r Herstel der dijken zal 200 millioen eisen ONZE REDDERS I „HELPT ELKANDER" bleef trouw aan haar devies ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs per 3 maanden by vooruitbetaling f 2,47, per week 19 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt 3 maal per week. Advertentieprijs 15 cent per m.m. Succesjes (max. 15 m.m.) t 1 per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstreat A 171, Zleriksee, Postbus nr. 1. Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave. N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee. 109e Jaargang. Hei hersiel der woningen een groot probleem Hoewel er nog geen zuivere schat ting is te maken, kan men toch re kenen dat de storm van de' 2e Fe bruari ons een slordige 800 millioen gulden zal kosten. Het herstel dei- dijken zal ongeveer 200 millioen vra gen. Herstel aan woningen en inven taris 100 millioen; verlies aan rund vee, landbouwwerktuigen en cul- tuurrijp maken der ondergelopen gronden, eveneens 100 millioen; steunregeling getroffenen 50 millioen en tenslotte de grootste klap: het verlies der productievermindering: 300 millioen gulden! Dit is een geweldig groot bedrag en, voor wat betreft bv. het herstel der dijken, de belanghebbenden, in casu de waterschappen, zullen met geen mogelijkheid dit enorme be drag van 200 millioen kunnen op brengen, zodat de Staat deze kos ten grotendeels voor haar rekening moet nemen. Ook het probleem dei- herbouw van verwoeste woningen is urgent. Naar schatting staan er on geveer 145.000 woningen onder water en een groot deel daarvan is reeds ondermijnd, zodat bewoning verder onmogelijk zal zijn. Naar alle waar schijnlijkheid zal, indien men er in slaagt om op korte termijn het water terug te dringen, de helft na herstel weer bewoonbaar zijn. Hierbij komt dat men naar alle waarschijnlijkheid van de gelegen heid gebruik zal maken en talrijke krotten, die mogelijk nog bewoon baar zullen zijn, toch als zodanig on bewoonbaar zal verklaren; deze wor den dus afgebroken. Men kan reke nen op nieuwbouw van 5070.000 nieuwe woningen in het geteisterde gebied. De overige zullen hersteld kunnen worden. Wat de grond be treft, ruim 13000 ha. goede grond staat nog onder water. Het is op geen stukken na te zeggen hoe en wan neer deze thans nog onder water staande grond weer in cultuur zal kunnen worden gebracht. De hulp uit het buitenland Per 18 Februari is eën overzicht opgemaakt over de hulpacties in de Ver. Staten van Noord Amerika. In New York ligt 200 ton goederen op vervoer naar Nederland te wachten, welk vervoer door de Holland-Ame- rika-Lijn en de K.L.M. zal geschie den. In totaal is tot nu toe 400.000 dollar bijeengebracht. Hays, in Kan sas, adopteerde Zierikzee; Ottawa, in Kansas, Oudenhoorn en Salisbury, in Kansas, Oudenhorn en Salisbury, in Maryland, St. Philipsland. Haam stede werd geadopteerd door een Zweedse gemeente. De hulpgroep van het St. Tho mashospitaal te Londen, die veer tien dagen lang te Zierikzee heeft geholpen met het opruimen van ca davers, is Zondag naar Engeland vertrokken. De volledige uitrusting is echter achtergelaten en in handen gesteld van de marine-commandant. Engeland leeft mee Van een geboren Zeeuw die mo menteel in Holland boven de rivie ren woont, ontvingen we een uittrek sel van een brief die een dame uit een rusthuis in Torquay (Devon), Zuid Engeland, schreef. Engeland, dat zelr door de watersnood getrof fen is, leeft met ons mede, wat dui delijk uit dat schrijven blijkt. Ze deelt mee dat drie pakketten onder weg zijn via de Vrijwillige Vrouwen Dienst, met het verzoek deze pak ketten te willen distribueren. Al deze giften komen van vrienden uit het rusthuis, schreef ze. Deze giften vormen een onderdeel van de tonnen goederen die werden verzonden als antwoord op een alge mene oproep tot hulpverlening, om „to help your dear folk", schreef deze sympathieke Engelse dame, die aan de brief toevoegde: Vraagt men hoe lang er gewerkt wordt iedere dag, het antwoord van een der dames uit het rusthuis luidde: Totdat we er bij neervallen. Toen was het reeds 11 uur 's avonds. Enorme materiële hulp van Drenthe aan de noodgebieden De Provinciale Voedselcommissaris in Drente deelt mede, dat het vol gende vee spontaan door de Drentse boeren ter beschikking werd gesteld van hun collega's in de geteisterde gebieden: 76 vaarskalveren, 103 pin ken. 36 vaarzen, 18 koeien, 3 volbloed stieren, 3 veulens, 219 biggen, 70 op- fokzeugen, 3 opfokberen, 18 zeugen, 15 varkens, 1 schaap. Voorts werden de volgende land- bouwgoederen ter beschikking ge steld: 460 ton hooi (hoewel er in Drente geen kilogram hooi over is), 1100 ton stro, 750 ton voederbieten, 380 ton voeraardappelen, 200 ton goedgekeurde pootaardappelen, 50 ton goedgekeurde zaaihaver, 400 ton krachtvoeders en 70 ton kuil- en persvoer. Wanneer deze hoeveelheden per spoor zouden worden verzonden naar de noodgebieden, zouden voor dit •transport 334 wagons nodig zijn. Vergoeding verloren gegaan Huisraad De eerste uitkering aan de getrof fenen uit de noodgebieden ter ver goeding van verloren gegaan huis raad bedraagt de helft van het to tale bedrag van de vervangings waarde. Dit bedrag wordt berekend aan de hand van de schade-aanmel ding. Het Nationaal Rampenfonds heeft Zaterdag deze regeling bekend gemaakt. De eerste uitkering zal volgens een ruwe raming totaal on geveer veertig millioen gulden eisen. De schade-aanmelding wordt ver geleken met een reeds samengestelde lijst van huisraadartikelen, zoals die voorkomen in de gezinnen uit die streken. Die lijst bevat uiteraard een gemiddelde v. d. meest gangbare meu belen en andere goederen, die voor komen in die gezinnen. De uitkering gebeurt in de vorm van een chèque, die men bij elke bank zal kunnen verzilveren. Met de uitreiking van kledingpak- ketten zal zo spoedig mogelijk wor den begonnen. Hiervoor komen uit sluitend die geëvacueerden in aan merking, die terugkeren naar hun woonsteden. Voor hen is dus de be hoefte aan huisraad op dat ogen blik urgent. De aanmelding dient te gebeuren bij de rampschadebureau's, die er al zijn en die naar behoefte zullen wor den ingesteld. Getroffenen krijgen pakket textiel De gedelegeerde van de Liga van Rode-Kruis-verenigingen, kolonel W. E. Reijnolds, die de buitenlandse Rode-Kruishulp aan de slachtoffers van de watersnood coördineert, heeft het Nederlandse Rode Kruis mede gedeeld, dat de getroffenen zullen worden voorzien van een pakket met de eerst nodige nieuwe textiel voor huishoudelijk gebruik. Die verstrek king geschiedt volgens een schema, dat in overeenstemming is gebracht met de hier te lande heersende ge woonten en uiteraard met de hoe veelheid textiel, die verloren is ge gaan. Men is hierbij voorlopig uit gegaan van een aantal van 12.000 ge troffen gezinnen, omvattende circa 60.000 personen, die naar gelang van gezins- of persoonlijke behoefte zulJ len ontvangen: lakens, dekens (ge stikte en wollen), theedoeken, bad handdoeken, bonte handdoeken, ta fellakens en vaatdoeken. Waterstaatkundige commissie geïnstalleerd Zal de kustlijn worden verkort door het afsluiten der zeegaten of zullen duizend kilometers dijk worden ge dicht, versterkt en verhoogd? Met deze vraagstukken gaat de water- staattechnische commissie, die Zater dag werd geïnstalleerd zich bezig houden. De commissie zal kunnen voortbouwen op de studies die reeds vroeger werden verricht. Reeds se dert meer dan vijftien jaar heeft de Rijkswaterstaat gewerkt aan de voor bereiding en ook reeds aan de plan nen die mede voor een belangrijk deel het gebied bestrijken waarop de werkzaamheden van de commissie zich zulen bewegen. Die plannen beoogden zowel de watervrijmaking van gebieden, die bij enigszins hogere vloeden nog ge regeld onder water kwamen, alsmede de vergroting van de veiligheid tegen overstroming van gebieden, dié wa- tervrij werden geoordeeld voor de tot nu toe waargenomen hoogste vloeden, alsmede de beveiliging van het land tegen verzilting. ^ty >1 Ze zagen geen gevaar, Al was dat nog zo groot; Ze hadden slechts één doelK Te redden uit de nood. Ze kwamen van héél ver; Ze kwamen van dichtbijjte En stonden in de strijd |p Als broeders zij aan zij. Ze vroegen ons geen dank; Ze wensten roem noch eer. Ze deden slechts hun plicht Ze deden zelfs véél meer. [i-k Het zwaar getroffen volk Van Schouwen-Duiveland Drukt hun, vol dankbaarheid, Ontroerd de vriendenhand. Gij, helden, kloek en sterk, Gij, mannen van de daad; pi Wij spreken van Uw werk Zo lang onz' adem gaat. Polder Noordgouwe bleef droog Drijvend wrakhout beschadigt de dijken Zaterdagmiddag werden met spoed 100 vrijwilligers opgeroepen om een dreigende breuk aan de oude Schouw- se dijk te voorkomen. Met autobus sen en auto's werden de opgekome- nen naar de bedreigde plaatsen ver voerd. De sterke Zuidwesten wind joeg de golven van de binnenzee hoog op. Zou de Schouwse dijk door breken dan liep de polder Noord- gouwe groot gevaar geïnundeerd te worden. Men heeft de zwakke plek ken tijdig kunnen versterken aan het begin van de Vroonweg bij de daar ter plaatse gelegen weel. Met zandzakken is daar een dam gelegd, de dijk versterkt en verhoogd. Het gevaar is daar voorlopig bezworen. De haven van Zierikzee zal met spoed worden aangepakt. Groot ma teriaal is daarvoor onderweg. Vorige week is de sleepboot „Finland" bij het binnenlopen van de haven door de dwarsstroom door .het gat in de havendijk de polder in geslagen, wat zonder ongelukken afliep. Werkhaven aangelegd en zuigers aangevoerd Over een week of drie zijn de voor bereidende werkzaamheden gereed voor het dichten van de dijkbreuken. De firma Adr. Volkers, maatschappij tot uitvoering van openbare werken, heeft deze karwei in handen. Zij is reeds begonnen met het maken van werkhavens en het aanvoeren van grote zuigers. Aan de Val wordt zo'n werkhaven in gereedheid gebracht. Achter de begraafplaats te Brou wershaven komt een terrein voor zand, benodigd voor de versterking van de Schouwse dijk. Bij Viane is men eveneens bezig een werkhaven aan te leggen evenals bij de Flaau- wers, waar een gat wordt dichtge- spoten in de zg. inlagen, die metter tijd wel zullen verdwijnen. Vrijdag is het gelukt een zinkstuk te plaat sen aan de Havendijk van Zierikzee. Coördinatie hulpver lening getroffenen watersnood Het is noodzakelijk gebleken dat de hulpverlening aan de door de watersnood getroffenen gecoördi neerd geschiedt. Daarom heeft de minister van Maatschappelijk Werk, in overleg met de ministers van Bin nenlandse Zaken en Financiën en met de Commissarissen der Konin gin, de Provinciale Stichtingen voor Maatschappelijk Werk (voor Zeeland dus de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk) aan gewezen als de centrale instanties voor de maatschappelijke en de ma teriële hulpverlening. Het Hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis heeft zich met deze coördinatie accoord verklaard en heeft zijn goederendepóts in de provincie Zeeland ter beschikking gesteld aan de Stichting Zeeland ter leniging van de nood van hen, die door de watersnood getroffen zijn. In den vervolge dienen dus alle aanvragen, zowel die betreffende maatschappelijke als die betreffende materiële hulpverlening alleen te worden gericht tot de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk, Dam 51, Middelburg, telefoon K 1180-2315. Waar deze Stichting tevens is belast met de verdeling der goederen kan op deze wijze een snelle en rechtvaardige spreiding der beschikbare voorra den worden bereikt. Tevens kan door deze werkwijze een efficiënte plaat sing van de beschikbare maatschap pelijke werksters en gezinsverzorg sters worden verwezenlijkt. Bij de Nieuwe- of Jongepolder on der Dreischor zijn gaten in de dijk tegenover Sirjansland, waardoor ook de Dreischorpolder inundeerde. Het gat bij de Schelphoek is mo menteel plm. 300 meter breed en 30 meter diep. Voor men hier aan de slag kan zal er nog heel wat water door de breuk stromen. Een zand zuiger wordt gesteld voor de werk haven en het maken van een opslag plaats. Van technische zijde ver klaarde men ons dat het ronddrij vend hout veel schade toebrengt aan de dijken. Zierikzeeënaren Op het Loo Enthousiaste brieven ontvingen we of werden ons ter lezing gegeven over de vele Zierikzeeënaars die thans op het Loo een gastvrij onder dak hebben gekregen. Zij zijn allen vol lof over hun tijdelijke verblijf plaats en de ontvangst die hun daar ten deel viel. Bijzonder gewaardeerd werd het bezoek dat Prinses Wilhel- mina aan onze stadgenoten bracht. Ongedwongen onderhield Zij zich met allen. Aardig was het dat toen mevr. Fokker met haar dochter op het Loo arriveerde, de Prinses een taart voor mevrouw liet bezorgen, want juist op de dag dat ze arri veerde vierde ze haar verjaardag. De evacué's kregen kaarten om straks, wanneer het zachtere voor jaarsweer komt, in .de bossen rond de verblijfplaats van de Prinses te kunnen wandelen. Schippers redden ial van mensen van een wisse dood uii de ondergelopen dorpen Deze zolderschuit, een zg. „Amsterdammertje", die voor de hulpverle ning in het watersnoodgcbied ideaal is, door de gringe diepgang van dit soort speciaal Amsterdamse schuiten, kwam over water van de hoofd stad naar Breda. Daar werd zij uit haar element gehaald, en de reis ging per wagen verder, omdat het gebied om Lage Zwaluwe van Breda uit over water niet bereikbaar is. Per bok zal de schuit op de plaats van bestemming, over een dtfk worden gezet, in het watersnoodgebied. En dan begint het werk pas Wat de leden van de vissersver eniging „Helpt Elkander" hebben ge presteerd na het bekend worden van de ramp, die de omliggende gemeen ten trof, grenst aan het wonderbaar lijke. Met inzet van al hun krachten hebben zy met vletten drie dagen lang, zonder voedsel tot zich te ne men, en doornat, In Duiveland en in de omgeving van Flaauwers en Mo- riaanshoofd vele mensen die in nood verkeerden, gered. Treffende red dingen hebben ze verricht, door van kou verstijfde mensen van de daken in de boten te slepen, of oude men sen, die anders zouden zyn omgeko men, door dakramen te trekken. Met een 5-tal hunner hebben we een onderhoud gehad. Zij spraken namens hun kameraden die even als zij alles hebben gedaan om hulp te verlenen, daar waar nodig bleek. Dit hulpverlenen was niet zonder ge vaar, wat al dadelijk bleek toen men met een boot, waarin 5 man, door een gat van de Groenendijk, waar 2 meter val stond, moest varen om in de Gouweveerpolder te komen, waar verschillende mensen, plm. 20, uit hun-woningen werden gered. Tij dens de hevige storm Zondag heeft men drie uur moeten ploeteren om weer aande dijk te komen. Vele mensen waren zeer vermoeid en de uitputting nabij. 's Maandags trok men naar Ca- pelle, waar in een der nog overge bleven huizen 33 man bij elkaar za ten. Ook in de Kapelleweg werden verschillende personen gered, van wie er op de daken geklommen wa ren. Inmiddels had men weer de be schikking over een motor, zodat het zware roeien uitviel. Toen ging de tocht naar Nieuwerkerk en Ooster- land. Vier maal heeft men de reis heen en terug van de Stenendijk ge maakt en daar de geredden afgezet. Naar Flaauwers en Schelphoek Met een vlet van de „Walrus" van v. d. Tak's Mij. is men naar de Prom- melsluis gevaren en vandaar naar Flaauwers, waar het vlet over de dijk Schouwen werd ingezet. Uit de school bij Moriaanshoofd en uit de molen aldaar werden plm. 160 men sen gehaald. Niet meer dan 20 men sen konden per keer in de boot. Een keer voer men op een betonnen paal waardoor een lek ontstond, dat met een laken gestopt werd. Maar dat bleek niet afdoende. De boot was reeds half vol water toen men de dijk bereikte. Later is men opnieuw afgevaren om nog meer mensen te bergen. Gevaarlijke tochten zijn het geweest. Dag en nacht waren de mannen in touw en zó vermoeid dat ze een poos moesten rusten. Ruim 200 personen heeft men kunnen red den, die later met de ZZ 8 naar Ber gen op Zoom zijn gebracht. Van dè brokstukken van een voorgevel en zolder heeft men aan de Slikweg on der Moriaanshoofd, nog enkele men sen kunnen afhalen. Een 4-jarig knaapje zat met zijn been klem. Het had alle moed verloren, maar toch hebben de vissers hem gered en mee genomen. Aan de Schelphoek redden ze een zwangere vrouw die twee dode' kinderen op haar rug-droeg. Met haar man werd ze meegenomen, maaar de twee dode kinderen mqes- ten ze achterlaten. Naar Capelle Een der anderen vertelde een droef relaas wat te Capelle was on dervonden. Driemaal heeft men heen en weer gevaren om een 20-tal men sen te redden die op een kleine zol der zaten. Vele mensen zijn daar verdronken. Een poging der inwoners van deze buurtschap om met een vlot de dijk te bereiken, mislukte. Het vlot stootte tegen een telegraaf paal en een der opvarenden kon nog de draad grijpen. Daar heeft hij zes uren aan gehangen. Zwemmende heeft deze man de hofstede van dhr. Stols kunnen bereiken, zodat hij de enigst overgeblevene uit het hele gezin het leven er afbracht. Uit de cichoreifabriek heeft men 19 men sen kunnen redden. Tijdens een hevige sneeuwbui was de boot op weg naar Nieuwerkerk bijna volgeslagen, maar men klaarde het. Op het dorp bevonden zich nog wel naar schatting 400 mensen, ge deeltelijk in de kerk. Daar was men betrekkelijk veilig. Men stelde toen eerst pogingen in het werk van het' dak van ivn kapschuur drie mensen te halen, wat niet zonder grote moei te ging. Van Zondagochtend tot Maandag had men daar met door natte kleren gezeten tot redding op daagde. Dinsdagmorgen vroeg ver schenen grote groepen Volendam- mers en andere vaartuigen uit het Noorden, die mede het reddingswerk aanpakten en vele mannen en vrou wen met hun kinderen van de daken haalden. Het relaas van de moedige mannen was treffend om aan te horen. Der tig uren waren ze in touw, doornat en uiterst vermoeid. De rust zij hun van harte gegund. Ze verdienen de dankbaarheid van onze eilandbewo ners. We weten dat het verhaal van de vissers niet volledig is. Dat kan ook niet. Het zou een hele krant vul len en dat is op het ogenblik zeker niet mogelijk. Maar uit hunne ver halen spreekt duidelijk de moed en het doorzettingsvermogen om de in nood verkerenden te redden, zij het met gevaar voor eigen leven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1