Minister Algera looft de pers voor rampverslagen De Koningin was in de Westhoek Aan onze abonné's (Herhaalde plaatsing) Op een volksverhuizing als de evacuatie was de administratie' afdeling van de Zierikzeesche Nieuwsbode niet berekend. Niet temin is alles in het werk gesteld om iederdieons zijn evacuatie adres bekend maakteonmiddellijk, van een krant te voorzien, waarin we tot op heden vrijwel zijn ge slaagd, Aan de vele verzoeken om de nummers, sedert de ramp ver schenen, ook toe te zenden, werd voldaan. Sedert enkele dagen is de voorraad uitgeput door het feit, dat het aantal aanvragen overstel pend is geweest. Velen die ons schrijven, vragen om antwoord. De verzending eist echter momenteel alle krachten op en willen we al onze getrouwen van een Nieuws bode voorzien, dan kunnen wij momenteel geen correspondentie voeren. We willen gaarne hopen, dat men hiervoor begrip zal heb ben. Zodra we alles zo ver op orde hebbendat de adressering weer geheel machinaal kan geschieden zal er ook weer tijd zijn om ant woord te geven op Drieven en briefkaarten. Vragen van algeme ne aard zullen in de krant worden beantwoordook wanneer deze be trekking heboen op de vroegere woonplaats of op het eiland. Vele vragen op het gebied van het abon nementsgeld vindt U onderstaand beantwoord. Het abonnementsgeld bedraagt f 2,47 per 3 maanden, dus de helft van het normale. Deze prijs geldt ook voor het eerste kwartaal. Im mers, in Januari verschenen we dagelijks, waarover dus het gewo ne abonnementsgeld verschuldigd is. In Februari verschenen we on regelmatig, waarom over die maand niets in rekening wordt ge bracht en in Maart verschijnen we om de andere dag. Reeds betaalde gelden zullen worden verrekend, met dien verstandedat zij die over het eerste kwartaal reeds f 4,94 betaalden zullen worden geacht te hebben betaald tot 1 juli aanstaande. Onderstaand geven wij U een globaal overzicht van de stand der betalingen. Volgens onze gegevens werden aan de agenten in onder staande gemeenten de kwartaal abonnementen op een enkele na volledig betaald: Brouwershaven De omvang van de evacuatie Volgen» door het Centraal Bureau voor de Statistiek van gemeentebestu ren ontvangen opgaven bedroeg het aantal tengevolge van de watersnood geëvacueerde personen op 1 Maart 72.500, van wio 29.500 uit Zuid-Hol landse, 30.000 uit Zeeuwse en 13.000 uit Noord-Brabantse gemeenten. Van de 115 gemeenten van waaruit personen naar elders moesten vertrek ken, waren er 35 waar meer dan 50 pet bij deze evacuatie was betrokken en hieronder 18 (5 op de Zuid-Holland-1 »e en 13 op de Zeeuwso eilanden) waar 90 pet. of meer der inwoners elders moesten worden ondergebracht. Op 1 Maart waren in 711 van de 1014 gemeenten evacué'» geregistreerd. Zij waren echter overwegend gehnis-f vest in Zuid-Holland (30.000), Noord- Brabant (19.000) en Zeeland (11.000) en voorts in de provincies Utrecht (6.300), Noord-HoUand (2.500) eü Gelderland (2.300), terwijl er nog 1.400 in do vier Noordelijke provincies een tijdelijk onderdak vonden. Tentoonstelling van raoipfoto's Een close-up van een op haar lip bijtende moeder met een van paniek vertrokken gezicht, die haar angstig huilende en verbluffend veel op haar gelijkende vierjarige zoontje op haar arm draagt, is de best geslaagde symbolische, fotografische uitbeel ding van het onbeschrijfelijke leed, dat de overstromingsramp over ons land bracht. Een enorme vergroting van deze opname is te zien op de vorige week Zaterdag in het Waag gebouw te Amsterdam door do mi nister van Verkeer en Waterstaat, Mr J. Algera, geopende foto-tentoonstel ling der Nederlandse vereniging van foto-Journalisten, die de opbrengst zullen afdragen aan het Rampen fonds. Meer dan welke andere foto ook, is het deze opname geweest, die de wereld heeft gegrepen en er toe heeft bijgedragen, dat overal op onze aarde mensen geld en goederen hebben af gestaan voor het getroffen Neder land. Onder de Nederlandse dagbla den zelf is de foto niet verspreid, maar daarentegen is zij afgedrukt in een onnoemelijk aantal buitenlandse tijdschriften. BruinisseCapelU bii ZIerikzee, Dreischor, EllemeetNoordgouwe, Zonnemaire, Ouwerkerk, Seroos- kerke en Renesse. De maandabon- né's te Bruinlsse, Burgh-Haamste- deNoordgouwe, alsmede de week- abonnó's te Zierikzee hebben bijna allen de maand Januari betaald. Nog geea kwartaalabonnemen ten werden geïnd te Burgh-llaam- stede, Nieuwerkerk, Oosterlarul en Zierikzee. Ook de kwitanties voor de abonné's buiten het eiland wa ren nog niet uitgegaan. Onbekend is ons nog de stand van zaken in de gemeenten Sirjansland, Eiker zee, Duivendijke, Noordwelle en Kerkwerve. Daar wij op het standpunt staan dat eerst iedere abonné een Nieuwsbode moet ontvangen en wij ons daar geheel op concentre ren, zal het nog wel enige weken duren voor wij aan het schrijven van de kwitanties kunnen begin nen. Wij vertrouwen dat men deze volgorde van werken kan waardo ren. Daar het tweede kwartaal ech ter dan inmiddels reeds zal zijn ingegaan, zullen wij zo vrij zijn dan een kwitantie aan te bieden voor het abonnementsgeld tot I Juli a.s. Wij vragen beleefd Uw medewerking in deze, omdat ons dit een massa werk bespaart en U slechts eenmaal incassokosten be hoeft te betalen. Ook kunt U het abonnementsgeld op onze girore kening storten waarmede U zich de incassokosten geheel en ons veel werk bespaart. Wij dringen dan echter weer wel aan op spoed, omdat we weer tijd nodig hebben deze gegevens in ons kaartsysteem te verwerken. Tenslotte nog de mededeling, dat we thans het grootste deel van de evacuatie-adressen in ons bezit hebben, doch dat er toch nog hon derden ontbreken. We verwachten dus graag nog meerdere evacuatie adressen. Ook nieuwe abonné's zijn welkom. Daar de gehele verzending on gecontroleerd de deur uitgaat, is het niet onmogelijk dat er wel eens iets hapert. Wij stellen het op prijs hiervan op de hoogte te worden gehouden. Stad en Provincie ZIERIKZEE Met Alfred van Sprang naar het Midden-Oosten Tijdstip en omstandigheden in aan merking genomen was er voor de lezing van de bekende journalist Al fred van Sprang, Zaterdagmiddag nog een redelijke belangstelling. Zijn Zeeuwse tournée, onder auspiciën van het Zeeuws Dagblad, bracht hem (op zijn uitdrukkelijk verzoek) ook naar Zierikzee en het gesprokene, kruidend met de humor bereisde Roe ien doorgaans eigen, heeft hij een aandachtig auditorium meegenomen op zijn verleden jaar gemaakte tocht door t' Midden-Oosten, die van span ningen en verwarringen zwangere wereld, waar belangrijke politieke- en maatschappelijke ontwikkelingen zich aan het voltrekken zijn. Van Sprang combineert op zijn rei zen pen en tong en dat maakt hem tot een vlot causeur, die gemakkelijk weet te putten uit de rijke en immer vloeiende bron van zijn ervaringen. Van Sprang bezocht de Sahara, waar hij in nauw contact kwam met de Arabische bevolking. Van Marok ko ging het'via Algiers, naar Libye, de nieuwe door de V.N. gestichte staat, waar het bestaan nog alle pri mitieve kenmerken heeft, eigen aan het leven in het Midden-Oosten. In Egypte zag hij het paleis van ex-ko ning Faroek en in Beiroet, de hoofd stad van de Libanon, ontdekte hij een' zich vlot ontwikkelend leven, dat welvarend kan worden genoemd, dank zij de postwisseltjes van uitge zwermde landgenoten. Na een bezoek aan Jeruzalem, waaraan niet veel sprookachtigs meer valt te ontdek ken, had hij te Teheran een ontmoe ting met „oom huilebak", premier Mossadeq, die zijn bedliggerij ge bruikt als onderdeel van zijn politiek. Kwistig bestrooide van Sprang zijn relaas met de suiker van talrijke bij zonderheden over de bezochte lan den en volken en hij Is er dan ook ln geslaagd zijn aandachtig publiek en kele uren uit de „watersfeer" te ha len. Zijn belofte eenmaal terug te komen, houden wij ons gaarne voor gezegd. De heer B. Davidse leidde de spre ker in met een kort woord. Leidingwater zal spoedig kunnen worden getapt Hoewel do tankwagon» ieder© dag rijden en de bewoner» van het zo fol begeerd© drinkwater voorzien, hunkert men toch nnnr het water dat uit do Schouws© duinen komt en via de kraan kan worden getapt. Zaterdag waa er door de buizen duinwater ia do Stad, De buUlelding Noordgouwe-ZieKkxee bleek intact, waarop men wel gehoopt had, doch waarom treat laog goea te- kerheid beetoad. Het werd du» eoo meevaller in de trits van tclcuretelUa- gen. Maar ai waa bet water in de •tad, meu koo de kraan nog niet in werking stellen. Het bydrofoorotatlou cy.de Schuilhaven waa toen nog niet klaar. De ketel waa nl. iu Dordrecht bleven liggen, maar Lnmiddela ia dit onderdeel van de installatie gearri veerd. Het water, dat vanaf het poutyt- atatiou wordt gechloreerd, wordt ge regeld Jjacteriologiach aan een onder soek onderworpen. Met man en macht wordt er aan gewerkt oui zo spoedig mogelijk via de kraan het begeerde water te tappen, maar tot zolang blij ven de tankwagens rijden. Ingezonden mededeling Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden Dan kont U eigenlijk niet bulten Kruscben Salts. Rheumatische pijnen vinden in veel gevallen hun oorzaak in> onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten ge ven de bloedzuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn. Polder Groot- en Klein Bettewaerde vallen droog Ondanks alle moeilijkheden en te genslagen komt toch ook weer grond droog op Schouwen-Duiveland. Re gelmatig wordt aandacht besteed aan de „kleintjes" onder de ellandelijke polders en dat zijn er nog al wat. Na dichting der gaten zijn de binnenpol- dera Klein-Bettewaerde (102 ha) en Groot-Bettewaerde (228 ha) vrijwel leeggepompt. De verwachting leeft dat ln deze polders nog zal kunnen worden ingezaaid. HAAMSTEDE Beurzen open Door het verkopen van bosjes nar cissen, wisten Jo Verton, Hz., Cor Landman, Bert Landman en Henk bij de Vaate, onder het motto „Beur zen open, dijken dicht!", het zeer mooie bedrag van f 74,87 bijeen te brengen, dat afgedragen zal worden aan het Rampenfonds. Dat het initiatief geheel van deze jongens is uitgegaan, is des te lof- felijker en moge een voorbeeld zijn voor anderen ter navolging, daar er in onze gemeente nog weinig voor het Rampenfonds is ingezameld, ter wijl er toch zeer velen zullen zijn die zeker hun bijdrage aan dit fonds niet zullen onthouden, wanneer er een beroep op hun milddadigheid ge daan wordt. RENESSE Openstelling strand Met ingang van 16 Maart is het strand onder deze gemeente weder om opengesteld, doch uitsluitend tus sen zonsop- en zonsondergang. De muziekvereniging „Luctor et Emergo" heeft haar repetities her vat. Geëvacueerde leden van mu ziekverenigingen uit andere plaatsen zijn van harte welkom op de repe tities. Voor de Reclassering werd tij dens de dienst in de Ned. Herv. kerk van j.l. Zondag f 17,51 gecollecteerd. De busjes voor Klnderzorg zijn weer rond geweest; opbrengst f 18,01. De werkzaamheden aan de nieuwe weg tussen Scharendijke en Renesse stagneerden eind vorige week wat betreft de verharding, aan gezien het verhardingsmateriaal niet tijdig aanwezig kon zijn. Wanneer de nieuwe weg klaar is (op 22 April a.s.) zal in een grote behoefte voorzién zijn. SCHARENDIJKE In de Chr. school te Scharendijke komt bij vloed water. Van de 86 leer lingen zijn er momenteel 46 geëva cueerd naar elders in Nederland. Het onderwijs aan de overgebleven kin deren, die in de Westhoek verblijven, wordt sinds half Februari voortgezet in het Jeugdgebouw, waar de hoog ste klasssen zijn ondergebracht en in de consistorie der Geref. kerk te Haamstede waar de kleintjes zitten. Doordat het hoofd medewerking kreeg van dhr L. G. v, d. Bijl en dhr O. Scholten, die hun materiaal ter beschikking stelden, konden en kun nen nog droogstaande leermiddelen worden opgehaald uit het schoolge bouw. Ouders kunnen in contact tre den met het hoofd der school; eva- cuatle-adres; Noordstraat 14, Haam stede. De kinderen die In Renesse verblijven worden gratis per bus naar Haamstede gebracht. De school heeft een zending schrif ten en pennen gekregen van een school ln Haarlem. Deze gave kan goed worden gebruikt. t,H»t ia verheugend te kunnen voo stellen, dat de voorlichting van de Nederlandse per» over de watersnood ramp ln binnen- en buitenland, een enkele uitzondering daargelaten, op teer hoog niveau heeft geetaam Zij waa 6ober en degelijk, en vermeed sensatie". Dit onverbloemde compliment van re geringszijde werd door mioiater Algera uitgesproken, toen hij in bet Amator- damee Waaggebouw de Hampfotc ten toonstelling van de Nederlajndee foto journalisten opende. De minuter voegde er nog ieta aan toe, wat het bestuur van de nog jonge Vereniging van Fotojournalisten al» muziek in de oren moet hebben ge- klonkem Hij zei dat dit hoge niveau, voorzover bet de foto'» betrof, reed» aantoont, dat de opleiding ont wikkeling van fotograai tot fotojour nalist, .die deze vereniging met ijver nastreeft, resultaten beginnen af te werpen. Veel meer dan vroeger, zo zei hij, ia do toto van oen illustratie oen „schrijven mot de camera" geworden zij iiccint naaat het geschreven woord een eigen zelfstandige plaats in, zij creëert zelf in een eigen vpim. Aan de foto'» op deze tentoonstelling ia dit te zien. Zij vertellen elk hun eigen verhaal op artistieke wijze geïnspi reerd door het leed, dat de mens trof. Minister Algera maakte nog een al gemene opmerking over hot werk van de pers in het rampgebied. Niet alleen dat hij grote waardering had voor de vele voortreffelijke artikelen en uit stekende foto's die waren gepubliceerd, nog groter was zijn erkentelijkheid voor het werk der journalisten ln die gevallen, waarin zij pen en blocnote, toestel en blitzlamp torzijd© hadden g©-' legd, om eerst deel to nemen aan reddingen of aan het vorlonon van hulp, waar die nodig wast Ingezonden Mededeling TTiTTV Niet krabben. De helder 11 t~. I I ft vloeibare D. D. D. kal- U; JEU tU JLw- meert do jeuk in enkelo seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep ln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN 1 HUIDAANDOENINGEN J Provinciale Stoombootdiensten De Provinciale stoombootdienst op de Oosterschelde wordt momenteel uitgevoerd met de „Robbenplaat", die van Zierikzee vertrekt om 7.00, 10.30, 14.00 en 17.20 uur. Van Katse- veer vertrekt deze dienst om 8.55, 12.10, 15.40 en 18.40 uur. Langspeelplaat „watersnoodramp" In tegenwoordigheid van autoritei ten uit dB radiowereld is in de Decca- studio te Hilversum1 (door de heer 'Jack Philips, directeur van Philipts phonografische industrie) aan het Ram penfonds de langspeelplaat overgedra gen waarop „do watersnoodramp" ia vastgelegd. Zoals bekend zal de op brengst van do plaat aan het Rampen fond» ten goede komen. Aan do heer G. Hoek, vertegenwoor diger van Beurzen open, dijken dicht"., werd een bedrag van f 5000 als voor schot daarop overhandigd. Hij sprak de hoop uit, dat het spoedig mogelijk zou zijn, een derge lijke temoonetelllng te arrangeren van het h er et el-werk. „Van mijn kant zeg Uc u toe, dat wij allee zullen doen, om het houden van een dergelijke os- positie binnen korte tijd mogelijk te maken. En ik vertrouw er op, dat w$ dat zo zullen kunnen doen, dat men selijkerwijze gesproken, herhaling vaa zulk een ramp uitgesloten moet wor den geacht". AANBESTEDINGEN ZIERIKZEE. Maandagmiddag heeft het gemeentebestuur, in tegenwoordig heid van de directeur van de Central© Dienst, onderhands aanbesteed het Leg gen van een ringdam rond de stad, volgens bet plan als door de gemeen teraad op 19 Maart jl aanvaard. Het werk werd, behouden© hogere goedkeuring, gegund aan de firma's De Oude en de Jonge en Van den Heuvel, die te dezer zake een combi natie gaan vormen. Bedoelde firma had ingeschreven voor een bedrag van f 204.000. De raming bedroeg f 200.000. MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 23 Maart. Binnen landse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe zonder vochtconditie f 26,50-27,55, op vochtconditie, franco fabriek, tot f 27,50. Voedergranen: zomer gerst, nauwe lijks prijshoudend f 29-31,50, grove daarboven; wintergerst prijshoudend f 28-28,75; haver, goed prijshoudend f 25,25-25,50, blanke daarboven; rogge prijshoudend f 28-29; mais, ge schoond, kalm f 31,25-32. Peulvruchten: zeer stil; groene erwten f 40-51, schokkers f 50-60, bruine bonen tot f 92,50. Aardappelen ROTTERDAM, 23 Maart. KI el- aardappelen (35 mm opw.): Eigen heimers f 15,50-16, Bintjes f 13,50-14, Bevelanders f 14-15, Furore f 13,50- 14, IJsselster t 12, Alpha's f 11-11,50, Rode ster f 14-15,50; -zandaardap pelen (35 mm opw.): Voran f 8,85, Industrie f 8,85, Wilpo f 8,85, IJssel ster f 9,50; droge voeraardappelen f 3. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden, vastge steld voor de verkoop van consump tie-aardappelen op wagen, schip of auto. Veemarkt ROTTERDAM, 24 Maart. Totaal aangevoerd 5190 dieren, n.l.: 650 vette koeien en ossen, 1644 stuks ge- bruiksvee w.o. 493 t.b.c.-vrij, 25 vette kalveren, 143 graskalveren w.o, 39 t.b.c.-vrij, 2319 nuchtere kalveren, 51 varkens, 129 paarden, 13 veulens, 115 schapen en lammeren, 64 bokken en geiten. Prijzen per stuk: graskalveren f 400-350-260, nuchtere kalveren f 42- 40-36, schapen f 135-110-90, lamme ren f 95-85-70, kalf- en melkkoeien f 1200-1000-860, vare koeien f 850- 750-650, vaarzen f 900-800-700, pin ken f 600-525-400; prijzen per stuk: vette koeien en ossen f 2,82-2,90, f 2,70-2,78, f 2,20-2,30, vette kalveren f 2,85-2,95, t 2,15-2,95, f 2,45-2,65, slachtpaarden f 2,05-1,95-1,85. Koningin Mary van Engeland overleden Dinsdagavond ls de 85 Jaar oude Koningin Mary van Enge land overleden. Z(J was reeds enige tijd lijdende aan ernstige maagstoornissen waarbij later hartzwakte optrad. Koningin Mary is gedurende 25 Jaar de koningin-gemalin geweeBt van koning George V en na diens dood 18 Jaar lang de koningin-moe der. Na het overlijden van haar tweede zoon, koning George VI, op 6 Februari 1952, werd zij konlngln- doualralre. Koningin Mary was een echte Lon- dense. Zij werd op 26 Mei 1867 ge boren in het Kenslngton-paleis, als dochter van de Hertog van Teek en prinses Mary van Cambrigde. Haar vaders titel was Duits doch de hertog verkreeg de Britse nationaliteit Reeds als kind genoot koningin Mary een grote populariteit. Ze ont ving bij dc doop de namen Victoria Mary Augusta Louisa Olga Pauline Claudine Agnes, maar haar moeder noemde haar „May" of „Mei bloempje". Tot aan haar huwelijk werd zij door het publiek prinses May genoemd. In 1891 verloofde zij zich met Ed ward, hertog van Clarence. Deze stierf enkele maanden later aan de griep en prinses Mary trok zich terug naar Zuid-Frankrijk. In 1803 ver loofde zij zich toen met de Jongere broer van de overledene, prins Ge orge en zij huwden op 6 Juli van hetzelfde jaar in de koninklijke ka pel van het St. James-palels. Een jaar later werd het eerste kind, Ed ward, geboren, die prins van Wales en troonopvolger zou worden. In de elf jaren daarna schonk zij nog bet leven aan een dochter, de „Princess Royal", en nog vier zonen, namelijk de latere koning George de Zesde, de hertog van Gloucester, de hertog van Kent en prins John. De laatste stierf reeds op 14-jarlge leeftijd ln 1919. In haar jeugd werd koningin Mary als zwak van gezondheid beschouwd en dit maakt haar in het latere leven immmer getoonde energie en onver moeibaarheid des te merkwaardiger. Zij maakte met haar echtgenoot twee grote reizen door het imperium, namelijk in 1901 naar Australië en vier jaar later, toen haar echtgenoot prins van Wales geworden was, naar India. Haar grote rol begon zij te spelen toen zij in 1910 koningin-gemalin werd bij de troonsbestijging van haar echtgenoot als koningin- George de Vijfde. Haar plichten als koningin gemalin, echtgenote en moeder vatte zij op als een en hetzelfde. RECHTZAKEN Diefstal bij watersnood berecht De arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft de 20-jarige zeeman A. J. K. veroordeeld tot één jaar gevange nisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verder aftrek van preventieve hechtenis en onder toezichtsteiiing vaa d'> reclassering. K. had zich op een inzamelpoat van het Rode Kruis derrechtelijk kledingstukken toegs- eigend,o.m'. een herencoatunm, een militaire uniform en onderkledlng. Hij had de uniform' aangetrokken en waS naar de noodgebieden gegaan, zich uit-1 gevende voor Rode Kruis-soldaat. De officier had negen maanden met afw trek geëist. Eilandman stond in de duindorpen temidden van de menigte, die reik halzend uitzag naar H.M. de Konin gin, Die daar zo maar onverwachts koers had geZet naar de duinstreek. Och, het was alles zo eenvoudig en zo door en door democratisch. Even vergaten de mensen de spanning van de laatste weken, het verdriet week wat naar de achtergrond, want alen voelden zich innig verenigd met het Vorstenhuis in deze trieste periode der Zeeuwse geschiedenis. Niemand sprak zulke dikke woorden uit, maar Eilandman gevoelde het. Hier was eenheid des volks en toegenegen liefde voor het Vorstenhuis. Er wa ren kleine meisjes die niets konden zien, zo dik stonden de mensen op eengepakt. Maar een vriendelijke meneer zei: „kom maar hier, ik til je wel op en geneer je maar niet, dan kun je ook wat zien". Eilandman hield de hoed van die meneer vast toen hij zijn optilservice aanbood aan de dames in de buurt. Zo stond hij daar met een vreemde hoed ln zijn hand, maar ook met een vreemd ge voel, want niets is hem liever ge weest dan de ongedwongen sympa thie des volks, die een uitweg zocht in een beverig „leve de Koningin" te Burgh en het duwen tegen de man nen van de Rijkspolitie te Haam stede, die opdracht hadden de men sen wat op een afstand te houden. Toch wns het stil toen Hare Maje steit zich onderhield met de getrof fenen, die wij maar zo weinig troost kunnen bieden. Maar ln de ernstige trekken op het Koninklijk gelaat las Eilandman het medeleven en de liefde Vbor deze zo bitter zwaar ge troffen landgenoten. Te Renesse was spoedig na het be zoek het dorp zo stil als een boeren erf op een warme Zondagmorgen. De meneer in het hótel zei, dat de Lan- gedijk nog wel te berijden zou zijn. Nu, dat was geen slecht nieuws, want het water (en de mist) vormen de stevigste isolatieband, die een woon gemeenschap van de overige wereld kan afsluiten. Toen maar op weg door de „Loane", waar het ook stil was. Geen bruingebrande trekkers nu of zonnige meiskes, die wat gezond heid staleh in de Schouwse duin streek. Alleen de blauwige waas door de bomen, die belooft dat het Lente gaat worden. Het leven gaat door. De tocht naar Brouwershaven. Schouwen-Duiveland krijgt er een duinweg bij, waarover eenmaal de auto's zullen snorren. Het wordt een weg langs da voet dar duin an, mat daarachter de belofte van de ruimte en de wijdheid en eenmaal aan de andere kant het Schouwse land met het helgele wuivende koren en de trage stap van de boeren langs de zonbeschenen wegen. Uitziende over al het water is daar nu nog de droef heid om hetgeen verloren ging, maar het nieuwe spoort aan tot daadkracht en stimuleert de energie. Zo ls het toch feitelijk met ons allemaal. Als we er aan denken hoe het water zich gesloten heeft over de kleine en stille arbeidershuizen, waarop de stoere werkers van het Schouwse land, toen machteloos en verslagen, dan breekt ons het hart. Vooral de huizen der nederigen en stillen ln den lande zijn door het water verzwolgen. Ach arme, het waren soms tien dakpan nen van de nok tot de goot, die kleine huisjes van Schouwen-Duiveland, waarin het stille geluk woonde, dat in de palelzen der groten zo dikwijls ontbreekt. Maar zo'n huis was te laag om boven de vloed van 1 Februari uit te steken en daarom zijn zoveel van die mensen verdronken. Eilandman heeft zich door het wa ter en het zand geploeterd en ls te Brouwershaven gekomen, dat tegen de avond als een spookstadje in het water lag. Nauwelijks te Zierikzee omsloot de mJst de kleine wereld. De mist ln het troostrijke, maar helaas ook lastige gordijn, waarachter onze geschonden wereld zo dikwijls schuil gaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 3