Strijd met wisselend succes om behoud van binnen- en ringdijken DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE LES VAN HET HOGE WATER VAN BOUWEN EN HUREN Woordenwisseling had vreemde ei ZIERIKZEE SCHE WNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. Pr(Js per 3 maanden b(J vooruitbetaling f 2,47, per week Id cent. Lease nummers 10 cent. Verschijnt 3 maal pur week. Advertentieprijs 15 cent per m.m. Succesje» (max. is man.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 WOENSDAG 15 APRIL 1953 REDACTIE EN ADMINISTRATIE-» Lange Nobelftreet A 171, Zlerikzee, Poitbus nr. t» Telefoon ar. 3Z Girorekening nr. 137677 Uitgave» N.V. Drukkerij voorh. Lakeomen Ochtman Lange Nobelitreet A 171 Zlerikzee. No. 17253 109e Jaargang De zee belet het doen van positieve voorspellingen Het bijzonder hoge water van J.l. Zondag heeft velen uit de droom ge holpen, wat betreft de blijkbaar al tijd nog hachelijke situatie, waarin wU ons hier op Schouwen-Dulveland bevinden. De stelling, dat een bin nendijk feitelijk nooit goed buiten dijk kan zijn, kreeg enkele onweer legbare bewijzen. Het door de gaten ln de Meeldijk, Oude dijk en Bobbel- dijk (onder Zierlkzee) weer binnen stromende of overslaande water, heeft diverse ten onrechte zich staande houdende Illusies kapot ge slagen. Het water was alleen maar hoog en er was njet eens een wind met storm- allures en toch gingen de verbanden rond de dijkwonden los zitten, spoel den zandzakken weg en kwam aan het licht, hoe rot op andere plaatseh de dijken zijn. Dit is een ervarings feit, dat dienen kan als uitgangspunt voor een beschouwing over de mo gelijke ontwikkeling in de toekomst. In de eerste plaats ligt het voor de hand, dat de zo plotseling water- kerend geworden binnendijk nog aan menige ernstige proef zal worden on derworpen. Er zal nog wel meer hoog water komen, voordat de Schouwse dijken zijn gedicht en er is alle re den om aan te nemen, dat een enkele keer deze hoge waterstand zal ge paard gaan met flinke wind, zo geen storm. Zien we nu de ontwikkeling van j.l. Zondag, dan kan het niet anders of er gaat opnieuw veel kapot en breekt opnieuw veel door. Hopen te gen beter weten in heeft weinig zin, want doorgaans berust de hoop en het vertrouwep op een al te wankele basis. We zitten dikwijls beneden de vijftig procent kans met onze specu laties en dan kan het nooit goed gaan. In de toekomst zal dus een voortdurende strijd met wisselend succes worden gestreden om het be houd van de binnendijken. Een strijd die eerst luwen kan als deze dijken over de gehele lengte behoorlijk zijn verstevigd en ook onder enigszins uitzonderlijke omstandigheden niet bezwijken voor de watermassa's die uit de Schouwse- en Duivelandse binnenzee worden opgezweept. De ringdijken Vooral ook ter dichting van de grote doorstromingsgaten aan te leg gen ringdijken, valt te verwachten dat met tegenslag rekening moet worden gehouden. De ringdijken zul len splinternieuwe dijken worden en nieuw in dit verband betekent vrij wel automatisch: nog niet sterk. Het is dus zeer aannemelijk dat ook deze ringdijken hier en daar zullen be zwijken als het er gaat spannen. De techniek moge het hersteltempo al hebben versneld en over andere mid delen dan vroeger beschikken, de zee is dezelfde gebleven. De technici moeten daar rekening mee houden en ze doen dat ook, want zelfs nu is nog niet helemaal duidelijk b.v. hoe precies de ringdijk zal lopen ter afsluiting van het Schelphoekgat. Het improviserend element (net als vroeger) wordt teruggevonden in de toegepaste methodes en dat bewijst reeds duidelijk, dat men de zaken niet zo maar in de hand heeft. Ook onder de huidige omstandigheden en. met toepassing van moderne midde len, blijft het risico aanwezig en er is niet eens zo heel veel nodig, of in luttele uren wordt vernield, wat met moeizame arbeid in weken werd op gebouwd. Het is dom om in dit ver band mensen verantwoordelijk te stellen. We mogen aannemen dat zij hun best doen, maar zij kunnen niets met zekerheid voorspellen. Er is dan ook in het gehele rampgebied nog geen ingenieur geweest, die zich met betrekking tot bepaalde data (waarop de zaak rond zou kunnen zijn) heeft durven uitlaten en men zal zo'n uit lating nimmer horen ook. Historische overeenkomsten We schrijven dit alles niet om de hoop te ondermijnen en het vertrou wen een knauw te geven. Het gaat er in dit stadium alleen maar om, dat de zaak van de eilandelijke droog legging door iedereen in het juiste licht wordt gezien en dat er in de juiste sfeer over wordt gepraat. Onze toekomst op dit punt is wankel en het lijkt beter dit volmondig te er kennen, dan het onmogelijke te ver wachten en met een niet verant woord optimisme verder te gaan. Dan worden wij vandaag of morgen toch voor de harde realiteit gesteld. Een vorig maal riepen wij de his torie in herinnering, om aan te tonen hoe de toenmalige generaties jaren worstelden met de door de binnen stromende zee geschapen problemen. Nogmaals, het tempo moge al ver sneld zijn en de mensen mogen meer „mans" zijn geworden, in feite is er nog heel veel dat met vroegere si tuaties overeenkomt. Alleen hadden de mensen toen meer geduld en in dit opzicht valt van hen nog wat* te leen. Geduld en doorzettingsvermo gen zijn de eigenschappen die allen dienen te bezitten, om te voldoen aan de opgave verder te gaan, zonder voorlopig de uitslagen te tellen, maar alleen het doel te zien. Hammarskjoeld te New York Op ecu persconferentie op hot vliegt vejd telde Dag Hammarskjoeld dat net alt» allen die te maken hebben met diplomatie en politiek, ook hij lijn persoonlijke inzicht over de grote pro-J blemcn beeft. Deze persoonlijke inzich-? ten zijn zijn inzichten als particulier,1 maar in zijn hoedanigheid als dienaar van een internationale organisatie, zal deze dienaar de plaats van de parti culier gaan innemen. Zij zal tor be-i 6ohikking van allo partijen staan. Hammarskjoeld wilde geen comment taar geven op de ontwikkelingen te Moskou sedert Stalina dood. Hij vond het niet passend in te gaan op een vraag van politiek karakter. Hamtnarskjoeld sprak de hoop uit dat de wereld een periode van ver-i minderde spanning binnengaat. De ruim 600 schoolkinderen van Zierlkzee hebben een primeur gehad. Z(J waren n.l. de eersten aan wie het Jengd-Rode Kruis de speelgoedpaketten uitdeelde, die waren samengesteld met de hulp van en door de jeugd-leden van het Rode Kruis over de gehele wereld. B(J de uitreiking waren o.a. aanwezig: luitenant-generaal b.d. M. Boerstra, lid van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis; de heer M. Lambin uit Brussel, adjunct- direo- teur-generaal van het Belgische Rode Kruis en door kolonel W. B. G. Reynolds, c(e vertegenwoordiger ln Nederland van de Liga van Rode Kruis verenigingen. De uitreiking ln volle gang. Geheel rechts kolonel Reynolds Gemeenteplannen worden gefinancierd noodlottige gevolgen De overheid heeft niet tot primlairo taak om! do woningbouw te regelen. Haar taak is aanvullend. Dit blijkt het standpunt van de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting ir. H» B. J. Witto.' Tijdons een vraaggesprek kwam) do zogenaamdo '„Fifty-Fifty-regeling" ter sprake. Eertijds is aangegeven, dat ge streefd zou worden naar een half-omi- half verhouding tussen premiowonia- gen en woningwetwoningen. Hierover is verwarring ontstaan, omdat velen in den lande bang werden, dat deze ver-! houding stringent zed worden do o in gevoerd. Wol is in do begroting 1953 reke-' ning gehouden m!et 25.000 premiewo-? ningen op een totaal woningbouwpro- gramtna van 55.000, maar daarmede is een half omi half verhouding alleen nog maar budgotair bereikbaar gemaakt. Do overheid kan evenwel de particu lieren niet tot bouwen dwingen, zij stelt zo slechts in de gelegenheid dit jaar 25.000 premiewoningen te bou wen. Do gemeentebesturen kunnen hun oigen woningpolitiek blijven voeren. Allo gemeentelijke plannen^' die bij bet ministerio worden ingediend, zullen ge- finnnciord worden,' of het nu premie-? woningen of woningwetwoningen zijb, mits deze plannen binnen de toegewe-? zen contingenten blijven en de begro-' ting goedkeuring toelaat. Het hnnrpoil zal op den dnur van invloed worden op de vraag naar be paalde typen woningen. Op het ogen blik is het nog zo, dat wij in ons land een tekort van 225.000 woningen heb ben. Immers volgens het Centrale Bu reau voor do Statistiek telt ons land thans 276.000 huishoudens, die geen eigen woning hebben. Aannemende, dat, gelijk voor de oorlog, de totale theore tische woningbehoefte met 2 pet. ver minderd kan worden wegens het aan tal ',/iormale blijvende samonwoningeai.^ dan komt men op een eerstgenoemd aantak De 22-jarige jongeman van der T.1, wonende aan do Parkweg te „Voorburg, heeft tijdens een woordenwisseling mot zijn ouders, die hem' zijn late thuis komen 's avonds verweten, in drift eea revolver genomen en zijn vader in de buik geschoten. Daarna schoot hij zichzelf in het hoofd. Vader en zoon zijn in het ziekenhuis St. Anto- niushoove te Voorburg opgenomen. Do jongeman is inmiddels overleden. De jongem'an was zeer driftig van aard. Vorig jaar heeft hij een hersen schudding gehad en het schijnt niet uitgesloten te zijn dat hij tengevolge daarvan nog geestelijk gestoord was. En de boer, h(j ploegde voort.... Nevenstaande foto geeft een beeld van een driespan voor een landbouwmachine in één der drooggevallen pol ders op de Zuidhollandso eilanden. Het zal nog wel even duren eer eenzelfde beeld op Schouwen-Dni- veland zal kannen wor den waargenomen. Voor lopig ls het nog toe komstmuziek. Vacantie in de bouwvakken van 27 Juli—2 Augustus De Bedrijfsraad voor hot bouwbedrijf heeft voor dit jaar de vacantie in de bouwvakken vastgesteld in de week va a 27 Juli tm. 1 Augustus. In tegenstel-J ling tot het vorige jaar toen de va-^ cantics waren gespreid, waartoe het land in drie rayons was verdeeld, is men thans weer overgegaan tot een gelijktijdige vacantie in het gehele land. Dit is hoofdzakelijk geschied p verzoek van de werkgevers, daar de grote bedrijven, die in verschillende plaatsen werken in uitvoering hebben, in moeilijkheden kwamen mot de va cantie van hun kantoorpersoneel, door dat zij genoodzaakt waren hnn kan toor de gehele periode open te hou den. Slechts wanneer dit op technische gronden voor een bepaald werk nodig is, zal dispensatie knnnen worden ge geven van de landelijke regeling. Indien de anim'o voor premiebouw! dit jaar niet groot genoeg intocht zijn voor 25.000 woningen dan zul-! len welhaast vanzelfsprekend meer Over geestelijke waterzucht en het woningwetwoningen kunnen worden gebouwd. Er ia Wet de ,',Fifty-Fiftyr! regeling" dus een mogelijkheid,' talaar geen m pet en geschapen; Het aantal evacué's te Schiedam!,1 dat begin Februari ongeveer 1100 be droeg, is thans teruggelopen tot 400. Reeds een maand geleden kop een aan-, tal naar zijn haardsteden terugkeren, Zodat toen het aantal tot 800 zakte. De resterende 400 zijn hoofdzakelijk van Schouwen en Duiveland afkomstig en zullen, gezien de toestand daar, friog wel geruime tijd in Schiedam moe-: ten blijven. Nieuwe premieregeling voor de woningbouw Naar het A.NJP. van gezaghebben de zijde verneemt, is het zeer waar schijnlijk dat nog deze maand een Koninklijk Besluit verschijnt, waar bij een nieuwe premieregeling voor de particuliere woningbouw wordt ingesteld. Deze regeling heeft zeer lang op zich laten wachten, doch het ziet er nu naar uit, dat de talloze nieuwsgierigen naar deze regeling binnenkort hun nieuwsgerlgheid be vredigen kunnen. De oorzaak van de hooge vloed De oerzaak van de doorbraken ia het hogs water dat Zondagmiddag vol komen onverwacht ongeveer een hal «re meter hoger is gekomen dan op do 'getijtafel staat aangegeven. Het K.N. M.I. in De Bilt gaf daarvan de vol gende verklaring: Zaterdag stond op het Noordelijke doel van de Noordzee een nogal zware ZuiderstormL Als ge-' volg hiervan werd het water als hot ware uit het Noordelijke deel van de Noordzee weggeblazen. En daarvan was weer het gevolg dat betrekkelijk veel water uit het Zuidelijke deel van de Noordzee naar het Noorden kon stro-? toen. De 6torm is vrij plotseling opge houden, waardoor het water dat naar het Noorden was gelopen weer terug stroomde. Deze terngstroming heeft in het Zuidelijke deel van de Noordzee,' dus aan do kusten van ons land, plot seling extra hoog water veroorzaakt. Een dergelijke hoge waterstand was volgons het K.N.M.I. niet te voorzien omdat men hier niet beschikte over gegevens, waaruit kon worden afgeleid hoeveel de oorspronkelijke verlaging van de waterstand is geweest in het Noordelijke deel van het Noordzee Er zijn diverse gemeenten,' die plan-! nen klaar en geld gereed hebben om) te gaan bouwen, maar de toestemming om te beginnen blijft uit. Dit is voor de betrokkenen natuurlijk niet pret tig. In grotor verband bezien echter is het nodig. Ten behoeve van de ar-? beidsverdeling zijn de provinciale oon-? tingenten in twaalf termijnen verdeeld,' zodat iedero maand één twaalfde in uitvoering kan komen. Het staat ter beoordeling aan do hoofdingenieurs-! directeuren in de provincies Waar en wanneer begonnen kan worden. Brokstukken van wat eenmaal een huls was, waar geleefd en gewerkt werd. En nu'n troos- tclozo ruïne, beelden die men helaas overal op ons zwaar beproefde eiland kan aantreffen, waar do waterwolf z(jn vernie lend werk deed ln do rampnacht. Eén keertje hoog water en we zit ten weer dik in de boot of liever er naast, maar de bedoeling is wel dui delijk. Er is niets misleidender dan de zon aan de hemel en laag water. Als er op dat moment autoriteiten komen, zou men ze bijna beleefd wég willen sturen. Het moet (maar het mag niet) eigenlijk een beetje stor men en als het water dan wat hoog komt, wordt de erbarmelijke positie van Schouwen-Duiveland aan het licht gesteld op een wijze, die een navrante herinnering achterlaat: Voor ons geen lichtfeest en geen bol- lenweelde, alleen grauwgroen water dat over de dijken wil stromen en door de pas gedichte gaten, waar de klei nog zo zacht is als in melk ge doopte zoete koek. Ook de zandzak ken zijn een willige prooi voor het water en als „men" leest boven de Moerdijk, dat er weer zoveel tien duizenden zakken zand in de gaten zijn neergegooid door vrijwillige ar beidskrachten, die met klokgelui op geroepen worden, dan zou feitelijk elk rechtgeaard vaderlands hart in beroering moeten komen. We schrijven straks medio April en het is nog alles water wat de klok slaat. Gevechten tegen de zee te Brul- nisse en onder Burgh en een onvoor stelbaar hoge waterstand te Zierlk zee en in de dorpen, die nog altijd maar verder kapot gaan. Zo is de toestand en zo blijft het nog wel wat. Eilandman heeft met vele anderen een geestelijke waterzucht gekregen en het belangrijkste syptoom is de neiging de waterstand te meten. Met de jongste hoge vloed leverde dat wel-wat op. De St. Lievensmonster- toren stond er in en de Visstraat was een vaargeul. Kerkmensen namen de wijk naar een ander gebouw en en kele pasingerichte woningen (met al les compleet: vloerbedekking, zware meubels en zo - je moet maar dur ven) liepen weer vol. Enfin, een meneer te Zlerikzee ls althans in het water, uit het water. Verleden jaar ontmoette hij een Ame rikaans militair die uit Duitsland hierheen was gekomen. De man had blijkbaar te royaal geleefd, want hij bezat geen sou meer en sprak de be wuste meneer aan. Die herinnerde zich bijtijds de bevrijding en nam de Yankee-soldaat op sleeptouw mee naar zijn huis. Hij sliep te zijnen huize en zette hem 's morgens op de boot. Een poosje geleden kwam er een brief uit Duitsland van de be wuste soldaat, met de vraag: „wat kan ik voor je doen?". De ramp had meneer niet onberoerd gelaten en hij schreef, dat hij wèl wat wilde kopqn, mits hij geld ervoor had. Enige tijd hoorde hij niets, maar vorige week kwam er een cheque van honderd dollar, afkomstig van de pa van de soldaat, die door zoonlief was inge licht. Nee, hij heeft nooit een Ame rikaan ontmoet, althans geen Ameri kaan die platzak was, dus wat dat betreft. Inmiddels is er geen klein rumoer „rond het ei" geweest. Het Paasei van het Roode Kruis was een aardige geste en men mag een gegeven paard' niet in de bek zien. Alles waar. Het zoutstrooiertje zal het wel doen, maar de advocaat. Nu geef Eilandman maar een goed glas Groene Kip of een donkerder kip, dan is het wel goed. Toch zouden we ons ei niet graag willen missen. Het is een her innering aan een even droevige als merkwaardige tijd. In de Westhoek is het ei echter niet helemaal voor zoete koek aange nomen. Er zijn daar nog veel geëva- cueerden, die rondstappen in de al lerschamelste kleding van onbekende derden. De kleding bevatte een enorme hoeveelheid .vodden en de diaconieën staan voor het even grote $chiftings- als opbergingsprobleem. Daar deed het ei een beetje wrang aan. Volgens berichten zullen enkele Roode Kruis-officials de zaak ln de Westhoek nu eens in ogenschouw ne men, om zich een beeld van de si-. tuatie te vormen. Laat niemand den ken, dat het met de Westhoek wel zal aflopen. Alleen Renesse heeft negenhonderd door de band genomen van alles berooide mensen en dat vormt een probleem op zichzelf, dat met een ei niet is op te lossen. Zelfs niet met een ei en koffiedik. Van wie zijn deze katten? De Sophia-vcrenigiog tot bescher ming van dieren te Amsterdam (N.Z, Voorburgwal 153) deelt mede, dat in haar nood-asyl te Zierikzee de vol-' gende katten zijn opgenomen,' waarvan de eigenaars Diet bekend zijn: Zwart wit gevlokte cypersche, gevonden te Dreischor; cypersche met witte poten en buik', gevonden te Dreischor; redo met witte borst, gevonden to Drci-? schor; rood gestreepto met witte achJ tervoeten en borst, gevonden te Droi-? schor; cypersche met witte voeten en buik (kater), gevonden te Dreischor; cypersche, gevonden te Dreischor en witto, gevonden te Zierikzee. Zij die menen dat een dezer dieren hun eigendom' is, gelieven zich to mel den of aan bovengenoemd adres of aan' het noodasyl: Openbare U.L.O. in kleuterschool te Zierikzee. De voorbereidingen voor do uit-! wisseling van zieken en gewonden zijn in vollo gang. Aan goalüeordo zijde staan zestig ambulances klaar om te ruggezonden gevangenen naar Moonsari,1 het hoofdkwartier van do goalliecrdo onderhandelaars en hun staf, te brecH gen. Iu het gebied van Pantrioendjon worden tenten opgeslagen voor de ont vangst van communistische gevangenen. Overgedragen goalliecrde gevangenen zullen door personeel van het Ame-! rikoanso Rode Kruis verzorgd worden. Hot Amerikaanse departement van Defonsio heeft in eon afgelegde ver klaring gezegd dat do gevangenen van do V.N onder meedogenloze commu nistische druk hebben gestaan om hun politieke mening te veranderen. Beu aantal vac de gevangenen schijnen voor de druk bezweken te zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1