DE Z1ER1KZEESCHE COURANT Amerikaanse parachutisten komen de wacht bij kampen versterken Duitse eenheid niet langer afhankelijk van bestaande Europese concepties Herver kavel ingswet „Walcheren" van toepassing voor Schouwen-Duiveland ABONNEMENTEN EN ADVER7ENT1ÊN» PrtJs per 3 maanden b(J vooruitbetaling f 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per nun. Succesjei (max. 15 m.m.) f l per stuk. WAARIN OPGENOMEN t797— tflS9 WOENSDAG 24 JUNI 1953 No. 17282 109e Jaargang redactie EN administratie» taupe Nobelrtraal A 171, Zlarikzco, PöUbta ti* t, Telefoon cm 32. Glrorcitanin><m 737677 Uitgave» NA/. Drukker!) voorh. LakeemaB {Vkiwm»» Nobtiltltajil A O) ZlcrikzEe DE TOESTAND IN KOREA Opnieuw zijn gevangenen ontsnapt Het opperbevel der V.N. deelt mede dat tUdens het weckend 668 niet— communistische krijgsgevangenen uit kampen zijn ontsnapt. ZU waren ge holpen door tanks en vrachtauto's van het Zuldkoreaanse lger. Nabij Taegoe werd een gevangene gedood en vier gewond door schoten, afgevuurd door onbekende personen, aldus de mededeling. Hieraan wordt toegevoegd, dat Amerikaanse wach ten een groep gevangenen wisten terug te drijven, maar dat de meeste wisten te ontsnappen, ofschoon de wachten gebruik maakten van traan gas. Radio-PJongjang verklaart, dat, In dien er geen definitief antwoord wordt gegeven op de Noordelijke protestnota inzake de vrijgelaten krijgsgevangenen, „ernstige reacties van het gehele volk van Noord-Korea moeten worden rewacht". De opperbevelhebber der VJM., ge neraal Mark Clark, is Maandag per vliegtuig uit Tokio te Seoel aangeko men voor besprekingen met de Zuld koreaanse president Rhee. De gene raal, die vergezeld was door zijn po litieke adviseur, Robert Murphy, deelde mee dat hij een schrijven van president Rhee had ontvangen. Hij jveigerde echter de Inhoud hiervan bekend te maken, zeggend dat het aan Rhee was, dit te doen. Waarnemers te Seoel vermoeden, dat het schrijven een afschrift is van een brief, die president Rhee aan president Eisenhower wil zenden en waarin gedreigd zou worden dat Z.- Korea zich aan het opperbevel der VJN. zal onttrekken en „het alleen zal gaan opknappen", als een be stand wordt gesloten. Volgens een mededeling van de Amerikaanse luchtmacht te Tokio zijn Zondag vrijwel alle beschikbare transportvliegtuigen gebruikt om de parachutisten van het 187ste regi ment van Japan naar Korea over te brengen. Naar verluidt zullen deze troepen de Amerikaanse wachtposten bij de krijgsgevangenenkampen gaan versterken. De parachutisten werden vervoerd met hun volledig© uitrus ting, waaronder ook munitie en vele voertuigen. Amerika in de Tweede Wereldoorlog 1.125.369 man aan verliezen Na een onderzoek van drie Jaar zijn de verliezen bekend gemaakt, welke de drie onderdelen der Ameri kaanse strijdkrachten in de Tweede wereldoorlog in de strijd hebben ge leden. Deze totale verliezen bedragen 1.125.369 man, onder wie 292.557 doden. Het leger en de luchtmacht ver loren 936.259 man, onder wie 234.874 doden. In het geheel dienden onge veer 10.420.000 man bij het leger en de luchtmacht. De verliezen bedroe gen dus ongeveer negen procent. De vloot verloor 100.392 man, on der wie 36.950 doden. Het corps ma riniers verloor 88.718 man, onder wie 19.733 doden. Een Britse zakenman, William Morgan Nassut, moet binnen zeven dagen Perzië verlaten wegens „acti viteit in strijd met de belangen van Perzië". Nassut had zich vóór de tweede wereldoorlog in Perzië ge vestigd. Tijdens de bezetting van het land bekleedde hij de functie van militair gouvezïteür van Hamadan. - Wolkbreuk teisterde Breda en omgeving Kelders liepen onder en straten zakten in Een wolkbreuk hoeft Maandag Breda en enkele in do omgeving liggende meenten geteisterd. De kelder» van honderden woningen liepen onder wa ter en hier en drong hot water ook door in do woningen. In verschei dene straten vooral die in de lager gelegen gedeelten bereikte het wan ter een stand van ongeveer een halve meter. Vele Btraten zakten in.' Vooral aan de te velde staondo gewassen is veel schade aangericht. In Etton ver-i dronken fees koeien. Do 35 metor hoge schoorsteen van do in deze gemeente staande steenfabriek J,Do Bromborg'' werd door de bliksem getroffen en stortte met donderond geraas naar bc-i noden. In Breda Btortto hot dak vftd een 'garage in. jïet zware weer,- dat rich concent treerdo boven Breda,* Ginneken, Prin3 conhage,' Nieuw Ginneken, Ulvenhont on enkele andere gemeenten in de Om-' geving van Breda,' kondigde zich om? strccla twee uur aan. Tot vier uur regende hot pijpeetelen. Om: half vijf verminderden de slagregens enigszins en om' zes oar was do riolering weer ia staat het vele water te verwerken. De straten Waron toen spoedig weer watorvrij. 'De reinigingsdienst te Brodd is thans taot vijf pompiastnllatios bó? zig Ide vele ondergelopen kelders leeg to pompen. De dienst gemcenteworken is bezig met het herstel Vat* do inga? zakte straten: In sommige straton kSvam' hot water zo hoog," dat hot zelfs de woningen! binnendrong. Twee ouden Van dagen kregen ook water in hun hnisjo. Zij konden echter niet nit dö Voeten ]éd werden later doorweekt door de buren aangetroffen; Velen hebben hun kbSW bare tneobela naar de bovenverdieping gebracht óm! zo daar in veiligheid te brengen. O pk vele industrieën hebbed last vaa het ïwator ondötv énden*4 dat de Herverka velingswet „Walche ren" wordt toegepast op: a. Schou- wen-Duiveland; b. het eiland Tholen; c. de Zak van Zuid-Beveland ten Zuiden van. de lijn over de plaatsen Borssele en 'a Gravenpolder en d. de polder Waarde. Indien de Sta ten-Generaal zich met dit voorstel van de regering vereni gen, dan wordt biermede de weg ge opend van een algehele cultuurtech nische- en bedrijfseconomische ver betering van zeer belangrijke delen van Zeeland. De regering raamt de kosten van uitvoering van deze wet op circa 80 millioen gulden. De cultuurtech nische- en landbouwkundige toe stand van deze gebieden kan tege lijkertijd met het herstel zeer aan zienlijk worden verbeterd. Uitdruk kelijk verzekert de regering nog maals de agrarische bevolking, dat herverkaveling geen „opruiming" be tekent van te kleine bedrijven. In de Memorie van Antwoord wordt nog maals vermeld, dat elk agrarisch be drijf of bedrijfje zal blijven bestaan en dat de agrariërs na de herverka veling een nagenoeg gelijk of een groter bedrijf of bedrijfje zullen krij gen, hetzij in zijn eigen gebied of in do Noordoostpolder, Braakman of Quarlespolder. Vrijdagmorgen is de expressetrein van Amsterdam naar Enschedé, die om 7.30 uur uit de hoofdstad was vertrokken, b(j Weesp achter op de forensen trein naar Bnssum gereden. De locomotief van de expresse Is over het linkerspoor heen de dijk afgevlogen. Twee personen werden gedood en een tiental gewond. Do locomotief van de sneltrein, die geheel werd ver nield en naast do dijk terechtkwam. Rechts het eerste rijtuig van de ex pressetrein. ooo<x^> Een man van karakter onttrekt zich niet aan een plicht, omdat deze zwaar te vervullen is. De Bermuda-conferentie begint 8 Juli Officieel is bekend gemaakt dat de conferentie van de Westelijke „Grote Drie" op do Bermuda-eilanden op 8 Juli to Hamilton zal beginnen. Ver wacht wordt, dat do besprekingen vier dagen zullen duren. President Elsenhower vertrekt 7 Juli per vliegtuig uit Washington en Churchill gaat 30 Juni scheep om Elsenhower en de Fransen te kunnen begroeten. Vrouwenmoordenaar Cristie staat te Londen terecht In de „Old Baily", het centrale ge rechtshof te Londen, is Maandag het proces geopend tegen de 55-jarige Londense klerk John Christie, die er van wordt beschuldigd vier vrouwen te hebben vermoord. Thans wordt hem alleen de moord op zijn vrouw Ethel ten laste gelegd, wier stoffelijke resten onder de vloer van Christie's woning op Rillington Place nummer 10 in Nottinghill, een Noordelijke voorstad van Londen, werden gevonden, kort nadat men In een kast in het souterrain de lijken van drie jonge vrouwen had ontdekt. Men verwacht, dat het proces vier dagen zal duren. Indien Christie van de moord op zijn echtgenote wordt vrijgesproken, kan hij nog berecht worden wegens de dood van de drie andere vrouwen, De verdachte ver klaarde onschuldig te zijn aan het ten laste gelegde. De procureur-generaal verzocht de twaalf leden van de jury, onder wie drie vrouwen, zich geheel los te ma ken van hetgeen reeds over deze zaak ls gezegd en geschreven en zich te bepalen tot do moord, dlo Christie thans ten laste wordt gelegd. De pro cureur-generaal was van oordeel, dat de jury op grond van do feiten niet anders kan doen dan Christie schul dig verklaren aan moord met voor bedachte rade. Met een herenigd Duitsland kan Europa weer een op zichzelf staande macht worden De kosten van uitvoering dezer wet op f 80 millioen geraamd In de Golf van Bengalen, voor de kust van Madras, werden vissers door een storm verrast. Vijftig vis sersboten, elk met vijf zes man aan boord, bevonden zich op zee. Het merendeel der vissers werd* gered, 20 30 man worden nog vermist. De Indische torpedojager „Rana" zet met drie vliegtuigen de opsporing naar overlevenden voort. De wens, het herstel der eenheid van Duitsland verschoven te zien naar de eerste plaats op de lijst der doelen van de Westelijke naties, is in het afgelopen weekeinde geuit in tal van plechtigheden die in do Bondsrepubliek werden gehouden ter herdenking der slachtoffers van de opstand tegen het communistische re giem in Oost-Duitsland. In de Bondsdag te Bonn heeft Bondspresident Heuss uitdrukking gegeven aan de nu met zoveel kracht naar voren gedrongen Duitse een- heidswens. „Eerst met een herenigd Duitsland kan Europa weer worden tot een op zichzelf staande macht", aldus de Bondspresident. Het was volgens hem nodig, dat de machtigen dezer wereld zich zouden losmaken van „artikelen en paragraphen, die door de geschiedenis niet bevestigd werden en de Duitsers hun aange boren recht op eenheid en vrijheid terug te geven". Onder de toehoorders was Bonds kanselier Adenauer met zijn gehele ministerie. Evenals in Bonn stond in talrijke andere Duitse steden in door duizenden bezochte vergaderin gen de eis der Duitse eenheid voorop. Alleen hoorde men daarbij de els stellen, dat de Westelijke mogend heden nu terstond ernstige stappen zullen doen om de eenheid van Duits land tot stand te brengen. In een commentaar voor de Zuld- duitse radio-omroep verklaarde Wolf gang Schutz, do politieke adviseur van de Duitse Eenheidsminister Kai ser, dat thans de tijd gekomen ls, dat men moest inzien dat do Duitse een heid niet langer afhankelijk kan ge steld worden van de bestaande Euro pese concepties. Het kon thans niet langer worden verantwoord dat het herstel van de Duitse eenheid zou worden achtergesteld bij een vereni ging der Westelijke landen van Eu ropa. De commentator stelde zich daar mee zeer duidelijk tegenover do tot dusverre door Dr Adenauer gevolgde politieke lijn, die de Duitse eenheid als een vrucht van voorafgaande Eu ropeso eenwording wilde zien. Do Westelijke mogendheden moesten volgens Schutz In Bermuda overleg gen welke wijzigingen zij in de be staande politieke plannen zouden moeten aanbrengen om tot een zo snel mogelijke overeenstemming met de Sowjet-Unie over het herstel der Duitse eenheid te komen. Met nog meer kracht dan tot dus verre blazen ook de Duitse socialis ten de eenheidstrompet. In Berlijn heeft burgemeester Renter verklaard dat de gebeurtenissen een sein voor de vrije wereld moeten zijn, „die be grijpen moet dat zij haar aarzeling moet opgeven". De 33-jarige Maurice Gooryu nit Gent heeft Zondag zijn vrouw en zeven kinderen Zien verdrinken. Hij keerdcj per auto terug van zee mót zijn 28-i jarige vrouw en hun Zeven kinderen! Bij Mariakeïko taaakto do wagon plot? Beling een grote bocht en kwam in het kanaal Gent-Brugge terecht. Coo,-3 ryn Zelf kon uit do auto komen ton een der bruggowachtera slaagde er in een der kinderen to redden^' doch dit is later in hot- ziokonhuis pierloden; Men slaagde tor niet in do vrouw en da zes andero kindoron nit do Waged tö bnlftn; Een Znid-Cfiincso provincie is in jde tweede holft Van Mol door dö orgste overstromingen eodert twintig jaar getroffen,' waardoor 40.000 hoc? tareu laad Werden pvorspoold ca 04 personen óm bot lovon kwamen.' 42 van do 72 districten in Oponnn,' toon gobied blot rijke rijstvelden,' werdon overstroomd,' bcor dón Ö0Q dykon <wia? ren bezweken; f-? Nnnr do AmorikEandS luchtmBcht? groep i,Verre Ooston'l bokond hoeft gomaakt,' wordt een groot militair! transportvliegtuig Van hot typo G-,119j con kg. i,vtiegendo verhuiBwagon", ton Noordon Van hot eiland Kiocsjoo ver? mist. Hot toostol was m'et ©cd be? manning Van vier personen ton VSr? scheideno parachutisten van hot 18?stto regimeot op weg van Japan pnaV jKproü! Ir S. Herweljer, directeur van de Rijksdienst voor Landbonwherstel, heeft in de te Goes gehouden verga dering van de Zeeuwse Landbouw- Maatschapplj medegedeeld, dat toe lichting bij de Tweede Kamer is in gediend, het ontwerp van wet om do Hervcrkavelingswet „Walcheren" op enkele delen vau het rampgebied toe Ir Herweijer deelde mede, dat de ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, van Financiën en van Verkeer en Waterstaat, een uitvoerige Memorie van Antwoord over deze aangelegenheid, met een gewijzigd ontwerp van wet, bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Genoemde ministers vragen de Sta- ten-Generaal te willen goedkeuren, Het K. N. M. I. voorspelt tot Woensdagavond: .Iets hogere temperaturen Zwaar- tot half bewolkt met en kele verspreide buien; over het al gemeen weinig wind; iets hogere temperaturen. 25 Juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 20.08, onder 2.12. 26 Juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 21.04, onder 3.02. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25. 1.35 v.m. 26. 2.27 v.m. BROUWERSHAVEN: 25. 1.10 van. 26. 1.57 van. Springtij-* 29 Juni. 14.10 nun. 15.00 non. 13.37 mm. 14.25 am. De „MUZ 316", „No good" zegt Bill en tien dode dieren in een auto De troostrijkste zin staat te lezen op een van de talloze slikbakken, die daar ergens liggen in de rusteloze ha ven van Burghsluis. Op de M.U.Z. 136 las Eilandman: „Ook dit gaat voor bij". De schipper van de M.U.Z. 316 moet een buitengewone optimist zijn, maar de spreuk doet weldadig aan en zo schaart deze schipper zich ln de rijen van de chauffeurs, die hun dreunende en stinkende vrachtauto- mobielen tedere meisjesnamen heb ben gegeven. Zelfs in de sfeer van modder en basalt is dus de roman tiek niet helemaal dood. De „Ook dit gaat voorbij" zal iedere dag zijn plompe neus in de groene golven van de Schelde steken en voor wie er nog aan twijfelen mocht, eens komt het einde van de misère. Dan gaan de ingenieurs met de batterijen vulpot loden in hun colbertjes weer naar hun haardsteden terug, op zoek naar andere „jobjes" en dan gaan we hier gezellig wonen in de jaren durende winter, met het grijs als enige kleur in het gamma van de natuur. Maar we denken aan do M.U.Z. 816: „Ook dót gaat voorbij". Ellandman is er fel tegen, dat de de ellende van do getroffen dorpen expresselijk wordt gemaakt tot ob ject van nieuwsgierigheid en sensa tiezucht. Daar zit een ongezond ele ment ln. Natuurlijk mogen, ja moeten andero mensen wel een indruk krij gen van de toestand hier. Het accent dient evenwel gelegd op do weder opbouw, op het dijkherstel en do machtige werken, die hier onderhan den zijn. Zo terloops ls het dan heus toch wel mogelijk een indruk te krij gen boo erg Schouwen-Duiveland door de vloed is geteisterd. Het be zoek van gezelschappen aan getrof fen dorpen, louter eu alleen om mod- derstraten, kapotte hulzen én ver pulverde boerderijen te zien, is ech ter weinig verheffend. Bill is een fikse Amerikaanse jongen met een stijl kuifje, die ook eens naar Zierikzee is gekomen om een handje te helpen. Hij slaat er zich wel doorheen, maar het valt hem toch niet mee. Hij walgt van de stank in de modderhuizen en „no good no good" roept hij als een alarmerende kreet, die van toepassing zou kunnen zijn op het gehele eiland. Soms komt hij ook niet veel aan werken toe, want nauwelijks heeft hij een schop met prut door het raam gewerkt, of er wordt alweer gewenkt. Thee of kof fie, voor die gewetensvolle vraag wordt hij telkens gesteld. Hij weet hot soms zelf niet goed meer. Hij drinkt liters van de nationale Hol landse dranken, die met Zeeuwse gulheid door de kapotte ramen van de modderhuizen worden aangereikt. Hij grijpt naar zijn maag en zegt weer: „no good". Maar hij kan toch moeilijk weigeren en zo gaat het ook met zijn Zweedse, Franse, Engelse, Israëlische en andere buitenlandse vrienden en vriendinnen. Dat zijn er nog al wat, want in bet kamp in het Zelkepoldertje zijn intussen veer tien nationaliteiten vertegenwoor digd. Het ls er een Babylonische spraakverwarring. De snelheid waarmede een auto het eiland kan verlaten is ln vele gevallen recht evenredig met het hu meur van de kapitein. Deze zonder linge verhouding moge studieobject worden voor alle psychologen en so ciologen, die de rampgevolgen onder de loupe nemen. Van deze evenredig heid hoorde Eilandman weer een treffend staaltje. De man van de die renbescherming, die met gevaar voor eigen leven Schouwen-Duiveland zuivert van dieren die dreigen om te komen of te verwilderen, wilde een lading vee vervoeren per auto. Hij stond reeds de vorige avond te wachten met zijn wagen bij de boot. Hij belde Rotterdam met het verzoek om voorrang. Vandaar kwam het be scheid dat het personeel te Zierikzee zelf maar een beslissing moest ne men. De dierenman haalde een an dere plaatsvervangende auto en ging zijn beestjes ophalen. Teruggekeerd op de haven nam hij zijn plaatsje weer in, maar op advies van de ka pitein moest een kleine, nauwelijks te berijden auto aan boord en nog een vrachtauto, waardoor de auto met levend vee op een volgende dienst moest wachten. Resultaat: tien dode dieren toen de lading overwater werd uitgepakt. Oorzaak: het eitjo van was de kapitein bij het ontbijt slecht bevallen, het brood was oud bakken of do thee te heet, m.a.w. de kapitein had er geen zin in. Zo wordt Schouwen-Duiveland ln het ootje ge nomen. „Op op er kan nog meer op", zon gen de kindertjes vroeger en het zou de litanie moeten worden van allo mensen hier, de litanie van het meest vergefelijke sarcasme, dat in de n<?od geboren uit bezwaarde har ten is opgeweld. En Intussen ligt de haven met vriendelijke zonnevonkjes op het water, te wachten op een bag germolen en stroomt driekwart van de weg langs de Langedijk bij hoog water blank. Hebben we het nou niet knusjes onder mekaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1