DE GRUYTER VAN BERKEL'S PATENT N.V. C. Bergmans 20'N SCHATTIG PARAPLU'TJE GAUW UERPIENP Als U zegt: „Die korting betaal ie toch zelf I" bedenk dan, dat De Gruyter met eigen fabrieken en méér dan 370 eigen winkels héél voordelig werken kan. Daardoor is 10% korting mogelijk. Daarom gééft De Gruyter 10% korting. Alleen De Gruyter'geeft 10%) korting op alle artikelen, behalve suiker, zout, soda. 530212 Kerkdiensten ZIERIKZEE 15 Februari 1953 Ned. lierv. Gemeente: In Grote Kerk II.uur en 5 uur Ds. J. P. van Roon. In Grote Kerk 9.30 uur Ds. C. J. van Royen. Gereformeerde Kerk: In Chr. Geref. Kerk 9.uur en 2. uur Ds. Y. J. Tiemersma. Chr. Geref Kerk: In Chr. Geref. Kerk 11.uur en 4 uur Ds. M. v. d. Klis. Rooms Katholieke Kerk: In R.K. Kerk 7.15 en 10 uur H. Missen. De Boekhandels P. Ochtman en S. Ochtman Zoon verzoeken allen, die bij hun geabon neerd zijn op dag-, week-, maand bladen of andere periodieken, onver wijld hun tegenwoordig of evacuatie adres op te geven. Enige en algemene kennisgeving. Op 4 Februari 1953 ging van ons heen, tot onze innige droefheid, tengevolge van een noodlottig ongeval, onze lieve dochter, zuster en nicht, ELISE CORNELIA IIOCKE, in de leeftijd van 35 jaar. Brouwershaven: F. HOCKE. E. C. L. HOCKE—KREPEL. Wassenaar: DANIELLE HOCKE. Brouwershaven, 6 Februari. 1953. De voorlopige teraardebestelling had heden te Dordrecht plaats. ROTTERDAM brengt ter kennis van alle gebruikers van snijmachines en/of snel wegers in Zierikzee en omgeving, dat met ingang van heden gele genheid bestaat om voornoemde werktuigen, die van het water ge leden hebben, te laten inspecteren en zo mogelijk te herstellen. Hiertoe vonden wij slager Omée bereid zijn winkel ter beschikking te stellen. AdresSt. Domusstraat No. C 1 26. In de week van 16 tot 21 Februari 1953 komen enige van Berkel monteurs/specialisten om dè nodige werk zaamheden te verrichten. j ZEGT HET VOORT Verzoeke tijdig de machines te bezorgen St.-Domusstraat 126. Luctor et Emergo Van geen der provinciale wapens is het devies welsprekender dan dat van ons gewest. Zeeland. Zee en land. Veel zee, maar ook veel land, ontwoekert aan de zee, de grillige, de onberekenbare, de erfvijand die voortdurend loert. Nu eens kalm als een spiegel bij mooie zomeravond; dan wild bruisend en kokend in de nacht als de Noordwester giert! Wij Zeeuwen zijn met het water ver trouwd. We kennen het van onze jeugd. Hoorden de verhalen van de ouderen over dijkbreuken en dijk- vailen bij laag afgaand tij. Maar steeds was het worstelen en bo venkomen. De worsteling is nu wel gigantisch geweest en bovenkomen zal nog wel even duren. Maar we komen er uit! Hoe dan ook! Al lijkt dat optimis tisch. Maar zonder optimisme zal het nooit gelukken. Wat ons thans is overkomen valt niet te beschrijven. Alle woorden, hoe goed ook bedoeld, schieten te kort, om de ramp te kunnen beschrij ven die over ons kwam in de schrik- nacht van 31 Januari op 1 Februari. De elementen braken los met tome loos geweld, zo elementair dat de mens met al zijn bravour, zijn tech nisch kunnen, volmaakt machteloos stond. Alle kleine geschillen en verschil len die we voor die rampnacht heb ben mochten, vallen in het niet bij de grote ramp en het onzegbare leed dat over ons kwam. Alleen de nood is nu van belang en belangrijk is ze ker de van alle kanten toegesnelde hulp. Zonder soms aan eigen leven te denken togen de schippers en vis sers er op uit mensen,die in nood verkeerden, te redden. Machteloos stonden we eerst en dat wilden we niet. We vonden elkaar in het samen te dragen leed. Men stond weer eens naast elkaar. Machtiger is wat mensen bindt dan wat hen scheidt. En we vinden het heel gewoon. Waar zo'n geest van saamhorig heid blijkt te bestaan, daar zal ook geen der helpers een speciale lof voor zich opeisen. Maar toch verdie nen ons leger, marine en luchtmacht hulde voor hun prachtig werk in de strijd tegen de erfvijand van ons Zeeuwse volk, het water waaruit Zeeland is opgekomen en waarin het dreigde onder te gaan. Dankbaar zijn we voor de hulp die het buiten land bood toen daar ook de mare van de ramp, door radio en pers, tot hen doordrong. Met alle kracht wordt er en zal er in de nabije toekomst worden aan gepakt om de dijken te herstellen en het vruchtbare land, nauwelijks her steld van de woelingen van de we reldoorlog, droog te maken, opdat eenmaal Schouwen en Duiveland weer als voorheen een vruchtbaar en bloeiend eiland zal zijn. We worstelen, maar zullen boven komen!'Luctor et Emergo! De Westrand moeilijk te bereiken Het is vrijwel onmogelijk normaal contact op te nemen met de nog droog gebleven gebieden in de West rand van Schouwen. De andere, in het midden, aan de Noordrand of in Duiveland gelegen gemeenten, zijn ontvolkt. De post komt wel binnen en er wordt ook post verzonden, maar berichten over de dorpen, wier inwoners naar elders moesten ver trekken, blijven schaars. Wat de Westrand van Schouwen en wel, Burgh, Haamstede en Renesse, waar het laag gelegen gedeelte is over stroomd, betreft, het blijft ook daar moeilijk wegens het ontbreken van goede verbindindgen, die de afvoer van vee mogelijk maken. Wel heeft men daar leidingwater omdat het pompstation gespaard bleef, maar het blijft ook daar raadzaam het wa ter voor het gebTuik te koken. Met behulp van draglines heeft men in de duinrand langs de Hogezoom gro te putten gegraven. De dieren, die de ramp hebben overleefd, worden naar Kloosternol vervoerd, om van daar naar de grote centra in Hol land te worden gebracht. Postverbindingen met de noodgebieden Hoewel onderhevig aan soms vrij grote vertragingen, zijn thans nage noeg alle nog bewoonde plaatsen in het overstroomde gebied weer voor de post bereikbaar. Alleen op Schou- wen-Duiveland zijn Ellemeet, Drei- schor en Schuddebeurs, hoewel al daar vermoedelijk nog bewoners aanwezig zijn, nog niet van post voorzien. Verder wordt van alle beschikbare middelen gebruik gemaakt om de post over te brengen. Zo wordt de post voor het eiland Tholen vanuit Bergen op Zoom per amphiebie- voertuig via Halsteren aangevoeld, terwijl ook de nog overgebleven be woners van Kruiningen en Krab- bendijke met een dergeljjk vervoer middel hun post via Goes ontvangen en verzenden. Indien plaatsen naar gemeenten in de nabijheid zijn geëvacueerd, wordt de post in vele gevallen door de eveneens geëvacueerde postambte naren bezorgd. Middenstand coördineert haar landelijke actie De Commissie van Overleg van de drie Centrale Middenstandsbonden, waarin samenwerken de Christelijke Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond hebben gemeen schappelijk richtlijnen uitgevaardigd om tot een gecoördineerde actie te komen van de Nederlandse miidden- stand in het kader van de nationale actie tot steun aan de getroffen ge bieden. Aan alle leden van de vak- en standsorganisaties dezer centrale middenstandsbonden is reeds met grote klem verzocht zo ruim moge lijke steun te verlenen aan het Na tionaal Rampenfonds. Daarbij is men aangespoord de suggesties te volgen, welke door de Stichting van de Ar beid zijn gegeven. Daarnaast zijn maatregelen ge troffen om de door de samenwerken de vakbonden in de afzonderlijke branches ondernomen steunacties ter voorziening van materialen en be- drijfsuitrusting voor de getroffen be drijven aan te vullen met acties van de plaatselijke middenstandsvereni- gingen. Richtlijnen hiervoor zijn aan de plaatselijke afdelingen verstrekt. Van de centrale organisaties en de organen van de vakbonden en de standsorganisaties uit worden boven dien middelen beschikbaar gesteld, welke zullen dienen om getroffen middenstandsbedrijven te zijner tijd aanvullende steun te geven, welke steun aangewend kan worden om de ondernemingen weer op gang te hel pen. RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 14 Februari HILVERSUM I. (402 m.) 7 nieuws. 7.13 gram. 8 nieuws. 8.18 gram. 8.55 kookpraatje. 9 gram. 9.35 waterstanden. 10 „Tijdelijk uitge schakeld". 10.05 morgenwij ding. 10.20 voor de continubedrijven. 11.30 cello en piano. 12 gram. 12.30 land- en tuinbouw. 1 nieuws. 1.20 accordeon- muziek. 1.50 Radioweekjournaal. 2.15 Hawaiianmuziek. 2.35 West-Fries programma. 3.30 causerie. 3.45 gram. 4.15 Radio Philharmonisch orkest. 5 voor de jeugd. 5.45 Wereldkam pioen schaatsenrijden. 6 nieuws. 6.15 varia. 6.20 filmprograma. 6.40 rege ringsuitzending. 7 artistieke staal kaart. 7.30 „Passepartout". 7.40 „Het Oude Testament in deze tijd". 7.55 „Deze week". 8 nieuws. 8.05 geva rieerd programma. 10 socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 10.40 „Onder de pannen". 11 nieuws. 11.15-12 gram.. HILVERSUM II. (298 m.) 7 nieuws. 7.10 gram. 7.15 gymn. 7.30 gewijde muziek. 7.45 morgengebed 8 nieuws. 8.15 gram. 9 voor de huis vrouw. 9.35 gram. 10 voor de kleu ters. 10.15 gram. 1.1 voor de zieken. 11.45 gram. 12 Angelus. 12.03 gram. 12.30-12.33 land- en tuinbouw. 12.55 zonnewijzer. 1 nieuws. 1.20 amuse mentsmuziek. 2 boekbespreking 2.10 gram. 2.20 Engelse les. 2.40 dames koor. 3 kroniek van letteren. 3.40 harmonie-orkest. 4 pianospel. 4.20 luchtvaartcauserie. 4.30 „De schoon heid van het Gregoriaans". 5 voor de jeugd. 6 lichte muziek. 6.15 week overzicht. 6.25 accordeonspel. 6.45 buitenlandse correspondenties. 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.20 parlementair overzicht. 7.30 gram. 8.20 lichtbaken. 8.40 „100 jaar kromstaf". 9 gevarieerd programma. 9.50 actualiteiten. 10 lichte muziek. 10.20 „Wij luiden de Zondag in!" 11 nieuws. 11.15 Espe ranto. 11.22-12 gram. Hulpverlening alleen in georganiseerd verband. De Regeringsvoorlichtingendienst deelt mede: Nu de eerste phase van de hulp verlening bij de watersnood als af gesloten mag worden beschouwd, meent de regering goed te doen er op te wijzen dat het gewenst is, weer meer tot de normale wegen terug te keren. Behoudens bijzondere om standigheden dient daarom de hulp verlening slechts in georganiseerd verband en door tussenkomst van daarvoor verantwoordelijke instan ties te geschieden. Alle daarbij be trokken instanties, zowel als parti culiere, dienen er zorg voor te dra gen dat tevoren een regeling om trent financiële aansprakelijkheid voor de te verlenen hulp wordt ge troffen. Burgemeester de Bruijn overleden De burgemeester van Ellemeet en Eikerzee, de heer A. J. de Bruijn. is dezer dagen op 63-jarige leeftijd overleden. Geboren op 18 Februari 1889 te Vrijhoeve-Capelle, werd hij in 1914 benoemd tot burgemeester secretaris van beide Schouwse ge meenten. Tijdens de bezetting werd hij ontslagen, maar later in ere her steld. Een prettig geluid Aan onze Hollandse abonné's was een circulaire verzonden waarbij me dedeling werd gedaan van onze moeilijkheden en het stopzetten van de krant na de ramp. Een dame uit Rotterdam reageerde hierop als volgt: „Met veel dank Uw kennisgeving aangaande de Nieuwsbode ontvangen Ik wens U allen kracht toe en hoop dat U spoedig weer de oude ver trouwde Nieuwsbode zult kunnen drukken en uitgeven. Ik blijf Uw trouwe abonné". Zij eindigt dan met de eerste strophe van ons Zeeuwse Volkslied, dat als volgt begint: „Geen dier'der plek voor ons op aard". Van vele kanten kregen we hulp toegezegd indien zulks verlangd werd. Dat sterkt ons in deze zo moei lijke dagen. Aan de abonné's Wij verzoeken onze geëvacueerde abonné's hun adreswijziging aan ons door te geven, waartoe tegen geringe vergoeding bij de post Adreswijzi gingskaartjes te krijgen zijn. Daarop moet worden ingevuld het oud en het" nieuw (evacuatie) adres. De abonné's die nog op hun oud adres wonen, worden eveneens beleefd verzocht ons daarvan mededeling te doen. Dit laatste geldt natuurlijk niet voor de lezers buiten Schouwen en Duiveland. H.H. Correspondenten Wij delen U nogmaals mede, dat correspondentie, enz., evenals voor heen, aan ons bureau, Lange Nobel- straat A 171, kan worden opgezonden Telefonisch te bereiken no. 32, Zie rikzee. HOOGWATERSTANDEN 13 t/m. 19 Februari. 13. 2.39 v.m. 15.10 n.m. 14. 3.34 v.m. 16.01 n.m. 15. 4.19 v.m. 16.49 n.m. 16. 5.00 v.m. 17.30 n.m. 17. 5.40 v.m. 18.11 n.m. 18. 6.21 v.m. 18.51 n.m. 19. 6.58 v.m. 19.28 n.m. Opticien maakt bekend, dat hij voor Brillen enz. draait in de IJSSALON van de heer HOGERHEIJDE, hoek Dam, Zierikzee. Werkstaien Formulieren Loonzakjes Vergunningen Bekendmakingen en alle andere voorkomende Drukwerken worden weer vlug en billijk geleverd door: Drukkerij Lakenman Ochtman N.V. LANGE NOBELSTRAAT A 171 - ZIERIKZEE - TELEPOON 32 In KING pepermunt proeft U - maar dan in de vorm van een verfijnde lekkernij - hetzelfde natuurproduct, dat door de eeuwen heen in de geneeskunde is gebruikt als middel ter opwekking cn verkwikking. de natuurzuivere Géén kunst en géén moeite l Want wie klant is van De Gruyter, beschikt regelmatig over eigen geld. Het is niets bijzonders om in 4 maanden- tijds 15 gulden te verdienen met De Gruyter's cassabons. Dat is extra geld, waar een huisvrouw mee kan doen wat ze wil. DAT SMAAKT ALTIJD Volledig gesuikerde pudding: Vanille, Mocca, Rum, Frambozen en Citroen pakje 17 et. Chocolade, Amandeltjes en Bitterkoekjes pakje 20 ct. Vruchtenpakje 22 ct. Ananaspakje 30 ct. Griespuddingen (voor een liter) Griespudding vruchten pak 45 ct. Criespudding vanille pak 30 ct. Griespudding amandel pak 40 ct Pudding zonder suiker: Vanille, Framb., Citroen, pakje 1 5 ct. Sauspoeder; vanille, sinaasappel en frambozen zakje 5 ct. Custard .pak 30ct.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 2