Deputatie gaat in Den Haag betere verbindingen bepleiten Nieuwe Bloemenzeep is de kennismaking waard K'.'M-wy Old lilacs STICHTING NIEUW SCHOUWEN-DUIVELAND Gevraagd zal worden om aparte schaderegeling voor het eiland Op de jongste vergadering van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duive land", onder voorzitterschap van de heer P .Heering, is naar voren ge komen dat In landbouwkrlngen de wenselijkheid wordt onderstreept, dat het Bouwbureau van de Stichting voor de Landbouw op het eiland een eigen bureau opent, zulks met be trekking tot toekomstige boerderijen- bouw. Gelet op de ruime ervaring die bij boerderijeqbouw in diverse stre ken des lands de laatste jaren Is op gedaan, werd afgezien van het oor spronkelijk voornemen een prijs vraag voor boerderijenbouw uit te sohrijven. De voorzitter onderstreepte in dit verband evenwel het creëren van een eigen type Schouwse boerderij, daar doorgaans de boerderijen op het eiland weinig karakter vertoonden. De heer Geluk was van mening, dat mogelijk de landbouwers niet meer de geijkte bouwwijze voorstaan, om dat speciale verlangens en eisen naar voren komen. Aan de Stichting voor de Landbouw zal nu een brief uit gaan, waarbij op diverse punten de aandacht zal worden gevestigd. Aan de P.T.T. is een vroegere och tendbestelling gevraagd, omdat de late mail voor vele zakenmensen een bezwaar vormt. Naar Ir Geers is een schrijven uit gegaan inzake verbetering van de weg langs de Langendijk. Naar me dedeling van de heer Stevense wordt hier thans voldoende aandacht aan besteed. Een onderhoud ls aangevraagd met de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting, Ir M. D. A. Gle- rum, Inzake plaatsing van barakken voor de terugkerende bevolking. Ge prezen werd het gebaar van de Stich ting „Nieuw Walcheren" tot het or ganiseren van een concert ten bate van de Stichting „Nieuw Schouwen- Duiveland". Met een verzoek tot verzorging van bewoners der barakken in de corri dor, uitgaande van de bakkers van Dreischor, zal rekening gehouden worden. Onderzoek kosten levensonderhoud De heer C. Hoek deed mededeling van het werk van enkele enqueteurs van het Departement van Econo mische Zaken, die een onderzoek in stellen naar de kosten van levens onderhoud op het eiland, die na de ramp zijn gestegen. Een uitvoerig on derzoek is nog gaande. Een rapport zal nadien worden opgesteld dat o.m. aan de Stichting zal worden voorge legd. Andermaal werd ernstige crl- tlek geleverd over de erbarme Rjke verkeerstoestanden en het vervoer van en naar het eiland. Audiëntie zal worden aange vraagd bU de minister van Ver keer en Waterstaat, Z.Ex. Algera, om te pogen hierin op korte ter men verbetering te verkrijgen. Uitvoerig werd de tekst van een eertijds te verzenden open brief be sproken, waarin wordt gevraagd om een aparte regeling voor Schouwen- Duiveland, in verband met de zwaarte van het getroffen zijn. Met betrekking tot de weg langs de Langendijk werd nog opgemerkt dat verhoudingsgewijs te weinig mensen hier werkzaam zijn. Wat be treft de verkeersmoeilijkheden werd het betreurd dat de A.N.W.B. zich hier niet wil oriënteren over de toe stand. Hierna ging de vergadering ln besloten zitting. Ingezonden mededeling ÏTITTÏT Niet krabbon. De helder 11 l~. I I IV vloeibare D. D. D. kal- VJ U U JiV meert de jeuk ln enkele aeconden, doodt do ziektekiemen en ge neest tot diep ln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN 1 HUIDAANDOENINGEN J Stad en Provincie ZIERIKZEE Buitenlandse hulp voor Zierikzees Lyceum Honderd dollar van Amerikaanse school De recto' van het Zierikzeca Ly ceum1, dr. J. J. Westendorp Boerma ontving een bedrag van 100 dollar vau do Eastern Junior High School te Pontiac (Michigan, U.S.A.). Dit was een oven Spontane als gulle reactie op een door hem geschreven brioi aan do voorzitter van do leorlingenvereniging van genoemde school. Dr. Boerma schetste hierin een duidelijk beeld van de situatie op Schouwen-Duiveland en vrijwel letterlijk geciteerd heeft hot dagblad van Pontine do brief overge nomen. Het geschonken bedrag werd bijeengebracht door de oudervereniging en de lcerlingenvereniging van die school. Verder werd frs. 14.500 toegezegd door <h(et Lycée de Ganjons de St. Cloud, Frankrijk, en 85.000 lire door een middolbaro school te Venetië. Do Arnhemse Gymnasiastenbond stond het batig saldo van zijn lustrumvie ring af ten bedrage van niet minder dan f 1073. Deze wclkomo gaven maken het mo gelijk op 9 Juli een reünie van alle geëvacueerde leraren en leerlingen te houden ln hot Maarten Maartenshuis te Doorn. Als de school weer begint, zullen do gedupeerdo leerlingen mét boeken geholpen kunnen worden. De Engelse Rotnry-clubs te Leigh (Lancashire) on Stone (Staffordshire) biodon voor 12 m'cisjos en 10 jongens van 12 tot 10 jaar uit het ramlpgcbied gratis logies aan van 21 tot 29 Juli en van 18 tot 26 JulL Alleen de reis kosten (van Goes reap, f 55 en f 75) zijn voor rekening von de deolnom'eif. Leerlingen van hot Ziorikzces Ly ceum, die taee zouden willon, moeton zich vd(5r 1 Juni aanméldon bij de rector. Man en tractor in de sloot Dinsdagmiddag ls als gevolg van een aanrijding de heer W. t. H., die een tractor bestuurde, met zijn voer tuig ln het water geraakt bij de Ruigedljk. Hij reed met een tractor met ledige aanhangwagen de Ruige- dijk op, waar t. H. enig hout wilde opladen. De heer W. C. was even eens op de tractor gezeten. Toen de bestuurder met zijn voertuig wilde draalen, reed hij de dijk af en kwam ln het water terecht. De heer C. sprong nog Juist op tijd van de trac tor af, maar t. H. liep een nat pak op. Met een grote tractor konden de belde voertuigen weer op het droge worden gezet. ZIJ bleken niet bescha digd. Op de „Molenberg" werd de machine schoongemaakt waarna hij spoedig weer rijden kon. Op 20 Mei vond op hot stadhuis ten overstaan van notaris J. J. v. cL Ende en ln tegenwoordigheid van de heren R. Gerritsen, E. H. Mulder en H. E. S. Sinck, do aanwijzing plaats van personen, die 4 rijwielhulpmotoren ton geschenke kregen. Deze 4 rijwielhulpmOtoren van hot merk „Durif" Waren een gceohenk van dé "Fa. Louwmlan en Parqui uit Den Haag. De aanwijzing geschiedde op de num mers van de verblijfsvergunningen' De gelukkigen Warent J. L. Lukus, St. Domusstraat D 247; mej. CL Schot, Sc hcepa t inïmerdij k A 475f mej N. CL Hoijboer, Schcepjsllmmerdijk A 474; W. CL Holm!, Havenplein D 380. De heer Gerritsen roikto m'et een todpasselijk woord de métoren aan de uitverkorenen uit. HAAMSTEDE Geslaagde uitvoering Kinder koor „Westelijk Schouwen" Onder leiding van do heer J. Kuperij gaf het Kinderkoor „Westelijk Schou wen" Vrijdagavond ln een goed bezet „Tavenu" zijn jaarlijkse uitvoering, die door |de watersnood later viel dan op andere jaren. Na een kort wel komstwoord van de voorzitter, do hoor M. Evertse, memoreerde de directeur, dat dit de eerste lustrum'uitvoerfng van dit koor w,as. Hij releveerde nog wie indertijd hobbon meegewerkt aan de oprichting. Hij dankto allen, dis steeds dit koor op een of andoro wijze hebben gesteund, doch vooral de da mes van hot bestuur, die ook nu weer Voor klodlng Van do kinderen hobbcn gezorgd, terwijl do hoor J, C. vnn Strien do Ironie deoora weer voor zijn rekening heeft genomen. Het koor telt momenteel 50 leden, doch daarvan 41 jn slechts 5 jongens. Spr. deed een be roep op de ouders er toe moe te worn ken dat moer jongens lid worden. Hierna werd het eerste deel van het programma van 9 nummers afgewerkt, dat als laatste nummer de bokonde cnr.tnto „De schoonste feestdag" van Cath. v. Hennes vermeldde. Op uitste kende wijze werden de verschUlcndti nummers, mot pianobegeleiding, uilgo- voerd, waarbij öpviel dat de uitspraak zo goed Was- Het was een genot naar de heldere kinderstemmen te luiste ren. Van plankenkoorts hadden de jeugdige executanten geen lost. Zij hin gen als het ware aan do ogen van do directeur om' toch maar zo goed mogelijk hun partij te kunnen zingen. Na do pauze waarin loten werden verkocht ten bate van hot Ramlp|bn- fonds Word de operette in 3 be drijven „Do Bloem'enfoe en de Prinses", van H. Meerman opgevoerd. Op ge slaagde wijze werd deze operette voor hot voetlicht gebraoht, waartoe de aan- kloding van de speclstertjca en spo- lertjes alsmede de aan klodlng van het toneel niet Weinig bijdroegen. De heer Evertse dankte daarna de heor Kuperij voor deze trio oio uitvoering, waarna de heer ,T. L. Jonker namens het ge meentebestuur het koor gelukwenste met dit le lustrum en dankte voor de geslaagde uitvoering. Tenslotte wer den door de voorzitter aan verschil lende dames bloemen aangeboden voor do verleende medewerking, terwijl ook do beer van Strien en de pianiste, mej. E. Simons, een geschenk ln ontvangst mochtea nemen. Hierna sloot de voor zitter deze welgeslaagde en mooie uit voering, die deze week in Burgh herhaald zal Wordem Vogelwacht nam natuur liefhebbers mee de duinen in Twee geslaagde excursies met Pinksteren Evenals vorig jaar wenden ook na weer met 2e Pinksterdag door de Vo gelwacht „Schouwen-Duiveland" een 2- tal excursies georganiseerd, w.o. een ochtendexcursie voor het waarnemen van vogelgeluiden Sfaaraan ongeveer 2ü personen deelnamen. Onder leiding van de heer A. M. v. d. Oord werd een wandeling gemaakt vanaf de trap te Wcetenschouwen langs de binnen kant naar de „kop van de duinen". De deelnemers genoten van bet prach tige natuurschoon, maar nog meer van de diverse vogelgeluiden die zij hoor den, terwijl er bijzonder veel klau wieren te Zien waren, zodat de stem ming uitstekend was. Des middags werd onder leiding van d» Adjudant bij de Rijkspolitie, de heer L. Kou wen, een excursie gemaakt naar de Verklikkerduinen achter de Schouwse Boer, waar stormmeeuwen en wulpen met jongen werden geobserveerd. In de jonge duinvorming werden nesten van strandlopers, dwergsterns, kluten en scholeksters gevonden. Vervolgens werd nog een bezoek gebraoht aan een terrein waar veol weidevogels voor kwamen, waar onder meer een nest van een Slobeend gevonden werd, ter wijl ook de grutto en tureluur (dake) daar waargenomen werden. Ook bij deze excursie genoten de vogellief hebbers onder de doskundlgo leiding van al hetgeen te midden van de moois natuur werd waargonomeu. Ondanks de lnstlgo verbindingen zijn er in het algeméén toch nog vrij wat bezoekers ln de Westhoek tijdons do feestdagen een kijkje wezen neuron, al hoewel lang niet op een schaal als vorige jaren. Gasten waren en zijn er vrijwel nog niet. Er waren wat be zoekers uit Zierikzee, m!aar voor de zakenmensen zal dit niet veel „aarde aan de dijk" hebbon 'gezet. Wol een verschil met vorig jaar toen hotels en vele pensions op deze tijd reeds behoorlijk waren bezet. DREISCHOR In de Woensdag j.l. gehouden ver gadering van Ingelanden van de pol der „Dreischor" werd, met Ingang van 1 Juli 1953, tot waterbouwkun dig ambtenaar benoemd de heer M. J. van Nieuwenhuljzen, waterbouw kundig opzichter/tekenaar bij de Pro vinciale Waterstaat te Zierikzee. ZONNEMAIRE Concert „Nut en Uitspanning" Bij gunstig weer zal het muziek gezelschap „Nut en Uitspanning" al hier op Zaterdag 30 Mei a.s. een con cert geven op de muziektent. BRUINISSE Ook mieren schuwen zoute grond Op Bruinhue on waarschijnlijk ook op andere plaatsen die na de inundatie zijn droog gevallen, heerst mémenteel een waro mierenplaag. Deze beestjes blijken niet verdronken te zijn, inte gendeel, (Op alle denkbaro en ondenk bare plaatsen in de huizen krioelt hot thans van dit nijvere 'uisect. Maar zo vormen |Ols vanouds onwelkome gasten in keuken én provisiekast. Waarschijn lijk hebben ook zij last van het zout ln do grond en zoeken daarom andere woonplaatsen). Schenking voor dc Kleuterschool Onder de culturele Instolllngon op BruLnisso, dio ernstige sohado loden ten gevolge' van de watersnood was ook de Kleuterschool; hot gebouw zeer ern-J atig beschadigd, leermiddelen waarde loos, schoolmeubilair ernstig geoxi deerd door hot zouto water enz. Bur- gemecstor Miohnëlis ontving van oon inzameling van de Mlldohon Roalschulo te Sohaffhauson een bodrag van f 900, bestemd voor deze school. Enorm zanddepöt bij Zijpe Waar vroeger bij het tramWtation het bouwland ln de diepte lag, aohter de dijk van de Vluohthaven, verheft zioh een ver boven de* straatweg uit rijzende zandvlakte, het resultaat van 3 maanden Samenwerking van de zand zuiger „Urkerland" én de pors-zuigcr „Amérland" van do firma van Haaften uit Den Haag. Uit dit zanddépAt wer den reeds vele honderdduizenden zand zakken gevuld voor Oude dijk en Ram- paartse dijk 'Aan de Oude dijk heeft mén thans geen zand meer nodig, daar werken een viertal draglines om' de dijk van oon grondlaag te voorzien Voor de twee nog open zijndo gaten aan do Ramjpaartso dijk is er in het zanddepAt nog rand genoeg aanwezig Het grootste gat in genoemde dijk heeft zioh Intussen tot plmi 100 meter ver* breed Thans drie soorten Castella Hebt U al kennis gemaakt met de nieuwe Castella Bloemenzeep? On verpakt, in vier zachte tinten, ver krijgbaar voor slechts 20 cent! Vraag er vandaag nog naar. Omgeef U met de geur van ontluikende rozen. Er is nu keus uit drie verschillende Castella-soorten. Vraagt Uw huid vooral om dik en overvloedig schuim, dan is er Castella Spécial (32 ct) voor U. Voor weer andere dames zal de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 ct) de aangewezen zeep zijn voor een intensieve huidverzorging. Tijdelijk kunt U twee stukken Castella Schoonheidszeep kopen voor slechts 50 cent - een uiterst aantrek kelijk aanbod! En tenslotte: wilt U voor een klein bedrag toch het genot hebben van 4- Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Geref. Gemeente Zierikzee: 10, 3 en 7 uur Ds Mallan. Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. St. Phlllpsland: driemaal leesdienst Oud-Geref. Kerk 8t Phlllpsland: driemaal leesdienst Leger des Hells Zierikzee: 10.30 uur openbare samen komst 12 uur Zondagsschool, oJ.v. luitenant J. W. Gelderman. De gemeenteraadsverkiezingen in de VUestiioek van üchouwen een echte, erkende merkzeepdan is er nu dus ook de fijne Castella 3Joemenzeep, die U maar 20 ct kost. Keus is er dus voor letterlijk iedere beurs! BURGH Ir. W. vau Soest hield zijn laatste lezing voor de afdeling van de N.F.O. Hij had belangrijk aandeel in de fruitteeltontwikkeling „Fruitbomen zijn zeer gevoelig voor overstroming met water, doordat de wortels spoedig stikken, ook in zoet water. Bij overstroming met zout wa ter komt daar nog bij de chloorver giftiging, dat de structuur van de grond bederft, zodat er drie faotcren zijn, die het afsterven der bomen ver oorzaken", aldus ir. W. van Soest in zjjn laatste lezing voor do afdeling Westelijk Schouweu van de N.F.O. te Burgh. Overigens is er, aldus ir. van Soest, nogal verschil ln gevoeligheid van do vcreohillondo f rultsoorten voor zout wa ter. Zo lijden aardbeien erg en ock pruimen en kersen, maar zwarte bos sen zijn weer wat 6torker. Bij de ap pels is er onderscheid naar do ver schillende variëteiten, terwijl ook de onderstammen nogal verschillen govcn o zie... bi re zijn weer minder gevoe lig, maar ook de behandeling van de homén voor de inundatie is van in vloed. Ongesnoeldo bomen houden, het langer uit. Ook de geaardheid van de grond (geploegde bf onbewerkte grond) is van Invloed. Na rooiing der dode bomen zal de grond in een zo goed mogelijke toestand dienen te worden gebracht, waartoe gips beschikbaar komt. De fruitteelt krijgt meer gipls dan de landbouw. De waarde van de boomgaarden zal op basis van 31 Januari jl. worden vorgoed. Sptekor meende dat do schade behoorlijk zal worden geregeld, maar waarschuwde er tegen zich niet blind te staren op in dit verband reeds genoemde bedragen. Aao het blot braoht ir. van Soest dank voor de ondervonden medewerking hij gaat zioh vestigen te Naaldwijk on ■wenste do Westhoek geluk mét de benoeming van ir. Hennik .als zijn Opvolger. Zorg voor het onderwijs Dankwoorden werd on verder gespre ken door de heer H. van Toledo en de voorzitter, de heer J. G. Priemlis. De laatsto herinnerde aan de bereid willigheid van ir van Soest tot hot geven van cursuseen en het houden van lezingen De voorzitter van de Vereni ging tot bevordering van het Tuin- bouwendorwijs, de heer K. J. Dam- bruln, dankto de scheidende functio naris voor zijn medewerking aan hot onderwijs in deze streek Do heor C. Har tog wees er in een dankwoord op hoe door de zorg van ir. v. Soest voor het Onderwijs hij er belangrijk toe heeft bijgedragen, dat de oultuur in Westelijk Schouwen op een hoog peil staat. Do voorzitter van „Pomona" memoreerde het Vele dat ir v. Soest voor de technische en economische ont wikkeling vnn de fruitteelt heeft ge daan Tenslotte dankte de heer J. P. C Boot naméns de oud-leerlingen van de Fruittecltschool Voor wat de heer van Soest Voor dit onderwijs heeft tot stand gebracht Mot een kort woord dankte daarop Ir van Soest voor de tot hem gerichte woorden en deelde méde, dat hij ook Schouwen-Duiveland, waarmee hij volgens do heer van Toledo zijdelings verbonden blijft, niet zal verJ gem;. Dxzma namen de aanwezigen miet oen handdruk afsoheid van Ir van Soest, die voor do fruitteelt in Zeeland zo veel heeft betekend Ingezonden mededeling VERWONDINGEN DIE IN HET GEZIN KUNNEN VOORKOMEN PREDIKBEURTEN Zondag 31 Mei Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 9.30 uur Ds v. d. Grift, 11 uur Ds v. Royen (bev. lidm.),* 7 uur dhr Bakker. Burgh: 10 uur Ds Swaak, 7 uur Ds v. Liere. Haamstede: 10 uur Ds Nauta. Re- nesse: 10 uur Ds v. Llere, 7 uur Ds Swaak. Eikerzee: 10 dhr Malipaard. Brouwershaven: 11 uur Dr Sperna Welland. Zonnemaire: 9.30 uur Dr Sperna Welland. Noordgouwe: 7 uur Ds Huizing. Dreischor: 10 uur Ds Huizing. Bruinlsse: 10 uur Ds v. d. Brink, 3 uur Ds Radstake. St. Phl llpsland: tweemaal Ds de Lint. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur Ds Wlersema van Lewedorp. Haamstede: 10 en 5 uur Ds H. C. Voorneveld van Pernis. Renesse: 7.30 uur Ds Voorneveld. Brouwershaven: 9.30 en 2.30 uur Ds J. H. Mulder te Voorburg. Zonne maire: 10 en 2.30 uur Ds Nagelkerke. Anna-Jacobapolder: tweemaal Ds de Regt van Nieuwendijk. Lijat 1 (C11.U., A.K., S.G.P.) 149 6teimnen (160) 3 zetels; Lijst 2 (Fvjd» A125 stemmen (142) 2 zetels; Lijst 3 (V V.D.) 118 «temmen (115) 2 zetels; samen 392 6temmon; ongeldig 12 «tem men Totaal 404 stommen. Gekozen: Lijst 1 J Bolkenbaas, J. Bouman, W Jonker Lijst 2 L. v. d. Klooster, J Duson Ljjit 3 A. v. fiSuijén, W J. v. d. Zonde. HAAMSTEDE Lijst 1 (V V.D.) 202 ötemmen (188) 2 zc.els. Ly.t 2 (C.H.U.; 248 stemmen (230) 2 zetels; Lijst 3 (A.R., S.G.P.) 235 stemmen (201) 2 zetels; L(jst 4 (P.vxi.A.)' 189 stemmen (238) P.v.d.A. en Arb.p|artij 1 zetel. Totaal 874 stem men. Gekozen: Lijst 1 T. L. Jonker, J. D. v. Nieuwenhuizen. Lijst 2 M. den Boer, P. Slager Az. Lyet 3 Jl v. Wa- veren, J. Goudzwaard. Lijst 4 J. CL de Bruijne RENESSE Lijst 1 (Comb C.H.U., S.G.P., A.R.) 141 stemmen (149) 2 zetels; Lijst 2 (V V.D.) 202 stemmen (216) 3 zetels; Lijst 3 (P v.d.A.) 110 stemmen (105) 2 zetels; Ongeldige stemmen 11 Totaal 464 stemmen. Gekozen i Lijst 1 J. J. Padmés, J. Wcsthoovo Lijst 2 M. do Roo, J. Ste vense, R H. Blom. Lijst 3 C. Dorre- man, W v. Klooster. Coloradokevers In Zeeland zijn dezer dagen de eerste coloradokevers gesignaleerd. Op Walcheren spoelden bij Ritthem zeven coloradokevers aan en in Oost- kapelle veertien. Ook elders ln het land schijnen reeds kevers gevonden te zijn. Naar van de Plantenziektekundlge Dienst vernomen wordt, heeft men besloten ook dit jaar weer zijn vol ledige aandacht aan de kevers te schenken. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te IJsselmuiden (toez.): J. van Sliedregt, Ede; te Wageningen: B.'Èysinga, Barneveld; te Warga: G. M. Spelberg, Hilversum. Aangenomen naar Nieuw Lekker- land: B. Haverkamp, Veen. Geref. Kerk Bedankt voor Hoogkarspel: G. M. Spelberg, Hilversum. Beroepen te Duisburg-Ruhrort: J. Wlepkema, Roden (D.); te Winscho ten: C. Goeman, Schipluiden. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Aangenomen naar Hoogeveen: Joh. Francke, Rotterdam-Delfshaven. Ingezonden mededeling UITZONDERLIJKE MILDHEID VOORKOMT ELK IRRITEREND EFFECT. fM FEUILLETON 50 Drie VROUWEN door W. KERREMANS Kort na zijn hervatting van de ge wone dienst ging Cornelisse met groot verlof en deze kwam hem met een ontroerende stem danken voor wat Venkel voor hem gedaan had. Hij zou 't nooit vergeten dat hij aan Venkel zijn redding verschuldigd was, hij was nu gerust en zeker van zich zelf en had de drankzucht geheel overwonnen. Enige weken later keerde hij nog eens terug met zijn vader, die niet had willen rusten voor ook hij de man gezien en gedankt had, van wie zijn zoon hem had verteld hoe deze hem tegengehouden had op de ge vaarlijke weg, waarop hij aan het af glijden was. Venkel bleef de twee jaren, dat hij nog diende, voldoening en genoegen beleven aan zijn werk en betreurde nooit dat hij zijn diensttijd had ver lengd. Het stond bij hem echter wel vast, niet nogmaals bij te tekenen. Hij moest verder, geen onderofficier blijven. In het weekblad „Het Paard", waarop hij zich geabonneerd had, las hij de advertenties en vond er nu en dan aanvragen, die hem geleken zou den hebben als hij niet gebonden was geweest en toen hij zijn laatste jaar was Ingegaan nam Marlen zich voor, tegen de expiratie van zijn verband, te gaan solliciteren. Zijn geestelijk leven was meer en meer vrijzinnig geworden. Hij bleef gelovig, maar bezocht een vrijzinnige kerkdienst en ging zonder enig ge wetensbezwaar naar vermaken die hij vroeger voor zondig had gehou den en dansen vond hij een groot ge noegen, zelfs in dancings. Op een avond was hij met een vriend zo'n dansgelegenheid binnen gegaan en wilde na gedanst te heb ben naar zijn tafeltje gaan, toen een meisje op besliste wijze op hem toe kwam en vroeg: „Ben jij niet Marien Venkel?" „Ja.dat ben ik en wie. „Kom eens-mee, dan gaan we wat zitten en zal Ik je zeggen wie Ik ben". Zij zochten een tafel en daar ver telde zij Llen Scheepers te zijn, dat zij als dienstbode naar de stad was gegaan, verkering had gekregen die was afgeraakt, dat zij toen de smaak beet had van het uitgaan, andere jongens vond die haar tracteerden en dat zij nu.elke avond daar kwam en voor de pret leefde zoals zij het noemde. Lien Scheepers. Marien herinnerde zich haar. Hij was met haar op school geweest en had bij zijn verloven wel over haar horen spreken als een ver loren schepsel, dat het brede pad op was gedoold en niet meer thuis mocht komen. Het was nog het type van een flinke, gezonde meld, die de brandende levenslust uit de vurige ogen straalde en die het vermoedelijk niet aan vereerders zou ontbreken. Dat bleek Venkel die avond, dut hij daar was met Llen. Hij danste met haar, maar slechts nu en dan kon zij bij hem komen zitten, want elk ogen blik naderde haar iemand om haar ten dans te leiden. Zij was in de dan cing niet slechts bekend, zij was er populair en familiair noemde ieder haar bij de voornaam of bij haar bij naam „duifje", welke zij gekregen had, omdat, als zij stil lachte, wat zij diwijls deed, ze een geluld maakte als een kirrende duif. Hoen zij weer eens aan Venkels tafeltje kwam zitten zei ze: „Ik ga weg Marien, lk heb er ge noeg van. Ga je mee?" „Ja, lk breng je thuis. Waar woon je?" „Ik woon alleen", antwoordde zij een beetje beschaamd en noemde een zijstraat van de Parallelweg, een buurt waar meer meisjes woonden die een leven leidden als Llen. Onderweg stak Llen ongevraagd haar arm door de zijne en zei, dat ze het zo prettig gevonden had eens met een goede oude kennis van hiyrr eigen dorp te kunnen praten en toen ze voor haar woning waren gekomen vroeg ze of hij nog even mee naar boven ging. Venkel begreep de uit nodiging en nam die graag aan. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 2