Samenzwering tegen Peru ontdekt DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zierikzee zag weer het eerste gezelschap Belgische touristen In sommige stadsdelen zitten huizen onder de rioolmodder ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN.- Prijs per 3 maanden b(j vooruitbetaling f 2,47, per weck 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschjjnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per m.m. Succcsjcs (max. 15 m.m.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee. WOENSDAG 20 MEI 1953 109e Jaargang Ons Koninklijk Paar in Denemarken Argentijnse ballingen zouden de aanstichters zijn geweest Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn Dinsdag omstreeks half 11 met hun gevolg op het vliegveld Kastrup te Kopenhagen aangekomen. De Argentijnse politic heeft een Uit papieren in de woning van de Zij werden ontvangen door koning samenzwering ontdekt tegen het le- la Serna was komen vast te staan Frederik IX en koningin Ingrid. Ver ven van de Argentijnse president, dat de wapenen afkomstig waren der waren o.m. aanwezig: Prins Knad Juan Peron. De samenzwering was van Argentijnse ballingen in Uru- en Prinses Caroline Mathilde, Prins eveneens tegen de ministers van Pe- guay. Deze hadden ook geld gezon- Axel en Prinses Margaretha, Prinses ron gericht. Door de onlangs door den. De 24-jarige echtgenote van de Margrethe van Bourbon-Parma, Prins de politie uitgevoerde actie tegen op- la Serna werd eveneens in hechte- en Prinses Viggo (de vroegere Ame- standige elementen is komen vast te - nis genomen, saan dat de ontevredenen een op zienbarende aanslag op het kabinet zouden plegen, toen dit onlangs bij eenkwam. Honderd jaar Kromstaf rikaanse Leonor Green), Prins Górm, de Deense premier Erik Eriksen, de Deense minister van Buitenlandse Zaken Ole Björn Kraft, vertegen woordigers van leger, marine en luchtmacht en de Nederlandse gezant Katholiek Nederland heeft Zater- De opstandelingen waren van plan dag en integenw00rdigheid en zijn echtgenote, de heer en mevr. 1 fintn'e nanr hpl l'OflPI'inPSfP— T iirlnTt naai het xegeiingsge n pausej|jjce vertegenwoordi- Een deel van hen „„_4._i_.-___, in drie auto' bouw te rijden. zou met ontplofbare stoffen en hand- vail iVUC llct ir granaten het gebouw betreden, ter- bisschoppelijke hiërarchie, nu hon- wijl de anderen met lichte machine- derd jaar geled op gr00(se en plechtige wijze gevierd. Zeer vele wereldlijke en kerkelij ke autoriteiten hebben de plechtig- Luden. Koningin en prins inspecteerden na De opstandelingen zouden zich ver volgens naar een niet nader aange duid vliegveld hebben begeven, van- au,A"1,'cltc" '1CUUC" v*Cj""i4~ Tir.i- heden, die voor het grootste gedeelte ger, de aartsbisschop van Mechelen kardinaal van Roey, het herstel der de begroeting de erewacht van de Deense luchtmacht en daarna ver trok de stoet naar het koninklijke slot Amaliënborg, waar de Neder landse koninklijke gasten zullen lo geren. 21.31 n.m. 22.39 n.m. 21.18 n.m. 22.27 n.m. waar zij in een vliegtuig naar Uru- I-,,, in het Utrechtse stadion werden ge- guay zouden uitwijken. Hieruit blijkt houden, bijgewoond. Onder hen be de nauwe band die er bestaat tussen vonden zich enkele kardinalen, het „plaatselijke terroristen en buiten landse agenten en inmenging". In de woningen van de la Sarna en Amadeo werden springstof en auto matische wapenen aangetroffen. Bei de zijn in hechtenis genomen. Spoedige conferentie Churcill-Eisenhower? Een Meteor 4 straaljager van de voltallige Nederlandse episcopaat, vxlegbasis „Twenthe" is bij het zo vele buitenlandse en missie-bisschop- genaamde „doorstarten" verongelukt, pen, zeven ministers onder wie dr. Het loestel kwam terecht onder de Drees, staatssecretarissen, Kamerle- gemeente Weerselo. Het werd totaal den en Commissarissen der Konin- vernield. De piloot werd levenloos S'n- aangetroffen. Het toestel is niet in De herdenking van deze gebeurte- brand gevlogen, nis, welke de inleiding betekende tot de emancipatie van dé Katholieken in Nederland, was hoofdzakelijk een ^Een foto ergens uit het rampgebied toont de schrikbarende verwoesting Straaljager verongelukt waarvan de totale kosten worden geraamd op 860 millioen gulden. Schou- wen-Duiveland kreeg een belangrijk deel van deze schade te incasseren. Nu het wetsontwerp Watersnoodschade 1953 de Tweede Kamer heeft be reikt, is duidelijk geworden dat lang niet alle schade kan worden vergoed. feest van geestelijke waarden, doch Prof "Willy Messerschmitt heeft in verschillende manifestaties heeft sprekende over „Duitse moeilijkhe in politieke kringen te Londen ver- het Katholieke volk van Nederland den der luchtvaarttechniek" te Dus- klaart men, dat Sir Winston Chur- 0p waardige wijze hulde gebracht seidorf verklaard, dat een toekom- chill, de Britse premier, zal trachten aan het episcopaat en aan de be- v «4 te komen tot een spoedige conferentie stuurderen der kerk.. Stlge Dmtse vliegtuigindustrie in met president Eisenhower, ter be- Kardinaal van Roey, die Z.H. de korte ü^d een 2rote opleving te zien spreking van de internationale toe- paus heeft vertegenwoordigd bij de zal geven. De technische wetenschap stand. viering van het eeuwfeest van het pelijke vereisten voor de vliegtuig- Men gelooft echter^ tot hij eerst herstel der bisschoppelijke hiërar- bouw 2ijn in West-Duitsland aanwe- de premiers van het Britse uemene- chie, is Maandag ten paleize Soest- best na de kroning van Koningin dijk door H.M. de Koningin ontvan- Zlg' De Duitse vliegtuigindustrie zal Elizabeth zal willen raadplegen. gen. Ongeveer 20 minuten heeft H. door de lagere lonen goedkoper kun- De conferentie zou kunnen dienen jyj. met de .kardinaal gesproken. nen leveren dan hei buitenland. ter opheldering van de huidige Brits- Amerikaanse meningsverschillen. Wetsontwerp tot vergoeding der waters noodschade bij de Kamer ingediend Uitsluitend werd gedacht aan schade van materiële aard. De schade aan grond en gewassen wordt in natura her steld. Schade tot en met vyftig gulden komt niet voor vergoeding in aanmerking Egyptisch oorlogsschtp gezonken Het patroillevaartuig „Nasr" van de Egyptische marine is na een aan varing met het Zweedse tankschip „Jaguar" in de baai van Suez ge zonken. Volgens een bekendmaking van de Egyptische strijdkrachten werd de gehele bemanning op de kapitein na gered. De „Jaguar" werd volgens het com muniqué enigszins beschadigd. De „Nasr" mat 672 ton en had een be manning van zestig koppen. Het vaartuig had vroeger als mijnenve ger deel uitgemaakt van de Britse vloot. Protest van de Nederlandse Regering tegen Indonesische infiltratie op Nieuw-Guinea Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: De minister zonder portefeuille, Mr Luns, heeft ten departemente van Buitenlandse Zaken aan de wnd. Hoge Commissaris van Indonesië me degedeeld, dat de Nederlandse rege ring krachtig protesteert tegen de op Nieuw-Guinea door gewapende In donesische militairen gedane poging tot infiltratie. De minister heeft voorts het ver zoek gedaan, dat de Indonesische re gering harerzijds een diepgaand on derzoek zal instellen en de Neder landse regering op de hoogte zal brengen van de maatregelen ter be straffing van hen, die voor deze in filtratiepoging verantwoordelijk kun nen worden gesteld, alsmede van die ter voorkoming van herhaling. HERVATTING TOURISTISCHE BENELUX-TRADITIE Wandeling over nooddam werkte ontnuchterend Een Britse motortorpedoboot is Zondagochtend in de haven van Aar- hus (Denemarken) gezonken, nadat zich aan boord van het schip een ontploffing had voorgedaan. Twee andere Britse motortorpedoboten werden beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De Britse schepen hadden deelgeno men aan oefeningen van de Deense vloot en lagen voor het week-einde in de haven van Aarhus gemeerd. De archivaris, <le heer P. v. Beveren, heeft na maanden van ontreddering weer een eerste groep Belgische gasten mogen rondleiden, die na een lange reis uit Antwerpen naar Schouwen-Duive- land waren gekomen, om de feitelijke toestand hier eens in ogenschouw te nemen. Het gezelschap was hier gelijk tijdig met ëcn groep uit het Gooi, die per speciale Spidoboot naar Zie rikzee wa i: gekomen. De komst van het gezelschap Belgen betekende een hervatting van de Bcnelux-traditie op touristisch gebied, waarop Schouwen- Duiveland in de na-oorlogso jaren zich steeds meer heeft ingesteld. Het gezelschap bestond uit een vijftig personen, die onbewust do rol van pioniers speelden. Zij vormden naar mag worden aangenomen de voor hoede van een grot© schare Zuider buren, die teelf willen zien hoe allerlei, door vroegere reizen geliefd geworden plekjes, de Jramp hebben doorstaan. De gezamenlijke verenigingen voor vreemdelingenverkeer van Schouwon- Duiveland hebben Uitdrukkelijk gesteld, dat zij het getroffen eiland niet willen maken t»t ten kijkobject zonder meer; men wil cr geen reclame uitslaan, maar nu de ramp er toch eenmaal ligt kan er moeilijk bezwaar tegen be staan, dat zoveel mogelijk mensen met eigen ogen zien, wat do zee heeft ge broken en Vcrgruizeld. Do -heer v{an Bcvoren die dag en nacht zwoegt om een zo volledig mo gelijke documentatie van de ramp bij een te Vergaron heeft de Belgische gasten o.m. de ruines getoond van de Witte SwaenV. Door do jpas drooggevallen gedeelten der stad 'voerde de tocht en tenslotte maakte het 'gezelschap een wandeling; over de nog enkele bressen verto nende zandzakkendam die als een nco-stadsmuur de Scheiding maakt met het Schouwsc binnenmeer, waarin lang zaam maar Zeker allo sporen van be woning door do zoo worden wegge spoeld. Rechts ligt de door hot water aangevreten stadsrand biet do verbrok kelde huizen toenzaam in het doodstille water, dat ïiog altijd door de Weste lijke toegangspoort bij vloed komt bin- nengolven. Links baar de verre einder strekt zich de eindeloos schijnende zee uit, waarboven hier en daar de maca bere resten van huizen en boerderijen omhoog staken. De Belgische bezoekers hadden alle luidruchtigheid verloren en 6nel ont roerd als zij zijn, stonden zij met tra nen in fde ogen, telkens betuigend dat zij nimmer hadden kunnen vermoeden, hoe erg do zee toesloeg. ',,'t Is teven verschrikkelijk als onbe grijpelijk", zei bns een onderwijzer ,aan één der 'Antwerpse scholen. We moesten aan die woorden nog denken, lang badat de kapitein van do veerboot naar Zuid-Boveland met moeite zijn schip door het onstuimige water bij het Westhavendijkgat had geloodst. Televisie wordibeëindigd als regeringsbijdrageuitblijft De televisie-uitzendingen zullen op 1 October a.s. beëindigd moeten wor den, wanneer er geen positieve be slissing is genomen omtrent een re- geringsbjjdrage. De omroepvereni gingen zien zich namelijk geplaatst voor het feit, dat de bijdrage die zij uit eigen middelen voor het televisie experiment beschikbaar hebben ge steld, groot f 1.200.000, het maximum is wat in het licht van hun werk zaamheden op omroepgebied verant woord moet worden geacht. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot vergoeding van de watersnoodschade. Daarin is dezelfde grondslag gekozen als voor de vergoeding van de materiële oor logsschaden. De bijdragen van de re gering blijven echter buiten de uit keringen van het Nationaal Rampen fonds. De hulpverlening die dit fonds zal verstrekken komt niet in minde- van de .Rijksbijdrage. J3ij dit wetsontwerp is uitsluitend gedacht aan de schade van materiële aard. Ook ligt het in de bedoeling dat door betaald loon zal worden vergoed. De schade aan grond en gewassen wordt zoveel mogelijk in natura her steld. Is zulks niet mogelijk, dan ver leent het Rijk een bijdrage die is ge steld op het verschil in verkoop waarde vóór en na de beschadiging. Voor beschadigde of verloren gegane gewassen wordt de kostprijs vergoed met inbegrip van het arbeidsloon. Herstelbare schade aan gebouwen wordt geheel vergoed, indien deze beneden de f 1.000 ligt. Van de schade tussen f 1.000 en f 3.000 gulden zal de bijdrage op f 1.000 plus driekwart van de resterende kosten komen. Voor herstelkosten van meer dan f 3.000 bedraagt de vergoeding f 2.500 vermeerderd met 60 van de kosten boven f 3.000. Voor onherstelbare ge bouwen wordt de nieuwbouw ver goed onder aftrek van 1 voor ieder jaar dat het verwoeste pand oud was alsmede onder aftrek van de waarde van de restanten. Hier geldt dus het principe van de kostprijs, waarbij is gedacht aan een maximum afschrijvingspercen tage voor ouderdom van 40 °/o. Deze aftrek kan worden gehalveerd op verzoek van de belanghebbende met het oog op de ouderdom van het ver nielde pand. Deze bepaling geldt uit sluitend wanneer het één bedrijfs pand en één woning betreft. Een korting van 10 wordt toe gepast op de vergoeding van panden waarvan de waarde ligt tussen de 30- en 60.000 gulden. Daarboven be draagt de korting 15 overeenkom stig de wet op de materiële oorlogs schade. Uitrusting en voorraden Vergoeding van onherstelbare schade aan uitrusting en voorraden zal geschieden op grondslag van de kosten van wederaanschaffing. Deze kosten zullen worden vergoed onder aftrek van een redelijk bedrag voor afschrijving. In de practijk komt die niet hoger dan 60 °/o te liggen. Voor handels- en bedrijfsvoorraden zal de op 31 Januari geldende inkoopsprijs worden vergoed. Veevergoeding Voor gebruiksvee krijgt men een vergoeding van de kosten bij het op nieuw aanschaffen van dit vee. Wat handelsvee betreft zal de vergoeding neerkomen op de gemiddelde markt prijs in Januari. Watersnoodschade tot en met f 50 komt niet voor vergoeding in aan merking. O O O Zeg niet dat ge iemand kent voordat ge een erfenis met O hem hebt gedeeld <><><>000<>0000000044040440e 20 Mei Zon op 4.39, onder 20.34 Maan op 11.40, onder 1.31 21 Mei Zon op 4.38, onder 20.36 Maan op 12.50, onder 1.45 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21. 9.11 v.m. 22. 10.18 v.m. BROUWERSHAVEN: 21. 8.44 v.m. 22. 9.52 v.m. Springtij: 29 Mei. Doodtij: 22 Mei. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Neerlangbroek: W. v. Tuyl, Lopik; te Apeldoorn: W. E. den Hertog, Loosduinen; te Nijverdal: E. H. Grolle, Driel; te Haarlem: J. de Groot, Apeldoorn; te Haastrecht: L. J. v. d. Kam, Kedichem. Aangenomen naar Benschop: A. v. d. End, Werkhoven; naar Zweelo: D. A. Werner, Rotterdam; naar Heems kerk: B. J. J. Naessens, Doetinchem. Bedankt voor Lienden: A. v. d. End, Werkhoven; voor Scheveningen: F. D. Emous, Rotterdam-Hillegers- berg; voor Lexmond: A. Klein Kra nenburg, Kootwijk. Beroepen te Hoornsterzwaag: A. Langeler, Pesse; te Amsterdam: J. H. Mulder, Voorburg; te Bovensmilde: J. Knol, Surhuisterveen. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Beroepen te Grootegast: B. de Vos, Utrecht. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Sneek: D. H. Biesma, Hoogeveen. Bedankt voor Gouda: C. Verhage, Broek onder Akkerwoude; voor De Krim: A. Gruppen, Biezelinge; voor Papendrecht: K. G. van Smeden, Utrecht-N. Geref. Gemeente Aangenomen naar Dirksland: H. v. Gilst, Elspeet. Beroepen te Ermelo: Chr. v. Dam, Amsterdam. Bedankt voor Boskoop: Chr. van Dam, Amsterdam-C.; voor Den Haag en voor Ottersville (Canada): W. de Wit, Moercapelle; voor Veenendaal: H. v. Gilst, Elspeet. Ned. Herv. Kerk THOLEN. De Ned. Prot. Bond al hier heeft de beschikking gekregen over een fraai ingerichte zaal met ruim 110 zitplaatsen, een geschenk van de heer D. Joppe alhier. Zondag j.l. werd de zaal voor de eerste maal gebruikt en ging Ds O. Elseman uit Bergen op Zoom voor. Het gemeente bestuur en afgevaardigden van an dere kerken en afd. woonden de dienst bij. NU HET WATER IS WEGGEVLOEID Elf zeelieden zijn Zaterdag om het leven gekomen toen de Spaanse treiler „Rio Lagares" nabij de kleine havenplaats Cedeira aan de Noord westelijke kust van Spanje is ver gaan. De lijken van negen opvaren den zijn geborgen. Van de veertien opvarenden wisten drie zich zwem mend te redden. Caissons uit Engeland voor Schouwen-Duiveland De Nederlandse regering heeft in Engeland een achttal grote betonnen caissons gekocht, die zullen worden gebruikt voor de dakdichting bjj Schelphoek op Schouwen en Duive- land en bjj Kruiningen op Zuid- Beveland. Reeds enkele dagen na de ramp is van Den Haag uit aan Engeland ge vraagd, of er nog grote drijvende pontons waren, die gebouwd waren om bij de invasie in Frankrijk dienst te doen. Zulke pontons heeft men ook bij de dijkdichting op Walche ren gebruikt, schrijft het Vrije Volk. Eerst kort geleden heeft de Engel se regering laten weten, dat Neder land een achttal caissons kon kopen. De betonnen gevaarten, die Neder land nu tegen een schappelijk prijsje heeft overgenomen, zijn groter dan die welke indertijd op Walcheren zijn gebruikt. Zij zijn 60 meter lang, 19 meter breed en 18 meter hoog. De zeesleepvaartonderneming Smit Co. is gevraagd de acht caissons van Portland naar de Zeeuwse wa teren over te brengen. Zij zullen daar in begin Juni nodig zijn. Alles schreeuwt om ferme waterstralen Zodra het water is weggevloeid of weggepompt, komen niet alleen de aangerichte verwoestingen in al hun afschrikwekkendheid tevoorschijn, maar bljjkt ook duideljjk hoe af schuwelijk vies en smerig de omge ving is geworden. Zo komt er in het lage gedeelte van Zierikzee in de richting van de Nieuwe Haven een Augiasstal tevoorschijn, die niet al leen de beschrijving tart, maar die de mensen wel moet ontmoedigen. Zolang er een verbinding was met de Schouwse binnenzee, werd het water voortdurend ververst en was er voldoende stroming om de riool producten af te voeren naar „buiten". Sinds het ogenblik dat bij de Hoofd poortstraat de dam is gedicht, wor den deze afvalstoffen echter niet meer afgevoerd met als gevolg dat zij zich over de straten en in de hui zen hebben verspreid. Het weinige nog in de straten aanwezige water ziet pikzwart en een stinkende dra derige modderbrei, omhoog gebor reld uit de riolen, heeft zich overal op vastgezet. Het ergste is dat lang niet overal water beschikbaar is om tegen al de ze viezigheid de strijd aan te binden. In vele gevallen moeten de mensen zich beperken tot het wegscheppen van de lagen viezigheid, maar in vrij wel alle straten, als Krepelstraat, Breestraat, Schuttershofstraat enz. schreeuwen de huizen om een ferme waterstraal. Een moeilijkheid blijkt te zijn, dat de tankauto van de wa terleiding nog niet overal komen kan. Het zou evenwel alle aanbeveling verdienen, dat de tanks stonden op gesteld op de gunstigste punten, zo dat de mensen, die met de schoon maak zijn begonnen, water op niet al te verre afstand kunnen halen. We durven wel te voorspellen dat de schoonmaakploegen die naar hier komen, een zware tijd tegemoet gaan. Zeeslik wor^t schoon in vergelijking met de smerigheid, die zich in deze buurt, op de straten en in de huizen heeft vastgezet. Het is allemaal on eindig vies en akelig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1