DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wil Moskou een einde maken aan de koude oorlog 1 - Rijkswaterstaat maakt balans op van Schouwen-Duiveland's herstel Amnestie in Rusland voor kleine misdadigers Deel der werkzaamheden rust tijdelijk op schouders van Waterstaat ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN. Prijs per 3 maanden b(J vooruitbetaling t 2,47, per week 19 cent. Losae nummers 10 cent. VerschUnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per oud. Succesjes (max. 15 m.rn.) 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 WOENSDAG 1 APRIL 1953 No. 17248 109e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE. Langs Nobslstrsst A 171, Zlsrikzss, Pottbui nr. t, Teltloon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Laken man Ochtmen - Lange NobeUlreet A 171 Zierikzee. Hervatting van de onderhandelingen in Korea Rood China heeft vla Radlo-Peklng doen weten, dat het accoord gaat met een uitwisseling van sieke en gewonde krijsgevangenen ln Korea en dat het tevens de wapenstllstandsonderhandelingen gaarne zal hervatten. Op 22 Februari had generaal Mark Clark, opperbevelhebber van de ge allieerde troepen ln Korea, aan Rood China en Noord-Korea voorgesteld om, na een onpartijdig onderzoek, zieke en gewonde krijgsgevangenen uit te wisselen, zoals de Conventie van Genève dat bepaalt. De tegenstander Is daar thans niet afgelopen drie weken enige gebaren alleen mee accoord gegaan, maar wil hebben gemaakt, waaruit dit zou die uitwisseling ook zien als het be- kunnen blij ken. Eerst verklaarde de gin van een algehele regeling van de nieuwe premier der Sowjet-Unie, krljgsgevangenenkwestie. Op 8 Oct. Malenkof, dat het Oosten en het zijn de onderhandelingen daarover Westen in vrede kunnen leven. Ver afgebroken, daar de Verenigde Na- volgens werd het kanaal tussen W.- ties nu eenmaal niet accoord konden Duitsland en West-Berlijn heropend, gaan met een gedwongen repatrl- dat reeds lang voor alle verkeer ge ering van krijgsgevangenen, die niet sloten was. Daarna bood het hoofd onder hun communistische regerin- van de Russische bezettingstroepen gen willen terugkeren en de tegen- in Oost-Dliitsland, Tsjoeikof, aan om partij daar juist onvoorwaardelijk problemen betreffende het luchtver- aan vasthield. keer boven Duitsland te bespreken, Het geallieerde commando heeft terwijl de Sowjet-Unie Engeland reeds alles ln gereedheid om ver- hulp toezegde bij de pogingen om blndingsofficieren te Panmoendjon Britse burgers, die in Noord-Korea bijeen te doen komen voor onderhan- worden vastgehouden, vrij te krijgen. delingen over de uitwisseling. Reacties op de boodschap Westelijke diplomaten te Londen zijn van mening, dat de boodschap, waarin de Noordkoreanen en Chine zen zeggen accoord te gaan met het voorstel der V.N. om zieke en ge wonde krijgsgevangenen uit te wis selen, het meest belovende teken ls, dat Moskou wellicht oprecht een einde wenst te maken aan de „koude oorlog". In Londen blijft men echter de ge beurtenissen met de grootste voor zichtigheid volgen. Luxemburg leverde prachtige bijdrage voor het rampenfonds Luxemburg, dit kleine land met 300.000 inwoners, heeft een prachtige bijdrage geleverd tot het lenigen van de nood der slachtoffers van de ramp Men wijst er op dat de Russen de van j Februari, By het gezanlschap DE STAND VAN ZAKEN Instroomvermogen Schelphoekgat gelijk aan Nieuwe Waterweg Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft een overzicht verstrekt van de door de Rijkswaterstaat tot 26 Maart j.l. verrichte herstelwerk zaamheden in de rampgebieden. Voor wat betreft Schouwen-Duiveland hebben wy enkele punten hieraan ontleend, voorzover deze nog niet of slechts ten dele in ons blad zijn ter sprake gekomen. ïn het algemeen wordt gesteld, dat op verschillende punten de afsluiting van het buiten water nog aanzienlijke versterking behoeft on^bcstand te zyn tegen hoge waterstanden, gepaard met krachtige wind. De mist van de laatste weken heeft f{e( Westhavendijkgat wordt een gedeelte afgezonderd voor een belemmering voor de werkzaam- de getroffen gebieden in België en heden gevormd, doordat voldoende De kracht van de stroom dóór het Prins Bernhard heeft bij een be- Engeland). Verzonden zijn plm. 43 zicht ontbrak om met de zandbakken gat, de korte duur van de kenterin- zoek op het Witte Huis president wag0ns kleren, dekens, enz. De stad te kunnen varen. Wat betreft het gat gen en de aard van de bodem, heb- Elsenhower persoonlijk dank gezegd Luxemburg zond, behalve geld, een van de Schelphoek zijn nog geen ben de poging om het gat in de West voor „de prachtige hulp, die het Ame- vijftal pompen met bedieningsman- werkzaamheden verricht. De opne- havendijk van Zierikzee te dichten rikaanse volk ons heeft gegeven". De schappen voor het leegpompen van mingen van het gat en van het daar- middels het plaatsen van een ring Prins sprak gedurende twintig minu- icelders. De Luxemburgse regering achter gevormde geulenstelsel wor- van gezonken bakken, doen misluk ten met het Amerikaanse staats- 20n(j dekens. den voortgezet en aan de hand daar- ken. Het ligt nu in het voornemen hoofd over de pogingen, welke in Ne- In ij s 1 a n d, dat nog geen 150.000 van kon worden becijferd dat dit gat om te trachten verder Westwaarts derlan'd worden gedaan om de ge- inwoners heeft, bedroeg op 3 Maart een vermogen heeft van gemiddeld een kering tot stand te brengen door volgen van de overstromingsramp te het totaal van de bijdragen voor de 130 X 106 m3, hetgeen ongeveer over- het opspuiten van een dam, waarbij boven te komen. slachtoffers van de watersnood éenkomt met dat van de Nieuwe Wa- ook gebruik zal worden gemaakt van De Prins vertelde na afloop, dat 345.000 kronen. Er werden 1.000 wol- terweg. Dit cijfer illustreert mede de een aantal kleinere caissons van ge- hij groeten had overgebracht van len dekens gezonden. Toen de inza- moeilijkheden die de sluiting hier zal wapend beton, die thans in aanbouw Koningin Juliana en de Koninklijke meung 0p 13 Maart sloot was het meebrengen. Door de waterbeweging zijn en waarvan binnenkort de eerste familie. totaalbedrag 573.675 kronen. Er blij- wordt de binnenzijde van het dijk- reeks zal worden afgeleverd. Bij zijn bezoek aan het Witte Muis ven echter nog giften binnenkomen, vak, dat Westwaarts aansluit aan het Bij Haamstede wordt èen tijdelijke heeft de Prins aan president Eisen- zocjat verwacht wordt dat het uit- gat van Schelphoek, ernstig aange- start- en landingsbaan voor kleine hower een brief van Koningin Juli- eindelijke bedrag de 600.000 kronen tast. Er worden thans verdedigings- vliegtuigen ingericht ter verbetering maatregelen getroffen om te trachten van de moeilijke communicatie met Prins Bernhard bezocht Eisenhower Brief van Koningin Juliana voor Amcrika's president der Nederlanden ls t/m 24 Maart bin nengekomen Frs 498.867; bij de Ne derlandse vereniging Frs 1.220.000; bij het Luxemburgse Rode Kruis Frs 1.256.337; bij de Vereniging Charitas Frs 3.600.000 (van het laatste bedrag De Nederlandse Spoorwegen hebben het treinverkeer tussen Dordrecht en Breda hervat. De eerste trein pas seert de Moerd(jkbrug. Links op de achtergrond een gedeelte van de ver- keersbrug. Prof. mr. Oud vroeg begrip voor het vraagstuk der P.B.O. In de gehouden algemene vergade ring van de V.V.D. te Utrecht pleitte Prof. Oud voor het staatssocialisme, hierbij doelend op de oorspronkelijke betekenis hiervan, d.w.z. staatsbe moeienis daar waar dit nodig is. Het verlangt die bemoeienis uit overwe gingen van sociale rechtvaardigheid, gebaseerd op vertrouwen in de recht vaardigheid van de staat. Sprekende over het probleem der P.B.O., wekte hij de ondernemers op hun terughoudendheid te overwin nen. Niet om dadelijk maar in alles tpe te stemmen, maar om een gelei delijke groei der dingen te bevorde ren. De bewering dat de V.V.D. in beginsel tegenstander zou zijn van bedrijfsorganisatie, verwees spr. naar het rijk der fabelen. Een werkelijk vooruitziende blik moet in deze dagen vragen om meer dere armslag voor het particuliere bedrijfsleven. Aan het tijdperk van doorgaande socialisatie, het moge warme of koude socialisatie zijn, moet een einde komen. In de aller eerste plaats in het belang der werk gelegenheid. Over de middengroepen sprekende zeide Prof. Oud, dat de toestand waarin deze verkeren de V.VJD. met grote zorg vervult. De nadelige ge volgen van deze toestand kunnen niet uitblijven. Veel te groot is op alle gebied de nivellering geworden. Die nivellering neemt ook bij velen de prikkel weg om naar hoger en beter te streven. Gestreefd moet worden naar een ruime doorstroming door ale groepen der maatschappij. Prof. Oud besprak vervolgens de verhouding tussen Christendom en humanisme. Hij is de overtuiging toegedaan, dat bij alle verschil in geloof, dat er moge be staan tussen humanisten zonder meer, humanistische Christenen en Chris tenen, er nochtans in zedelijke over tuiging veel gemeenschappelijk in zicht kan zijn. Canadese goederen voor watersnoodslachtoffers Uitreiking van textielpakketten Er zal thans kunnen worden over gegaan tot de verstrekking van tex- ti el goeder en door hot Bode Kruis, aan gekocht met do credieten, die van het Internationale Bode Kruis zijn ver kregen. Deze verstrekking is een on derdeel van de huisraadschaderogelLig var. het Nationale Bampenfonds. Er is een plan opgemaakt voor de uitreiking van tcxtielgoederen aan 12 duizend getroffen gezinnen, tezamen omvattende ongeveer 60.000 personen. Dit plan berust mede op beschikbaar statistisch materiaal over- de leeftijds opbouw van de bevolking in de be trokken gebieden. Er wordt gerekend op de voorziening in do behQcften van 12.000 echtparen, 2 900 kinderen van 0 tot 2 jaar, van 4.300 kinderen van 2 tot 5 jaar en van 29.000 kinderen ouder dan 5 jaar. De te verstrekken goederon zijn ge kozen zoveel mogelijk in overeenstem ming met de ^heersende zeden en ge woonten onder de door de watersnood getroffen bevolking. De aard der goe deren moet zo goed mogelijk passen in de sfeer van de getroffen bevol kingsgroepen. Men zal op korte termijn aan do gezinnen opgaven vragen betreffende de geleden schade nnn tcxtielgoederen en betreffende hot aantal gezinsleden. Do rampschadcbureaux zullen de aan giftebiljetten verzamelen cn zullen na mens het Nationale Bampenfonds aan de getroffenen meedelen, wat zij door bemiddeling van het Rode Kruis aan toxtielgocderen zullen ontvangen. zal Malenkofs' regime bevestigen ana overhandigd. De Koningin vraagt 2aj overschrijden. In die brief de warme belangstelling van de president voor het probleem van hen die dakloos geraakten door Nederland heeft een speciale gift vervolging. Ik doe een beroep op U van f 100.000 ter beschikking gesteld aldus Koningin Juliana om per- van de vluchtelingen uit Oost-Duits- soonlijk de leiding te nemen bij het land aan het vluchtelingenfonds van oplossen, op een mondiale grondslag de Verenigde Naties. van dit steeds groeiend wereldpro- bleem. Naar het A.N.P. verneemt, moet de brief van de Koningin worden gezien ln het licht van pogingen tot besten diging van een wereldsolidariteit, zo als die tot uiting ls gekomen bij de hulpverlening aan de door de water snood getroffenen. De samenwerking van de landbouw in Europa Geringe resultaten der Parljse conferentie Zeventien Westeuropese landen hebben zich op de landbouwconfe- rentie, die van 16 tot 21 Maart j.l. in Parijs is gehouden, beziggehouden met de vraagstukken die aan de vor ming van een Europese landbouwge- meenschap zijn verbonden. De resul taten van deze conferentie, die onder voorzitterschap stond van Camille Laurens, do Franse minister van Landbouw, wijzen erop, dat bij de ministers van Landbouw der deel nemende landen ln het algemeen wel bereidheid bestaat tot een meer of minder nauwe samenwerking op ag rarisch terrein te komen, maar dat men zeer aarzelend, zo niet afwij zend, staat tegenover een opzet waarbij de economische grenzen tus sen de landen onder rfemeenschappe- pelijk toezicht worden geplaatst en geleidelijk aan afgebroken. dit dijkvak nog te behouden. (Wij vernamen inmiddels dat ter dichting van het Schelphoek gat een binnendijk zal worden aangelegd in de omgeving van Serooskerke. - Red.). het eiland. Aan herstel en verbete ring van de wegverbinding tussen Renesse en Brouwershaven wordt voortgewerkt. Met de werkzaamheden aan het grote gat aan de Noordzijde van het Waterschap Ooster- en Sirjansland wordt, met groot materiaal, een be gin gemaakt. Verder wordt gewerkt aan de totstandkoming van een paar werkhavens, n.l. bij de Val (Oostelijk van Zierikzee) en bij de inlaag aan het Schelphoekgat. DE POSITIE VAN DE WATERSCHAPPEN Waterschap Schouwen draait administratief door Radio-Moskou meldt dat de Rus sische regering een amnestie heeft afgekondigd voor alle gevangenen, die zijn veroordeeld wegens „mis drijven, welke geen groot gevaar voor de staatsveiligheid hebben op geleverd". In het besluit worden de volgende categorieën genoemd: 1. degenen, die gevangenisstraffen tot vijf jaar uit dienen; 2. personen, die zijn veroor deeld wegens het begaan van „mis drijven op ambtelijk, economisch en militair gebied"; 3. vrouwelijke ver oordeelden, ongeacht de haar toege meten strafmaat, indien zij kinderen hebben beneden tien jaar; 4. onge neeslijke zieken; 5. minderjarigen be neden achttien jaar. Personen, die tot meer dan vijf jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, zullen kwijtschelding ontvangen voor do helft der opgelegde straffen. Doch niet onder het amnestlebeslult val len personen, die tot meer dan vijf jaar gevangenisstraf zijn veroor deeld wegens „contra-revolutionnnire bedrijvigheid, het op grote schaal be schadigen van publieke eigendom men, roof of moord". In het besluit wordt tén slotte nog gezegd, dat het wetboek van straf recht zal worden gewijzigd. In de considerans wordt gezegd, dat de misdadigheid in het land ls verminderd als gevolg van de con solidering van het Sowjet-stelsel, de toeneming van de welvaart en van de waakzaamheid van de burgers en de verhoging van het culturele poll. Reuter's vroegere correspondent te Moskou, Don Dallas, schrijft: „Ge- orgl Malenkof, de nieuwe Russische premier, heeft een stap gedaan om het vertrouwen van het Russische volk te winnen, die bijna zonder weerga in de Sowjet-Unie is. Het is het grootste clementiegebaar in Rus land sinds zeer vele jaren. Zelfs na de oorlog was er geen algemene am nestie. Ook niet na Lenin's dood ln 1924. Zonder twijfel zal de maatre gel van geweldige psychologische in vloed op het volk zijn en Malenkof helpen bij de bevestiging van zijn regiem". Aangifte van verloren gegane effecten De Vereniging voor den Effecten handel vestigt er de aandacht op, dat het gewenst is onverwijld bij de po litie aangifte te doen, zulks ter op neming in de recherchelijsten, van effecten welke ln de rampgebieden zijn verloren gegaan. Zodanige op gave ls eveneens gewenst, indien vooralsnog slechts een vermoeden bestaat dat effecten zijn verloren ge gaan. Bij de opgave dienen de effec ten zo nauwkeurig mogelijk naar fondsensoort, nominale waarde, num mer enz. te worden omschreven. Indien effecten, ten aanzien waar van een aangifte als vorenbedoeld bij de politie ls gedaan, worden terugge vonden, moet de politie ook daarvan terstond in kennis worden gesteld. Het verdient aanbeveling, dat par ticulieren voor het doen van de op gaven de medewerking en bemidde ling inroepen van effectenkantoren en bankinstellingen. Er zijn als gevolg van de ramp en de daardoor gewijzigde omstandig heden op Schouwen-Duiveland, vele mensen die zich met het water be moeien, om het eens onofficieel to zeggen. Ook in normale omstandig heden is dit wel zo, maar dan is er toch sprake van een duidelijker om lijnde taak van alle groepen, die de beheersing van het water als onder werp van hun dagelijkse bemoei ingen hebben. De vraag kan gesteld worden hoe thans de positie der waterschappen is ln het rampgebied. Men zal zich herinneren, dat van ministeriële zijde uitdrukkelijk is gesteld, dat aan de autonomie der waterschappen niet zal worden getornd.De verzorging van de buitenste waterkeringen, in casu het dichten der dijkgaten, is echter tijdelijk overgenomen door de Rijkswaterstaat. In dit licht is het derhalve duidelijk, dat het water schap Schouwen administratief nor maal haar werkzaamhheden voort zet, doch dat de technische werk zaamheden goeddeels zullen stillig gen tot de dijken weer dicht zijn. Men moet het zo zien, dat een deel der technische werkzaamheden tijde lijk op de schouders van anderen ls gelegd. Voor de dichting der dijkgaten heeft Rijkswaterstaat de Dienst Uit voering Zuiderzeewerken ingescha keld. Het overnemen van een deel der waterschapstaak kan gezien wor den als een verlies van autonomie, maar dan staat toch voorop, dat hier aan niet meer en langer zal worden geknabbeld dan strikt noodzakelijk is. Wel ligt het voor de hand, dat na consolidering van de toestand een politiek zal worden gevoerd die leidt tot versterking der waterschappen in het algemeen. De schotplichtlghcid Wat betreft de schotplichtlgheid der Ingelanden heeft de wetgever niet voorzlèn in de toestand dat alle bruikbare gfond door het zeewater is overstroomd. De billijkheid zou hier echter gebieden dat het Rijk de nor male opbrengsten zou storten in de kas van de waterschappen, hetzij rechtstreeks, hetzij via Landbouw- herstel e.d., zoals dit ook bij de vo rige inundatie plaats vond. Voor de calamiteuze polders be staat een clausule, dat de pacht waarde bij bijzondere gebeurtenissen voor twee jaar kan worden herschat op kosten van de polder. Voor de overstroomde landerijen komt nten dan automatisch tot een negatief re sultaat. Deze gronden immers heb ben (zij het tijdelijk) hun gehele ge bruikswaarde verloren. We leven nog betrekkelijk kort na de ramp, maar het lijkt waarschijn lijk dat de financiële kanten van de zaak nog diepgaand zullen moeten worden bestudeerd. Uiteraard moe ten achterstallige polderlasten over 1952 door de schotplichtigen worden voldaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1