noordelijken dag door Rhee afgelegde verklaring, zouden zich houden aan hun verbln- dat hU n0« steeda °P bevestiging uit EINDHOVEN. Het anderhalfjarlge v<Washington wacht van zijn met Ro- zoontje van de graanhandelaar b bertson, Elsenhower's speciale afge- Scheepens is door een met zakken hangt de wapenstilstand af van de zant, gesloten overeenkomst. Amerl- graan beladen wagen overreden en vraag of de Amerikanen hnn belof- kaanse onderhandelaars meenden te op slag gedood. Het ongeluk gë- ten gestand zullen doen. weten, dat Robertson de overeen- beurde op de plaats achter de wo- komst voor zijn vertrek uit Seoel ning van S., waar het ventje aan het President Rheo van Zuld-Korea had bezegeld. spelen was. heeft de Amerikaanse ambassadeur Ellis Briggs medegedeeld, „niet be schikbaar" te zijn voor een confe rentie over de houding van Zuld- Korea tegenover de wapenstilstand, aldus Is van Zuidkoreaanse zijde ver klaard. Wel was Rhee met de bevel- r\ i i j j j 1 hebber van het Achtste leger, gene- Uverigens kan iedereen daar terecht die werken wil Nieuwe zuiveringen in Oost-Duitsland Hilda Benjamin zet het mes er In Het Westberlljnse Sociaal-Demo cratische blad „Telegraf" schrijft in zijn editie van Woensdag, dat de Oostduitse minister van Justitie, Hilde Benjamin, begonnen is met een nieuwe zuivering van haar ministerie. Volgens de „Telegraf" gelastte Hilde Benjamin de arrestatie van zes hooggeplaatste ambtenaren, die nauw met haar voorganger Fechner had den samengewerkt. De ambtenaren worden beschuldigd van „vijandige activiteit jegens de staat". Ook in Halle zouden vooraan staande rechterlijke ambtenaren zijn ontslagen op beschuldiging van het uitspreken van „onverantwoordelijk clemente" vonnissen bij de berech ting van personen die hebben deel genomen aan de ongeregeldheden ln Juni. „ALLES MAG" „Alles mag" (waarin opgenomen „Bijna alles mag") ls de titel van een tijdschrift, dat dezer dagen door een aantal tekenaars en schrijvers (o.m. Annie M. G. Schmidt, Fiep Westendorp, Char les Boost, Wim Bijmoer, Simon Carmiggelt, Hugh Jans, Lex Metz, Wim van Wieringen, Remco Cam- pert, Willem Wittkampf, Han G. Hoekstra en Frits van der Molen) is opgericht Het zal worden uit gegeven door „De Bezige Bij" te Amsterdam en voor ongeveer gevuld zijn met getekende grap pen en voor met tekst. „De Canadezen zien de toekomst der Immigratie uit Nederland met een realistisch optimisme tegemoet", al dus Ir B. W. Haveman, commissaris voor de emigratie, die na een reis van een maand door Canada per KX.IVL-vllegtulg ln Nederland ls te ruggekeerd. „Ik heb ln Ottawa met Canadese Immigratie-autoriteiten het program ma voor 1954 besproken en boven dien een soort verkenningsreis ge maakt door gebieden, die in ontwik keling zijn en die het meeste pers pectief bieden voor Nederlandse emi granten". „Wel tevreden", zeide Ir Haven man te zijn over de besprekingen. Naar bekend zijn na de oorlog in to taal 80.000 Nederlanders naar Ca nada geëmigreerd. Het jaarlijkse per centage ls geleidelijk gegroeid. Het vorig jaar hebben 20.000 Nederlan ders zich in Canada gevestigd en dit jaar wordt verwacht dat eenzelfde aantal ons land voor Canada zal ver laten. Nog steeds worden landbou wers ongelimiteerd toegelaten, als mede directe bloedverwanten van alle categorieën immigranten. De „nlet-landbouwers" Anders is het gesteld met de ove rige categorieën, die Ir Haveman rangschikte onder de verzamelnaam van niet-landbouwers. Aan het begin van dit jaar hadden de Canadese autoriteiten de verhouding tussen deze twee groepen 1 op 1 gesteld, doch dat is reeds vervallen. Dit be tekent echter niet, dat niet-landbou wers nu maar ongelimiteerd worden toegelaten. Van te voren wordt be zien of men deze adspirant-immi- granten kan plaatsen. „In Canada kan overigens ieder een terecht, die bereid is met zijn handen te werken wanneer hij een vak kent", vervolgde Ir Haveman. Intellectuele beroepen liggen nog steeds niet opgeschept. Hier doet zich de moeilijkheid voor dat de im migrant voor een goede uitoefening van zijn werk in verreweg de meeste gevallen de Engelse taal zeer goed moet beheersen. „Jongemannen, die al jaren lang tevergeefs pogen te emigreren, kun nen natuurlijk proberen hun ver loofden vooruit te sturen, bijvoord- beeld als hulp in de huishouding. Is het meisje eenmaal in Canada, dan mag hij ook volgen om met haar te trouwen". Trompettist „weggeblazen" Per bromfiets langs het ijzeren gordijn De trompettist van de Ned. Radio Unie, Jan Kelder, die verleden jaar om een weddenschap in enkele dagen tijds naar MÜnchen fietste, is Don derdagmiddag gestart voor 'n nieuwe avontuurlijke tocht. Het lag aanvan kelijk in de bedoeling op de brom fiets naar Moskou heen en terug te rijden, maar zijn Russisch visum heeft hij nog niet gekregen. Vandaar dat hij thans een tocht van drie we ken gaat ondernemen langs het IJze ren Gordijn. Uitgeleide gedaan door collega's en het orkest „De Zaaiers", vertrok hij 's middags om half 4 per „brommer" in Oostelijke richting. Zijn reissche ma is geheel uitgestippeld en enkele malen, tussen Gravemtinde en Pas- sau, passeert hij het „gordijn". De bromfiets kreeg hij voor deze onder neming ten geschenke van een spor tieve rijwielfabrikant uit Weesp, vap anderen ontving hij weer een com plete kampeeruitrusting. Hij wil nL zoveel mogelijk in een tent overnach ten, waarbij hij voornemens is zijn bromfiets ter beveiliging met een stevige ketting aan zijn been te be vestigen. Het wordt een toch van ruim 4000 km die hij ditmaal niet om een wed denschap maakt, maar zoals hij zelf zegt: „ik vind dit nu eenmaal leuk; misschien ben ik vroeger wel op mijn achterhoofd gevallen". Gevolg van aardappelbesproellng Ook te Pingjum heeft zich een ge val van veevergiftiging voorgedaan tengevolge van de bestrijding van de aardappelziekte met een arsenaat- houdend preparaat. Door de wind, die zijdelings op het veld stond, is een gedeelte van de sproeistof te recht gekomen op een er naast lig gend weiland. Enkele stamboekdieren zijn hierdoor vergiftigd en aan de ge volgen overleden. Enkele andere die ren moesten onder behandeling wor den gesteld van een veearts. Ook het dienstdoend personeel, dat bij het sproeien werkzaam was geweest, vertoonde vergiftigingsverschijnse len en moest zich onder doktersbe handeling stellen. Er is nu toch wel echt iets leuks gebeurd aan boord van een der op Schouwen-Duiveland varende sche pen of liever gezegd: buiten boord. Het schip voer voorbij een der drij vende kranen, die zo kwistig in de Oosterschelde schijnen neergestrooid en daar stonden 'n paar mannen met de armen te waaien en naar 't water te wijzen, dat het een lieve lust was. Eilandman zou in zo'n situatie dade lijk denken aan overkropte gemoe deren, die zich luchten in (zij het wat overdreven) maar dan toch hartelijke begroetingen op zee. Maar dat was niet het geval en toen de passagiers het hoofd boven de railing uitstaken, zagen ze daar een lief klein hondje dat als een bal op de golven dreef en vocht voor zijn hondenleven met de moed der wanhoop. Ere aan de kapi tein van de boot, die een groot die renvriend bleek te zijn. Hij draaide zijn schip bij en toen begon de strijd om een hondenleven. Een groentekist werd aan een touw neergelaten, in de hoop dat het dier hieraan enige steun zou hebben. Maar dat lukte niet. Na veel manoeuvreren was het schip vlak bij het hondje gekomen en er ls toen een man met een waag halzerige inslag naar voren gekomen, die verschrikkelijk ver over de rai ling ls gaan hangen. Een andere man hield hem vast aan zijn benen, want anders had het hondje gezelschap ge kregen. Maar Fikjo is uit het water getrokken en nog vóór de reis was beëindigd lag hij al lekker ln de hut van de kapitein die hem fluks „Kreekje" heeft gedoopt. Kreekje is een allerliefst diertje en de vrouw die informeerde of dit beestje nu echt sinds 1 Februari in het water heeft gelegen, kan Eilandman gerust stel len. Zolang niet, maar bijna net te lang voor een hond, die het leven mint zoals elk levend wezen. Een onbekende meneer schreef een brief aan Eilandman waarin hij „klaagde" dat de „postboot", die om 6.10 van Katseveer vertrekt, zo wei nig betekenis heeft voor passagiers, omdat de treinen hierop niet aan sluiten. De treinen immers rijden zo vroeg niet en dan is het ook nog „Jammer" dat op Zondagen de laat ste boot al om half vier uit Katse veer vertrekt. Ja, dat is allemaal wel zo, maar nu is het toch niet goed het uiterste te vergen. Er is een aanzien lijke verbetering gekomen in de ver bindingen naar het eiland en we moeten daar nu voórlopig maar erg dankbaar voor zijn. Ten slotte is het hier altijd nog rampgebied en zijn lang niet alle verhoudingen reeds gladgestreken. En wat een voordeel ook, dat de eerste postbestelling nu vroeger komt. Nee het ls werkelijk zo gek niet. In de Westhoek heeft Eilandman geslapen in een huls midden ln de bossen, 's Morgens was er de lichte huivering' van de wind, die door de bladeren trok en het kwinkelerend .vogelorkest vervulde de lucht. Hij is altijd diep onder de indruk geweest van het pijnlijk isolement waarin de Westhoekers moeten leven, maar nu hij dit heeft meegemaakt, is er toch een klein spoortje jalouzie binnenge slopen. Wat zijn bomen mooi, wat is groen heerlijk en wat is er hier wei nig vanl Er zijn al heel wat kindertjes ook uit het Schouwen-Duivelandse ramp gebied tijdelijk naar andere streken verhuisd en zelfs naar andere lan den, als Duitsland en Italië. Zelfs zijn er kindertjes achter het IJzeren Gordijn verdwenen, naar Hongarije b.v. We zijn wel nieuwsgierig of er van het dagprogramma daar niet een paar uurtjes voor Marxistische pro paganda worden afgeknepen. Neder landse kinderen horen daar niet, maar daar zullen de vrienden van de zgn. volksdemocratie het wel niet mee eens zijn. Nee, dan vindt Eilandman het be richt uit Ouwerkerk, over twee var kentjes die daar „ter mesting" zijn gearriveerd, heel wat opgewekter. De heren Slager en Boot hebben zich leder een klein zwijntje aangeschaft en nu maar zien of deze onmisbare spek-, worst- en hamleveranciers te midden van het water toch willen floreren. Eilandman hoopt het van ganser harte, want waar een var kentje rondneust daar is een onmis kenbaar teken van terugkerend leven I Ingezonden mededeling Modern middel maakt enorme opgang Geen verbetering, maar geheel nieuwe vondst J De meeste hulpmiddelen, die de moderne vrouw ten dienste staan, zijn langzamerhand tot perfectie ge komen. Zij zijn telkens weer verbe terd. Maar af en toe verschijnt een volslagen nieuwe vinding. Zulk een vinding is Castella Vaatwas, het mid del, dat in één slag de afwas moder niseert. Een enkele eetlepel Castella Vaatwas, met water overgoten, doet teilen vol actief sop ontstaan, waarin men borden, vorken, lepels etc. slechts behoeft te dompelen, en alle vet, vuil en aanslag verdwijnt ter stond. Blinkend, flonkerend, door en door helder, lacht alles U weer tegen 1 Dit fantastisch middel reinigt boven dien alles in huis: hout, sanitair, te gels, ja ook de fiets of de autol Er is buitendien één eigenschap van Castella, die de vrouwen speciaal in verrukking brengt. Castella Vaatwas ls fluweelzacht voor de handen.... geen ruwe „afwashanden" meerl Voeg daarbij, dat zo'n pak Castella Vaatwas slechts 25 cent kost (men doet met een pak een hele week) en men heeft de verklaring van de enor me opgang, die dit moderne middel thans maakt. Er zullen wel heel wei nig vrouwen zijn, die niet door een proef overtuigd worden! BREDA. Een nevenfirma van de vervaardigers der plastic fiets („Pa- turi Glasboot" te Warmond) heeft van versterkt plastic de eerste plastic zeilboot van Europa gebouwd. Dit vaartuig behoort tot het type „Vrij heidsklasse". Te Breda (Paturi Tech nische Industrie) zijn ook plastic ko gelvrije vesten ter dikte van 3 mm ontwikkeld, die bijvoorbeeld in mi litaire kleding kunnen worden ge naaid. RIDDERKERK. In de Noord bij het nieuwe veer onder deze gemeente zijn twee broertjes, resp. 11 en 10 jaar oud, bij het spelen te water ge raakt en verdronken. Na een paar uur dreggen heeft men de lijkjes ge vonden. ROTTERDAM. Woensdagavond is een vierjarig jongetje, J. S. van S., uit de Oranjeboomstraat, in die straat door een tram overreden. Het ventje was vrijwel op slag dood. Het onge val gebeurde bijna voor do ouder lijke woning. AMSTERDAM. Daags voor zijn verjaardag is van Schiphol met het lijnvliegtuig van de K.L.M. naar To kio de nieuwe commandant van het Nederlands Detachement der Ver enigde Naties, kapitein C. Knuist uit Den Haag, naar Korea vertrokken. PREDIKBEURTEN Zondag 26 Juli Ned. Herv. Kerk Zlerlkzee: Grote kerk: 9.30 uur Ds L. M. Brouwer te Strijen, 11 uur Ds v. Royen (H.D.), 7 uur geen dienst. Haamstede: 10 uur Ds v. Vliet. Re- nesse: 10 uur Ds v. Llere. Eikerzee: 10 uur Ds Kuitert. Brouwershaven: 10 uur Dr Sperna Weiland. Zonne- malre: 10 uur Ds v. Wijck. Noord- gouwe: 10 uur Ds Barendrecht. Drei- schor: 10 uur Ds Huizing (HA), 7 uur idem (dankz. HA.). Slrjansland: 10 uur leesdienst. Brulnlsse: 10 en 5 uur Ds v. d. Brink. St. Philipsland: 9.30 uur leesdienst, 2.30 uur Ds de Lint. Geref. Kerk Zlerlkzee: 10 en 5 uur Ds Tiemersma (HA.). Haamstede: 10 en 5 uur Ds J. M. Mulder te Amsterdam. Renesse: 7.30 uur Ds J. M. Mulder. Scharen dijke: 10 uur Ds Kuitert. Zonne- malre: 10 en 2.30 uur Ds Nagelkerke (HA.). Brulnlsse: 10 en 5 uur Ds Bremmer. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur cand. Habermelh te Am sterdam. Geref. Kerk (Art. 81 K.O.) Brouwershaven: 11.15 en 8 uur Ds Groen te Groningen. Chr. Geref. Kerk Zlerlkzee: 10 en 6 uur Ds v. d. Kils. Haamstede: 10 en 3 uur Da P. M. Jonker te Apeldoorn. Geref. Gemeente Zlerlkzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Brulnlsse: 10 en 5 uur Ds Mallan. St. Phlllpsland: driemaal leesdienst. Oud-Geref. Kerk Brulnlsse: 2 en 7 uur leesdienst. St. Philipsland: driemaal Ds v. Wiers te R.K. Kerk Zlerlkzee: 7.15 en 10 uur, 8 uur voor arbeiders. Burgh: 9 uur, garage höteL Leger des Hells Zlerlkzee: 10.30 uur samenkomst, 12 uur Zondagsschool. P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zlerlkzee Wedvlucht uit Moescroen op Zon dag 19 Juli. Afstand 112 km. Groot ste snelheid 1259,5 meter per minuut. J. Quist 1, 3, 5, 6, 13; J. A. v. d. Bos 2, 8; Fr. Maijs 4, 7; H. Koster 9; A. Bakker 10, 14; C. M. van Wes- tenbrugge 11; W. Dalebout 12. Wat de toekomst ons brengt zijn grotendeels de gevolgen van wat w(j deden en van wat w(j verzuimden te doen. Het K. N. M. I. voorspelt tot Vrijdagavond: Iets warmer Enkele verspreide buien, maar over dag vooral aan de kust flinke op klaringen; matige nu en dan vrij krachtige wind tussen West en Zuid west; overdag iets warmer. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25. 2.09 VJn14.38 mm. 26. 3.02 v.m, 15.25 njn. 27. 3.53 v.m. 16.13 n.m. BROUWERSHAVEN: 25. 1.35 van. 14.04 nm. 26. 2.24 van, 14.53 n.m. 27. 3.12 v.m. 15.41 non. Springtij: 28 Juli. Doorlaattijden Brouwershaven-Schar endijke 25 Juli: te Scharendijke 8.05 en 20.35, te Brouwershaven 11.10 en 23.45; 26 Juli: te Scharendijke 8.50 en 21.20, te Brouwershaven 12.00 en 0.30; 27 Juli: te Scharendijke 9.40 en 22.05, te Brouwershaven 12.50 en 1.15. Stad en Provincie Zwembad Het gemeentebestuur heeft op dracht gegeven aan het Architecten bureau Wesselo en Van Voorst te Bussum tot het maken van een ont werp voor een zwembad. De heer Wesselo is adviseur van de Konink lijke Nederlandse Zwembond en als zodanig uiterst deskundig. De techn. hoofdambtenaar bij de Rijkswaterstaat, de heer S. W. Blok alhier, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot techn. hoofdambtenaar le klasse ter stand plaats Leeuwarden. In de R.K. Modevakschool al hier slaagden een dezer dagen voor Lingerie de dames Willy v. d. Bout, Jenny Kouijzer en Stien Schot, allen te Zierikzee; voor Costumière de da mes Neeltje bij deVaate, Gella v. d. Doe, Annie v. Velthoven, Anneke v. Velthoven en Jenny Verkaart, allen te Zierikzee, Ada Hanse, Eikerzee en Ria de Zwarte, Renesse. (Vervolg op pagina 8) GOED SUCCES VAN ARBEIDERSCOMMISSIE Ook buitenlandse vrienden hielpen mee Het cabaret „Na Arbeid Ontspan ning" (N.A.O.) opgericht door de ar beiderscommissie van Zierikzee, had Woensdagavond haar eerste uitvoe ring voor een stampvolle zaal in het „Huis van Nassau". De uitvoering werd getypeerd door een prettige stemming, als gevolg van goede mu ziek en zang, leuke pantomimes en sketches. De heer A. Leydekkers verleende zijn muzikale medewerking op een voortreffelijke wijze en hij wist het publiek in de ban van zijn gitaarspel te vangen. Gemakkelijk viel het hem de arbeiders tot samenzang te bren gen en uit volle borst werd dan ook meegezongen. De heer A. Perdok bracht „gekheid op noten" en hij kwam in vele functies op het toneel, zelfs als clown met een mondharmo nica. In aangezichtsgymnastiek kreeg hij echter een concurrent in de heer C. Zwitserlood, een „machtig" ama teur, die in de parodie heel weinig navolgers zal hebben. De „Sunside boys" (mej. M. Ver meulen en H. Koster) brachten het zonnetje op het podium. Een jode lende jongeman met gitaar en een aardig meisje met een parelheldere stem. De heer D. Nimwegen trad op als de Amsterdamse ratelmajoor. Met zijn ratel begeleidde hij enkele mar sen. Ook als zanger van enkele kluch tige liederen en als speler in de sket ches was hij een onmisbare kracht Werkers uit Frankrijk en Dene marken brachten verschillende num mers met harmonicabegeleiding. Uit hun optreden en uit de reacties bleek wel duidelijk de prettige kameraad schappelijke samenwerking tussen de Nederlandse en de buitenlandse wer kers. Op keurige en luimige wijze lijmde de conferencier, de heer J. Vermeulen, de onderdelen van het programma aan elkaar. Boeiend wa ren zijn gedichten over de water snood. Een prachtige door de Kon. Zee- landiia N.V. en door de proefbakker de heer J. G. Rotte vervaardigde taart, werd Amerikaans verloot. De taart was een kunstwerk. Zij stelde het eiland voor temidden van het water en droeg de spreuk: „Zee wordt weer land". De taart bracht f 14,70 op, welk bedrag werd beschikbaar gesteld voor de aankoop van enkele souvenirs voor de Franse vrienden. De heer Sweere beklemtoonde in zijn slotwoord de wil van het stads bestuur om de arbeiders daadwerke lijke ontspanning en geestelijke ver heffing te bieden. De arbeiderscommissie heeft on der invloed van het succes be sloten onverdroten met het werk door te gaan en het uit te breiden tot het gehele eiland. Arbeiders die iets voor hun makkers willen zijn en er ook iets voor willen doen, kunnen zich wenden tot de heer D. Quantannens, Comeliahuis, Oude Haven, Zierikzee, 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1