AFSLUITING DER ZEEGATEN waarschuwing GEËVACUEERD I Dienst Zuiderzeewerken op het Waterschap Schouwen ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prijv per^3 mnd. bij vooruitbetaling I 4,94, p. w 38 ct Lotte nummers 10 ct Verichijnt iedere werkdag. Advertentieprijs 1 5 cl per mm Succetjet (ma* 15 mm minimum 11.- p ttuk. VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953. No. 17332 109e Jaargang. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstreat A 171, Zleriluee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee. - De directeur van de Keuringsdienst I rJ TII 11 van Waren te Goes raadt met klem aan los verkochte melk slechts te ge bruiken na koken. Deze voorzorgs- Zeearmen herschapen in binnenzeeën maatregel in normale tijden is nu meer dan ooit geboden en geldt even- S~\L i a/ 19 a l'r 'a A zeer v00r melkveehouders zelf. V^/D/GCT Zal IZ, a ID fddT uUren Melkveehouders en melkverkopers dienen hun materiaal melkgereed- De afsluiting van onze zeegaten ste eiland naar het vasteland zal schappen, enz. met heet sodawa- om toekomstige overstromingsram- kunnen worden verbreed. Bij St.- ter goed schoon te maken en daarna pen te voorkomen, is het gesprek van Philipsland zal een stuk „aangroeien" met een oplossing van 2 eetlepels de dag. De beslissing over dit vraag- De grote waarde van dit object ligt bleekwater op een emmer water te stuk ligt in handen van een commis- allereerst in grotere veiligheid van behandelen. Met melkgerei moet z& sie, die door de regering zal worden ons Zeeuwen tegen het nooit wij- mogelijk gedurende tenminste 5 mi- gevormd ter bestudering van dit kende water, terwijl daarnaast de nuten met deze oplossing gevuld blij- vraagstuk, want men is er niet mee opbrengst van de landbouw veel gro- ven staan of daarin geheel worded klaar, wanneer zonder meer voor de ter zal kunnen zijn dan voorheen, ondergedompeld. Daarna laten uiti mond van de Oosterschelde, Greve- Volgens prof. Thysse zal de afne- lekken en niet naspoelen of afdro- lingen en Haringvliet een dijk wordt mende verzilting van Nederland en gen met een doek. gelegd; waarmede de zeegaten van dc grotere bodemopbrengst op de de Noordzee worden afgesloten. duur de kosten ruimschoots vergoe- In de eerste plaats zijn genoemde den. zeegaten zeer diep, zodat het leggen Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen De watersnood en de ziekenfondsen Ki De Wegenwacht opereerde op Dreischor Water kwam tot in de Kerk Van 4 tot en met 14 Februari is de Wegenwacht hier op het eiland in- Zijn wij verstrooid, wij blijven één, 'q Wat ons mocht wedervaren. Al moesten wij naar elders heen, Wij blijven Schouwenaren 1 tg De hoop op weerzien geeft ons kracht Ons harde lot te dragen We weten dat op elke nacht tp Het morgenlicht zal dagen. Die hoop blijft leven in ons hart yt' Wie zal ze ons ontroven De hoop is balsem voor de smart Ons troost het vast geloven Ëéns keren wij met ons gezin Tot de vertrouwde poorten in Herenigd wat gescheiden was, Brengt vreugde dan waar lijden was. HOOGWATERSTANDEN 20 t/m 26 Februari 20. 7.38 v.m. 20.12 n.m. 21. 8.24 v.m. 21.07 n.m. 22. 9.29 v.m. 22.25 n.m. (Dood tij) 23. 11.03 v.m. 23.57 n.m. 24. 12.35 v.m. n.m. 25. 1.17 v.m. 13.49 n.m. 26. 2.14 v.m. 14.41 n.m. Hoofdkwartier van de organisatie ter droogmaking van ons eiland der dijken een enorm werkstuk zal blijken te zijn. Verder zijn de getij- verschillen in Zeeland uiterst groot, hetgeen zijn consequenties met zich brengt voor de omvang van de te bouwen waterwerken. Zeer terecht Personen, die getroffen zijn merkte de minister van Waterstaat door de watersnood en onder de in zijn beschouwing van het vraag- regeling hulpverlening oorlogsslacht- stuk dan ook op, dat de omvang van offers 1940-1945 vallen, wordt on- dit kapitale werk de Zuiderzeewer- geacht of zij geëvacueerd zijn aan- ken te boven zal gaan. geraden zich onverwijld bij een al- Toch wordt het nieuwe inpolde- gemeen ziekenfonds in hun verblijf- actie geweest. Zij kwam met de ringsplan nu met ernst overwogen, plaats te laten inschrijven. „Willem I" op de rede bij Zierikzee, De komende regeringscommissie is De algemene ziekenfondsen geven waar zij werden overgebracht op een er het bewijs van. Zeer verheugend aan de personen, die zich ter regis- motorvaartuig dat hen aan wal zette, is het, dat de regering de grootste tratie aanmelden, alle verstrekkingen Met vrachtauto's werden vletten met deskundige op dit gebied, prof.ir. Th. waarop ook de verzekerden bij die aanhangmotoren gebracht tot aan de Thysse, die juist voor de ramp naar ziekenfondsen recht hebben. haven „Bellaert", waar men begon Amerika was vertrokken, heeft ver- met nog levend vee op te halen. Men zocht terug te keren. Aan het oordeel Lijst van slachtoffers heeft ongeveer 80 stuks vee kunnen van deze geleerde wordt veel waarde redden. Men heeft voorts vee uit de gehecht, omdat hij de man is, die We publiceren de eerste lijst stallen van de omliggende straten reeds een geheel nieuw inpolderings- afgesloten per 18 Febr. van de Van de ring gehaald en in de kerk plan voor Nederland gereed had, geïdentificeerde slachtoffers uit de gebracht, waar ook nog een halve voordat hij naar de Ver. Staten ver- gemeente Nieuwerkerk. meter water heeft gestaan. Op het trok. L. Wandel, wonende te Oosterbeek; piein voor de kerk, de hoogste plaats Aan de voorgevel van 's Lands- de ramp te voorkomen. Men heeft In de plannen van prof. Thysse zal F. van Dommelen, e. v. C. Hillebrand, in het dorp, stonden verschillende kamer op de Oude Haven prijkt een de beschikking over uitstekende een brede strook achter de nieuwe geb. 18-11-84, Provinciale weg 3; auto's. Op de ring zelf stond een hal- bord, waarop staat „Rijkswaterstaat, luchtfoto's van de diverse gaten, dijken aan land worden gewonnen. M. A. Kik, geb. 9-6-06, Gouweveer- Ve meter water. In sommige winkels^ droogmaking Schouwen-Duiveland". maar er zullen nog talrijke onder- Voor het overige blijven de Ooster- seweg 45; C. M. de Graaf, e. v. M. waren de toonbanken niet te zien. 's Landskamer is thans het hoofd- zoekingen nodig zijn om vast te stel- schelde, de Grevelingen, Krammer, A. Kik, geb. 3-6-15, Gouweveerse- van alles drijft rond in de verlaten kwartier van waaruit de strijd wordt len hoe de dijken gedicht kunnen Volkerak en Haringvliet bestaan, weg 45; A. L. Kik, geb. 5-1-50, Gou- straten. De bergingsdienst had te vo- aangebonden om het behoud van ons worden. maar niet als zeearmen. Zij worden weveerseweg 45; M. A. Kik, geb. 23- ren vijf lijken geborgen. Men heeft eiland, het centrale punt van de te Zo moet het bv. uitgesloten wor- binnenmeren, gevuld met zoet wa- 12-50, Gouweveerseweg 45; C. Brou- in de polder rondgevaren, waar men vormen organisatie van mensen en den geacht in het gat bij de Schelp ter, dat aangevoerd wordt door de wer, e.v. J. Dorst, geb. 5-11-98, Oost- constateerde dat van enkele wonin- materiaal. hoek een dijk te leggen op dezelfde Rijn. De functie van deze binnen- straat 202; L. J. Kooijman, geb. 27- gen de zijmuren waren ingestort. Op dit moment heeft men zich nog plaats als voorheen, omdat daar reeds wateren zal zijn om de verdere ver- 10-44, Ooststraat 198; A. Overbeeke, Sommige hofsteden staan dras. Een geen preciese voorstelling gevormd een diepte van 30 m. is gepeild. Ook zilting van onze bodem tegen te gaan e.v. J. J. Peute, geb. 24-9-06, Oost- collega van dr. Braber heeft diens van de gang van zaken bij het dijk- hier zal de dijk wellicht, zoals op Prof. Thysse schat de duur van het straat 185; K. Quaak, geb. 26-9-81, instrumentenkast nog weg kunnen herstel. De dienst Zuiderzeewerken Walcheren destijds, meer landin- plan, indien het doorgaat, op 12 15 Weststraat 51; Pa. Nikerk, geb. 4-3- halen uit het huis waarin ook water heeft van de Directeur-Generaal van waarts komen te liggen. Na de droog- jaar. 16, Stoofweg 154; C. W. Kort, e. v. stond. Het gemeentehuis en de an- de Rijkswaterstaat alleen opdracht legging zal ruilverkaveling volgen. Vanzelfsprekend zal de oppervlak- J. Kleemans, geb. 3-1-87, Weststraat dere huizen aan de ring leken op het gekregen om de gaten in de zeewe- Het aanleggen van nieuwe wegen zal te van Zeeland door de beoogde wa- 29; M. L. Kluit, geb. 29-1-85, Sta- oog intact. In een loods op het ha- ringen te dichten, maar men zal worden bestudeerd. terwerken vergroten. Zo zullen Wal- tionsstraat 359; J. de Jonge, e. v. venplateau heeft men paarden, koei- daarnaast ook enkele andere zaken cheren, Noord-Beveland en Zuid- J. de Bil, geb. 13-11-91, Ooststraat en en varkens kunnen onderbren- dienen aan te pakken, om het onder- Beveland één groot eiland kunnen 187; A. van Djjke, e. v. N. van Dienst, gen. De eigenlijke taak van de We- gelopen gebied zoveel mogelijk te Dg SChaOereCjelinCjen worden. De overgang van dit laat- geb. 12-8-04, Stoofweg 152; M. J. Ren- genwacht was het verzorgen van vex*sterken. Zo zal de Schouwse Dijk, o J|_ tier, geb. 24-11-42, Muyeweg 209; motoren. Het weeghuisje aan de ha- die de middelmoot van het eiland VOOT QG 13110 DOUW C. Stoutjesdijk, geb. 3-10-91, Stoof- ven werd tot werkplaats ingericht, waarop zich Noordgouwe en Zonne- In egn Tli^urg onder voorzitter- weg 157; H. Stoutjesdijk, geb. 14-2- Het poldergemaal, dat electrisch ge- maire bevinden, tegen het water be- gchap van de heer H D Louwes ge- 5\ ^°°/T,eg„r15fa; G' Flikweert' dreven WOTdt. staat onto schermt, 20 stevig mogelijk gemaakt hQuden vergadering van de stichting geb. 13-5-37, Weststraat 39. water. dienen te worden om uitbreiding van voQr de Landbouw in Zeeland, Noord Brabant en Zuid-Holland zijn scha deregelingen met betrekking tot de watersnood besproken. Men was van oordeel dat deze snel en soepel moe ten worden toegepast. Noodzakelijk achtte men een eenvoudig, soepel werkend administratief apparaat en een gedecentraliseerd apparaat. Voorts meende de vergadering dat deskundigen naast practici moeten worden ingeschakeld. Nodig geacht werd een vergoeding der vermogens schade naar vervangingswaarde. Het vraagstuk van een billijke re geling voor gederfd inkomen zal na der worden bestudeerd. Men achtte het nodig via de .plaat selijke commissie van de stichting voor de Landbouw, te organiseren naar de omstandigheden, contact te hebben met overheidsdiensten, waar door een goede afwikkeling kan wor den verkregen. Deze plaatselijke commissies kunnen in nauwe samen werking met de plaatselijke bureau houders de schade registreren en schatten. De commissies dienen in voortdu- Voorrang herbouw scholen in rampgebied De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft een schrijven gericht tot de hoofdinspec teurs zowel van het lager onderwijs van de onderwijzersopleiding als van het buitengewoon lager onderwijs, alsmede aan de bouwkundig hoofd inspecteur van het lager onderwijs, de inspecteurs van het lager onder wijs in het door de overstroming ge troffen gebied en de schoolopzieners van het kleuteronderwijs in dit ge bied, waarin hun verzocht wordt de stukken betreffende restauratie c.q. herbouw van scholen in het door de overstroming getroffen gebied met voorrang boven alle andere te be handelen, het voor de uitvoering van genoemde werken vereiste bouwvo lume zal de minister zo spoedig mo gelijk beschikbaar stellen. Ook de overige leden van het Rijksschooltoe- zicht zijn van dit schrijven in ken nis gesteld. Evacué's krijgen bedrag voor noodzakelijkste aanschaffingen Met man en macht is gewerkt om de bressen aan de Westhavendjjk dicht te maken. De eb- en vloed- stroom maakte het werk niet gemakkelijk, maar de breuken werden gestadig aangevuld met zakken. Het moeilijkste werk vorderde het laatste stuk, waar drie bressen waren geslagen, maar ook dat gat wordt gedicht. Op Dinsdag 3 Februari j.l. is men Later heeft men met moeite de Oos- thans bij eb droog. De 2 gaten aan 't rend overieg te treden met de regio- op eigen initiatief begonnen met het telijk gelegen breuk weten te dichten havenhoofd zijn met handkracht te nale rampenbureaux, waar de over- dichten van de doorbroken dijken evenals het middelste. Donderdag dichten. Gevaar voor het wegslaan ^eid haar diensten in concentreert. Binnen enkele dagen kunnen de aan de Westzijde van het havenka- kreeg men ook de laatste bres dicht, van het havenhoofd schijnt nu wel te weten een comp: vele van het de- burgemeesters ccn mededeling ver- naai. Onder leiding van de aanne- Het harde werken had geen resultaat niet meer te bestaan. Belgische mi- pavtement van financiën, de Dienst wachten van de directeur van het mersfirma M. de Oude en K. de want met de nieuwe toestroming litairen, onder Brits commando, heb- v00r Landbouwherstel,wederop- Nationaal Rampenfonds. Zij worden Jonge zijn thans plm. 100 man aan werd het werk voor de voeten der ben hier uitstekend geholpen. Aan- bouw en de Schade-enquêtecommis- daarin gemachtigd aan de in hun het werk. Men begon eerst de breuk, mannen afgebroken. De volgende gevoerd met landingsvaartuigen heb- sie c q jiet Rampenfonds. gemeente vertoevende evacué's, die bestaande uit drie gaten, te dichten, dag ging men opnieuw aan de arbeid ben zij zich volledig ingezet en hulp dit wensen, een bedrag uit te keren Eerst werd de Westzijde aangepakt, en eerst Zondagmiddag gelukte het, geboden waar dat nodig Öleek. Zand RECTIFICATIE van tien gulden per volwassene, van Men kon een bres aan de stadskant 't water buiten te houden. Tot de is er wel in de haven gespoeld, maar "vijf gulden voor kinderen boven vijf- dichten, de twee andere moesten door nek stonden de mannen in het water dat is over een groot oppervlak ver- Inde tweede strophe van het tien jaar en van f 2,00 voor kinderen gebrek aan materiaal en andere om- en zo sleepten ze de zakken met zand spreid. Wel blijft de Prov. Boot bui- mooie gedicht over Schouwen-Duive- benden vijftien jaar. De burgemees- standigheden wachten. Het tweede in de sleuf. Thans is men bezig de tengaats en neemt daar de per klei- land, is, jammer genoeg, een woord ters is verzocht met de uitbetalingen gat was eerst niet dicht te krijgen, dammen te verbreden en een talud ne boot aangevoerde passagiers op, in de derde regel uitgevallen. Deze te wacht tot dedesbetreffende circu- Er ontstond een grote breuk. Het te formeren. Het poldertje aan het maar „De Schelde" kwam de haven 2*n moest luiden: laire is ontvangen. eerste naar de stad toe, bleef intact. Westeinde van de Havendijk valt' binnen om evacué's op te nemen. „En die is sterker nu dan ooit". ZIERIKZEE De aandacht wordt er op geves tigd dat evacuatiebewijzen thans uit sluitend worden uitgereikt ter ge meentesecretarie. Inzake inrelsvergunningen kan worden medegedeeld dat zij die een verblijfsvergunning hebben geen in- reisvergunning meer nodig hebben. Inreisvergunningen zijn alleen nodig voor hen, die geen verblijfsvergun ning hebben. De verstrekking van kleding en dekens wordt thans anders georga niseerd. Deze goederen worden alleen verstrekt op vertoon van bonnen, die afgegeven wórden door de Dienst van Sociale Zaken, waaronder alle verstrekkingen ressorteren. Deze dienst (onderafdeling van de gemeen tesecretarie) is gevestigd in het ge bouw van het Ziekenfonds (Oude Haven). De uitreiking der goederen vindt plaats in het Lyceum (Man huisstraat). Het lager- en kleuteronderwijs zal vermoedelijk binnenkort worden hervat. De boot van de R.T.M. vaart Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van Zierikzee. Op de andere dagen van de week komt de boot naar Zierik zee. Vertrek van Zierikzee 10 uur en op dezelfde tijd uit Rotterdam en 11 uur uit Dordt van de Buiten-Kalk- haven. De reisduur wordt bij gun stig tij op 5 uur geschat, bij tegen stroom op 6 uur. „Zeelandia" werkt weer De enige grote industrie te Zierik zee, de N.V. Zeelandia, een van de belangrijkste fabrieken van bak kerij-grondstoffen in Nederland, met honderd man personeel, is weer aan het werk gegaan. De Bioscoop gaat weer draaien Zaterdag zullen ook de bioscoop voorstellingen worden hervat. Op de eerste avond zullen journalen van de overstromingsramp worden ver toond, De volgende week zullen in het programma weer speelfilms op genomen worden. Zeeland's oudste inwoner in Dordrecht Het zal de inwoners van de ge meente Dreischor, die nu her en der verspreid wonen, wellicht interesse ren, dat de welbekende figuur uit hun midden, Jan Kip, die in Maart 102 jaar hoopt te worden, veilig en wel te Dordrecht verblijft, waar het hem aan niets ontbreekt. Dreischor is inmiddels door de ge meente Velzen geadopteerd. Filiaal der Prov. Griffie in Zierikzee Coördinatie van Gemeente en Polderbesturen Sinds Dinsdag is in Zierikzee een „vooruitgeschoven post" van het Pro vinciaal Bestuur gevestigd. Hoofd hiervan is mr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedeputeerde Staten, plaatsver vangend hoofd dr. B. D. H. Tellegen, oud-griffier van de Staten van Zee land. Van elke provinciale afdeling is verder een ambtenaar aanwezig. Het doel van dit bureau dat ten hui ze van notaris Heering is gevestigd, is het nodige contact te onderhouden tussen de gemeente-, polder- en wa terschapsbesturen op Schouwen-Dui veland enerzijds en het Provinciaal Bestuur anderzijds en tot standbren- ging van coördinatie in de ruimste zin des woords. Almelo adopteerde Zierikzee Uit de stal Almelo, dat Zierikzee adopteerde, kwamen een vijftal chauffeurs, die de distributie van drinkwater per tankwagen verzorg de, teneinde de mensen van de wa terleiding hier eens af te lossen, na dat deze gedurende geruime tijd de be volle ing van vers water hadden voorzien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1