tm RANG 1111% RANG Stichting „Nieuw Schouwèn - Duiveland" Op verschillende wijzen tracht Stichting regionale belangen te dienen petsHd/péU/itf. madeemtezonfr JVIRIGLEY; de echte Infeionden mededeling REQUESTEN EN VERZOEKEN AAN DIVERSE INSTANTIES Nur de voorzitter, de heer P. Heertn*, op de jongste vergadering van de 8tlchtlng „Nieuw Schouwen-Duiveland" heeft medegedeeld, U er In de afgelopen dagen allerlei activiteit ontwikkelt, die ten doel heeft veel soortige eilandelljke belangen te dienen. De Stichting heeft het voornemen hiermede ln de toekomst onverminderd voort te gaan. Zfl wil eigen Initia tieven nemen en spreekbuis ilJn van de eilandelljke bevolking, om so goed als het mogelijk is op de bres te staan voor de regionale belangen. Medegedeeld werd dat de door de R.T.M. In te leggen „Kaagboot" voor de dienst Zierlkzee-Anna Jacoba- polder niet over voldoende motor kracht blijkt te bezitten, zodat de verbetering nog niet analoog is met de ln dit verband gedane toezeggin gen. De voorzitter had een bespreking met Ir Geers van de Rijkswaterstaat over het vervoer van en naar de Westhoek via de weg langs de Lange- dijk. Gebleken is dat herstel en ver betering van de weg wel drie maan den ln beslag zal nemen en het is van belang dat het werk niet door onophoudelijk verkeer wordt ge stremd. Als voorlopige oplossing is een regeling ontworpen, dat bij Scha- rendijke en Brouwershaven slagbo men zullen worden geplaatst en dat tweemaal per dag het verkeer uit beide richtingen in de gelegenheid wordt gesteld in queue er overheen te rijden. De doorlaattijden zullen in de pers worden bekend gemaakt. De heer Stevense merkte op het noodza kelijk te achten dat een politiejeep of motor telkens voorop gaat, om on tijdige passages e.d. te voorkomen. Dit geschiedt ook bij Kruiningen tot aller voldoening. Nader zal nog met Ir Geers worden gesproken vol doende ruimte te creëren voor de voertuigen om zich op te stellen. Aan de Griffier der Tweede Kamer is een schrijven uitgegaan dat de Stichting gaarne bereid is een ex cursie te organiseren, zoals is voor- genomen door leden van de Water snoodcommissie. Evenzo is er bij de directeur-gene raal der P.T.T. op aangedrongen een snelle en volledige automatisering van de telefoon te bevorderen. De voorzitter deelde mede, dat deze automatisering een behoorlijke kans van slagen maakt. Het Comité Open stelling Telefoon schonk haar kas saldo van f 300 aan de Stichting. tien auto's van de weg gebruik moe ten maken. De hulsraadschadevergoedlng Uitvoerig werd gediscussieerd over de huisraadschadevergoeding. De voorzitter had een bespreking met de heer Schot van het Rampschade bureau, waaruit bleek dat de huis raadschadevergoeding wordt geacht te vallen buiten een wettelijke rege ling om. Voor instelling van een con sultatiebureau gevoelde deze func tionaris niet. Te Vlissingen gaan de enqueteurs naar de getroffenen en vullen ter plaatse de formulieren in. Het is nog niet te zeggen of een der gelijke werkwijze ook hier kan wor den gevolgd. De algemene indruk was dat er t.a.v. de huisraadschade vergoeding nog weinig zekerheid en duidelijkheid bestaat. De mensen worden nog van het kastje naar de muur gestuurd en het totaalbedrag dat ieder krijgen kan, is niet bekend. Een aan sommigen te verstrekken kampeeruitrusting zou niet afgetrok ken worden van de rampschade. Aan de heren van het Rampschadebureau zal een uitnodiging worden gestuurd een volgende vergadering der Stich ting bij te wonen. Na duidelijke voor lichting zal een publicatie worden opgesteld ten gerieve van het pu bliek. Met de vissersvereniging „Helpt Elkander" zal contact worden opge nomen over een eventuele vertegen woordiger van de visserij in de Stich ting. De noodzaak van een te houden openbare vergadering werd onder streept. Dit dient echter te geschie den op een wijze, dat zoveel mogelijk mensen in contact worden gebracht met het werk der Stichting. In ver band hiermede werd een propaganda- commissie samengesteld waarin zit ting hebben de heren J. Stevense, A. Brand, A. Geluk, G. Vorstheuvel La- brand en M. J. Bij de Vaate. Deze commissie zal 'n S.O.S.-week (Steunt Overstroomd Schouwen-Dulveland) organiseren, waarin het eiland zal worden geplaatst ln de landelijke be langstelling. De Stichting heeft een werkprogramma opgesteld, dat nog onderwerp van gesprek uitmaakt. Critiek werd geuit op de aan ae leggen dam rond Scharendijke. Het werk is daar zeker zo maar drie we ken blijven liggen. De barakkenbouw In de Westhoek wil men al dadelijk komen tot barakkenbouw. Aan de minister van Wederopbouw zal wor den gevraagd waar de door hem toe gezegde barakken blijven. Zeer ont stemd bleek men over de belemme ring die vaak door gemeente en an dere instanties in de weg worden ge legd om te komen tot barakkenbouw door particulieren. Veel te veel wordt nog gedacht in voorrampse termen. Nadeligheid voor natuurschoon (uit eindelijk verdwijnen de barakken toch weer) mag thans geen factor van betekenis zijn. De bouw van barak ken kan tenslotte ook aan een ter mijn of andere voorwaarden worden gebonden. De minister zal dan ook worden verzocht een schrijven te doen uitgaan naar de gemeentebestu ren, dat met de plaatsing van barak ken de grootst mogelijke soepelheid wordt betracht. De heer van Toledo deelde mede, dat de detailhandel nog altijd groen ten rechtstreeks kan betrekken van de Veiling „De Zuidhollandse Eilan den" te Rotterdam. Gepogod zal worden vermindering van de prijs van wegenkaarten voor eilandelljke automobilisten te ver krijgen. Op het werkprogramma komen wij na een volgende vergadering nog na der terug. Vol sprankelend zonlicht. Verrassend fijne smaken. U herkent RANG aan de vrolijke kleurenttnteling en aan de naam RANG, die op het beschermend omhulsel staaL Ingezonden mededeling Stad en Provincie Kachels voor Schouwen Binnenkort kan oit AtobtcrdLm een so hip worden verwacht mot een lading van 240 kachola van verschillend mo del en afmeting, voor het droogstoken van de ónder Water gestaan hobbonde huizen in Brouwershaven, Bruinisee, Drcischor en Zierikzeo, Een tweede Stagende prijzen Bij het ministerie van Binnenland se Zaken is aangedrongen op een on derzoek door deskundigen naar de stijgingstendens, die de prijzen van allerlei artikelen in dit gebied ver tonen. In antwoord op een desbetreffend schrijven werd van het Rampenfonds bericht ontvangen, dat de geuite vrees naar de mogelijkheid, dat Schouwen-Duiveland wat betreft de schadevergoeding achter het net zal vissen, niet gefundeerd is. Voldoende fondsen zullen in reserve worden ge houden voor het ogenblik, dat het eiland droog Is. In verband met critiek op vervoer per „Robbeplaat" door de Provincie, Is bericht dat de „Koningin Emma" die zou worden ingelegd in de haven niet draalen en kan en haven uitdieping nodig zou zijn. Hierover zal met Ir Slotboom contact worden opgenomen. In een schrijven werden allerlei klachten over kledingverstrekking doorgegeven aan het Rampenfonds, dat bericht stuurde dat het Rode Kruis de aangewezen instantie is voor de kledinguitdeling. Het Ram penfonds weet niets van uitgegeven textielbonnen en acht onbillijkheden niet aannemelijk, daar nog voor kort een zending nieuwe kleding naar Zeeland is verstuurd. Tot de SABENA (Belgische lucht vaartmaatschappij) is een verzoek gericht Schouwen-Duiveland op te willen nemen in een helicoptére- dienst. Aan de Kamer van het Kan tongerecht is verzocht om beschik baarstelling van een kamer voor het secretariaat der Stichting. Een scherp gestelde brief is uitge gaan naar de A.N.W.B. inzake een krantenbericht over een op 20 Mei te houden Zeeuwse Verkeersconfe- rentie, waarin een opmerking werd gemaakt over de „normale toestand" in het rampgebied. Gesteld werd dat een Zeeuwse Verkeersconferentie haar naam ten onrechte_ draagt, als bespreking van de Schouwse ver keersproblemen achterwege blijft. Een dankschrijven werd ontvangen ln verband met een verzonden tele grafische gelukwens nan H.M. de Ko ningin op 30 April J.l. Over de aanvoer van zand voor de weg langs de LangedIJk werd mede gedeeld, dat het zeer moeilijk was een aannemer te animeren hier een zandzuiger heen te brengen. Voor het fruitvervoer ln het ko mend seizoen zullen per keer plm. De herstelmachine komt flink op toeren Gemeenteraad van Zonnemaire binnenkort naar Amsterdam Het bootje dat aan de Zuldwelle- brug ligt te dobberen is voor twee knaapjes te machtig geworden. Ze hadden al zo dikwijls ln en bij het bootje gespeeld en als nu ledereen het druk heeft over het verdronken eiland en er ligt zo'n bootje, nu dan wil je best eens een eindje varen. Zaterdagmiddag moest het dan maar gebeuren. De knaapjes sprongen in de boot en vatten de riemen. Eventjes ging het goed, maar toen kreeg de wind vat op het bootje. Het schoot voorbij een boerderij en toen was meteen Leiden in last. Intussen had „de wal" al gemerkt dat er Iets gaan de was en bliksemsnel schoten poli tiemannen in hun schuit, de motor sloeg aan en ln een wit schulmspoor koerste het naar de schreeuwende knaapjes, die een kwartier later omringd door vele nieuwsgierigen aan land werden gezet. Aan huilen geen gebrek. Een gratis autoritje was er ook nog bij op weg naar het po litiebureau. Daar poogden agenten het gevaarlijke van hun spelletje aan de knapen uit te leggen, maar veel ging verloren door permanent snot teren. Nu varen zullen ze voorlopig wel niet meer. Te Haamstede vier den baas en knecht tezamen een ju bileum. Molenaar en molenaars knecht begonnen vijf en twintig jaar geleden met hun werk op de koren molen. Heel wat mudjes hebben zij er doorgedraaid en gelet op de een drachtigheid hunner jubileumviering, mag worden aangenomen, dat het al tijd in pais en vree is gegaan. Een voorbeeld voor onze netelig gewor den samenleving. Het gat bij Oosterland is dicht en bij Sirjansland is het zinkwerk ach ter de rug. Te Zierikzee zijn vorige week de twee eerste caissons op hun plaats gelegd in 't tracé van de ring dijk rond het Westhavendijkgat en aan de Schelphoek „zinkt" men ook gestadig. Hieruit blijkt wel duidelijk dat de herstelmachine flink op toeren is gekomen en dat er iedere week een stukje wordt afgelegd naar het grote doel: een droog Schouwen-Duiveland. Het gemeentebestuur van Zonne maire zal toch de reis naar Amster dam nog maken. Reeds vóór de ramp bestond hiertoe het voornemen, maar de lste Februari stuurde ook dit in de wpr. Gelet op de velerlei hulp, die de hoofdstad nan Schouwen-Duive land heeft verleend, een hulp waar van ook Zonnmalre mocht profiteren, krijgt het bezoek nog een bijzonder reliëf. Eilandman zou er voor zijn, dat alle tuinen van Zierikzee, vallend binnen de nieuwe „stadswal", straks dik in het zoete water worden gezet. De anti-ziltproeven te Fijnaart heb ben aangetoond, dat zout vlucht voor zoet en wellicht zijn ook hier goede resultaten te bereiken. Vreemde ogen zagen Schouwen- Duiveland, want een buitenlandse deputatie, te gast bij de Stichting voor de Landbouw, maakte de on gemakkelijke reis van en over het verdronken eiland, in kleine dob berende vletjes en op een stoffige vrachtauto. kels in de weg voor lief nemen, want linea recta Zierikzee-Schuddebeurs gaat nog niet. Te Sirjansland zijn ook weer teke nen van leven te bespeuren, want het poststation is opengesteld voor het „publiek", dat uit tachtig aan de dijk ploeterende mensen bestaat. Maar die willen ook wel graag een brief op tijd hebben. Op een smal stukje Rampaartse- dijk zag Eilandman mannen aan het werk, die geheel waren omringd door water. Het was maar een heel dun aardwalletje, maar de mannen werk ten door alsof ze een heel eiland ste vig onder de voeten hadden. Zo is het dikwijls hier met allen die op het eiland wonen en werken. Bijna overspoeld, maar toch doorgaan als of er geen wisselvalligheden, geen onzekerheden en dreigingen zijn, be zield van het voornemen niet de uit slag, maar slechts het doel te tellen! scheepslading zal binnen niet to lange tijd volgen, Want nog een 500 tal adres sen heeft de hoofdstedelijke aniedon- hond genoteerd, Waar kachels kunnen worden opgehaald ter revisering. HAAMSTEDE De „Schuitkant" was een goede naam Berging van goederen zo goed als afgelopen De zg. „Schuitkant" ln onze ge meente droeg zijn naam gedurende de laatste weken zeer terecht, want een groot aantal schepen en motor sloepen en zelfs een geïmproviseérde hijsblok kozen daar ligplaats en brachten daar grote hoeveelheden goederen uit het overstroomde ge bied aan de wal. Vooral meubilair en lanbouwwerk- tuigen werden in grote hoeveelheden uit de in het water staando gebou wen gehaald, waardoor voor duizen den guldens weerde werd gered. Ook werden gróte hoeveelheden onge- dorst graan aangevoerd en hier go- dorsen. De uit het water gehaalde landbouwwerktuigen werden daarna schoongemaakt en voor zover nodig weer in bruikbare staat gebracht, waarna deze opgeborgen werden. Naar wij vernemen is het bergen van goederen zo goed als afgelopen en zullen de schepen met hun beman ning onze omgeving weer verlaten. Een woord van dank voor dit werk, dat vaak onder zeer moeilijke en soms gevaarlijke omstandigheden verricht werd, ls hier zeker namens de belanghebbenden op zijn plaats, Ingezonden Mededeling Zuiver en ontemet UlllCTlQCuw huid met Sc hel- t^lll jNMtjlJ (lervloelbaroD.DJJ. t4ILlJ,JWLFDoJeuk bedaart.de Klekteklemen worsen gedood cn de buld geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN BENESSE Richtlijnen voortourisme in komend seizoen Wie wel en wie niet vergunning krfjgen Van gemeentewege zijn richtlijnen uitgegaan voor het tourisme in het komend seizoen, dat doorgaat, zij het dat uiteraard de nodige restricties moesten worden gemaakt, gelet op de bijzondere omstandigheden na de ramp. Zij, die in de zomerwoningen willen verblijven of zij die bun va- cantie wensen door te brengen ln woningen of in andere afzonderlijke besloten ruimten, komen niet in aan merking voor het verkrijgen van een verblijfsvergunning. Voor de duur van 14 dagen worden evenwel ver blijfsvergunningen verstrekt aan de eigenaars van zomerwoningen, die met de daarin verblijf houdende eva- cué's tot een accoord komen, hetzij voor het plaatsen van een tent op het desbetreffend terrein, hetzij an derszins. Ook voor kampeerders (op de daartoe aangewezen terreinen) worden verblijfsvergunningen ver strekt en aan hen, die op kampeer boerderijen of kampeerhuisjes wen sen te vertoeven ,voor zover deze niet door evacué's in gebruik zijn geno men. Tenslotte krijgen personen die in hotels wensen te verblijven of in pensions (voorkomend op de V.V.V.- verhuurlijst) en personen die een ge hele woning huren (niet in gebruik door evacué's) en waarvan de bewo ners zich in een klein onderkomen terugtrekken of naar elders vertrek ken, eveneens een verblijfsvergun ning. EL KEUZEE Naar Wij 'vernemen zal hot 12 Met o'fS. 60 jaar geleden zijn, dot hot echt paar M. V. td. Bont en T. v. d. Bout-} Kosten in hot huwelijk tradt Wij wensen hen beiden op hun cvacuatie- adrca, Burgota. van Loonstr. 65 te Steet bergen, bij voorbaat een gezellige dag toe (Adv.) BURGH Burgerlijke stand over April. Ge boren: 7. Leendert Marlnus, z. v. N. van Dongen en A. W. Bosloper. Ingezonden mededeling FEUILLETON 42 Te Dreischor zag Eilandman de vrouwen bezig met poetsen aan hun bedorven meubeltjes en dat was een erg triest gezicht. Het is alles zo ge kneusd en zo schamel wat uit het water is gekomen en er ls zoveel moed voor nodig om weer te begin nen, om weer een plekje schoon te krijgen, waar men alleen kan zijn en waar men kan rusten na een bange droom van storm en watergeweld. De sloten waren gevuld met bijna zwart modderwater en alle schoon heid is geroofd van de erven en tuintjes, van de huizen en straten. Er is nog wat groen op de Ring, maar de gracht is een stinkende poel en de vissen, die konden buitelen tussen het groen der bladeren, zijn dood. Een verademing is de corridor, waarin wel wat water is komen sij pelen, maar waarin de bomen toch uitbundig staan te pronken met hun weelderige voorjaarstooi. Het blauw en het rood in de tuinen steekt fel af tegen het frisse groen van bomen en heesters. Frisse gordijnen hangen er voor de ramen en kippen schar relen wat rond op een boerenerf. Het speenkruid piekt omhoog langs de slootkanten en de wind komt ge varen door het nieuwe bladerdak der bomen. Er is toch nog een handvol leven op een dood eiland en om dit te ervaren kan men geruit de kron- Drie VROUWEN door W. KERREMANS Brandts bleef bij Venkel wachten. Toen de dekens waren gebracht, nam hij zelf heel behoedzaam het hoofd van Venkel op en schoof er een plat opgevouwen deken onder, de andere liet hij, dik opgevouwen, onder de voeten van de gevallene leggen, zo dat die hoger kwamen te liggen dan het hoofd. Eén der huzaren legde een natte doek op Venkel's hoofd en kreeg order die regelmatig te ver versen. Na korte tijd richtte Venkel zich wat op en braakte krachtig. Er was geen twijfel of hij had een hersen schudding en Brandts begreep dat hij verder niets kon doen dan wachten op de dokter. Het duurde nogal lang voor deze verscheen. Lang onderzoek was niet nodig. „Een duidelijk geval van commotio cerebri", zei hij, „hersenschudding. Wel Brandts, er is een groot genees heer in Jou verloren gegaan. Je maat regelen zijn uitstekend geweest. Heel goed dat je hem hebt laten liggen. Dat sjouwen met zo'n man is soms funest, 't Is een stevige knaap en ik denk dat hij er gauw moe klaar is. Daar ls de brancard al. Nu voorzich tig mannen. Leg de drager vlak naait hem en til de man voorzichtig op. Eén houdt zijn hoofd vast en onbe wegelijk. Goed zo. Nu nog langzaam opheffen en in de wagen hangen. Klaar? Langzaam rijden en oppassen voor schokken. Bonjour Brandts". „Jammer", zei Joachim Willem, toen de brancard wegreed. „De stak ker heeft de portie gekregen, die ik had moeten hebben". Daarmee was de belangstelling van Brandts voor Venkel niet uitgeput. Hij liet hem allerlei brengen wat de patiënt mocht hebben, bezocht hem enige malen en informeerde geregeld naar zijn toestand. Toen Venkel na vier weken terugkeerde in de ka zerne, had Brandts er voor gezorgd dat hij bij zijn eerste weekendverlof nog twee dagen extra kreeg. De vier weken afwezigheid van Venkel hadden een fatale invloed ge had op zijn makker Cornelisse. Los van het dagelijkse toezicht en de aansporingen van Venkel, had hij weer eens een borrel gedronken en die smaakte hem zo onbeschrijfelijk heerlijk, dat een tweede en een derde volgde. Toen geloofde hij verloren te zijn en bedronk zich. Zijn vrienden wis ten hem binnen de kazerne te bren gen, zonder dat van zijn toestand rapport werd gemaakt, maar de rem die Venkel zo stevig had vastge draaid, was losgeslagen. Cornelisse liet zich gaan en dronk alsof hij de verloren tijd wildo inhalen. Venkel behoefde niets to vragen toen hij zijn vriend terugzag. Zijn uiterlijk was in die korte tijd niet dat van een dronkaard geworden, maar Venkel zag dadelijk dat er wat ha perde en begreep wat het was. „Ja", bekende Cornelisse, ,,'t is zo Marien, 't is glad mis. Ik ben aan de zuip". Venkel greep de ander bij zijn schouders en schudde hem heen en weer. „Vervloekte slappeling", schreeuw de hij. „Is dat alles wat je te zegger hebt?" „Ik kan er niet tegen op, Marien. Ik kan er niks meer aan doen". „Ik kan er niet tegen op, ik kan er niets meer aan doen", herhaald Marien op een jankerige toon. D; zegt verdorie een vent als jij. Jc hr:.: geen vent, je bent een kind, een lam meling, een vaatdoek. Weet je wal zal doen? Ik ga aan je ouders en»,- je meisje schrijven dat Je een v r zopen vent bent geworden, een ver zopen huzaar en dat ze het beste dooa als ze nou in eens maar afscheid ven je nemen". „Neen Marien, doe dat toch niot, asjeblief niet. Ik zalik wil". „Kletskoek van ik zal en ik wiL Borrels wil je en zuipen, dat is het enige wat JU wilt en wat JU kunt, maar niet tegen Jezelf zeggen: dni wil ik niet, daar heb jU Been fut voor, lamstraal dat Je bent". „Marlen, ik heb op jou gewacht. JU hebt me onderlantst geholpen en als Jij me weor helpt, dan. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 2