De stad ligt op de eerste ontvangst van het Schelphoekwater DE Z1ERIKZEESCHE COURANT 30 APRIL 1953 D. boib»i.mi de rampgebieden bepleit De Scandinavische landen brengen hier 452 woningen Weerzien met Brouwershaven ZIMZEE SCIIE «NIEUWS BODE ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIÊNi Pr(Js per 3 maanden b(J vooruitbetaling f 2,47, per week 19 cent. Louse nummers 10 cent. Verschijnt 8 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per man. Socoeajes (max. 15 m.m.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE! Lange Nobelstrsat A 171, Zlerlkzee, Postbus na T, TcUloon er. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgevei N.V. DrukkeN] voorlt lakefunea Ochtmaa Lange Nobelstreat A 171 Zierlk«e*. WOENSDAG 29 APRIL 1958 No. 17259 109e Jaargang internation. Landbouw- Integrale schadevergoeding voor JULIANA beurs geopend voor de Landbouw beu ra te Utreehtj i -t f\f\ j. J die Maandag werd geopend, mag bwri Ir. GEUZE l „Al ZOtl TTICTl 1UU f)Ct* VCrQOCClCTl, S«DuSZfE^B^ schade zal er toch blijven" en Oostenrijk genoteerd. Wat bet oaita tal betreft lag Duitsland aan do kop. Tijdens de Maandag gehouden ver- naar beste weten werd getaxeerd, Landbouwers uit bet door do wa- gradering van de kring Tholen van de werd het In Rotterdam door de be- teranood getroffen gebied hebben gra- Zeeuwse Landbouw Maatschappij voegde commissie dagen later levend tis toegang tot de Landbouwbeurs. Do heeft de voorzitter, Ir Geuze, op- verkocht; het bracht toen veel te heer P. Schelling uit Goudswaard was nieuw Integrale schadevergoeding weinig op. do eerste gedupeerde die na opening voor de rampgebieden bepleit. Een soortgelijk geval heeft zich van de beurs het expositieterrein be-: voorgedaan met natte aardappelen, trad. Hij zeide: „Mijn land heeft ge- Met spanning wacht ook het ge- toen in de schepen droge bij natte heel onder water geataan, gelukkig <a troffen agrarische deel der bevolking aardappelen werden ingeladen. Alles het nu weer droog. Zelfs hebben wis op de Schaderampenwet Deze heeft zal in het werk gesteld worden, dat al gezaaid, maar we vragen ons af thans de Raad van State verlaten. Ir de taxatieprijs van het vee wordt uit- of er iets van terecht komt. Wat wo Geuze vestigde de aandacht op de betaald en niet wat het in Rotterdam nodig hebben is regen en nog eens rc- 'noodzakelijkheid van integrale scha- opbracht, daar de getroffenen dan gen, want met de droogte van do devergoeding voor de landbouw, toch weer gedupeerd zouden zijn. Zo laatste weken slaat do grond uit van waaronder z.i. dus ook behoort rente- ook met de aardappelen, het zont, dat het zeewater heeft ach- vergoeding voor roerend en onroe- Hoewel spreker met optimisme het tergelaten. Ik ga hier op do beun» rend goed. Hij hoopte dat van de ontwerp-Schadewet tegemoet ziet, er- kijken naar de nieuwsto machines i ramp geen misbruik gemaakt zou kende hij, dat al zou men voor hon- voor de landbouw. Elk jaar komen worden om bezitsspreiding toe te derd procent vergoeden, er toch nog er weer nieuwe mogelijkheden bij en passen. schade zou blijven. Daarom betreurt daarvan wil ik op de hoogte blijven'M Uitkering levensonderhoud aan de- hij het, wanneer men bijvoorbeeld Tegen do middag waren totaal 34 'genen, die niet of in onvoldoende het geschenkvee van de schadever- slachtoffers uit het rampgebied ge re- mate hun bedrijf kunnen uitoefenen, goeding zou aftrekken. Van de zus- gistreerd. Zij waren afkomstig uiti is volgens Ir Geuze een billijke eis. termaatschappij uit Noord-Holland Goudswaard, Oude Tonge, Stave-' Ernstig laakte Ir Geuze de manier, was bericht gekomen, dat er dezer nis se, Strijen, Zie ritzee, Alm- waarop met het slachtvee is gehan- dagen een aantal trucks geschenkvee kerk, Klundert, Barendrecht, Noord-;' deld dat in de noodgebieden moest tegemoet gezien kon worden, be- wello, Werkendam en Droisohor. worden afgevoerd. Nadat het daar stemd voor de meest getrofenen op 1 Tholen. 5 In het bijzonder voor degenen, die binnen de tien jaar voor de tweede maal hun boerderijen verloren zagen gaan ,zou het funest zijn, wanneer zij teveel moesten bijleggen voor her bouw. Morgen Donderdaghoopt H.M. Koningin Juliana Hqar 44ke jaar dag te oieren. Nederland zal weer herschapen zijn in een feestelijke tuin van bloemenvlaggen en wim pels, waarvan de frisse kleuren zul len sprankelen in het heldere licht van de voorjaarszon. Geen vreug- devoller dag in het ganse jaar dan deze dag, waarin wij ons mogen bezinnen op de glorievolle en zin rijke betekenis van het Vorsten huis, dat in H.M. de Koningin zulk een bijzondere vertegenwoordig ster bezit Juist in het rampgebied spreekt dit meer nog dan vroeger, want nog kort geleden zagen wij de Vor stin temidden van de getroffen eilandgenoten. Hier informeerde Zij met belangstelling naar onder vonden leed en daar sprak Zij een troostwoorddat zal hebben be moedigd en opgebeurd. Juist door Haar komst naar Schouwen-Duive- land, in één der rampzaligste pe rioden van de regionale geschiede nis, hebben wij beseft niet vergeten te zijn en niet alleen te staan in de meedogenloze, strijd om het be staan op de grens van land en water. H.M. de Koningin, Wier bijzon dere belangstelling pleegt uit te gaan naar landgenoten die het moeilijk hebben, ziet thans weer een jaar tot Hare jaren toegevoegd. Vuriger dan ooit bidden wij Haar toe, dat Zij in het nieuw te be ginnen levensjaar Haar hoge taak zal mogen blijven vervullen, tot hevan ons land en volk. Huizentypen in overeenstemming met bestaande wensen „Laat men niet vergeten aldus Ir Geuze dat de vergoeding in de In het gebouw van het hoofdbe- Het huizenplan, dat de bouw van landbouw niet gelijk kan zjjn aan stuur van het> Nederlandse Rode 452 woningen betreft, zal geheel door die van de fabriek. Wanneer een fa- Kruis is een vergadering gehouden, de Scandinavische landen en Fin- briek kan gaan draaien, Is het af, waar met de Liga van Rode Kruis- land worden uitgevoerd, waarbij maar do landbouw zit nog jaren met verenigingen opgestelde hulppro- Zweden en Noorwegen het leeuwen- belangrijke naschade. Daarvoor dient gramma's voor de slachtoffers van de deel ^voor hun rekening nemen, ter- een aparte regeling te worden ge- watersnood zijn besproken door ver- wijl het Finse Rode Kruis een kleine troffen", tegenwoordigers van Denemarken, aanvullende hoeveelheid huizen ver- Finland, Noorwegen en Zweden. Zo- «i.orgt, Denemarken zal cement-, saoi- wel voor deze landen als voor Ne- tair etc schenken. Wat er dan nog derland namen aan de zittingen ook aan plaatsings- en arbeidskosten personen deel, die niet tot het Rode overblijft, zal naar besproken werd Kruis behoren. door de overheid worden ver- In principe is overeenstemming be- zorgd. reikt omtrent het huizenplan, dat, zo- Het huizentype zal geheel in over- als bekend is, de schenking van „pre- eenstemming zijn met de daarover fabricated" huizen beoogt; en om- in Nederland bestaande wensen en werkzaamheden aan do spoor trent het landbouwplan, dat de voor- bepalingen, terwijl' experts van Fin- Bjti onder Holthces werd een granaat ziening van de getroffenen met land- land, Noorwegen en Zweden aanwe- gevonden, die het acht jaar lang on-: bouwwerktuigen ten doel heeft. Voor zig zullen zijn bij de constructie Er der het geweld der passerende treinen de uitvoering van dit laatste plan zal omtrent de plaatsing van de hui- hcc£t „itgehomieiu Db dienst uit Venlo heeft hot oorlogstuig onschadelijk gemlaakb' I April. Zon op 5.15, onder 20.01. Maan op 21.07, onder 4.42. I April. Zon op 5.13, onder 20.03. Maan op 22.23, onder 5.05. zal rekening worden gehouden met zen overleg worden gepleegd met de de mogelijkheid van het verkrijgen desbetreffende autoriteiten, van onderdelen hier te lande. 't Ia morgen het verjaringsfeest Van onze Koningin, 'n Bijzond're dag voor heel ons volk, En 't Koninklijk Gezin. Oranjeliefde is ons land Reeds eeuwen vóórgegaan, Ze bleef in voor- en tegenspoed De kern van ons bestaan. 't Is morgen het verjaringsfeest Van Haar, Die ons regeert, In eenvoud en in warme trouw, Naar 't zonlicht toegekeerd We weten, dat genegenheid Tot liefde is gerijpt, Omdat Haar volk Haar levenswerk, En Zij Haar volk begrijpt! Waar vreugde is, daar leeft Ze mep, Een glimlach op 't gelaat, Wanneer een luid, spontaan gejuich Door alle rijen gaat. En toen het leed ons Zeeland irof, Liet Zij het niet alleen, Ze stond op menig smalle dijk, Met 't water om zich heen. Ze zocht de vluchtelingen op, En reisde onverpoosd. Ze bracht uit zuiver meegevoel Wat licht, wat steun en troost Toen stond Ze heel dicht bij Haar Het was Haar hoogste wens (volk, Het land te dienen in de nood, Als Koningin en mensl Juliana, blijf ons zó nabij, Door wat het hart U zegt, Ga lang nog in ons midden voort, Zo goed, zo waar en echt God spare U nog jaren lang Voor 't eigen Huisgezin, Maar ook voor ons, Uw Nederland, Gij reikt het telkens weer de hand, Als vrouw en Koningin I April 1953.. Eden wordt nogmaals geopereerd Naar het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken meedeelt, zal minister Eden binnen enige dagen een tweede operatie moeten onder gaan „met het oog op het hardnek kige karakter van de geelzucht", waaraan de minister reeds sinds vo rig jaar lijdt. Eden vertoeft nog in een kliniek te Londen, waar hij op 12 April een galblaas-operatie heeft ondergaan. Waarschijnlijk zal het nu aanzienlijk langer duren, voordat hij zijn werk zaamheden kan hervatten. Aanvan kelijk had men gedacht, dat de mi nister acht weken van het „Foreign Office" zou wegblijven. Koninklijk bezoek aan Noorwegen De Koningin en Prins Bernhard rallen van 6 tot en met 8 Mei een be zoek aan Noorwegen brengen. Op 7 Mei wordt een bezoek gebracht aan bet Noors-Nederlands instituut voor atoomenergie te Kjeller. De heen- en terugreis wordt per vliegtuig ge maakt Afscheidsboodschap van Trygve Lie Wereldproblemen oplosbaar door overleg Do voormalige sscretaris-ganeraal der Verenigde Naties, Trygve Lie, die 7 Mei naar zijn land, Noorwegen, zal terugkeren, beeft in een afscheidsrede voor de Amerikaanse radio verklaard, dat een regeling van het conflict in Korea niet onafhankelijk van een op-i lossing van do andere vraagstukken in Azië kan worden gevonden. Hij achtte een oplossing van genoemde problemen niet mogelijk zondor de deelneming van communistisch China. Na to hebben verklaard, dat titan niet over een bestands regeling in ICoroa kan onderhandelen, wanneer men ult-< gaat van do theorie dor onvoorwaar delijke overga to, xeido Lie, dat bot nodig zal zijn ©en compromis te vindotl teneindo tenslotte de beginselen to died non, op grond waarvan do V.N. do strijd zijn aangegaan. Hetgeen voor Korea opgaat,' nlduS Li©, geldt ook voor Duitsland, Ooaton-i rijk ©n voor allo problemen van do koude oorlog, dio langs do weg van onderhandelingen moeten worden op-I gelost. Aan het ©inde van zijn rede getuigde de voormalige secretaris-ge neraal van zijn onwankelbaar geloof In d» denkboelden van do Verenigde Naties. Japanse Kroonprins komt naar ons land De Japanse kroonprins, Akihito, zal eind Juli een driedaags bezoek aan ons land brengen. Hij zal zijn intrek nemen op kasteel Oud-Wasse naar. De 19-jarige kroonprins zal zijn vader, keizer Hirohito, vertegen woordigen bij de Britse kronings feesten. Daarna zal hij een aantal Euro pese landen bezoeken. Op het pro gramma staan Frankrijk, Italië, Spanje, Zwitserland, België, Neder land, West-Duitsland, Denemarken, Noorwegen en Zweden. Ernstige mijnramp in Mexico 26 arbeiders kwamen om het leven In een zilver- en zinkmljn nabij Gangueo, ongeveer vijf honderd km. ten Zuidwesten van de stad Mexico, is tengevolge van kortsluiting brand uitgebroken, waardoor een gedeelte van de mijn instortte. Volgens de eerste berichten zijn 25 arbeiders om gekomen en vijf-en-dertig gewond. Reddingsploegen zijn cr reeds in geslaagd meer dan honderd mijn werkers te redden. 15 der geredden waren ernstig gewond en 35 be dwelmd. De ramp voltrok zich enkele mi nuten voor de arbeiders het werk voor het week-einde zoüden neerleg gen. Zij werd veroorzaakt door kort sluiting van hoogspanningsdraden, waardoor mijnstutten in brand raak ten. Een politiecordon, dat rond de mijnschacht werd gelegd, werd ver scheidene malen doorbroken door vrouwen, die waanzinnig waren van angst voor hun mannen in de mijn. Een dijk over de Grachtweg dringend nodig De ^evacuatie Zo uit bet water, dat tweemaal per etmaal door het Schelphoekgat op Brouwershaven komt aanrollen, verheft zloh de machtige kolos van de grote kerk, die in haar monumentaliteit de lijnen van gotische verfijning weet te bewaren. Trotser nog dan ooit tekenen de contoaren zich af tegen het uitgestrekte watervlak van do Schouwse binnenzee. Maar die zee dringt door In haar koel en voornaam interieur en dat ene feit is al veel zeggend genoeg over de toestand waarin Brouwershaven verkeert. Het water staat In de kerk. Het water staat in de kerk en spoelt over de geradbraakte Zuid kant van de gemeente, waar, als op zovele plaatsen, de restanten van een vermalen eiland zich tegenaan heb ben gevleid. Er is geen schrijnender contrast te vinden dan tussen het gebed in steen dat ons uit het verle den nog gelaten is, en het pulver van de kapotgespoelde huizen en boerde rijen, dat op de driftige deining van het water is aangevoerd. Wie de kerk daar heeft zien staan, is meteen ge plaatst tegenover het belangrijkste Brouwersbavense probleem, dat zich voordoet.het telkens uit het Zui den opdringende water, dat een be dreiging blijft vormen voor de stad en als men in staat is een hoogte- kaart te lezen van gemeente en om geving, uiteindelijk voor het droge gebied achter Brouwershaven in de richting Zonnemaire. Burgemeester van Leeuwen troffen we in de statige raadszaal, waar nog altijd de potvis aan de wand impo neert door zijn omvang en aan de andere kont het plaatje van het vlie gend weer in het Brouwershavense Gat, een kleine herinnering aan het feit dat de stad meer met water te doen heeft gekregen in haar lange en afwisselende historie. „Een dijk over de Grachtweg is noodzakelijk", zo vertelde ons do burgemeester. De aanleg van een zware zeed(jk <en Westen van do stad beginnende bU do Groene dijk (einde Zulddijkstraat) tot aan de boerderij van de hoor R. J. van der Wekken. Het zon de enige oplossing zijn om Brouwershaven to behouden on to behoeden voor ondergang. De aanleg van een dergelijke dijk is vooral belangrijk voor het achter liggende gebied, want bij het huidig peil komt de Schouwso dijk op 5 m A.P. Tussen Langedijk en Schouw se dijk evenwel ligt het terrein aan zienlijk lager. Bij waterpassingen is gebleken dat het gemiddelde straat niveau op de haven aanzienlijk lager ligt dan het door'de Rijkswaterstaat wenselijk geachte minimumpeil der zeedijk. Goed gezien is dus Brou wershaven feitelijk een bres in de zeedijk, dio de droge corridor voor wateroverlast moet behoeden. Met uitzondering van zieken, ge- brekkigen en ouden van dagen is aan de bevolking een 800 mensen wo nen er weer al toestemming ver leend naar Brouwershaven terug te keren, evenwel op eigen risico, want het zal in het licht van het boven staande duidelijk genoeg zijn, dat de toestand nog alles behalve geconso lideerd kan worden genoemd. Natuurlijk is er een trits beper kende bepalingen; slapen op de bo venverdieping en de mededeling, dat het met de gemeentelijke verzor gingsdiensten nog niet je dat Is. Ove rigens wordt er te „Brouw" met en thousiasme gewerkt en vele particu lieren zijn alweer bezig hun huis op te knappen of laten dit doen. Ook als de nood aan de man komt kan de burgemeester op zijn mensen re kenen, ongeacht rang of stand. De haven krioelt van mensen en auto's en het is er een bedrijvigheid als in een frontkwartier. Schepen ook coasters komen en gaan en de dijk bij Kakkersweel zou nog lelijker ge zichten hebben getrokken, als do aanvoer van zand, palen en rijshout via de Brouwersbavense haven zou hebben gestokt Als staal van bUzondcr geestelijk optimisme zouden we willen aanmer ken het unieke feit, dat de gemeen te Zondags opgaat naar de „natte kerk". „Do diensten worden op t(J gehouden" vertelde ons do burge meester. De consistorie wordt ook b(J hogere vloeden net niet overstroomd en daar komt de gemeente dan sa men om geestelijke versterking te ontvangen. Het vaderland heeft dui zend verwarmde en kurkdroge thea ters dachten we, maar een Schouw se gemeente kruipt In een modderige en vochtige kerk om het Woord te horen. Over tegenstellingen gespro ken! Voorburg biedt veel hulp Zeg „Voorburg" te Brouwersha ven en elk oog begint te twinkelen. Dit is thans niet zoals vroeger met „gh" om het beschaafde dames drankje, maar om de veelzijdige hulp die deze gemeente aan Brouwersha ven heeft verstrekt De straten wer den hersteld en een gazen omtuining werd aangelegd rond de begraaf plaats helaas zonder succes, want te veel balken en planken uit Schou wen komen rameien tegen de doden akker. Dan werd door Voorburgers de noodbegraafplaats opgeknapt en men zal eens weer verliefd kunnen zijn te Brouwershaven, want ook het Slingerbos krijgt een opknappertje door de werkers uit de adopterende gemeente. De muziektent krijgt een nieuwe hoed en de O.L. school werd schoongemaakt. Bovendien biedt Voorburg ontspanningsavonden aan; culturele programma's, toneeluitvoe ringen, zang en film. Een schip met kleding kwam gratis de haven bin— nen varen Het is alles tezamen be-** schamend veel, maar het Is Brouw van harte gegund, want de stad zit op de eerste ontvang. De Schelphoek is de grote dreiging voor de gemeen te en met de dorpen in het lage Schouwse land, vaart het in één en hètzelfde lekke schuitje. Maar de geest is hier sterk en als wij de scherp geprofileerde gelaats trekken van de burgemeester zien, dan weten we zeker dat ook „in de top" de energieke wil leeft om uit deze baaierd van ongeluk op te stij gen naar het doeleen beter ge outilleerd Brouwershaven, waar het soed wonen zal zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1