3 DE ZIERIKZEESCHE COURANT BIJZONDERE CREDIETEN VOOR DE MIDDENSTAND AAN ONZE ABONNE'S TWEEDE KAMER DE DROOGMAKING VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEE SCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIÈN Prijs per 3 maanden bü vooruitbetaling f 2,47. per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. VerschUnt 3 maal per week. Advertentieprijs 13 cent per m.m. Succesjes (max. 15 m.m.) f 1 per stuk. VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 No.17334 109e Jaargang. REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraal A 171, Zieriktee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraot A 171 Zieriktee Naast de directe gevolgen van de watersnood kunnen zich tal van in directe voordoen, waardoor midden standsondernemingen, in én bulten de getroffen gebieden, in llquidlteits- inoeilijkheden komen. Om aan deze moeilijkheden op korte termijn tege moet te komen, heeft daarom het directoraat-generaal voor de mid denstand de reeds bestaande regeling „Bijzondere credieten voor de mid denstand" aangevuld met een aantal credietmogelijkheden voor dergelijke gevallen. Men denkt daarbij aan onderne mingen, in en buiten het rampgebied, die hun afzet ten dele of geheel in dit gebied hebben en thans moeilijk heden ondervinden bij de incassering van hun vorderingen op de door de ramp getroffen bedrijven. Voorts kan de afzet stagneren, doordat een groep van afnemers voorlopig is uitgeval len. Ook is het mogelijk dat inkoop orders, in dit gebied geplaatst, niet geleverd kunnen worden. In al deze en dergelijke andere gevallen zal een bijzonder crediet verkregen kun nen worden. Géén crediet zal evenwel gegeven worden wegens schade aan voorra den, bedr(jfsuitrusting en panden. Hiervoor zullen de door de overheid afzonderlijk getroffen -maatregelen gelden. Nu in de getroffen gebieden op grote schaal herstelwerkzaamheden aan licht beschadigde panden moeten worden verricht en de zwaar bescha digde panden noodvoorzieningen eisen, worden aan de financierings mogelijkheden van ambachtspa troons zware eisen gesteld (timmer lieden, metselaars, schilders, enz.) Zij zullen op korte termijn personeel moeten aannemen, materiaal moeten inkopen, enz., terwijl het in veel ge vallen niet mogelijk zal blijken te zijn, dat de getroffenen waarvoor de werkzaamheden worden verricht, snel hun schulden voldoen. Ook in dergelijke gevallen zullen de ambachtspatroons een bijzonder crediet kunnen krijgen ter overbrug ging van liquiditcitsmoeilljkheden. De credletverlening is in al deze ge vallen in handen gelegd van de Ne derlandse Middenstandsbank N.V. Fins schip strandde in de rampnacht In de rampnacht van Zaterdag 31 Januari op Zondag 1 Februari is bij Westen-Schouwen het Finse schip „Bore 6" op het strand geworpen. Door de tragische gebeurtenissen in de rampnacht is er weinig over deze stranding bekend geworden, schrijft men aan de P.Z.C. Toch moet daar over nog iets gemeld worden. Een tiental mgnnen uit Burgh en Haam stede heeft des nachts in storm en duisternis zich naar de plek begeven waar het schip op het strand zat. Het lag met de voorsteven tegen de afslaande duinen. Na veel moeite gelukte het aan deze mannen via een lijn de 22 op varenden, onder wie drie vrouwen, aan wal te brengen. De bemanning werd daarna ondergebracht in hötel De Koster te Burgh. De volgende dag keerde de bemanning terug naar het schip, dat ongeladen was. Op 3 Fe bruari gelukte het met behulp van de radio-installatie aan boord van dit schip contact te krijgen met radio Scheveningen, waardoor nuttig werk verricht kon worden. Op dezelfde dag heeft men een reddingsboot neergelaten op 't strand Deze boot is via het gat in de dijk bij Burghsluis naar het ondergelo pen gebied gevaren. Dat was de eer ste beschikbare reddingsboot in deze omgeving. Nog altijd doet deze boot dienst. Verwacht wordt, dat de „Bore 6" vlotgebracht kan worden. De ka pitein en de stuurman zijn nog bij het schip. BETONNEN MUURTJES HIELDEN HET WATER NIET TEGEN Enige jaren geleden zijn op de waterkerende dijken rond het eiland, op last van hogerhand, be tonnen muurtjes geplaatst om een hogere waterkering te verkrijgen. Over een grote lengte zijn deze muurtjes geheel verdwenen. Is het misschien zo gegaan, dat de betonnen muurtjes niet tegen de druk van het water bestand zijn gebleken en dat daarna dus de dijk plotseling in zijn geheel te laag was en wegsloeg? Deze vraag stelt dr. ir. de Blocq van Kuffeler in het blad „De In genieur". Hij dringt er op aan, dat men bij ingespannen arbeid 4 an het herstel niet zal vergeten de aanwijzingen te verzamelen over de directe oorzaken van het bezwijken der dijken. Dit kan leerzaam zijn! ï=?;tr y y y y 5§?v. y 0b 2* Zo U ziet we zijn er nog. Wat gebeurt, we draaien tóch Ondanks tegenheden. Zijt gij, abonné's, verspreid, Wij verzenden wijd en zijd, Net als in 't verleden. Abonné's, waar gij ook zijt, Neemt heel even eens de tijd Ons te laten weten Uw adres, en onze krant Krijgt U dan weer in de hand. Zult U 't niet vergeten Er is nu nog maar één band Met Uw land, dat is de krant. Dit is buiten kijveft. Van hetgeen er hier geschiedt Wilt gij immers - is het niet - Op de hoogte blijven Daarom worde hier herzegd En voor altoos vastgelegd Wij zijn niet te scheiden 1 Wat de ramp ontbinden mocht, Wij zijn aan elkaar verknocht. Juist in deze tijden. II Wet bescherming leerlingen tegen beschermingsgevaar In do Tweed© Kamer is aan de orde gekomen do Wet Bescherming Leerlin gen tegen Besmettingsgevaar. Jn artikel 4 wordt een periodiek hernieuwd onderzoek voorgeschreven. De regering acht een period© van twee jaar verantwoord. Het artikel opent echter do mogelijkheid tot verkorting van de termijn bij algemene maatre gel van bestuur. Het amendement-Po ters wil deze mogelijkheid doen ver vallen. Naar het oordeel van de voor steller is een verkorting van de termijn van zodanige importantie dat deze be hoort te blijven ressorteren onder de directe controle van de volksvertegen woordiging. Do heer Peters (KVP) verklaarde zijn amendement te zullen intrekken als de minister toezegt alvorens do termijn to verkorten, overleg te zullen plegen met de betrokken organisaties. Minister Cals deed dezo toezegging, waarna het amendement wordt inge trokken. Het wetsontwerp werd daarop' i z.h.s. goedgekeurd. Amerikaanse steden zetten hulpactie in Einde deze week krijgt de gemeente bezoek van mej. Slaap, die het contact heeft gelegd tussen Hays (Kansas) en Zicrikzec. Ontroerend is de brief die het gemeentebestuur uit die Ameri kaanse stad ontving waarvan ons in zage werd verleend. Daarbij was ge- voegd een brief van onzo gezant in de Ver. Staten, dr. van Roy en, die er op aandrong, teneinde do adoptie zo vruchtbaar mogelijk te maken, zo spoe dig mogelijk aan ,de burgemeester van Hays te laten weten hoo de huidige situatie in Zicrikzco is en wat dc voornaamste behoeften zijn. Hoo meer I details hoe groter zal het effect zijn van de 6teunactic die men in dc VerJ Staten op touw heeft gezet. Bovendien verdient het aanbevoling, zo gaat dc brief verder, dat statistische gegevens i over dc schade en foto's per luchtpost I naar Hays worden verzonden. L'it Donville (Pennsylvania) kwamen ook brieven binnen over inzameling van kleding cn geld. Zo worden daar reeds 23 pakken ter verzending ge reed gemaakt, die via de international© luchthaven Philadelphia of per schip naar hier zullen worden vervoerd.' Eerste phase van herstel begonnen Drooggebleven corridor hechter bolwerk De droogmaking van ons eiland is thans in de eerste phase van herstel getreden, al is deze dan ook nog maar voorlopig. Met alle beschikbare middelen wordt een droog gebleven corridor, die dwars door het eiland loopt, tot een hechter bolwerk gemaakt. De vorming en uitrusting van een vijftal bruggehoofden van waaruit de droogmaking zal kunnen ge schieden, kan worden aangepakt voorzover de middelen daartoe dit toe laten. De eerst© weken na de ramp was het gróte probleem' voor de Rijkswa terstaat datgene op Schouwen-Duivc- land t© behouden dat niet was over spoeld. Dit betrof een gebied van 1700 ha. in West-Schouwen (mot Burgh, Haamstede cn Renesse), en de 2000 ha. van de droge corridor (met Zonno- maire, Noordgouwe en Schuddebeurs). De resterende 14.000 ha. staan onder w..ter met Brouwershaven, Bruinisso en Zierikzeo als gedeeltelijk droge centra. Deze pogingen tot behoud zijn ge slaagd. De dijken die do corridor links en rechts beschermen (de Schouws© dijk en dc binnendijk van Dreischor) hebben stand gehouden. Zij zijn ver sterkt met zandzakken en aangespoeld wrakhout. Op lage gedeelten zijn ze opgehoogd. Zeven pompen draaien dag en nacht om' het kwelwater uit het behouden gebied te lozen. Verlies van de corridor zou een nieuwe catastrophe betekenen, daar in dat geval het water over de ge hele 1 engte van het eiland, met uit zondering van de Westhoek, vrij spel zou krijgen. 6 a 7000 arbeiders worden ingeschakeld Het -aantal arbeiders dat de aanval nu voorbereidt is nog maar 600 in getal. Maar als het grote offensief wordt gelanceerd zullen het er 6000 tot 7000 zijn, tot de tanden gewapend. De gigantische strijd zal zich aanvan kelijk concentreren op de vijf „brugge hoofden" bij: Burghsluis (West-Schou wen), de vogelbroedplaatsen Oostelijk van het gat bij de Schelphoek, Zie- rikzee (inet de werkhaven „De Val", die in aanleg is), Zijpe, Bruinisso (Oost-Duiveland) en Brouwershaven (aan de Noordkant van de corridor). Er is nog geen beslissing gevallen over de vraag, hoe dit ©norm© gat, dat nu ongeveer 270 meter breed is, moet worden gedicht. Er zijn twee mogelijkheden: een nieuwe binnendijk of een afsluitdijk in een wijde boog voor het 34 meter diepe gat langs. Eerste zorg is echter, binnen de kortst mogelijke termijn het steeds verder afbrokkelen van de dijkhoofden tegen ie gaan. Hoewel de Rijkswaterstaat het grote gevaar hier duidelijk on derkent, zijn er nog geen mensen en materiaal beschikbaar om nu reeds doeltreffend op te treden. Bij Zijpe is een zuiger bezig met het vormen van een zanddepót, voor het dichten in de gaten in de binnen dijk rond het waterschap Bruinisse. Als die dijk weer waterkerend is, wordt ook Oost-Duiveland tot een brugge- hoofd gemaakt, van waar uit do dich ting van de gaten in de zeedijken langs Kceten, Mastgat ©n Grovelingen kan worden georganiseerd. Hier gaat het om de droogmaking van de Vierban- ncnpolder, aan hot waterschap O,os- ter- on Sirjansland. De ondergelopen polders van Drei schor en Midden-Schouwen liggen aan weerszijden van do drogo corridor, die voor het aangrenzend© gebied als springplank moot worden .toegerust. Het gemaal aan de Schelphoek met ondergang bedreigd Eij de dijkbreuk aan de Schelp hoek wordt met geregelde tussen po zen, zowel binnen- als buitendijks, het verloop van de waterstand op genomen. Achter het poldergemaal, dat in 1951 in gebruik werd gesteld, staat een geïmproviseerde peilschaal die met ijzerdraad aan een lantaarn paal is bevestigd. De oude peilschaal in de sluis voor het gemaal is al door slijk omgeven. Nu de breuk dag aan dag steeds dichter bij het gemaal komt, is het noodzakelijk dat de ma chines in veiligheid worden gebracht Aanvankelijk had men nog hoop dat het electrische gemaal behouden kon worden. Maar de uitschuring van de breuk neemt zodanig toe, dat het ge maal, dat nu op ongeveer 180 meter van het Westelijk dijkhoofd staat, binnenkort ook aan de waterwolf ten prooi zal vallen, zoals dat met het weeghuisje al is gebeurd. Een bord naast de ingang op de muur aangebracht, omschrijft de functie, waarbij de nadruk gelegd wordt op „waterlast door stage regen", maar tegen springtij en Noordwester storm waren de dijken niet opgewassen. HOOGWATERSTANDEN van 27 Febr. t/m. 5 Maart 27. 2.59 v.m. 15.21 n.m. 28. 3.36 v.m. 15.56 n.m. 1. 4.05 v.m. 16.30 n.m. 2. 4.33 v.m. 16.58 n.m. 3. 5.01 v.m. 17.22 n.m. 4. 5.25 v.m. 17.47 n.m. 5. 5.55 v.m. 18.12 n.m. Nieuwe Staatslening Blijkens een prospectus heeft de minister van Financiën besloten tot de uitgifte tegen de koers van 99 pet. van een 3% pet. Nederlandse Staats lening, groot f 200 millioen, waartoe hij krachtens de leningwet 1949 ge machtigd is. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 40 jaren, gerekend van 1 April 1953 af. Onder voorbehoud van versterkte of algehele delging zal, te beginnen in 1954, jaarlijks per 1 April 2pet. op de lening worden afgelost. De rente gaat in op 1 April 1953, de dag waarop de storting op toege wezen schuldbewijzen dient plaats te vinden. De coupons verschijnen halfjaarlijks op 1 April en 1 October. Schuldbewijzen in- de nieuwe le ning zullen worden afgegeven in stukken van f 1000 en f 500, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvingen kan geschieden tot bedragen van ten min ste f 100.000. Werving voor bescherming bevolking in Zeeland De Provincie Zeeland heeft in over, leg met de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking, besloten, de werving van vrijwilligers voor de bescherming bevolking ondanks de watersnood zo min mogelijk vertra ging te laten ondervinden. Daarom zullen de oorspronkelijk opgestelde wervingsplannen doorgang vinden in die delen van de provincie, die niet of minder ernstig door de watersnood werden getroffen. In Zeeuwsch-Vlaanderen gaan de wervingsbureaux voor de bescher ming bevolking open op 2 Maart a.s. Op Walcheren gaan deze bureaux op 9 Maart open, met uitzondering van Vlissingen, waar op 23 Maart met de werving van vrijwilligers zal worden begonnen. In het overige deel van de pro vincie Zeeland, waar de voorberei ding voor de werving op 1 Februari reeds was gevorderd, zal. later deze werving worden voltooid. De ramp eiste 1487 slachtoffers Wanneer men de aantallen geïden tificeerde stoffelijke overschotten, geborgen stoffelijke overschotten en de aantallen bij het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis op heden als vermist te boek staande personen bijeentelt, zou het totaal aantal slachtoffers van de water snoodramp 1487 bedragen. Het is duidelijk, dat dit geen defi nitief cyfer kan zijn. Nog bij her haling worden stoffelijke overschot ten in de ondergelopen gebieden aan getroffen, en anderzijds blijkt soms dat als vermist opgegeven personen in leven zijn. Ook djt cijfer wordt derhalve vermeld onder voorbehoud. Nationale en Intern. Roode Kruis bezochten Bruinisse Een internationaal gezelschap van ongeveer 20 personen, behorende tot het Nationale en Internationale Rode Kruis, heeft Zondag een tournee ge maakt over het eiland Goeree Over- flakkee, waar de gemeente Melis sant, Middelharnis en Den Bommel bezocht werden. Daarna werd overge stoken naar Bx-uinisse. Het gezel schap arriveerde aan het Rijksstei ger in de Vluchthaven te Zijpe, per Spidoboot, waar zij wex-den verwel komd door de wnd. burgemeester, de heer W. van den Berg, dokter Quaak én de heren van den Berg- Beekman en Kik. Bij de op de Vluchthaven aanwezige graven van rampslachtoffers, wex-d enige ogen blikken vertoefd en een minuut stilte in acht genomen. Op Bruinisse werd in „Het Veer huis" het hoge gezelschap welkom geheten door Ds. van den Brink en de hei-en Geluk, Krijger, Krepel en Hoogei-heide. Belangstellend werd geïnfoi-meerd naar de loop der ge beurtenissen en naar de benodigd heden, die zouden kunnen dienen om de ergste nood te lenigen. Hoewel het de bedoeling was, dat de voorzitter van het Internationale Rode Kruis, de heer Sandström uit Noorwegen, tesamen met de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, baron van Tuyl van Serooskerken, een tocht per helicoptère boven Schouwen -Duive- land zouden maken, ging deze vlucht niet door, omdat het oorspronkelijke tijdschema niet gehandhaafd kon worden. De helicoptère arriveerde wel, maar ging zonder gasten terug. Behalve de genoemde heren, be hoorden nog tot het gezelschap de Kringcommissai-is van Zeeland, Mr. Heijse, de Kringcommissaris voor Zuid-Holland, de heer Munze, de Kringcommissaris voor Noord-Bra bant, benevens vertegenwoordigers van het Rode Kruis uit Nooi-wegen, Zweden, Denemarken en enige an- dete Europese landen, benevens uit Canada. Xv v-~- De Vereniging voor Penningkunst geeft een penning uit waarin de ge voelens duurzaam zijn neergelegd, die de watersnood b\j allen heeft op geroepen. De vereniging wil hiermede tevens rechtstreeks bijdragen tot leniging van de nood. Prof. L. O. Wenckebach heeft het ontwerp ge maakt. De voorzijde van de penning vermeldt het woord „Watersnood 1953". Met daarboven een onmetelijk watervlak, waarin een mens, de handen geheven in machteloos verzet. De keerzijde geeft symbolisch de redding uit deze nood weer, uitgebeeld door het beeld van Noachs duif met een vers olijfblad in de snavel. Dit beeld is omgeven door de spreuk ..nil despcrandum" (niet wanhopen).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1