WEK DE GAL m UW LEVER OP ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - VRIJDAG 10 JULI 1953 - No. 17289 Woensdag is de door de Plattelandsvrouwen- en Boerinnenbond georga niseerde voorlichtende tentoonstelling op huishoudelijk gebied in Iiótel „Haamstede" te Haamstede gesloten. De expositie toonde aan, dat men ook met bescheiden middelen tot verrassende resultaten komen kan op het punt van stijlvolle interieurinrichting. Zoals bekend komt de ten toonstelling in het najaar naar Zierikzce. Op de foto een keurig en ge zellig zitje by het venster. Ingezonden mededeling Straaljager van de vlieg- basis Twente neergestort Sergeant-vlieger omgekomen Woensdagmorgen is een „Meteor"- straal jager van de vliegbasis Twenthe kort vóór de daling neergestort. De 27-jarige sergeant-vlieger J. G. Zou ten uit Eijgelshoven (L.) kwam hier bij om het leven. Z. was gehuwd- Nader is gebleken dat de vlieger van plan was op de vliegbasis Twen- the te landen. Boven de buurtschap Zuid-Berhuizen, op enkele kilometers van Oldenzaal, schijnt hij in moei lijkheden te zijn geraakt. De „Me teor" schoof over een weiland en via een landweg tot voor de woning van de landbouwer Veldhuis. Het raakte op zijn weg enkele bomen, maakte een kwart slag om en kwam tot stil stand. Landbouwers die aan het werk waren in de nabijheid schoten on middellijk toe; zij maakten de „hood" van het vliegtuig los, om de vlieger te helpen, maar het bleek dat de ser geant-vlieger reeds was overleden. Enkele delen van het vliegtuig, o.a. het contragewicht én één der wielen, vlogen door de voormuur en het met pannen gedekte dak van de woning van de familie V. De echtgenote en zoon van de heer V. bevonden zich thuis. De jongen lag te bed; hij werd door de luchtdruk weggeslingerd, maar liep geen verwondingen op. Ingezonden Mededeling RECHTZAKEN Vlaardings ziekenhuis voor 60 mille benadeeld ^,Er was een meer dan slechte con trole van de vereniging en van de gemeente Vlaardingen. De sfeer in het ziekenhuis deugde niet. Bij normale controle op lcortc termijn zou de ver duistering direct gebleken zijn". Zo beschreef het rapport van een Rijks accountant de toestand in het zie_ kenhuis te Vlaardingen, die er toe geleid hebben, dat do 32-jarige admi nistrateur-econoom W. G. van H. uit Wageningcn zich ten nadele van de vereniging voor ziekenverpleging te Vlaardingen vergrepen zou hebben aan diverse bedragen tot een totaal van ongeveer f 60-000. Uit de verklaring van de penning meester van do vereniging voor de Rotterdamse rechtbank bleek, dat de grootste verduisteringen in 1949 en 1950 waren gepleegd. „Het drama van het Vlaardingse zie kenhuis" noemde de officier van Jus titie de zaak. „Verdachte deed een stomme zet toen hij trouwde op een klein Salaris" en dit zag de officiler als het begin van alle ellende. „Ware er „een goede en regelmatige controle geweest, dan was het nooit tot een verduistering van f 60.000 gekomen' De officier eiste tenslotte, rekening houdend met de slechte controle, een gevangenisstraf 'van twee jaar en zes maanden toet aftrek. Ufl'ifl. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds UltSlaa er&er- De helder vloeibare uiuiutj D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Bij de viering van de Amerikaan se Onafhankelijkheidsdag zijn dit jaar 434 personen om het leven gekemm. 262 der slachtoffers vielen bij ver-' keersongelukken èn 121 personen kw.- P J9 BQ men door verdrinking om het leven.' Ingezonden mededeling GERRIT VOORTING WINT VIERDE ETAPPE TOUR DE FRANCE. De vierde etappe van de Tour de France werd gewonnen door onze land genoot Gerrit Voorting in de tyd van 5 uur 20 min. 19 sec. Deze etappe liep van Ryssel naar Dieppe over 188 km. Een der eersten die de ge lukkige Gerrit kwam feliciteren was Wout Wagtmans. Ned. Herv. Kerk FEUILLETON Diaconale werk is van karakter veranderd De Generale synode der Ned. Herv. Kerk verenigde zich met een voor stel van het moderamen tot instel ling van een commissie ter voorbe reiding van correcties van ordinan tiën en generale regelingen. Aan de orde kwamen het advies van de classicale vergaderingen in zake het gebruik van de nieuwe bij belvertaling. Het merendeel der clas ses stemde met het vrijgeven hiertoe dezer vertaling in. In de middagvergadering kwam aan de orde de behandeling van jaar verslag en arbeid van de Algemene Diaconale Raad. Een delegatie van deze Raad was ter synode aanwezig en de voorzitter van de A.D.R., Mr H. L. 's" Jacob, wijst er op, dat een groot deel van het diaconale werk sedert de oorlogsjaren van karakter is veranderd, nu de overheid een be langrijk deel van de zorg der kerk in deze heeft overgenomen. Hij acht dit een winstpunt daar daardoor het diaconaat zich veel meer kan richten ■op de talrijke bijzondere noden, mededelingen van het omvangrijke Mevr. Valkenburg-Mackay deed werk des sectie Kerkelijke gezins zorg, waaruit blijkt, dat 150 maat schappelijke werksters en ongeveer 1000 gezinsverzorgsters aan de arbeid zijn en dat de inschakeling van 200 dezer hulpkrachten bij de hulpver lening aan de noodgebieden de ge schiktheid en de bereidheid hunner heeft bewezen. Er blijft grote be hoefte bestaan aan gezinsverzorg sters, doch de hiervoor in het leven geroepen opleidingen kampen met tekort aan leerlingen. 59 Drie VROUWEN door W. KERREMANS Wessels knikte en zei: „Ja, ja". Veel meer dan zulke soort uitla tingen gaf hij niet te horen. Hij had tweeërlei soort uiting om zijn in stemming te betuigen. „Ja, ja" en „zo, zo" en overigens een blijkbaar zeer beperkte woordenkeuze. Toen Venkel hem vroeg of hij ook reed was het antwoord: „Neen, ik rijd niet". „Voelt U er niets voor?" vroeg Venkel nog om het gesprek met hem gaande te houden. „Neen, dat niet". Punt. Toen later op de avond Kortebas Venkel naar zijn kamer geleidde en hij nog even bleef praten, zei hij: „Die schoonzoon van mij is wat stil hè? 't Is een beste jongen, maar hij is altijd zo in zich zelf gekeerd als een evangelist". „Ja", antwoordde Venkel, «heel vrolijk lijkt hij me niet". „Vrolijk?" riep Kortebas, „man, hij heeft evenveel gevoel voor humor als een schildpad. Je zult eerder een ka meel aan 't lachen maken dan hem. Maar Mien is dol op hem en hij op haar. Die kerel zit er altijd zo bij, ernstig als een kerkklok en onver stoorbaar als een aanplakzuil. Mien zegt, dat hij met haar alleen heel anders is, dat hij dan wel ernstig maar toch zeer onderhoudend spreekt en dat hij veel op een normaal mens moet lijken". Het deed de man goed, zijn ge moed eens te kunnen luchten, zodat zijn stoute beelden als vanzelf in hem oprezen. Venkel vond Kortebas een ronde, hartelijke kerel, een man op wie hij vertrouwen kon en bij wie hij blijkbaar zeer in de smaak was gevallen. Zijn vrouw had praat- en zwijgperioden. Als zij sprak was het alsof zij een pennetje wegtrok, de spreekmachine begon rusteloos als een aflopende wekker, maar minder driftig, te ratelen. Zij sprak volko men toonloos, oi> de wijze van men sen bij gezamenlijk bidden. Daarna stak' zij het pennetje weer in de ma chine en bleef zwijgen tot een vol gende aanval. Mien was geheel en al het tegen deel van haar verloofde. Zij sprak levendig en veel, en toch verstandig. Zij had een helder en scherp oordeel en een tamelijk brede ontwikkeling, die zij echter niet etaleerde. Zij was iets beneden de middelmaat wat be treft lengte, had bruine, tintelende ogen, een goed gevormde mond, waarvan de bovenlip iets te kort was, zodat haar tanden zichtbaar waren en om die mond een weggescholen lachje, dat het gehele gelaat bijzon der levendig maakte. Wessels zat haar bijna onafgebroken aan te zien en nu en dan keek zij eens naar hem, knikte hem toe of streek hem over zijn haar, wat hem zichtbaar geluk kig maakte. „Albert", hoorde Venkel haar eens fluisteren, „nu moet je een ander ook eens aan het woord laten komen, hoor jongen. Neem nu eens wat rust". „Och Mien", zei hij, „jij spot maar". „Vervolg je gedachten maar", zei ze. „Weet je", vervolgde Mien, zich tot het gezelschap kereend, „ik vind dat gedachten bij je opkomen zoals herfstdraden in September. Je denkt aan niets en ineens heb je zo'n draad in je gezicht. Zo is het bij gedachten ook. In eens zonder enige aanleiding of wat ook krijg je een gedachte, dat je soms denken moet: hoe kom ik daar nu aan". Albert kuchtte en sprak als een notaris die een moeilijk advies geeft: „Dat is mijn mening ook. Ik geloof dat de wil en de gedachten geen rechtstreeks verband met elkaar heb ben, of dat althans de wil niet vol strekt invloed heeft op het denken. Je kunt wel een gedachte oproepen, maar die niet verdrijven en evenmin beletten dat er een bij je binnen komt". Zij zweeg, verbaasd dat hij zoveel had gezegd. Mevrouw Kortebas trok de pen uit en liep af: „Neen, dat vind ik helemaal niet. Er is altijd een of ander waardoor je op een gedachte komt, de ene ge dachte staat altijd op de schouders van een andere en als je niet weet waar een gedachte vandaan komt, dan is dat alleen omdat je jezelf niet de moeite of de tijd gunt, om na te zoeken, wat de vorige gedachte is ge weest, waaruit die nieuwe is voort gekomen, maar uit zichzelf komen ze je zo maar niet aanwaaien, net als herfstdraden. Ik begrijp niet, kind, hoe je er aankomt, dat heb je vast en zeker van je vader, die heeft ook altijd van die rare vergelijkingen. Wat zei hij ook gisteren nog? Oh, ik weet 't al, dat Nelis, dat is één van de stalknechts, weet U, dat ie zijn eigen gedroeg als een humeurige wasbeer en ik weet zeker dat hij van zijn leven nog nooit een wasbeer ge zien heeft en zeker geen humeurige". (Wordt vervolgd) Landbouw en Veeteelt C. Zwagerman overleden Dinsdag overleed op de leeftijd van 69 jaar de heer C. Zwagerman, oud- Rijks veeteelt- en zuivelconsulent in Zeeland. De heer Zwagerman was een bekende figuur in Zeeuwse land- bouwkringen, ook op Schouwen-Dui- veland, waar hij menigmaal, uit hoofde van zijn ambt, vertoefde voor het geven van waardevolle adviezen op veeteeltgebied. Verschillende bro chures en krantenartikelen versche nen er van zijn hand. Ingezonden mededeling Nieuwe bijbelvertaling officieel erkend De Generale synode der Ned. Her vormde Kerk heeft de besprekingen voortgezet betreffende de eventuele officiële erkenning van de nieuwe bijbelvertaling van het Ned. Bijbel genootschap. Na uitvoerige discussie besloot de synode de nieuwe verta ling officieel te erkennen naast de Statenvertaling, daarbij in overwe ging nemende het grote gebruik dat reeds in vele gemeenten in velerlei opzicht wordt gemaakt. Op voorstel van Ds G. Kaastra (classis Franeker) werd met grote meerderheid van stemmen en o.a. na dat ouderling Visser (classis Sneek) in 't Fries dit voorstel ondersteunde, ook de Friese vertaling van het Ned. Bijbelgenotoschap als officiële ver taling erkend. Op het Texelse strand is een De muziekvereniging „Nut en Uitspanning" te Zonnemaire vierde vorige potvis aangespoeld van 15 meter week haar 80-jarig bestaan. De „muziek" werd officieel ontvangen door lengte. Het dier, dat ongeveer 30 ton het gemeentebestuur. Op de voorgrond v.l.n.r.: loco-burgemeester J. van weegt, verkeert in verregaande staat Splunder en de drie gedecoreerde leden van „N. en U.", de heren K. van ontbinding. De conservator van W. Everwyn (directeur), L. van Leersum (penningmeester) en P. Hartog. het Texelse museum zal het dier ont- Geheel rechts de voorzitter van de vereniging, de heer L. C. Braber. leden. Ingezonden mededeling VERZORG iiw HUïO! Tegen ruwe, rode en gesprongen huid van handen en gelaat, schrale lippen, winterhandenen wintervoeten1 Purol Ingezonden mededeling MEENK'S POEDERS speciaal tegen KOORTS. KIESPIJN. HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN RADIONIEUWS De Avro bestaat 30 jaar Op 8 Juli herdacht de Avro haar dertigjarig bestaan. In 1923 begon de Avro in de vonn van de „Stichting Hilversuuise Draadloze Omroep", de omroep in Nederland. Deze stichting werd in 1927 omgezet in de stichting „Algemene Nederlandse Radio Om roep", waaruit door een fusie met de „Nederlandse Omroepvereniging", de Avro Is ontstaan. Deze fusie kreeg haar beslag op last van de toenmalige mi nister van Waterstaat, mr. van de Vegte, die wenste dat de Avro een vereniging Zou worden. Als haar voor zitter trad op de oud-minister van Marine, de heer E. P. Westerveld. De vereniging nam zeer snel in le dental toe en bood de beren Vogt en van der Woord, die in 1923 de H.D.O. hadden opgericht, volop gelegenheid hun krachten in verenigingsverband te ontplooien. De heer Westerveld werd einde 1928 als voorzitter opgevolgd door dr. H. Molhuysen, die reeds in 1932 'wegens overdrukke werkzaamhe den het voorzitterschap moest neer leggen. In 1920 begon de Avro met propagandawerk buiten de microfoon. In tal van plaatsen werden „étcden- avonden" gehouden, waarbij de voor aanstaande Avro-medewerkers aan het publiek werden voorgesteld. In 1930 halveerde minister Reymér bij het zcndtijdenbesluit de zendtijd van de Avro. Dit besluit deed de om roepvereniging de 6lagzin lanceren: „Zendtijd gehalveerd, bijdrage verdub beld". Deze leuze werd een goudmijn vour de Avro eu de vrijwillige bijdrage die meerdere tonnen per jaar belie pen, vormden de basisj waarop het Nederlandse 'omroepbestel tot voor de tweede wereldoorlog gegrondvest was. Uit deze vrijwillige bijdrage en uit de exploitatie van de Radiobode zijn het hoofdkwartier te Amsterdam en de studiocomplexen te Hilversum, wel ke uiillioenen hebben gekost, gefinan cierd. Volgens de „Tag", het blad van de Westduitse minister voor zaken betreffende geheel Duitsland, Kaiser, hebben ruim 300 personen het leven verloren bij de ongeregeldheden in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland op 16 en 17 Juni jl. eHt blad zegt dat deze gegevens afkomstig zijn van de Duit se democratische republiek. Midden- en het Frans spre kende deel van Zwitserland hebben enige dagen bloot gestaan aan hevig onweer. In de Kantons Waadtland, Freiburg, Wallis, Bern en Luzern werden wegen ernstig beschadigd. Het verkeer is hier onderbroken. Er werd grote schade aangericht aan velden, huizen en vee. Ingezonden mededeling U zult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Ingezonden Mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 5