Dichting van het zwaarste gat in de Oude Dijk doet dorp herleven DE ZIERIKZEESCHE COURANT BRUINISSE IS DROOG De col Yoego-Slavië ZIERimSCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERT6NTIÊN. PrU« per 3 maanden bfl vooruitbetaling t 2,47, per week 19 cent. Lowe nummers 10 cent. Verschijnt s maal per week. Advertentieprijs 15 cent per m.m. Succesje* (max. 15 m.m.) t 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 VRIJDAG 27 MAART 195S No. 17246- 109e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIEi Lange NobeUtreet A 171, Zlerikiee. Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lokenman Ochtman - Lange Nobelstraet A 171 Zierikzee. Zij die bleven vormen hechte gemeenschap (Van onze redacteur) BRUINISSE Is droog. Het Is nog vuil en veel poetsen en schuren zal nodig zijn, maar het is droog en dat betekent op het ondergelopen Schou- wen-Dulveland het grootste geluk, dat een gemeenschap kan wedervaren. Burgemeester Mlchaëlls, die al ln geen weken feitelijk goed uit de laarzen is geweest, vertelde het opgewekt en met een ondergrond van grote vol doening ln zijn stem, toen wij hem spraken over het grote nieuws ln zijn gemeente. HJj zat voor het eerst echt lekker ln een gemakkelijke stoel op z(jn ln de haven drijvende woonark, die zachtjes tegen de wal stootte als er weer een „Brunaer" met ploffende motoren de haven kwam binnen varen, want het visserijbedrijf gaat gewoon door, ziet U. Bruinisse Is ondergelopen als zo vele plaatsen op het eiland, de bevol king is voor een groot deel geëvacu eerd en toch heeft de gemeente niet het spookachtige, dat zo kenmerkend is voor andere plaatsen. Dat moet wel in het verheugende feit zitten, dat er ter plaatse weinig verwoest is, want het water kwam o zo lang zaam, en dan natuurlijk ln de men sen, dat zijn zij die er bleven gevoegd bij hen die „officieel" en stlekum zijn terugekomen. Het valt aan te nemen, dat de da- van In 1934 bracht de Yoegoslavische koning Alexander een bezoek aan Frankrijk. Tijdens een rijtoer door Marseille werd Alexander vermoord. Dat heeft ernstige diplomatieke moei lijkheden ten gevolge gehad en het is ongetwijfeld te danken geweest aan de wijze en discrete bemiddeling van Engeland en Ameirka dat er toen geen oorlog uitbrak. Hieraan zal de Britse regering on getwijfeld wel gedacht hebben ,toen vorige week president Tito van Joe- go-Slavië in Engeland voet aan wal zette. En gedurende zijn 5-daags be zoek aan Groot-Brittannië is een le ger van detectives en politie in bur ger in de weer geweest om te voor komen dat een dergelijk drama zou plaats vinden op Engelse bodem. Ze zullen wel een zucht van verlichting geslaakt hebben, toen Tito goed en wel aan de havenpier van Westmin ster afscheid nam van Eden en op 't opleidingsschip „Galeb" aanboord 3tapte, well: schip Tito inmiddels, weer naar zijn land heeft teruggo- bracht. In 1934 had koning Alexander veel vijanden. Ze waren te vinden ln Frankrijk, waar hij door moorde naarshand stierf. Maar in 1953 had Tito veel meer vijanden. Ze waren ook ln Engeland te vinden: uitgewe ken Joegoslaven, beroofd van al hun voormalig bezit in hun vaderland. Ze zijn deze vijf dagen terdege in de ga ten gehouden en thans is bekend, dat de meest fanatieke uitgewekenen ge durende die periode opgeborgen zijn geweest. Weliswaar hoffelijk, maar ze waren dan toch maar onschade lijk. Wat heeft Tito ln Engeland ge daan? Hij was op bezoek bij konin gin Elisabeth en hij sprak met Chur- chillen en Eden. Er zijn geen verdra gen gesloten, maar wel Is bekend ge worden, dat-Engeland hem de belofte meegaf, dat de Britten te hulp zullen snellen, als Joego-Slavië aangevallen wordt. Of Tito zo erg veel waarde zal hechten aan deze verzekering? Engeland ligt niet bepaald naast de deur. Tito is niet getapt in de Westeu- ropese democratieën. Ook niet in En geland, al is hij daar even hoffelijk en voorkomend ontvangen als ieder ander staatshoofd. Want de Britten zijn zeer hoffelijk. Zelfs tegen hun vijanden. Er zijn nog heel wat voor aanstaande politici in West-Europa, die hem niet vertrouwen. Hij heeft gebroken met Moskou en dat ia op zichzelf al een heel waagstuk ge weest. Tito li niet bang en voor men sen zonder vrees heeft iedereen ln de regel respect. Maar generaal Franco was ook niet bang on hij bond, aan vankelijk met een handjevol getrou wen, de strijd aan tegen do uiterst links georiënteerde regering van zijn land. Ook Tito Is een despoot en zijn land wordt nationaal-communlstisch mes uit Bruinisse niet op de hoogte zijn van de nieuwe Lentemodelijn, want mode laat ons niet lachen. Ze dragen ketelpakken en flinke lies- laarzen. Ze sjouwen met waterslan gen en hanteren een bezem, zoals een infanterist zijn spuit. Ze ploeteren en werken, want Bru moet ook weer schoon worden. Dikwijls gaat er een bemodderde hand omhoog, want „ons ken ons" op dit van werklust gon zende dorp en dikwijls schalt er een welgemeend „oe eij 't mun knecht" door de straat, gestoffeerd met de attributen uit de woningen, die bui ten een extra sopje krijgen. De dijk ls dicht, d.w.z. 12 van de 13 gaten zijn na hard ploete ren weer heel en Woensdag, met prachtig weer en lage eb, werd het water een halt toegeroepen, want het lukte met 35.000 zand zakken het grote doorstromings gat ln de Oude Dijk te dichten, op de plaats ongeveer waar de grote weg naar Duiveland door dc dijk heengaat. Eén gat is er nu nog over n.l. in de richting van Sirjansland, maar het ziet er wel naar uit dat het deze week ook zal worden gesloten. Trou wens, slechts bij zeer hoog tij komt hier nog water doorheen. Bruinisse kan herademen, want het is de enige plaats op Duiveland waar het ge wone leven zijn rechten kan her nemen en deels reeds hernomen heeft. Dichting werd „gevierd" De dichting van het gat moest be scheiden worden „gevierd", want do mannen waren vaak meer dan 12 uur in touw. Burgemeester en mevrouw Michaëlis, geassisteerd door twee Bruse schonen, togen er heen, afge laden met heerlijkheden, die dijk werkers in de goede stemming bren gen. Een glaasje voor de dorst, want het was al knap warm in de luwte en met de zon op de rug en een si garetje voor de zenuwen. Met gejuich werden de weldoeners ontvangen en daar op de grens van water en land, was het goed even te toeven temid den van mensen die de weldadige koorts van herstel en wederopbouw in de aderen gevoelen. Het droogvallen van de 780 ha grote Bruinisserpolder schept een toestand waarin het aanpakken ge blazen is. De boeren zullen gerst gaan zaaien en de bewoners zich weer gaan installeren. De dijken zullen on verflauwde belangstelling vergen, want versterking is nodig, nu de Oude Dijk een waterkerende functie heeft gekregen. Een moeilijkheid vormt het water- probleem, want het valt te bezien of de smalle waterleidingbuis naar dit puntje van Duiveland zal worden doorgetrokken. Aanvoer van water met tankschepen blijft voorlopig wel noodzakelijk. De burgemeester denkt geregeerd. Er ls een zeer beperkte godsdienstvrijheid en iemand, die openlijk zijn religie belijdt, kan b.v. nimmer voor een openbare functie in aanmerking komen. Maar ook dit zal wel veranderen. Tlto geeft blijk dat hij met de Westerse democra tieën wil meedoen. Laten we hopen, dat hij oprecht is. Voorlopig is er geen reden om aan zijn goede wil te twijfelen. Misschien is het wel zo, als het Joegoslavische dagblad „Poli- tika" dezer dagen schreef: „Met zijn (Tito) bezoek aan Engeland, heeft de president bewezen, wat Moskou tot nu toe heeft verkondigd, maar nooit in practUk gebracht, rt.l. dat twee landen met verschillende systemen met elkander in vrede kunnen leven". reeds aan de mogelijkheid dai er een kraan komt bij het veer te Anna Jd- cobapolder en dan komt het water veel gemakkelijker te Bru. In de gemeente van de spreek woordelijke eensgezindheid ls er geen middenstands-evacuatieprobleem ge weest. De burgemeester liet de vrou wen, kinderen en oude mensen eva cueren (dat moest ook wel, want slechts de dijk en een stukje Oude straat bleven droog), maar de mid denstanders bleven. Ze voelden zich één ln de misère en gingen alles sa men doen en nu het normale leven zich straks weer gaat ontplooien, valt leder op zichzelf terug. Een voor beeld van goede samenwerking. Trouwens, de middenstand behoeft de toekomst niet al te somber in te zien. In de Vluchthaven is een woud van masten en kranen te zien. Groot materieel in aanzienlijke hoeveel heden ligt te wachten op het verdere herstel van het eiland. Vooral voor Duiveland is Zijpe met de Vlucht haven de grute invalspoort gewor den. Het „eiland" Bruinisse is er een van strategische waarde, want zelfs een MacArthur had droge stukken grond ln de oceaan nodig om het vasteland van Japan te bereiken. Zo is het ook hier, zij het dat vreedza mer doelen op het spel staan. Intus sen moeten al die „invallers" eten en alleen de Bruse middenstand kan zorgen voor de fourage. Ook de werkbare mannen zijn te Bruinisse gebleven en dat heeft het gemakkelijk te begrijpen voordeel, dat ze bij de hand zijn zodra ze be nodigd worden. Bruinisse heeft dus geen in elkaar gevallen hulzen en de boerderijen zijn intact, want het was tenslotte geen buitendijk waardoor heen het water over het land werd gestuwd. Bovendien hielden de vloed planken het en zo ontstond er in het dorp zelf geen Zierikzees' watereffect met alle desatreuze gevolgen van dien. Intussen was het al erg genoeg en na de enorme verwoestingen tij dens de oorlog, gunt iedet Bruinisse van harte, dat het er snel weer bo venop zal zijn. Bruinisse wordt nog met eigen aggregaten van stroom voorzien, maar wellicht nog deze week zal de P.Z.E.M. stroom kunnen leveren. De aggregaten waren sterk genoeg om ook de machinefabrieken aan het work te houden. To Zijpe zwaaien kranen hun machtige armen en zandauto's rijden af en aan. Deze vervoeren het zand naar de Oude Dijk, want daarvoor is heel wat nodig. Da klcdingdlstrlbutle Mevrouw Michaëlis toonde ons de klederenvoorraad in de Hervormde kerk, waar reeds op de Nationale Rouwdag een dienst kon worden ge houden. Als overal, ook hier stapels kleding, die thans is gesorteerd. De uitdeling geschiedt volgens het ori gineelste distributiesysteem dat wij tot dusverre zijn tegengekomen. Het gaat naar de soort van kleding. Van daag is het broekendag, morgen borstrokkendag en overmorgen sok- ken- en kousendag. Het is een ei van Columbus, want voorkomen wordt dat de getroffenen in de kle ding gaan duiken, waardoor het moeizame sorteerwerk wordt vernie tigd. Op de galerij staan de schoenen. Er zijn heel veel enkelingen bij en nee, daarop weet men te Bru ook geen raad. Aan de Rijksweg zal binnenkort een werkkamp verrijzen, waarin spe ciaal werkers uit Oosterland een on derdak zullen vinden. Bruinisse is droog en het leeft. Te genover het tijdelijk gemeentehuis in de Oudestraat is het publieke school bord, waarop met krijt wordt neer geschreven wat ieder weten moet, dio in deze kleine, maar hechte gemeen schap is opgenomen en wie zoek is wordt door de burgemeester per luid spreker uit zijn schuilplaats tevoor schijn geroepen. Binnenkort zal dat wol anders worden, want er zullen wel dorpsgenoten zijn die het te kwaad krijgen op hun evacuatie- adres en het lijkt erop, dat het ad ministratief apparaat der gemeente niet genegen la de liefde tot de eigen grond al te zeer aan administratieve banden te leggen. Wat wilt U ook, Bru is toch droog en er is maar één Bru! Maandag heeft H.M. de Koningin weer getroffen gebieden iu Zeeland bezocht. Zij begaf zich o.a. naar Rilland Batb, Kruiningen, Oosldijk, Burgh, Haamstede, Renesso en Stavcnisse, waar zU zich onderhield met nabestaanden van de slachtoffers. Velen vertelden H.M. over hun zorgen en het verdriet dat zU na do rampnacht to dragen kregen. II.M. en'een Zeeuwse vrouw op de dijk bU Oostdyk (Zuid-Beveland). Koningin naar Scandinavië Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen eind Mei officiële bezoeken brengen aan de Scandinavische landen, zo vernam! A.P. in hofkringen te Ko penhagen. Koningin Juliana en haar echtgenoot zullen de officiële goatoo zijn van ko-! ning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken, koning Gustaof Adolf en koningin Louise van Zweden en lco-i ning Haakon van Noor -egen. Volgen o de huidigo plannen zal het echtpaar op 18 Mei voor een twecJ daags bezoek in Kopenhagen aankomen. Het overlijden van Koningin Mary {j Uitvaartdienst in St. Paul Do enige dochter van vjijlen ko ningin Mary, de princess Royal Mary, is bij het overlijden van haar moe der tegenwoordig geweest. De hertog van Windsor, die op de dag reeds tweemaal bij zijn moeder was ge weest, werd gewaarschuwd doch kwam pas tien minuten nadat konin gin Mary overleden was op Marlbo rough House aan. Te middernacht stonden nog een paar honderd mensen bij de hekken van het paleis, wachtend op even- tueelmader nieuws na de mededelin gen die overdag over de ernstige toe stand van koningin Mary waren ge daan. Het was een vrouw die. plotse ling de droeve tijding kwam bren gen: „zij Is dood, ik heb het juist ge hoord". De vrouw was zo overstuur, dat twee politieagenten haar met zachte dwang moesten weggeleiden. Daar het overlijdensbericht pas na elf uur Dinsdagavond door de radio werd verspreid, kwamen vele Brit ten er pas Woensdagochtend van op de hoogte door radio of krant. De Londenaars die op weg naar hun werk het paleis van de overleden ko ningin-douairière passeerden, lazen het bulletin aan de hekken van Marl borough House. Naar men verwacht, zal de rouw- tijd veertig dagen duren. Waarschijn lijk zal het stoffelijk overschot van koningin Mary voor de begrafenis korte tijd te Londen in statie opge baard liggen. Uit alle windstreken, van het Ge menebest en andere landen, komen de condoleanties binnen. De zittin gen van de parlementen -der Ge- menebestlanden zijn bij wijze van rouw verdaagd. Waarschijnlijk zal de uitvaart dienst niet worden gehouden in West minster Abbey, daar hier reeds voor bereidingen voor de kroning aan de gang zijn, doch in de St. Pauls ka thedraal. De Tweede Kamer heeft zJï.s. goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet, dor Ziektewet en het Ziekenfondsenbe- sluit. Daarin wordt bepaald dat de loongrens in do drie genoemde wet ten van f 4925 wordt verhoogd tot f 5025. Een geallieerd gerechtshof te Triëst heeft dertien nco-fascistische jongelui veroordeeld wegens deelne ming aan een anti-Britse en anti- Amerikaanse betoging op 8 Maart. Vier beklaagden kregen negen maan den, de overige kregen een half jaar gevangenisstraf. Twee Sow jet-straal jagers van het type Mig-15 zijn vorige week, volgens het „Informationsbureau- West" bij de zönergens in Mecklen burg In botsing geraakt en neerge stort. Beide piloten zouden omgeko men zijn. Het proces tegen Sultan Hamid 18 jaar gevangenisstraf geëist In het proces tegen Sultan Hamid fceeft de procureur-generaal van het I idonesische Hooggerechtshof requi sitoir gehouden. Hij was van mening c at verdachte niet de zwaarste strqf behoefde te worden opgelegd, doch straf, die in overeenstemming was met zijn daden en voldoende zou zijn om hem tot inzicht te brengen. „Ik meen dat bet op zijn plaats is en juist is hem te veroordelen tot een gevangenisstraf van 18 jaar met af trek van voorarrest". De procureur bracht in herinnering dat Indonesië sinds het afkondigen van de vrijheid bij het handhaven van de vrijheid van de staat, ver schillende beproevingen heeft mee gemaakt. Hij zeide, thans hebben wij te maken met iemand, die in die tijd een belangrijke rol speelde, maar niet belangrijk voor onze vrijheidsstrijd. Hij staat thans terecht voor zijn mis drijven tegen een staat, die ook zijn Staat is. De misdrijven die hij beging, waren niet gering. De procureur-ge neraal zeide, dat men genoodzaakt was geweest maatregelen te nemen om verdachte tegen de woede van het volk te beschermen en verklaarde voorts, dat het beginsel, dat Indone sië een rechtsstaat is, gehandhaafd moet blijven. Het gerechtshof te Djakarta zal 8 April vonnis wijzen. Vier lijken van vrouwen in flat gevonden Dinsdag en Woensdag zijn in een flat te Londen vier lijken van vrou wen gevonden. Het eerste werd ge vonden door de nieuwe bewoner van het huis, Beresford Brown, uit Ja maica, bij het zoeken naar een al- coof dat met behang bleek afge sloten. Toen Brown het verwijderde vond hij een lijk van een vrouw. De politie vond Dinsdag bij een nader onderzoek nog twee lijken van vrou wen en Woensdag trof zij het vierde lijk onder de vloer aan. De politie doet nasporingen naar de vorige bewoner van de flat, de 55-jarige Christie. Men neemt aan dat één van de lijken van de vrouw van Christie is. Twee van de vrou wen waren nog geen dertig jaar, al dus een medisch rapport. Tenminste één van de vrouwen zou door wor ging zijn gedood. Drie van de vrou wen zijn waarschijnlijk reeds ver scheidene maanden dood, de vierde sedert verscheidene weken. Christie, een schrijver bij een transportbedrijf, was in 1949 de voor naamste getuige ln een proces tegen een jonge vrachtauto-chauffeur die zijn vrouw en dochtertje heeft ge worgd en die in hetzelfde flatgebouw Terwijl belangstellenden het laatst uitgegeven bulletin, aangebracht aan woonde, het hek van Marlborough House, le zen, wordt de wacht afgelost. Het K. N. M. I. voorspelt tot Vrijdagavond: Weersomslag Half- tot zwaar bewolkt met en kele buien; matige tot krachtige Wes telijke wind; geen nachtvorst; veel kouder dan Donderdag. 27 Maart. Zon op 6.27, onder 19.05. Maan op 16.06, onder 5.20. 28 Maart. Zon op 6.25, onder 19.06. Meun op 17.16, onder 5.31. HOOGWATERSTANDEN te Zierikzee 27 Maart-2 April 27. 1.43 v.m. 14.12 njn. 28. 2.28 v.m. 14.54 njn. 29. 3.02 v.m. 15.28 n.m. 30. 3.31 v.m. 15.58 n.m. 31. 4.02 v.m. 16.29 n.m. 1. 4.34 vjn. 18.56 njn. 2. 5.03 v.m. 17.22 non. Springtij: 1 en 15 AprlL Doodtij: o'en 23 April. C

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1