G A. Uil GEMEENTERAAD ZIERIKZEE HEROPEND J. ORNÉE, C. Bergmans DAMES Depot '«WOLHUIS HANSMA Geen gas, toch gas G. C. ANKER - HAVENPLEIN Maandagavond kwam de gemeen- zondheid, dr. Trines, die er op wees teraad in spoedeisende openbare ver- dat de riolering te Zierikzee gevaar gadering bijeen, onder voorzitter- kan gaan opleveren voor de volks schap van burgemeester Jhr. mr. J. gezondheid. De inspecteur wees ook Schuurbeque Boeije. op de mogelijkheid de closetpotten Na opening spreekt de voorzitter uit de W.C.'s te schroeven en daar- woorden van deernis met de in de voor in de plaats emmers met dek- gemeente gevallen slachtoffers van seis te plaatsen. Deze emmers zijn de watersnoodramp en het zeer gro- aangeboden met houten zitting en te aantal dat op het eiland de dood trechter voor f 14,05 per stuk en heeft gevonden. Spr. wenst hen, die zonder die f 7,25 per stuk. Van bei- verliezen hebben geleden sterkte toe de soorten achten B. en W. 500 stuks om deze te dragen. Ten slotte spreekt nodig. De bedoeling is dat deze em- de voorzitter de hoop uit dat de mers om de 4 dagen opgehaald zou- overgeblevenen voldoende kracht en den worden, in een wagen leeggestort energie aan de dag zullen kunnen en dan naar een schuit vervoerd, leggen om van het eiland weer dat- waarna de faecaliën in de Schelde gene te maken wat het voor de over- gestort zouden worden, stromingsramp was. De raad gaat ook accoord met een Punt 1 der agenda vermeldt „Ga- voorstel van B. en W. de bij R. ranti£ kasgeldlening N.V. Waterlei- Koole Zoon's Bank N.V. lopende ding*Mij. Schouwen-Duiveland" en kasgeldlening ad f 200.000 ad 1% anderen. Weth. Gerritsen licht toe pet. van 11 Maart a.s. af met 1 jaar dat per 8 Maart a.s. een kasgeldle- te verlengen, ning ad f 900.000 door de waterlei ding mij. moet worden afgelost en Dam COnd de Stad dat intussen is gebleken dat f 1 mil- lioen nodig is. Deze aangelegenheid Over een schrijven van de Ned. is met mr. Mes als vertegenwoordi- Aannemersbond, de Patroonsbond ger van het Prov. Bestuur bespro- Voor de Bouwbedrijven in Nederland ken, die er mede accoord ging dat ontstaat een uitgebreide discussie, de gem. Zierikzee zich voor dit be- in dit schrijven wordt o.m. vermeld drag garant zou stellen. Deze lening dat de gezamenlijke vaklieden uit geldt voor 3 maanden. De Raad van zierikzee het van groot belang ach- Beheer hoopt dat in die 3 maanden ten de stad watervrij te maken en het Rijk het bedrag aan oorlogsscha- dat de plaatselijke aannemers aan de dat de N.V. sinds 1945 tegoed een spoedige oplossing hiervoor hun heeft zal hebben uitgekeerd. Ge- volle medewerking willen velenen. schiedt dit niet dan is een nieuwe De Comm. van Fabricage heeft deze kasgeldlening nodig. Deze lening ge- zaak besproken en het advies van schiedt tegen 1 pet. Weth. du Croo dhr. Argelo ingewonnen. De voorzit- vult aan dat de woorden „en ande- ter leest dit advies voor waaruit ren" betrekking hebben op de plaat- blijkt dat een waterkerende dam selijke grossiers-combinatie, die het rond Zierikzee plm. f 1 millioen zal gehele eiland proviandeert en om dit kosten en binnen vijf maanden ge- te financieren een crediet ad f 50.000 reed kan zijn. vroeg van de gemeente. B. en W. Besloten wordt deze zaak verder stellen daarom voor de garantie tot in besloten vergadering te bespreken, een bedrag van f 1.050.000 uit te brei den. Dan zijn de grossiers ook voor 3 maanden geholpen. Op voorstel van de heer v. d. Doel wordt besloten de 3 betrokken grossiers hoofdelijk De gasvoorziening De Gascommissie wil beginnen met beperkte voorziening. Getracht zal rant voor de 50 000 te doen Z«n, worden de yan de u_ waarna de raad het voorstel z.h.s. ders dr00g ,e en te aanneem nje^. bewoonbare percelen af te sluiten (plm. 500 percelen zijn be woonbaar), zomede de niet bewoonde straten en de intact gebleven perce- De riolering iDe voorzitter brengt vervolgens ien verslag uit van een bespreking met de inspecteur van de Volksge- een verslag uit van een bespreking 'en aan te slu,ien en ®as te leveren De Gascommissie vraagt de raad machtiging in deze geest werkzaam te zijn en zo spoedig mogelijk gas te leveren. De raad verleent hierop de ge- Duizenden hectaren Cultuurgrond WOrdt door vraagde machtiging, zeewater overstroomd Na de bo£lotcn vergadering werd een door de heer van den Doel inge- Rond 133.000 ha. cultuurgrond is diende motie m.a.s. aangenomen. De door de ramp geïnundeerd. Deze 133 motie luidt als volgt: duizend ha., d.i. 5,7 pet. van het to- De raad van Zierikzee, op 23 Fe- tale areaal cultuurgrond in Neder- bruari 1953 in vergadering bijeen, land, kan worden onderverdeeld in gehoord hebbende de toelichtingen (tussen pet. van totale Nederlandse van het college van B. en W. op het areaal): 82000 ha. bouwland (8.9 pet.), sedert de nacht van 31 Januari op 1 41000 ha. grasland (83.4 pet.), 10.000 Februari jl. gevoerde beleid, spreekt ha. tuingrond (9.4 pet.). Uitgaande zijn vertrouwen uit in het beleid van van de bebouwing in 1952 kan dit Burgemeester en Wethouders en gaat bouwland worden onderverdeeld in over tot de orde van de vergadering. 32000 ha. granen (6.1 pet.), 13.700 ha. aardappelen (8.6 pet.), 15.000 ha. sui kerbieten (24 pet.), 6000 ha. peul- vruchten (17.8 pet.), 7500 ha. vezel- MldClGnstand Q3QVc)c3rdt vlas (22.7 pet.), 8000 ha. andere ge- wassen. de gemeente Voorlopige taxaties wijzen op een verdrinking van 25000 runderen, Tijdens een vorige week gehouden 15.000 a 20.000 varkens, 2 a 3000 vergadering van de Middenstands schapen, circa 1500 paarden en ruim centrale werd besloten het gemeen- 100.000 kippen. tebestuur in kort geding te dagvaar- In het getroffen gebied woonden (jen over de vraag of de toepassing op 1 Januari 1952 in totaal 580.814 van artt.. 219 en 220 der Gemeen- mensen in 143.567 woningen. Het di- tewet rechtsgeldigheid bezitten. De reet getroffen gebied beslaat in to- voorzitter, de heer M. J. Snoek, ver taal 251.223 ha. land, hetgeen 7.8 pet. klaarde dat het 't bestuur der cen- is van de totale oppervlakte van Ne- trale erg spijt dat zij een dergelijke derland. houding (het voeren van een proef- Uit de cijfers van het C.B.S. blijkt proces) tegen de gemeente, moet aan- voorts dat in de werkelijk onderge- nemen, doch het gevoelt zich hiertoe lopen streken in het Zuidwesten van gedrongen, omdat het door het ge- ons land 13.7 pet. van Nederlands meentebestuur in een dwangpositie bouwland, 12.7 pet. van ons tuin- wordt gebracht, ten eerste wat wille- land, 4.9 pet. van het grasland en keur betreft en ten tweede, omdat 8.3 pet. van de boomgaarden is ge- het gemeentebestuur nog steeds geen troffen. De stroomvoorziening op Schouwen-Duiveland Nadat in de eerste week na de ramp in Zeeland van normale electrici- teitsvoorziening weinig of geen spra ke was, is daar thans al veel verbe tering in gekomen. Nog is de stroom voorziening van de meeste plaatsen, die door 't water zwaar werden ge troffen provisorisch geregeld, maar er is reeds enige vooruitgang te be speuren. Op Schouwen-Duiveland hebben Zierikzee, Schuddebeurs, Noordgou- we, Zonnemaire en Brouwershaven stroom van het lichtnet. Renesse en Haamstede krijgen stroom van nood- aggregaten, die ook Burgh, het nood ziekenhuis in de „Schouwse Boer" en de vuurtoren van electriciteit voorzien. In Burghsluis werkt een aggregaat uitsluitend voor de graan- drogerij. Ook voor Bruinisse en Zijpe zijn noodaggregaten ingeschakeld. Overigens staan daar nog bijna alle schakel- en transformatorstations der P.Z.E.M. onder water, waardoor de electriciteitsleidingen onbruikbaar zijn. Ook zijn vele bovengrondse lei dingen vernield. Zandzakken rond Haamstede Deze week is de „Grontmij" begon nen met de aanleg van een kade van zandzakken om het dorp, teneinde verschillende woningen aan de rand van de kom der gemeente, die bij normaal hoog water overlast van water hebben, hiertegen te vrijwa ren, waardoor deze woningen weer bewoonbaar zullen worden. Dit is een belangrijk en vrij groot werk dat wellicht enkele weken in beslag zal nemen, doch wanneer het eenmaal tot stand zal zijn gebracht, zal dit zeker enige verlichting brengen in het woningprobleem, dat momenteel wel zeer groot is, daar meer dan 100 gezinnen uit hun woningen zijn ver dreven door het water. Hoe deze kade precies zal lopen is aan ons niet bekend, doch men meende dat deze wellicht nog achter de Tuinbouw school zou komen te liggen, waar door ook deze school weer in gebruik zou kunnen worden genomen en nog enkele percelen grond voor overlast van water gevrijwaard zouden wor den, waardoor -deze misschien ook nog ingezaaid zouden kunnen wor den, hetgeen zeer toe te juichen zou zijn. Hervatting mosselexport De mosselexport is met ingang van 16 Februari hervat. Mosselkwekers, die, nog mosselen van de Waddenzee kunnen leveren, kunnen daarvan op gave verstrekken aan het Aan- en Verkoopkantoor. Verwatering moet geschieden te Yerseke. Bij Burghsluis, de scheiding tus sen dijk en duin, dreigt geen direct gevaar, hoewel de stroom daar van de duinen een flink stuk heeft afge slepen. Aan het haventje bij Burgh sluis zal iets moeten gebeuren. Ruiming cadavers groot probleem Met uitzondering van Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee kan thans worden vastgesteld, dat de meeste cadavers groot vee zijn opgeruimd. Naar schatting zitten er nog 10.000 onder water. De meeste daarvan zullen op Schouwen-Duive land gevonden worden. Wegens het zachter worden van het weer, wordt de toestand voor wat de cadaver- ruiming betreft met de dag klem mender. Tot nu toe zijn tussen 15.006 en 20.000 grote cadavers geruimd. Ook de berging van belangrijke landbouwmachines verloopt vlot. Er kan worden vastgesteld, dat deze voor circa 60 pet. uit het water zijn gehaald. Van de ongeveer 3000 trac toren die onder water stonden zijn er thans circa 2000 naar boven ge bracht. Ook hier zijn Schouwen-Dui veland en Goeree-Overflakkee de grot zorgenkinderen. Op Schouwen- Duiveland komt dit voornamelijk doordat de verbindingen te land vrij wel geheel verbroken zijn. Boven dien is op dit eiland onvoldoende ge legenheid voor reparatie, zodat reeds met de afvoer van de machines naar het vasteland een begin moest wor den gemaakt. antwoord heeft gegeven op de vraag: waarom moesten de mensen evacu eren, die egn goed droog huis in Zie rikzee hebben en om welke redenen B. en W. dit trachtten door te drijven. ZIERIKZEE De eerste foto, die in het nationale boek „De Ramp" voorkomt, is er een van de rampnacht in Zierikzee, on middellijk na het instromen van het zeewater in de stad. Deze foto werd met blitzlicht gemaakt door de heer R. ten Kate, als steeds actief en vlug er bij. De luitenants J. Gelderman en G. Wiegers van het Leger des Heils alhier zijn tijdelijk met vacantie. Of zij hier zullen terugkeren is nog niet bekend. Kapitein W. van Amerongen uit Treebeek (L.) is hier thans met 2 luitenants, een uit Almelo en uit Harlingen, tijdelijk gedetacheerd, voor het inrichten van een ontspan ningscentrum is het Leger des Heils- gebouw in de Poststraat. Aan onze abonné's Met ingang van Maart zal de Zie- rikzeesche Nieuwsbode drie maal per week gaan verschijnen, terwijl er naar wordt gestreefd ook telkens wat meer te geven dan* 2 pagina's. De prijs wordt tot de helft teruggebracht en bedraagt dus 19 cent per week. Zij die het eerste kwartaal reeds voldeden, zullen worden geacht ook het tweede kwartaal te hebben be taald. De Nieuwsbode zal dan niet meer huis aan huis worden bezorgd, doch alleen bij de abonné's. Wij vertrouwen dat onze abonné's het op prijs zullen stellen, dat wij er naar streven de schakel te zijn tussen het eiland met zijn achtergebleven bevolking en de evacuê's. Dat dit ons grote offers kost zult U kunnen begrijpen, als U bedenkt hoeveel abonné's voor ons onbereik baar zijn. Wij blijven daarom steeds aandringen op opgave van evacu atie-adressen met vermelding van oud adres, dan zullen wij van onze kant alles in het werk stellen weer spoedig tot normale verhoudingen te geraken. Over drie weken kan de kraan weer lopen Wanneer zal het fel begeerde lei dingwater weer uit de kraan lopen? Deze vraag hoort men dagelijks, door hen die met emmers en teilen naar de tankwagens trekken, welke wagens de laatste dagen door een vijftal chauffeurs uit Almelo wor den bediend, teneinde de mensen van de waterleiding hier af te los sen. Gisteren zijn uit deze Overijssel se stad een 30-tal mannen aangeko men om mede te helpen aan het leg gen van een noodleiding van eternit buizen. Tot Scharendijke kan duinwater geleverd worden. De West-Schouwse gemeenten Burgh, Haamstede en Re- nesse zijn van zuiver duinwater op gechloreerd water overgestapt, wat ook het geval zal zijn als straks hier de kraan haar werk hervat. De nood- leiding wordt eerst gebracht tot Brouwershaven, waar Maandag de benodigde buizen zijn aangekomen. Dinsdag is men begonnen te lossen. Bij laatst genoemde plaats komt een pomp die het water langs de nood- leiding, welke langs de drooggelegen wegen wordt gejegd, naar de stad perst. Vanzelfsprekend kunnen langs de ze noodleiding geen grote hoeveel heden worden geleverd zoals we dat in normale tijd gewoon waren. Etap- pesgewijze zal de buisleiding der waterleiding worden afgetast op breuken. Vallen de breuken mee, dan zou het kunnen gebeuren dat langs twee aanvoerwegen water naar de stad wordt gepompt. Wanneer de werkzaamheden niet stagneren, mag over een week of drie water uit de kraan worden ver wacht voor de plm. 2500 mensen die nog in Zierikzee wonen. Minder pret tig zal het klinken wanneer men verneemt dat het closetstelsel voor lopig buiten werking zal moeten worden gesteld, een maatregel die geboden wordt met het oog op de volksgezondheid. We zullen tijdelijk terug moeten naar het zg. tonnetjes stelsel, waarvoor met spoed maatre gelen zullen worden getroffen. Stoofpolder wordt leeggepompt Te Bruinisse is men begonnen met het leegpompen van de Stoofpolder, een klein poldertje in de nabijheid van de Vluchthaven. De verbinding met Steenbergen, die de laatste da gen mogelijk was, werd tijdelijk ver broken door het inzakken van een duiker in de nabijheid van St. Phi- lipsland. KERKNIEUWS Geref. Gemeente Bedankt voor Rhenen: F. Mallan, Zinkstuk geplaatst in de haven Burghsluis Teneinde het verder uitslijpen an de havenmond, die bij laag water reeds een diepte heeft van 10 meter, tegen te gaan, is Vrijdagmiddag door. de aannemer Van Oord, onder lei ding van de bekende zinkbaas Jaap Visser uit Werkendam, een zinkstuk van 25 bij 40 meter in de havenmond te Burghsluis gezonken. Om verder afbrokkelen van de dijken, die de haven moeten beschermen, tegen te gaaan uilen nog 4 zinkstukken in de loop van deze week gezonken worden, waardoor de haven intact kan blijven, hetgeen voor aan- en afvoer van personen en goederen van grote betekenis geacht moet worden. Ook heeft men met rijshout en zandzakken voorzieningen getrof fen om het verder afkalven van de gaten in de Meeldijk en de Suiker- dijk te voorkomen. Verder deelde men ons mee, dat toestemming is verkregen om het gat in de Meeldijk dicht te maken, waar voor men reeds een zinkstuk heeft gevlochten, zodat dit nu wellicht spoedig gedicht zal kunnen worden, waardoor de Burgh- en Westland- polder spoedig droog zal kunnen ko men. Indien dit werk gunstig ver loopt is T misschien nog mogelijk in' deze polder verschillende percelen in te zaaien, waartoe het weer dan ook enigszins dient mee te werken. Wanneer de havenmond behoorlijk is voorzien tegen verder uitdiepen zullen de gaten in de havendijk ook spoedig gedicht worden, waardoor ook het gat van de Suikerdijk naai de dijk naar de haven gedicht kan worden waardoor de verbinding met de haven weer normaal zal zijn en niet meer met boten onderhouden hoeft te worden, zoals nu het geval is, met al de bezwaren hieraan ver bonden. ADVERTENTIES Geboren: GRETA COBY. H. A. v. d. MAAS T. J. v. d. MAAS-BOLLE en COBY Renesse, 19 Februari 1953. Laan B 251. Wij delen onze klanten hierbij mede, dat wij in de „Loane" ons be drijf weer voort gaan zetten en ho pen spoedig onze verspreide klanten weer te kunnen bezoeken. Beleefd aanbevelend, II. A. v. d. MAAS, Tel. 81. VERGADERING BESTUUR KRING SCHOUWEN-DUIVELAND DER Z.L.M. Op Vrijdag 27 Februari a.s. des n.m. 2 uur in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Alle leden eveneens welkom. HET BESTUUR. J. A. ROTTE Administrateur en Belastingadviseur, Donkereweg B 114, Noordgouwe, deelt hierbij zijn cliënten mede, dat zijn evacuatie-adres luidt: BOTHALAAN 92, ZEIST, Tel. 3910. WINKELPAND TE GOES De wnd. Notaris M. E. J. F. van Dissel te Goes is voornemens ten verzoeke van Mevr. de Wed. C. J. VAN ZWEEDEN BIJ INSCHRIJVING te verkopen: 1. het woon- en winkelhuis met bakkerij aan de Lange Kerkstraat no. 34 en de Witte Paardstraat no. 1, totaal groot 2 a. 27 c.a. 2. het in de onmiddellijke nabijheid staande pakhuis met erf aan de Korte Vorststraat no. 41, groot 40 c.a. Biljetten in te leveren ten kantore van de wnd. notaris, alwaar nadere inlichtingen kunnen worden verkre gen, tot Zaterdag 7 Maart 1953 12 uur. Te koop: ROTTE STALMEST, bij H. v. Vliet, p./a. A. v. Dongen, Duindoornweg 2, Haamstede. ASSURANTIEKANTOOR P. H. J. EVERWIJN BROUWERSHAVEN HAVEN A 51 Wij verzoeken onze verzekerden beleefd hun evacuatie-adres aan ons op te geven. De slagerij is van waterschade her steld. En dank zij het vlugge herstel van de bestrating, kunnen we weer normaal gaan draaien. WÜ leveren weer de van ouds bekende kwaliteiten! Aanbevelend, Sint Domusstraat 126 C. WIJ LEVEREN UIT VOORRAAD Prima Verrekijkers, Compas- sen, Microscopen, Loupen, Leesglazen, Brillen, Thermometers Verrekijkers en Brilleglazen worden vakkundig behandeld Opticien DAM - ZIERIKZEE - Tel. 12 Allen, die verzekeringen hebben via ASSURANTIEKANTOOR J. J. M. KOEVOETS te Zierikzee, worden beleefd ver zocht hun huidig adres op te géven. Adres: DAM B 357, Zierikzee. Meisje gevraagd voor de huishouding J. C. v. d. GRAAF, Melkmarkt. Kapper Hoek Dam-Appelmarkt Beleefd aanbevelend Laat uw nat geworden Kleding - Lopers Tapijten en Overgordijnen niet verloren gaan Geef ze in behandeling bij PALTHE zorgt voor verzending Ook uw adres voor Kousen-reparatie HET HERSTEL VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Zoals bekend, wordt liet herstel van Schouwen-Duiveland thans met kracht aangepakt. Onze kaart geeft een overzicht van de werkzaamhe den, zoals deze worden uitgevoerd. De belangrijkste gaten in de zccdjjk by Burghsluis en Zierikzee worden met groot materiaal aangepakt en later het belangrijke en moeilijk te dichten gat bij Schelphock. De dijk tussen Zierikzee en Brouwershaven, die nog wel in tact is, doch zeer zwak, wordt met alle middelen verstevigd, waarna ook de polders van Zonnemaire en Noordgouwe en Zuidelijker kuunen droogvallen, zodat tussen Brouwershaven en Zierikzee voor de werkzaamheden een be langrijk droog gebied ter beschikking is. Het herstel van de binnendij ken aan de Oostelijke polders is in volle gang. Het materiaal van de Zuiderzeewerken wordt by deze onderneming zo nodig gebruikt. Bootdienst R.T.M. Zierikzee-Rotterdam In overleg met de Provinciale autoriteiten wordt de bootdienst der R.T.M. Rotterdam-Zierikzee gewij zigd in een dagelijkse bootdienst DordrechtZierikzee v.v. via Wil lemstad en Zijpe, met aansluiting te Zierikzee naar Burghsluis. In verband met de getijden in de haven te Zierikzee wisselen de ver trektijden. Zierikzee - Zijpe-Willemstad-Dor- drecht: Dinsdag 24/2 t.m. Zondag 1/3: vertrek 13.30, aankomst 17.30. Dordrecht - Willemstad-Zijpe-Zie- rikzee: Dinsdag 24/2 t.m. Zondag 1/3: vertrek 7.30, aankomst 11.45. Provinciale Stoombootdienst Zierikzee-Katscheveer Van Zierikzee: Woensdag 25 Februari 1953 t.m. Zon dag 1 Maart 1953: 13.30 en 16.30 uur. Van Katsche Veer: Woensdag 25 Februari 1953 t.m. Zon dag 1 Maart 1953: 13 en 16 uur. Vraagt inlichtingen bi) hel Eno-gea depoti

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 2