DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Staten van Zeeland herdachten de slachtoffers van de ramp Geraamde verliezen van de landbouwproductie De evacuatie van de slachtoffers de watersnood van ZIER1KZEESCHEWN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlÊN Prijs per 3 maanden by vooruitbetaling f 2,47, per weck 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per m.m. Succesjes (max. 15 m.m.) f 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh, lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee. MAANDAG 2 MAART 1953 No. 17335 109e Jaargang. De breuken in de havendijken te Zierikzee binnen veertien dagen gedicht - Ruim 20 van het Zeeuwse land werd overstroomd In de gehouden vergadering van Provinciale Staten van Zeeland heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. P. C. de Casembroot, een rede gehouden, waarin hij uitvoerig de gevolgen van de watersnood voor de provincie heeft geschetst. Nadat de Statenleden zich van hun zetels had den verheven, heeft de Commissarrs de slachtoffers van de ramp herdacht Met dankbaarheid gewaagde hij van he£ medeleven van ons Vorstenhuis en van de steun en bijstand van zo vele zijden ondervonden. Dankwoor den richtte hij tot allen, die spontaan hulp hebben geboden, zowel van de zijde van de militairen als van de burgers. De Commissaris heeft daarna een overzicht gegeven van de omvang van de ramp als gevolg waarvan het Zeeuwse land voor 21.6 door de zee werd overstroomd. Met alle kracht zal zo spoedig mogelijk het herstel worden aangepakt. Dit omvat niet alleen het op de zee terugwin nen en beveiligen van de grond die werd verzwolgen, maar ook het le ven van het Zeeuwse volk zo goed mogelijk te maken. Er zal naar ge streefd worden Zeeland uit deze gi gantische strijd herboren te doen worden in nieuwe kracht en luister. Dit program zal het uiterste vergen vergen van overheid en volk. Reconstructiecommissie voor Schouw-Duiveland. Van het Zeeuwse land is 21.6 overstroomd of overstroomd geweest Behalve in het lage midden van Schouwen en de Weihoek van Poort vliet, betreft dit in hoofdzaak bouw land, ongeveer 1000 ha. fruitteelt, voornamelijk moderne, zeer waarde volle aanplant, is overstroomd. Het aantal runderen dat verdronken is, bedraagt circa 3600. De schade aan zeeweringen, gebouwen, gronden, wegen, huisraad, voorraden, vervoer middelen, werktuigen, inventarissen, installaties, kunstwerken, beplantin gen, enz., is nog niet bij benadering te schatten. De schade door langdu rige stilstand van bedrijven, het ver lies aan omzet door bedrijven, de kostprijs verhogende factoren wer ken door, evenals het wroeten van tijstromingen in het geïnundeerde land. Mogelijke schade wegens ver mindering of gemis aan vreemde lingenverkeer voor bepaalde gebie den dreigt. Het onvermijdelijke ge volg van evacuatie buiten de pro vincie is vermindering van verte ringsvermogen in Zeeland, zeer ten nadele van de Zeeuwse economie. Ged. Staten hebben besloten voor Schouwen-Duiveland een reconstruc tie commissie in te stellen. Uiterlijk binnen veertien dagen zullen de gaten in de Havendijken te Zierikzee zyn gedicht. Arnhem zamelde meer dan een millioen in De stad Arnhem heeft, naar we van onze vroegere gemccntc-secretarli, do heer Grollcman, vernamen, een mach tige actie ontketend. Ze begon rseds in de eerste dogen van Februari toen do berichten over de ramp die Zuid west Nederland had getroffen, binnen kwamen. Een cotnitc werd uit do grond gestampt door het gemeentebestuur, welk comitc al dadelijk begon met het inzamelen van kleren. Daarna werden alle mogelijke acties gevoerd om gel den in te zamelen. Royaal heeft men in de beurs getast. Blijkens de laatste berichten hebben de inzamelingen het millioen reeds overschreden. De burge meester heeft in Arnhem op voortva rende wijze de hulpactie ter hand ge nomen en allerlei instanties ingescha keld die mede konden werken dc in zameling tot een succes te maken. Het veer Zierikzee-Katse Veer le vert grote moeilijkheden op door de toestand van de haven van Zierikzee De Rijkswaterstaat heeft echter in uitzicht gesteld, dat uiterlijk binnen twee weken de gaten in de haven dijken zullen zijn gedicht. Aangezien de haven in verband daarmede en kele dagen onbruikbaar zal zijn, zijn maatregelen getroffen om in de be zwaren daarvan zoveel mogelijk te voorzien. Omtrent de gevolgen van de ramp voor de financiën der provincie zijn thans nog geen concrete gegevens te verschaffen. Er is ook indirecte scha de doordat de provinciale opcenten op de hoofdsommen van de grond en personele belasting voor de naaste toekomst, belangrijk minder zullen opbrengen. Geëvacueerde kinderen uit Schouweh-Duivcland en Goeree-Overflakkce Hoe het buitenland die zyn ondergebracht in Baarn en Soest, waren de gasten op Paleis Soestdyk. In de filmzaal woonden zy een poppenkastvoorstelling by. Tydens de pauze .'werden door Koningin Juliana en de prinsessen ver snaperingen uitgereikt. De koninklijke gastvrouw gaat met de schaal rond. geïnformeerd is Het is wel zeer nodig dat men zijn buitenlandse relaties naar waarheid inlicht hoe het in ons land gesteld is na de ramp, want de wonderlijk ste verhalen hebben de ronde gedaan in de buitenlandse kranten. Zo ontving een familie uit Terneu- zen een brief uit Canada, waaruit we het volgende overnemen: „We Het leven te Rrninisse trachten' hun n0E overgebleven 11 leveil ie Diuimsse schamele bezittingen te bergen, als- herneemt zijn rechten mede de heer Boot, assistent land- bouwconsulent te Goes, van het Bu- Ofschoon het nog enkele maanden reau Oogstvoorziening. hoorden door de radio, dat in Zeeuws zal duren eer Bruinisse definitief Spreker las het hoofdartikel, uit Ylaanderen de meeste doden te be- droog zal zijn, herneemt het leven' het Zeeuws Landbouwblad van 7 treuren zijn. Gisteren hoorden we er toch zijn rechten. De dorpssamen- Februari, geschreven door de secre- van een kennis, dat Oostburg ge- leving speelt zich af op de haven taris der Z.L.M., mr. Schlingemann. evacueerd is. Verder deelde de om- en in de Oudestraat, de enige ge- Hij noemde dit artikel een passend roep mede, dat het water 13 meter deellen van het dorp die nog be- woord ook voor deze avond, waarbij gerezen is. Met angst en hoop ver- woonbaar zijn, of met andere woor- hij een minuut stilte verzocht, ter sturen wé deze brief:...." den, die niet in het water liggen, herdenking van de op Oosterland Een familie uit Apeldoorn ontving Reeds tweemaal in de maand Febr. omgekomen slachtoffers, na de ramp uit Chili o.m. het vol- werd een paartje in ondertrouw op- Hij bracht voorts dank aan allen, gend: „De krant schrijft, dat ook de genomen, trwijl Dinsdagavond ook die hebben medegewerkt in de afge- hele Veluwe onder water staat en de Landbouwvereniging weer een lopen weken, om zoveel mogelijk te dat van Apeldoorn nog slechts de vergadering hield in het Veerhuis. redden. torenspitsen er boven uit steken. De voorzitter, de heer P. L. Krepel, Hij noemde in de eerste plaats het Laat ons spoedig weten, of jullie ge- opende de vergadering en heette de vee> waarvan de oormerken zijn vast- red konden worden...." aanwezigen welkom, speciaal de gelegd, op daarvan gemaakte staten. Het is wel erg geweest, maar zo mensen uit Oosterland, die op Brui- Hit vee is gedeeltelijk naar Goes en erg gelukkig nog nietnisse verbleven, om van hieruit te gedeeltelijk naar Rotterdam vervoerd Ook de meeste paarden zijn weg. Hij meende te weten, dat deze zijn on dergebracht in de Haarlemmermeer, terwijl het de bedoeling is, dat ieder zijn eigen paarden weer terug krijgt. De heren L. bij de Vaate, G. van de Sluis en L. A. Jonlcer-van de Zande, zijn benoemd in een commis- 25000 koeien verdronken - 40000 ha grasland overstroomd sie' die Plaatselijk leiding zal geven aan het bergen van wat nog moge- percent van de gemid- geteeld werden, aldus de deskundi- "ik is' in de eerste Plaa's va" Iand' tarwe-opbrengst, gen van de stichting. Daarbij zou, bouwmachmes, mogelijk ook nog de normale naar hun mening, het geldende Part"en «raan en aardappelen. Naast Gorssel adopteerde Bruinisse De gemeente Gorssel in Overijssel heeft zich bereid verklaard Bruinisse te adopteren. Gorssel heeft ruim 10.000 inwoners, Bruinisse 2300. Burgemeester Michaelis is op uit nodiging in deze plaats besprekingen wezen voeren. Hij werd er allerhar telijkst ontvangen en op 4 Maart zullen B. en W. van Gorssel, Brui nisse bezoeken. Men is er ijverig aan het breien ge slagen; het is de bedoeling per week 1000 paar sokken af te leveren voor de Bruinisser dijkwerkers. Er werden reeds 12 ton kleren ver zameld. Men zal ook een veldkeuken zenden, alsmede bedden en dekens. Al deze dingen vormen momenteel, nu Bruinisse nog niet droog staat, een nijpend probleem. Een adoptie houdt verder in, dat iedereen iedereen helpt, zodat het in de bedoeling ligt, dat de landbouwers straks vee beschikbaar zullen stellen voor getroffen veehouders, dat mid denstanders middenstanders helpen, dat verenigingen in Gorssel zorgen voor soortgelijke verenigingen in Bruinisse, dat straks gezinshulp en schoonmaaksters arriveren, terwijl TOEKOMST Er staat een huisje aan de dijk, Waar 't water langs kwam stromen, Maar dat niet door de grote ramp Als offer werd genomen. De stormvloed beukte op de deur, Op ramen en kozijnen, De fundamenten bleven hecht, Zo kon het niet verdwijnen. Zij, die er woonden, zijn terug, De schoonmaak gaat beginnen, 't Lijkt hopeloos door al die klei, Toch trekkei^ ze naar binnen. Het leven roept, de tijd gaat voort, De storm kwam tot bedaren, En dankbaar zijn ze in hun hart, Dat God hen toch wou sparen In buurvrouws huisje blijft het stil, Die zal er nooit meer wonen, En buurman zal zich op zijn erf Ook nimmer meer vertonen. Daar greep de vloed met ruwe hand In 't bezig mensenleven, Hij nam twee offers met zich mee, Om niet terug te geven. Zij, die gespaard zijn, werken voort, Hun kamertje wordt helder, Al kabbelt ook het water nog Beneden in de kelder. Er komt weer hoop, er komt weer licht, Vertrouwen in hun midden, En 's avonds staat de vader op Kom, laten we gaan bidden. Hij denkt en even trilt zijn stem, Maar vaster gaat hij verder, Hij spreekt van redding uit de nood, En van de goede Herder Doet Gij met Uwe sterke Hand Het water weei' verdrijven.... En buurvrouws kind'ren, lieve Heer, Verlaten ons ook nimmermeer, DIE ZULLEN BIJ ONS BLIJVEN KROES. de nazorg voor de gemeente nog on geveer twee jaar zal duren. Men vraagt te Gorssel correspon dentie-adressen en men is bereid, in de vacanties kinderen te laten over komen. Moge de helpende hand, die ons op deze manier door de Overijsselse gemeente wordt toegestoken, leiden tot het leggen van een vriendschaps band, die tot in lengte van dagen zal duren. Twaalf delde landelijke vijftien percent van gerstopbrengst, drie percent van de vruchtwisselingsvoorschrift ten aan- deze werkcommissie moeten echter haverproduetie, twintig percent van zien van de aardappelmoeheid zelfs nog verschillende werkgroepen ge- de vlasteelt, 10 percent van de con- van kracht kunnen blijven. vormd worden. Uit Gorssel, de plaats die Bruinisse Verhoging bietenprijs geadopteerd heeft, komen een achttal jongelui, die mee zullen helpen, om Indien naar een enigszins normale landbouwmachines en kleinere werk- binnenlandse suikerproductie wordt tuigen te redden. Zoals het water nu gestreefd, aldus de deskundigen, dan staat, vallen verschillende boerde- zal de bietenprijs zodanig moeten rijen droog. Deze zullen dienen als 1951 bij een aangenomen door zee water bedorven oppervlakte van 75.000 hectare akkerbouwland. sumptie-aardappelproductie (een 3e deel van de kleiaardappelenproduc- tie) en tien procent van de Neder landse suikerbietenproductie, za door de watersnood dit jaar vermoe delijk wegvallen. Deze voorlopige ra- J J 1 J- UlClClipi JJO iU! ming wer gemaa c oor es worden verhoogd, dat in niet getrof- opslagplaats voor het materiaal van gen van de Stichting voor de Land- fen gebjedj naagt 2omergerst; de ver_ dr00g val]ende bedrijven. bouw op asi a g bouw van suikerbieten aantrekkelijk Het verheugde hem, dat de situatie wordt. Overigens wordt aangetekend, thans zo is, dat nog verschillende dat de suikerbieten een „zoutmin- zaken zullen kunnen worden gebor- nend" gewas is, zodat deze in droog- gen, terwijl nog producten, zij het Dit zou betekenen, dat ons land vallend gebied eventueel kan wor- dan in kleine hoeveelheden en tegen de opbrengsten van 10.000 hectare den geteeld. Verliezen aan minder sterk verlaagde prijs, kunnen wor- tarwe, 10.500 hectare gerst, 4.500 ha. vitale producten als tarwe, voeder- den afgezet. Hij spoorde aan, om zo- haver! 13.000 hectare aardappelen, granen en vlas, zal men zich waar- veel mogelijk zichzelf in te schake- 14.000 hectare suikerbieten en meer schijnlijk moeten getroosten en ten len bij deze pogingen, om te redden dan 20.000 hectare andere producten dele door invoer moeten vervangen, wat nog mogelijk is. De brug in de als vlas (6000) en peulvruchten (5000) Voor pootaardappelen is, in verband Lange weg, die gedeeltelijk is inge- zou moeten missen. met uitvoermogelijkheden, een oplos- stort, zal provisorisch worden her- sing gewenst. steld. Over het algemeen genomen acht Over de verliezen aan zuivel- en Over de dichting van de gaten in men het mogelijk de verliezen aan vleesproducten door het overstromen de Oude Dijk was spr. niet optimis- vitale producten als aardappelen en van ruim 40.000 hectare grasland is tisch. Na gewezen te hebben op de suikerbieten door teelten elders te nog moeilijk een schatting te geven, noodzakelijke voorbereidende werk- vervangen, indien door een aantrek- Rekening wordt gehouden met het zaamheden, die nu langzamerhand kelijke regeling, bij voorbeeld door verdrinken van ongev. 25000 koeien achter de rug zijn, herinnerde hij het stellen vai\ een minimum-garan- en zeer veel varkèns. Becijferingen aan de bijzonder moeilijkheden, tieprijs op korte termijn, de teelt van over de ondergelopen 10.000 hectare waarmee altijd de sluiting van het consumptie-aardappelen wordt aan- tuingrond ten aanzien van verliezen laatste gat gepaard gaat, wegens de gemoedigd, dan zullen de te derven aan productie en inkomsten zijn nog dan optredende stroomversnellingen, 310.000 ton aardappelen zeker wel moeilijk te maken. die de bodem uitschuren. Een ter- Bij een geordende evacuatie van Goeree Overflakkee en Schouwen- Duiveland, die van langen duur zal zijn, hield men rekening met twee factoren. Vooreerst met het feit, dat het hier mensen van het platteland betreft, die zich ongelukkig zouden moeten voelen als ze een lange tijd in een stad op een bovenhuis zouden moeten zitten. Dat zou tot veel on aangenaamheden leiden. Laat men daarom deze geëvacueerden bij el kaar naar het platteland overbren gen, zo was de gedachte. Voorts moest men rekening houden met de geloofsovertuiging. De bewo ners van beide eilanden hebben voor het grootste gedeelte een protestantse geloofsovertuiging. Die twee facto ren hebben er toe geleid Utrecht als vierde officiële opname-provincie aan te wijzen en de geëvacueerden aldaar op het platteland onder te brengen. mijn van drie maanden, was volgens hem nog wel nodig, eer de volledige droogmaking van de polder Bruinisse een feit kan zijn, afgezien van optre dende stormen of andere tegenslagen Bij de rondvraag, waarvan druk gebruik werd gemaakt, werd alles ook door de heer Boot nog eens extra verduidelijkt. De Schouwenaars in de provincie Utrecht De geëvacueerden uit Schouwen- Duiveland zijn voor het grootste deel er zijn uitzonderingen, bijvoor beeld in Den Haag werden er uit Schouwen opgenomen op het plat teland in Utrecht ondergebracht. Dat heeft een belangrijk voordeel. Men is er bijeen en bevindt zich in het algemeen niet in grote steden. Binnenkort zullen de gemeentelijke autoriteiten van Schouwen-Duive land in Utrecht worden uitgenodigd, zodat op gemakkelijke wijze met de bevolking contact kan worden opge nomen. De geëvacueerden werden langs de „nationale lijn" afgevoerd. Zij ver trokken uit Zierikzee en Brouwers haven, om in Dordrecht fe worden gedebarkeerd. Vandaar vertrokken zij met autobussen naar Utrecht. Een gedeelte van de. bevolking is in de Westkant van het eiland blij ven zitten. Naar schatting 1000 tot 1500 personen. De aldaar staande zo merhuisjes werden voor dit doel ge bruikt. De vissers uit Yerseke en Urk heb ben er voortreffelijk werk gedaan. Zij zijn het gat bij Oosterland bin nengevaren. De geredden werden ge- evacueerd naar Zeewsch-Vlaanderen. Een deel werd per helicopter gered en naar Noord-Brabant afgevoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1