Achter het IJzeren Gordijn verblijven duizenden krijgsgevangenen DE Z1ERIKZEESCHE COURANT Een protest tegen ontoereikende schade vergoedingen in het wetsontwerp Watersnood 1953 Z1ERIKZEE SCBEHMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN> v Prijs per 3 maanden bU vooruitbetaling f 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent Verschijnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per nun. Succesjes (max. 15 in.m.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN «797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE» Lange Nobelitraat A 171, Ziorikxee, Postbus nr. t* Telefoon or. 32. Girorekening c\r. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman OcKlman Lang» Nobelstraat A 171 Zieriluee MAANDAG 1 JUNI 1953 No. 17272 109e Jaargang Moskou bewaart het stilzwijgen over hun lot Nieuwe Deense grondwet Provinciale Staten van Zeeland goedgekeurd Alle fracties oefenden crltlek op het wetsontwerp Water- snoodschade 1953. Aan het einde der vergadering werd een motie aangenomen, waarin de Tweede Kamer wordt gevraagd meer rekening te houden met de werkelijk ge leden schade In een school ln de buitenwijken van Moskou wordt aan verscheidene honderden krijgsgevangenen uit de Tweede wereldoorlog onderricht ge geven ln do techniek van het sabo- tco. Wanneer het gewillige leerlingen blijken te zijn komen zijn ln aanmer king om te worden vrijgelaten en het geleerde ln hun vaderland ln praktijk te brengen. Dit ls vrijwel de enige manier waarop een gevangene mag hopen eenmaal de poorten van een dwangarbeiderskamp achter zleh te zien sluiten. De regeringen van Japan, Italië en de Duitse Bondsrepubliek hebben herhaaldelijk Moskou om inlichtin gen omtrent deze krijgsgevangenen verzocht, of zij nog ln leven zijn en wanneer zij ln vrijheid gesteld zullen worden. Het Kremlin heeft hierover echter sedert 4 Mei 1950 het zwijgen bewaard. Op die datum verklaarde het Kremlin namelijk dat de repa triëring der krijgsgevangenen vol tooid was. Deze mededeling verwekte De BERMUDA- t conferentie In het midden van deze maand zullen Eisenhower, Churchill en de nieuwe Franse premier (wiens naam nu nog niet bekend is) een confe rentie houden op een der Bermuda's, een eilandengroep ten Oosten van de Amerikaanse kust. Het doel zal zijn te komen tot één politieke gedrags lijn jegens Moskou en ten opzichte van alle problemen waarmede de we reld thans worstelt. Daar is aller eerst de kwestie-Korea, waar de vrede nog steeds niet in zicht is en waar de onderhandelingen maar niet wielen vlotten, ondanks de tegemoet komende houding der geallieerden ten opzichte van het punt krijgsge vangenen. Verder is er nog de zeer delicate kwestie ten aanzien van de status van Rood-China. Sinds Eisen hower een meer tegemoetkomender houding aan de dag heeft gelegd te genover de Chinese nationalisten op Formosa, zijn de andere belangheb benden wat stiller geworden. Enge land, dat er wel iets voor voelde om tenslotte Rood-China maar te erken nen als de werkelijke Chinese rege ring, bindt nu min of meer in, want in Frankrijk wil men er helemaal niets meer van weten, sedert men ir Indo-China de handen vol heeft om het opdringende communisme te weerstaan. Het staat nu wel vast dat Amerika niets wil weten van de erkenning van het communistische China. Duidelijk heeft Foster Dulles gezegd dat er kenning funest zou zijn voor Zuid- Oost-Azië. Want de erkenning van Peking zou het prestige van Rood- China verhogen en dan zou de kan3 op vrede in Korea tevens uitgesloten zijn. De communisten zullen dan niet stilzitten voor ze ook Korea, Indo china en Malakka beheersen, om daarna Indonesië onder de voet te lopen. In verband met deze laatste dreiging is 't belangrijk dat Austra lië nauwlettend toeziet op de status van Nederlands Nieuw-Guinea. Er zijn in Australië boze woorden ge sproken over de Indonesische pogin gen om Nieuw-Guinea te infiltreren. De mislukte landingen door Dja karta tegengesproken hebben de Australiërs waker geschud. In 1942 was de toestand gevaarlijk en het is helemaal niet te danken geweest aan de Australische defensie, dat de Japanners niet in dit werelddeel ge land zijn. Nu zijn de Australiërs waakzamer en ze letten op alles wat ook maar enigszins hun land zou kunnen bedreigen. Dan zijn er nog de Perzische olle- kwestle, de status van Israël en, niet te vergeten, de jongste moeilijkheden rond het Suezkanaal. Amerika heeft Engeland al laten weten dat van een overdracht aan Egypte geen sprake mag zijn, daar anders de Amerikanen zullen ingrijpen. Dat mag voor Lon den bedoeld zijn, maar Nagulb c.s. kan er kosteloos kennis van nemen. In Egypte zelf mag hij dan de sterke man zijn, hij zal toch op moeten pas sen geen internationaal conflict uit te lokken, want zoveel betekent Egypte ook niet op de kaart. Twee flinke divisies Britse troepen en bin nen drie dagen heeft geen Egypte naar meer Iets te vertellen. Dat weet onder de bevolking van Italië, Duits- landen en Japan grote ontsteltenis; men wist immers dat nog grote aan tallen landgenoten in Rusland ver mist werden. Uit verhalen van gere patrieerde krijgsgevangenen was duir delijk genoeg gebleken dat nog min stens 100.000 Duitsers, 77.500 Japan ners en vele Italianen in leven moes ten zijn. Het Kremlin zwijgt Naar aanleiding van deze verkla ring door het Kremlin werd van vele zijden het verzoek gericht aan de Verenigde Naties tot het instellen van een onderzoek en in December 1950 werd door deze organisatie een com missie van onderzoek ingesteld. De Sowjet-Unie weigerde echter met deze commissie samen te werken en verstrekte geen enkele verdere in lichting. Afgezien van de gevangenen uit deze landen hebben de Sow jets ge weigerd 16.100 burgers in vrijheid te stellen uit Frankrijk, Luxemburg, België en Nederland (ongeveer 100) die in het Duitse leger hadden dienst genomen tijdens de bezetting van deze landen door de Duitsers. Het Kremlin volhardt in haar stil zwijgen in deze kwestie. Een rapport dat de Noord-Atlantische Raad in Augustus 1952 publiceerde maakt de reden hiervan wel duidelijk. De Raad komt hierin tot de slotsom dat de schandelijke behandeling der krijgs gevangenen wel in de eerste plaats moet worden toegeschreven aan „de'; minachting door de Sowjets voor de menselijke waardigheid". Voorts somt de Raad enkele motie ven op, welke de Sowjets tot hun handelwijze hebben gebracht. Het voornaamste is wel het gebrek aan arbeidskrachten. De volkshuishou ding der communisten „kan slechts in stand worden gehouden door de grofste uitbuiting der arbeidskrach ten". De nieuwe Deense grondwet ls bij volksstemming goedgekeurd. Het ver eiste minimum van 45 procent der 8temgerechtigenden sprak zich uit voor de nieuwe grondwet. ,je vrijdagmiddag gehouden bul- Tenslotte namen de Staten een Volgens de bepalingen van deze tengewone zitting van de Zeeuwse motie aan, die door alle fracties werd grondwet wordt de 13-jarige Prinses Provinciale Staten werd gesproken ondersteund en die gericht zal wor- Margrethe, de oudste dochter van over ^et wetsontwerp op de Water- den aan de leden van de Tweede Koning Frederik, de troonopvolgster snoodschade 1953. Kamer der Staten-Generaal. In deze in plaats van Prins Knoed, een broer In aUe fracties werd critiek uitge- motie wordt een dringend beroep ge- van de koning. oefend op dit ontwerp, dat men in daan op de Tweede Kamer om het Voorts zal Denemarken een één- ve*e opzichten nadelig achtte voor de wetsontwerp zodanig te wijzigen, dat kamerparlement krijgen, de stemge- belangen van de getroffenen. Zo meer rekening zal worden gehouden rechtigde leeftijd wordt verlaagd van werd met afkeur gesproken over het met de werkelijk geleden schade. 25 tot 23 jaar en het parlement zal feit dat de vervangingswaarde der Daardoor zal tegemoet gekomen wor- gedeeltelijk afstand doen van zijn verloren of beschadigde goederen den aan het algemeen verlangen naar souvereinitelt ten behoeve van inter- slechts ten dele wordt uitgekeerd en integrale schadevergoeding, eventu- nationale samenwerking. da^ de immateriële schade in het ge- eel bestaande uit vervangingswaarde De nieuwe grondwet zal op 5 Juni heel niet wordt vergoed. Men achtte min afschrijving aan te vullen voor a.s. door Koning Frederik worden ge- de vrees gerechtvaardigd, dat de ge- dit laatste door renteloze credieten. tékpnri troffen gebieden gedurende lange tijd lasten te dragen zullen krijgen, die op Voorts werd gevraagd, tevens de p. hnrf de economische ontwikkeling van het hulsraadschade in de wettelijke re- ICCarÖ QU1KI DinnenKOn gewest remmend zullen werken om- geling te betrekken, opdat het Kam- weer onder de zeespiegel dat bovendien een deel van de ge- penfonds aanvullend kan werken, troffen gebieden door de oorlog reeds meermalen is getroffen, waardoor reeds een verarming is ontstaan. De Gedeputeerde C. Phillpse ver- Tenslotte werd nog meegedeeld dat een regeling, in gunstige zin afwij kend van de oorlogsschadevergoe dingen, in Zeeland niet als onbillijk wordt gevoeld. De terechtstelling van de Rosenbergs De ter dood veroordeelde atoom spionnen, Juluis en Ethel Rosenberg, zullen volgens de jongste beslissing van rechter Kaufmann, in de week van 15 Juni op de electrische stoel in de Sing-Sing worden terechtge steld. Volgens een bericht uit Napels zou de 69-jarige Zwitserse professor Auguste Piccard midden Juni nabij klaarde dat de voorgestelde vergoe de eilanden Capri en Ponza een po- ding voor de schade, geleden ln de ging ondernemen tot een duik van landbouwsector, te gering ls. In het Te JSLS ;fct"aTe 1 Verlangt Rusland bespre. di Stadia toezicht gehouden op het de soupeerde landbouwende bevol- kjnrfen over Duitsland? verrichten van de laatste werkzaam- king gedurende btfna drie jaar van heden aan de „Bathysphere", de dui- haar inkomsten is beroofd. De benoeming van een Russische kerklok waarmede hij de poging zou Hoge Commissaris, voor Duitsland ondernemen. Enkele Statenleden spraken met betekent, dat de Sowjet-Unie ver- Vijf jaar geleden deed Piccard een afkeuring-over het feit, dat de gelden langt naar spoedige vier-mogendhe- poging aan de Afrikaanse Westkust uit het Rampenfonds in de eerste denbesprekingen over de toekomst om tot 4.000 meter af te dalen. Nadat plaats worden gebruikt om de kosten van Duitsland, aldus heeft Dr Wal- zijn duikerklok bij een proefduik, van een deel der vergoedingen aan ther Friedrich, voorzitter van de on waarbij zij onbemand was, werd be- de slachtoffers te dekken. Het zou, der communistische leiding staande schadigd, zag Piccard van de diep- naar men meende, juist zo moeten Vredesraad in Duitsland verklaard, zeeduik af. zijn, dat dit door het Nederlandse Dit eerste Oostduitse commentaar Prof. Piccard steeg 21 jaar geleden volk bijeengebrachte geld gebruikt op de benoeming werd bekendge- in een stratosfeerballon tot 'n hoogte zal worden om aanvullende uitke- maakt door het officiële Oostduitse van 16.201 meter. ringen te verlenen. persbureau A.D.N. Open brief van de 'Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland Hoe kunnen wij dragen wat het Neder landse volk niet kan De Sowjet-Unie en het Westen Economische moeilijkheden ln de communistische landen In Franse diplomatieke kringen wordt verklaard, dat de Russische weigering om deel te nemen aan viermogendhedenbesprekingen over een verdrag met Oostenrijk hun me ning bevestigt, dat Rusland slechts bereid is wat oppervlakkige wijzi gingen in zijn politiek aan te bren gen, maar in belangrijke kwesties van geen toegeven wil weten. De Franse ambassadeur in Moskou, die op het ogenblik in Parijs is, heeft, naar van betrouwbare zijde bericht wordt, aan zijn ministerie van Bui tenlandse Zaken gerapporteerd, dat hem niets is gebleken van een Rus sische bereidheid om met het Westen tot een vergelijk te komen. Franse Ruslandkenners zeiden dat zij hoe langer hoe meer geneigd zijn aan te nemen, dat het hoofdmotief achter het Russische vredesoffensief de wens is om de handel tussen Oost en West weer op gang te brengen, zulks met het oog op de toenemende economische moeilijkheden in de communistische landen, met inbegrip van Cbina. men in Cairo ook wel, maar ze pro beren alleen maar hoever ze kunnen gaan. In Moskou is men niet te spreken over de voorgenomen conferentie van de drie mogendheden op de Bermu da's. Men Is in het Kremlin bevreesd dat men vooraf de gedragslijn jegens de Sowjet zal bepalen, wanneer men te gelegener tijd met Malenkof aan de conferentietafel gaat zitten. En dat Is niet eerlijk! Doch wie boter op zijn hoofd heeft, doet beter niet in de zon te zitten, zelfs in Moskou niet. Zoals wfl reeds publiceerden in het verslag van de jongste vergadering van de Stichting „Nieuw Schouwen- Duiveland", heeft genoemde Stich ting zich met een open brief gewend tot de Ministerraad en de leden van de Staten-Generaal, om b(j vernieu wing de aandacht te vestigen op het zwaar getroffen Schouwen-Duiveland en te protesteren tegen de ontoe reikende schadevergoedingen als zijn toegezegd in het wetsontwerp Water- snoodschade 1953. Hieronder drukken w(j de volledige tekst van deze open brief af. „De watersnoodramp van 1 Febr. 1.1. is een ontzettende slag geweest voor het Nederlandse volk. Het medeleven van de bevolking in alle geledingen was ontroerend en heeft voor de directe slachtoffers, voorzo ver zij de ramp overleefd hebben, een grote morele steun betekend. Het Koninklijk Huis heeft ook bij deze ramp een voorbeeld gegeven dat diepe indruk heeft gemaakt. Inderdaad kan hier van een ver broedering gesproken worden, waar op H.K.H. Prinses Wilhelmina een beroep heeft gedaan, teneinde te po gen aan deze beste gevoelens welke ln ons Volk leven, aan te knopen en deze te bundelen. Allen die de nameloze ellende en het onbeschrijfelijke leed van de eerste Februaridagen van nabij heb ben meegemaakt kunnen getuigen dat de wetenschap dat het Neder landse Volk spontaan hulp bood in alle mogelijke vormen, de harten van de getroffenen met warmte vervulde. En de enorme bedragen welke in het Rampenfonds zijn gestort, zijn een teken dat het Nederlandse Volk het niet alleen bij morele steun wil laten, doch de slachtoffers ook ma terieel wenst te helpen. Er is zo ontzettend veel leed ge leden dat op geen enkele wijze her steld kan worden, dat het voor ons Volk een grote voldoening kan en zal zijn althans de financiële zijde van de ramp gezamenlijk te dragen. Ook de Regering is zich bewust hiervan, blijkens het ontwerp van wet welke de schaderegeling bevat. Helaas moet thans worden gecon stateerd dat dit wetsontwerp rege lingen bevat welke voor de getrof fen bevolking zeer teleurstellend z(jn en een gevoel van onbehagen hebben opgewekt, naast dankbaarheid voor hetgeen op enkele punten geboden wordt. Als de gedupeerden aan de hand van het ontwerp van wet gaan cijfe ren, komen z\j tot de ontstellende ontdekking dat een dergelijk groot bedrag der schade voor eigen reke ning blijft, dat het in vele gevallen niet te dragen is. Dagelijks kolkt het water nog door de overstroomde polders van Schou wen-Duiveland en degenen die het niet van nabij gezien hebben, kunnen zich geen beeld vormen van de enorme verwoestingen. Er wordt van de over het gehele land geëvacueerde bevolking dezer polders een enorme zedelijke moed gevraagd er toe te besluiten over een jaar, als de polders dan droog zijn, in deze woestenij hun leven weer te gaan opbouwen. En als dan duidelijk wordt dat dit financieel niet mogelijk zal zijn, wor den aan deze zedelijke moed wel uiterst zware eisen gesteld. Op basis van de cijfers van de toe lichting op het wetsontwerp blijft reeds f 32.Q00.000,alleen van de herstellcosten der gebouwen voor re kening van de slachtoffers. De naschade wordt in het geheel niet geregeld. Hoe zullen de land bouwers de eerste vijf jaren, zolang het land practisch niets zal opleve ren, moeten leven, en wat moet er van de middenstand komen in deze totaal verarmde streken? Het eiland Schouwen-Duiveland is nu binnen de 10 jaren voor de tweede maal geïnundeerd. De rampzalige ge volgen van de eerste inundatie zijn nauwelijks overwonnen of nu komt een tweede, nog veel zwaardere slag, niet te vergelijken met de eerste inundatie. Het Nederlandse Volk kan, volgens Minister van der Kieft, niet meer dragen dan in het wetsontwerp wordt aangeboden. Doch waarom kan deze voor de tweede maal getroffen bevolking van ons eiland wèl dragen wat het Ne derlandse Volk niet kan? Z(jn deze 20.000 gedupeerden zulke supermen sen? Alleen deze overweging leidt al tot de conclusie dat het gewenst is voor ons eiland evenals voor Kruinin- gen een speciale regeling te treffen. De vergoeding van huisraadschade is wel zéér onbevredigend. Of het de bedoeling is geweest van degenen die het enorme bedrag bijeen ge bracht hebben, dat aan het Rampen fonds de besteding wordt gegeven, die het thans krijgt, mag zeer be twijfeld worden. Het zou ongetwijfeld bevredigen der voor hen zijn als hiermee de im materiële schade zou worden ver goed in de geest van de Stichting 1940/45. Doch afgescheiden hiervan is het een feit dat zij, die hun met zorg en liefde bijeengebrachte inboedel, wel ke vaak hun enig bezit was, in de golven hebben zien verdwijnen, tot de zwaarst getroffenen behoren aan wie door het wetsontwerp geen en kele vergoeding wordt gegeven. Wij hopen nader gedetailleerd op de regeling terug te komen, doch meenden deze spontane reactie onder de aandacht van de Regering, de Staten-Generaal en het Nederlandse Volk te moeten brengen, in de hoop dat zich hierdoor de overtuiging zal vestigen dat de in het wetsontwerp geboden regeling der schade op vele punten onbevredigend is. De Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland", (w.g.) P. HEERING, Voorzitter. >ooooooooooooooooooooo<>$ Ledigheid en verveling maken Lde mensen vermoeider en ner- X neuzer dan harde arbeid. >oooooooooooooo<k>oooo% 1 Juni. Zon op 4.26, onder 20.50. Maan op onder 7.49. 2 Jool. Zon op 4.25, onder 20.51. Maan op 0.15, onder 0,14, 3 Juni. Zon op 4.25, onder 20.52. Maan op 0.35, onder 10.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1. 5.45 van. 18.03 n.m. 2. 6.30 vun. 18.46 njn. 8. 7.17 vjn. 19.32 njn. BROUWERSHAVEN: 1. 5.07 vjn. 17.36 n.m. 2. 5.55 vun. 18.25 n.m. 8. 0.44 vun. 19.14 nun. Springtij: 13 en 29 Juni. Doodtij: 6 en 21 Juni. De Franse kabinetscrisis De leider der Franse Radicale par tij, Mendes-France, heeft president Auriol geantwoord te zullen pogen een nieuwe Franse regering samen te stellen. Samenzwering in L ';via Boliviaanso autoriteiten hebben samenzwering ontdekt, die gericht op de val van do huidige Boliviaan president, Estensero. Door middel van vernielingen vaa bruggen, spoorwegen, benzineopslag-i plaatsen en buislcidingen wilde men de val van de president teweegbrengen ec de nationalistische revolutionnaire be weging, die het heft in banden heeft in discrediet brengen. Do samenzwering word geleid doe oud-president Hertzog. Verder wam bij het confplot de generaals Balivian, Bodriguez ©n Ortiz en kolonel Ichazo betrokken. De twee cerstgenoeinden be- 'Xïcuioa zien in Cliili in ballingschap de andere twee zijn naar Peru uitge weken. De scheepvaart op communistisch China De republikeinse senator Mondt heeft medegedeeld dat de ondercommissie voor onderzoek van de Amerikaanse Senaat over inlichtingen beschikt, vol gens welke thans nog ongeveer hon derd buitenlandse schepen, waarvan vele „ongelukkigerwijs" Britse, strate gische goederen naar de communisti sche troepen in Korea vervoeren. Een van do fechepen was, aldns Mundt, vo rige week door de vloot van national listisch China '„opgepikt". Mundt zei.de, dat de Britso regering laks is in het nemen van maatregelen tegen do handel in strategische 'goed<>3 ren op communistisch China. Dit bleek volgens do Senator, uit het feit, dat de Britse regering nog geen lijst van goederen, die niet mogen worden ver-- scheept, heeft opgesteld die uitgaat van de Werkelijkheid. Ook oefende do regering niet voldoende druk uit cp de scheepvaartmaatschappijen die han del met communistisch China drijven.' Kleurenfilm van de kroning van Koningin Elizabeth In meer dan 100 bioscopen in Ne derland zal reeds van 5 Juni af een uitgebreide Polygoon-Profilti repor tage van de kroningsplechtigheid te Londen te zien zijn. Bovendien zal Polygoon van 12 Juni af een kleu renfilm met een vertoningsduur van ongeveer 40 minuten in omloop bren gen. Deze kleurenfilm, getiteld „Eli zabeth is Queen", zal verzorgd wor den door de uitgebreide staf van „Associated British Pathe Ltd." te Londen. Niet minder dan 45 camera's zullen het gebeuren te Londen op de voet volgen, zowel langs de te rijden route als in de Westmister Abbey. Het éommentaar voor de Neder landse versie zal worden gesproken door de commentator van Polygoon's Neerlands nieuws. De Parijse politie heeft bekend gemaakt dat in de Pinksterdagen bij verkeersongevallen 55 personen om het leven zijn gekomen en 106 ge wond. Bovendien zijn 21 personen verdronken terwijl drie personen overleden tengevolge van een zonne steek. Vorig jaar eisten verkeerson gelukken 49 doden en 59 gewonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1