Evenveel woningen als er vernield zijn zullen herbouwd worden GEMEENTERAAD RENESSE Watersnoodramp wierp grote schaduwop het werk derVereniging VfRIGLEY 'p echte kauwjT" Op Schouwen-Duiveland moet 185 h.a. als verloren worden beschouwd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 29 MEI 1953 No. 17271 Dapperheidsonder scheidingen toegekend ■jr rv K-B- is wederom een aantal l\rOtten zullen worden OpQeruimd met Steun vnn het Rijk dapperheidsonderscheidingen toege kend aan landgenoten, die zich hetzij Verschenen is het vierde verslag de bouwverordeningen. De bewoner- in de Meidagen van 1940, hetzij in van de commissie voor de water- eigenaar zal zelf maximaal tot 20 het verzet tijdens de bezettingsjaren, snood in de Tweede Kamer. Blijkens moeten bijdragen. De bewoner-huur- door moedige daden hebben onder- dit verslag was het bouwprogramma ders zullen geholpen worden op de- scheiden. afgestemd op de bouw van 55.000 zelfde wijze als andere woningzoe- Het bronzen kruis is toegekend aan woningen. Onafhankelijk van de kenden. de sergeant le klas J. M. C. Elenbaas ramp was reeds, met het oog op ver- Met het opkopen van krotten al- uit Tholen (moedig optreden als com- ruiming van de werkgelegenheid, be- len komt men er niet. Zo zullen te mandant B.S. te Tholen tijdens de sloten te streven naar de volvoering Zierikzee b.v. ongetwijfeld ook terugtocht der Duitsers in November van een programma van 65.000 wo- goede panden opgekocht moeten wor- 1944). ningen In 1953. binnen dit nieuwe den, wil men tot een verantwoord Posthuum is het kruis van ver programma is voldoende ruimte voor saneringsplan komen. De minister dienste toegekend aan wijlen de koi-- de bouw van nieuwe woningen in het meende, dat ter zake echter een zeer poraal M. K. van der Beek te Amei'S- rampgebied. De minister verwachtte diligent beleid gevoerd zal dienen te foort (pl. commandant O.D. te Zie rikzee). Verzorg Uw liuid! Tegen zonnebrand, vervellen, stuk lopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huid: Purol. niet meer dan 2.000 aanvragen dit worden, jaar uit het rampgebied te krjjgen. Een gedeelte immers van dit gebied Houten huizen zal eerst einde van dit jaar droog voor getroffen gemeenten zijn. Van de buitenlandse hulp in de Voor het rampgebied geldt, dat het vorm van het beschikbaar stellen van bouwvolume niet aan enige beper- geprefabriceex-de huizen, zal op ver kende bepaling is gebonden; her- schillende wijze gebruik worden ge bouwd zullen worden evenveel wo- maakt. De Zweedse en Noorse wo ningen als er verwoest zijn, terwijl ningen zullen verdeeld worden over de kubieke inhoud irrelevant is. De verschillende getroffen gemeenten, bijdrage voor de herbouw is op ana- De regeling wordt gemaakt, dat een loge wijze gelimiteerd als in de re- eigenaar van een verwoest pand op geling in de wet op de materiële oor- voordelige wijze een dergelijke Noor- logsschade. Het Rijk vergoedt een se of Zweedse woning kan kopen, bepaald percentage van een sober Dit verlicht bovendien het bouwap- gebouwd huis. De maximumbijdrage paraat. is die, welke gegeven wordt aan een De minister deelde mede, dat het huis van 750 m3 inhoud, sober ge- in de bedoeling ligt de woningen van bouwd. Het bouwvolume zelf is ech- de landai'beiders te herbouwen in ter geheel vrij. overleg met functionarissen van het Landbouwherstel. Betreffende de Taxaties per 1 Juli a.s. afgelopen boerderijenbouw deelde de minister De kwestie van de schade ten ge- medf' dat de2:a anal°°S mat de wet volge van verkilling der gebouwen de J>atenele oorlogsschaden zal achtte de minister een uitermate fzchieden. Deze regeling was reeds moeilijk probleem, waaraan in tech- ,oen f er gunstig en zal ook thans nisch opzicht zeer vele nog niet be- weer worden, rekende factoren vastzitten. Er wordt naar een regeling gezocht, doch eerst dient de technische kant van de zaak onderzocht te zijn. Er is thans door Ratiobouw een procédé gevonden, een soort bitumenpreparaat, hetwelk aan de binnenkant van de muren wordt gesmeerd en de vochtigheid tegen houdt. Betreffende de snelheid van de procedure voor de schadetaxaties Volgende maand komen vermoedelijk de xeerd zal zijn, terwijl ditzelfde voor Zuid-Holland en Zeeland, voor zo ver dan drooggelegen, op 1 Juli a.s. gebeurd zal zijn. MAN SLIEP ACHT JAAR OP GRANAAT Toen de heer L. Bal te Bruinisse een oude matras opruimde, die door de overstroming nat was ge worden, kwam hij tot de ontdek king dat hij sedert 1945 op een niet ontplofte vliegtuiggranaat ge slapen had. Wat men na de vorige inundatie voor een muizengat had aangezien, bleek veroorzaakt te zijn geweest door een granaat, zo als men die in 1945 op alle moge lijke en onmogelijke plaatsen kon vinden. Maar al die jaren had men van de granaat niets ge merkt. BIJ EXAMENS spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN President Eisenhower heeft te Washington verklaard, dat geen en kele krijgsgevangene met geweld zal worden gerepatrieerd en dat „geen gevangene onder druk zal worden gezet of op welke wijze dan ook vrees zal worden aangejaagd". toegewezen 50 houten zomerwoningen Speciale rampenbegroting werd ingediend HET WERK AAN DE SINGELDIJK BIJ SCHELPHOEK. Op de achter grond het grote dtfkgat, op de voorgrond de nieuwe dijk. (Men zie het desbetreffend artikel elders in dit nummer). (Luchtopname A.N.P.-Foto). VOGELWACHT „SCHOUWEN-DUIVELAND" Mogelijk ontstaan nieuwe natuurlijke broedterreinen bleef onverminderd zijn krachten geven aan het werk der vereniging. Met genoegen wordt de medewer king van de pers gesignaleerd. Voor dierendag werden de schoolkinderen ingeschakeld. Voor een desbetref fende wedstrijd werden 22 prijzen uitgereikt. Dr. Joh. van Burkom bracht de jeugd het belang van na tuurbescherming onder het oog. Twee leden uit Renesse en 1 uit Haam stede zullen het examen voor con troleur afleggen. Van de verspreide klutenkolonies zullen kaartjes wor den gemaakt. Met dankbaarheid In een bij het jaarverslag 1952 ge- tweede Pinksterdag. Een andere ex- voegd naschrift, schrift de secreta- cursie vond plaats naar Verklikker. ris van de Vogelwacht „Schouwen- en meeuwenkolonie. Hier werden eniging gemeld, f 152,78 werd in het Duiveland", de heer N. H. Lysen, dat grauwe kiekendief, stormmeeuwen, boekjaar meer uitgegeven dan ont- Opruiming krotwoningen de ramp van de le Februari een grote strandlopertjes en plevieren enz. ont- vanSen- schaduw heeft geworpen op alles wat dekt. Veel steun werd onderwonden xnet Vogelwacht annex is. Het is van de Rijkspolitie, vooral in de per- Britse troepen die op wacht reeds zeker dat een der leden door soon van adjudant Kouwen. Door stonden in Moascar, dat in de Suez- indirecte gevolgen hieraan is over- plaatsing van borden werd de aan- kanaal-zone ligt, hebben op een leden, terwijl anderen zich nauwe- dacht van automobilisten gevestigd groep Egyptenaren geschoten, die lijks konden redden en alles verlo- op overstekende vogels bij het veria- probeerden een waterleidingpijp door rèn, waaronder moeilijk te vervan- ten van de broedgebieden (eenden te snijden en te stelen. Twee Egypte- gen eigendommen, als boeken, mi- en weidevogels). Enormë belangstel- naren werden gewond en naar een croscoop, verzamelingen, studiema- ling bestond voor de zomerexcursies ziekenhuis vervoerd en drie werden teriaai e.d. Ook natuurreservaten door de badgasten. Er zouden meer gevangen genomen. gingen weer verloren met hun kost- helpers moeten komen voor de rond- Richax-d Slansky, een broer van leidingen. Medewerking werd ver- de verleden jaar terechtgestelde voor- leend bij het verstrekken van raap- malige secretaris-generaal van de De Raad dezer gemeente kwam on- financieren. De Raad gaat in prin- der voorzitterschap van burgemees- cipe accoord met het voorstel van B. Verschillende gemeentebesturen ter Lunsingh Tonckens in voltallige en W. hieraan haar medewerking te trachten thans krotten op te kopen; vergadering bijeen. verlenen. het Rijk staat deze gemeenten bij Tot de ingekomen stukken behoor- Ook krijgt Rexiesse nog 16 perma- tot 50 van het aankoopbedrag ver- den o.a.: een verzoek van G.S. om nen te houten woningen. Hierin kun- minderd met de waarde van de grond, vex-hoging van de keurlonen op te nen allereerst de van de winter slecht Deze regeling blijkt heel goed te wer- schorten, een goedkeuring van G.S.. gehuisveste evacué's in ondergebracht ken. Sommige gemeenten zijn zelfs op de aankoop door de gemeente van. worden. Directieketen zijn Renesse zo voortvarend, dat zij ook praktisch een perceel grond hoek Hoogezoom- niet toegewezen, niet beschadigde krotten opkopen, Oude Moolweg. Met een schrijven. Om tot verwezenlijking van het zodat zelfs een zekere remming van van de gemeente Zierikzee om de zomerhuizen-texrein te komen moet deze gemeentelijke activiteit noodza- salarissen van de veeartsen v. d. Ak- nog grond aangekocht woi-den van £arg beplantingen, kelijk is. ker en Stevense i.v.m. de ramp tijde- de fam. Fasol. Deze is bereid tot ver- Met betrekking tot de verstrekking lijk te verhogen tot f 7500,— per jaarr koop wanneer zij andere grond hier- Het is nog niet precies te zeggen vergunningen. Met de heer de Rui- Tsjechoslowaakse communistische van een nieuwe woning aan de be- gaat de Raad accoord. Ook besluit voor in de plaats krijgt. Door de ge- hoe de vogelwereld op de ramp zal ter> hoofdambtenaar van het minis- partij, is veroordeeld tot levenslange woners van verloren gegane krotten de Raad om het gemeentepersoneel meente zal nu van het Burgerlijk reageren. De grote inlagen zullen in terie van q K en w werden belang- gevangenisstraf, aldus Radio-Praag, maakte de minister onderscheid tus- in vaste dienst een rampentoelage te Armbestuur grond aan de Stoofweg ieder geval veranderingen ondergaan. rijke onderwerpen besproken, als Hij was, tezamen met drie anderen! sen bewoners-eigenaars enerzijds en geven van 20 van het salaris. worden gekocht en overgedragen Die van Burgh zijn uiterlijk niet ver- beperking zilvermeeuwenaantal e.a. schuldig bevonden aan verraad en bewoners-huurders anderzijds. Be- Na in besloten vergadering te zijn. worden aan de fam. Fasol in ruil anderd. Waarschijnlijk worden door Dhr j vijverberg te Schuddebeurs spionnage. wonei-s-eigenaars zullen kunnen pro- geweest deelt de voorzitter mede dat voor de andere grond. Bovendien de diepe kreken, die momenteel voor fiteren van een bepaling in de Ramp- de ontslagaanvrage van de heer N. moet door de gemeente nog een toe- het eiland een ware verschrikking schadewet, waarin onder meer staat, Beije als lid van de huisvestingscom- gift betaald worden. De door de ge- betekenen, zand afgezet, waardoor dat de opbouw van nieuwe woningen missie wordt aangehouden tot de vol- meente van de fam. Fasol te verkrij- natuurlijke broedterreinen zullen moet voldoen aan de bepalingen van gende raadsvergadering, daar de gen grond wordt daarna aan de ontstaan. Dit heeft zich ook op Wal- Raad betrokkene, gezien zijn ver- Stichting overgedragen. cheren voorgedaan. Daar hoopt het diensten, in de commissie wenst te Bij de rondvraag verzoekt de heer Staatsbosbeheer door passende be- Westhoeve om meer soepelheid door plantingen het geheel wat aantrek- en W. bij de bouw van woningen kelijk te maken. In de hoge duin- wroor eigen rekening door evacué's op gebieden waar de zilvermeeuwen al andere terreinen dan aan de Oude een maand eerder dan andere jaren Moolweg. De heer Stevense sluit zich neerstreken, zal een concentratie van hierbij aan. Beide heren vinden dat vele vogelsoorten komen. Voor de 23.. en W. oog moeten hebben voor de vereniging zal hier werk te over zijn. behouden. Vervolgens wordt vastgesteld z.h.s. plan ex art. 43 der Woningwet, re gelende de bebouwing op het perceel, hoek Oude Moolweg-Hoogezoom.. Eveneens wordt de interim-regeling Ziektekosten 1953 vastgesteld. 40-jarig bestaan van de militaire luchtvaart Grootse manifestatie op Soesterberg Twee luchtvaarttentoonsteliincen (nl. Op een verzoekschrift van de heer noodtoestand. De voorzitter deelt me- Het feitelijke jaarverslag geeft een t0 Niïmeeen fen te Soesterberg); sport- P. v. d. Weele uit Rotterdam om mej. dat B. en W. echter moeilijkhe- Imposant beeld van de verenigings demonstraties (te Nijmegen), overdracht N.v.d.Weele te ontheffen van Woon- «3™ vrezen bij de afbraak na de activiteit in 1952 een activiteit die van de ceremoniële tonnen voor de forensenbelasting 1952, wordt gunstig droogvalling. Na enige discussie met succes werd bekroond, want in inchtmacbtkancl ite Niimeeon), gala- beslist. Hierna besluit de Raad, op wordt besloten dat iedere aanvraag één jaar tijds is het aantal leden van - - - - 1-r-< c om op ander terrein te bouwen apart 125 gestegen tot 270. bezien zal worden, doch de verplich- 1952 was vooral een rijk propagan- ting zal worden opgelegd deze wo- distisch jaar; vooral de jeugd werd ningen na de droogvalling op te rui- met natuurbescheiTning in het alge- men. meen en het werk van de vogelwacht Dhr. Blom vraagt of het mogelijk in het bijzonder geconfronteerd. Niet is dat door de Prov. Voedsel Com- minder dan 1200 meisjes en jongens kwamen onder het gehoor van de Vogelwacht. Talrijke sprekers kwa- Ingezonden Mededeling concert door do luchtinachtkapol (to verzoek van G.S., tot enkele wijzi- Nijmegen), rondvlucht bovon Neder- gingen van ondergeschikt belang in. land met schroef- en straalvliegtuigen, de statuten van de „Stichting Renes- en verder te Soesterberg: icrnnslegging se". De tweede begrotingswijziging bij bet monument voor govallon vlie- 1953 wordt z.h.s. aangenomen. Voor gers, korpsmaaltnden voor officieren de uitgaven tengevotge van de ramp onderofficieren van de Koninklijke wordt een speciale lampbegroting in- DE SCHADE AAN DE FRUITCULTUUR Na drie maanden zout water bloeiden de bomen nog Schouwen-Duiveland: De stand van de fruitbomen in de Zeeuwse inundatiegebieden is de laatste maand zeer snel verslechterd. Over de situatie op Schouwen-Dui- Van de circa 1.200 ha fruitteelt die ve^an<i wordt het volgende opge- werd getroffen zal zeer weinig in zo- mei"kt: danige staat overbleven dat een ren- Geïnundeerd ca. 185 ha fruitteelt. dabele exploitatie mogeyk is. Zeer Over de fruitbomen op het eiland be verhuurders- straatweg staan onder dak te bren- vertoonden films. Genoemd worden voorz>chtig uitgedrukt maakt 100 ha hoeft men zich geen illusies te ma- wKfc_ Van zomerhuizen f 48.000,-. Sen. De raad heeft er geen bezwaar de heren S. de Waard, dr. E. van f.®" "delukc kans de ramp behoor- ken. Wel lean men zich verwonderen 6 De noodverordening Renesse d.d. tegen dat een dergelijke ruimte op- Koersveld van de Plantenziekte kun- 1Vk overleven. Verder mag nog over het feit, dat na drie maanden 14 Maart 1953 wordt ingetrokken en. gesteld wordt op een terrein van de dige Dienst te Wageningen, de heer circa 100 ha °,p dlJ og? k iout water._de bomen nog bloeiden. mo7 acht de nieuwe verordening wordt door gemeente aan de Luie weg. Regensburg de Mooi e.a. Vogelken- Luchtmacht, aanbieding borstbeeld ge- gediend. Hierop komen als uitgaven missaris een afgedekte ruimte ge neraal Snijders, NAVO-vliegdemonstra- o.a. voor: exploitatie barakken ter- maakt wordt om de landbouwma- ties, ziedaar in hoofdzaak hot pro- rein aan de Oude Moolweg f 8940,— <*mes die op de polder aan de Prov. men spreken voor de vereniging en gramma dat tor viering van het voer- en schadeloosstelling tig-jarige bestaan der militaire vaart in Nederland is opgesteld. Dit programma is verdeeld over do pe riode van 27 Juni tot en Augustus. de Raad bekrachtigd. Deze laatste In totaal (zullen tussen de vierhon- noodverordening houdt in dat men derd cn vijfhonderd vliegtuigen aan vergunning^ nietJ^^dan. dit vliogfcest bun kunnen tonen. "QV,U1" verloren worden beschouwd omdat Ongeveer 90 ha fruit van het zand- Ook wordt door verschillende le- ners onder de leden verleenden me- °,a' a' ®nSunstiweer een gebied in de kop van Schouwen gaat den geklaagd over de vervoei-smid- dewerking bij de samenstelling van a" spelen. Voor de overige ook te gronde, delen. Hierna sluiting. de lijst van op het eiland voorko- 1,00° ka zlet het er reeds nu h°Pe" Dwars door deze ten dode gedoem- mende broed- en trekvogels. Pogin- l00s uit' de boomgaarden, die een lange keten gen om een gedeelte van de Wes- Aldus het samenvattend oordeel vox-men langs de Hoge Zoom van Re- De Sowjet-Unie heeft medege- tenschouwense inlagen te huren en voorkomt aan het slot van een nesse naar Haamstede, wordt thans Do één maand in Renesse mag verblij- knallen die óntstaan bij "hct"doorbre- ven. De voorzitter licht toe dat een ken van de geluidsbarrière zullen, als andere noodverordening nodig was do -weersomstandigheden gunstig zijn, om toeristenbezoek mogelijk te ma- 'deeld, dat vier personen die worden als vogelreservaat te oestemmen mis- beschouwing over de inundatie en de een nooddijk gelegd. Over een brede wederom kunnen -worden gehoord door ken, maar verkapte vestiging tegen, aangeduid als Amerikaanse spion- lukten. Een der pachtei"s blijkt een frujtteelt in het officiële orgaan van strook worden de fruitbomen afge- de vele duizenden toeschouwers die te gaan. nen, zijn gegrepen en terechtgesteld, beschermer van de broedvogels als bet Centraal Bureau van de Tuin- zaagd, waarna draglines de rest doen. worden verwacht. Er is plaats voor Vermoedelijk zullen in de volgende De mannen waren, aldus de desbe- kluten en tureluurs.. Tijdens het bouwveilingen in Nederland. Met de nooddijk hoopt men de hui- enice honderdduizenden. Uitnodigingen maand de aan Renesse toegewezen treffende Sow jet-verklaring, boven broedseizoen was er een zeer inten- j)e SOmberste verwachtingen wor- zen van de fruittelers langs de Hoge ziin verzonden 'aan allo daarvoor in vijftig houten zomerwoningen komen, -de Oekraine met parachutes afgezet. sieve controle in de duinen. Verschil- ,jen jn zeeland ten aanzien van de Zoom te redden, aanmerking komendo buitenlandse en Het materiaal van deze woningen is Britse militairen hebben een lende bekeuringen werden gemaakt. fruitteelj bewaarheid, zo wordt in het binnenlandse autoriteiton. gratis ,doch het vervoer en het op- .geheel dorp in de omgeving van Ge- Eierroof van de kluten te Koude- overzicht o.a. vermeld. Gedacht werd gt. Philipsland: Do toeschouwers (zullen op deze dag richten daarvan zal door de Stichting neifa, in de Suezkanaal-zóne, met de kerke kwam niet voor. namelijk dat ca. 75 80 °/o van de ook weersomstandigheden voorbebou- „Renesse" moeten worden gefinan- grond gelijk gemaakt. De 300 huizen Geliefd vogeleiland 1,200 ha in het rampgebied Geïnundeerd ca. 25 ha. Er is nog den' 240 parachutisten kunnen zien cierd. De stichtingsakte zal spoedig van het dorp werden door middel verloren zou gaan en dit percentage enige kans dat een kleine, met peren neerdalen op de voormalige Soester- gepasseerd worden en dan zal de van bulldozers vernield, nadat was Schouwen-Duiveland bleef een zal waarschijnlijk nog belangrijk ho- beplante oppervlakte het zal redden, bergso vlieghei, die veranderd is in een Stichting een geldlening kunnen aan- onderzocht of zich geen mensen meer door ornithologen gezocht eiland. Een ger uitvallen. Er zal weinig over- doch overigens moet alles worden af- moderne luchtbasis. gaan om Benoemde kosten te kunnen in de huizen bevonden. succes was een „geluidsexcursie" op blijven. geschreven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 5