EEN BEZOEK AAN „HET LOO' 19000 stuks vee ging bij de ramp verloren „HET VERJAAGDE WATER' Voor onze eracué's ran Schonwen-Dniveland wordt goed gezorgd Prinses Wilhelmina bracht reeds tweemaal een bezoek aan haar logé's Tussen „geëvacueerd zijn" en „ge- evaeueerd zijn" la wel een groot ver schil! Wie évacué'a spreekt of brie ven van hen leest blijkt dit wel dui delijk, want naast uitingen van grote dankbaarheid en tevredenheid, ko men vaak klachten van allerlei aard tot uiting, We willen hier in het mid den laten aan wie het ligt. Men kan in dit opzicht geluk hebben met de kwartiergever, doch ook met de eva- cué(s). Het in ons nummer, van 16 Maart J.l. opgenomen bericht, ont leend aan de „Gooi- en Eemlander", spreekt in deze boekdelen. Tot degenen, die het wel bijzonder goed getroffen hebben, behoren ze ker de plm. 40 Schouwen-Dulve- landse evacué's, die in een vleugel van het Koninklijk paleis „Het Loo" te Apeldoorn zijn ondergebracht. Een persoonlijk bezoek ter plaatse heeft ons daar ten volle van overtuigd. Overigens is het nog niet zo een voudig daar binnen te komen, want „de regels van het huis" laten niet toe, dat Iedereen daar zo maar bin nen loopt. Alleen familieleden wor den voor bezoek toegelaten, doch, dank zij de welwillendheid van Zus ter Baas, werd voor ons een uitzon dering gemaakt. Zo konden we een praatje maken met de bewoners van „Ons Huis" en de andere Zlerikzeese en eilandelijke evacué's, die in het paleis een gastvrij onderdak hebben gevonden. In de ruime conversatiezaal zat men gezellig bijeen en dèt er gecon verseerd werd, vooral toen er „vi site" van het eiland kwam, behoeft wel geen betoog. Van alle zijden werd nadrukkelijk gevraagd hoe het in de stad en op het eiland was, of men er al wat opschoot, hoe die die het maken en of we vooral aan fa milieleden en bekenden de hartelijke groeten wilden overbrengen, wat we natuurlijk prompt beloofden. Omgekeerd werd ons verteld hoe het dagelijks leven daar in het eva cuatieoord verloopt en hoe men zich er thuis gevoelt. Over het algemeen bleek dit laatste aardig goed te gaan, hoewel de enkele pas aangekomenen vanzelfsprekend nog wat moesten wennen. Het deed ons natuurlijk goed te horen dat de „Nieuwsbode" er een de meest geziene gasten is en dat daar vaak om wordt „gevochten" zoals een der bewoonsters het uit drukte. Uit de verdere gesprekken bleek dat de tijdelijke bewoners een grote mate van vrijheid genieten. Allen hebben een wandelkaart, waardoor zij vrij over het gehele gebied van het Loo kunnen rondwandelen. Maar men mag zijn wandeling ook verder uitstrekken en velen komen dan ook vaak in „het dorp", waar de Zater dag- en Maandagmarkt altijd een prettige attractie vormen. De maaltijden worden gezamenlijk gebruikt in de aan de conversatie zaal grenzende eetzaal. Echtparen •hebben alle een aparte zit-slaapka- mer en individuelen enkele gecom bineerde. Heeds tweemaal had men bezoek gehad van H.K.H. Prinses Wilhel mina, die Zich met elk Harer „logé's" persoonlijk had onderhouden en wel op zulk een hartelijke en eenvoudige wijze, dat allen er door getroffen waren. Het medeleven van H.K.H. blijkt verder ook wel duidelijk uit het feit dat leder op haar of zijn ver jaardag uit Haar naam bloemen aan geboden worden. Natuurlijk hopen allen, zodra het mogelijk is, weer naar de oude ver trouwde Zeeuwse omgeving terug te keren, doch men begrijpt ten volle dat dit nog wel enige tijd zal vergen. Zo vloog de tijd van ons bezoek om en moesten we weer vertrekken. Voor het echter zover was, kwam een on zer stadgenoten nog belangstellend informeren naar Joös van Jaone en zijn vrouw", of we wisten of zij ge- evacueerd waren en waar zij thans verbleven. We verklaarden nog niets van hen te hebben gehoord en ook niet te weten of Joös zijn penhouder en potje inkt had kunnen redden, doch beloofden dit direct te zullen onderzoeken, zodra we thuis waren. Fondsvorming van consumptieaardappelen Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich uitge sproken voor voortzetting van de fondsvorming van consumptie-aard appelen door middel van een areaal heffing. Het voorstel van de hoofd afdeling der Stichting om de hefling te verhogen tot f 50 per ha, werd overgenomen. Hierdoor zal het con sumptie-egalisatie-fonds over grotere reserves kunnen beschikken en zal het gestelde doel n.l. het voorko men van te grote prijsrislco's bij de aardappelteelt beter kunnen wor den bereikt. Zoals bekend is parti cipeert de overheid voor 50 in de kosten van de met behulp van de gelden van het fonds eventueel te treffen maatregelen. Ten aanzien van vrijstelling voor aardappelen, welke worden ver bouwd ten behoeve van vervoeding op eigen bedrijf en dus niet voor de markt zijn bestemd, kon het hoofd bestuur zich, in meerderheid, vereni gen met handhaving van de huidige regeling, waarbij op de gemengde£e- drijven op zandgrond 1 ha van hef fing wordt vrijgesteld. Ingezonden Mededeling Onrustig, gejaagd? Mijnhardt's Ze duw tabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. De opruiming van cadavers is bijna voltooid De veestapel in Zeeland heeft door de watersnood een gevoelige klap gekregen. Rond tien procent van het aantal runderen is omgekomen. In totaal zijn 19.000 koelen, paarden en varkens verloren gegaan. Gestreefd wordt naar een Integrale schadevergoeding, dus vergoeding op basis van de vervangingswaarde. Om te geraken tot een snelle en verantwoorde aanvulling van de Zeeuwse veestapel, is besloten de aankoop centraal te regelen. Een aankoop-commissie ls ingesteld. De aankoop in georganiseerd ver band acht Ir W. L. Harmsen, Rijks- veeteeltconsulent voor Zeeland, van groot belang. Indien iedere veehou der, b.v. door aankoop op markten, op zich zelf zijn gedecimeerde vee stapel zou gaan aanvullen, bestaat de kans, dat de boeren minderwaardig vee krijgen. Om dit te vermijden hebben de Zeeuwse landbouworganisaties en de Rijksveeteelconsulent dezer dagen in overleg met de Stichting voor de Landbouw en de Dienst Landbouw- herstel, besloten de aankopen collec tief te doen. Uit deskundigen ls reeds een aan koopcommissie gevormd. Tot elke prüs dient vermeden te worden, dat de Zeeuwse rundveestapel geïnfil treerd wordt met dieren van Infe rieure kwaliteit. De bedoeling is, de beesten, ln het bijzonder melkvee en Angstig groepte een huisge zin bijeen op de bovenverdie ping tijdens de rampnacht, luis terend naar het onheilspellend geluid van de huilende storm en het klotsen van het kolkende water, dat alles weer in bezit nam wat voorgeslachten hadden drooggelegd, opgebouwd en verzorgd. Daarboven uit klonk de zware stem van de dorpsklok, die zijn somber geluld liet gal men over het langzaam onder water lopende dorp, de bewo ners nog waarschuwend tegen het dreigend gevaar van de in brekende zee. Uren zat men in angstige spanning bijeengegroept, weinig zeggend en veel denkend wat straks zou kunnen gebeuren. Na een paar bange uren ging het water iets zakken, trede voor trede van de trap kwam droog. Voorzichtig daalde men de trap af, tot het binnengestroomde water een halt toeriep, om een blik te werpen in de huiskamer, waar alles wat zich daarin be vond in chaotische verwarring dooreen dreef. Ook de boeken kast had het hoofd moeten bui gen voor de waterwolf. Overal dreven de boeken rond. Het eer ste boek dat tegen de trap aan dreef was: ,JIet verjaagde waterr Acht militairen gewond bij ontploffing In do Generaal do Bons-kazerne to Grave is tengevolge van het ontploffen van een schokbuis een ernstig ongeluk gebeurd, waardoor een achttal militai ren werd gewond, van wie vier zwaar. Een van de militairen had een schok buis, hot onderdeel, waarmede een gra naat tot ontploffing kan worden ge bracht, mee naar z'n kamer genomen. Het ontuig kwam te vallen nadat de soldaten er mee waren gaan gooien, met alle ernstige gevolgen van dien. De gewonden zijn naar het Ganisins- ziekenhuis te Nijmegen overgebraoht, waar voor enigen hnnnec operatief in grijpen noodzakelijk bleek. Volgens de laatste berichten schijnt geen der ge wonden in levensgevaar te verkeren. In de Generaal de Bons-kazerne te Grave is het regiment zware infanterie Chassé gelegerd. Veiling „rampenfonds" in Den Haag Generaal P. Alons, direoteur van het Nationaal Rampenfonds heeft in het Gemeentemuseum te Den Haag de vei ling geopend van kunstvoorwerpen en curiosa, die daar ten bate van hot Nationaal Rampenfonds verkocht wer den. Generaal Alons bedankte allen, die hadden meegewerkt om deze vei ling mogelijk te maken. Op do oatalo- gus staan in totaal 1132 voorwerpen genoteerd. Hot eérste voorwerp dat aan bod kwam, een antiek glas uit de 18e eeuw, gegraveerd mCt het opsohrifit „Het welvaren van de Zeeuwse vrien den", zal door do koper aan de pro vincie Zeeland worden geechonkon. Onthulling van leger- monument Grebbeberg Koperen centen in smeltoven Het legermonument ter herdenking van de gesneuvelde militairen op de Grebbeberg te Rhenen in Mei 1940, zal tijdens de jaarlijkse gróte mili taire herdenking, vermoedelijk dit maal op 4 Mei a.s., worden onthuld. Het comité „Nationaal Legermonu ment Grebbeberg", dat op initiatief van het Koninklijk mannenkoor „Die Haghesangers" te 's Gravenhage in Mei 1947 de z.g. „koperen centen actie" over het gehele land begon- heeft goede hoop, dat het monument dan gereed zal zijn. Zoals bekend, heeft dit gedenkte ken, ontworpen door de architect J. P. Oud en vervaardigd door de beeld houwer John Raedecker tezamen met zijn zoon, de vorm van een to ren, waarin een klok zal zijn opge hangen. Op 15 April a.s. zal de klok, die tot stand komt door de samen werking van de drie Nederlandse klokkengieterijen, in de gieterij van de firma Eijsbouts te Asten gegoten worden. De burgemeester van Rhe nen zal persoonlijk als voorzitter van het comité een deel van de koperen centen in de smeltoven scheppen, als een symbolisch bewijs van het feit dat de in de loop van de jaren ver zamelde munten ook inderdaad de kern vormen van het monument, dat uit een 7.5 meter hoge zuil van na tuursteen bestaat, waarboven een klok wordt aangebracht. Het zal on geveer f 100.000 kosten. Het comité heeft 2.400.000 koperen centen binnengekregen. Men heeft thans nog ongeveer f 6000 nodig. Om dit bedrag alsnog binnen te krijgen heeft het comité, hopenlijk voor de laatste maal, een beroep op de Ne derlandse bevolking gedaan, om ko peren centen naar Rhenen te sturen. In een kolom de wereld om In het Amerikaanse tijdschrift „Business Week" wordt voorspeld, dat binnen vijf of tien jaar in de V.S. atoomenergie tegen concurre rende prijs beschikbaar zal zijn voor het verlichten van woningen en de levering van energie aan fabrieken. Het blad acht het tevens mogelijk dat in de eerstvolgende tien jaar de kosten van atoomenergie zullen da len tot een prijsniveau, dat gunstig afsteekt tegen de prijzen voor steen kolen en andere thana gangbare brandstoffen. Ex-koningin Narriman is, ver gezeld van haar moeder, op de in ternationale luchthaven te Cairo aan gekomen. Narriman zal waarschijn lijk volgens de Islamitische proce dure van Faroek scheiden. Zij wil de voogdij over haar zoontje van veer tien maanden, koning Foead de Tweede, trachten te verkrijgen, maar deze kwestie zal men nog enige tijd laten rusten. In de haven van Casablanca is 10.000 liter benzine in de haven gevloeid, doordat per abuis eeR lei ding voor het vullen van tanksche pen open was blijven staan. Wegens het brandgevaar werd de treinenloop stilgelegd en de haven door de politie afgezet. Ook mocht niet gerookt wor den totdat het getij de benzine weg voerde. Antonin Zaoptocky, de huidige premier van Tsjecho-Slowakije, ls door de Nationale vergadering met algemene stemmen tot president ge kozen. Hij volgt president Klement Gottwald op, die 14 Maart overleed. Het Argentijnse hulpcomité voor Nederland heeft bekend ge maakt, dat 1.200.000 Argentijnse pe sos voor de overstromingsslachtoffers zijn ingezameld. In Oost-Duitsland zijn 800.000 schoolboeken in beslag genomen, om dat op een foto van president Pieck duidelijk een hakenkruis te zien was. Het gold hier een speling van licht en schaduw op het portret. De- persfotograaf, die de foto genomen heeft, is naar het Westen uitgeweken. De Duitse radio van West-Ber- lijn heeft medegedeeld, dat zes offi cieren van de Oostduitse volkspolitie door een Russisch militair tribunaal ter dood zijn veroordeeld wegens spi- .onnage. Volgens de radio zijn de von nissen in de gevangenis van Bran denburg voltrokken. Veldmaarschalk Montgomery, plaatsvervangend opperbevelhebber der Navo-strijdkrachten, is in New York aangekomen. Hij zal bespre kingen voeren met president Eisen hower en de Amerikaanse en Cana dese militaire chefs. De veldmaar schalk verklaarde bij zijn vertrek, dat zijn besprekingen in het Witte Huis militaire onderwerpen zouden betreffen. De samenwerkende omroepver enigingen, die onder het motto „Beur zen open! Dijken dicht!" een radio actie Voeren ten bate van het Natio nale Rampenfonds, hebben tot nu toe een bedrag van f 4.271.799,80 ontvan gen. Via de giro werd vorige week een bedrag van f 305.624,64 ont vangen. In de Westjapanse haven Mai- zoeroe zijn 2000 Japanners uit com munistisch China aangekomen. Zij maken deel uit van de ongeveer 30.000 Japanners, die zich na de tweede wereldoorlog in China bevon den en die het tot nu toe onmogelijk was gemaakt naar hun vaderland terug te keren. De 28.000 anderen worden in de komende maanden in Japan verwacht. Opsporen van dieren uit de noodgebieden Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren komt met zijn aoties om de geëvacne'er- den, die weer terugkoren naar bon woonplaatsen aan hnn viervoeters te helpen, al meer tot de overtuiging dat er ook door particulieren dan wol militairen, viervoeters (honden en kat ten) zijn gered en meegenomen. Het verzoekt allen die deze dierlievende daad hebben verricht, opgave te ver4 strekken mot vermelding van do sig nalementen van de dieren', aan het hoofdbureau Pr. Madestraat 40, Den Haag, tel. 112755. Evenwel zal schrif telijke opgave nog meer op prijs wor den gesteld. De Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel heeft in gezelschap van de chef van zijn ka binet een bezoek gebracht aan Urk. De Commissaris wilde de Urker vis sers dank betuigen voor het belang rijke werk, verricht tijdens de eerste dagen van de ramp. jongvee, te betrekken van grote fok- bedr^ven. De schadevergoedingen, die waar schijnlijk niet de volle honderd pro cent van de geleden schade zullen bedragen, worden bestreden uit een fonds. Deze „agrarische pot" wordt mede gespekt door de vele schenkin gen in natura (veevoeder en tracto ren), die na de ramp zijn ontvangen. Deze schenkingen zijn, als zij niet gebruikt konden worden, verkocht, zodat de opbrengst via het fonds toch aan de getroffen veehouders ten goede kan komen. Voorts zijn er uit alle delen van het land nog schen kingen van vee. Intussen blijkt, dat een deel van het in de rampdagen geredde vee moest worden afgeslacht. Dit betreft ongeveer een 5.000 koeien, die na him redding ziek zijn geworden. Het voor tijdig slachten van deze dieren, die vaak voor de vlees- of de melkvoor- ziening bestemd waren, levert ver liezen op, die op rekening van de ramp geschreven dienen te worden. Deze 5.000 geslachte en de 9.000 verdronken dieren (totaal dus 14.000 stuks) vormen de schade, die de rundveestapel in Zeeland door de stormvloed heeft opgelopen. De varkensstapel is met 4.000 stuks verminderd, ongeveer 15 Waar het water door de dijken brak, zijn vrijwel alle varkens omgekomen, daar deze dieren geen kans zagen zich zelf in veiligheid te stellen, wat de runderen en paarden soms nog gelukte. Bovendien zijn de zorgen van de reddingsploegen allereerst uitgegaan naar de veel waardevol lere runderen. Bij de stormvloed zijn voorts bijna 1.000 paarden omgekomen, voorna melijk op Schouwen-Duiveland (35 procent). Het dodencijfer onder de Zeeuwse koelen, paarden en varkens kan der halve gesteld worden op 19.000, het zij direct of Indirect als een gevolg van de stormvloed. De opruiming van cadavers io zo goed als voltooid. RADIO-PROGRAMMA Donderdag 26 Maart HILVERSUM L (402 m.) 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.50 dagope ning. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 8.45 Idem. 9.00 morgenwijding. 9.15 gees telijke liederen. 9.25 voor de huis vrouw. 9.30 waterstanden. 9.35 gram. 10.30 congx-es Partij van de Arbeid. 12 gevarieerde muziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 landbouwmedede- lingen. 12.33 lichte muziek. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 1.00 nieuws. 1.15 mededelingen of gram. 1.20 licht© muziek. 1.50 gram. 2.00 „Het Jona than mysterie", hoorspel. 2.40 gram. 3.00 voor de zieken. 4.00 „Tussen vier en vijf'. 4.45 voor de jeugd. 5.30 mi litaire actualiteiten. 5.40 gram. 5.45 regeringsuitzending: „Het nieuwe aangezicht van Zuid-Oost-Azië". 6.00 nieuws. 6.15 sportproblemen. 6.25 dansmuziek. 7.00 Gesproken brief uit Londen. 7.05 Jazzmuziek. 7.40 repor tage. 7.45 Surinaamse volksmuziek. 8.00 „Beurzen open! Dijken dicht!" 8.05 nieuws. 8.10 Willem Mengelberg herdenking. 9.25 muzikale causerie. 10.05 mededelingen. 10.10 amuse mentsmuziek. 10.45 orgelconcert. 11.00 nieuws. 11.15 sportactualitelten. 11.30- 12.00 gram. HILVERSUM II. (298 m.) 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.45 morgengebed en ka lender. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 voor de huisvrouw. 9.40 schoolradio. 10.00 gram. 10.30 morgendienst. 11.00 voor de zielken. 11.45 gram.' 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 lunchconcert (12.30-12.33 land- bouwmededelingen). 12.55 zonnewij zer. 1.00 nieuws. 1.20 gram. 1.30 so praan en piano. 2.00 gram. 2.45 voor de vrouw. 3.15 gram. 3.40 vioolcon cert. 4.00 Bijbellezing. 4.30 vocaal en semble. 4.50 gram. 5.00 voor de jeugd. 5.30 gram. 5.40 voordracht. 6.00 viool, cello en piano. 6.35 „Op de stelling". 6.45 Leger des Heils-muziek. 7.00 nieuws en weeroverzicht. 7.10 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 7.30 gram. 8.00 radiokrant. 8.20 gevarieerd program ma. 9.45 interviews. 10.15 voordracht en plano. 10.35 gram. 10.45 avond overdenking. 11.00 nieuws en SOS- berichten. 11.15-12.00 gram. TWEEDE AANVULLENDE LIJST van slachtoffers (reeds opgegeven als vermist op de staat van 4 Maart 1953) der gemeente NIEUWERKERK. (Afgesloten, per 23 Maart 1953). Naam en voornamen Geb.datum Adres: Folmer, Simon M10- 2-1936 Weststraat 45 Stoutjesdijk, Kornelis 30-12-1876 Weststraat 35 Geluk, Jacomina 19- 4-1916 Ooststraat 181 Stoutjesdijk, Stoffel 80- 8-1909 Weststraat 85 Lems, Pieter (vermoedelijk) 2-10-1911 Gouweveerseweg 44 Lems, Lourens C20-12-1946 Gouweveerseweg 44 van Strien, Kornelis (vermoedelijk) 25- 6-1(178 Loenswegje 435 Hoogerland, Jannetje 6- 4-1884 Weststraat 30 Sijrier, Jannetje 21- 9-1899 Molenstraat 137 Schoof, Elizabeth J27- 7-1923 Rijksweg 215 ter Riet, Gerard 15-11-1887 Muyeweg 210b Alle bovenstaande personen zijn thans geborgen. Studenten-werkkampen in de noodgebieden De Nederlandse studenten zullen in de komende zomer, in samenwer king met de dienst Landbouwherstel, werkkampen houden in de noodge bieden. Hiertoe is een interacade miale commissie gevormd, onder aus piciën van de rectores-magnifici en bestaande uit voor elke universi teitsstad één hoogleraar en één stu dent. Daar de Nederlandse studen tenraad ook uit het buitenland tal rijke verzoeken heeft ontvangen om hulp te mogen bieden, zullen waar schijnlijk ook buitenlandse studen ten in deze kampen een plaats vin den. De kampen zullen drie weken du ren en uit honderd man bestaan. De commissie heeft er op gewezen, dat zwaar polderwerk zal worden uitge voerd, zodat slechts zij, die over oen groot uithoudingsvermogen beschik ken. aan de kampen kunnen deel nemen. FEUILLETON Drie VROUWEN door W. KERREMANS Daar schoot hem een gedachte door het brein, die hem in eens deed stil staan van opgewondenheid. Natuur lijk, dat was het, dat was mogelijk zo zeker als hij daar liep. Waarom niet? Hij zou immers ook zo kunnen worden ,als hij in dienst moest, dan zou hij zich opgeven bij het paarden volk te willen komen, dan zou hij ook een paard hebben en er dage lijks op kunnen rijden. Het was niet te geloven dat het mogelijk was en toch kon het. Het was nog wel drie jaar eer het zover zou zijn, maar zolang kon hij wachten en zich op het vooruitzicht verheugen. Hij zou thuis drek naar de huzaar gaan en hem alles vragen over zijn diensttijd en hoe je het moest aanleggen om bij het paarden volk te komen. Marien liep mee met de soldaten tot aan de kazerne van de veldar tillerie op de Leidse weg en bleef er nog een tijd voor staan. Hij zag sol daten bezig met paarden, die vastge bonden stonden aan ringen In de muur, met roskammen en borstelen der dieren en kon zich niet verzadi gen aan die aanblik. Liefst zou hij dadelijk zich maar hebben aange meld om dienst te nemen en ook dat mooie leven te gaan beginnen en het viel hem zwaar, weg te gaan van die verlokkende tonelen. Hij wandelde naar het station en dacht niet meer aan hetgeen hij met van Kesteren had besproken, maar alleen aan die ruiters, die paarden en de mogelijkheden om over enige ja ren ook bij het paardenvolk te ko men. In de wachtkamer at hij zijn brood en bestelde koffie. „Meneer", zei hij tot de kellner en of hij afteblief een kop koffie kon krijgen". Hij wist van Schippers dat hij een fooi moest geven en deed dat ook. Toen hij In Breedam aankwam ging hij rechtstreeks naar de woning van de huzaar, de bijnaam van de boerenarbeider de Kruif, die in zijn diensttijd bij de cavalerie had ge diend. De huzaar was bezig zijn ko nijnenhok schoon te maken en hij vroeg of Marien hem kwam helpen. „Je ziet toch dat ik mijn Zondagse goed aan heb", verweerde Marien, „anders graag..' „Nou allo dan, maar ik ben zo klaar. Had je wat?" „Ja, hoe is dat als je bij 't paarde- volk wilt komme as Je onder dienst mot?" De huzaar lachte. „Zit je nog altijd tot Je nek in de paardrijderij? Dat is voor jou eten en drinken, schat ik. As je nou effe wacht, dan zet ik het hok weer op zijn plaats en dan zal ik je alles er van vertellen". Toen de huzaar begon met zij in lichtingen, zat Marien met gespannen en stille vreugd naar hem te luiste ren. Hij vernam dat men om bij de cavalerie te kunnen komen een be paald gewicht en lengte moest heb ben en dat je er apart voor gekeurd werd en dat ze dan nog maar alleen jongens namen, die al met paarden hadden gewerkt. „Dat kan jij nou niet zo opgeven as je voor de keufing komp, dus dat zal een zware hijs voor je zijn, Ma rien". „Nou maar, dan gaan ik toch zeker drek bij een boer met de paarden werken!" Doch tegelijk dat hij het zei be greep hij, dat het niet kon en de hu zaar behoefde niet eens te vragen: „Ga je dan weer vort van 't te- briek?" „Neeje, dat nou niet, maar ik za' zien of ik zo nou en dan eens mei de paarden kan rijden, wegbrenger: en zo". „Ja zie je, dat zit nou zo", ver volgde de huzaar zijn informaUr'- „Je komp bij zo'n stel mannen, (Ji-; je van alles vragen en dan geef Je op, dat je bij de cavalerie wil. Heb je kermis van paarde? vraagt er erar een. Ja zeg je en dat is dan v>uj ook. Goed, hij gaat heen en schrijft dat op het pampier, maar dat stuk gaat weer naar 'n ander stel en dte lezen daarop asdat Marien Venkel kennis van paarden het en dat ie graag bij het paardevolk wil komen, Nou dan vragen ze al niet veel meer en as je dan goedgekeurd wordt, dnn hen je best kans om bij de huzaren of bij de veld te komen. Je mot er wel bijzeggen, dat je 't mieters graat: wil, dat horen ze graag". (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 2