Met indrukwekkende statie werd Elizabeth II Fostev?u"es ovf,r T.reis naar gekroond tot Koningin van het Imperium DE ZIERIKZEESCHE COURANT Klein- en Zuid-Azie Geldhervorming In Tsjecho-SIowakije uitvloeisel van economische crisis Middeleeuws beeld, operatie „actetas" ell een melkpraatje Heeds geruime tijd heeft Eiland man de illusie dat de dijkgaten met Nog wat keutjes in de straat en een actetassen zullen kunnen worden ge- schout met een tweetand om voort- dicht. Verschijn op een willekeurig vluchtige gouwdieven te vangen op uur in het stadscentrum, houdt een de achtergrond en het middeleeuwse razzia op alle vreemde mannen met karakter van Zierikzee is weer com- actetassen, pak de actetassen af en pleet, want de voor-Renaissance breng ze fluks naar de doorstro- modder ligt duimendik op het hob- mingsgaten. We geloven dat zelfs de belig plaveisel. Dat komt natuurlijk Schelde er tabak van zou krijgen, van het dijkdichtingsmateriaalver- Het is eenvoudig verbazingwekkend voer, dat steevast van de grommende hoeveel actetasdragende heren hier vrachtauto's wordt afgeschud en door worden gesignaleerd. Het zijn door de naden van dezelfde auto's heen- de band genomen opzichtige tassen, zakt. Zo zitten we dan met een mod- ze hebben de kleur van keileem en derzootje van jewelste. Een vrouw zijn rijkelijk voorzien van sub-tas- zei tegen Eilandman: „we moeten sen, die er als ongebruikte ornamen- wót over hebben voor de dijkdich- ten bovenop zijn genaaid, ting" en deze mengeling van levens wijsheid en berusting was ontroerend om aan te horen. We hebben immers al zoveel over voor een heel klein beetje normaal leven. En dan denk ik aan de mensen die menen dat de dam rond de stad al helemaal gaaf en stevig is. Zij kregen de desillusie van de dag toen er voor de tweede Een huisvrouw heeft Ëilandman 'n maal rioolprut in hun pas schoon- smeekbrief geschreden om te be- gepoetste huisjes kwam binnenstro- werkstelligen dat de melkboeren hun men. Hadden ze nu hun huisjes maar zaak open houden na zes uur. Ze niet schoongemaakt, maar ja ze wa- vroeg dit speciaal voor alle moge- ren te optimistisch geweest. Nog al- lijke mensen b.v. schippers die tijd vindt Eilandman dat de dam ra- eerst na zes uur in de gelegenheid zend snel rond Zierikzee is gelegd, komen hun inkopen te doen. Ze kun- maar de afwerking duurt nog een nen dan nog van alles kopen, maar poosjè. „Zes weken",-zei de voor- geen melk. Eilandman wil wel ver- zitter op de jongste gemeenteraads- klappen dat zijn invloed op melk- vergadering en zolang is er dus nog boeren uiterst beperkt is. Hij vindt van alles mogelijk en zal ook al het hen hardzwoegende, brave lieden en water uit de stad niet worden weg- zou geen melkboer ooit iets slechts gepompt. toewensen, maar om nu zo maar naar ZIERIKZEESCHEWN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊNi Pr^Js per 3 maanden by vooruitbetaling f 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschynt 3 maal per week. Advertentleprys 15 cent per m.m. Succesjes (max. 15 m.m.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797—1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE! Lange Nobelrtroa» A 171, Zlerlkzee. Postbus nr. T, Telefoon nr. 3Z Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lokenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 - Zierikxee. WOENSDAG 3 JUNI 1953 No. 17273 109e Jaargang Historisch moment in rijkversierde Westminister Abdij Met do Indrukwekkende staatsie welke door de traditie van eenwen Is vastgelegd, Is Elizabeth de Tweede van Groot-Brittannië Dinsdag in de Abdykerk van Westminster te Londen gekroond tot koningin van het Britse imperium. Om vier minuten voor half elf ver trok Koningin Elizabeth In de 200 jaar oude kroningskoets van het Buckinghampaleis naar Westminster Abbey, geëscorteerd door de cavale rie van het Hof in glinsterende borst-, kurassen, militaire orkesten en hoog geplaatste militairen. De koningin was gekleed in een robe van karmo zijnrood fluweel. Zij droeg een dia deem op het hoofd. Naast haar zat haar echtgenoot, de Hertog van Edin burgh, gekleed in admiraalsuniform. De kroningskoets met het konink lijk paar, getrokken door acht grijze paarden, werd voorafgegaan door het koninklijk escorte van officieren uit het Gemenebest. De koets werd ge volgd door een aantal ruiters, onder die de „Lord high constable" (hof maarschalk bij kroningen), veld maarschalk burggraaf Alenbrooke; het hoofd van de koninklijke lijf wacht, de Earl van Onslow en de ad judanten van de koningin, admiraal Earl Mountbatten van Birma en de Hertog van Gloucester. De plechtigheid in de Abdij Om elf uur bereikte de kleurige stoet de abdij, waar in de afgelopen 900 jaar de Engelse koningen en ko ninginnen zijn gekroond. In de voor afgegane uren hadden de zevendui zend officiële genodigden hier de hun toegewezen plaatsen ingenomen. Na een oponthoud van een kwar tier in de kleedkamer van de annex der abdij, betrad Koningin Elizabeth door de grote Westelijke deur de prachtig versierde kerk. Zij werd be groet met een trompetfanfare.' Een koor van zeshonderd stemmen zong de hymne uit Psalm 122: „I was glad when they said unto me: we will go into the house of the Lord". (Ik verblijd me in degenen, die tot mij zeggen: wij zullen in het huis des Heren gaan). De zevenduizend gasten in de abdij zagen staande toe, hoe de koningin, langzaam voortschrijdend over een blauw tapijt, zich door het schip en het koor van de kerk naar het hoog altaar begaf. Voor de koningin uit liepen bisschoppen en andere kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders in kostbare gewaden, dragers met grote ivoren en gouden kruisen en de pre miers van het Gemenebest. Voor de koninklijke attributen ging Prins Philip, de roodfluwelen mantel met hermelijnen cape van koninklijk hertog over zijn admiraalsuniform geslagen. Langzaam schreed Koningin Eli zabeth langs de lege troon, die stond op een verhoging in het midden van het kerkschip, zy liep achter de 650 Jaar oude eiken kroningszetel om en nam plaats op de rood beklede staat- sle-zetel onder de koninkiyke gale rij, waar haar moeder, de koningin- douarlèro Elizabeth, en zuster, Prin ses Margaret, zich bevonden. De erkenning als soavereine Het eerste deel van de plechtig heid, de erkenning, begon. Eli zabeth stond op en begaf zich naar de kroningszetel, waarin alle Engel se vorsten sedert 1308 zijn gekroond. De eredames trokken zich terug, de koningin staande achterlatend, als centrale figuur van de eeuwenoude plechtigheid. Dr Geoffrey Fisher, de aartsbis schop van Canterbury, wendde zich tot de aanwezigen. Langzaam en met grote nadruk zei hij: „Ik stel U hier voor Koningin Elizabeth, uw on betwiste koningin, en vraag daarom U allen, die hier gekomen zijt om uw hulde te betuigen, zijt gij bereid dit te doen?" Driemaal klonk het daarop luid: „God save Queen Elizabeth" en luid schalde een trompetfanfare door de hoge abdijkerk. Daarna volgde de eedsaflegging. In antwoord op de vragen van de aarts bisschop, die voor-haar stond, sprak de koningin met heldere stem de vier-en-dertig woorden, die zij bij deze plechtigheid, welke 2Vz uur duurde, moest uitspreken, waarna de eigenlijke kerkdienst begon. De ko ningin en de aanwezigen knielden, terwijl de aartsbisschop bad: Schenk Uw dienstmaagd Elizabeth, onze ko ningin, de geest van wijsheid en be leid, opdat zij, U met haar gehele hart toegedaan, wijselijk mag rege ren. Opnieuw naar de kroningszetel ge leid, werd de koningin gezalfd. En toen kwam het hoogtepunt: de kroning De koningin zat daar, met in haar rechterhand de scepter met het kruis, het embleem van koninklijke macht en recht, en in haar linkerhand de roede met de duif, welke rechtvaar digheid en barmhartigheid verzinne beeldt. Tegen half 1 viel er een stilte van afwachting in het kerkgebouw. Bo ven de glans van alle andere juwelen uit schitterde de grote „Ster van Afrika", de diamant bovenaan de scepter. De stilte werd slechts ver broken door het geschuifel van voe ten op hout, toen de gasten van hun plaatsen oprezen. De aartsbisschop, een zegening uit sprekend, kwam langzaam het altaar af met de kroon van Sint Edward, die ryk bezet Is met diamanten, ro bijnen, smaragden, saffieren en pa rels. Hy ging voor de koningin staan en strekte zUn armen met de kroon tussen de handen voor zich uit boven het hoofd van de koningin. Enkele seconden bleef hy aldus staan en plaatste dan met beheerste bewegin gen de kroon op het hoofd der ko ningin. Nog een fractie van een seconde duurde de stilte voort. Dan brak op eens uit zevenduizend kelen de juich kreet „God save the Queen" los, welke uitroep enkele malen werd herhaald. Herauten hieven witte staven om hoog en op dit teken zetten honder den edellieden en edelvrouwen hun kroontje op. De ene trompetfanfare na de andere weerklonk door de ab dij en buiten brandden de saluut schoten los uit de kanonnen van de Tower en Hyde Park. Toen klonk de kalme, besliste stem van de aartsbisschop: „God krone U met een kroon van glorie en recht schapenheid, opdat gij, met goed ge-, loof en menigvöldige vrucht van goede werken, de kroon van een eeuwig Koninkrijk moge verkrijgen door de schenking van Hem, Wiens Koninkrijk duurt tot in eeuwigheid. Amen." De koningin rees op de van kro- 'ningszetel en schreed, omgeven door de hoge functionarissen en bisschop pen, naar de eenzame troonzetel. De communie Vervolgens kwam de communie. Voor het altaar lag de koningin ge knield naast de tekenen van haar waardigheid, met inbegrip van de kroon, en met haar echtgenoot aan haar zijde. Zij bood haar offergaven aan'een altaarkleed en een ba31' goud van een gewicht van een pond welke door de aartsbisschop op het altaar werden gelegd. Er werd een speciaal gebed gezegd voor de hertog en na belijdenis, ab solutie en consecratiegebeden, ont vingen de koning en haar echtgenoot de communie. Terwijl het koor het „Te Deum" zong, begaf de konipgin zich ten slotte in processie naar de kapel ach ter het altaar, waar haar koninklijke staatsiemantel werd vervangen door een mantel van purper. De stoet werd opnieuw gevormd en de ko ningin, in de rechterhand de scepter, in de linker de rijksappel an op het hoofd de rijkskroon (die lichter is dan de kroon van St. Edward waar mede de kroning werd verricht), ver liet de abdij. De gasten zongen staande het volkslied. Om ongeveer kwart voor twee zette het eerste deel van de volledige kro ningsstoet, die ruim iVz km,lang was, zich in beweging voor de tocht terug naar Buckingham Palace. Om tien minuten voor drie, een uur later dus, verliet Koningin Elizabeth de abdij. Om half vijf was zij terug in het „De Amerikaanse regering moet meer aandacht schenken aan het Na bije Oosten en Zuid-Azlë. De bewo ners dezer gebieden verdenken de Verenigde Staten er van te pogen Groot-Brittannlë en Frankryk te steunen b(j het In stand houden van hun oude koloniale belangen". Aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, in een toespraak voor radio en televisie tot het Amerikaanse volk. De minister sprak over de door hem, bij zijn kortgeleden voleindigde be zoek aan twaalf landen in het Nabije Oosten en Zuid-Azië, opgedane er varingen. „Onze naoorlogse aandacht is voor al gericht geweest op West-Europa", vervolgde Foster Dulles. „Dat gebied is zeer belangrijk, doch niet van alles overheersend belang. Het was voor de Verenigde Staten een grote en onaangename verras sing, toen de 450.000 milioen Chine zen, die wij onder onze vrienden re kenden, onder communistische over heersing kwamen. Overeenkomstige en even gevaarlijke ontwikkelingen kunnen zich in het Nabije Oosten en Zuid-Azië voordoen. Het is dringend noodzakelijk, dat de Verenigde Sta ten zich bezig houden met hetgeen daar geschiedt". Sprekende over het Brits-Egyptische geschil over de Suez-kanaalzöne verklaarde Dulles, dat de Ver. Sta ten bereid zijn mede te werken aan het vinden van een oplossing voor dit vraagstuk. Met generaal Naguib is hierover beraadslaagd en met enig succes is verzocht om meer tijd voor het vinden van een vreedzame oplos sing. De z.g. „koloniale mogendhe den" worden in het Nabije Oosten en Zuid-Azië gewantrouwd en dit wantrouwen strekt zich ook uit tot Besnoeiing van de Amerikaanse hulp aan hei buitenland De besnoeiing van de Amerikaanse militaire steun aan het buitenland voor het komende jaar betreft voor namelijk West-Europa, aldus een verklaring van de voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden. De hulp aan West- Europa zal met 317.400.000 dollar, die aan Griekenland, Turkije en Perzië met 20.600.000 dollar en die aan de Amerikaanse republieken met vijf millioen worden beperkt. De hulp aan Formosa wordt met elf millioen besnoeid. de Ver. Staten. De leiders van de door hem bezochte landen hebben evenwel erkend, dat het een ramp zou zijn wanneer er een breuk tus sen de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zou ontstaan. Amerika kan zich echter, zonder de Westerse eenheid te breken, op de voor zijn traditionele wijze aan het bevorderen van de politieke vrijheid in de wereld blijven wijden. De Wes- tesere mogendheden kunnen, in feite, er eerder bij winnen dan verliezen, wanneer zij een zich ordelijk voltrek kende ontwikkeling tot zelfbestuur bevorderen. Tot slot sprak de Amerikaanse mi nister ook nog over het Brits-Per zische oliegeschil. „De Verenigde Sta ten zullen elke niet gewenste bemid deling in het vraagstuk vermijden. Wij zullen echter voortgaan met Per zië de voor dat land nuttige tech nische hulp te blijven verlenen, op dat het niet economisch ineen zal storten. Dit laatste zou slechts koren op de molen van het roofzuchtige communisme zijn", besloot Foster Dulles. Om een erfenis van 200 millioen gulden Meer dan tweehonderd leden van dezelfde familie z\jn in Johannesburg byeen geweest om een oude erfenis kwestie, die betrekking heeft op 200 millioen gulden, te bespreken. De voorvader van deze familie, Jan Gerrit Bantjes, is in Nederland over leden en heeft in 1780 een testament nagelaten ten behoeve van zijn twee broers, van wie er een, nadat hij we gens migratie naar Zuid-Afrika was onterfd, later weer voor twee-derde deel van het vermogen la het testa ment is opgenomen. Tijdens de bijeenkomst die in Jo hannesburg werd gehouden, werd eenstemmig besloten twee afgevaar digden van de familie naar Kaapstad te zenden, teneinde de documenten, die op de erfenis betrekking hebben, te onderzoeken en de wettige rechten van de Zuidafkriaanse tak van de familie bevestigen, afgevaardigden en advocaten naar Nederland zullen worden gezonden en dat een familie fonds zal worden gesticht. Indien de afstammelingen van Jan Gerrit Bantjes er in slagen deze er feniskwestie tot een bevredigend re sultaat te brengen, zullen bijna 2000 afstammelingen van deze familie op zekere dag een deel van het vermo gen kunnen opnemen. Er schijnen evenwel bepaalde documenten te ont breken. 000<XK^<KKKXK><K><KKK>0<XK>0 Waarvoor leven we, als we het leven niet gemakeiyker en O prettiger voor elkaar maken? C Zooooooooooooooooooooeoo Het K.N.M.I. meldt tot Woensdagavond: Aanhoudend koud Zwaar bewolkt met regenbuien; overwegend matige wind uit Noor delijke richtingen; koud weer. 4 Juni. Zon op 4.24, onder 20.53. Maan op 0.52, onder 12.05. 5 Juni. Zon op 4.23, onder 20.54. Maan op 1.06, onder 13.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4. 8.06 v.m. 20.22 n.m. 5. 9.04 v.m. 21.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 4. 7.36 v.m. 20.07 n.m. 5. 8.36 van. 21.08 n.m. Springtij: 13 en 29 Juni. Doodtij: 6 en 21 Juni. AUTO-BOTSING te Zierikzee Woensdagmiddag reed dokter van Hoorn met zijn personenauto over het laantje bij de begraafplaats (Le- verdijk) alhier, terwijl van tegen overgestelde richting een vrachtauto, bestuurd door J. W., hem daar tege moet kwam gereden. Het uitzicht ter plaatse is door het hoge houtgewas zeer slecht, waardoor beide bestuur ders elkaar te laat bemerkten. Tevens was de weg ter plaatse zeer vettig vanwege de regen en het kleiver- voer. Het gevolg was dat beide mo torrijtuigen met de voorzijden tegen elkaar opbotsten. Hierdoor werd de personenauto aan de linkervoorzijde zwaar beschadigd, terwijl de vracht auto zeer geringe schade opliep. Dokter van Hoorn liep door deze aanrijding een bloedende wond op aan neus en kin. De bestuurder van de vrachtauto bekwam geen letsel. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt. Volgens deskundigen hebben regering en particulieren van Groot- Brittannië ter gelegenheid van de kroning van Koningin Elizabeth de Tweede in totaal een bedrag van, naar schatting, honderd millioen pond sterling, dat is ruim duizend millioen gulden, uitgegeven. Alleen reeds de versiering van steden en dorpen, waaraan ook de inwoners met de kleinste inkomens geestdrif tig hebben bijgedragen, kost ruim honderd millioen gulden. De regering van het land, dat niet in staat was het aan bod van verbruiksgoederen te vergroten, heeft zich ge noodzaakt gezien op radicale wyze de geldcirculatie aan de beschikbaarheid van goederen fian te passen. In de officiële bekendmaking .aan gaande de geldhervorming wordt ge zegd, dat de Tsjechoslowaakse munt niet meer gebonden zal zijn aan de Amerikaanse dollar, daar deze munt de geldeenheid is van een economie, welke onderhevig is aan depressies. De Tsjechoslowaakse regering heeft besloten de munt van het land te koppelen aan de roebel van de Sow- Jet-Unie, die zij als de meest stabiele geldeenheid ter wereld beschouwt. Behalve de lonen en de salarissen zijn ook alle pensioenen, toelagen e.d. uitkeringen met 80 °/o verlaagd. Behalve de onder de geldhervor ming geblokkeerde rekeningen ko men ook de onder deze geldhervor ming geblokkeerde binnenlandse obligaties en de na 1945 door de Staat en de voormalige credietban- ken uitgegeven obligaties te verval len. De „Rude Pravo", het voornaamste orgaan van de Tsjechoslowaakse communistische partij, schrijft, dat de regering tot de geldhervorming heeft besloten in het belang van de arbeiders, en dat de maatregel alleen nadelen inhoud^ voor de kapitalis ten en de voormalige grootgrondbe zitters, die geld hebben gehamsterd met het doel het volksdemocratische bewind omver te werpen. Het blad erkent, dat de geldhervorming ook verliezen betekent voor de arbeiders die geld hebben gespaard. De voor delen, die de geldhervorming zal op leveren, overtreffen, volgens het blad, echter alle nadelen. Waarnemers te Wenen beschouwen de geldhervorming In Tsjccho-Slo- wakye als een uitvloeisel van de ern stige economische crisis, die dit land de laatste twee jaren doormaakt. Deze crisis kwam tot uiting in een grote schaarste aan verbruiksgoede ren enerzyds en In een enorme toe neming van de geldcirculatie ander zijds. Juridische strijd om de bromfiets Naar aanleiding van de recente uit spraak van de Haagse kantonrechter, waarbij is bepaald dat de bromfiet sen in 's Gravenhage niet op rij wielpaden mogen rijden zolang geen kentekenbewijs is afgegeven, heeft de K.N.A.C. de aandacht van de minis ter van Verkeer en Waterstaat ge vestigd op de steeds toenemende ver warring, die mede tengevolge hier van bij de weggebruikers omtrent de positie van de bromfiets ontstaat. De bovengenoemde uitspraak is n.l. geheel in strijd met een recente uit spraak van de Rotterdamse recht bank, die de bromfiets als fiets aan merkte en dientengevolge tot conse quentie. heeft dat de bromfiets wel op het rijwielpad moet rijden. Naar de mening van de K.N.A.C. kan aan de steeds groter wordende verwarring alleen een einde komen door invoering van de wijziging van het Wegenverkeersreglement. De Automobielclub heeft de mi nister verzocht deze invoering spoe dig te doen plaats hebben, of, zo in voering van de gehele wijziging op korte termijn nog niet mogelijk is, tenminste dat gedeelte van de wijzi ging waarin de bromfiets-materie wordt geregeld, op korte termUn van kracht te doen worden. GESPREKKEN VAN EILANDMAN een melkboer toe te stappen en te vragen: „man, hou je toko eens een uurtje langer open", nee dat gaat niet. Maar misschien lezen ze dit en willen ze er eens over denken. Het zijn geen kwade mensen, want melk maakt mild. Iedere avond danst hel vuurtoren schijnsel op het water en op de gevels van de (schaarse bewoonde) huizen aan de buitenste rand van Zierikzee. Dat regelmatige licht is afkomstig van de vuurtoren te Haamstede, waar ze weer eens een sterker lampje heb ben ingedraaid. Nu „wij" bijna geen eiland meer zijn, is er een kleine compensatie gekomen in de vorm van een lichtbundel, die majestueus zijn witte schichten werpt over het inun- datiegebied als de wieken van een spookmolen. De Stichting „Nieuw Schouwen-' Duiveland" heeft inmiddels de knoop doorgehakt en zowel de leden van de Staten-Generaal als de leden van de ministerraad gezegd, dat zij wei nig ingenomen is met de in het voor uitzicht gestelde vergoedingen krach tens het wetsontwerp Rampschade. Nu maar afwachten of het helpen wil. Ook de middenstanders hebben de hoofden bij elkaar gestoken. Er zijn belangrijke beslissingen genomen, maar Eilandman kan ze niet ver klappen omdat hij ze niet weet Dat is even spijtig als het bericht over de veertig gezinsbarakken waarmede Zierikzee het zal moeten doen. Veer tig barakken voor een half wegge spoelde stadl ,,'t Is ook zo duur", schijnt de minister te hebben ge zucht. En toen dacht Eilandman weer aan dat vliegfeest, maar ja, je kunt niet aanhouden met zeuren l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1